S)e CöidóeSoii/fca/iit VREDESPLAN VAN INDIA VINDT GEEN GUNSTIG ONTHAAL Eisenhower confereert op Stille Oceaan Verzoening in Egypte Vliegramp met 38 doden De toestand in Tunesië Herziening varkensprijs Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 8 DECEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12760 t Is mis met die mist Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w„ f 2p. mnd., f 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Noord-Koreanen noemen het waardeloos Amerikanen geven de hoop op Met de woorden „krachteloos" en „een samenzwering met de V.S." verwierp de radiozender van Noord-Korea gisteravond in eerste reactie het vredes plan van India, dat de voorzitter van de UNO-Assemblée, Pearson, enige uren tevoren telegrafisch aan de regering van communistisch China had toegezonden. Lester Pearson deed het plan vergezeld gaan van een oproep tot de Chinese en Noord-Koreaanse regeringen, ,het te aanvaarden in de zelfde geest, waarin het was opgesteld". Doch radio-Pyougjang noemde dit pian „een samenzwering" om het Koreaanse strijdtoneel uit te breiden onder de dekman'.el der V. N. De communisten konden „absoluut" geen plan aanvaarden, aan welker opstelling Noord-Korea geen deel had gehad, aldus de radio, en Noord-Korea zou bMjven „strijden" voor een volledige eenheid van Noord- en Zuid-Korea. Het Indiase voorstel, dat door de Assemblée met een ongekende meer derheid is aanvaard, ofschoon het Sovjet-blok zich van stemming ont hield beoogt een jnmiddellijke wa penstilstand, gevolgd door de instel ling van een speciale commissie, die de repatriëring van de krijgsgevange nen moet regelen. Ook radio-Peking heef reeds enige dagen geleden een onvriendelijk com mentaar op dit plan gegeven, doch India's premier Neroe verzekerde dat China de resolutie „in een opwelling van 't eerste ogenblik" heeft verwor pen. „Indien China de resolutie rustig had bestudeerd, zou het misschien an ders beslist hebben", aldus Nehroe in zijn gisteren te Bombay gehouden toespraak tot een millioen mensen Israëlische gezant in ongenade Radio Praag heeft bekend ge maakt, dat de Israëlische gezant te Praag. Koubovi, tot „persona non grata" is verklaard en dat zijn on middellijke terugroeping is ver zocht. De radio deelde mede, dat 'n nota aan de Israëlische legatie dr. Koubovi er van beschuldigt, inge grepen te hebben in binnenlandse Tsjechoslo waakse aangelegenheden. Koubovi bevindt zich thans in Is raël om rapport uit te brengen over het recente proces in Praag, waar bij een aantal personen van Joodse afkomst tot levenslang of tot de doodstraf zijn veroordeeld. Koubovi zal niet naar Praag te rugkeren. Hij blijft echter nog ge zant in Warschau, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. MARTY EN TILLON. De voormalige Franse communisti sche leiders André Marty en Char les Tillon zijn Zondag door het cen trale comité van de Franse commu nistische partij uit alle partij functies geweerd. De partij cellen, waartoe beiden be horen, moeten thans uitmaken, of zij uit de partij zullen worden gezet. moeten wij langs een omweg met dit land spreken? In ons onverstand hebben wij het uitgesloten van het forum, waar de wereld vergadert een grote natie van vier- ot vijfhon derd millioen mensen is hier niet vertegenwoordigd, ofschoon zij daar recht op heeft." In Amerikaanse kringen heeft men inmiddels de hoop op een spoedige vrede op Korea al wel opgegeven. Uit Eisenhower's verklaringen in Seoel leidt men at, dat de generaal vrijwel hetzelfde standpunt inneemt als de regering-Truman, nl dat hij geen manier weet om de oorlog te beëindigen ot de huidige militaire im passe te doorbreken anders dan door uitbreiding van de oorlog, waartegen hij echter sterk gerant is. Daarnaast echter is men ernstig verontrust door hei vooruitzicht van een voortdurende impasse waardoor die gehurkt op het strand van Chow- grote aantallen manschappen en grote pattv naar hem luisterden. India zou hoeveelheden uitrusting nodig zullen echter blijven voortgaan met zijn pogingen een vrede op Korea te bren gen. De Indiase UNO-afgevaardigde Menen („architect" van het plan), herhaalde gisteren voor de radio, dat zijn voorstellen eer basis voor be ëindiging van de Koreaanse strijd bevatten. Maar hij verbond daaraan de vraag: „Waarom is China niet ver blijven. Op het ogenblik wordt al bij na een derde van Amerika's leger- kracht vastgehouden langs een front van ?00 km., duizenden kilometers verwijderd van het vaderland. In Seoel heeft Zuid-Korea's presi dent Rhee, overigens verklaard, dat Eisenhower hem „hulp op grote schaai had beloofd", al zei hij niet, of dit militaire of economische bij- tegenwoordigd in de UNO? Waarom stami zal zyn dan wel beide Korea-reis niet zonder gevaar Op de Stille Zuidzee zullen van daag uiterst belangrijke besprekin gen beginnen over de toekomstige Amerikaanse politiek in Korea en het Verre Oosten. De kruiser „Helena", met aan boord Amerika's aanstaande presi dent, Eisenhower, zal n.l. op het eiland Wake - waar het schip van daag verwacht wordt zijn a.s. mi nister van Buitenlandse Zaken, Fos ter Dulles, van Binnenlandse Za ken, McKay, en van Financiën, Hum phrey, benevens generaal Clay, een van Eisenhower's nauwste medewer kers, opnemen. VIJANDELIJKE LUCHTAANVAL. Dat Eisenhowers verblijf op Ko rea verre van gevaarloos was, is gis teren gebleken bij de onthulling, dat een uur vóór de generaal van het vliegveld Seoel vertrok, de radar- dienst vaststelde, dat een groep vij andelijke vliegtuigen in de richting van Seoel vloog. Twee uur lang trachten de 11 vliegtuigen het landingsterrein te naderen, en zij wierpen bommen af, die vlak bij de radarinstallatie neer kwamen. Bovendien is bekend ge maakt, dat niet minder dan 1300 ge allieerde vliegtuigen in de lucht wa ren bij wijze van escorte, toen de generaal bezig was aan zijn rondreis. Tijdens de lange vlucht over water Slnit&e JiwnifigóatUiêuten De voorwerpen, die zullen worden gebruikt bij de kroningsplechtigheid van Koningin Elizabeth II, zijn o.a.: De St. Edwardskroon en de Rijksappel; de scepter met het kruis en de scepter met de duif de „Sovereign's Ring." De Rijksappel, van gepolijst goud, is bezet met de grote parels, robijnen, saffieren en smaragden. Onmiddellijk nadat de Vorst de koningsmantel is omgehangen, wordt hem de Rijksappel in de rechterhand geplaatst. De scepter met het kruis, ook wel genoemd de Koningscepter of de Vorsten- scepter, wordt de Vorst tijdens de kroning in de rechterhand gegeven, wan neer de Aartsbisschop van Canterbury zegt: „Ontvangt de Koningsscepter het teken van de Koninklijke macht en gerechtigheid", waarna hij de zegen uitspreekt. Het grootste en meest waardevolle juweel op de scepter met het kruis, is een diamant van 530 karaat. De „Grote ster van Afrika" werd gesneden uit de Cullinan, die Koning Edward VII werd aangeboden. Op zijn suggesJe werd de diamant in de scepter geplaatst De scepter met de duif is ook bekend als de Staf van Rechtvaardigheid, en belichaamt Rechtvaar digheid en Barmhartigheid. De „Sovereign's Ring" bevat een saffier en vier lange, smalle robijnen, gevat in een krans diamanten. was Eisenhowers toestel geen ogen blik verder verwijderd van reddings vliegtuigen dan drie kwartier vlie gen. Aan de vooravond van de 11e ver jaardag van de verrassende Japanse aanval op Pearl Harbour heeft zo wel president Truman als generaal Eisenhower een boodschap tot het Amerikaanse volk gericht. Trum; deed daarbij een nieuw beroep vrijwilligers voor d' luchtwacl dienst, terwijl Eisenhower waar schuwde, dat ,tè velen van ons elf jaar geleden tè gezond sliepen'' en dat „Amerika nimmer meei zwak of zor geloos mag zijn." Eisenhower-, boodschap werd af gedraaid op een film, die vóór zijn vertrek naai Korea was gemaakt en gisteravond voor de televisie werd vertoond. In het afgelopen weekeinde zijn talrijke Egyptische politieke leiders die bijna drie maanden gevangen hebben gezeten, vrij gelaten. Zij hebben de strijd opgegeven en pre mier Naguib hun volledige mede werking beloofd. Na hun vrijlating verklaarden zij, dat zij gedurende hun detentie de gelegenheid hadden waargenomen om „alle politieke twisten uit de weg te ruimen en zich te verenigen ter wille van Egypte en zijn nieuwe tijdperk". Aanvankelijk waren deze leiders prinsen en voormalige premiers en ministers, beschuldigd van corruptie machtsmisbruik en andere onregel matigheden, doch de bevolking heeft hun vrijlating nu toegejuicht als de aankondiging van eentijdperk van vrijheid en samenwerking. Generaal Naguib verklaarde Za terdag, dat stappen zouden worden genomen om „alle vijandelijke ge voelens weg te nemen en de ver schillende groepen samen te bren gen". Hij had Nahas, de voormalige Wafd-leider, die onder druk van Naguib's zuiveringsmaatregelen af trad, en andere voormalige autori teiten van het oude regiem uitgeno digd een militaire parade in Cairo die ter ere van koning Idris van Li bië Zaterdagochtend is gehouden. Ongeregeldheden in Casablanca In Casablanca is het Zondag tot anti-Europese demonstraties geko men, waarbij twee personen gedood en een aantal gewond werden. Twee personen worden vermist. Een der tigtal Noord-Afrikanen is gearres teerd. In de loop van de avond namen ongeveer 5.000 Marokkanen aan de demonstratie deel. Onder meer werd een auto aangevallen, waarin zich een blank gezin bevond. De inzitten den konden echter ontkomen en lie pen slechts lichte kwetsuren op. Een vrachtauto is in brand gestoken. Een huis van een Europees gezin werd omsingeld, doch de politie slaagde er in, de bewoners naar elders over te brengen. De twee omgekomenen waren gendarmes van de sultan. Vakverenigingsleden hebben de Marokkaanse wijk afgezet teneinde te voorkomen, dat de arbeiders naar hun werk gaan. Ook bij de fabrieken wordt gepost. In de stad wordt thans gepatrouilleerd, onder meer met ge pantserde voertuigen. Een lijnvliegtuig van de Columbaan- se luchtvaartmij., de „Ster van het Oosten", is Zaterda" kort na het ver trek van het vliegveld van Hamilton (Bermuda-eilanden) in zee gestort. Van de 42 personen die zich aan boord bevonden konden slechts vier passagiers worden gered. Een kotter en twee vliegboten van de Amerikaanse kustwacht begaven zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp, waar de bemanning van de kotter de vier overlevenden oppikte en bovendien nog tien lijken wist te bergen. Later kwam ook een aantal vissersboten ter assistentie, maar de kleine bootjes konden door de woe lige zee weinig uitrichten. Volgens de president van de maat schappij die een dochteronderneming van de „Pan American Aidways" is, zouden zes personen de ramp hebben overleefd, welk bericht echter nog niet kon worden bevestigd. De „Ster van het Oosten" kwam van Madrid en was op weg naar Ha vanna. Tweede poolvlucht geslaagd Het tweede vliegtuig, dat van de Amerikaanse Westkust via de Noord pool naar Scandinavië gevlogen is de nieuwe Douglas DC-6b „Hjalmar Viking" van de S.A.S. is Zater dagavond te Stockholm op het vlieg veld Bromma geland. „De vlucht is schitterend en zon der moeilijkheden verlopen, zei een S.A.S.-functionaris, „mijns inziens kunnen wij elk ogenblik een normale dienst op deze routes gaan vliegen". Het vliegtuig was te Los Angeles gestart en maakte op zijn vlucht naar Stockholm tussenlandingen in Ed monton en Thule. De zeven Europese leden van de Zwitserse expeditie, naar de Mount Everest, over wier' lot men zo be zorgd is geweest, zullen omstreeks 20 December aankomen in de Nepalse hoofdstad Kathmandoe. De expeditie is er tengevolge van het slechte weer in het hooggebergte niet n geslaagd, de top van de Mount Everest te be klimmen. Tien jaar in een riool „Als je tien jaar lang in een riool buis hebt geleefd, is het toch wel vreemd om weer i een huis te wo nen", zei de zestig jaar oude Guiseppe Cattaneo tegen d inwoners van het oudemannenhuis te Treviglio in Noord-Italië, nadat hij zijn eerste bad sinds 1942 had genomen. In 1942 was Cattaneo door zijn huisbaas op straat gezet en omdat hij niet wist waar hij nu nog terecht kon, besloot hij om zijn intrek te ne men in een oude rioolbuis, die hij bij het station had zien liggen. Een hoop stro werd zijn bed en met een kruk je, een paar lege pakkisten en een verbleekte foto van een vrouw tracht te hij zijn armzalig verblijf zo aan genaam mogelijk te maken. Zo prettig vonJ hi; het echter toch niet, want toen Zaterdag enkele werklieden, die de buis waren bin nengegaan, de politie lieten aanruk ken om de „wilde" er uit te halen, riep Cattaneo met luide stem: „Hier komen mijn bevrijders" Aanvankelijk vist de politie niet met wie zij te doen had want de man was onherkenbaar door de zak, dei hij om zijn lichaam had gewik keld, door zijn lange woeste haardos en door een baard, die tot zijn borst reikte. Later vonden de agenten ech ter een grootvcrlofpas, waarop zijn naam en geboortedatum waren ver meld, evenals het feit, dat hij in de eerste wereldoorlog als sergeant-ma joor had gediend. Hongersnood dreigt in Oost-Duitsland De „Nordwest Deutsche Radio" deelt mede, dat de Oostduitse minis- tér van de voorzieningen, Karl Ha- mann, en een aantal hoge ambtenó ren van zijn ministerie geschorst zijn. Een aantal ambtenaren was voor ondervraging in hechtenis ge nomen en de minister was bij deze verhoren aanwezig geweest. ,In Oostduitsland, aldus dit bericht heerst schaarste aan voedsel, kle ding en andere consumptiegoederen Westerse geallieerden voorspellen hongersnood indien van buiten geen hulp komt. In de afgelopen maan den zijn enige hoge ambtenaren ontslagen wegens plichtsverzuim, en twee zijn naar het Westen uitgewe ken. Volgens hen was de schaarste te wijten aan de voor raad vorming ten behoeve van het „nieuwe Oost- Duitse leger". .Woordvoerders van de Oostduise regering hebben toegegeven dat er „ernstige storing in de bevoorrading bestaat. Vele artikelen, zoals voed sel, kleding en andere verbruiks- goederen zijn schaars. In enkele delen van Oost-Duitsland zijn, naar gemeld is, naar aanleiding daarvan uitgebroken. SWittó, Oiemfuvidin de Jitiniótemaad Z. K. H. Prins Bernhard bracht Zaterdag in de Ministerraad die in het Mi nisterie van Justitie te Den Haag werd gehouden verslag uit over zijn reis naar Zuid-Amerika. Onze foto toont de Prins temidden van de Ministers. Aan zijn linkerhand de ministers Staf, Drecs en Suurhoff; aan de rechter hand van de Prins de ministers de Bruyn, Luns Zijlstra, Mansholt, Beyen en Beel. UITERLIJK RUSTIG Op een enkele schietpartij na waarbij één politicman werd gewond is de driedaagse staking, die in geheel Tunesië na de moord op de vakbondsleider Hached werd uitge roepen, zonder incidenten verlopen. In Marokko echter waar eveneens werd gestaakt ontplofte te Casa blanca een tweetal bommen, één bij he' kanttor van een pro Iraus Ara bisch weekt lad, en één bij een I' ran se apotheek. Drie mensen werden hierbij gewond. De inmiddels uit Parijs te Tunis teruggkeei ue Franse resi :ent-gene raal, graaf Jean de Hautecloque, heeft in een verklaring zijn afschuw over de moord op Hached uitgespro ken. Hij veroordeelde deze aanslag evenzeer als de moorden op Fransen en Fransgezinden. Het lichaam van de vermoorde vakbondsleider is per Frans marine vaartuig naar een eiland in de buurt van Sfax gebracht. Hier werd Ha ched geboren en op last van de Fransen— die geen demonstraties bij zijn begrafenis wensen zal hij daar ter aarde worden besteld. Het hof van de Bey van Tunis heeft gisteren een uitgebreid bulle tin over de gezondheidstoestand van de heerser over funesië uitgegeven. De Bey heeft last van hevige maag pijnen en zijn artsen hebben een röntgenonderzoek gelast, aldus dit bulletin, dat volgens diplomatieke kringen aldaar werd uitgegeven om de geruchten tegen te spreken, dat de ziekte, die de Bey belet om de Franse resndent-generaal te ontvangen, van diplomatieke aard zou zijn. Te New York heeft de Egyptische vertegenwoordiger in dc politieke commissie van de UNO gisteren de Fransen er van beschuldigd, de Tu nesische nationalisten te vervolgen en door het bewapenen van de Fran se kolonisten medeplichtig te zijn aan de terreur in het protectoraat. NIEUWE NORMEN IN SOVJET RUSLAND. Volgens een artikel in een der Rus sische sportbladen zullen met in gang van 1 Januari 1953 nieuwe nor. men worden gesteld voor het ver krijgen van de titel „Meester in de sport". In Rusland heeft men, behal ve de internationaal erkende betite ling van grootmeester en meester bij het schaken, ook een dergelijke on derscheiding in andere takken van sport. Om in 1953 de titel van- „mees ter in dc sport" te kunnen verkrij gen moet een athleet, om slechts en kele voorbeelden te noemen, 47 se conden lopen voor de 400 meter. De grens was tot nu toe op 47,4 sec. gesteld. Voor de 1500 meter mag men slechts 3 min. 47 sec. nodig hebben, hetgeen een verlaging van de grens van 1,2 sec. betekent. Voor het ver springen wordt 7.80 meter gevraagd ini plaats van 7.60 meter. Bij het zwemmen dames wordt geëist een maximumtijd van 1 min. 6 sec. in plaats van 1 min. 8,2 sec. voor de 100 meter vrije slag. Wel een be wijs, dat men op deze wijze wil trachten snellere tijden te stimuleren. Thans zijn 46 takken van sport in Rusland erkend. Drie nieuwe spor ten zijn er n.l. bij gekomen, te weten hockey, moderne vijfkamp en model- zweefvliegen. KRONING OF TELEVISIE. Tussen de B.B.C. en de Ned. Te levisiestichting is een overeenkomst gesloten voor de televisie-uitzending van de Engelse kroningsplechtigheid in 1953. De transmissie zal waarschijnlijk geschieden via het Zuiden van En geland naar Frankrijk en zo naar België. Nederland, West-Duitsland en mogelijk naar andere landen. In Frankrijk zal Rijssel het cen trum zijn voor de transmissie op het vasteland van Europa. Minister Mansholt voert met het agrarisch bedrijfsleven besprekingen» in verband met de moeilijkheden bij de afzet van varkensvlees. Er be staat in principe overeenstemming over de instelling van een varkens fonds, dat handhaving van dc gega randeerde prijs voor bacorovarkens tot taak zal hebben. Na overleg met de stichting voor do landbouw, welk overleg nog op j enkele aanvullende punten moet worden voortgezet, heeft minister Mansholt besloten met ingang van heden, 8 December, de speling in de gegarandeerde prijs voor baconvar- kens die tot nu toe 5 cent naar be neden en naar boven bedroeg, op 10 cent te brengen. De minister heeft voorts besloten de prijs voor baconvarkens in Jan. 1953 te verlagen als gevolg van de gedaalde voederprijzen op de wereld markt. Proefstemming in Delft en Bolsward Over een Verenigd Europa" Op 17 December zal men in Delft en Bolswari. ter stembus kunnen gaan om zich uit te spreken over de vraag, of men een verenigde, demo cratisch Euro ia wenst of niet. Deze plaatsen zijn de derde en vierde gemeente in Europa waar proefstemmingen worden gehouden. Grote vergaderingen worden belegd om het publiek p de hoogte van dit vraagstuk te brengen en hoewel niet verheeld wordt, dar de organisato-' ren van de Ned. Raad der Europese Beweging het „ja" wensen, wordt geen propaganda gevoerd. De be langstelling voor de bijeenkomsten is zeer groot. In Bolsward houdt de midden stand etalagewedstrijden en pakt Europaverzen bf geschenken. De jeugd heeft zich op de Europa-fiets- vlaggen geworpen. De kleuters vlech ten matjes ro id Europa-zegels voor de ouders. Ook in Delft is men reeds zeer actief. Een nieuwtje zal daar zijn een rijdend stembureau ten behoeve van zieken- en rusthuizen. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H. Exc. dc Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot kapelaan te Rotterdam (O.L. Vr Onbevl. Ontv.) de Weleerw. Heer A. J. M. Spronk; tot kapelaan te Amsterdam (H. Vin- centius), de Weleerw. Heer G. J. Hoogervorst, die kapelaan was te Bodegraven; tot kapelaan te Noord- wijk (H. Jeroen), de Weleerw Heer W. G. H. Kamerbeek; tot kapelaan te Bloemendaal, de Weleerw. Heer C. van Gein, die Assistent was in Sancta Maria te Noordwijkerhout. Jioxieltje Gemakkelijk succes ontneemt aan het werk zijn bekoring; hindernissen maken het waardevol.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1