Twee buitenlandse ministers in Tweede Kamer TELEURSTELLING OVER TRAGE BEHANDELING Uit vijf meineedzaken komen drie nieuwe voort Minder Nylons! Autobus is veel goedkoper VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Regering over Indonesië teleurgesteld Gistermiddag is de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken in de Tweede Kamer voortgezet. Mi nister KERNKAMP van Uniezaken en overzeese rijksdelen lichtte de re cente inbewaringstelling in Nieuw- Guinea van- prominente figuren der regering van de Molukse republiek toe. Minister Beyen over Indonesië. Minister BEYEN, daarna het woord nemend, gaf te kennen, dat het geenszins de bedoeling is te streven naar integratie op het gebied van on derwijs en volksgezondheid. Ten aan zien van- de economische integratie zijn er .op het gebied van de land bouw plannen, die in een gevorderd stadium van voorbereiding verkeren. Bij de kostenverdeling in de Navo, is er een streven naar gelijkheid van offer. Met betrekking tot Benelux, zei spreker, dat men geenszins ont moedigd behoeft te zijn. De regering is op velerlei gebied teleurgesteld door Indonesië, zo zei minister Beyen. Omgekeerd is Indo nesië teleurgesteld omdat niet het paradijs is gekomen, dat werd ver wacht. Dat mag men Nederland ech ter niet verwijten. De onderhandelingen met Indone sië wil de regering voeren met be grip voor de moeilijkheden van In donesië. Indonesië moet weten, wat het Nederlandse standpunt inzake Nieuw Guinea is. De regering gaat niet uit van het standpunt dat de Unie moet worden opgeheven. De aantijgingen jegens de Neder landse militaire missie zijn, aldus mi nister Beyen moeilijk te verteren. De regering heeft intussen geen afwach tende houding aangenomen. Minister Luns. De heer LUNS. minister zonder portefeuille, ging vervolgens in op de fundamentele tegenstelling tussen de Sovjet-Unie en de volkeren, wier levensbeschouwing hel kenmerk der Westerse Christelijke beschaving draagt. Het gevaar van de communis tische wereld is, dat zij haar wezen lijke bedoelingen verbergt achter de mocratische leuzen. Daarna trok hij een vergelijk tussen de landen ach ter het IJzeren Gordijn en de vrije volkeren. Primair achtte hij het nood zakelijk, dat het Westen zich sterk maakt. De organisatie van de Ver enigde naties kan niet worden ge mist. Met een goed deel der op de. V.N. geoefende critiek kon spreker meegaan, maar een bron van onrust was zij volgens hem beslist niet. Ook zonder de V.N. zou er onrust in de wereld zijn. Tot bijna iedere prijs moet een orgaan worden gehand haafd, waar de Aziatische en de Ara bische wereld met het Westen wordt geconfronteerd. Voor de V.N. is Ko rea het grootste probleem. Nooit be ter hadden de communisten hun ge brek aan goede wil om tot een wa penstilstand te komen, kunnen de monstreren dan zij nu doen. Het communisme tracht het Westen te treffen in het Oosten, en behalve Korea verwees hij naar Indo-China. Minister Luns betreurde het, dat het Japanse vredesverdrag niet kon worden gekoppeld aan een bevredi gende regeling der schadevergoeding aan Indische oorlogsslachtoffers. Ook spreker is van mening, dat het Indonesisch beleid anders gericht dient te worden dan dat ten aanzien van andere mogendheden. Minister Luns is het eens met het geen de heer Goedhart over Indone sië zei: de liefde kan- niet van één kant blijven komen. Het gezantschap bij de H. Stoel Nadat de algemene beraadslaging over de begroting van buitenlandse zaken was gesloten lichtte bij de ar- tikelsgerwijze behandeling de heer Zandt een amendement toe, beogen de het Nederlandse Gezantschap bij het Vaticaan op te heffen. De reden tot het amendement is, dat het ge zantschap betekent de erkenning van de geestelijke macht van de Paus, welke erkenning in strijd is met de Gereformeerde beginselen. Ook ziet spr. in het gezantschap een versterking van de Rooms Ka tholieke politiek in ons land. Het blijkt, dat het amendement niet voldoende wordt ondersteund, zodat het niet in behandeling kan komen. De begroting wordt z.h,s. aanvaard met aantekening, dat de heer Haken (CPN) geacht wil worden te hebben tegengestemd. P. B. O. IN DE KAMER Nieuwe organen moeten vroegere functionarissen overnemen Aetherklanken ZATERDAG KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Litur gische Kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmu- ziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gramofoonmuz. Aan het verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wij ziging van de wet op de bedrijfsor ganisatie is het volgende ontleend: Zeer vele leden spraken hun te leurstelling uit over de trage gang van zaken bij de voorbereiding en de totstandkoming van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, waar door dit wetsvoorstel noodzakelijk is geworden. Nu de feiten echter zo liggen, meenden zij tegen het wets ontwerp geen bezwaar te moeten maken. Dit betekent echter niet, dat zij ook met verder uitstel bij voor baat accoord zouden kunnen gaan. drijfsorganen kunnen worden inge schakeld. Het is deze leden bekend dat bij verschillende vakgroepen belangrij ke bedragen waren gereserveerd voor een wachtgeldregeling ten be hoeve van het personeel. Deze zou den doeltreffender besteed kunnen worden, indien het personeel waar mogelijk en nodig werd overgenomen. De hier aan het woord zijnde le den waren van oordeel, dat, waar nog reserves of belangrijke bedra gen aan kasgeld aanwezig zijn. niet moet worden overgegaan tot een contributieheffing over het jaar 1953, mede omdat de meeste detail listen of ambachtsbedrijven reeds hun bijdrage leveren aan de sociaal- economische raad. Mobilisatie-oefening In Augustus Voor de derde divisie is een mo bilisatie-oefening weggelegd, welke waarschijnlijk begin Augustus zal worden gehouden. De oefening zal ongeveer tien dagen duren en op een voor ieder onbekend tijdstip begin nen. In een van te voren vast te stel len week zullen de minister van oor log en de chef-staf op een willekeu rig moment het sein geven dat met de oefening moet worden begonnen. De militairen van de derde divisie zullen zich dan zo vlug mogelijk naar de mobilisatiemagazijnen moe ten begeven, hun uitrustingsstukken ophalen en vervolgens naar de op stelling gaan die voor de oefening is uitgekozen. Aangezien dit een, overigens wil lekeurige, oorlogsopstelling is, moet er rekening mee worden gehouden, dat de divisie naar Duitsland zal worden overgebracht. Bewezen zal moeten worden, dat de divisie, in drie dagen ter plaatse zal zijn Om de werkelijkheid zoveel mogelijk nabij te komen, zal alles wat aan een mobilisatie vastzit, worden gedaan. Zo zullen ook auto's van particu lieren worden gevorderd. Minister Etaf denkt hierbij b.v. aan het Vree burg in Utrecht, waareen vorde ringscommissie zal zitten. De parti culiere auto's zullen worden ge taxeerd en dan van het Vreeburg af rijden om weer ter beschikking te worden gesteld van de eigenaars. Voor het vervoer van de militairen zullen namelijk militaire auto's wor den gebruikt. Het doel van deze on voltooide vordering is om degenen, die hiermee zijn belast als het on verhoopt tot een werkelijke mobili satie mocht komen, te oefenen. De derde divisie zal gedurende twee of drie dagen in de aangewe zen opstelling blijven, waarna zal worden teruggekeerd. Het tijdstip waarop de oefening ongeveer zal worden gehouden, zal „Het regent tegenwoordig mein eden," zei de president van de Haar lemse rechtbank, mr. H. J. Ferwerda, tijdens de behandeling van één der vijf meineedzaken, die Donderdag op de rol van de strafzitting stonden. Uit twee van de vijf kwamen nieu we meineden voort terwijl Donderdag Minder melk in afgelopen jaar N. Holl. Coöp. beraden zich Gisteren heeft in Alkmaar verga derd de bond van op coöperatieve grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord-Holland. De vergadering werd gepresideerd door de heer KI. Hogetoorn, die een overzicht gaf op de gang van zaken in de afgelopen weideperiode. De zomer van 1952 Ls voor de veehouders in het gebied van de band gunstig geweest. Er is een algemene vermindering in de melkproductie te constateren' Een vermindering van 2 pet, voor het gehele land en voor Noord-Hol land van 2.35 pet., d i. een verminde ring van vijf en een half millioen kilo. Gebieden die aan industriecentra of landbouwgronden grenzen lever den zeer weinig op Het scheuren van grasland is nationaal gezien mis schien gunstig, in regionaal verband moet men zich hoeden voor overdrij ving, die fataal zou kunnen worden. Een tweede belangrijke oorzaak van melkproductievermindering is het vijfjarenplan van de rundvee binnenkort worden bekend gemaakt, t b.c.-bestrijding. De voorzitter achtte opdat men er met het bepalen van j het plan hiervoor echter ndet te ver Er zal naar hun mening thans met alle ernst gestreefd dienen te wor den naar de totstandkoming van pu bliekrechtelijke organen, welke de noodzakelijke te verrichten taken, welke thans nog door de overblij vende Woltersomse organisatie en de voedselvoorzieningsorganen wor den verricht, vóór 15 Februari 1954 kunnen overnemen. Verschillende andere leden merk ten op, dat de nieuw te creëren be drijfsorganisaties, behoudens ten aanzien van verdienstelijke functio narissen uit de vroegere organisa ties, de vrijheid dienen te hebben haar ambtenaren te kiezen. Vele an dere leden vertrouwden daarente gen, dat de minister aan de nieuwe organen met grote aandrang zal ver- i zoeken zoveel mogelijk functionaris- k?1Js °P een J5ef sen uit de vroegere organisaties over bister van oorlog. Het onderbrengen te nemen. van Nederlandse troepen in Duits- Moeten aldus vroegen verschil-1 J^nd e{:hter een moeilijk pro lende andere leden de financiële j bleem. Men zit in Duitsland met de middelen welke de verdwijnende I ve}e vluchtelingen en wil natuurlijk organisaties thans nog hebben, niet i ook ruimte beschikbaar houden als gebruikt worden, ten einde de eer- straks Duitse eenheden zouden moe ste contributies in de corresponde-tén worden ondergebracht, rende nieuwe lichamen laag te kun- nen houden? Mistroostige korporaals nu Verscheidene leden, die zich met- de strekking van het ingediende wetsontwerp volledig konden ver- enigen, achtten het ongewemt be-| Hetbericntvandelegerleiding.dat paalde organisat.es op teheffen, gisteren de kazernes bereikte, heeft wanneer deze nog voor de bu haar (e mistroostige korporaals omge- aangeslotenen taken te verrichten tmrerd tot glimlachende sergeanten Legeren en oefenen in Duitsland Met de Duitse regering zijn nog steeds besprekingen gaande over le gering en oefengelegenheid van Ne derlandse eenheden in Duitsland. Gevraagd is voor ongeveer zeven duizend man oefengelegenheid en voor één brigade vaste legering. Wat het oefenterrein betreft, is er stralende sergeants foonmuziek. 11.00 Voor de zieken. de eeheie branche funest zou ziin. '"Tv" 7? T Kamerkoor- 12.00 Angelus. Gedacht wordt aan vakonderwijs, a.Tm slïêf.ïlt reed/eeruime 12.03 Gramofoonmuz. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Klein koor en amusementsorkest. 13.30 Amuse mentsmuziek. (Intermezzo: Gramo foonmuziek). 14.00 Boekbespreking 14.10 Pianospel. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogr. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Pro menade orkest. 16.20 „De vliegende Hollander'-, causerie. 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans.. 17.00 Voor vakopleidingen, waarborgfondsen e.d., welke niet kunnen blijven voortbestaan, wanneer deze geen geldelijke tegemoetkoming krijgen van het toporgaan, waarbij alle branchegenoten zijn ingeschreven. Vakgroepen* welke dergelijke taken doen vervullen, dienen gehandhaafd te blijven, in ieder geval zolang, tot dat het bedrijfschap is ingesteld. Ten aanzien van de personeelsbe zetting van de Woltersomse organi satie vroegen deze leden, of de mi- de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 nister dan wel de sociaal-economi- Journalistiek weekoverzicht. 18.25 sche raad kan bewerkstelligen, dat Oude Kerstliederen. 18.40 Regerings- topfunctionarissen, die tot tevreden- uitzending: „Zoeklicht op de Wes- heid de belangen van de branchege- terse Defensie". 19.00 Nieuws. 19.101 noten gedurende een aantal jaren Gramofoonmuziek. 19.20 Parlements- hebben behartigd, bij de nieuwe be overzicht. 19.30 Gramofoonmuziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 „Lichtbaken", causerie, 20.50 Gramofoonmuziek. 21.00 Geva- rieeerd programma. 21.50 Erepromo tie van minister Robert Schuman. 22.00 Gevarieerde muziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in!" 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Sport. 23.3024.00 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00 —24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws, en weerberichten. 8.18 Gramofoon muziek. 8.35 Orgelspel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Roe meens orkest. 13.00 Nieuws, en com mentaar. 13.20 Hawaianmuziek. 13.50 Radio week journaal. 14.15 Gramofoon muziek. 14.45 Boekbespreking. 15.00 Fanfare-orkest. 15.25 „Van de wieg tot het graf'. 15.45 Gramofoonmuz. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kameror kest en soliste. 17.15 Voor de jeugd. 10.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Swingmuziek. 18.50 Gramofoon muziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", cause rie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws 0.05 Gevarieerd programma. 22.00 'ocialistisch commentaar. 22.15 Ge varieerde muziek. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. korporaals tot sergeant reeds geruime tijd verhinderd had, heeft de leger leiding thans de tussenrang van ser geant titulair voor deze militairen opengesteld, waardoor zij niet langer op het schamele soldij van de korpo raal blijven staan. Nu is sergeant effectief natuurlijk veel mooier, dan sergeant titulair, maar ed legerorder heeft toegezegd, maar de legerorder heeft toegezegd, in effectief zal worden veranderd. zijn vacantie rekening mee zal kun nen houden. De eerste divisie, die nog moet worden geschoold op Amerikaans materieel, zal in de eerste helft van 1953 voor vier weken worden opge roepen, om zodende haar plaats in de legerkorpstroepen in te nemen. In de jaren na 1953 zal een gewo ne oefencyclus gaan lopen Dan zul len de herhalingsoefeningen vier weken duren, zoals normaal is en samengaan met de geallieerde oefe ningen. De gezonken „Ellen" Een der slachtoffers is gisteren gevonden Gisteravond omstreeks half elf is het een drijvendo bok gelukt, het Duitse tankscheepje „Ellen", dat Woensdag na een aanvaring met de „Maasdam", in de Nieuwe Waterweg is gezonken en later uit de vaargeul is gesleept, te keren en in zijn oor spronkelijke toestand te brengen. Men kon toen het schip binnengaan en bij het eerste voorlopige onder zoek is h'et stoffelijk overschot van één der vijf omgekomen bemannings leden gevonden. De rijkspolitie te water kon gisteravond nog geen ver dere mededelingen verstrekken. Men hoopt het onderzoek voort te zetten, DROEVIG BERICHT: oordelen. T.z.t. wanneer de veestapel zou zijn gesaneerd, zou de achter stand uit dezen hoofde, wel weer worden ingehaald, De kaasprijzen zijn stationnair ge bleven. Er wordt meer kaas gepro duceerd in Noord-Holland dan voor cie oorlog. Het bestuur stelde zich niet tevre den met de gang van zaken betref fende de garantieprijs voor de melk. Voorts werd gesteld, dat een vrije prijsvorming en een vrije bestemming van alle geproduceerde melk noodza kelijk is. 'Vik meende spr., dat als de straatprijj in geheel Nederland gelijk moet zijn, uiteindelijk het gevaar bestaat, dat de prijs voor de producent lager en voor de consument hoger wordt. Het melkwolbedrijf Casolana te Leeuwarden is in liquidatie. Het is niet mogelijk, thans met de produc tie van melkwol door te gaan. Het proefbedrijf is er echter in geslaagd een goede kwaliteit melkwol te be reiden. De aanwezige voorraad is grotendeels verkocht. Daarna werd een gouden medaille uitgereikt aan de coöp. zuiverfabriek „De Volharding" te Hem, die op de centrale kaaskeuring van de F.N.Z. in de groep Edammer veertig plus het hoogste aantal punten onder de me dedingers, nl. 94 heeft behaald. nog een derde aanhouding wegens dit misdrijf plaats vond bij de behande ling van een andere strafzaak. Zwaarwaren inderdaad de eisen: anderhalf jaar gevangenisstraf tegen elk der twee vrienden, dc 24-jarige C. F. K. en de 25-jarige A. Th. de L. die valse getuigenissen hadden afge legd in een procedure van het onder zoek naar het vaderschap. Acht maanden gevangenisstraf was de els tegen de 32-jarige A. K. en zijn 40-jarige vriendin W. D„ beiden uit Velsen, die door valse verklaringen n oen proces de 40-jarige J. R. voor het vaderschap van hun kind wilden laten opdraaien, om uitkeringen van deze R. te krijgen. J. R„ die als ge tuige a décharge was gedagvaard, werd aangehouden als verdacht van meineed, toen hij verklaarde, nim mer een verhouding met de vrouw W. D. te hebben gehad. „Al weer een meineed," merkte de president op. „Nu hebben alle drie partijen meineed gepleegd...." Eveneens acht maanden gevange nisstraf was de eis tegen de Santpoor tenaar J. L. H. v, E., die meineed had gepleegd als getuige in een echtschei dingsprocedure. Een vriendin van hem, die als getuige a décharge valse verklaringen aflegde, werd in deze zaak aangehouden. En tenslotte, besluit De Tel., moest de zaak tegen de caféhouder D. D. uit Krommenie, die wegens heling van een grote partij in fabrieken gestolen cacaoboter terecht stond, worden ge schorst, omdat de getuige J. H. uit Wormer, onder verdenking van mein eed werd gearresteerd. Oneerlijke beambte in hoger beroep Hij ging er niet op vooruit De vroegere spoorwegbeambte uit Amsterdam, die gedurende vrij lan ge tijd spoorwegkaartjes verduisterd had en deze ten eigen bate verkocht had, tekende enige tyd geleden ho ger beroep aan tegen een uitspraak van de rechtbank, die hem tot 1 jaar met aftrek veroordeelde. Deze zaak diende gisteren voor het Amsterdamse Gerechtshof en ver dachte werd er niet veel wijzer van, want hij werd nu veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 6 maan den voorwaardelijk. Daar verdachte reeds 7 maanden in voorarrest door gebracht heeft, zou hij, bij het von nis in eerste instantie over 5 maan den in vrijheid gesteld zijn, terwijl hij nu 6 maanden in de cel zal moe ten doorbrengen en dan nog 6 maanden voorwaardelijk op zijn strafregister zal meetorsen. „De Streek" had schade van winter en natheid Bloemkool zwaarst getroffen Behalve lekkende schoenen rr u i kleine griepjes, heeft de afgelopen Zoals bekend, heeft de minister knilrïp £i6t pnntrp0pn PPn Pr„,t5o van Economische Zaken in April van dit jaar besloten, de bestedingsmoge lijkheid van export-bonus-dollars voor de import van nylonkousen te beperken. Tot dusverre werd deze beperking practisch niet toegepast. Met ingang van 11 December zal echter de beper king op de aanvankelijk voorgeno men wijze toepassing vinden. Onrust bij A.N. W.B. Ypenburg ongeschikt voor straaljagers In een adres aan de minister van Oorlog heeft de ANWB zijn ernstige verontrusting uitgesproken over de plannen, welke er bestaan, om het vliegveld Ypenburg in te richten voor straalvliegtuigen. J)e bond wijst er op, dat het vlieg veld Ypenburg enerzijds begrensd wordt door de drukste weg van ons land: Den HaagRotterdam, en straks eveneens door de in de naaste toekomst aan te leggen rijksweg: RotterdamAmsterdam. Voorts be vindt zich in de directe omgeving van Ypenburg eveneens de weg Den Haag Utrecht. Het valt te voorzien, aldus de ANWB. dat de met grote snelheid BROMMEN IS EEN LUXE Aan het slot van de gisteren te Utrecht gehouden algemene verga dering van de Nederlandse Vereni ging van Transport-ondernemingen N.V.T.O. heeft de voorzitter, dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis een voor dracht gehouden over „de kosten van het vervoer per bromfiets". Stormenderhand heeft de brom fiets, zo zei spr. o.m., die niet lang na de bevrijding op de weg ver scheen en vale beroepsvervoerders dikwijls met zorg vervulde, de sym pathie van het fietsend publiek ver overd, zowel van jongere als van oudere mensen. Helaas vergaten vele dezer oudere mensen, aldus spr.. dat met het stijgen van de leeftijd de reactie-snelheid was afgenomen en dat, door de grotere gemiddelde snel heid van de bromfiets vergeleken met de gewone fiets juist die reactie-snel heid een veel grotere rol ging spe len. Het gevolg daarvan was, dat be trekkelijk veel van deze oudere lie- opstijgende en dalende en dus den een ongeval met de bromfiets is laagvlïegende straalvliegtuigen 't verkeer op de desbetreffende wegen in verwarring zullen brengen, het geen ongetwijfeld ernstige verkeers gevaren zal scheppen. Voorts acht de ANWB de mogelijk heid niet denkbeeldig, dat de ligging van een zo bij uitstek militair doel temidden van een knooppunt van we gen, bij oorlogshandelingen 'zal lei den tot ernstige ontwrichting van het verkeer op deze wegen. De ANWB dringt er dan ook met klem bij de minister op aan, zijn be slissing in deze te herzien. overkomen. Dit laatste geld ook voor de zeer jeugdig personen, die vooral proberen de maximum snelheid met de bromfiets te behalen en daarbij vergeten dat de bromfiets aanvan kelijk is bedoeld als rijwiel met hulp motor. Vele kosten. Volgens een berekening van de ge middelde kosten voor aanschaffing, verzekering, belasting, stalling enz., kwam spr. tot de volgende afschrij vingswaarden per bromfiets-kilome ter: bij 20.000 km.: V/2 cent, bij 30.000 km. 1 cent en bij 40.000 km. K cent. Hierbij voegde spr. de kosten per km. voor benzine- en olieverbruik, banden, dagelijks onderhoud en repa ratiekosten (totaal 2,2 cent) en toon- met deze cijfers in een tabel aan, dat het vervoer per autobus goedkoper is dan hel vervoer per bromfiets, mits men alle kostenfac toren van het vervoer per bromfiets maar behoorlijk in rekening brengt. Zo legt, volgens de berekening van dr. Nieuwehuis, iemand, die dagelijks van zijn huis naar zijn werk 10 km. rijdt per jaar 6.000 km. af, waarvan de kosten per jaar gemiddeld 302. zijn. De kosten per bromfiets-km. bedragen dan 5.03 cent, terwijl de prijs per autobus-km. per persoon volgens abonnementstarief 2,6 cent bedraagt. Spr. zei tenslotte, dat over al, waar de bromfiets gebruikt wordt ingevallen, waarin men evengoed van de autobusdiensten gebruik kan maken het vervoer per bromfiets als een luxe moet worden beschouwd, een luxe, waarvan naar spr/s mening slechts weinig bromfietsers zich be wustzijn. BIJ AUTOBOTSING GEDOOD Gisteravond is de heer K. uit Am sterdam met zijn auto in botsing ge komen met een vrachtwagen. De heer K. raakte bekneld. Toen de politie en een geneesheer de man uit zijn be narde politie hadden bevrijd, waren de levensgeesten reeds geweken. koude, mist en motregen een ernstig nadeel opgeleverd voor de tuinbouw in „De Streek". Vooral de bloemkool is daar getroffen. Bloemkool is een gewas, dat goed tegen kou kan, maar, waarvoor natheid funest is. Door de natte sneeuw, de mist en de regen heeft de bloemkool geen gelegenheid gekregen- behoorlijk tot rijpheid te komen. Daarom zal de aanvoer niet zeer groot en de kwaliteit niet bij zonder goed zijn. Men schat momen teel, dat de tuinders in Noord-Hol land reeds een goed millioen gulden schade hebben. Ook andere tuinbouw-1 gewassen hebben van de ongunstige weergesteldheid ernstig te lijden. De sluitkool is voor een groot deel be vroren en de bloembollen in „De Streek" zijn nog niet geplant, iets, dat andere jaren begin December pleegt te geschieden. Jongetje viel uit rijdende trein Trein reed terug om hem te zoeken Groot was de ontsteltenis bij de Nijmeegse moeder, die gisteren met de trein in Hengelo aankwam en daar ontdekte, dat haar vijf-jarig zoontje niet meer in de trein aanwe zig was. Zij was die morgen met haar kin deren uit Nijmegen naar Hengelo vertrokken en daar het nog al druk was in de trein, kon zij niet alle kin deren in de gaten houden. Een paar leden van haar kroost hadden daarom kans gezien naar een andere coupé te ontsnappen. Het treinpersoneel, dat de gehele trein liet nazoeken en de jongen niet kon vinden, besloot met de lege trein terug te rijden, teneinde langs de lijn te controleren, of de jongen mis schien uit de trein gevallen was. Nabij het villa-park Delden zag men inderdaad het knaapje langs de lijn liggen. Een onmiddellijk gewaar schuwde arts kon geen enkel letsel ontdekken en de overgelukkige moe der keerde met haar zoontje die onbeschadigd uit een op topsnelheid rijdende diesel was gevallen naar Hengelo terug. Rechtbank beval jurist: „Geef rekening en verantwoording 1" Een jurist, die tijdens de oorlog het vermogen van de familie Katz beheerde en na de oorlog weigerde rekening en verantwoording over zijn beheersdaden aan de familie af te leggen, moest zich gisteren ver antwoorden voor de Arnhemse rechtbank, waar de familie een pro ces aanhangig gemaakt had. De rechtbank was van mening, dat de jurist verplicht is de gevraag de rekening en verantwoording af te leggen en deed een overeenkomstige uitspraak. De beslissing over de vordering tot betaling van het saldo, dat de jurist mocht blijken schuldig te zijn, is door de rechtbank aangehouden, totdat dit saldo, hetzij in der minne, hetzij door de rechtbank bij vonnis kan worden vastgesteld, omdat het geenszins zeker is, dat een zodanig saldo wel kan worden vastgesteld en de wet tot een veroordeling tot betaling van dat saldo in dit stadium niet dwingt. Rover hoorde 15 jaar eisen De Substituut-officier van justitie bij de Bossche rechtbank mr. J. H. W. Houben, heeft gistermiddag een gevangenisstraf van 15 jaar zonder aftrek van voorarrest geëist tegen de 37-jarige P. L. van B. uit Eindho ven, wegens beroving met geweld pleging. Verdachte had op 23 Februari van dit jaar te Valkenswaard de 72-jarl- ge opkoper H. Keur overvallen en hem zodanig aan het hoofd verwond dat de oude man twee dagen later in het St. Joseph-Ziekenhuis te Eind hoven overleed. Ook zijn medeverdachte, de 40-ja- rige vrouw A. de B. eveneens uit Eindhoven, stond voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch terecht. Dc vrouw zou aan van B. de nodige in lichtingen hebben - verstrekt. Op Zaterdagavond 23 Februari heeft van B. de oude man neergesla gen op de donkere landweg, waar aan diens houten keet stond en van zijn geld beroofd. Later op de avond werd de opkoper door enkele voor bijgangers gevonden. Van B. ontkende de beroving te hebben gepleegd Hij verklaarde, dat hjj onschuldig is aan het gebeurde en dat zijn mede-verdachte onwaar heid spreekt. Op grond van getuigen verklaringen achtte de officier de roof bewezen. Voor de vrouw ver zocht de officier op grond van haar gebrekkig ontwikkelde geestvermo gens, waardoor zij sterk verminderd toerekeningsvatbaar zou zijn, ont slag van rechtsvervolging en ter be schikking stelling van de regering.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5