©eCcidóeGotVtont Vergadering van Noord Atlantische J0iamng.&%ü wa*dt getimed ministerraad Engelsman bevelhebber in Middellandse Zee Nu wil de Bey weer gaan onderhandelen HET RODE KRUIS LAAKT GEALLIEERDEN Helicopter redde bemanning Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 17 DECEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12768 Marianne voelt zich eenzaam Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2— p. mnd., f 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 OP WEG NAAR DE REVOLUTIE VOOR ons, en wellicht voor ande- rer gemak, samenvattend het geen gisteren is betoogd, herhalen we, dat de sociale Katholieke orga nisaties tot eenstemmigheid en eens gezindheid moeten komen over de richtlijnen der maatschappelijke ont- wikkeling in dit ons dierbaar vader land. Door omstandigheden, aan welke om des lieven vredes wille stilzwij gend wordt voorbijgegaan, zijn velen in het onzekere geraakt, of er wel zo iets als een Christelijk maatschappij- ideaal bestaat. Om niet in herhaling van herhalin gen van vroegere betogen te vallen, volstaan we met te zeggen: dat ideaal bestaat. Onlangs heeft een zo deskundig man als dr. Delfgaauw in dit blad een reeks beschouwingen gegeven over de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie en het doel, dat ons en hem daarbij voor ogen stond, was. deze vorm van Christelijke maatschappij- ontwikkeling gemeengoed te maken van iedereen. Want onbekend is on bemind. Bovendien is bij meer dan een ge legenheid de bezitsspreiding naar vo ren geschoven, omdat de Christelijke geest niet alleen dringt tot een sa menwerking van alle standen in het maatschappelijk bestel (de p.b.o.), maar ook tot het verlenen van het natuurlijk recht op eigen bezit, aan iedereen, die daarop door zijn- taak in het productieproces èn door zijn eigen bekwaamheid en overleg aan spraak mag en wil maken. REEDS de verwezenlijking van deze twee gedachten zou een re volutie betekenen van de opbouw der Nederlandse samenleving, mits dit woord revolutie opgevat wordt in de letterlijke vertaling van omwenteling, zonder de bijgedachten van moord en doodslag! De p.b.o. en de bezitssorei- dirag zijn wel bij uitstek geschikte middelen, om de persoonlijkheid-van iedere staatsburger tot ontplooiing en tevens tot gelding te brengen. Daarbij ontveinze men zich niet, dat collectieve voorzieningen in de Ne derlandse samenleving, zoals deze historisch is gegroeid, niet kunnen worden gemist en zeer nuttige func ties verrichten en hier en daar nog wel enige uitbreiding zullen onder gaan. Men mag zich niet aan starre doctri. nes vastklampen en daaruit kil-logi- sche deducties opstellen, zonder met de behoefte en de geest des tijds reke ning te houden. Minister Cals ziet b.v. geen princi piële bezwaren in afschaffing van de schoolgelden, ofschoon tegenstanders van een voortschrijdende staats-zorg daartegen leerstellige bezwaren zul len opperen. „De theorie is grauw, maar groen ce gouden boom van het leven". Het is weliswaar Mephistopheles, die de ze wijsheid in de „Faust" ten beste geeft, maar dezen keer zijn we het dan met de duivel eens. Mocht het gelukken een Christelij ke omwenteling, als boven bedoeld, te bewerkstelligen, en dit kan al leen indien de Christenen zich hecht aaneensluiten dan zou daarmee de structuur van de Nederlandse samen leving ondersteboven gaan en zowel de liberale opvatting als de klassen strijd-gedachte overwonnen zijn door de gemeenschaps-gedachte, welke de persoonlijke vrijheid en gebonder*- heid gelijkelijk recht doet weder varen. Met de verandering van de struc tuur der maatschappij volgens Chris telijke opvattingen is echter die maat schappij zelve nog niet Christelijk ge worden. Zij is alleen in een vorm ge goten, welke voorwaarde is voor een gezonde, rechtvaardige samenleving, omdat zij uitgaat van een brede be schouwing van de mens als eenling en als gemeenschapswezen. Een mens is geen kluizenaar, maar evenmin een kudde-dier. Hij is beide. Maar er moet ons alles aan gelegen liggen de structuur van de te her vormen maatschappij te bezielen van de Christelijke geest en geheel ons volk te brengen onder het „zoete juk" van onzen Heer. Het is ons opgevallen in beide be sprekingen met pater Peters, die de eerste aanleiding zijn tot deze be schouwingen, hoe vol zorgen alle Ka tholieke dagbladschrijvers op dat punt waren. Zij zagen het. en wij de len hun mening, als de spil waar alles om draait. Zonder Christus' geest geen Christelijke samenleving. HET lijkt ons een nol-male gang van zaken, als degenen, die op dat allervoornaamste punt men elkaar overeenstemmen, zich ook in het openbare leven bij elkaar aansluiten zonder dat we deze normaliteit als norm zouden willen opdringen voor ieders handelwijze. Uit deze grondleggende overweging zijn in ons toch altijd „theologiserend volk" de confessionele Christelijke partijen ge boren. Deze grondslag is een vei lige. De goede mening, waarmede Katholieken toegetreden zijn tot de Partij van de Arbeid, wordt geen ogenblik in twijfel getrokken. Mis schien verkeerden zij in de waan, het Christelijk „zuurdesem" te zullen zijn in een overwegend niet-Christelijk milieu. Doch dan moet de richting, waarin de P. v. d. A. de laatste jaren gaat, hen wel teleurgesteld hebben. Niet alleen is er verschuiving voel- Frankrijk vraagt steun voor Indo-China „Indo-China even belangrijk als Korea" De ministers van buitenlandse zaken der drie voornaamste Navo-landen Komen vandaag aan de Quai d'Orsay te Parijs samen om een Frans verzoek om meer hulp voor de strijd in Indo-China te bespreken Dit is het eerste gevolg van de oproep, die minister Robert Schuman tot de Atlantische Raad richtte: „De tijd is gekomen om de solidariteit der geallieerden op de proef te stellen." Minister Schuman heeft zich genoodzaakt gezien de Atlan tische Raad opmerkzaam te maken op de aderlating, die zijn land in Indo- China moet ondergaan. De Franse vertegenwoordiger wees op het feit, dat de zware lasten die de oorlog in Indo-China ?ijn land oplegt, in vergaande mate de Franse bijdragen tot de Westelijke verdediging en zijn houding tegenover vele problemen „waarondef de herbewapening van Duitsland en de Europese verdedigingsgemeenschap" moeten bepalen. INDO-CHINA EIST FRANKRIJKS KRACHTEN OP. De Franse delegatie heeft niet na gelaten het beroep op de bondgeno ten een bijzonder gealarmeerd ka rakter te geven door ook de minis ter voor Indo-China, le Tourneau, tot de Raad te laten spreken over de „eenzaamheid", waarin Frankrijk zich in de bloedige strijd om de toe gangen tot de delta van Hanoi meent te bevinden. 175.000 Man van zijn troepen heeft Frankrijk op het ogen blik op dit oorloestoneel, dat volgens le Tourneau niet minder belangrijk dan Korea moet worden geacht. Het Franse leger heeft sedert 1945 in In do-China niet minder dan 90.000 man verloren en het Franse budget is er in deze jaren met 4JA milliard dollar door belast. In de laatste twee jarqn heeft Frankrijk het derde deel van deze uitgaven uit Amerikaanse hulp middelen kunnen bestrijden, doch kennelijk acht de regering deze hulp nog onvoldoende om de strijd te kun nen volhouden. De gehele discussie in de Raad was Dinsdag door de dramatische Franse hulpkreet beheerst en zo zal het naar het zich laat aanzien, ook vandaag zijn. Een aantal ministers heeft daar bij sympathie voor de Franse po gingen om zich in het Verre Oosten staande te houden, uitgesproken en de redevoeringen gaven er blijk van, dat in de Raad het vitale belang van de oorlog in Indo-China wordt be seft. De Brtise vertegenwoordiger minister Eden heeft echter in het licht gesteld, dat Frankrijk met zijn moeilijkheden in dat deel der wereld niet alleen staat en dat de druk der Britse inspanningen in Korea en in Malakka evenmin mocht worden on derschat. In de maalstroom der grote politiek. Het Franse beroep op de Raad heeft, zo wordt in het hoofdkwartier der Navo verklaard, weer eens de aandacht gevestigd op het feit, dat het een geregelde gewoonte van de grote partners in de Atlantische Raad wordt, problemen ter sprake te bren gen, die zich buiten de territoriale sfeer van de organisatie liggen en de kleinere partners niet rechtstreeks aangaan. Alle leden van de Raad krij gen daardoor het gevoel, dat zij wor den meegetrokken door de politieke concepties van de grote partners, zo werd verklaard. De Franse geste heeft nog eens op nieuw aangetoond, dat de problemen binnen het nauwere verband der At- latische Gemeenschap ndet kunnen worden losgemaakt van de verplich tingen, die de deelnemers in andere delen der wereld hebben. Zo over schaduwt nu ook het verre Indo-Chi- rja de besprekingen, die de Raad in zijn verdere zittingen zal wijden aan de Duitse bijdrage tot de defensie van Europa en aan de vooruitgang die het project voor het Europese leger heeft gemaakt. Wat dit laatste betreft hebben de jongste weinig- belovende berichten over de crisis, waarin het E.V.G.-verdrag in Bonn is geraakt, de ongerustheid vooral in Amerikaanse en Britse delegaties versterkt. Berichten in de Franse pers uit Bonn zeggen, dat dr. Adenauer Maandag in een onderhoud met de plaatsvervangende Ameri kaanse hoge commissaris Reber reeds gepeild zou hebben, in hoeverre de Amerikaanse regering een Duits ver zoek om wijziging van de in Duits land aangevochten bepalingen van het E.V.G.-verdrag zou opnemen. De Duitse kanselier zou daarbij, volgens dezelfde berichten, op een pertinen te afwijzing zijn» gestuit. Windsors niet bij kroning De hertog van Windsor zal niet aanwezig zijn bij de kroning van zijn nicht koningin Flizabeth II van En geland. Als reden voor zijn afwezig heid en die vai zijn Amerikaanse vrouw geeft de hertog op dat zijn aanwezigheid bij de kroning niet in overeenstemming zou zijn met de tra ditie, die wil dat er bij de kroning van een koning of koningin van En geland geen souverein of voormalig souverein van welk land dan ook aanwezig is. De Windsors zijn gisteren per schip van Parijs naa. de Verenigde Staten vertrokken. LORD MOUNTBATTEN KRIJGT DE POST Sprekend met een vuur, dat herinnerde aan zijn oorlogstoespraken, maakte premier Churchill gistermiddag yol trots in het Lagerhuis bekend, dat het NATO-o-perbevel in de Middellandse Zee is toevertrouwd aan de Britse admira N Lord Mountbaiten een benoeming die door het Lagerhuis luid werd toegejuicht. Met dif besluit, dat gisteren werd genomen op de verga dering van NATO-ministers te Parijs, is een eind gekomen aan een 18 maan den lang dispuut tussen Engeland en de V. S. COMPROMIS MET AMERIKA. De nieuwe 52-jarige bevelhebber is gelijke in rang met de Amerikaanse admiraal Robert Carney, commandant van de Amerikaanse 6e vloot in de Middelandse Zee en NATO-bevelheb- ber in Zuid-Europa. Beiden zullen zij verantwoording schuldig zijn aan de NATO-opperbevelhebber in Europa, generaal Ridgway. Aanvankelijk had den de Amerikaner gewild, dat het commando in de Middellandse Zee eveneens aan adm. Carney gegeven zou worden. In- oorlogstijd zal het Mountbatten's taak zijn, de zeeverbindingen met Afrika en de Suezzone open te hou den, de scheepvaart te beveiligen en de aangrenzende commando's steun te verlenen. Hij krijgt een Britse luchtmacht-officier en een Ameri kaanse marine-officier als plaatsver vangers op zijn hoofdkwartier, dat op Malta gevestigd zal zijn. Behalve Ertise en andere vlooteenheden, krijgt Mountbatten ook ongeveer de helft van de Franse Midd. Zeevloot onder zijn bevel. Met de andere helft zal de Franse regering haar verbin dingen met Noord-Afrika kunnen waarborgen. Het is mogelijk, dat Mountbatten in de toekomst nog een Tijdens een repetitie, die werd gehouden van de rit, welke Koningin Eliza beth zal maken op de dag van haar kroning, liepen officieren, gewapend met stopwatches, potloden en opschrijfboekjes, naast de koetsen. Zij no teerden alle onderdelen van de optocht, en timeden nauwkeurig elk gedeelte van de rit. Wanneer 't zover is, zal men zeker niet onbeslagen ten ijs komen. Parijs is danig ontstemd over zijn houding In een sfeer van grote ontstemming hield premier Pinay gisteravond met enige minis.ers en resident-generaul de Hauteclocque een belangrijke be spreking over de laatste ontwikkelingen in Tunis. En volgens soram: f berichten zou de Hauteclocque als zijn overtuiging kenbaa» gemaakt hebben, dat verdere samenwerking met de Bey onmogelijk is, nu deze Maandag zijn aanvankelijk gegeven belofte om zijn zegel te hechten aan twee Franse her vormingsvoorstellen, niet heeft gehouden. Weliswaar heef t de Bey in een no- ta-op-het-laatste-nippertje zijn be reidheid te kennen gegeven met Frankrijk weer te gaan onderhande len, maar Parijs wil daar vooralsnog niet meer in zien dan een nieuwe „vertragingsmanoeuvre", vooral om dat de nota pas werd afgegeven, toen de Hauteclocque al hoog en breed in het vliegtuig naar Parijs zat. Deson danks zei minister Schuman in de Assemblée, dat „Frankrijk altijd be reid is, het gesprek met Tunis en Ma rokko te hervatten". Eerst zal de nota echter nauwkeurig bestudeerd wor den, alvorens er een officiële com mentaar op gegeven wordt. Terwijl dus enerzijds de positie van de Bey in het geding is, achten door een Britse woordvoerder een i welingelichte kringen het toch ook „bevredigend compromis" genoemd zeer goed mogelijk, dat de Franse re is, is de commando-organisatie in de gering zal vragen om de verwijde- NATO voltooid. ring van enkele van de adviseurs van baar naar een sterker beleden socia lisme, doch ook de P. v. d. A. ont wikkelt zich tot een confessionele partij in zoverre zij als propagandiste en voorvechtster optreedt van de hu manistische denkwijze. Het moet een Katholiek daarbij vreemd te moede zijn. Men kan de stelling verkondigen, dat politiek en godsdienst niets of slechts heel weinig met elkaar te ma ken hebben (deze stelling is onjuist omdat het Evangelie de maatstaf geeft ook voor het openbare leven), men komt toch in een moeilijk par ket, als de partij, waarbij men zich heeft aangesloten, zo ijverig een uit gesproken on-christelijke „religie" als het humanisme naar voren schuift. Mocht deze ontwikkeling in de P. v. d. A. voortschrijden-, dan zou op den duur een Christen in de Par tij van de Arbeid voor de keuze ko men te staan: vóór of tegen Chris tus. Maar reeds nu wringt er iets met dat lidmaatschap van Katholieken in de P. v. d. A.. aangezien ze geen lid mogen zijn van he* N.V.V. en Ka. tholieke dagbladen hun als de pas sende lectuur worden aanbevolen door hun eigen voorgangers, die hun persoonlijke verantwoording voor het zieleheil van anderen ter dege aan voelen. Niet mleen louter godsdienstig maar ook politiek bezien is er reden tot grote waakzaamheid ten opzichte van de P. v. d. A., nu zij steeds meer zich tot het „oude" socialisme wil bekeren. De K.V.P.-leiding dat bleek ook al op de meergenoemde persbespreking, welke in de „Rust hoek" te Baarn plaats had houdt beide ontwikkelingen nauwlettend in de gaten. Zij is in toenemende mate voorzichtig in de gegeven de om standigheden door 's lands belang opgelegde politieke samenwerking met de P. v. d. A. Zij kan daarbij een ruggesteun vinden in de beide andere Christelijke confessionele partijen (welke drie te zamen echter geen regeerbare meerderheid in de volks vertegenwoordiging vórmen). WAT voor het binnenland geldt, is ook van bizonder belang voor de internationale samenwerking en bij de éénwording van Europa. Er zijn tussen de socialistische partijen in de verschillende landen nogal diepgaande meningsverschillen, maar het is opvallend, dat deze kloven ijlings overbrugd worden als het erop aan komt te bereiken dat éne, waar op allen aansturen: dat een Verenigd Europa niet Christelijk maar Socia listisch bestuurd zal worden. Alle meningsverschillen verdwijnen als het „gevaar" bestaat, dat in het Ver enigd Europa de Christelijke partijen het heft in handen willen nemen. Inschrompeling, verbrokkeling van de Katholieke eenheid betekent na tionaal en internationaal inschrom- peling en verbrokkeling van de Ka tholieke beïnvloeding met tot onaf wendbaar gevolg: versterking van het socialisme. Wie dat niet wenst streve de eenheid na, niet slechts als dijk tegen het socialisme, doch ook om het door de dijk beschermde land De Nederlandse delegatie, die de openingszitting van N. A. V. O. in het Paleis Chaillot te Parijs, Dijwoonde: tot voor het Christendom vruchtbare I Van links naar rechls Minister van Defensie C. Staf; Minister van Buitenlandse Zaken J. W. Beyen; Minis- grond te kunnen ontginnen. ter van Financiën J. A. van de Kieft en de permanente vertegenwoordiger van Nederland A. W. L. Jonkheer 1 Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. de Bey o.w. zijn oudste zoon prins Chedly, die bekend staat om zijn uit gesproken nationalistische opvattin gen. In Tunis houden intussen nationa listische kringen vol dat de Bey geen enkele belofte had gegeven of schoon de Hauteclocque nog eens na drukkelijk verzekerde, dat dit wél zo was doch dat de Fransen met de omsingeling van het paleis had den getracht, de Bey te intimideren, toen hij met de resident-generaal sprak. Overigens verluidt te Parijs, dat de Bey in zijn nota, gericht aan- presi dent Auriol, de voorgestelde onder handelingen voortaan wil doen voe ren door middel van een gemengd Frans-Tunesische commissie, met ze tel te Parijs. De kalkoenen in 't verkeerde keelgat Wegens schieten op f. er «hokgranaten naar de pa- De tWM stukke„ van het doormid- 1,Üenten waren 8eworpen' den gebroken Amerikaanse trans- Krijgsgevangenen Generaal Mark Clark heeft zich portschii» de „Grommet Reefer" zit- j tegen deze beschuldigingen verde- ten verlaten op de rotsen van Livor. Het internationale comité van hetdigd en zijn verweer is gisteren ge- no zonder de bemanning maar met Roode Kruis heeft het geallieerde op- lijktijdig bekend gemaakt. De gene- de kalkoenen voor de Amerikaanse perbevel in Korea e: van beschuldigd raai wijst er oidat de krygsgevan- de conventie van Genève te hebben genen op Koje de autoriteiten had geschonden, doorda' het op krijgs- den belet hun kampen te betreden, gevangenen had laten schieten. Deze Nooit was water of voedsel onthou- bekendmaking heefi betrekking op den, maar de gevangenen hadden zelf de ongeregeldheden in de gevange- geen medewerking gegeven. Wij be nenkampen op het eiland Koje, wel- i reikten tenslotte een punt, zo zegt ke in Maart en -\pril vai. dit jaar zijn Mark Clark in zijn antwoord, waarop voorgevallen. Zij is eerst gisteren wij geen openlijk verzet meer konder voor publicatie \rijgegeven. dulden. De Amerikaanse soldaten, Het internationale comité had een die de tegenstand tenslotte hebben bezoek gebracht aan een kamp te gebroken, hadden een zorgvuldige Poesan en was tot de conclusie ge- oefening achter de rug en wisten uit- derde plaatsvervanger krijgt en dat komen, dat in drie hospitalen voor stekend, hoe /.ij de gewelddadigheden zal dan een Fransman zijn. krijgsgevangenen water en voedsel tot een absoluut minimum moesten Met Mountbatten's benoeming, die aan de patiënten waren onthouden beperken. Medettand&e delegatie op de M. CL. V,. (2. bezettingstroepen in Oostenrijk aan boord. Helicopters van de vliegdeksche pen „Midway" en „Leytc" hebben gisteren de laatste 24 leden van de bemanning aan land gebracht. Ze ventien anderen zijn eerder van boord gegaan drie met een whip- pertoestel, de rest met boten. De laatste was de kapitein, Henry Sau- kant, die -eerst de „Stars and Stri pes" op het achterdek streek, de vlag tussen zijn jas borg en toen naar het hefschroefvliegtuig boven hem wuif de. En toen ook hij van boord werd genomen, brak er onder de menigte, die op de wal stond toe te kijken, een groot gejuich ios. De twee vliegdekschepen waren na de SOS-seinen van het Ameri kaanse koelschip van de Westkust van Italië naar het Noorden opge- stoomd. De Grommet Reefer" was in een hevige storm van haar ankers geslagen, op een rif voor Livorno ge lopen en in tweeëp gebroken. Gistermiddag begonnen helicopters van de oorlogsschepen een „bus dienstzoals men het al spoedig noemde, tusserf een voetbalveld te Livorno en het schip. Elk vliegtuig nam drie man mee en bracht die naar de wal, waar ziekenauto's gereed stonden om de uitgeputte mannen naar ziekenhuizen te brengen. Rond het schip dreven de vette kalkoe nen, die de Kerstmaaltijd hadden moeten vormen van de Amerikaan se troepen, in zee.... JCatteUje Het is maar één schrede van het verhevene naar het belachelijke. Napoleon.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1