Europese integratie vond gunstig onthaal; veel critiek op Indonesië Hoes* De dooi bracht ijzel en spiegelgladde wegen Vannacht half vier werd begroting Verkeer en Waterstaat goedgekeurd Vrouw doodde haar baby DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 0E LLÏDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Gistermiddag in de Tweede Kamer Nadat het nieuwe lid, de heer dr. W. de Kort (K.V.P.), die benoemd is in de vacature-Serrarens, beëdigd was, heeft de Tweede Kamer gister middag de algemene beraadslaging over de begroting van buitenlandse zaken voortgezet. De heer DE GRAAF (K.V.P.) be- pleitte de noodzakelijkheid van het streven naar eigensoortige betrekkin gen met Indonesië; deze zijn niet de zelfde als die met andere mogendhe den. In verband met de vraag of de Unie moet worden opgeheven zeide spr., dat men voorzichtig moet zijn. Niet dat hij de Unie wil handhaven, maar hij wilde voorzichtigheid met het opbouwen van een nieuwe vorm. Met het standpunt der regering no pens het met terugroepen der mili taire missie verenigde hij zich. HU gaf te kennen geen bezwaar te heb ben tegen hervatting der besprekin. gen met Indonesië. Maar zijn fractie heeft wel bezwaar tegen het stand punt der regering, dat de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht daarbij niet ter sprake zou komen. Hij vond het onjuist, dat de regering de hier ver toevende Ambonezen gelijk stelt met hun in Indonesië gebleven landgeno ten. Voor de gewezen ambtenaren wilde hij nader beraad over een meer mogelijkheden biedende regeling. De heer DE KADT (Arb.) meende, dat gestreefd moet worden naar ver mindering der internationale span ningen en dat nagegaan moet worden om dat kan zonder onderwerping aan de afgrijselijke tyrannie, die thans weer in Praag is gebleken. De Rus sische dreiging is minder acuut ge worden, doch geenszins verdwenen. Vermindering der defensie-inspanning zou z.L de betrekkelijke veiligheid, welke er thans is, doen verloren gaani. De heer RITMEESTER (V.V.D.) constateerde een schrijnend verschil in behandeling van de Nederlandse oorlogsslachtoffers en de Indische ambtenaren. De behandeling der Ambonezen heeft terecht teleurstel ling gewekt; Nederland behoort op te komen voor het zelfbeschikkings recht van alle volkeren van Indone sië. De heer ZANDT (S.G.) had beden kingen tegen het feit, dat er twee ministers zijn. De organisatie der V.N. noemde hij een oceaan van teleur- Aetherklanken VRIJDAG Experimenteel televisieprogramma VARA: 20.1521.45 1. Actualiteit. 2. Weeroverzicht. 3. „Het onstuimige hart", spel, HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV NCRV: -7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoönmuziek. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.05 Idem. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianoduo. 13.35 Orgelspel. 14.05 Gramofoonmu ziek. 15.15 Boekbespreking. 15.34 So praan en piano, 16.00 „Sierappels en sierkersen voor de tuin", causerie. 16.15 Gramofoonmuziek. 16.55 Semi- klassieke muziek. 17.30 Militaire re- 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 Fries programma. 18.00 Gramo foonmuziek. 18.30 Idem. 18.45 Huis muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Rege ringsuitzending: „Verklaring en toe lichting". 19.30 Metropole orkest en solist. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muziek. 20.50 „De uitzetting van het Heelal causerie. 21.05 „Die Kluee' opera. 22.25 Kunstrubriek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-beriehten. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30—24.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 16 00 VA*A« 19.30 VPRO 21.00 VRA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA 'I ARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo- 7° l.11^1121 \r7'l5 0chtendgymnastiek. i -Ij trramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoon- m/ziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 C amofoonmuziek. 9.40 Voor de kleu- tyrs. VPRO: 10.00 „Kinderen en i/iensen causerie. 10.05 Morgen wy- nw» Gramofoonmuz. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang i 2? Hadiofeuilleton. H.45 Vocaal dubbelkwartet. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwme- Sftgen' f 12,33 Sportprognose. Gramofoonmuziek 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gramofoonmu ziek. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.29 Sopraan, clave- cimbel en Mozartvleugel. 14.50 Voor dracht en muzikaal intermezzo. 15.10 ttati *en Piano' I530 Musette-orkest VARA: 16.00 Lichte muziek, 16.30 V7°S a?6 -i*?8*- 17,00 Meisjeskoor. io?S Muzikaie causerie. 18.00 Nieuws l815 felicitaties. 18.45 „Denk om de cht 19.00 Gramofoonmuziek. 19,iO „Boeven, burgers en briga diers klankbeeld. VPRO: 19.30 Mo reel Beraad", causerie. 19.50 Berich ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Causerie naar aanleidng van de nieuwe Ne derlandse berijming der psalmen door Gabriël Smit. 20.15 Voordracht met muziek. 20.30 .Europa één", cau serie. 20.40 „Leven op de aarde", cau serie. VARA: 21.00 „Uitlopers van de Parnassus: Henri Salvador". 21.30 „Edam", klankbeeld. 21.50 Klassieke muziek. 22.05 Buitenlands overzicht. 22.20 Lichte muziek. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avond wij ding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.30— 24.00 Bariton en piano. stellingen. Met internationalisering zou hij niet meegaan. De heer Zandt verklaarde zich tegen vertegenwoor diging van ons land bij het Vaticaan. Mevrouw LIPS-ODINOT (CPJï.) gaf te kennen, dat er geen gevaar dreigt van de zijde van Rusland, doch van de kant van Amerika. De heer BLAISSE (K.V.P.) zeide ten aanzien van het vraagstuk der Europese integratie o.a., dat hij ac- coord ging met het standpunt der regering, dat economische integratie zonder politieke integratie zinloos is, maar hij vroeg of politieke inte gratie zonder economische onder alle omstandigheden moet worden afge wezen. De heer GOEDHART (Arb.) zei ten aanzien van Indonesië, dat al zijn de persoonlijke verhoudingen er goed, daar een anti-Nederlandse stro ming bestaat Dat de Nederlandse militaire missie in Indonesië wordt beschimpt en gehoond kan niet als vanzelfsprekend worden aanvaard. Er moet een weg worden gezocht om de 14.000 Ambonezen uit Nederland zo spoedig mogelijk te doen repa- triëeren. De heer BRUINS SLOT (A.R.) ver enigde zich met de verklaring der regering nopens de Christelijke be ginselen in de buitenlandse politiek. Wat de Europese integratie aangaat zeide spr., dat de zorg voor volksge zondheid en onderwijs in de nationale sfeer moet blijven. Politieke integra tie zonder economische zou voor hem onaanvaardbaar zijn. De heer DE GROOT (CP.N.) zag de Europese integratie als een voor bereiding van de Amerikaanse oorlog. De heer STUFKENS (Arb.) be sprak de belangen van de oud-over heidsdienaren. Minister BEYEN dankte voor de welwillendheid, waarmede de minis ters zijn ontvangen; hij zal zijn rede ter beantwoording der gemaakte op merkingen hedenmiddag voortzetten Nee"1 - Amerikanen strandden op Marken (Advertentie) ONRUST IN AMBONNEZEN- KAMP. Het Ambonnese woonkamp te Vught is gisteren weer het terrein Van ern stige onregelmatigheden geweest. Door een politiek geschil tussen twee groepen Ambonnezen kwam er op stand, die de plaatselijke politie niet wist te onderdrukken Daarom ver zocht de burgemeester van Vught om assistentie van de Rijkspolitie, Te zes tiur gistermiddag is de ver- I die het kamp gewapender hand be- gadering geschorst tot 's avonds acht zotte. Er vielen geen slachtoffers te uur. I betreuren. Kamer maakte overuren en minister werd schor Vervoerscoördinatie en Rijnvaart de moeilijke punten In de avondvergadering van Woensdag heeft de Tweede Kamer de beraadslaging over de begroting van Verkeer en Waterstaat voort gezet. De heer J. SCHILTHUIS (Arb.) verlangde een meer positieve hou ding van de regering inzake de Euro pese verkeers-integratie. De Duitse protesten van de Rijnvaart zijn te verwerpen. Het personenvervoer mag niet be vriezen. Spr. is tegen opheffing van de tramlijnen AlkmaarBergen en VoorburgDen HaagScheveningen en het vervangen daarvan door autobussen. Ir. Ch. VAN DIS (S.G.) maande 4e regering de Kamer vooraf te ho ren over belangrijke beslissingen, als bijvoorbeeld een AntwerpenRijn kanaal en is bezorgd over de toe nemende verzilting van landbouw gronden, speciaal ook die rond het IJsselmeer De heer GORTZAK (CPN) meent, dat de regering maar weinig serieus denkt over de bestrijding van de werkloosheid. De heer BURGER (Arb.) infor meerde naar een beloofde nota over het complex der benedenrivieren. Met het saneren van Donge en Oude Maasje gaat spr. accoord. Maar r.iu moet ten bate van Brabant de Biesbosch drooggelegd worden. Daardoor komen Dordrecht en de omliggende polders in gevaar. De heer ENGELBERTINK (K.V. P.) vraagt enige informaties over de mate van besteding van gelden, die vanwege de werkgelegenheidspolitiek in ontwikkelingsgebieden voor rijks werken werden uitgetrokken. Spr is verheugd, dat de aangekondigde nieuwe werken als normale werken en niet 'als werkverschaffingsobject worden beschouwd. Spr. is het niet eens met de opvat ting van de heer Burger inzake de Biesbosch. De waarde en de opbrengsten van tienduizenden hectaren aanliggende landbouwgrond zullen enorm stijgen. In sociaal-economisch opzicht zal de inpoldering ongeveer 8 jaar lang aan 2000 man werk en brood geven. Na dien zal er werk- en woongelegen heid voor 4000 tot 8000 mensen ge reed komen. De heer VISCH (K.V.P.) infor meert of de K.L.M het luchtnet en het vrachtvervoer op grond van de gunstige resultaten verder zal uit- breiden.Hij stelt detailvragen ten aan»-, zien van de luchtbescherming. Minister antwoordt. Minister ALGERA kon over enige onderwerpen, die de zestien afge vaardigden aanroerden, voorshands niet antwoorden. Hij beperkte zich bij zijn antwoorden voornamelijk tot de Zondagsrust, de verhouding tus sen overheid en vervoer, de ver keers-integratie. de Rijnvaart, de openbare werken-politiek ten aanzien van de verziltings-bestrijding en de Biesbosch en hetgeen daarmee sa menhangt. Ten aanzien van de coördinatie van het vervoerwezen- zeide minister Al gera o.m., dat de huidige toestand niet geheel onbevredigend is. De minister meent, dat in de bin nenvaart geen structurele overcaoa- citeit bestaat. Hij heeft volledig be grip voor bestaande moeilijkheden. Voorshands wil de minister afwach ten. welke resultaten de betrokke nen bij de onderhandelingen over een P.B.O. zullen bereiken; het overleg tussen werkgevers en werknemers is nog niet ten einde. Spr. hoopt, dat de thans bestaande bedrijfsgroep wegvervoer na het in werking treden van de wet autover voer goederen (W.A.G.) op vrijwil lige basis zal worden voortgezet, op dat het thans bereikte niet verloren zal gaan. De minister zal nog nagaan, hoe de gedupeerden, die vergunningen onder druk moesten afstaan, kunnen worden geholpen. Spr. hoopt, dat de commissie ver gunning personenvervoer snel zal werken bij het uitgeven van defini tieve vergunningen voor het toerwa- genibedrijf. De spoorweg-ongelukken. De toeneming van het goederenver voer van de Spoorwegen is een aan deel van de algemene toename van het vervoer. Spr. heeft groot respect op de wijze waarop het spoorwegbedrijf wordt ge voerd. Alleen dan zullen spoorlijnen wor den opgeheven, indien zij verlies ge ven en het vervoer door andere ver voermiddelen is of kan worden over genomen. Een beslissing over de tramlijn AlkmaarBergen zal zeer binnen kort worden genomen. De minister zal het herstel van de spoorwegverbinding Maastricht Aken en Budel—RoermondDal- heim met zijn Belgische ambtgenoot bespreken. De spoorwegongelukken hebben de minister diep getroffen Hij heeft de overtuiging, dat de oorzaken der on gelukken niet aan technische fouten, doch aan fouten van het personeel te wijten zijn. Dit is geen kwestie van anti-arheidersge7indheid. De on gelukken ziin niet te wiiten aan gebrek aan rust en aan de dienst tijden wordt strikt dt hand gehouden. De minister zal alles doen om ver traging in het kleine Rotterdamse spoorwegplan te voorkomen. Spr. zal volle aandacht besteden aan het probleem van de vaste oever verbinding met Goeree-Overflakkee De minister meent na veel lank moedigheid dat de reorganisatie van de N.I.W.O. (Ned Int. Wegvervoers Organisatie) op korte termijn dient te geschieden. De Katwjjkse haven. Hij zal zich over het rijtijdenbesluit met zijn ambtgenoot van sociale za ken beraden. Höt verplicht voorschrijven van rode achterlichten voor auto's en richtingslampen op trams word om technische en economische redenen niet eerder mogelijk dan op 1 Ja nuari 1956. Spr. meent, dat watertollen op pri maire vaarwegen moeten verdwijnen. Overleg over de spoorwegtarieven met betrekking tot het vervoer van Oostenrijkse goederen naar Bele- iuxhavens is gaande. De fusie der drie vliegtuigfabrie ken is na de oorlog mislukt en de minister wenst geen nieuwe poging te doen. Ten bate van de wergelegenheid wordt thans een groot aantal onder houdswerken tot een bedrag van 3,5 millioen gulden voor 30.000 manwè- ken uitgevoerd. De minister zeide. dat er momen teel nog geen gelegenheid is om een andere beslissing, dan het vorige ka binet, te nemen over de havens van Scheveningen en Katwijk, zulks om financiële redenen. De minister zei, dat de Zondag de dag des Heren is, waarover de mens niet autonoom kan beschikken. Geen vliegfeesten op Zondag. De verhouding overheid-Zondags- rust zal bij behandeling van het nieuwe ontwerp Zondagswet kunnen worden besproken. De minister kan hier niet voor het kabinet spreken. Hij is als minister aan de bestaande Zondagswet gebonden. Als minister zou hy geen toestemming geven voor vliegfeesten op Zondag om de reis lust van het publiek te bevredigen. Het Zondagsvervoer zal voor wat de practijk betreft aan de vorm die nen te worden aangepast. De minister verwacht een advies van de S.E.R. over de verhouding tussen overheid en bedrijfsleven. Het beroepsvervoer draagt alle ken merken van het middenstandsbe- drijf. De overheid dient vrijwillige concentratie en samenwerking te eerbiedigen. Samenvoeging van te kleine bedrijven kan bepaald ge wenst zyn. De overheid dient zich in het al gemeen belang met het vervoer te bemoeien. De overheid mag zich echter als vervoerder nooit laten verleiden tot beïnvloeden van het gehele ver voer. De staat mag zich nimmer be voordelen ten koste van het be drijfsleven. De Westeuropeese verkeers- en vervoersintegratk bracht de minister eerst op de standaardisatie van het spoorwegmaterieei. Thans is men reeds gekomen tot vjjf typen goe derenwagens, waardoor het vervan gen van onderdelen eenvoudiger zal worden. Spoorwegorders worden on derling op elkaar afgestemd. Het Europese wegennet kent uit voerige plannen. De Europese waterwegen hebben de volle aandacht. Tussen de integratie en de natio nale coördinatie bestaat beslissend verband. Vervoerstarieven en vracht prijzen dienen intereuropese behan deling in toenemende mate te krij gen. De spoorwegvrachten zijn op de goede weg. Bij een gemeenschappelijke markt voor kolen en staal is een gemeen schappelijke tarief grondslag voor het vervoer nodig. Spr. kan nog geen scherpe contou ren van de toekomstige Europese sa menwerking zien. De roerige Rijn. Over de Rijnvaart zei de minister dat stelling is genomen tegen de Duitse belasting op gasolie. Aan be zwaren is door de Duitse regering deels tegemoet gekomen. Te Straats burg zijn aanvaardbare aanbevelin gen tot stand gekomen, die na goed keuring der regeringen, in werking zullen treden. Ons standpunt zal in het interna tionale recht verankerd blijven. De vlagbeschermende maatregelen be nadelen de Nederlandse Rijnvloot. Het Nederlandse aandeel in de Duitse havenoverslag is enorm te ruggelopen in vergelijking met 1946 en de Duitse vloot s nog niet op voor oorlogs peil De Duitse vloot kan op het ogenblik het vrachtaanbod niet aan en daaruit concludeert men, dat de Duitse vloot dient te worden uit gebreid. Daardoor zou de Nederland se vloot blijvend in een reserve-po sitie worden gedrongen. Biesbosmogelijkheden. Over de Biesbos zeide minister Algera o.m. dat de drooglegging van de Biesbos naar zijn mening geen 50.000 tot 100.000 per hectare kan kosten. De totale kosten bedragen 46 millioen. De waardevermeerdering v%n de gronder zal omstreeks 20 millioen bedragen daarmede zijn de doeleinden niet uitgeput Landbouw wegverbindingen, scheepvaart, dustrievestiging, werkgelegenheid en massa-recreatie zullen er mee ge diend zijn. Over de verzilting zeide minister Algera, dat de ontziltingswerken te vens zullen leiden tot vergroting van de arbeidsgelegenheid. De replieken. 's Nachts om twee uur begonnen de replieken. De heer POSTHUMUS blijft vasthouden aan zijn wensen Nu de mist weg is, hebben de „weergoden" ons landje een nieuwe kool gestoofd door de wegen eens lekker glad te maken. Een fijne ijzel daalde ongeveer na elf uur gister avond op het gehele land neer cn vermengde zich op de asphaltwegen met stof en vuil tot een glibberige brij, die het wegdek in een dusdanige toestand bracht dat het niet geheel onhcldhaftig was eventjes de straat over te steken. Op de klinkerwegen leek het ons nog een tikje erger. Daar was het meer een laag ijsgla- zuur, die zich op de stenen vormde, een glazuur waarmee ook de auto's bedekt werden, die hier en daar dwars over de weg stonden. Vele auto's bleven maar een poos je aan de kant van de weg staan, omdat er toch niet te rijden was. Wat later probeerden ze het weer voor zichtigjes aan. Enkele fietsers baan den zich al balancerend hun weg naar de plaats van bestemming en voetgangers maakten zich zeebenen om rechtop te blijven. Zo tegen één uur, toen de ijzel in regen was over- omtrent het verplicht stellen van bromf ietscursussen Ds. VAN DER ZAAL (A.R.) was niet geheel bevredigd over het niet bespoedigen van het voorschrijven van twee achterlichten voor auto's. De heer SCHILTHUIS (Arb.) blijft van» mening, dat de integratie en de samenwerking van de zeehavens niet geheel aan het bedrijfsleven mag worden overgelaten. Spr. is niet erg optimistisch over de uitslag van de economische Rijnvaart-conferentie te Straatsburg en dringt aan op krachtig optreden van de regering op het punt van de vriie Rijnvaart. Ds. VAN DIS (S.G.) noemde het officiële antwoord van minister Al gera over de eerbiediging van de Zondagsrust vaag en onbevredigend. De heer BURGER (Arb.) dient een zeer lange motie van orde in, waarin hij eerst een nota over deze aange legenheid verlangt, alvorens de ge vraagde gelden voor de werken van de Biesbosch zullen worden besteed. Behalve enige socialistische afgevaar digden ondertekende ook de heer Ze- gering-Hadders (V.V.D.) deze motie. De heer ENGELBERTINK (K.V. P.) meent aan de motie-Burger geen behoefte te hebben. De schorre minister. Om kwart voor drie voorzitter Kortenhorst verlengde de vergade ring vanwege de gladheid van de we gen in en om Den Haag ook kwart voor drie 's nachts kwam minister Algera opnieuw aan het woord, zij het wat schor. Hij wenst geen cursussen voor bromfietsers. Inzake de „bewijzen" omtrent het terugbetalen van de voorschotten» aan zeemansvrouwen zegt hij, dat die niet voorhanden zijn. De minister is zeker bereid het zee- haven-overleg te stimuleren, al is hy het over de methode nog niet eens. Hij blijft van mening, dat hier de voornaamste taak voor de overheid ligt Spr. meent, dat de motie-Burger geheel op het verleden is georiënteerd en dat de situatie thans heel ai> ders is. Alle projecten in en rond de Bies bosch moet men in acht nemen, in dien men de kosten per hectare wil berekenen. Eigenlijk wil de heer Burger in hoofdzaak de Biesbosch be houden en Dordrecht beschermen. De huidige plannen zijn overzich telijk en zeker niet te kostbaar. Ten aanzien van de motie zeide minister Algera, dat hij er uit op maakt, dat de heer Burger wel de be grotingspost wil goedkeuren, doch de besteding zal worden opgeschort totdat de Kamer volledige inzake van de plannen zal hebben. Spr. is bereid binnen enige maanden een nota aan de Kamer te doen toekomen. De heer Burger komt in dupliek verklaren, dat het zijn bedoeling is dat de begroting wordt goedgekeurd, maar dat de Kamer eerst de ministe riële nota over de Biesbosch-planaien moet kunnen bespreken en goedkeu ren, voordat de fondsen worden be steed. Na overleg en herhaalde toe zegging van een nota trekt de heer Burger zijn motie in. De begroting wordt nadien zon der hoofdelijke stemming goedge keurd. Kort voor half vier 's nachts sluit de voorzitter deze avondvergadering. gegaan, leek het wat beter te wor den, maar de morgen heeft deze hoop weer te niet gedaan. IJs op het IJsselraeer. Ook in andere regionen zwaait Koning winter nog als absoluut vorst de scepter, alhoewel hij gelei delijk aan terrein verliest. De Nederlandse IJsberichtendienst deelt mede, dat tengevolge van de Zuidelijke wind het ijs aan de zuid rand van het IJsselmeer in beweging begint te komen en in noordelijke richting afdrijft. Om 15 uur gistermiddag kwam tus sen En-khuizen en Urk reeds middel zwaar drijf ijs voor. Bij Amsterdam kwamen grote stukken blank water vrij. Marken geïsoleerd. Maar Marken meldt nog niet veel van de voordelen aan de dooi ver bonden. De veerboot van de dienst Monni kendamMarken, die gistermiddag uit Monnikendam was vertrokken, moest wegen kruiend ijs terugkeren. Een paar honderd arbeiders en scho lieren kunnen tengevolge hiervan het eiland niet meer bereiken en moeten trachten elders onderdak te verkrij gen. Oorzaak van deze stagnatie is dc toenemende wind. Veertig Amerika nen. die juist op Marken waren, kun nen het eiland eveneens niet meer verlaten. De Amerikanen, voor het merendeel militairen, die de onvoor ziene logeerpartij zeer sportief opna men, zyn ondergebracht in een hotel, ir. een lunchroom cn bij burgers. Gistermiddag zij« vier bewoners van Monnikendam per schaats de Gouwzee overgestoken. Aangezien gisteren geen post op Marken is be zorgd, zal een aantal Markers heden morgen pogen per slede de vaste wal te bereiken. De Noord-Zuidhollandse Vervoer Mij. voert besprekingen om vandaag een sleepboot met ijsbreker te laten uitvaren om de vaargeul open te maken. Intussen zijn de honderd Markers op het vaste land gestrand. Deze ar beiders van het eiland, die dage lijks aan de vaste wal werken, kon den gisteravond vamuit Monniken dam niet meer over de Gouwzee te rugkeren. In allerijl moest getracht worden hen van voedsel en onder dak te voorzien. Dit leidde er toe, dat de winkelsluitingswet voor één avond in het plaatsje is opgeheven». Naar wij laat in de avond vernamen is men erin geslaagd alle honderd Mar kers voor het grootste gedeelte bij particulieren onder te brengen. Eén jaar voorwaardelijk Terzake van doodslag op haar pas geboren baby (in Apr. 1945» heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam gistermorgen tegen dc 45-jarige Amsterdamse vrouw W. F- L. één jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geeist. De vrouw vertelde ter zitting, dat zü geen geld had en tijdens de hon- gedwinter met bedelen in haar on derhoud voorzag. Niemand wist, dat zij in verwachting was. Zij vreesde het huis, waar zij gratis woonde, te moeten verlaten als het bekend werd. De echtgenoot die in Duits land werkte was. zo verklaarde ver dachte, niet de vader van de baby. Zü gaf de rechtbank, nadat zij op haar eerder afgelegde verklaringen was teruggekomen, toe, dat zü de baby, een meisje, onder een kussen had gelegd, waardoor het wichtje is gestikt. Enkele maanden geleden echter heeft een 15-jarig dochtertje van verdachte tegenover bekenden de geschiedenis verteld. Daarop is de justitie ingelicht. In zijn requisitoir zeide de offi cier dat hij de doodslag bewezen achtte. Hij was van oordeel, dat dc vrouw in haar wanhoop het besluit heeft genomen haar baby te doden. Aan het slot van zijn betoog eiste hij één jaar voorwaardelijk met een proeftijd van van drie aar. De advocaat die het bewijs niet geleverd achtte, vroeg vrijspraak subsidiair een voorwaardelijke straf. Over veertien dagen zal de recht bank uitpraak doen. f0e wandelt ij fte auontuxen aan JCappie Jiappij (2) 12 Het meisje ging het trapje op, dat achter in de winkel was en Koppie besloot maar even te wachten Nu hij toch had gehoord dat meneer Parel aanwezig was, zou het meisje hem wel aandienen, zo dacht Koppie In tussen keek hij eens goed de winkel rond maar hoe hij ook keek hij kon geen spoor van inbraak ontdekken. Hij begreep er hoe langer hoe minder van. Toen kwam het meisje terug. ,Neemt U my niet kwalijk ik dacht dat meneer Parel uit was gegaan", zei ze, „wilt U mij even volgen?" Koppie liep achter het meisje aan het trapje op Zij hield een deur voor hem open liet Koppie naar bin nen en deed de deur achter hem dicht. Koppie stond in een fraai ingericht kantoor. Er was niemand te zien. Hij keek rond en zag een prachtig bu reau en een paar diepe leunstoelen. Langs de wanden waren allemaal kleine deurtjes aangebracht en ver scheidene van deze kleine deurtjes stonaen open. Koppie zag dat het allemaal kleine brandkastjes waren. Opeens begreep Koppie, dat dit de plek was waar de inbrekers alles overhoop hadden gehaald. Hier had den zij iets gezocht!

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5