S)e CéidóeSoti/fca/nt Amerikanen vervangen door Zuid-Koreanen De UNO over Tunesië De Vrijdag bleef rustig in Marokko Belgisch Episcopaat over het filmbezoek Weldra krijgen we de „wisselvliegtuigen" Is de vijf millioen vijandelijk vermogen? Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN -ATERDAG 13 DECEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12765 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2.p. mud., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VERDER KIJKEN OET STEEKSPEL TUSSEN bonds- kanselier Adenauer en zijn coa litie aan de ene zijde en de socialisten c.s. aan de andere zijde, met de rati ficatie der Verdragen van Bonn en het Europees leger-verdrag als in zet, kan men onder verschillend op zicht beschouwen. Men kan de grap pige kant ervan bekijken en op op-, een volging van zet en tegenzet waar deren als een knap gespeeld en op windend schaakspel; doch men kan het geval ook in z'n gevolgen bezien en dan is hei zo grappig niet meer. De historie met het Staats gerechts hof te Karlsruhe lijkt wat ingewik keld omdat er allerlei camouflage om heen gewonden is. maar desal niettemin is het een merkwaardig politiek duel waarbij het onkreuk bare gerecht gedwongen is mee te spelen. Men herinnert zich, dat de ver dragen van Bonn (herstel van 0 Duitslands onafhankelijkheid) en het Europse legerverdrag één geheel uitmaken, d. w z. na ra tificatie der verdragen zal West- Duitsland weer souverein zijn, doch alleen op voorwaarde dat Duits land geen eigen leger zal oprichten, maar mee zal doen met een Europees leger waaraan een zestal landen zul len deelnemen Hitrmede zit West- Duitsland definitie! in het Westerse schuitje en kan men er zeker van zijn, jat Rusland zijn greep op Oost- Duitsland vaster zal maken dan ooit Dit is dan ook één van de voor naamste redenen, waarom de socia listen tegenstanders zijn van de voor gestelde verdragen en omdat zij be seffen niet de meerderheid te zullen krijgen, passen ze allerlei vertra- gingsmiddelen toe Eén van hun argu menten is, dat herbewapening in strijd is met de West-Duitse Grond wet, zodat Adenauer een twee-derde meerderheid in het parlement zou moeten hebben om eerst de Grond wet op dit punt te wijzigen. Welke meerderheid Adenauer niet heeft. De socialisten hebben dit argument on derworpen aan het oordeel van .het Staatsgerechtshof, maar het Hof heeft de klacht van de socialistische partij niet ontvankelijk verklaard, omdat de ratificatie er nog niet is; zodat de rechter niet beoordelen kan of de ratificatiewet in strijd is met de Grondwet. Onafhankelijk daarvan heeft pre sident Heuss het Hof om advies ge vraagd in deze kwestie, hetgeen hij als president doen kon. Toen het Hof op dit advies zat te broeien, in formeerde Adenauer eens naar d€ kansen van dit advies; zou het gun stig voor de regering uitvallen of niet? Het resultaat van zijn informa ties bleek zodanig dat hij in allerijl tot een andere manoeuvre besloot; hij vroeg het Hof in kort geding (dus vóór het advies aan Heuss) te beslis sen over de vraag of het parlement deze verdragen al of niet met een ge wone meerderheid van stemmen kon ratificeren. In de grond van de zaak komt dat op hetzelfde neer, maar formeel is het anders. Om de waarde van dit foefje te kunnen begrijpen, moet men weten, dat het Hof uit twee kamers be staat, waarvan de eerste als „rood" beschouwd wordt. d. w. z. dat de rechters in meerderheid tegenstan ders zijn van de verdragen, en de tweede „zwart" omdat de rechters daar merendeels voorstanders zijn. Als men nu nog weet, dat het advies aan president Heuss door het voltal lige Hof moet worden uitgebracht, waarbij men een meeerderheid van tegenstanders vermoedt, doch de be slissing over de vraag' der regering door de tweede kamer (de „zwarte") kan worden genomen, dan begrijpt men de betekenis van Adenauers stap. 11^AAR WAT DOET nu het Hof? Het verklaart geen voorrang te willen verlenen aan de vraag der regering en zegt eerst advies te wil len uitbrengen aan de president, welk advies bovendien bindend zal zijn voor elk der kamers. Daarmee lag Adenauers foef op z'n achterste. Want nu zou het advies toch het eerst uitkomen en kon geen „zwarte" kamer daar achteraf iets aan veranderen. Dan maar de vraag om advies in trekken! Hetgeen president Heuss al of niet op aandrang van Adenauer dan ook deed onder het motief, dat wel een advies was gevraagd, maar geen „bindend" advies verlangd werd „Advocaten-trucs" noemen de te genstanders dat en zij zijn verbol gen. Maar ook aan de zijde van de regerings-coaxitie had men deze maat regel liever niet gezien; men vindt dit gehaspel niet bepaald hartver heffend. Zo is het ook inderdaad. Wanneer met dergelijke goocheltrucs de te genstand van een zo sterke oppositie moet worden overwonnen, dan zijn wij in het buitenland al gauw geneigd te zeggen: „Als het er bij jullie zó naar toe moet gaan, blijf dan maar liever weg en kook in je eigen sop gaar!" In de internationale politiek moe ten wij evenwel niet aan sentimenten toegeven. Het is eenvoudig niet tegen te houden, dat Duitsland vroeg laat zijn souvereiniteit terugkrijgt en zich dan opnieuw bewapent. Het is oeter die herbewapening tijdig dienst baar te maken aan de verdediging van West-Europa dan straks gedwongen te worden de Duitsers los te laten, Twee divisies voor één Amerikaanse Twee nieuwe Zuid-Koreaanse divisies zullen binnenkort een Amerikaanse divisie aan het front in Korea gaan vervangen. Dit werd gisteren op een persconferentie bekend gemaakt door generaal James van Fleet, de comman dant van het achtste Amerikaanse leger. De generaal voegde hier aan toe, dat alles in het werk word,, gesteld om over niet al te lange tijd meer Ame rikaanse divisies door Zuid-Koreanen te vervangen. Op het ogenblik krijgen 100.000 Zuid-Koreaanse recruten hun eerste opleiding en zij vormen het „mensenreservoir", dat straks aan het front de plaats van de Amerikanen moet gaan innemen, aldus de generaal. GEEN WINTENOFFENSIEF i vijand raakten uitgeput tot een punt, VERWACHT. waarop hij zijn aanvallen wel moest Van Fleet verwachtte voor de s aGeC"eraal Van Fleet schatte de komende winter geen groo.offensief sterkte der rode een „j,. van de Chinezen en Noord-Koreanen. lioen man Driekwart van nen u vol. Zij zouden daarmee met alleen bo- i gens kem gevechtsklaar, terwijl de ven hun macht grijpen maar ook zijn rest in het achterland zou kunnen zy niet voorzien van een behoorlyke opereren uitrusting, die hen de barre winter- j _l koude zou kunnen doen trotseren. Het achtste leger daarentegen is veel beter op de Koreaanse winter in gesteld dan de communistische troe pen. „De UNO-troepen vormen het best uitgeruste leger uit de historie", zei de genraal trots. Waaraan, zo vroeg men Van Fleet, schrijft u toe, dat na de felle gevech ten van enkele weken geleden, er nu weer rust aan het front heerst? „Aan het uitbreken van de winter en de zware vijandelijke verliezen", aldus de generaal. Bij de gevechten om de heuvels aan het centrale front hebben de communisten zware klap pen gekregen. De reserves van de De politieke commissie van de Al gemene Vergadering heeft gister avond gestemd ovei de Tunesische kwestie en daarmede haar debat over deze zaak beëindigd. De resolutie der dertien Arabisch- Aziatische landen, die voorzag in de oprichting van een commissie van goede diensten ten einde onderhande lingen tussen Frankrijk en Tunis te organiseren, werd verworpen met 31 tegen 23 stemmen bij 4 onthoudingen. Elf Latijns-Amerikaanse landen hadden vooi" ld' at '^en 'ch znu beperken tot het uitdrukken van de hoop, dat Frankrijk en xunis uirecte onderhandelingen zullen openen, ge richt op Tunesisch zelfbestuur en zonder enige inmenging der Verenig de Naties. Hierop had Indit een amendement ingediend Deze Latijns- Amerikaanse resolutie werd aangeno men. Mevr. Stikker plant hollen te Londen Vliegtuigen en Senegalezen patrouilleerden Hoewel het ogenschijnlijk in geheel Frans-Noord-Afrika rustig is en de ge freesde demonstraties na de speciale bidstonden voor de bij de ongeregeld heden omgekomen slachtoffers zijn uitgebleven, handhaven de Fransen hun 1 - - uitgebreide veiligheidsmaatregelen. Nog steeds arriveren troepen in de llCruCrlijk SCUrijVCIl centra van onrust, o.a. de door de Marokkanen zeer gevreesde Senegalezen, vliegt::*gen cirkelen boven de s.eden, zwaar-gewapende patrouilles trekken Dertigduizend Nederlandse tulpenbollen, een gift van Nederlandse kwekers ter gelegenheid van de aanstaande kroning, zullen te Londen worden ge plant. Gistermiddag werden de eerste bollen door Mevrouw Stikker, in aan wezigheid van haar man. de Nederlandse ambassadeur te Londen, onenige meisjes in Nederlandse klederdracht, geplant. TEIEFOTO MIST-ZIEKTE TE LONDEN De ongekende zware mist, die be gin deze week Londen omvat hield, schijnt de oorzaak te zijn van een mysterieuze borstziekte, wgaraan honderden Londenaars ten prooi ge vallen zijn. In de ziekenhuizen heeft men in alle zalen extra-bedden moe ten plaatsen om de patiënten te kun nen herbergen. Dinsdag meldden zich niet minder dan 500 mensen met borst- en adem halingsklachten bij de ziekenhuizen, en nadien is dit afgenomen tot 400 per dag ook heden nog. Het zijn aantallen, die experts vergelijkin gen doen trekken met een griepepide mie. Het aantal dodelijke slachtoffers van de mist wordt niet officieel ge steld op meer dan 100. door straten en stegen. De Fransen verklaarden gisteren, dat het arresteren van de gehele „ge nerale staf" der nationalistische Istiq- lal-beweging de opstandige volksmas sa's van haar leiding heeft beroofd en derlyk schryven worden voorgele dat nieuwe ongeregeldheden, althans zen va5. de kardinaal-aartsbisschop I waarvan dit accoord nietig wordt verklaard, indien een der te leveren films door de Katholieke selectie- Morgen 14 December zal in alle commissies ongunstig wordt bcoor- Kathofieke kerken in België een her- deeld. De bioscoopexploitanten op grote schaal naar men ver wacht zullen uitblijven. I De 12 uit Marokko verbannen Franse communisten zijn inmiddels te Parijs gearriveerd en daar in vrij heid gesteld. Verwacht wordt, dat generaal Guillaume in Marokko Zondag naar Parijs zal vliegen voor overleg met de regering. In Tunis werden gistermiddag vier Arabieren gearresteerd, die na de Vrijdagse dienst in de Moskee te heb- ben bijgewoond Europese voorbijgan gers molesteerdén. In Parijs heeft de politie de bu- sche beweging doorzocht er. 10.000 ex. van het blad „Algérie libre" in beslag genomen. zodat ze op eigen houtje hun gang kunnen gaan. Wanneer het Europese legerveï- drag niet geratificeerd kan worden door het West-Duitse parlement, staat het schema der verdediging van Euro pa op losse schroeven en zien wij de tijd naderen, dat het Westen Duits land moet loslaten Moskou kan zich in de handen wrijven de zaken gaan goed. Het Kremlin kan zich koest houden, het hoeft niets te zeggen, niets te doen, de Duitse socialisten zijn de beste propagandisten. Dat hun illusie, nog eens Oost Duitsland terug te krijgen uit de handen der Sovjets, niets mee* dan een zeepbel is schijnen zij niet in te zien. En daarom is dit steekspel in West- Duitsland wel aardig. maar niet voor degenen, die verder kijken dan hun neus lang is. Socialistische motie van wantrouwen Ollenhauer. de leider der socialis tische oppositie in Duitsland, heeft op een persconferentie te Bonn me degedeeld, dat hij d uitnodiging van Londskandelier Adenauer tot een per soonlijk gesprek aanvaard heeft. Te gelijk kondigde hij aan, dat de socia listen in de Bondsdag een motie van wantrouwen tegen de regering zullen indienen en dat zij, indien zij na de verkiezingen van volgend jaar aan de macht mochten komen, zullen weige ren de verdragen met het Westen te erkennen. Zowel het Atlantisch Pact als de Europese Defensie Gemeenschap wer den door Ollenhauer als oneerlijk te genover Duitsland van de hand ge wezen. Wel zijn de socialisten voor standers van Duitse deelneming aan de verdediging van de vrije wereld, maar wat nodig is, is een geheel r.ieuw wederzijds verdedigingssys teem, waarin Duitsland wordt behan- deld als een werkelijk gelijkwaardi- ilCllCOptCrCS ge partner. De motie van wantrouwen zal wor den ingediend, omdat Adenauer de bondsrepubliek in een buitengewoon ernstige toestand zou hebben ge bracht door zowel de bondspresident als het Constitutionele Gerechtshof in de politieke strijd te betrekken. Over de motie kan eerst na 21 Ja nuari worden gestemd, omdat de Bondsdag op reces is. Zij zal waar schijnlijk worden verworpen. mgr. v. Roey en de bisschoppen van België met betrekking tot 't bioscoop bezoek. Na de grote vormende waar de van de goede film in het lich. ge steld te hebben, wijst het Belgische episcopaat erop, dat anderzijds „meer figuren op het witte doek worden gebracht van misdadigers dan van eerlijke lieden en de sfeer, waarin de films gedompeld zijn, er eerder een van leugen is dan van waarheid, eerder van passie dan van plicht, van onzedelijkheid dan van deugd". Het episcopaat doet een dringend beroep op allen, die betrokken zijn bij de exploitatie van films en in het bijzonder op de verdelers van films reaux van de Algerijnse nationahsti- en (je bioscoopeigenaars. Het wenst dat in het contract tussen filmmaat schappij en bioscoop-eigenaar een clausule wordt opgenomen, op grond Kruising met Op een conferentie van vliegtuig- constructeurs In Philadelphia is ge zegd dat het niet lang meer zal du ren of zogenaamde „wisselvliegtui gen" zullen het luchtruim kiezen. Dit zijn machines die zich als gewone vliegtuigen voortbewegen maar als befschroefvliegtuigen opstijgen en dalen. Het denkbeeld was van de Ameri kaan Gerald Herrick uit New York. Met y,&óeimeex, na het invatten van de daoi Volgens de uitvinder van een der eerste „vliegende vleugels", de Fran se graaf Louis de Monge de Frar.ceau. zal het toekomstig „wisselvliegtuig" over vleugels beschikken die horizon, taal kunnen ronddraaien. Als het toe stel zich eenmaal op de manier van een hefschroefvliegtuig omhoog heeft gewerkt kan men de vleugels vast zetten in de stand die bij een nor maal vliegtuig gebruikelijk is. Een dergelyk vliegtuig zou een aanmer kelijk grotere snelheid kunnen berei ken dan een helicoptère en genoeg hebben aan een landingsterrein, dat slechts weinig langer is dan de lengte van het toestel zelf. Een andere vliegtuigontwerper, de Amerikaan Bennett, acht het moge lijk hefschroefvliegtuigen te gébrui ken om^gewone vliegtuigen van het dak van een huis of van een schip op te pikken, omhoog te nemen en te lanceren. Dezelfde manoeuvre in om gekeerde volgorde is volgens Bennett slechts een kleine stap verder. wordt tevens op het hart gedrukt niet te speculeren op de lage instinc ten van het bioscooppubliek door het plaatsen van advertenties en affiches met gewaagde voorstellingen. Ten slotte wordt de gelovigen verzocht slechts dan een film te gaan zien, in dien zij omtrent de morele en arti stieke waarde hiervan eerst inlich tingen hebben ingewonnen. Ouders wordt aangeraden slechts zelden hun kinderen mee te nemen naar de bios coop. DE EERSTE TERECHTSTELLINGEN IN KENYA. Vier inheemse ter dood veroor deeld wegens het doden van inheem sen bij acties van de Mau Mau, zullen vandaag te Thompson worden te recht gesteld. Dit zijn de eerste te rechtstellingen in Kenya sinds de ac tiviteit van de Mau Mnu in de afgelo pen herfst is opgelaaid. Kerstmis in Korea Groet uit het vaderland Het m.s. „Generaal Muir", dat het Nederlandse aanvullingsdetachement Verenigde Naties naar Korea brengt, heeft 160 Rode Kruis-pakjes aan boord, die met Kerstmis zullen wor den uitgedeeld aan de leden van dit detachement, dat dan nog onderweg zal zijn. Deze pakjes bevatten: 1 mapje luchtpostpapier 1 blik kaas, 1 blik roggebrood 1 blik chocolade, 1 zak zuurtjes, 1 sigarettenaansteker met extra vuurstenen, 1 ballpoint met reservestift, 2 zakdoeken, 2 kerstkaarsen. De inhoud is dezelfde als die van de 1440 Rode Kruis-pak- ketten, die reeds begin November werden verscheept en die bedoeld zijn zowel voor het strijdende ge deelte te land als voor de beman ningen van Hr. Ms. Fregat „Johan Maurits van Nassau" en de ter aflos sing varende torpedobootjager Hr. Ms. „Piet Hein" Alle Nederlandse militairen en marinemannen, beho rende tot de strijdkrachten van de Verenigde Naties in en om Korea, zullen met Kerstmis dus een groet uit het vaderland ontvangen. OORLOGSERFENIS Zo ziet het IJsselmeer er uit aan de Oostkant, nabij Urk en Lemmer. Een onafzienbare ijsvlakte, gevormd door op en onder elkaar geschoven schotsen. Langzaam wordt dit geheel door de wind voortgestuwd. Stil staat de Urker visser uit te zien over het ijs, waarover het late middaglicht vreemde glanzen werpt. Hij weet: ergens vèr daarachter, ligt het open water, en hij hoopt op de verlossing van deze bezoeking, opdat hij weer zal kunnen uitvaren, met zijn bootje en zijn netten. Het Ned. Beheersinstituut heeft destijds in beslag genomen het ver mogen van H Hgewezen directeur van het dagblad „De Telegraaf", ten bedrage van ongeveer vijf millioen I gulden. H. vordert dit bedrag terug en de afdeling rechtspraak van de raad voor het rechtsherstel heeft zich gisteren met deze zaak bezig gehou den. Een ontvijandingsverklaring was afgewezen. Het bijzonder gerechtshof te Am sterdam veroordeelde H. tot 12 jaar gevangenisstraf wegens zijn gedrag gedurende de bezetting. Onder meer nam hij dienst bij de Waffen S.S H. was zelf bij de behandeling aanwe zig. Voor hem pleitte mr B. H J. de Ponte uit Amsterdam. Deze betoog de, dat idealistische overwegingen H. hebben gebracht tot het dienst nemen bij de waffen S.S.. H. had, toen hij in dienst trad geen eigen vermogen. Hij heeft dit pas v rwor- ven in 1944 door vererving Pleiter zette uiteen, dat H. geen vijand is in de zin van het besluit vijandelijk vermogen omdat hij indirect nadeel heeft toegebracht aan de staat. Plei ter acht het onrechtvaardig hem nu nogmaals te straffen door hem een vermogen af te nemen, dat hij niet ten bate van de vijand heeft ge bruikt. Voor het beheersinstituut pleitte mr. E. van Haersma-Buma te 's-Gra- venhage. Deze zette aan de hand van de parlementaire behandeling van de wet vijandelijk vermogen uiteen, dat het wel degelijk de bedoeling is geweest, de categorie mensen, waar toe H. behoort onder het vijandelijk vermogen te rangschikken Wanneer men H. zijn vermogen geheel of gedeeltelijk zou laten be houden. zou men grote onbillijkheid betrachten tegenover zijn soortgeno ten. De familie van H bezit nog drie kwart van het totale vermogen van H.'s vader en zal deze zoon ongetwij feld helpen, waardoor hij toch reeds in een gunstige positie verkeert De afdeling rechtsoraak zal later in deze zaak uitspraak doen. Mo-iie'ttje Onderrichten is dubbel leren.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1