Duinstreek Laat niet als dank Boekentafel MAANDAG 8 DECEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Nieuwe actie tegen schillen en hulzen De A.N.W.B. heeft besloten tot het voeren van een campagne tegen de weer hand over hand toenemende verontreiniging van natuur en land schap. De Bond acht deze nieuwe actie, op grond van de in het afgelo pen seizoen opgedane ervaringen, een volstrekte noodzaak. Terwijl Nedelana steeds armer wordt aan recreatieruimte doen naar de practijk alom uitwijst tal lozen hun best alles wat op bos, hei de of strand lijkt, in afvalhopen te veranderen. Parken, en plantsoenen, lanen en wegbermen, voor het publiek open gestelde landgoederen etc. vertonen na elke mooie dag de sporen van een bezoek, in de vorm van weggegooide papieren en kranten, sigarettendoos jes, ijscartonnetjes, sinaasappelschil len en pindadoppen. Vijf en tv/intig jaar geleden heeft de A.N.W.B. eveneens'tegen deze na tionale kwaal stealing genomen, on der het populaii geworden motto: „Laat niet i.\s dank voor het aangenaam verpdien, De eigenaar van het bos de schillet. en de dozen. Deze campagne heeft toen allerwe- ge weerklank gevonden, men rea- Door het ijs gezakt Zondagmiddag is het zesjarig doch tertje van de familie B., dat met een huis aan de Westzanerdijk te Zaan dam aan het spelen was, door het ijs op een sloot gezakt en verdronken. Toen het meisje door het ys zakte heeft het vierjarig vriendinnetje de ouders, die op het Z.F.C.-terrein een voetbalwedstrijd bijwoonden ge haald. Daarmee ging zoveel tijd ver loren, dat de levensgeesten van het slachtoffertje reeds bleken te zijn geweken. TWEE JONGETJES DOODGEREDEN. In de Frankiinstraat te Den Haag is Zaterdagmiddag de zevenjarige J. B. onder een aanhangwagen gekomen en gedood. De knaap was met knikkers aan het spelen op een trottoir, waarlangs een vrachtauto met aanhangwagen geparkeerd stond,. Toen een van de knikkers van het trottoir rolde, buk te hij zich onder de aanhangwagen, terwijl op hetzelfde ogenblik de be stuurder de auto in beweging zette, liet jongetje kwam onder het rech tervoorwiel van de aanhangwagen en overleed ter plaatse. In Coevorden kwam Zaterdagmid dag het zoontje van de familie N. on der een truc met oplegger en werd op slag gedood. Het ongeluk gebeurde toen hij op zijn fiets een vriendje inhaalde op hetzelfde moment dat de truck hen passeerde. De jongens kwamen met elkaar in botsing, waardoor P. N. onder een van de achterwielen van de oplegger viel. DOOR STUK HOUT GEDOOD. De 46-jarige mevr. PrinsHol in Geldermalsen, wilde de huisgenoten, die in een schuur bqzig waren met het zagen van stamhout tot kachel hout, voor het middagmaal waar schuwen. Een van de electrische cir kelzaag wegvliegend stuk hout sloeg tegen haar slaap, met het gevolg, dat zij kort daarop overleed. Het slacht offer, dat te Beusichem woonachtig was, was over bij haar bejaarde moeder voor hulpverlening in de huishouding. Bedrogen bruidje De bruidegom was getrouwd Ringen bij „Ome Jan" Via een huwelijksadvertentie kwam een zestig-jarige Rotterdamse weduwe in aanraking met een even oude gepensionneerde. Na verloop van tijd verloofden zij zich een spra ken af te gaan trouwen. De man, die niet over geld beschikte en zeide moeilijkheden te hebben, kreeg geld van de weduwe. Intotaal stelde zij hem 540.— ter hand en daarvan waren o.m. de verlovingsringen be taald. Zaterdag zouden zij gaan- aanteke nen, doch de „bruidegom" kwam niet opdagen. De weduwe ging op onder zoek uit en tot haar schrik ontdekte ze, dat haar „verloofde" getrouwd was. De ringen had hij bij de bank van lening beleend. De politie heeft de „bruidegom" aangehouden. MOEILIJKHEDEN IN ALKMAARS BRANDWEERCORPS. Elf (van de twaalf) leden van het laddercorps, 4 hoofdlieden, o.w. met meer dan 25 dienstjaren, hebben hun ontslag aangeboden aan B. en W. van Alkmaar. Zij wensen niet lan ger deel uit te maken van de Alk- maarse vrijwillige brandweer nu B. en W. een adjunct-brandmeester hebben benoemd, ondanks hun tij dig tevoren kenbaar gemaakte be zwaren en protesten. Op een eervol ontslag aldus hun schrijven stellen zy geen prijs. Het algemeen belang willen zij niet de dupe van de ze kwestie la ten worden Bij brandalarm zullen zij zich nog naar de brandweerka zerne begeven en daar eventueel or ders afwachten. Tot 1 Januari a.s. krijgt de leiding gelegenheid in de ontstane leemte te voorzien. geerde spontaan op de oproep van de Bond en voor het succes mag wel tekenend heten dat men dit ver trouwde rijmpje nog niet vergeten is. De „schillen er dozen' zijn er ech ter weer volop, en slechts een nieu we algemene actie kan naar de mening van de Bond aan de hui dige massale verontreiniging paal en perk stellen. De A.N.W.B. zal in het nieuwe seizoen deze campagne op uitgebreide wyze voeren en daartoe de mede werking van overheid alsmede van verschillende organisaties en instan ties inroepen. Als inzet hiervan heeft de Bond thans een prijsvraag uitgeschreven voor 'n slagzin, welke als motto voor de actie kai> dienen. Drie prijzen van resp. 250, 100,—, en f 50,worden hiervoor uitgeloofd. Beoogd wordt een beroep te doen op het publiek om b.v. na picknick of kamp, papieren lege dozen, res ten van maaltijden etc. niet te laten liggen, maar mee te nemen of op te ruimen. Geen verpakkingen van si garetten, chocolade, ijsjes c.d. onder het rijden of wandelen weg te gooien, maar afvalmanden te gebruiken daar waar deze staan. Kortom, natuur, landschap, wegen en straten schoon te houden. De A.N W.B. vraagt een slagzin die dit streven op korte en kern achtige wijze weergeeft. Deelneming daartoe staat voor iedereen open. De beoordeling en de toekenning van de prijzen geschiedt door de directie van de A.N.W.B. De inzendingstermijn van deze prijsvraag sluit op 15 Januari 1953. VERF VATTE VLAM. Dezer dagen ontstond brand in 'n droogoven van de N.V. Verfstoffen- fabriek te Horn in het Bosscherveld te Maastricht. Het zich in de oven bevindende blauwsel had door onbekende oor zaak vlam gevat. De brandweer had het vuur reeds na circa 15 minuten onder de knie De inhoud van de oven en ook het inwendige materiaal werd totaal vernield. De schade wordt geschat op ongeveer 15.000 gulden. DEFECTE CENTRALE VERTRAAGDE TREINVERKEER. Zondagavond tussen 22 uur en 22.40 uur is de stroomlevering van de IJsselcentrale uitgevallen met het gevolg dat de treinen tussen Deven ter en Enschede, Hengelo en Olden- zaal, en Meppel en Leeuwarden ern stige vertraging hebben gehad. Bo vendien is vertraging ontstaan op ver schillende andere lijnen. Zo is b.v. de D-trein uit Parijs, die slechts enkele minuten te laat in Rotterdam was, 27 minuten te laat uit Den Haag ver trokken, omdat hij had moeten stop pen om de ijzel van de voorruiten der locomotief te verwijderen. VAN ONZE „De valse God" door Edmond Nicolas. Uitg. „Het Spectrum", Utrecht. In deze roman uit het harde leven geeft Edmond Nicolas in vlotte stijl zich in geheel ander opzicht dan b.v. in „De heer van Jericho" Kon de lezer in dit werk geboeid worden door de levenslustige en toch tedere romance van een groot verlangen, in ,.De valse God" laat de schrijver zijn lezers kennismaken met een zwaar probleem, waarin zekere theo logische philosophische inslag valt waar te. nemen, ondanks de schrij ver in zijn voorwoord zulks ont kent. Dit boek behandelt een levens probleem van de ergste soort. n.l. het verhaal van het wanbeeld, dat zich de ijzerfabrikant Benclix als een af godsbeeld voor zich heeft opgericht om het te bespotten en te bespuwen. Het was een vreemd geval met deze Bendix; in zijn jeugd scheen alles hem in de schoot geworpen. Uit een klein smederijtje van zijn vader bouwde hij een reusachtige fabriek, hij sloot een gelukkig huwelijk, kortom alles liep hem mee.Totdat hij er de vruchten van dacht te plukken Toen schrompelde het geluk ineen tot wat stof en de ene tegenslag volgde op de ander. En voor de man, die had gedacht alles naar zyn hand te kunnen zetten, rees het waan denkbeeld op van een verbolgen God tegen wie hij ging stryden, het geen hem tot een satanische hoog moed voerde. Zijn verbittering en haat groeiden bij de dag, tot zii een tegenoool vonden in het gedegen woord van een jong veearts, die zijn tijd heeft afgewacht om de strijd met deze waanzinnige man op te nemen en met succes. Jammer vinden we het, dat de schrijver een gedeelte van zijn verhaal in een millieu van minder alluur laat afspelen. Zoals de auteur in zijn voorwoord reeds schreef is dit boek zeker niet aan te bevelen voor mensen, die geneigd zijn tot zwaartillende bespiegelingen over goed en kwaad en daarom is ernstig voorbehoud zeker noodzake lijk. lichte roman een kijk krijgen op het leven van een aantal jonge zweef vliegers van verschillende nationali teit, die elkaar in Zwitserland het kampioenschap zweefvliegen betwis ten. Men leert ze successievelijk kennen, ieder met zijn eigen karak ter, zijn eigenaardigheden, goede- en minder goede eigenschappen. Een onderhoudend geheel, waarbij waarde van het zweefvliegen en de daarvoor gestelde normen vooral voor een buitenstaander* zeer inte ressant zijn. Maar daarnaast is het geen star verslaafd zijn aan de tech niek, dat men hier te lezen krijgt. Ook het menselijk gevoel laat zich hier gelden en zo kan men bewonde ring hebben voor alles wat dc schrijver laat genieten. En dat is niet in het minst ook omdat het geheel zich afspeelt in het Zwitserse berg land waar men telkens en telkens weer namen van plaatsen en bergen te lezen krijgt, waar rr;en óf zelf ge weest is, ót waarvan men of gehoord heeft en waarvan men temeer genieten kan, omdat er voor de luchtvaarders geen grenzen zijn. „Zuicelijk Bloed" Door H. Wolffenbuttel-v. Rooyen. Uitg. Hofboekerij, Heemstede. Mevr. Wolff enbuttel-Van Rooyen is voor velen geen onbekende en de wijze waarop zy haar romans schrijft doet vaak denken aan de tyd, toen de grootste belangstelling nog naar sprookjes uitging. Alleen zijn de sprookjes van mevr. Wolffenbuttel- Van Rooyen over een breder terrein uitgeweven dan Hans en Grietje. De schrijfster neemt een willekeu rig onderwerp uit het dagelijks le ven; een soms op het eerste gezicht niet zeer origineel en boeiend onder werp. maar dit verwerkt zij tot een feestelijk verhaal, waarin zij haar helden laat lijden en zegevieren, zo als dit in sprookjes ook pleegt te ge schieden. „Malojawind" Door Felix Peltzer. Uitg. Descleé Brouwer BruggeBussum. „Een roman van Jonge zweefvlie gers", dat is de een woord ige aankon diging van het verhaal, dat we in „Malojawind" opgediend krijgen. We hebben er ons van verzekerd, dat de jeugd, die zich voor de avi- Ernstig gewond De heer J. Schrier, wonende aan de Van Vlietstraat wilde de Pastoors laan afkomende, de Weresteinstraat oversteken. Doordat S. geen voor rang verleende aa neen personen auto, bestuurd door de heer L. J. Stassen uit Heemstede was een aan rijding onvermijdelijk. Ofschoon S. krachtig remde kreeg hij de wielrijder plotseling voor zijn wielen. Schrier sloeg met fiets en al over de kap van de auto, kwam met een smak op het wegdek terecht en bleef bewusteloos liggen. De gevol gen waren hoogst ernstig: een been gebroken, hoofdwonden en een zware hersenschudding. Per ambu- dance werd het slachtoffer naar een der Haarlemse ziekenhuizen vervoerd Men vreest voor zijn leven; de auto mobilist treft geen schuld Gladiolen-export. Aan de Bond van bloembollenhandelaren, afd Duit se Groep, is medegedeeld, dat een Gladiolencontingent van 8.40 000 R.M. voor Duitsland zal worden toe- Verdere besprekingen zul- len in Maart worden gevoerd om een definitieve regeling te treffen. NOÜRÜWIIK Kapelaansbenoeming. In plaats van kapelaan Verhaar, die pastior geworden is te Monnikendam, is be noemd aan de parochiekerk van St. Jeroen kapelaan W. G H. Kamer beek Kapelaan Kamerbeek werd geboren in 1913 en priester gewijd in 1939, Sinds 1949 was hij verbonden aan de parochie van de Allerh. Drieëenheid te Bioemendaal KATWIJK GEEN RIOOLMONDING BIJ DE VEILING. Zoals bekend mag worden geacht, was het de bedoeling de grote riole ring van het ,.Molenblok" te laten uitmonden in de Rijn, juist voor het veilingterrein Hiertegen is van tuin- derszijde heftig geageerd, temeer om reden er een uitweg naar de Rijn te vinden is bij de haven van de vroe gere Ballastmaatschappij en bij de gemeentelijke losplaats „Watcrlust". Thans is door het gemeentebestuur besloten bedoelde riolering te laten uitmonden bij „Waterlust". Gemeenteraad. De raad van Katwijk komt Woensdag 10 Decem ber des avonds te half acht in ver gadering bijeen. Punten van behan deling zyn o.m. voorstel tot verbe tering van de straatverlichting, wat betref gedeelte Zeeweg—Voorstraat Badstraat. Voorstel tot het treffen vati een verkeersmaatregel t.b v. schelpenvissers. Tenslotte de behan deling van de bedrijls- en gemeente begrotingen, die vorige week in com missievergadering reeds zijn behan deld en besproken. 1 AAN OEN RITN Voorz. Groentenveiling treedt af. De voorzitter van de Groentevei ling „Katwijk en Omstreken" de heer J van der Perk, heeft als zodanig bedankt In deze vacature zal worden voorzien in de te houden algemene vergadering op 19 December a.s. LEIDSCHENDAM Geboren* Bernadette J M., d van Q. Smits en P M Scheenaard; Maria, P., d. van J. E. van der Calm en b M. Bierhuis Ondertrouwd: C. Fray en P. Boevé Getrouwd: L van der Voon te Sassenheim 32 jaar en J N P Knij- nenburg 34 jaar: C. Horman te Den Haag 26 jaar en D. Schuringa 22 jaar. Overleden: Joris Salijk 79 jaar echtg. van S. A. Winkelhof te Rotter dam- Johannes van Delff 55 jaar on gehuwd te Rotterdam Petrus van Oosten 85 jaar weduwnaar van M. A. ..Zuideilijk Bloed" verteld de g«e- C. Nuijts; Jonkheei J. L van .der schiedenis van een jonge Italiaanse Mee- de Walcheren 52 jaar echtge noot van H. M. Westerhouwen van Meeleren te Wassenaar; Francina G. Groen 52 jaar weduwe van M Baak te Den Haag. boer en zijn vrouw, die door een droogte gedwongen worden hun land te verlaten Na een zwerftocht be landden ze in een klein Nederlands plaatsje, dat nog sluimert in de rust van voor de eerste wereldoorlog. Het verhaal vertelt over de tijd voor en na 19141918, het zweef* over de periode, die daarop volgt en eindigt met de nieuwe oorlog. Toch heeft 't boek niets met historie te maken; het vertelt eenvoudig het leven van atiek in" het algemeen en voor de 'n emigranten-familie. Maar de grote alleen een paar uur spanning schen- zweefvliegerij in het bijzonder, inte-1 V-cn, die met een enikel regeltje ken, maar msen zal het later nog resseert, in dit boek dankbare stof I vorden aangetipt, maken diepere in- eens uit de boekenkast nemen, om tot ontspanning zal vinden Maar ook druk, dan lange betogen. Dit lijkt j enkele passages nog eens over te le- buitenstaanders zullen juist in deze I ons toch een van de sterke zijden zen. NOORD WIIKERHOUT Geboren: Maria P Cd. van H. RotteveelRomijn; Anna M. H., d. van G. C. van Dam—Geerlings; Anna M., d. van J B. ZuiderduinOort- huyzen; Johannes W M., z van Th. J. Langeveld—van den Berg; Maria A., d. van J. W P. Nulkesde Bruin; Jacob H., z. van M. S- J. de Jong Kapelle; Petronella M., d. van J. F. den ElzenBon. Ondertrouwd: P. v. d. Burg 23 jaar en P Franck 23 jaar; J M van Ber- kel 26 jaar en M. Kaptein 24 jaar Getrouwd: H Duivenvoorden en C. C. Bakker; W P. Nederstigt en M. j. Duivenvoorde. F. W Smit en C. C. van der Tigt Overleden: J Th Bezem 73 jaar, echtg. van A. M. van Velzen. z Mej. C. van Iersel slaagde aan de R. K. School voor Maatsch appel ijk Werk te Amsterdam voor het diploma wij k verpleegster RIJNSBIIRG EERSTE TULPEN AANGEVOERD. Op de veiling te Rijnsburg zijn van morgen de eerste tulpen aangevoerd. De kweker R Linilhout kwam met Hillegarda en White Shail, welke res pectievelijk f 2.95 en 2.75 per bos opbrachten. De heer H. den Haan bracht White Sail en Kïelage's Triumph welke opbrachten 2.30 en 275. VOORHOUT Het bezoek van St. Nicolaas. Evenals andere jaren heeft de goede Sint met zijn beide knechten een be zoek gebracht aan Voorhout. Na verschillende particuliere bezoeken te hebben afgelegd, was Zaterdag middag een hoogtepunt, toen in het Parochiehuis 380 kinderen van leden van de LTB, KAB en R.K Midden stand, hem in de grote zaal een har telijk welkom toezongen. Na plaats genomen te hebben op het podium werd de heilige man toegesproken door de heer O. v d. Lans, voorzitter van de K.A.B. St. Nicolaas was hiervoor zeer erkente lijk. Door de filmcentrale van de K. A.B. werd een speciale film voor de jeugd vertoond, getiteld „Het geheim van de Valckenhorst" een film vol spanning met een verrassende ont knoping. Na afloop kregen alle kin deren uit handen van de kinder vriend een verrassing. Ook de NK.J.B. had een Sint Ni- colaasavond georganiseerd, welke meer leek op een carnavalsviering. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De raad van de gemeente Voorschoten is bijeenge roepen op Vrijdagavond 12 Decem ber a.s. om 19.30 uur. In deze verga dering wordt behandeld o.a. 't prae- advies van B. en W. naar aanleiding van het uitgebrachte rapport van het Technologisch Instituut voor Z.H. Verder komen in behandeling de ge meente- en bedrijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1953. Voorts een voor stel tot wijziging van de Badtarie- venverordening, vervolgens een voorstel tot aankoop van een aantal percelen, gelegen aan de Bloklaan, voor de prijs van 15.000. Wijziging badtarieven In 1951 werd vastgesteld, dat de tarief van een sproeibad 0 20 en per 10 stuks 1.50 zou bedragen. Evenzo de ta rieven voor een kuipbad 0.50 en per 10 stuks 4 50. Er werd echter bij vastgesteld dat kinderen tot en met 14 jaar gedurende bepaalde uren te gen het oude tarief 0.08, per 10 stuks 0.50 voor sproeibaden zouden kunnen baden. De bedoelde uren waren Donderdag van 1617 uur, Vrydag van 16—17 uur en Zaterdag van 810 uur. Intussen is gebleken dat het badhuisbezoek door kinde ren beduidend is teruggelopen In verband met het bovenstaande stel len B. en W. voor voortaan het la gere tarief van 0.08 en per 10 stuks sproeibaden 0.50 ook op Zaterdag van 8 tot 16 uur in te voeren. Sanering Bloklaan. In Sept. 1952 werd een begin gemaakt met de sanering van de Bloklaan door aankoop van perceel Voorstraat 47. Voor de overige in het saneringsplan begrepen woningen werd met de eigenaren contact opgenomen om te trachten in minnelijk overleg in eigendom van de betrokken panden te komen. Met de heer L. Wassenaar is overeenstemming verkregen om- I trent de aankoop van de percelen weer (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Nevelig of mistig weer met lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Langs de kust tij delijk matige wind tussen Zuid- West en Zuid, overigens weinig wind. 9 Dec. zon op 8.36 en onder 16.29; maai. op en onder 12.47 uur. Het w-eeA in Swiofia De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden. weer temp. OSLO zwaar bew. —9 C. STOCKHOLM geheel bew. —0 KOPENHAGEN mist 2 LONDEN mist —2 AMSTERDAM mist —4 BRUSSEL mist PARUS nevel —1 BORDEAUX onbewolkt —5 NICE zwaar bew. 7 WARSCHAU geheel bew. —4 BERLIJN mist —1 FRANKFORT nevel 2 MUNCHEN lichtbew. —10 ZURICH geheel bew. —1 WENEN geheel bew. —4 van de schrijfster; zij wijdt uit over. Bloklaan 1, 11, 4 en 14, waarvan er ogenschijnlijk onbelangrijke zaken, npg 6 worden bewoond en de overige maar de momenten, die voor het ge-1 ëJ8 opslagruimte worden gebruikt zin en soms voor de gehele wereld I De« percelen alsmede voor de daar- beslissend zijn, worden met een en kele regel vermeld. Het boek zal niet Ü)e wumdex.Cy.fle cwantuxea aan 5K.ap.pie Jxappy (2) 9. Daar had je het weei, dacht Kopcie. Er is niets gebeurd Dat zei Paul Parel, en dat uad Pietei Primeur ook gezegd. Hij zei tegen meneer Parel: „Goed, meneer Parel, ik zal uw verzoek aan meneer Brom overbren gen. Ik wa*> er trouwens toevallig bij dat er op de redactie over dat be richt gesproken werd Onze verslag was Hij bedankte Koppie erg vrien delijk Toen legde Koppie de telefoon veei neer. Peinzend bleef hij even staar Nu waren er al drie mensen die vonaen dat er eigenlijk niets gebeurd was en dat het bericht dus het plaat sen niet waard was. Hy was nieuws gierig wat Bas Brom er var zou zeg gen Daar kwam Base Brom al bin- TTU_J u-;„f gevei had geloof ik al var uw ver-.nen Hy had een dikke brief in zijn zoek gehoord. Het wordt in ieder ge- f hanci „Meneer Brom....", begon val niet geplaatst dat weet ik wel." Koppie, maar Bas Brom liet hem niet Koppie kon goed horen, dat Paul Pa-1 uitspreken. „O, ben je daar al Kop- rel door dat antwoord erg opgelucht 1 pie? Prachtig. Je moet even iets voor me doen. Ik heb hier een groot arti kel over edelstenen Dat wi1 ik graag in de krant zetten Mooie kopij voor het Zaterdagavondblad Maar nu heb ik een vriend die deskundig is op dat gebied en nu wil ik hem graag van tevoren dat artikel even laten lezen. Jij moet het dus e^en naar hem toe brengen. Ik heb er een brieije bij ®e- daan je kun» er op wachtc-n tot hij het gelezen heeft. Er is haast bij. wee je. Het is vlak bij Juwelier Paul Parel, je weet wel, die grote zaak op de markt." voor gelegen straat willen B en W. aankopen voor de prijs van 15 000. In de prijs is een gedeeltelijke be drijfsschade verrekend. Bouwkundige vraagt schadeloos stelling. Bij de ingekomen stuk ken voor de raadsvergadéring be vindt zich een brief van de heer J. L. Peper uit Voorburg, inhoudende een verzoek tot het instellen van een ernstig onderzoek naar het z.i. on juiste beleid van B. en W. op het terrein van de woningbouw, alsmede een verzoek tot het betalen van een schadeloosstelling ad 26.000.— voor de schade, welke hem daardoor zou zijn toegebracht. Dit gevraagde be drag wordt nog verhoogd met een bedrag van f 14.000 van wege het feit, dat de bebouwingsvoorschriften die gelden voor de straat, waaraan door verzoeker is gebouwd niet in acht zouden zyn genomen. Inzake deze verzoeken hebben B. en W een uitvoerig prae-advies aan de raad verstrekt, waarin B. en W alsvolgt adviseren. „Het zal U overigens wel duidelijk zijn, dat wij er, gezien de wijze, waarop adressant meent het gemeentelijk bestuursbeleid op het terrein van de woningbouw te kun nen becritiseren, niets vooor gevoe len nog verder op de aan Uw raad gerichte adressen in te gaan. Terug komend op de schadevergoedingen resp. 26.000.— en 14.000.— her halen B. en W de naar voren ge brachte bezwaren, die h.i. geen aan leiding kunnen geven tot toekenning van enige schadevergoeding in welke vorm dan ook. B. en W. stellen dan ook voor afwijzend te beschikken. WASSENAAR VOORSTEL VAN B. EN W. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Wanneer de raad accoord zal gaan met het voorstel van» B. en W. zal het voortaan verboden zijn paarden met opzetbeugels uit te rusten. Voor het gebruiken van oogkleppen zal ver gunning nodig zyu van B. en W, De neusring van stieren zal voortaan ge. heel glad en van behoorlijke dikte moeten zijn. Kalveren en biggen zul len niiet meer aan de poten, de staart, de oren of de huid gedragen of op getild mogen worden, gevogelte niet meer aan de vleugels, de kop de staart of de poten en knaagdieren niet meer aan de poten, de staart of de oren. Vis zal alleen levend ge vild of schoongemaakt mogen wor den, wanneer tevoren bewusteloos heid is teweeg gebracht. Ook met be trekking tot de z.g. kettinghond had Dierenbescherming een reeks nieuwe bepalingen voorgesteld, maar B. cn W. vinden het niet juist vooruit te lopen op de mogelijke totstandkoming van een wettelijke regeling. A. DOELMAN 25 JAAR ARTS IN DE GEMEENTE. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat dokter A. Doelman zich als huis arts te Wassenaar vestigde. In de woning van de jubilaris aan de Wit- tenburgerweg werd 's middags een zeer drukbezochte receptie gehouden. Collega's en honderden patiënten en andere belangstellenden o.m. de burgemeester en mevrouw van Wijn bergen kwamen de jubilerende arts hun gelukwensen aanbieden. Na mens alle patiënten werden hem en kele geschenken aangeboden. Dokter Doelman dankte voor deze geschenken en voor de gelukwensen in een toespraak, waarin hij uit liet komen, dat een groot deel van de hem toegezwaaide lof toekomt aan zijn vrouw en aan zijn dochter, die steeds de belangen van de patiënten voor die van het gezin lieten gaan en het hem op die manier mogelijk maakten, zijn werk als huisarts goed te doen. IN NOVEMBER: IEDERE DAG EEN VERKEERSONGEVAL. De statistiek van de Wassenaarse Verkeerspolitie wyst uit, dat zich in de afgelopen maand November in Wassenaar 31 verkeersongevallen hebben voorgedaan, dat is dus ge middeld een ongeval per dag Wat de gevolgen van die ongevallen betreft: in 28 gevallen bleven die beperkt tot materiële schade. Bij de 3 overige on gevallen kwamen verwondingen voor. Deze cijfers zijn aanzienlijk gunstiger dan die van de maand No vember van' het vorige jaar. Toen deden zich 35 ongevallen voor, waar van 2 met dodelijke afloop; 7 met ge wonden en 24 met materiële schade. Van de 31 ongevallen in de afge lopen maand, gebeurden er 25 op de nijksstraatweg. Geboren: Leonardus A., z. van S. A. Rijsdyk en A. C. T. van der Lely; Gerardus C. M., z. van 1. C. Knij- nenburg en E. M van der Voort; Ma ria J. H., d. van L. L. van der Boog en W. Radstaak; Jacoba A., d. van J. Parlevliet en D. Plug; Josepr J. W., z van A. A. G. van der Kleij en J. H. E. van der Poel, Petronella G. M., d van S. P. W. van der Ham en P. W. C. Gras; Hele ia M. B., d. van L. A. Vogels en A. Dam; Heidrika A. C., d. van A. Knijnenburg en J. M. de Klerk. Ondertrouwd: A. F. Wissink en C. M. Duijndam; M. C. W. Sölner (Den Haag en T. de Gelder ;J. Stuit en F. Cornelissen (Leiden). Getrouwd: D. van Elk en J. B. F. Stemerding; K. L. van der Kamp en M. G. Schröders; C. J. Ruigrok en P. F van Diggele. Overleden: C. Th. Dodenbier, 48 j., vrouw van J. J. Uitendael; Mercedes Cannegieter, 36 j ongehuwd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2