OPEN BRIEF VAN DE KATH. BOND VOOR HET GEZIN Trein reed in op 2 paarden Frankrijks herbewapening De Argentijnse ,financiële czaar' Licht in mist noodzakelijk Contributieregeling gewijzigd niet Baggermolen in storm vergaan Zeelieden-kapel wordt herbouwd IJINSDAG 9 DECEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Over de verantwoordelijkheid der ouders en over verantwoordelijkheid van de Staat In verband met het onlangs gepubliceerde advies van de Sociaal Econo mische Raad inzake wettelijke voorzieningen ten behoeve van grote gezin nen heeft het Hoofdbestuur van de Katholieke Bond „Voor het Gezin" zich in een open brief gericht tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer. De S. E. R., aldus het Hoofdbestuur, gaat in zijn gehele advies uit van de grondstelling, dat de ouders persoonlijk verantwoordelijk zijn voor de ge zinsvorming en zij ook in de eerste plaats de verantwoordelijkheid dragen voor de opvoeding der kinderen. Deze grondstelling aanvaarden alle katholieken zonder onderscheid. Vreemd vindt het Hoofdbestuur het, dat de S. E. R. uit dit beginsel meent te kunnen afleiden, dat het daarom nimmer geoorloofd kan worden geacht, dat de volledige additionele kosten der kinderen onder additionele kosten per kind wordt in het rapport van de S. E. R. verstaan het bedrag, dat in een gezin gemiddeld per kind aan verzorging ten koste wordt gelegd door de gemeenschap worden gedragen en dat slechts waarborgen dienen te worden geschapen, dat zekere minimale voorwaarden voor de opvoeding steeds vervuld zullen zijn. Het schijnt, dat de meerderheid van de leden der S. E. R. aan het beginsel van de persoonlijke verantwoordelijkheid der ouders ten aanzien van de gezinsvorming en van de opvoeding der kinderen een andere betekenis en inhoud toekennen dan' door de katholieken daaraan wordt gegeven. Het Hoofdbestuur wil daarom aan de leden der beide Kamers der Staten Generaal in deze open brief duidelijk maken, hoe dit beginsel bij de katho lieken wordt verstaan en welke gevolgtrekkingen voor hen t. a. v de ver goeding der gezinskosten in dit beginsel besloten liggen. Druk voor grote gezinnen te zwaar N?. de katholieke visie op het begin sel der verantwoordelijkheid der ouders t. a. v. de gezinsvorming en des opvoeding der kinderen uiteen gezet te hebben wijst het hoofdbe stuur erop, dat de toepassing van dit principe in het licht van de kath. levensbeschouwing tot geen andere conclusie leidt dan dat de loonpolitiek en met name de kinderbijslagpolitiek, er op gericht moeten zijn, de ouders op redelijke wijze in staat te stellen, hun eigen persoonlijke verantwoorde lijkheid ten aanzien van de procreatie cn eductie te kunnen dragen. Slechts het minimale levensonderhoud en het minimum noodzakelijke voor de op voeding der kinderen te willen waar borgen, hetwelk de meerderheid van de leden der S. E. R. adviseert, is een even grote verwaarlozing van de plicht van de staat, als voor de arbeiders en de loontrekkenden slechts het mini male levensonderhoud te willen ga randeren. De volle additionele kosten aldus het hoofdbestuur zullen nooit geheel en a. vergoed kunnen worden; deze zijn zelfs zee: moeilijk naar juistheid vast te stellen. Indien echter relatief de druk voor de grote gezinnen te zwaar is hetgeen uit de kosten van het levensonderhoud toch wel aan te Nieuwe richtprijs voor baconvarkens Minister S. L. Mansholt heeft na overleg met de Stichting voor de Landbouw met ingang van heden de speling in de gegarandeerde prijs voor baconvarkcui., die tot nu toe 5 cent naar boven en beneden be droeg, op 10 cent gebracht. Ook de prijs voor baconvarkens wordt als gevolg van de gedaalde voederprijs op de wereldmarkt, in de tweede helft van Januari ver laagd. Het gevolg van deze maatregel be tekent geen prijsverlaging voor de consument. De huidige richtprijs bedraagt 2.57 per kilo geslacht ge wicht en de voedergranen zullen medio Januari a.s i< i. c.e' i 2 per 100 kilo dalen De maatregel van mi nister Mansholt moet gezien wor den als een steun aan de export voor de vleeswarenindustrie. Hoeveel de nieuwe richtprijs voor baconvarkens zal dalen, is nog niet bekend en hangt samen met de wereldvoeder- prijzen. tonen is en de S. E. R. komt dan met het argument der persoonlijke verantwoordelijkheid der ouders, dan betekent dit in feite, dat.de persoon lijke verantwoordelijkheid, waarmee vele ouders zich op grond van hun levensbeschouwing voelen belast, niet meer wordt erkend en dat de S E R. zijn eigen visie op 's mensen ver antwoordelijkheid aan anderen en met name aan de katholieke ouders wil opdringen. Ook wanneer de ge zinnen en met name de grotere ge zinnen te hulp wordt gekomen op voet van het minderheidsrapport van de S E. R. en zelfs wanneer de arm slag voor deze gezinnen nog iets rui mer zou worden can blijft de per soonlijke verantwoordelijkheid der ouders volkomen onaangetast. De zorgen en lasten van een rijk kinder tal zijn zo groot, dat ze niet worden weggenomen door een wat hogere bijslag, maar daardoor juist té dra gen worden gemaakt. Hoe voortreffelijk het stelsel «ter sociale wetter in Nederland ook is, het zal steeds een groot tekort blij ven vertonen en een zekere volheid missen, zo lang daarin niet het mens- wardig bestaan en de menswaardige ontwikkelingsmogelijkheid voor alle kinderen des lands, even veilig ge steld zijn als de bestaanszekerheid dar arbeiders. DESIDERATA. Aan het einde van deze open brief herhaalt de Katholieke Bond „Voor het Gezin" zijn beide verzoeken, uit gedrukt in het aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid kort geleden aangeboden request, die ook gesteund zijn door een minder heid van de S. E. R.: I. De kinderbijslag zodanig verho gen, dat voor de grote gezinnen steeds 75 pet. van de gezinskos ten door het basis-inkomen en de kinderbijslag te zamen worden ge dekt. II. De hoogte van de kinderbijslag te laten afhangen van de hoogte van het primair inxomen. zodat by een hoger basis-inkomen een ho gere kinderbijslag zal worden toegekend. Ten aanzien van het eerste verzoek dringt de Katholieke Bond „Voor het Gezin" aan op een spoedige invoe ring en vervolgens vraagt hij deze verbetering in de toekomst te willen vervangen door een definitieve rege ling waarbij nog een groter deel dan 75 pet van de gezinskosten zal wor den gedekt. Ten aanzien van beide hierboven genoemde desiderata vraagt de Ka tholieke Bond „Voor het Gezin" een zodanige regeling ook te treffen voor de kinderen van de kleine zelfstan digen. Voor de kinderen der landbouwers en van de middenstanders, en voor de kinderen waarvan de vader een vrij beroep uitoefen^ of behoort tot de meer vermogende stand m. a. w voor alle kinderen, waarop de rege ling van de kinderbijslagwet niet van toepassing is, vraagt de Katholieke Bond „Voor het Gezin" per kind en per jaar van de inkomsten van in komstenbelasting vrij te stellen een zodanig deel als noodzakelijk is te achten voor een opvoeding en we tenschappelijke vorming van het kind overeenkomstig de stand, waar oe het behoort en hen evenals de kin deren, waarvoor wel kinderbijslag wordt ontvangen in aanmerking te doen komen voor studietoelagen en studiebeurzen al naargelang de grootte en de werkelijke inkomsten van het gezin. Ondermijnd Den Haag Dames verdwenen in de grond Toen Zondagmorgen twee dames een wandelingetje maakten op de Van Alkemadelaan ter hoogte van 't Haagse Pompstation werden plot seling twee luide gillen gehoord en de dames zakten door de grond. Nu was dit geen geval, dat feitelijk in de sinistere eeuwen achter ons thuishoort, waarbij sluwe, geweien- loze rovers valkuilen maakten en on deraardse gangen; dergelijke dingen komen in ons goede Den Haag niet meer voor. Het betrof hier een nuchtere tech nische storing van de waterleiding, waar een lek een onderaarse gat ver oorzaakt .ad. De dames werden onder de grond koel ontvangen, want zij zakten in een twee meter diep gat waarin on geveer een halve meter water stond. Toegeschoten assistentie bracht de dames weer op de begane grond en behalve kleine schrammetjes, ka potte kleren en een bedorven Zon dagmorgen had net geval geen na delige gevolgen. Het gat is dichtge gooid en dit was reeds voor de twee de maal, want een dag er voor was reeds een wielrijder in een plotse ling ontstane kuil gereden. Veel vertraging De trein welke gisteren om 13.42 uur uit Roosendaal naar Rotterdam vertrok, is op een onbewaakte over weg tussen Zevenbergenen Lage Zwaluwe in botsing gekomen met een tweetal paarden De dieren waren aan elkaar gebonden en werden meegevoerd achter een wagen wel ke door een derde paard werd voort getrokken. Trekdier en wagen wa ren juist de overwer gepasseerd toen de trein de beide achterste paarden aanreed; deze werden onmiddellijk gedood. De trein kreeg aanzienlijke scha de. Met horten en stoten heeft men Lage Zw3luwe nog weten te berei ken, op welk station tenslotte alle reizigers in de volgende trein, die om 14.42 uit Roosendaal was vertrok ken, moesten overstappen. De vertraging in de treinenloop was intussen opgelopen tot 50 minu- ren. Ook andere treinen kwamen door de aanrijding te laat op de plaats van bestemming. Zo kreeg de D- trein uit Parijs 40 minuten achter stand. Waarschuwing automobilisten Nieuwe president van Israël De Knesseth heeft gisteren de 68- jarige socialist Isaak Benzvi geko zen tot president van Israël, als op volger van de onlangs overleden dr. Chaim Weizmann. Er waren drie stemmingen nodig, voordat Benzvi de vereiste volstrekte meerderheid van stemmen kreeg. Bij de derde stem ming werden op hem 62 van de 120 stemmen uitgebracht. Benzvi is geboren in Rusland. Hij staat bekend als „een man van het boek en een man van de daad". Hij is philoloog en heeft veel tijd be steed aan de studie van de geschie denis. de taal en de folklore van Sa maria. Hij stichtte de beweging van socia listische Zionisten in het Tsaristische Rusland en was 17 jaar voorzitter van de Nationale Raad van Pales tijnse Joden, de „Vaad Leoemi", on der het Britse mandaat. Benzvi was de candidaat van de Mapai-partij. Zijn mededingers waren Nurock van de godsdienstige Mizrahi-partij, Greenbaum van de communistisch- gezinde Mapam en Bernstein van de •Algemene Zionisten. Benzvi zal morgen worden £e- edigd. Frankrijk zal er tijdens de a.s. bij eenkomst van dc Noord-Atlantische raad van ministers de nadruk op leggen, dat het d« last van de her bewapening niet yeel langer zal kun nen dragen, tenzij het credieten krijgt voor het voeren van de oorlog in Indo-China. De Franse afgevaardigde bij de Noord-Atlantische raad Herve Al phand deelde gisteren aan verslag gevers mee, da. dit een van de pun ten zou zijn, die hij a.s Maandag op de NAVO-bijeenkomst in Parijs ter sprake zou brengen Alphand betoogde, dat de oorlog in Indo-China eei onderdeel vormt van de Westelijke wereldstiategie. Het is oimogilijk, vervolgde hij, de strijd van Frankr'jk tegen de commu nistische rebellen in Indo-China te zien als een geisoleerd geval. Alphand zei, dat de ministers poli tieke cn technische problemen zul len bespreken en een begin zullen maken met het programma voor 1953. Men zal geen volledige plan nen voor 1953 kunnen oostellen, zei hij, vanwege de overgangsperiode, die de Amerikaanse regering op het ogenblik doormaakt. President Peron heeft Miguel Mi randa, de „fin<mci61e gooochelaar", die Argentinië na het einde van de tweede wereldoorlog in een econo mische crisis bracht teruggeroepen en •hem opgedragen het land economisch weer op de Leen helpen. Miranda, die bekend staat als de „financiële szaar" van Argentininë, zal op 11 December naar Buenos Aires vertrekken en zal op verzoek van Peron een nieuw vijfjarenplan leiden. Miranda heeft zelf steeds zijn eco nomische politiek waardoor het land practisch alle reserves verloor - verdedigd, door te zeggen, dat het aan Engeland en de Verenigde Sta ten is te wijten, dat Argentinië in een crisis gedompeld werd. Toen de Britten de conversie van Sterling in dollars blokkeerden, leed Argentinië grote verliezen en viel Miranda uit de gratie. Miranda heeft voorai naam gemaakt als on derhandelaar over de vleesexport naar Engeland. Dronken diplomaat werd gearresteerd Geheime documenten op zak! Met geheime documenten over Tunis en Marokko in zijn bezit is de des kundige in Noord-Afrikaanse aange legenheden van hfci. Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken, David Kohier dit weekeinde wegens dronkenschap te Washington gear resteerd. De documenten bestonden uit: een dossier over de Tunesische kwestie en programma's en papie ren over de politieke situatie in Ma rokko, zo heeft de waardvoerder van het departement, Michael McDermott medegedeeld. Kohier werd in beschonken toe stand gearresteer- nadat zijn 30-ja- rige vrouw Phylis met zijn auto tegen een telegraafpaal was gereden. Hij werd weer vrijgelaten, nadat hij een boete van 8.75 dollar had be taald. Zijn vrouw moest een borg stelling van jO'J dollar storten. Door het departement is hij voor lopig voor tien dagen geschorst, om dat hij de veiligheidsvoorschriften heeft overtreden door „de geheime documenten niet t beveiligen op een wijze, die v or dergelijke stukken vereist is." Ook bij stilstaande wagens De KNAC maakt er automobilisten die hun auto's in straten of op wegen parkeren, opmerkzaam op, dat het in hoge mate noodzakelijk is bij mist de autoverlichting te laten branden, ook al staat de wagen onder of bij een brandende lantaarn. De praktijk van de laatste dagen heeft n.l. ten duidelijkste aangetoond dat bij enigs zins dichte mist auto's, die zonder verlichting zijn geparkeerd een ge vaar opleveren voor andere wegge bruikers. Ten overvloede vestigt de KNAC er opnieuw de aandacht op, dat vol gens art. 54 van het wegenverkeers reglement, automobilisten bij mist overdag verplicht zijn de grote kop- lichten en de achterverlichting te la ten branden. SCHIPHOL BLIJFT GESLOTEN. Op Schiphol is het nog steeds mist- stil. Doordat reeds enige dagen geen vliegtuigen zijn binnengekomen ver trekken er ook slechts zeer weinig. Vanochtend is alleen 'een charter vliegtuig (van de R.K. Missie) opge stegen met bestemming Tabora, Mid den Afrika. Op dit ogenblik is lan ding op Schiphol nog niet mogelijk. In de hoofdstad is de aanvankelijk dichte mist in de loop van de och tend voor een goed deel opgetrokken. Het verkeer ondervindt thans geen hinder. De vorst verstijft de nevel op de bomen, die staan langs de grachten en in- de plantsoenen alsof zij uit een bad van melkglas komen. KX.M. krijgt luxe super constellation Zoals wc onlangs hebben gemeld zal de K.L.M. de eerste luchtvaart maatschappij buiten de Verenigde Staten zijn, die de Lockheed „super Constellation" met zgn. „compound- motcren" zal ontvangen. Deze „com pound-mot oren" van de Wri^ht-vlierr- tuigmotorenfabriek hebben, zoals men zich zal herinneren, extra kracht doordat de uitlaatgassen door middel van turbines rendement geven. Deze vliegtuigen zullen een snel heid van 550600 kilometer per uur bereiken. Zij hebben een lengte van 34.5 meter; zij kunnen een zeer grote lading over een grote afstand zon- der tussenlandingen vervoeren. Het startgewicht van de „super constel lation" is circa zestig ton: de ma chines kunnen 45 procent meer pas sagiers en 65 procent meer vracht vervoeren dan de „constellation" Er is door de fabriek gerekend op het vervoer van bijna honderd pa1 giers maar het staat nog niet vast of de K.L.M. de voor haar bestemde toe. stellen ook tot de maximum-capaci teit zal gaan gebruiken. De „super constellations" hebben een beman ing van tien personen. Het interieur is ontwornen door de Amer;kaanse kunstenaar Henri Drev- fuss. Door de K.L.M. is een aantal Nederlandse kunstenaars verzocht met decoratief werk bij te dragen tot verfraaiing van de cabine. Het vlieg tuig is in compartimenten verdeeld. Doordat de stoelen in- de ..super constellation" op rails zijn gemon teerd kan het interieur in korte tijd worden gewijzigd, al naar de vlieg tuigen nodig ziin voor luxe vervoerd, voor standaard-, toeristen-remigran ten- of vrachtvliegtuig. OP UW SLOFJES DE WERELD ROND Als speciale service zal de K.L.M. binnenkort op haar intercontinentale diensten pantoffels aan de passagiers verstrekken. Deze pantoffels, die in verschillende kleuren en maten zijn uitgevoerd, vöor dames, héren en kinderen, blijven eigendom van de luchtreizigers. In het bijzonder de mannelijke passagiers zullen dit verlengstuk van de reeds bestaande „vliegende huis- kamerattributen" als bijv. een ge makkelijke stoel, de krant en het kopje koffie vermoedelijk wel appre ciëren. BONDSVERGADERING L.T.B. Vorming der jeugd heeft de volle aandacht De L.T.B. hield gisteren in Haar lem onder voorzitterschap van de heer G. W. Kampschöer haar alge mene jaarvergadering. Vooraf werd door de bonds-adviseur, rector J. v. d. Hoogte een H. Mis opgedragen in de Sint Josephkerk. Na de openingsrede van de voorz. konden de gebruikelijke agendapun ten zonder veel commentaar worden afgewerkt. Zoals te doen gebruikelijk vormde de bondscontributie weer een punt van uitvoerige bespreking Het hoofd bestuur stelde voor de contributie te handhaven conform de regeling van 1952. Daar waren echter enkele kringen (Gouda, Kennemerland, Haarlem en Amsterdam), die liever een ander systeem zagen ingevoerd en met een voorstel in die geest kwamen. Het hoofdbestuur achtte 't practisch niet mogelijk om de rege ling voor het volgend jaar te wijzi gen. Wel wilde het aan de verlan gens tegemoet komen door een com missie te laten samenstellen, die deze zaak grondig zal bekijken en advies aan het hoofdbestuur zal uit brengen. Verschillende afgevaardigden wa- r entegen het voorstel, omdat de huidige regeling voldeed. Een vond de contributie zelfs laag, maar de af gevaardigde van Hoogmade verklaar de, dat zijn afdeling pertinent tegen de verhoging was, die het vorig jaar reeds was ingevoerd. Die verhoging had namelijk een groot aantal be dankjes opgeleverd. De voorzitter meende, dat de bedankers het meest genoteerd worden onder de welge stelde leden. „Zij denken de L.T.B. niet nodig te hebben, nu het hun goed gaat" N:i verdere bespreking werd beslo ten de regeling van 1952 te handha ven. De voorgestelde commissie werd niet nodig geacht. Vorming van de jeugd. In zijn toespraak behandelde rec tor J. v. d. Hoogte naar aanleiding van een voorstel van de kring Leiden (afd. Hazerswoude) de „verwaarlo zing van de goede vorming van de jeugd", zoals dat gesteld werd door de betrokken afdeling. Nu achtte de adviseur dat wel een beetje te dik gesteld. Wanneer men toch ziet, wat er op allerlei terrein in het katho lieke leven tot stand is gekomen, dan kan men toch moeilijk van verwaar- De zeesleepboot „Hudson" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleep dienst heeft Donderdag j.l. op 150 gra den ten Zuiden van Lorenzo Marquez, aan de Oostkust van Zuid-Afrika, een hachelijk avontuur beleefd. De boot was met een baggermolen en een bak op sleeptouw onderweg van Beira, via Kaapstad, naar Songuldak in Turkije en geraakte in een or gaan. Tot naar grote schrik zag de bemanning plotseling de baggermo len omslaan waarbij twee Nederland se runners en een Engelse runner overboord sloegen Onmiddellijk werden pogingen in het werk ge steld de mannen te redden. Dit ge lukte met de twee Nederlanders, maar de Engelsman die in dienst stond van de Neci Maatschappij van Havenwerken te Amsterdam kwam om het leven. Eerste steen is gelegd Gistermiddag, op het feest van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, is op de purot van het Willemsplein te Rotterdam de eerste steen gelegd van de openbare bidkapel van O. L. Vrouwe Sterre der Zee. Op deze zelfde plaats bevond zich ook in 1940 de kapel, maar die werd toen tijdens het Meibombardement verwoest. Het was Jan Maas, die het beeld uit het brandende gebouw redde tezamen met de toenmalige ha-"enaalmoeze- nier pater J. van Wezel. Gistermid dag was het het zoontje van Jan Maas, Geert die de eerste steenleg ging verrichtte. De havenaalmoezenier, pater P. G. A. Koevoets, getuigde in zijn vooraf gaande toespraak met dankbaarheid onder meer van de actie in Maas tricht, waar men zich ook inspant om de gelden voor deze bidkapel, die voor de zeelieden is bestemd en deel zal uitmaken van het nieuwe R.K. Zeemanshuis „Stella Maris", bijeen te brengen. U nadert een speelterrein of andere ülaats waar kinderen degen over te steken. Het bestuur van de Nederlandse Radio Unie komt op Vrijdag 12 de zer bijeen o.a. om een voorstel tot herverdeling van de commissariaten te behandelen. Dit voortel, door de NCRV, KRO en VARA gezamenlijk ingediend, zou inhouden de heer Willem Vogt te benoemen tot tech nisch directeur en de heer E. Bomli tot programmadirecteur van de N.RU. Door de benoeming van de heer Vogt tot technisch directeur zou het technische commissariaat vrijkomen. Men kan dan overgaan tot herverde ling van functies. Het voorstel zou voorts strekken tot het handhaven var de functies van de heren P. A. M Speet (KRO) als economisch commissaris en van J. B. Broeksz (VARA) als programma- commissaris. Mr. A. H. v. d. Veen (NCRV) zou de afdeling personele zaken overdragen aan de heer G. de Clercq (AVRO) en worden belast met het techn'sch commissariaat. Ned. Knapenkoor in intern, federatie In 1907 werd in een der voorste den van Parijs opgericht het knapen koor „Les petits chanteurs a la croix de bois", dat de basis werd van de internationale federatie van Franse knapenkoren Deze koren wijden zich speciaal aan de Katholieke kerkelijke en de klassieke zang. Thans telt deze federatie over 56 landen 1268 zanggroepen met ruim 53.000 jeugdige zangers. Thans is ook Nederland tot deze federatie toege laten. De Nijmeegse zangertjes van de parochie Onze Lieve Vrouw- Geboorte te Nijmegen zullen op 11 Januari a.s. officieel de bulla van lidmaatschap ontvangen uit handen van mgr. Heintz, bisschop van Metz. lozing spreken. Wel zou gezegd kun nen worden, dat het resultaat niet altijd beantwoordt aan de inspanning. Speciaal wijdde spr. in verband daarmede aandacht aan de vereniging tot bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs En hij noemde 't een vreemd verschijnsel, dat zovele leden van de L.T.B.," waaronder deze vereniging ressorteert, daarvan geen lid zijn. Hij hoopte, dat dit punt niet alleen in beraad zou worden gehou den, maar dat ook op de volgende bondsvergadering een voorstel ter tafel zou komen, waardoor iedere L.T.B.'er lid wordt. Rector Van der Hoogte vond het beneden de stand van de L.T.B., dat het jaarlijks te kort van de vereniging gedekt moest worden door een kerkcollecte. Spre kende over de gespletenheid in het politieke vlak, stelde hij de vraag, of die inderdaad een symptoom is van de splitsing der geesten. Veel eer zag hij zelf dat alles meer als een kwestie van ontevredenheid. Daar om zal het de taak van iedere katho lieke staatsburger zijn zich in deze te bezinnen. Ten aanzien van de ge- loofsverzwakking en -afval achtte spreker het een gevaarlijk verschijn sel deze alleen maar te constateren, terwijl men er zelf door wordt aan getast Gebeurt het namelijk niet dat L.T.B.'ers om bijkomstige redenen hun kinderen naar de neutrale land en tuinbouwschool sturen cn dat .ommigen zitting hebben in een com missie van toezicht op zo'n neutrale school? Daarom zal het zaak zijn, dat iedereen eerst zijn eigen geweten onderzoekt. In de middagvergadering deed de heer Vorting, secr. van de Centrale Raad van Overleg een beroep op L. T.B. afdelingen nauw contact te zoe ken met andere standsorganisaties om zo tot een grotere onderlinge sa menwerking te komen. De heer van Campen sprak ver volgens over het belang van de coö peratie. Emigratiecursussen. Bij de vele voorstellen, die uit de afdelingen- waren binnengekomken, kwam ook de emigratie ter sprake. De voorzitter kon de kring Leiden (afd Oud-Ade en Hazerswoude) op een' desbetreffend verzoek antwoor den dat van het departement bericht was ontvangen, dat met ingang van October 1953 ook een subsidie zou worden gegeven aan de emigranten cursussen, die georganiseerd werden door de Onderwijsvereniging van de L.TH. Daar was verder een voorstel oni er op aan te dringen de herhalings oefeningen voor agrarische militai ren, als dit mogelijk is, in de winter maanden te doen plaats vinden. Het hoofdbestuur was echter van me ning, dat het voorstel van tekort be grip getuigde voor de internationale gevaren. De P.B.O. vroeg de nodige aandacht en de kring Leiden (afd. Hazerswoude) sprak de vrees uit, dat bevoegdheden van het komend land bouwschap heel klein zullen zijn. In het prae-advies werd wel gezegd, dat het overleg omtrent de bevoegdhe den nog gaande is, maar de heer Groen uitte toch zijn grote vrees, dat het landbouwschap alleen sociaal- gericht zou zijn en economisch niet veel zou betekenen. Overigens had de voorzitter reeds in zijn openings woord het standpunt van de L.T.B. geformuleerd. Ten aanzien van de grondprijzen, aangesneden door de kring Leiden, onderschreef het hoofdbestuui de ge dachte van deze kring, dat algehele vrijlating van de grondprijzen niet verantwoord zou zijn. Het beheer- singspunt zal echter zodanig moeten worden opgevoerd, dat er een meer reeële rhouding ontstaat met het algemeen prijspeil in ons land. Zoals tet verwachten was, bracht de onteigeningsaffaire de gemoede ren weer op behoorlijke tempera tuur. Reeds in de vergadering van de tuinders was daarover uitvoerig gesproken en besloten werd tenslot te dat het hoofdbestuur mét een nieuw prae-advies zou komen, waar in het standpunt van de L.TB. prin cipieel en nauwkeurig vastgesteld wordt. Vooh. de. HAAGSE POLITIERECHTER. Koperdiefstal. Een Leidse fa brieksarbeider bekende tegenover de Haagse Politierechter dat hij op 15 September het slot van een magazijn in Leiderdorp had verbroken en dat hij samen met een jongen van 18 jaar er in geslaagd was voor f 450.aan koperdraad buit te maken. De ver dachte was reeds eerder veroordeeld. Toen hij zag dat de zaak fout liep had hij door een anoniem telefoonge sprek getracht de dans te ontsprin gen. Bij de inbraak had hij de jongen op de uitkijk gezet. Zer weken ge vangenisstraf luidde de eis, het von nis was een maand. Steunfraude I. In Leiden had een magazijnbediende van April tot Juni jl. door valsheid in geschrifte steunfraude gepleegd. Eenmaal was hij veroordeeld. Verdachte bekende. „Als het éénmaal was gebeurd, maar achtmaal", zei de Haagse Politierech ter. De schade was ruim 172.De officier van Justitie eiste 40.boete of 20 dagen, een maand gevangenis straf voorwaardelijk en de bepaling dat verdachte binnen een jaar de schade vergoedt. De rechter bepaal de de boete op 25.—- of 10 dagen en ging voorts met de eis mee.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2