OPEL OPEL OLYMPIA 11.5950.- KAPITEIN fl. 7995.— RIJNSTREEK DUINSTREEK Gebr. van Ulden Het Wit Gele Kruis te Wassenaar vierde zijn zilveren jubileum Zuidhollandse bond viert zilveren jubileum in Leiden MAANDAG 15 DECEMBER 1952 DE LEiDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 VERDAMSTRAAT 6 ALPHEN AAN DEN RIJN Gemeentelijk nieuws B. en W. stellen de raad voor het college te machtigen tot het aan- r.aan van kasgeldleningen, waarbij het maximumbedrag van de schuld wegens kasgeldleningen en wegens in rekening-courant opgenomen gel den gezamenlijk te bepalen op .1 4.500.000.waarvan 4.000.000. te bestemmen voor financiering van in 1953 uit te voeren kapitaalswer- ken en ƒ500.000.voor het over bruggen van uitgaven-waarvoor de inkomsten binnenvloeien. De verpleging van tuberculose patiënten in sanatoria vraagt jaarlijks grote offers van de gemeente en de provincie. G.S. hebben daarom ge meend er bij de gemeentebesturen op te moeten aandringen de propaganda voor een verantwoorde sanatorium verzekering ter hand te nemen. B. en W. stellen voor een door de N. Samsom N.V. uitgegeven folder in de gemeente te verspreiden, waax-na de fondsboden de bevolking kunnen bewerken. De kosten hiervoor wor den gei-aamd op 125. De commissie voor onderwijs- aangelegenhedcn heeft in een rapport geconcludeerd, dat behoudens enkele minder gunstige uitzonderingen, de toestand, waarin de verschillende kleuterscholen verkeren, bevredigend is en dat de schoolbesturen doen wat in hun vermogen is om de X'holen zo goed mogelijk in te x'ich- len. De commissie acht dan ook een verhoging van het subsidie tot 25. per leerling alleszins verantwoord. Daarnaast vestigt de commissie de aandacht op de mogelijkheid om bo vendien voor de lokalen, welke aan :le gestelde eisenvoldoen, een jaar- li j 1 rs door de raad vast te stellen uit kering toe te kennen. De commissie idviseert een bedrag van J 50.per lokaal uit te keren voor 4 lokalen van ie R.K. Kleutei-school aan de Para- iijslaan, 2 lokalen aan de Chr. school xan de St. Jorisstraat, 2 lokalen van ie Chr. school te Gouws'.uis, 2 loka- en van de Chr. school aan de Hooft- ;traat, 2e lokalen van de Chr. school ian het Zuid-einde en 1 lokaal aan 'e Nutskleuterschool. een en ander m verder gaande verbeteringen aan e brengen. Door de uitbi'eiding van het werk van de Stichting Kr aamcen trum Alphen a. d. Rijn en omstre den, is het financieel tekort van het centrum niet onbelangrijk gestegen. Het centrum verzoekt de raad het >ubsidie te verhogen var. 0.50 tot 1.per interne verzorgingsdag. B ->n W. stellen voor dit toe te staan Geslaagde St, Nicolaas-actie. Za terdagavond werd in hotel „Cen traal'' de goed geslaagde Sint Nico- I aas-actie van de pl. middenstand be sloten. Hier maakte de voorz., de heer J. P. v. d. Bosch de resultaten bekend van de ingezonden slagzinnen en kleurplaten. De inzending van het commissielid de heer W. Hooger- werf verwierf de eerste prijs ad 500,Zijn slagzin luidde: De mid denstand betalen, doet de kosprijs dalen". Hij wenste evenwel de prijs niet te aan /aarden. Hierdoor kwam voor de eerste prijc in aanmerking de heer J. C Kardol, Bloemhofstraat met de slagzin ,,De Middenstand zal u bewijzen, goede waar voor lage prij zen De 2e prijs werd verworven door de fam. Westmaas, Tolstraat (f 400,De 3e prijs door J B. Brune, Jan Luijkenstraat (ƒ300, De 4e prijs F. H. Jasperse, Ten Harmsenstraat (ƒ200,Prijzen van 100,werden behaald achtereen volgens door J J Peet Prinsen straat 32 te Bodegraven, P. J. van Egmona. Brittenrusstraat 67. L. Op- pelaar Van Mandcrsloosttaat 23, El ly van Leeuwen, v. Velzenstraat 3, J. Kroon, Korteraarseweg 32 Ter Aar, D. den Ouder., Dr. Lovinklaan 9. BOSKOOP Geboren: Maria dr van H. J. Dee nenkamp en J. Kuiper; Paul Albert zn van R. W. van der Wolf en N. de Brij. Getrouwd: Gerrit Groenestein, en I Cornelia van der Stam. Overleden: Celia Wilhelmina van den Akker 48 jr; IJda Maria Krom hout, 82 jaar. HAZERSWOUDE (H. R.) Mej. D. Boer is geslaagd voor het examen coupeuse. KOUDEKERK TE VROEGE LENTE! Een schaap van de landbouwer G. Heemskerk te Koudekerk heeft he denmorgen een lammetje ter wereld gebi-acht. Gemeentcx-aad. Hedenavond komt de raad van Koudekerk in ver gadering bijeen. Op de agenda staat o.a. voorstel tot een geldlening en doortrekking van de buis van de wa terleiding in de Hondsdijk. LEIMUIDEN Kind overleden na ongeval Een negenjarig zoontje van de land arbeider v. Stein in het Westeinde kwam vorige week met zijn hoofd op liet ijs te vallen. Hoewel het hoofd pijn had overgehouden, werd hier aan niet veel aandacht geschonken. Van Maandag tot Donderdag bezocht hij gewoon deschool. Vrijdagmor gen voelde hij zich echter minder goed. Zaterdag tegen de middag was de toestand zodanig verergerd, dat de dokter spoedige opneming in het ziekenhuis gewenst achtte, aange zien een hersenbloeding was opge treden. Toen men met het patiëntje de Wetering was overgevaren naar de ziekenauto, was hij reeds over leden. Been gebroken Zondagmorgen werden de kerkgangers voor de Vi-oegmis getracteerd op 'n flinke sneeuwbui. Mej. Straathof -Rijke- lijkhuizen, die per fiets op de H. Geestlaan reed, kwam nabij de Vrie- zebrug te "vallen en brak haar been. Een auto van de fa. Kraan bracht haar naar huis. Dr. v. d. Bijl, die eerste hulp verleende, achtte het echter noodzakelijk, dat zij naar een ziekenhuis te Leiden overgebracht werd. DE KWAKFX Geboren: Marianna Theresia Ma ria dr van O. T Hallewas en C. M. A. Buijs; Sonja, dr van R. D. Schiere en H. E. Zonsveld; Godefridus Jo hannes Nicolaas zn van W. J. Voorn en A. A. Meijer; IJsbrand Gerrit zn van P. Buis en A. N. van 't Kruis; Cornelia Agatha Maria, dr van J. B. van Waas en A. M. Nulkes. Ondertrouwd: Gerardus Jacobus Blom en Alida Geei'truida Samson Overleden: Herman Albert Neu tenboom 56 jaar echtgenoot van W. Denekamp. NIEUWKOOP EHBO Mej. W. Kommer, die tot nu toe secretaresse was van de pl. afd. van de EHBO, is naar elders ver trokken. Dientengevolge werd het secretariaat van de vereniging in handen gegeven van mej. S. Woerdc, Zuideinde, Nieuwkoop. Tevens be sloot men om op Zatex-dag 20 Decem ber een uitvoering te geven in de zaal van de heer De Koker. De EHBO ers zullen dan opvoeren de revue „Doe er maar een zwachteltje om". Aan de uitvoering van deze komische revue zullen meewerken „The Nipla- viplayers", met muziek en zang. „Ijsvermaak Zuideinde" In het café van de heer A. Aartman verga derde de ijsclub „Ijsvermaak Zuid einde", waarbij verslag werd uitge bracht door de penningm., waaruit bleek, dat er in kas was 623,65. In het bestuur werden gekozen de he ren W. Korver, Jac. van Dam en Th 1. Voorn. De kascontröle-commis- sie zal bestaan uit de heren K. Eys en W. Kranenburg. Medegedeeld werd dat de vereni ging thans 95 leden telt. Uitreiking prijzen Winkelweek- actie. In de zaal van de heer De Koker vond de uitreiking plaats van de prijzen van de Winkclweekactic. De gelukkige winnaax's van de drie hoofdprijzen waren: Jac. van Leeu wen, Noordensewcg, Nieuwkoop, dé fiets; G. Mei'kens, I -mrdenseweg, Nieuwkoop, een bedstcl en mevr. wed. P. Voshart, Achttienkavels Nieuwkoop, een wringex". Het dochtertje van Jac van Leeu wen kwam de volgende morgen bij de heer Middelkoop vragen of op nr. 187 nog een prijsje was gevallen, welk een verrassing was het toen zij hoorde dat het was de fiets. Rectificatie In de mededeling omtrent de verplaatsing van het PDH-kantoor te Ter Aar werd ver meld, dat een en ander van belang was voor de veehouders, landbouwers enz., o.m. in de gemeente Leiden. Dit moet zijn Leimuiden. ZOETERWOUDE Raad van Overleg. Vrijdagavond hield de heer J. Bakker voor de Raad van Overleg een causerie over de taak van dat college. De Raad van Overleg heeft ten doel de sa menwerking der standen te bevor deren. Het besef van de noodzakelijk heid van die samenwerking was er vooral vlak na de oorlog en,vond haar oorsprong in de contacten, die in de concentratie- en gijzelaars kampen gelegd wex'dcn tussen de vertegenwoordigers der verschillende standen. Tegenover de totale nivel lering moeten wij zetten de samen werking der standen. De christelijke liefde die dan leeft bij de standen zal niet alleen aan eigen stand, maar ook aan de andere standen een recht vaardig aandeel gunnen van de ge meenschappelijke welvaart. Voor de plaatselijke raden dacht spx*. aan de viering van het Christus Koningfeest, Allerzielen, Feest van de arbeid, sociale avonden etc. De zeer genoeglijke vergadering kwam tenslotte aan een teer punt. Hoe moet een Raad van jOverleg staan tegenover de gemeentepolitiek? Het grote gevaar is, dat men in persoonl. politiek vervalt. Laat iedere vertegenwoordiger er aan denken, dat hij uiteindelijk het gemeenschaos- belang en niet een groepsbelang be hoort te behartigen. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Kath. Vrouwenbeweging De 2e avond van de Kath. Vrouwenbewe ging, in het kader van het winter- program ma. stond in het teken van de ontwikkeling. Ontegenzeggelijk is dit een zeer interessante avond ge worden. De heer W. Beets uit Den Haag van de stichting „Ned. Fabri kaat", heeft door middel van een do cumentaire film een groot aantal Nederlandse industrieën aan de toe schouwsters getoond. Daar de huis vrouw dagelijks met voortbrengselen van de Nederlandse industrie te ma ken heeft, was het ongetwijfeld in teressant te zien, hoe het vervaar digen van zeep, schoenen, enz. ge schiedt. Foto-Amateurs! Een bijzondere en interessante „F o t o-f I i t s-show", georgani seerd door Foto-C in Jan Wolfslag, Breestraat 123. wordt in de bovenzalen van .Het Gulden Vlies" (naast de fotozaak) gehouden op Zondag en Maandag 21 en 22 December Vraag gratis -toegangsbewijzen bij FOTO CINÉ JAN WOLFSLAG BREESTRAAT 123 Neem Uw eigen toestel mee! (Advertentie) Mgr. B. v. Leeuwen bediend Mgr. B. v. Leeuwen, pastoor van de parochie van de H. Jozef te Hil- legom is vanmiddag door mr A. Diepenbrock uit voorzorg van de laatste H. Sacramenten voorzien. Stichting Hillegomse Blocmbollcn- bexirs. De Stichting hield in de Narcissenzaal van Treslong met de Beurscommissie en de commissie voor de Bloemenkeuringen een vergade ring onder voorz. D. var Egmond. De heer E. Scholte secr der Keu ringscommissie bracht verslag uit over de werkzaamheden. Eexi nieuw broeiseizoen is ingetreden met de Gr.kr. Narcis Hollywood en Amaryllis Hipp. Deze werden vorige week ge toond en zullen zeker veel vakge noten trekken. Het slechte weer heeft de chi-ysanthen zeer ongunstig beïnvloed. Voor het certificaat van de Hill. Beurs worden zeer hoge eisen gesteld. Het getuigschrift werd toe gekend aan Gebrs Pennings voor Gr.kr. Nax-cis Jules Verne- aan Geor ge Vreesbixrg voor Gr.kr. Narcis Yel low Sun: aan H. J. Zwetsloot voor Kl.kr. Narcis Amateur; aan J. G. Stokman voor Th. Tulp Ornament en aan Konijnenburg Max-k voor Th. T. K. M's Triumph. De voorz. wees erop, dat de keurin gen der Nomen cltuur-commissie ook te Hillegom moeten geschieden; dit werd een vakbelang geacht. De heer J. Th. Ch. Dix uitte z'n grote tevre denheid over het succes der Dahlia tentoonstelling; voor deze exposites leent zich het Beursgebouw bij uit stek. Geboren: dr van W. A. Lievei'se en A. Smolenaars; zn van A. van der Meer en E. W. van Oosteix; dr van C. J. Cornet en A. W. Cardol; van J. P. van Klaveren en C. W. de Boer. Ondertrouwd: F. J. J. A. van der Biezen en M. Vijfhuizen; H. van Roosmalexi en M. J. van der Lans. KATWIJK EHBO Het 3e lustrum van de EHBO, afd. Katwijk, werd Zaterdag op feestelijke wijze gevierd in de UNI-zaal aan de Wcth. Ouwehand- straat. Des middags hield het bestuur receptie, waarvan door zeer velen, waaronder ook de meest vooraan staande personen in de gemeente, gebruik werd gemaakt. Dat hierbij vele speeches gehouden werden en de beste wensen voor de EHBO in de toekomst werden uitgespi'oken, ligt voor de hand. Des avonds bood de vereniging aan leden, donateurs en genodigden een feestavond aan. ,De Lekenspelers" uit Oegstgeest, voerde op de dolle klucht „Over 12 dagen tegen middernacht." Er werd goed toneel gespeeld, waarvan de aanwezigen zeker hebben genoten. LISSE R.K. Bond van Bejaarden. Zon dagmiddag had een vergadering plaats in het K.A.B.-gebouw van de Ned. R.K. Bond van gepensioneerden en bejaax-den, afd. Lisse. De voorz. van het voorlopig be stuur, de heer G. B. van Meijgaarden, opende met een kort welkomstwoord, waarna hij het woord verleende aan de heer W. J. Heselaars, alg. voorzit ter van de dioccsanenbond, die het onderwerp „Is het noodzakelijk een Katholieke Bond van Bejaarden en Gepenensioneerden te bezitten" be handelde. Hierna kwam de K.A.V. in actie en werd een kopje thee geserveerd, waarna door deze vereniging enige schetsjes werden voorgedragen. Het voorlopige bestuur, bestaande uit de heren G. B. van Meijgaarden, C. van Rooijen en J. van der Kamp, werd omgezet 'n een definitieve be stuur en aangevuld met de heren A. P Augustinus en H J. Salnian. Tot voox-zitter werd benoemd de heer A. P. Augustinus. Door de heer Heselaars werden de geestelijk adviseur, pater Hierony- mus van huize Pius. en de voorz. ge- installeerd. Nadat de geest. adv. een klein speech je, omtrent het geestelijke le- Als cr bij bestuur en leden van het Wit-Gele Kruis in Wassenaar prettige herinneringen bewaard zul len blijven aan de viering van het zilveren jubileum der vereniging en dat zou zonder twijfel het geval zijn clan zal vooral deze indruk van het feest onvergetelijk zijn, n.l. dat er in alle lagen van de Wasse- naarse bevolking grote dankbaarheid bestaat voor wat het Wit-Gele Kruis in die afgelopen kwart eeuw in het belang van dc Volksgezonheid heeft gedaan en grote waardering voor de wijze, waarop de afdeling zich van een steeds groter wordeixd aantal taken kwijt. Van die dankbaarheid en waarde ring is n.l. tijdens de viering, van het jubileum op verschillende wij zen blijk gegeven. En deze blijde herinnering aan het jubileum zal het bestuur de kracht geven, die liet no dig zal hebben om hen. die zich tot nu toe van het Wit-Gele Kruis-werk afzijdig hielden,' tot andere gedach ten te brengen. Plechtige viering. Het zilveren jubileum is gisteren op waardige wijze gevierd. In de St. Willibrorduskerk werd een plechtige Hoogmis opgedragen door de geest, adviseur van de afd. rector Dc Wit, met assistentie van pastoor J. P. Buys van de St. Willibrordparochie en van pastoor W. Q. Versteegen van de St. Josephparocïiie. Pastoor Van der Schoot O.F.M. hield een toepas selijke predicatie over de zin van het Wit-Gele Kruiswerk. Na dit plechtige begin van de feestdag zaten de bestuursleden en leden van de feestcommissie en en kele genodigden onder wie mr F. van der Bruggen, directeur van het Provinciaal Bureau van het Wit-Gele Kruis in de foyer van het R.K. Vei'- enigingsgebouw aan aan een feeste lijk onbijt. De heer A. J. van Eem- melen voerde hier he' woord namens een uit de leden gevormd comité, dat zich tot taak gesteld had, het be stuur een feestgave aan te bieden. Hij overhandigde de voorzitter drr>. W. S. Lubsen eer bedrag van 500, dat besteed zal worden voor aan schaffing van nieuwe uitleenmateria- len< voor het magazijn. De heer J. M. Lausberp, voorz. van de R K. Mid denstandsbond stelde een bijdrage van 250 if- het vooruitzicht als aan het Wit-Gele Kruis toekomend aan deel van de opbrengst van de St: Nicolaasactie van de Wassenaarse Middenstand. Receptie. Zeer vele gelukwensen werden het bestuur aangeboden tijdens de 's middags gehouden receptie. Nadat pastoor J. P. Buys in een toespraak bestuur en vooral wijkzusters be dankt had vooi het zegenrijke werk in zijn parochie verricht, bood de burgemeester var Wassenaar, dr. S. F A. C. M. bar^n van Wijnbergen zijn gelukwensen aan eerst als burge meester vervolgens als erevoor 't- ter van het afdelingsbestuur. De burgemeestei sprak over de finan ciële zorgen van de afdeling, die zeer zeker zullen verdwijnen, wan neer het Wit-Gele Kruis cr in slaagt, een nog grotere sympathie te ver werven en een beter inzicht te ver spreiden onder alle katholieke inge zetenen van Wassenaar. Mr. G. J M. Stulemeijer voerde het wooi'd als voorzitter van de Zuid- Hollandse Bond. de heex H. ten Har kei namens de R.K. E.H.E.O.-vereni ging en de heer C Duyvestijn, die hef Wit-Gele Kruis gelukwenste namens de a A.B.. deed die wen sen vergezeld gaan var een prac- tisch geschenk: een ro1 lakenstof. Tijdens de receptie v/er< een van de oprichters, de heer C. P. G. van Leeuwen verrast met de aanbieding van het lidmaatschap van verdien ste. Drs. Lubsen ovei'handigde hem een oorkonde en dankte hem voor het vele stille werk achter de scher men, dat hij in het verleden heeft verricht. De feestdqg werd besloten met een toneelavond, verzorgd door de R.K. toneelvereniging „De Vriend schap", die het blijspel „Alles voor Adriaan" opvoerde. Monument onthuld voor verzetstrijders Op de oorlogsbegraafplaats „Het Lange Duin" aan de Schouvvweg te Wassenaar is Zaterdagmiddag een gedenkteken onthuld ter nagedachte nis aan hen, die in de jaren 1940 1945 voor het vaderland zijn gevallen. Het initiatief tot het plaatsen van dit gedenkteken is uitgegaan van een comité uit de burgerij. Namens dit comité droeg mr. H. E. Waalkers het monument aan het gemeentebestuur over. Mevrouw Oberg-Balkenende, weduwe var. de in October 1944 op de vloeiweide in Brabant gesneu velde verzetsstrijder a M. Oberg, ont hulde het monument. Nadat door een lid van de koninklijke militaire ka pel de „Last Post" geblazen was, aan vaardde de burgemeester van Was senaar namens het gemeentebestuur het gedenkteken. De burgemeester zcide onder meer, dat wij verplicht zijn het ideaal van de gesneuvelde militairen en verzets leiders te stellen naast oinze werke lijkheid, omdat wij het volk zijn dat de inzet was van hun strijd Aan het monxxment werden kransen gehecht van het gemeentebestuur, van de ko ninklijke vereniging „Ons Leger" en van de vereniging van oudstrijdei's van het voormalige vierde regiment infanterie. Het monument werd vervaardigd 'door de Haarlemse beeldhouwer J. M Veldheer en stelt voor een stervende krijger, wie het zwaard ontvalt en wiens blik zich omhoog richt, als om te getuigen van zijn daden. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door enkele tientallen nabestaanden van gesneuvelde mili tairen en verzetsstrijders, die op het „Lange Duin" een laatste rustplaats vonden. Oogstdankdag. De afd. Was se naar van de L.T.B. vierde haar oogst' dankdag. De H. Mis van dankbaar heid werd opgedragen door de geest, adviseur, waarna er een gezamen lijk ontbijt was in het Verenigings gebouw. Het hoogtepunt was het aanbieden van de gaven, welke door elf bruidjes in processie naar het al taar werden gedragen. Te ruime bocht met bromfiets. Op de hoek van de JRijksstraatweg en de Lange Kerkdam kwam mevr. R., wonende aan de Middelweg, ver moedelijk door het nemen var.' een te ruime bocht, met haar bromfiets te vallexx, waardoor zij tegen de grond sloeg. Zij liep verwondingen op aan het gezicht, een gescheurde lip en ven had gehouden en de voorzitter dankte voor het in hem gestelde ver trouwen, werd de vergadering ge sloten. SASSENHEÏM Kinderfeest KAB Zaterdagmid dag heeft de KAB de kinderen van haar leden een middag bezorgd, die de meeste van hen niet zullen vei'ge- ten. Tweehonderdtachtig kinderen waren n.l. in de zaal van her K. S. A.- gebouw getuige van de mooie goo cheltoeren van „Cakie" uit Alkmaar, en van de schitterende poppenkast van „Oom Jaap". Alsof het optreden van deze heren nog niet genoeg was ontving ieder kind bij de uitgang nog een zakje versnaperingen. VOORHOUT Gemeenteraad De raad der ge meente komt in openbare vergadering bijeen op Vrijdag 19 December, des middags 2.30 uur, met de volgende agenda: De vuilnisopslagplaats wedei'om voor een jaar te vei'pachten aan J. Bavelaar te Leiden voor f 10,—; voor het jaar 1953 aan het garantiefonds ijsbestrijding deel te nemen; de naam Kleiweg te veranderen in Rijnsbur- gerweg; een plan tot herziening van het uitbreidingsplan rond de bebouw de kom (sportveldencomplex Rijns- burgerweg) vast te stellen; via het bankiei'skantoor Staal en Co. per 1 Juli 1953 een geldlening aan te gaan ad J 500.00. Ok de begroting 1953 zal worden aangeboden. HOE fw wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot. Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Wisselend bewolkt met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Langs de kust aanvankelijk nu en dan krachtige, overigens zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Zuidwest en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. 16 Dec. zoon op 8.43 en onder 16,29. maan op 8.45 en onder 15.22 uur. een lichte hersenschudding. Haar zoontje, dat achter op de bromfiets zat, kwam met de schrik vrij. De bromfiets werd beschadigd. Jeugdige dief gepakt. De Wasse naars e recherche arresteerde de 16- jarige R. v. d. H. alhier, die zich in DenHaag aan diefstal van een da mesfiets had schuldig gemaakt. De jongen werd ter beschikking van de Haagse recherche gesteld. Gross Country op „Voorlinden". Zaterdagmiddag ox-ganiseerde dc Landelijke Rijvereniging Koningin Emma op het landgoed „Voorlinden" voor eigen leden en voor leden van verenigingen uit de omgeving een cx-oss counti'y, die was onderverdeeld in een lichte en een zware cross van resp. 1600 en 2000 meter. TijdehS deze wedstrijd is wel weer duidelijk gebleken, hoe Voorlinden zich bijzon der leent voor dergelijke gelegenhe den. In café De Kleine Renbaan werden na afloop de prijzen uitge reikt door de heer F. de Graaf, voor zitter van het Streekverband Rijn mond. In de lichte klasse legde J. v. d Eyk van de Delflar.druiters in 4 min. .6 sec. beslag op de eerste prijs, op 10 seconden gevolgd door N. N. Kroes van de Scnieruiters. De drie overige prijzen en een eervolle ver melding in deze lichte klasse werden in de wacht gesleept door Delfland- ruiters, resp. door O. Vei'hagen, P. L. van Woerden, A. v. d. Linden en G. Duyvesteijn. In de zware klasse noteerden twee deelnemers dezelfde tijd, n.l. 5'min'. 33 sec. Het waren Jkvrwe Just de la Passiei'e van Oud Rozenburg en A. Chardon van de Maasruiters. W. v. d. Marei van de Duinkantruiters won de derde prijs, J. v. d. Marei van de Rijvereniging Koningin Emma de vierde prijs en de heer A. P. Char don van de -Maasruiters de eervolle vergelding. De wisselbeker voor "de beste prestatie binnen het streekverband Rijrxmond werd toegekend aan de heer W. v. d. Marei van de Duinkant- ruiters en mej. E. Verdoes, van de zelfde vereniging, zag zich de dames- prijs toegekend. R.K. Bond van Muziekgezelschappen Voor de afwerking van een zeer uitgebreide agentia waren afgevaar digden van 25 aangeslotenen bij de R.K. Bond van Muziekverenigingen bijeengekomen in de Harmonie te Leiden. Aan het begin der vergadering sprak de bondsvoorzitter, de heer C. A. Volgering uit Langeraar, een wel komstwoord om daarna in te gaan op enkele punten die momenteel de belangstelling vragen Vooreerst is dit het feit dat de R.K. Bond 25 jaar bestaat. 27 Nov. 1927 is te Delft de oprichtingsvergadering geweest en sedert dien is via vele zorgen en hard werken de Bond geworden tot een gezonde en bloeiende organisatie. Als tweede punt besprak de voorz. het belangrijke feit van de doorbraak der fedex'atieve gedachte in de Kath. Muziekorganisatie in Nederland. Van eenvoudig contactoi'gaan is deze fe deratie geworden tot de Stichting die op hoger plan, door de bundeling van krachten een steeds grotere in vloed verkrijgt. De voorz. deed vervolgens mede delingen over het vastgesteld Con- coursx-eglement der Federatie, wat tot gevolg zal heben dat de concoursen van alle Provinciale of Diocesane bonden zullen staan onder dezelfde bepalingen Het maandblad „St. Cecilia" zal zo mogelijk reeds in Febr. worden uit gebreid met 4 pagina's. De abonne mentsprijs zal ter wille van uitbrei ding en verbetering worden ver hoogd tot 1,50 per jaar. Op het dilettanten-examen zal voortaan ook voor diploma A een verplichte Etude en voordrachtstukje worden vooi'geschreven. Uit het financiële vei-slag van de bondspenn., de heer J. L. Weijers, uit Warmond, vernamen wij dat de financiële toestand van de bond ge zond is. Om voor de bond rechtspersoon lijkheid te verkrijgen werd besloten deze te maken tot een stichting. Jubileumviering in Leiden. Na een korte pauze verkreeg de heer Van Tienen uit Leiden 't wooi'd om namens het jubileumcomité mede delingen te doen over de plannen der jubileumviering in het komende jaar. Reeds is volgens spr. een voorlopig schema ontworpen. Dc viering zal plaats vinden te Leiden. De datum, waarop het feest gevierd zal worden gaf aanvankelijk moeilijkheden. He melvaartsdag (14 Mei) was hiervoor bestemd maar de viering der feester ter gelegenheid van het eeuwfeest der Kerkelijke Hiërarchie, valt ook op deze dag. In overleg met de bis schop zijn deze moeilijkhederl opge lost en door contact met de betref fende instanties zal er zelfs goede samenwerking mogelijk zijn. De dag zal beginnen met een H. Mis in de open lucht. Er zal ook een ontvangs' zijn, naar alle waarschijnlijkheid op het Stadhuis. Het was een aardige attentie van de heer v. Welie, Leiden, om een film, door hem vervaardigd te draaien van de R.K. Leidse Harmoniekapel, waarin tevens was opgenomen het concours van deze zomer te Kwints- heul. De vergadering besloot om zo mo gelijk volgend jaar het concoui's te houden te Schiedam, Als voorlopige data werden vastgesteld 31 Mei en 7 Juni 1952. De R.K. Muziekver. St. Ambrosius te Schiedam viert dan haar 60-jarig bestaan. Verder besloot men ook dit jaar weer een dilettanten-examen tc hou den op 12 en 19 April 1953 tc Leiden. Door St. Hadrianus, Naaldwijk» werd - voorgesteld voortaan het concours niet meer te houden in Juni-Juli en eerste helft van Augustus wegens seizoenwerkzaamheden. Het compro misvoorstel 'van het bestuur werd aanvaard om voortaan het concours te houden in de 2e helft van Mei des noods nog met gebruik van de eer ste Zondag van Juni. De aftredende bestuursleden J. van Dijk. Lisse, J. L. Weijers, Warmond en W. v. Leeuwen, Naaldwijk-, wer den bij acclamatie herkozen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2