GEEN EENSTEMMIGHEID IN SOC. ECON. RAAD „Fairsea"-blunder onbelangrijk geacht Politiek uit de aether Voorz* Kampschöer noemde algemene toestand gunstig JONGE TUINDER STAK ZIJN VROEGERE CHEF Een sluier van mist sloot havens en verlamde verkeer in West-Europa Treinbotsing te Breda MAANDAG 8 DECEMBER 1952 DE LEIDSh COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Advies zou luidenhuurpeil 150 pet. en drie pet. loonsverhoging Naar een der Haagse bladen Zaterdagavond meldde heeft de meerderheid van de Sociaal Economische Raad aan de regering geadviseerd het huurpeil te verhogen tot 145 a 150 procent van het vooroorlogse peil. Als compen satie zou daarbij een loonsverhoging geadviseerd zijn van 3 procent. Dit zou voor lien die in loondienst zijn, neerkomen op een volledige compensatie. Om te voorkomen dat het bedrijfsleven de huurverhoging zou moeten dra gen, is aan de regering voorgesteld de vereveningsheffing voor de werkge vers verlagen, aldus het blad. De meningen in de SER zouden overigens nogal verdeeld zijn. Zo wordt melding gemaakt van een kleinere groep, die eenzelfde huur verhoging voorstaat, doch aar. de re gering zou willen voorstellen de he le rompslomp van loonsverhoging en verlaging van de vcreveningsheffing te omzeilen, door middel van een compenserende belastingverlaging. Ook wordt gesproken van een socia listische groep, die voorstander zou zijn van nivellering van alle huren tot een peil, dat overeenkomt met 130 procent van het vooroorlogse. De hogere huurprijzen van de nieu we huizen zouden dan verlaagd moe ten worden en compensatie zou niet nodig zijn. Het rijk, dat ten slotte toch de stoot zal moeten opvangen, zou volgens dit minderheidsadvies de subsidies moeten verhogen. Aan deze mededelingen koppelt het blad de verwachting, dat het rapport van de SER niet zal worden gepubliceerd, nu de meningen zo sterk uiteenlopen. Een beslissing op dit punt zou echter nog niet genomen zijn. Volgend jaar meer schoollokalen Het volgend jaar zal het probleem van het gebrek aan schoolruimte, waarmee vooral het lager onderwijs te kampen heeft, een stuk dichter bij zijn oplossing zijn- gekomen, aldus deelt minister Cals aan de Tweede Kamer mee. Dit jaar zijn er voor de bouw van rond 1800 leslokalen ver gunningen gegeven en in 1953 zal dat aantal ongeveer 1900 bedragen. Daarbij komen dan zestig gymnas tieklokalen en 170 lokalen voor kleu teronderwijs. In 1954 zal voor deze beide laatste groepen het aantal ver gunningen heel wat ruimer kunnen zijn. Voor de gestandaardiseerde scho lenbouw zijn er dit jaar voor circa vijftig scholen met zes en meer les lokalen goedkeuringen verleend. De ze bouw is aanmerkelijk goedkoper dan de normale. Minister critiseert Kath. Emigratie-centrale In de nieuwe wet op de omroep zal door minister mr J. M. L. Th. Cals een bepaling worden opgenomen, gelijkluidende aan die aan het Ra dioreglement 19,30, volgens welke po litieke propaganda in de omroep niet was toegelaten. De desbetreffende bepaling van toen is ingevolge het tijdelijk Tele graaf-, Telefoon- en Radiobesluit in afwachting van nadere voorzienin gen buiten toepassing gelaten. Tot dusver zijn geen r adere voorzieningen getroffen, aldus merkt de bewinds man nuchter op. Op het voetspoor van de regering, die terstond na de bevrijding aan het bewind kwam, werd door de op volgende regeringen aangenomen, dat de .omroep ook zonder verbodsbe paling binnen de grenzen van het toelaatbare zou blijven. De minister heeft zich steeds be reid getoond aanvallen op politieke tegenstanders in de radio tegen te gaan en bij klachten, wanneer daar toe aanleiding bleek te bestaan, maatergelen getroffen. Hij meent niet te moeten over gaan tot het geven van gelegenheid voor de radio van antwoord te die nen, waardoor een strijd zou kunnen ontbranden, die voorkomen moet worden. ER KOMT OPNIEUW EEN STAATS SECRETARIS VAN ONDERWIJS. Met een omvangrijke wetgevende arbeid op het onderwijs-terrein in het vooruitzicht acht minister Cals de be noeming van een staatsseertaris aan het ministerie van O., K. en W. noodzakelijk. Hij wil echter eerst het gehele werkterrein nauwkeurig overzien en een verantwoorde taak omschrijving voor een staatssecreta ris vaststellen, voordat zulk een functionnaris zal worden benoemd. Deze benoeming zal waarschijnlijk niet lang uitblijven. De voorlopige mening van de mi nister is dat de nieuwe functionnaris in het bijzonder dient te worden be last met de zorg voor het VHMO en het nijverheidsonderwijs, alsmede met het bevorderen van een juiste samenhang op het gehele terrein tus sen lager en het hoger onderwijs. De zorg voor lager onderwijs, hoger on derwijs, wetenschappen en voor de afdelingen, die reeds in zijn ambtspe riode als staatssecretaris aan hem waren toevertrouwd, zal dan recht streeks bij de minister blijven berus ten. MINISTER CALS NEEMT DE PLANNEN VAN RUTTEN OVER. Minister Cals heeft de „erfenis van minister Rutten" aanvaard. Alle door minister Rutten ingediende wetsvoor stellen op onderwijsgebied worden door de bewindsman gehandhaafd, naar hij thans mededeelt in de me morie van antwoord bij de begroting van Onderwijs. Enig voorbehoud maakt minister Cals slechts ten aan zien van de wetsontwerpen voor het middelbaar en het voorbereidend ho ger onderwijs, aangezien het nodig is aan deze wetsontwerpen waar in o.m. de instelling van de algeme ne middelbare school wordt voorge steld en de daartegen ingebrach te bezwaren een gedegen studie te wijden. Ten aanzien van de onder wijsnota en de nota voor diet lager en middelbaar technichh onderwijs onthoudt de nieuwe minister zich van enige suggestie, omdat deze stukken uitsluitend dienden om de Kamer de inzichten van minister Rutten kenbaar te maken. KERMISKINDEREN OP RIJDENDE SCnOLEN. Ten einde in het onderwijs aan kinderen van woonwagenbewoners en kermisexpkitanten op de beste wijze te voorzien, is op het departe ment van O., K. en W. het denkbeeld van rijdende scholen gerezen. In middels is een stichting in het leven geroepen, welke zich ten doel stelt zulke scholen te exploiteren. Deze stichting heeft zich tot de minister gewend met het verzoek om toeken ning van rijkssubidie. Onbelangrijk noemt minister J. G. Suurhoff in zijn zojuist verschenen nota aan de beidt Kamers der Sta- ten-Generaal het voorval met de „Fairsea", voor welk schip, dat in tussen naar Australië is vertrokken, 170 passagiers te veel werden ge boekt. Als reactie op de critiek van het Tweede Kamerlid mr. E. M. J. A. Sassen (K.V.P.) deelt de bewinds man n.l. mee, dat hij het feit der overboeking van de „Faisea" wel be treurt, in het bijzonder met het oog op hen wier vertrek enige tijd wordt uitgesteld, maar dat dit voorval in de reeds van gebeurtenissen, die de emigratie van bijna 50.000 landver huizers met zich meebrengt, onbe langrijk is te noemen. Geen maatregelen. De minister vindt in het voorge vallene dan ook geen aanleiding om bijzondere maatregelen te treffen. Minister Suurhoff doet ook een te genaanval op de particuliere emigra- tiecentralen. Om tweëerlei reden aarzelt hij blijkens de nota niet, de gevolgen van het incident met de „Faisea" uiterii cte zorgwekkend te noemen. Hierij heeft de minister het oog op het emigratieschema van pa ter Maas. Verantwoorde voorlichting is een conditio sine qua non voor verant woorde emigratie, aldus de bewinds man. Waar deze ontbreekt, valt elk vertrouwen weg, in het bijzonder wanneer de leiding van een der grootste maatschappelijke emigratie- organisaties i: den lande hierbij be trokken is. Melkboer verzweeg f1500 voor belastingen Drie maanden gevangenisstraf, waarvan twie voorwaardelijk, eiste de officier van justitie bij de Utrecht se rechtbank tegen de 45-jarige melk- slijter C. A. O. te Utrecht, die ziek had te verantwoorden wegens belas tingontduiking. Op zijn aanslagbiljet van de In komstenbelasting 1951 had verdachte verzuimd een bedrag van 1500 aan extra genoten inkomen buiten zijn bedrijf aan te geven En het was niet de eerste maal, dat hij dit had ver zwegen; een ingesteld onderzoek had uitgewezen, dat dit reeds vier- of vijfmaal was gebeurd. Verdachte probeerde zich te ver dedigen door te zeggen, dat hij met die 1500 eigenlijk niet goed raad wist bij de verantwoording van zijn inkomen op bet beschrijvingsbiljet, een verweer, dat de officier van jus titie verwierp. Deze noemde dit geval een ergerlijke soort van belasting ontduiking, omdat de man een zeer behoorlijk inkomen genoot van 6000 a 7000 gulden per jaar, waarvan hij zelfs geld kon oversparen om huizen te kopen. Uitspraak ovei; veertien OOK CRISIS IN PUTTENS WONINGCOMMISSIE. Zoals gemeld, heeft de gemeente raad van Putten dezer dagen een nieuwe gemeente-secretaris benoemd, die niet voorkwam op de voordracht van B. en W. Ten gevolge van deze gang van zaken namen twee wet houders ontslag. Thans hebben ook vier leden van de woningcommissie voor hun functie bedankt. Alleen de heer H. Aatten heeft nu nog zitting in deze commissie. EEN BAD VOOR SINTERKLAAS Toert de Sint kwam, verdween verstoorde veeboer in zijn stal We beginnen er werkelijk aan te de Gulle Bisschop heeft nu eenmaal twijfelen, of de Goede Sint het vol- zo'n goed hart, dat hij al deze smaad gend jaar wederom naar Nederland het volgend jaar wellicht weer ver- zal komen, om met goede gaven zijn geten isalthans, laten we het verjaardag tot een feestdag te ma- hopen! In verband met de aflossing van Korea- vrijwilligers die een jaar in Korea hebben gediend, bestaat bij het NED. DETACHEMENT VERENIGDE NATIES opnieuw gelegenheid tot dienstneming. Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onderofficieren tot 35 jaar). Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn geweest komen voor uitzending in aanmerking. Aanmelding dient mondeling of schrif telijk te geschieden bij het Aanmel dingsbureau Korea, Nwe Frederiks- kazerne, van Alkemadelaan, geb. E 4, kamer 19a, 's-Gravenhage. Telefoon 185070, toestel 1477. (Advertentie) BONDSVERGADERING L. T. B. De voorzitter van de L.T.B., de heer G. W. Kampschöer, opende he denmorgen te Haarlem de alg. bonds- jaarvergadering met een toespraak, waarin hij o.a. de P.B.O. ter sprake bracht. Deze algemene bijeenkomst houden wij, zo zeide sprom met elkaar de hoofdlijnen vast te stellen volgens welke het Hoofdbestuur en alle loca le besturen van de L.T.B. het beleid in de komende periode zullen moeten voeren. Wanneer ik thans de inleiding en gevoerde besprekingen tijdens de al gemene vergaderingen van onze vak groepen raadpleeg, mag de algemene indruk zijn, dat het in sociaal-econo misch opzicht goed gaat in de vee houderij, akkerbouw en tuinbouw. Ook uit de sector sierteelt bereiken ons geen ongunstige tijdingen. De algemene strekking van dit rap port is samengevat in de drie gestel de doeleinden: 1 een goede taakvervulling door de Landbouw in het nationaal bestel; 2. een redelijk bestaan voor hen, die in de landbouw werkzaam zijn; 3. het behoud van een sociaal ge zonde landbouw en in het bijzon der in standhouden en het bevor deren van het gezinsbedrijf. ARKA VORMT PRIESTER STUDIEFONDS. Het hoofdbestuur van ARKA doet een klemmend beroep op de IJ.000 leden om het door ARKA te vormen priester-studiefonds te steunen. Dit fonds zal met Kerstmis 1952 geboren worden. Van de leden wordt ge vraagd één dubbeltje op de hoogfees ten van Kerstmis Pasen en Pinkste ren. Een der afdelingen nam reeds het besluit om elk kwartaal bij de contributie-inning 10 cent extra te heffen ten bate van het nieuwe fonds Een algemene doorvoering van deze maatregel betekent een jaarlijkse bijdrage van 6000 gulden, een bqdrag waaruit aan 24 priesterstudenten een beurs van 250,kan verstrekt worden. ken voor allen. Moesten we de vorige week berich ten, dat Sint Nicolaas in een Friese plaats met appelen bekogeld was, nog erger lijkt ons het bericht, dat afkomstig is uit Diémen. Terwijl in het huisgezin van een veeboer de zes kinderen verwach tingsvolle liedjes aan het zingen wa ren en de Sint in hoogst eigen per soon de boerderij betrad, verdween Pa met een nors gezicht naar de stal. Hij liet zich niet verleiden door het hoera-geroep van zijn kroost, dat met zenuwachtige handjes de pre sentjes uitpakte, maar mokte verder tussen de koeien en de paarden Toen de Sint weer vertrekken moest en Ma de hoge gast naar bui ten begeleidde, werd plotseling het dakraam van de stal geopend en een emmer ijskoud water over de Goede Sinterklaas uitgestort Wanneer wij Sinterklaas waren, zouden wij een land, dat goede daden en mooie presentjes slechts weet te belonen met overrijpe appels en ijs koud water, niet mee bezoeken. Maar wij zijn geen Sinterklaas en Moordaanslag te Huizum Zaterdagmiddag heeft een jonge tuindersknecht uit Huizum op een der tuinen in de omgeving van dit plaatsje, een vroegere chef van hem met een mes aangevallen en enige gevaarlijke steken toegebracht. De jongeman was enige tijd gele den op de tuin werkzaam geweest, maar sinds kort ontslagen. Na de steken te hebben toege bracht, is de jongeman op een fiets gesprongen en weggereden. De getroffene wist met veel moeite bij een andere fiets te komen, waar mee hij het dorp wist te bereiken. Hij strompelde een bakkerij binnen en viel daar, bewusteloos door bloed- LONDEN WERD ZWART EN UTRECHT STIL Zondagavond hebben verscheidene plaatsen in ons land last gehad van een zeer dichte mist. In de stad Utrecht, waar het zicht nog slechts enkele meters bedroeg, moesten zelfs de plaatselijke busdiensten worden gestaakt. Ook in het Noorden hing er een zeer dikke mist. Het autobus- verkeer, dat hier zeer intenstief is en in Groningen zijn knooppunt heeft, ondervond grote vertraging. Het sui kerbieten vervoer langs de weg in Groningen kreeg eveneens vertra ging tengevolge van de mist. In Rot terdam, waar het zicht «nog 30 a 40 meter bedroeg, ondervonden de bus diensten ook enige vertraging. In de hoofdstad ging het nog wel met de mist, behalve in de'buiten wijken, waar naar schatting van de politie op sommige plaatsen niet meer dan 10 meter zicht was. De bus diensten van Amsterdam naar de plaatsen in het Gooi en de Haarlem mermeer ondervonden veel vertra ging, maar bleven toch rijden. In Den Haag was de mist niet buiten gewoon dicht, evenals in Arnhem en Maastricht. Gesloten Schiphol. Ook de Amsterdamse luchthaven Schiphol heeft dit weekeinde in de greep van de mist gelegen. De dienst regelingen van het luchtverkeer naar en van de haven bleken nu waarde loze paperassen- te zijn. waarop nie mand meer kon vertrouwen. Zaterdagmorgen leek het goed te gaan. De alles met een dikke sluier bedekkende mist trok langzaam op en daarvan maakte een tiental vlieg tuigen, dat de voorgaande nacht op buitenlandse vliegvelden had door gebracht, omdat ook toen de situatie te veel risico's opleverde, gebruik om Schiphol op te zoeken. Tussen half elf en half een was „spitsuur" Ook in de loop van de middag was het zicht vrij goed, maar nu moest een aantal vluchten vervallen omdat de buitenlandse vliegvelden „dicht" zaten. Het is daarna steeds zo gebleven stuivertje wisselen. Als het zich beter werd zoals Zondagmiddag kon den er wéér wat toestellen binnen komen en vertrekken, maar overigens bleef het rustig op de anders zo drukke luchthaven. Zondagmiddag om vier uur werd nog een toestel van de Aerolinas Argentinas uit Parijs binnengeloodst. Daarna keerde de rust weer. Londen in last. Maar niet alleen Nederland ver dween in de dichte mistsluier, ge heel West-Europa werd er is nog ge deeltelijk door het wazige gordijn omgeven. Vooral Engeland, en in Engeland speciaal Londen, heeft er van te lijden. i Londen heeft door de zware, gele, vuile mist het normale verkeer drie dagen stil gestaan. Het hart van de stad was practisch geheel geïso leerd. Wie zich buitenshuis waagde, zag minder dan tijdens de verduiste ring in de oorlog en liep elk ogenblik kans met lotgenoten in botsing te komen». Doch ook binnenshuis zagen in het centrum kamers en kantoren er uit als met dikke rook gevulde vertrekken. Echte Londenaars lach ten, toen Vrijdag de mist kwam op zetten, om wa. zij „een beetje mist' noemden, maar Zondag was hun het lachen allang vergaan. Geer grapje. De dikke, vuile substantie in de lucht maakte buiten de ademhaling moeilijk en wie er door moest, wik kelde ook zijn gezicht zorgvuldig in. De B.B.C. riep alle geen dienst doende ambulance-chauffeurs op, om collega's, die al de hele morgen en een deel van de nacht in touw wa ren geweest, af te lossen. Elke ambu lance heeft een man extra nodig, die met een toorts voorop gaat. Ook wie de brandweer nodig had, moest veel langer wachten dan ge woonlijk. Brandweerlieden met fak kels liepen voor de brandspuiten uit. Piccadilly Circus, het felst verlich te plein van- Londen, zag er op het middaguur uit als was het midder nacht. Zwarte roet in de mist drong door tot onder de kleren. Auto's, die men op straat had laten staan, zagen er uit als waren ze door kolenmijnen gereden. Op de grote eindstations ver trokken en arriveerden de treinen uren te laat. Voor de derde dag ach tereen zaten de grote vliegvelden- der internationale luchthavens potdicht. De directie van een bioscoop in West End ried de bezoekers aan, eerst eens in de zaal te gaan kijken voordat ze plaatsen kochten, want op latere klachten, dat men het witte doek niet had kunnen zien, zou 'zij niet kunnen ingaan. Gesluierd Europa. In vele delen van Europa heeft men trouwens Zondag met mist te kam pen gehad, maar op andere plaatsen was het helder, zonnig weer. Noord-Duitsland zat geheel in de mist gevangen, waardoor het lucht en scheepverkeer zwaar gehinderd werd en hier en daar geheel tot stil stand kwam. zoals op de luchtlijnen BerlijnHannover en LondenHan nover. Uit de haven van Hamburg konden geen schepen vertrekken. Zuid-Duitsland had droog, zonnig weer, met temperaturen om het vriespunt. In de Beierse alpen wa ren de omstandigheden ideaal voor de wintersport. Langs de gehele Belgische kust hing een zware mist. Op de Schelde was het scheepverkeer gestremd. Oslo, waar het vijf graden vroor, had helder weer. Noord-Italië en Triëst zijn» Zater dag-avond door stormen en een zwa re sneeuwval geteisterd. De grootste schade is aangericht in Triëst, waar alle werk in de haven stilgelegd, werd, vier vissersschepen zonken en talloze bootjes door de zware be schadigd werden. verlies, neer. Voor hij echter het be wustzijn verloor, fluisterde hij nog de naam van zijn aanrander. Enige uren nadien bevond de dader zich in arrest. De toestand van het slachtoffer is naar omr'andigheden redelijk goed te noemen. In het stadsziekenhuis is het slachtoffer geopereerd en men heeft daar bloedtransfusie op hem toegepast. Van de commissaris van politie vernamen wij, dat het slacht offer als door een wonder aan de dood ontsnapt is en een goede kans op herstel maakt. De daden ontkent hardnekkig de aanslag gepleegd te hebben. In hoeverre het hem gegeven ontslag tot dit drama geleid heeft, is nog niet zeker. Meisjes ouder de fabriek in Binnen niet te lange tijd kan de Tweede Kamer een wetsvoorstel be reiken tot verhoging van de leeftijd, waarop meisjes fabrieksafbeid mogen verrichten. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft hieromtrent de SER advies gevraagd. Bovendien is er overleg gaande tussen de minis ters van O.K. en W., van Soc. Za ken en Volksgezondheid en die van Economische Zaken omtrent even tuele maatregelen, die kunnen bij dragen tot een vermin''ering van de nadelige invloeden van fabrieksar beid op de meisjes. Twee bussen botsten 18 inzittenden gewond Achttien personen werden min of meer ernstig gewond, toen Zaterdag morgen even buiten Neede in de Gelderse Achterhoek twee autobus sen van de N.V. Gelderse Tramwe gen uit Doetinchem tegen elkaar botsten ten gevolge van de gladheid, Beide bussen passeerden elkaar omstreeks negen uur. Zij reden op het traject Doetinchem—Enschede en omgekeerd. De bus, die uit Doe tinchem kwam, slipte enkele kilome ters vóór Neede tussen Eibergen en Neede in een bocht en botste tegen de andere bus. Alle slachtoffers werden ter plaat se voorlopig verbonden, waarna de vier ernstigste slachtoffers naar het ziekenhuis te Enschede werden overgebracht. Het waren de chauf feur G. K. uit Borculo, die een been had gebroken en over inwendige kneuzingen klaagde, de 26-jarige lerares R. v. d. V. uit Aalten. mej. J. B., onderwijzeres te Eibergen, wonende te Enschede, en de heer E. R. uit Nijmegen. Andere slachtoffers werden naar ziekenhuizen in Enschede, Neede, Doetinchem cn Groenlo overge bracht. Zij konden spoedig huis waarts keren. De beide conductrices werden licht gewond. De PJ8.0. Het hoofdbestuu'- heeft zich in zijn prea-adviezen op de voor deze ver gadering ingediende voorstellen laten leiden door de nader uitgewerkte ge dachten van dit rapport. Wij allen zien met grote belangstelling uit naar de realisatie van de wet op de P.B.O., in casu de vorming van het Land bouwschap. U weet, dat de P. B. O. door katholiek enthousiasme is inge zet, maar dat dit allengs is gecom- promiteerd omdat van het ontwerp van wet op het landbouwschap, met betrekking tot het economisch ge deelte niet veel meer is overgebleven na de behandeling in diverse commis sies. Wij zullen beslist geen Land bouwschap a tout prix accepteren, doch hoe het uiteindelijk resultaat zal zijn. is momenteel niet te zeggen. Het is U duidelijk, dat deze verwe zenlijking der P.B.O. voor een over- belangrijk deel ook een politieke aan gelegenheid is en zonder commentaar zij hier gezegd, dat wij in onze begin selen de beste waarborgen bezitten om een gave P.B.O te creëeren. Om hiertoe te geraken dient er een poli tieke eenheid hecht achter dit stre ven te staan. Terdege willen wij samenwerken met andersdenkenden, speciaal met onze zusterorganisaties. Reëel en nuchter houden wij rekening met hun visie en dank zij de Sti/hting voor de Landbouw vindt er dan ook dagelijks contact en samenwerking plaats.. Ik denk hierbij o.m. speciaal aan de standpunten ten aanzien van de grond- en onteigeningspolitiek. Juist in ons gebied vreet de onteige- ningspolitiek als kanker in de bloei ende agrarische leven. Reeds sprak ik U over eenheid en samenwerking. Deze gezamenlijke krachtsinspanning leg ik U met aan drang voor bij het beha-'ti.°en van de coöperatie in het bijzonder die van de L.T.B. Een zegenrijke invloed is uitgegaan van onze economische instellingen op de bonafide handel en middenstand, zij zijn het grootste voordeel alsmede een sterke bevei liging op zakelijk en ander gebied voor onze leden geweest. Tot slot het volgende: Het komend jaar viert KathoHek Nederland het eeuwfeest van het herstel der Bis schoppelijke hiërarchie in Nederland. Wij promoveerden van Missiegebied naar een zelfstandige Kerkprovincie. Met de Kerk en de noodzakelijke Katholieke verenigingen en instel lingen als fundament kunnen wij ons geloofs en maatschappelijk leven ongescheiden opbouwen en moge daarom het naderende eeuwfeest het herstel van de eenheid der Katholie ken tot vrucht hebben. Tenslotte mag ik hier verklaren, dat de financiële positie van de L.T. B. kern gezond is, dank zij Uw me dewerking tot een geldelijke verho ging van 20% der contributie, ter wijl onze instellingen steeds meer uitgroeien en financieel krachtige in stellingen zijn geworden. Bij het binnenkomen in Breda is hedenmorgen de diesel-electrische trein van 8.16 uit Tilburg in aanrij ding gekomen met een rangeerdeel. De diesel-electrische trein is ont spoord en er zijn enkele gewonden. Het baanvak Breda-Gilze Rijen fe over beide sporen versperd. He ongeluk gebeurde op het em placement te Breda, op een afstand van 700 a 800 meter van het station. De bestuurder van de diesel-elec trische trein heeft, toen een botsing niet meer was te voorkomen, de remmen ingeschakeld. Hij heeft de bestuurderscabine toen verlaten om zich in veiligheid te stellen. De bot sing geschiedde met grote kracht. Ter plaatse is de ravage zeer groot. De passagiers, die voor in de trein zaten, zagen, dat de linker wand van de eerste wagon vlak achter de bestuurderscabine werd weggerukt. De eerste drie zitbanken aan de linkerkant werden wegge drukt. Een heer uit Den Bosch liep verwondingen op. Hij werd, na ver bonden te zijn, met een taxi naar huis vervoerd. Twee dames liepen schaafwonden op en moesten naar een ziekenhuis te Breda worden vervoerd. Een wagen van de goede rentrein veranderde door de bot sing van richting en reed met vrij grote snelheid langs de gesloten spoorwegovergang, de perrons van 't Bredase station en enkele andere spoorwegovergangen, die echter niet beveiligd waren. Er gebeurden hier bij geen ongelukken. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. Men neemt aan, dat de oprui mingswerkzaamheden wel enige tijd in beslag zullen nemen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8