HUIBERS Moderne Kapsels Begroting 1953 werd vastgesteld Depressies in aantocht rIbiircermeisje Warmtelampen KERSTGROEPEN-EXPOSITIE CAFETARIA VAN HüuiIrtliEh PHILIPS LAMPEN DINSDAG 9 DECEMBER 1952 Dl LLIPSt lOUKANT EERSTE BLAD - PAGINA 4 Gemeenteraad Alphen aan den Rijn Gastarieven worden verhoogd voor kleine en grote afnemers Voor de behandeling van de begro ting 1953 werkte de raad van Al phen a. d. Rijn gisteren in sneltempo een gewone agende af van 11 pun ten. Het 12e werd door de voorz. aan. gehouden tot de begroting. Het betrof de verhoging van het gastarief. Besloten werd a) tot verkoop van. een perceel bouwgrond, gelegen op de Zuid-Oostel. hoek van de Nieuwe Sloot en de Ruijsdaelstraat, groot plan. 11 aren ƒ3.p. ca. aan de heer L. D. Schouten; b) verkoop van bouwgrond eerder nader door ons aangeduid aan het bouwbedrijf S. D. v. Hemsbergen; c) tot verhuring van een gedeelte van de raadhuiszol der aan de Nat. Reserve voor opslag voor ƒ300.p. j.; voorts besloot de raad toe te treden als lid tot de op te richten ver. van electr.bedr., gas- en waterleidingbedr. en benoemde de raad de heren A. Berger en Th. Herr te Aarlanderveen tot leden van het bestuur van de Stichting tot exploi tatie v.h. Dorpshuis aldaar. Algemene beschouwingen. De heer J. v. d. Lee (S.G.P.) noemt de financiële moeilijkheden, de wo ningnood, vestiging industrieën etc. niet bemoedigend. De aandacht voor de straatverlichting juicht hij toe. Weg van Rijnbrug tot en met Ouds- hoornseweg vraagt spoed. Gemengd baden bestrijden. De heer Ph. Rogaar (P. v. d. A.) waardeert verbeterde indeling be groting. Tekort is bezwarend. Aan tasting welstandspeil is fataal. De blokkeren van reserve gem.fonds is enige manier om uit dc nood te ge raken. Provincie moet ook bijsprin gen bij bouw gem.brug over de Rijn. Haar belang hierbij is niet te ont kennen. De Baronie opent de weg naar industrialisatie. Dit brengt ech ter ook consequenties. Spr. noemt re creatie, sportterreinen etc., waarvoor hij aandacht vraagt. Ons woningbe- leid is in impasse geraakt door uit blijven van nieuwe woningen. Waar ligt de fout? Spr. vertrouwt dat gem.- besf. gedurig druk op Den Haag blij ven uitoefenen. Het is gewenst plan nen voor werkverruiming klaar te maken. De heer H. v. d. Akker (P. v. d. A.) vraagt geen medewerking te verle nen tot de bouw van 50 huurkoopwo- ningen en verzoekt aandacht voor het openb. onderw. De heer W. S. v. d. Meent (V.V. D.) is bezorgd over stijging finan cieel tekort. Met de woningb.ver. zal eendrachtig moeten worden samen gewerkt om het woningtekort ir, te halen. Gem. moet zo weinig mogelijk, de laatsten, zoveel mogelijk de eer ste laten bouwen. De heer Verdonk (C.H.) meent, dat de financiële verhouding rijk en ge meente mank is. In Alphen is geen sprake van wanbeheer. Hier wordt zoveel uitgevoerd dat ook Provin ciaal belang is. Noemt wegen er bruggen. De overheid komt ons ook heel weinig tegemoet. Spr. vraagt aandacht voor de woningbouw ook in Aarlanderveen. Sedert de bevrij ding werden daar slechts 6 wonin gen voltooid. Ook de verlichting vraagt dringend om verbetering. De heer Jansen (C.H.) informeert of het college begin heeft geihaakt met de studie haven-aanleg. Div. in dustrieën vragen erom. De heer Brouwer (A.R.) meent dat de gemeente een aanvang moet ma ken met de premielening. Als de la gere organen zulks nie doen, komt er zeker niets van. Zag gaarne hier voor een- post uitgetrokken. De heer Ntfman (P. v. d. A.) ver heugt zich, dat de in 1952 in het vooruitzicht gestelde hoogbouw, zij het wat laat, in zicht is. Een nieuw tehuis voor ouden van dagen komt nu niet meer in het werkprogram. Zag dit alsnog gaarne opgenomen. Waarom plannen tot stichting van een kraaminrichting aan de open baarheid onttrokken? Waarom moe ten overheidsinstanties zolang na denken over' rioolzuiveringsinstallatie e.d.? Spr. vraagt naar de bouw van een gem. nyver'i.school voor meisjes en een chr.techn. school, welke voor 1952 al waren toegezegd. Spr. ver heugt zich, dat de subsidie voor het kleuteronderwijs verhoogd wordt. De heer Ruijssenaars (K.V.P.) vond een lichtpuntje, dat de noodvoorzie ning dit jaar afloopt. Een nieuwe regeling financiële verhouding rijk en gemeente is op komst. Hiervan verwacht spr. verbetering. Voorz. aan 't woord. Als de min. van Wederopb., ir. Witte, gelegenheid krijgt zijn plan nen uit te voeren, zeide de voorz. in zijn antwoord, zal Alphen (met 283 gemeenten) gelegenheid krijgen de achterstand in te halen i.v.m. de in dustrialisatie. De stratenverlichting wordt zo spoedig mogelijk verbeterd. Er wordt geen ovex-dadige verfraaiing in de gemeente aangebracht. Elke cent zal nuttig worden besteed. Tuinb.-architect Meijer uit Dordrecht zal een sober plan opmaken. Finan cieel tekort is inderdaad geen ge volg van wanbeheer. Getracht zal worden deelname der Provincie te krijgen voor Prins-Bernahrdlaan en nieuwe brug. Wat de weg betreft, deze heeft de aandacht van de pro vincie (afd. werkgelegenheid) i.v.m. doortrekking langs gasfabriek, sta tion via Hazeveld naar de Rijksweg. De industrie worstelt, in heel het land met gebrek aan kapitaal. Hierin ligt mede de oorzaak, dat vestiging stag neert. Recreatie etc heeft de aan dacht. De Rijn is blijkbaar geen aan trekkingskracht meer voor indus trieën. Het college heeft'veel be proefd, maar geen industrie interes seert zich voor de terreinen aan dit water. Haventerreinen zullen moeten komen waar ze in elk opzicht ver antwoord zijn en niet duurder komen dan in andere gemeenten. Waar ze komen is nog niet met zekerheid te zeggen. In geen geval zeker waar ze nu geprojecteerd zijn (Hogezijde, t/o Heijmanswetering). De verbinding Ruijsdaelstraatnieuwe brug zal op korte termijn tot een oplossing ko men. Activiteit wordt toegezegd i.v.m. schoolaangelegenheden. Spr. bere kent de rijksuitkering aan de gem. op 9.76, plus 10.aan belastin gen. Is nog lang geen ƒ47.50, waar aan de heer Nijmar. komt. Het staat vast dat de gem. Alphen niet krijgt, wat zij voor een zuinig beheer nodig heeft. Alle argumenten die pleiten voor een hogere uitkering zijn hier stuk voor stuk aanwezig. Een belangrijk bedrag ad 300 000, moeten wij hier overbruggen. We genaanleg etc. eisen hiei in het centrum van de Provincie veel meer dan elders. Wat de woningbouw in Aarlanderveen betreft, zegt de voorz., dat dit niet van de baan is. maar het college is van mening, dat eerst daar gebouwd moet worden waar de nood het hoogst is. Met betrekking tot de bejaarden zorg dient te worden afgewacht, hoe deze zaak zich bij net particulier ini tiatief ontwikkelt. Verhoging subsidie kleuteronderwijs is dringend. Hierna stelde de heer Ruijssenaars, namens de gehele raad het college voor een motie aan te nemen waarbij de raad het college machtigt alle stap pen te ondernemen om een bijzonde re uitkering uit het gemeentefonds te verkrijgen, .nede i.v.m. de industria liserende taak der gemeente. B. en W. namen deze motie over om ze in overeenstemming te brengen met besprekingen in de Kamer. De heer Rogaar propageert de in stelling van een Medisch Centrum. De heer Ruijssenaai hoopt, dat de culturele raad er wei komt. In elk geval moeten ook de zangverenigin gen gesteund worden. Ook de R. K. raadsfractie heeft zich destijds ver zet tegen gemengd zwemmen. De heer Gesman vraagt tegemoet koming aan plaatselijke industrie die wil uitbreiden. De voorz. deelt nader mee, dat de Spoorwegen de instandhouding van de spoorhaven niet mogelijk achten. Die instantie is competent om het belang van de indusstrieën hiertegen af te wegen. Begrotingen bedrijven. De heer Ruijssenaars toont zich be angst, dat Leiden straks de winst zal binnenhalen en wij er naast grij pen. De voorz zegt, dat over de tar'efs- verhoudingen nog niets bekend is. Er is nogal wat critiek hierop. Wij zulle'* in elk geval ons Dortie wel krijgen, zei hij geruststellend. Hierna goed gekeurd. De heer Ruijssenaars vraagt of het waterleidingbedrijf wel voldoet in de behoefte van de gemeente. Het waterwingebied is ingeschrompeld. Grote bedragen zijr besteed aan fil ters. Ook de heer Brokaar is verbaasd over de grote verliezen door lekkage's De heer Honout voerde aan, dat cok in Aarlanderveen lange tijd mo gelijk is gebleken, dat leidingwatec maar rustig in de sloten wegliep. De heer Brouwer vestigt de aan dacht op de grote verliezen van gas (8%) en electrisch (12%). Hierop zal het antwoord van de di recteur worden ingewonnen. Hierna ging de raad ongeveer vijf kwartier in besloten zitting. Na her opening stelde de voorz. het voor stel aan de orde tot verhoging van de gastarieven voor groot verbrui kers en kleine afnemers. De heer Jansen vraagt dit tijdelijk te doen. Het komende jaar trachten de productiekosten te verlagen en de tarieven het volgend jaar weer te verlagen. De heer Kroon acht een verhoging van 2 y. ct. per M.3 hoog en vraagt dit te halveren. Anders kan hij zijn sanctie niet geven. De heer Rui^ssenaar kan zich er mee verenigen. Grootverbruikers heb ben al enige jaren van een laag ta rief geprofiteerd. Als deze verhoging niet wordt aanvaard komt de zo juist aangenomen motie in het gedrang. Dan kan nog worden bezien of ver laging later is te bereiken. De heer v. d. Meent meent, dat deze wijziging te ingrijpend is. Ze beloopt pl.m. 25 pet. Het tarief ligt dan hoger dan waar ook.. De bedrij ven hebben zich destijds ingesteld op gas. Het tarief verschilt nu teveel met Leiden. Hij vraagt zich af, of dit wel nodig is, nu aansluiting met Leiden in het vooruitzicht is. Verho ging vastrecht kleinverbruikers met 2 ct. acht spr. eveneens te hoog. In gezetenen kochten destijds dure ap paraten. De heer Geerlof vindt het juist dat de tarieven nu eens worden gelijk getrokken. Groot-verbruikers profiteerden ten koste van de klein verbruikers. De heren v. d. Akker en v. d. Lee spreken zich in dezelfde geest uit. Begroting gasbedrijf. De heer Verduin ziet in uitneming van de oude leiding, die zeer ondiep in de grasberm ligt (Aarlander veen) een voordeel van pl.m. 30ÜO en adviseert dit alsnog te doen. Wat de opgraving van oude leiding be- treit, zal aan de commissie worden voorgelegd. De heer Brokaar vindt de post voor verlichting raadhuis te hoog. De voorz. antwoordt, dat het raauhuis veel in gebruik is. Ook de tarieven zijn hoger bij vorig jaar vergeleken. De heer Ruijssenaars vraagt het politiekorps zo spoedig mogelijk op de juiste sterkte te brengen. De voorz. antwoordt, dat. gesukkeld v/ordt met geschikt personeel aan te trekken. De heer Verdonk vraagt de politie post Aarlanderveen volledig te doen bezetten. t De voorz. antwoordt dat de totale sterkte van het corps dit niet toelaat. FeiteUik moet men het aantal door drie delen om het aantal beschikbare mannen te hebben. De heer Nij.nan vraagt aandacht voor de straatverlichting na 22.30 u. Vele lantaarns zijn dan uit. De heer Slootjes informeert wat B. en W. met de plastieken van het bad huis van plan zijn te doen. De nissen zijn er nog. Moet daar soms een boer met een dikke jas staan? De heer Rogaar meent ook, dat die plas tiekenkwestie er toch maar eens moet worden opgeruimd. De heer Slootjes stemde tegen de post Bad huis. Meerdere leden dringen aan op in stelling van een medisch centrum. De heer Geerlof meent dat zulks op het terrein van het Alphens Ziekenfonds ligt. De voorz. zegt, dat het nooit de bedoeling kan zijn dat de gemeente iets dergelijks exploiteert. De be doeling stimulans hiertoe te geven, kan hij echter wel aanvoelen. Wordt bezien. De post gemeentereiniging passeert zonder bezwaren. Bij de ontvangsten wilde de heer Jansen de pos vermakelijkheidsbe lasting (Avifauna) verlagen. Acht ƒ30.000 te hoog. De voorz. wil dit toch maar laten staan.... op hoop van zegen, zeide spr. De heer Brouwei vraagt verbete ring straatverlichting in het centrum te laten preaveleren. De heer Rogaar vraagt demping sloot Bloemstraat niet te vergeten. Bij de post ƒ200.000 voor de bouw van een gemeentelijke nijverheids school voor meisjes, zeide de heer Slootjes er geen bezwaar tegen te hebben, indien gegarandeerd kan worden, dat de school, als ze eenmaal staat, niet geconfisceerd wordt voor christelijk nijverheidsonderwijs. De voorz. zegt dat de gem. nijver heidsschool zeer onvoldoende is ge huisvest. Andere zaken zijn nog niet aan de orde. Van overdracht is nog geen sprake. Het onderwijs wordt niet gediend met stagnatie van de bouw. Hierna goedgekeurd met de stem van de heer Slootjes tegen. Hiermede was de gem.-begroting aanvaard. NOORDEN Verkeersongeval. Maandagmorgen kwam de heer C. den Hertog met zijn luxe auto op de Uitweg uit de richting Woerdenseverlaat. Uit de tegenovergestelde richting kwam C. de Jong ui't Zevenhoven met zijn veewagen. Ter hoogte van J. Leli- veld zouden de wagens elkaar pas seren doch vanwege de dichte mist zagen de bestuurders elkaar te laat. Een botsing was onvermijdelijk. De auto van C. de Jong had een licht verbogen bumper doch de auto van C. den Hertog werd daarentegen voor geheel in elkaar gedrukt. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Wel werd het verkeer enige tijd ge stremd. weer: (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZACHTER WEER OP KOMST. Overwegend zwaar bewolkt, vooral aanvankelijk op vele plaatsen nog nevel of mist. Tij delijk enige neerslag. Zwakke tot matige en aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Langzame stijging van temperatuur, maar in het binnenland aanvankelijk nog lichte vorst. 10 Dec. zon op 8.37 en onder 16.29; maan op 0.55 en onder 12.58 uur. Het w-eei in Swicjia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO nevel —2 C. STOCKHOLM lichtbew. —7 KOPENHAGEN motregen 3 LONDEN mist 0 AMSTERDAM mist —4 BRUSSEL mist —2 PARIJS geheel bew. 2 BORDEAUX onbewolkt 5 NICE onbewolkt 6 WARSCHAU nevel —2 BERLIJN sneeuw 2 FRANKFORT nevel —8 MUNCHEN nevel —6 ZURICH nevel —5 WENEN geheel bew. 6 Het K.N.M.I. deelt mede: Het gebied met hoge barometer standen, dat enkele dagen het weer in grote delen van West-Europa be heerste en vergezeld ging van veel mist, neemt nu in betekenis af en koerst naar 't Zuid-Oosten. Oceaan depressies beginnen zich langzaam over .de Britse eilanden en 't Noord zeegebied in Oostelijke richting uit te breiden. Hierbij wordt zachtere lucht van Oceanische oorsprong in Noordoostelijke richting getranspor teerd. Onder invloed van het opdringen van deze zachtere lucht kwam in Engeland afgelopen nacht nog slechts op enkele plaatsen vorst voor. Een regenzone veroorzaakte er boven dien op verschillende plaatsen regen of stortregen. Het is te verwachten, dat de invloed van de Oceaandepres sie zich komende 36 uur ook steeds meer over onze omgeving zal uitbrei den. Dit zal tot gevolg hebben, dat de temperatuur een langzame stij ging ondergaat, waarbij de vorst ge leidelijk naar het Zuid-Oosten zal worden teruggedrongen. In Limburg en Oostelijk Noord-Brabant zal de ze zich in ons land het langst nog weten te handhaven. Een fronten systeem van de Oceaandepressie, dat nu over Engeland nadert, zal later enige neerslag kunnen veroorzaken. De wind zal daarbij wat aanwak keren uit richtingen tussen Zuid en West. Aangezien op de Oceaan nog meer 4ePressies in aantocht zijn en de algemene luchtdrukverdeling niet duidt op een spoedige aanvoer van nieuwe koude luchtmassa's naar West-Europa, kan de dooi wanneer deze eenmaal is ingevallen, tenmin ste enkele dagen aanhouden. tTot onze diepe droef heid is heden na een 'angdurig geduldig ge dragen lijden voorzien van de Genademidde len der H. Kerk in voll° overgave van ons heen gegaan mijn lieve Vrouw, onze beste Dochter, Zuster, Be huwdzuster, Tante en Nicht HENDRICA CATHARINA RAVEN«BERGEN Echtgenote van CHRIST1AAN VAN DFFc VEER 1 in de ouderdom van 51 jaar. CHR. VAN DER VEER en verdere familie. Leiden, 8 Dec. 1952. Frans v. Mierisstraat 19. De H.H. Uitvaartdien sten zullen gehouden worden op Vrijdag 12 Dec. a.s. in de Par. Kern O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen te 9 u. en 9.30 u., waarvan de Ge zongen H. Mis van Re quiem te 9.30 uur, waar na de begrafenis vanuit ie kerk te 11 uur op het R. K. Kerkhof (Zijlpoort). Rozenkransbidden Dins dag. en Woensdagavond te 8 uur aan het sterf huis, Donderdagavond te 7 uur in de Kerk (Har- tebrug). 1444 De Zusters Carmelitessen danken alle bekende en onbekende weldoeners hartelijk voor de goede hulp by het St. Nicolaas- feest van de kinderen geboden. 1446 zag zich gaarne geplaatst als verkoopster liefst irf Leiden. Br. onder no. 1447- bureau van dit blad. voor de opfok van biggen uit voorraad leverbaar van 127 en 220 volt. Fr. C. Boers Oude Wetering. 1442 Adverteert in De Leidse Courant Vergeet vooral niet een bezoek te brengen aan onze Een keur van groepen in onze toonkamer bijeen. Haarlemmerstraat 12 i LEIDEN Tevens een uitgebreide sortering in Kerst- en Nieuwjaarskaarten en -Boekjes ook mo, Engelse .eks.en, HUISHOUD-, SIER-, WAS-en KERSTKAARSEN DEMONSTRATIE van bet nieuwste PHILIPS HOORAPPARAAT# onder auspicico van een Philips deskundige. Prijzen van deze apparaten: 165.—, 172.-, I 179.- Met dit boorapparaat keert iedere slechthorende terug naar het Volle leven Voor Leiden en Omguving demonstreren wij aan onzo raak op DOND RDAG II DECEMBER van 10-17 uur Fa GEBR. PAES BREESTRAAT 58 naast Stadsgehoorzaal U eet er goed en zeer billijk Gegrilleerde knakworst met gebakken aardappelen Capucijnerschotel met spekt ollade en gebakken uien Vleescroquet Kop erwtensoep Pannekoekje met suiker Lange soes Mocca puntgebak GEEN FOOIEN Stationsweg 7-9 Leiden 75 ct 100 ct 25 ct 17 ct 16 ct 16 ct 25 ct NIEUWE AUTO'S zonder chauffeur ACHILLES GARAGE Spui 187 - Den tiaag Tel. liZO.it) Bij vonnis der Arrondisse- ments-Kfcchibank te 's-Gra- venhage d.d. 4 December 1952 werd het faillissement uitgesproken van L. Hensen houder van een markie- zenfabritk, glazenwasse rij en schoonmaakbedrijf, wonende te Leiden aan de Timorstraat 20a en ai- daai aan het Rapenburg no. 115, handelende onder de naam Markiezenfa- biiek en Glazenwasserij „Henco". met benoeming van Mr. G. Philipse tot Rechter Commissaris en ondergetekende tot Cura- trice Mr. Ja. VAN OMMEN Rapenburg 55, Leiden. 2 Aangeboden: Handnaai machine in prima staat. Herenstraat 23. 1 x bellen. 2 Wringer-rollen. W rin- terrollen opnieuw bekle en met een jaai garantie. Wringers wasmachines di verse merken, vraagt gra tis wasmachine-demonstra tie aan huis, ook buiten Leiden. Gascomforen, Gasfornuizen. Kachels enz. Langezaal. Stille Rijn no. 7 Tel. 26545. 247 2 .Roslne" geeft de hoog ste prijs voor goud zilver en juwelen. Grote keuze in verlovingsringen, gou den zilveren en verzilver de artikelen Het adres voor alle reparaties en uur werken. Steenstraat no. 16 TeL 26854. worden door ons gemaakt met de nieuwste Buitenlandse Permanent vloeistoffen. „Enig in Leiden" i erinanent vanal 16. Wassen, watergoU ,11.60 DAftlr.bivAPbAi.OlN moiboifaa. iü lea, 2 Net meisje gevraagd oover 21 jaar, moet geneel zelistanaig kunnen werken Aanmelden 's avonds na 7 uur, A. J. van Haasteren, Bomeostraat 17, hoek Dalia straat, Oegstgeest. 6031 2 Gevraagd te Leiden net R. K Meisje. Muet beslist goed kunnen winkelen en genegen in de huishouding te helpen Leeftijd pl.m. 20 jaar. Een middag in de week vrij. Br. onder no. 1448 bureau van dit blad. 2 Net meisje gevraagd v. 15—16 jaar, elke dag van" 91 uur, Vrijdags van 95 uur. Aar.m.: mevr. Levie, Johan de Wittstraat 15, Leiden, tel. 20428. 1443 2 Naaister gevraagd. Voor direct gevraagd een be kwame naaister. Mevrouw Dingjan, Hoge Rijndijk 1, Leiden. Aanmelden des avonds na 7 uur. 6032 2 Eerste Leidse Kanarie vereniging „De Zanger". Tentoonstelling in café Royal, Doezastraat 43, op Zaterdag 13 Dec. 10 uur tot 22 uur. Zondag 14 Decem ber 1017 uur. Entree 25 cent. 6030 2 Puin. Verkrijgbaar werk Stationsplein. Uitvoerder Geerlings. 1440 2 Prima Singer handnaai machine, JaarsmahaarcJ enz. Open pracht blokken- haard, Bidm., mahonie canapé, L. S. glazenkastje met onderkast, goed voor borden, porselein enz. Mooi Mechelsch dressoir, mooi hout kistje met ant. tegels enz. enz. W. F. Koo reman. Nieuwe Rijn 9. af loop Visbrug, Telef. 23261, Leiden. 6034 INWENDIG GEMATTEERDE LAMP 15 watt 0.70 I 75 watt 0.90 25 watt 0.70 100 walt 0.95 40 watt 0.75 150 watt 1.20 60 watt 0.75 I 200 watt 1.75 40 watt 1.00 60 watt 1.00 75 watt 1.15 100 watt 1.20 150 watt 1.50 200 watt 2.00 Zuinig stroomverbruik en lage aanschaffingsprijs maken de Philipsiamp zo waardevol, alsof hij met geld is gevuld! 2 Gevraagd nette Bak kersleerling en aankomend bediende. Luxe Bakkerij P. L. Ahsmann, Hoge Rijn dijk 118a, Leiden. 2 Gevraagd net meisje voor de ochtenduren, leef tijd ca. 15 jaar. Aanmel den na 7 uur nam Kamer- lingh Onneslaan 20, Leiden Adverteert In d t blad

Leidse Courant | 1952 | | pagina 4