Vrijwilligheid en dwang de P*B*0* bij Economische Zaken de Tweede Kamer in „Dr. Eeshof" te Tubbergen Buspassagiers bedwelmd Val voor auto's RIJNSTREEK R.K. Woningbouwvereniging besprak haar plannen DONDERDAG 4 DECEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer In de middag van Woensdag wer den de beraadslagingen voortgezet over de begroting van Economische Zaken voor wat betreft de terreinen van minister A. C. de Bruyn, name lijk P.B.O., bezitsvorming en pro ductiviteit. De heer STAPELKAMP (AR) gaf bij repliek uiting aan zijn tevreden- heid over de opvattingen van de mi nister. De heer VAN DER PLOEG (KVP) drong nogmaals aan op zo snel mo gelijke behandeling en stimulering der onderhavige onderwerpen. De heer ROEMERS (Arb.) is dankbaar voor de toegezegde nota over de productiviteit. De heer WELTER (KNP) zeide, dat de toepassing van de P.B.O. vol gens de minister de maatschappelijke structuur op revolutionaire wijze zal veranderen. Zulks blijkt, aldus de heer Weiter, uit -et feit, dat de mi nister het instellen van de PBO's bij de wet niet wil loslaten. De KVP-afgevaardigde KOERSEN kwam nog eens terug op de bezits vorming voor aen die niet in winst gevende bedrijven werken. Hoe stelt de minister zich zulks voor? Spr. acht de P.B.O. geen revolutionnaire zaak. De heer VAN LEEUWEN (WD) vond het logisch, dat in onderne merskringen bij de opbouw van de bedrijven na de oorlog weinig aan dacht aan de bedrijfsorganisatie is be steed. De minister, aldus spreker, ontwikkelde bij de bespreking over de bezitsvorming een trustgedachte, waarbij men voor elkanders tantième ten worden. Het op vrijwillige basis instellen by algemene maatregel van bestuur blijft net ideaal. Tot de heer Gortzak zeide minister De Bruyn, dat dc EVC zich welbe wust zelf uitschakelt. Men bindt zich niet, wil tegen alles in de staat reor ganiseren, actie voeren, doch niet het spel volgens de regels meespe len. Als een P.B.O. wordt ingesteld, zal de E.V.C. gelijk andere vakcen trales naar deelneming kunnen me dedingen, mits men zich een even waardige partner betoont. Er ontspon zich nog een kort twist gesprek tussen dc minister en de heer Gortzak, die hem onderbrak en o.m. te horen kreeg, dat zijn bewe ging met lege handen staat en niets en driemaal niet bereiken zal. Daarmede werd de beraadslaging van de afdeling van minister De Bruyn gesloten. Demonstratie van geladen pistool Twee gewonden In de Frederik Hendrikkazerne te Venlo is weer eens een ernstig onge luk gebcura, doordat een der aldaar gelegerde militairen de werking van een pistool zou uitleggen, terwijl het buiten zijn weten geladen was. Een vaandrig moest daar gisteren de wacht overnemen en kreeg zo doende van zijn voorganger het wachtpistool overhandigd. Enige re- cruten vroegen de vaandrig hun uit te leggen, hoe het pistool werkte. De vaandrig heeft dit kennelijk nogal intensief gedaan en raakte op een gegeven moment de trekker. Tot zijn grote ontzetting bleek het wapen ge laden en het scho* trof twee militai ren. Een van hen werd ernstig ge wond in de rug, terwijl de tweede niet ernstig in het bovenbeen getrof fen werd. Beide recruten zijn naar het St. Josephziekenhuis te Venlo overgebracht en dt- Koninklijke Ma rechaussee stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. Bij de behandeling van de begro ting van economische zaken merkte de heer SCHOUTEN (AR) op, dat het bij de bevordering van de werkge legenheid op korte termijn gaat om een begrenzing van de werkloos heid. De heer CORNELISSEN (VVD) wees op het z.i. onverbrekelijke ver werkt, in casu de winstdeling. Ook I band tussen conjunctuur- en struc- was hij geschrokken van de gedach te tot dwangbesteding van de aan delen in de winsten. Spr. waarschuwde tegen een al te revolutionnair optreden bij P.B.O. en bezitsvorming. De heer GORTZAK kwam betogen, dat de PBO niets met revolutionnaire of evolutionnaire ontwikkelingen te maken heeft, doch louter een reac- tionnair opzetje is. De invloed van de eenheids-vakcentrale moet er door worden uitgeschakeld. Minister DE BRUYN zeide t.a.v. de bezitsvorming voor degenen, die niet in winstgevende bedrijven werken (b.v. ambtenaren), dat over de toe komst te dien aanzien nog weinig concreets te zeggen is. Spr. ziet in de hulp van ondernemingen aan ge ëmployeerden bij het verkrijgen van een eigen huis wellicht een voor beeld, dat eventueel door de over heden zou kunnen worden gevolgd. De minister verklaarde, dat de heer Weiter zijn opvattingen beslist ver keerd begrepen moet hebben. De kwalificatie „revolutionnair" neemt hij niet zo zwaat, omdat bij het in stellen van de PBO's inderdaad een maatschappelijke omwenteling plaats zal hebben. Het individualisme zal dan plaats gemaakt hebben voor so- lidarisme. De heer WELTER interrumpeerde d»3 minister enige malen, toen deze zich te deze beriep op gezagheb bende schrijvers. De heer Weiter riep op een gegeven moment: „De solida riteit berust op naastenliefde en deze op vrijwilligheid". „Maar wie praat er over dwang?" vroeg de minister. Alleen als het algemeen belang het eist zal in de toekomst de wet wel licht een6 voor het instellen van een bedrijfsorganisatie gehanteerd moe- turele werkloosheid. Beter is openbare werken uit te voeren, dan om belastingen ie verlagen. hee r CORNELISSEN (VVD) toonde zich ontevreden over de veer tig millioen gulden jaarlijkse winst, die de gemeenten samen uit de ener giebedrijven halen. In de tarieven zit dan een verkapte verbruiksbelas ting. Spr. bracht de ernstige situatie, waarin de (kleine middenstand ver keert, onder de aandacht. De liqui diteitspositie is zeer ongunstig en daarom pleitte hij voor mogelijkhe den tot credietgeving voor de mid denstand naar soepeler normen dan bij bankcredieten gebruikelijk is. De heer VERKEEK (AR) verzocht "de minister in de toegezegde mid denstandsnota een nauwgezette stu die op te nemen over de oorzaken van de tegenwoordige moeilijkhe den in de middenstandsbedrijven. irts vond hij de houding van de m-ddenstandsbank te commercieel. Volgens de heer DE GROOT (C PN) deugde er niets Hij klaagde over Benelux-conferentie te Scheveningen De Belgische minister van handel Meurice heeft de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden van het Belgische parlement medegedeeld, dat het ministerscomité der Benelux 20 December a.s. in Nederland, en wel te Scheveningen, zal vergaderen. Belgische, Nederlandse en Luxem burgse ministers zullen daar nagaan, welke vorderingen zijn gemaakt door de zeven Belgisch-Nederlandse com missies, die indertijd zijn ingesteld voor het zoeken naar werkwijzen om de moeilijkheden op te lossen, welke voor de Belgische industrie door de Nederlandse concurrentie zijn ont staan. De voornaamste hinderpaal voor een volslagen ecc nomische unie tus sen de drie landen, welke is bespro ken op de Beneluxconferentie te Le Zoute in België, is dat de lonen en prijzen in België en Luxemburg hoger liggen dan in Nederland, Tuinbouw boos op België Met algemene stemmen heeft de hoofdafdeling tuinbouw voor de stichting van de landbouw besloten, het dagelijks bestuur der stichting voor te stellen de ernstige bezwaren tegen het Belgische optreden met klem onder de aandacht van de mi nister van Landbouw te brengen. In tuinbouwkringen heerst gïote ontevredenheid over de wijze, waar op België het landbouwprotocol toe past. Zo worden er al jarenlang voor verschillende voor onze tuinbouw zeer belangrijke producten als sla, tomaten, bloemkool, appels enz. door België minimumprijzen vastgesteld op niveau's, welke ver boven de Belgische kostprijzen liggen. Her haaldelijk komt het voor, dat Bel gië, ondanks het feit, dat door Ne derland al zeer hoge heffingen bij de °xport voor België worden opgelegd ïoch nog tot algehele stopzetting van de import overgaat. Trekt regering subsidie in „De Eeshof" te Tubbergen, het ge boortehuis van mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman, zal, zoals bekend is, bin nenkort worden gerestaureerd en in gericht tot een opvoedingsinternaat voor misdeelde jongens. Daardoor wordt het huis als een monument voor de toekomst bewaard, terwijl tevens 'sociale en maatschappelijke belangen worden gegdiend. De bouw van het internaat in het Oosten van het land werd reeds ge ruime tijd noodzakelijk geacht. An dere internaten, die een overschot aan pupillen hebben, zien reeds lang uit naar het gereedkomen van het Tubbergse internaat, dat bij de ope ning plaats zal bieden aan tachtig jonigens. De Congregatie van de Broeders van de Christelijke Scho len heeft de exploitatie van het in. ternaat en de opvoeding der misdeel de jeugd op zich genomen. Deze Con gregatie is gesticht door de H. Jean Baptiste de La Salle, die in 1950 bij het derde eeuwfeest van zijn geboorte door Z. H. Pius XII tot patroon voor 11e onderwijzers werd uitgeroepen'. Over de gehele wereld verspreid telt zij 15.000 broeder-onderwijzers. Zij is in 1908 in Nederland gevestigd met als hoofdzetel Baarle. De tekeningen, vervaardigd door de architect, de heer Th. J. van Els- berg te Almelo, liggen al lang klaar. Het Rijk heeft de bouwplannen goed gekeurd, en de Stichting „de Eeshof" oen belangrijke bouwsubsidie toege wezen, maar bij voldoende eig^n startkapitaal (kapitaal èt fonds per- du). Drie jaren lang staat deze sub sidie op de Rijksbegroting uitgetrok ken. Nu dreigt de intrekking van deze subsidie, als de Stichting „de Eeshof", gevormd door en uit de ver eniging voor kinderbescherming uit het Oosten van ons land, die op hun beurt ontstaan z(jn uit de St. Vin- centiusverenigingen aldaar, niet bin- nen korte tijd van genoemde subsi die gebruik maakt. Nu is het Mgr. dr. Schaepmanfonds ten bate van de Stichting „de Ees hof" in» het leven geroepen met het doel het benodigde startkapitaal bij een te brengen en zo de stichting in staat te stellen genoemde restauratie en uitbouw uit te voeren. Daartoe is op alle Katholieke verenigingen voor kinderbescherming in den lande door genoemd fonds een beroep ge daan om hulp. Ook op andere Ka tholieke instellingen, verenigingen en particulieren zal een beroep worden gedaan om te helpen. Genoemd fonds zal Katholiek Nederland vrager: door vele kleine giften (gironummer van zijn penningmeester, de hec-r A. van der Horst, Lage rijkdijk 19 te Leiden is nr. 208.967) de restaura tic en uitbouw mogelijk te maker:. het uitblijven van bestrijdingsmid delen van ae werkloosheid. Alle be leid, aldus spreker was op de onder gang van het lmd gericht. Wij moe ten uit onder het dollarregime en gaan samenwerken en handeldrijven met de langs socialistische weg ge produceerde landen van Oost-Europa. De heer N. VAN DE HEUVEL (K VP) drong aan op een degelijk be leid ten aaneen van de groepen van midden- en kleinbedrijf. Hij juichte een middenstandsnota inzake een beleid op langt termijn zeer toe. Spreker zag voor de toekomst een grootse taak weggelegd voor de middengroepen in het algemeen. De heer KIKKERT (CH) maakte zich, gelijk nderen, zorgen over het aantal werkloden. Het acceptabele aantal van 95.000 is door het actuele aantal van 130.000 sterk overschre den. De heer WELTER (KNP) wenste een grotere attractie voor exporteurs en ook deugdelijk marktonderzoek. Het is, aldus spreker noodzakelijk goede vertegenwoordigers in het bui tenland aan te stellen. Een struikel blok zag spreker in de financiële po litiek die er op uit is de productie duurder te maken en de producenten te verhinderen voldoende vernieu wingen aan te brengen Door de zwa- re belastingen worden de wortels van de bedrijven uitgeroeid. De hoge loon- en inkomstenbelastingen zuigen de koopkracht vai de bevolking weg. Minister Zijlstra zal vanmiddag antwoorden. Uitlaatpijp verloten Geen ernstige gevolgen Gisteren kwam de bus, die de Haagse employé's van de K-L-M. da gelijks naar Schiphol vervoert, met bewusteloze mensen op het vliegveld aan. Onderweg had men de uitlaadpyp verloren en dit had benzinedamp in de autobus gebracht, waardoor de in zittenden bedwelmd waren. De medi sche dienst op Schiphol, die alle in zittenden onmiddelijk aan een on derzoek onderwierp, behoefde geluk kig geen ernstige verglftieingsgeval- len te constateren. De Inzittenden werden in een bus (met uitlaatpijp) voor een dagje naar huis gestuurd om weer op verhaal te komen. Vandaag zijn allen wjer lustig aan» de arbeid getogen. ADJUNCT-DIRECTEUR VAN DE OMMELANDEN HEEFT ONTSLAG GENOMEN De adjunct-directeur van de coöp. melkproducten fabriek De Ommelan den te Groningen, de heer D. Ste- neker, die gedurende 14 jaar aan deze fabriek verbonden was, heeft uit deze functie ontslag genomen. Omtrent de motieven, welke de heer Steneker daarvooor heeft, wilde hij voorlopig nog niets nveedelen. Ook de bedrUfschef van het labo ratorium van de fabriek, de heer J. Bosscher, die reeds gedurende 23 24 jaar aan de fabriek werkzaam is, heeft zijn ontslag gevraagd, evenals de bedrijfschef van de Condensfa- briek, de heer E. de Vries, die gedu rende vijf jaar aan de fabriek was verbonden. De heer De Vries, die ons dit mee deelde, wenste zich op het ogenblik nog van commentaar, inzake de ont slagaanvrage, te onthouden. Wel merkte hij op, dat de drie ontslag aanvragen als zodanig geheel los van elkaar staan. De voorzitter en secretaris van de Algemene Agrarische BedrUfsbond, de heren J. Lageveen en S. v. d. Ploeg, hebben een aanklacht inge diend tegen de heer F. de Boer, di recteur van de coöp melkproducten- fabriek De Ommelanden, wegens het verspreiden van een circulaire, waar in, naar zij menen, hun eer en goede naam op ergerlijke wijze zijn aan getast Door het instorten v.an een z.g pijlmuur in de vlamoven van een steenfabriek te Spijk bij Lobith is de 47-jarige arbeider A. C. gedood. Twee andere arbeiders liepen in wendige kneuzingen op. De ziekenfondspremie Evenals vorig jaar, voor wat be treft de vaststelling van de premie voor de verplichte ziekenfondsver zekering voor 1952, is ook nu weer door een commissie van de Sociaal- Economische Raad advies uitgebracht aan de minister van Sociale Zaken met betrekking tot de premiehoogte voor 1953. Door de Ziekenfondsraad zyn de ontvangsten en uitgaven van de ver plichte ziekenfondsverzekering voor 1953 begroot op respectievelijk ƒ207 min. (waarvan 190 min. premie-ont vangsten) en ƒ231,5 min. Hieruit resulteert dus een tekort van ƒ24,5 min. Ter dekking van dit tekort stelde de ziekenfondsraad voor de premie te verhogen van het be staande peil van» 3,8 pet. tot 4,2 pet., waardoor het tekort vrywel geheel zou z(jn gedekt. De commissie van de Sociaal-Eco nomische Raad heeft te dien aan zien een ander standpunt ingenomen. Zij stelt voorop, dat de algemene con juncturele situatie, waarin Nederland zich bevindt, het wenselijk maakt de lasten, welke op het bedrijfsleven drukken, zoveel mogelijk te beper ken. Gezien de omvang van het aan wezige reservefonds (per ultimo 1952 circa 120 tot 139 min.) meent zij, dat een belangrijk deel van het ver wachte tekort voor 1953 uit dit reser vefonds kan worden gedekt. De commissie stelt voor met de premieverhoging niet verder te gaan dan tot 4 pet. en het dan nog reste rende tekort (circa f 15 min.) te dek ken uit het reservefonds. Zoals be kend is, heeft de minister van Sociale Zekan inmiddels, overeenkomstig dit advies, de premie voor de verplichte ziekenfonds veraekering voor 1953 gebracht op 4 pet. Tweede slachtoffer voedselvergiftiging In het gezin Paulussen, waar - zoals men zich zal herinneren verschijnselen van vergiftiging zijn voorgekomen na het eten van weckte hoofdkaas, is thans het twee de slachtoffer te betreuren. Nadat eind vorige week de 18-jarige zoon aan de gevolgen van deze vergifti ging overleed, is gisteren ook de moe der van het gezin in het ziekenhuis te Sittard overleden. De toestand van de tweede zoon, die eveneens in het ziekenhuis verpleegd wordt, is nog zorgwekkend. DE 25.000 ERUIT In de 517e Staatsloterij, 5e klasse, 8e lijst viel op No. 5339 25.000.—. Boete en schadeloosstelling De tuinder H. v. d. B. uit 's-Gra- venzande heeft gisteren voor het kan tongerecht te Delft terecht gestaan als beschuldigde In een lang niet alle daagse zaak. Hij had in de heg, welke zijn tuin van de openbare weg scheidt, een autoval aangebracht, om dat het wel eens gebeurde dat be stuurders van auto's, die de bocht te kort namen, met hun wagen ln de tuin terecht kwamen. Aanvankelijk bestond de val uit houten palen, doch het resultaat was volgens V. d. B. niet bevredigend. Daarom had beschuldigde Ijzeren pinnen laten smedenen die werkten perfect! Althans, twee getuigen kwamen vertellen dat zij by elkaar voor zo'n tweeduizend gulden schade aan ka- potgestoken banden hadden gehad Nadat nog de politie te 's-Graven- zanide een bevestiging had gegeven van het proces-verbaal, hield ae amb tenaar van het O.M. een scherp re quisitoir, waarin hij ƒ200.boete subs, een maand hechtenis eiste. De kantonrechter merkte op dat de verdachte geen gemeenschaps mens is. Hy veroordeelde beschuldig de conform de eis. Bovendien zal de veroordeelde door zyn val aangerich te schade moeten vergoeden en de kantonrechter beloofde er op te zul len toezien dat dit ook inderdaad ge beurt. Op bezoek bij de burgemeester Drie weken voorwaardelijk De 46-jarige kantoorbediende uit Weesp was enige maanden hevig verbolgen, omdat hij door de gemeen teraad op de z.g. „zwarte lijst" was gezet, hetwelk betekent, dat de kan toorbediende te veel aan Bachus ge offerd had. Deswege weigerde de caféhouder van Weesp de man nog een druppel te verkopen en dit stak onze kan- toorbediende. Hy belde op een goe de avond by de burgmeester aan en het dienstmeisje bijna omverlo pend rende hy by de burgerva der binnen, die zich juist met zyn gezin rondom de dis geschaard had. Hij begon dc burgemeester eens precies te vertellen hoe hy over de zwarte lyst in 't algemeen en de no tering van zyn naam daarop in het byzonder dacht. Gisteren stond de man voor de rechter en nadat hy de burgemeester zyn excuses had aangeboden de burgervader accepteeerde deze wel willend hooide hy drie weken voorwaardeiyk tegen zich eisen, wegens huisvredebreuk en beledi ging van de burgemeester. ALPHEN AAN DEN R!IN De nog jonge R. K. Woningbouw vereniging „St Joseph" hield gister avond in de St Josephzaal haar eer ste openbare vergadering. Men heeft kennis kunnen nemen van de eerste plannen tot bouw van 4 eengezlns- en 40 etagewoningen, waarover wü dezer dagen uitvoerig berichtten. Aan de hand van 'n aantal schets- tekeningen heeft de voorz., de heer C. M Deerenberg. de plannen toege licht en na het betoog van de heer F. v. d. Gun, lid van de woningraad te Utrecht, gerezen vragen beant woord. De heer v. d. Gun, aan wiens me dewerking is te danken, dat deze woningbouwvereniging, na heel veel bemoeiingen, toch nog het levens licht mocht aanschouwen in 1951. sprak over de volkshuisvesting. De volkshuisvesting kan men niet meer zien als zuiver bouwtechnisch vraag stuk, maar ze is voor alles een spe ciale kwestie. Voldoende woningen lossen de kern van het woningpro bleem alleen niet op. De woning be- invloed de gemeenschap en hiervoor is van zeer groot belang hoe en hoe groot de inhoud der woningen is. Spr. wees erop hoe naast de pause lijke encyclieken, o.a. dr. Schaep man, dr. Ariëns en dr. Poel», baan brekend werk hebben verricht voor de sociale zijde van het woning vraagstuk. De grootte van de wo nlngen komt in het godrang en dit noemde spr. een verlies uit katholiek standpunt bezien. Ten opzichte hier van moet men vrij zyn. Van een centrale regeling vanuit Den Haag moeten we zo spoedig mogelijk af. Spr. noemde het in dit opzicht ver heugend, dat de nieuwe minister van Wederopbouw, ir. Witte, blijkbaar 'n geheel andere koers vaart. De wo ningbouw moet niet alleen gericht zyn op de huidige nood, maar ook op de vraag van de toekomst. Er moeten in Nederland nog 809.442 woningen worden gebouwd. De kath. woningbouwvereniging krygt nu ook een kans, hieraan haar aandeel by te dragen. De heer Deerenberg sprak een dankwoord voor de bemoeiingen, die de heer v. d Gun heeft gehad voor de oprichting van de vereniging. HU deelde voorts mee, dat het bestuur hoopt begin 1953 met de bouw te be ginnen. De deken, van wie het initiatief tot de oprichting uitging, was dank baar voor het resultaat. Een aantal personen meldden zich als lid vogr minimaal f 25,— per aandeel, desgewenst in gedeelten te voldoen. Men kan zich voorts opge ven by de heren A. F. Ruyssenaars, Nieuwenhuirenstraat en J. Kouw- mans, Jongkindt Coninckstraat. Volksonderwijs protesteert. Naar aanleiding van de plannen om de gemeenteiyke Nyverheids- school voor meisjes om te zetten 'in een Christelyke Nyverheidsschool in onze gemeente, heeft de afdeling Volksonderwijs onder leiding van de voorzitter de heer M. Karssemeyer, in een Woensdagavond in hotel Cen traal belegde protestvergadering krachtig stelling genomen tegen deze plannen. De heer Karssemeyer verwelkom de de talrijke aanwezigen en sprak een byzonder woord van welkom tot de heren P. van Thuyl en J. Duiker hoofdbestuursleden van Volksonder- wys, alsmede de heren leden van de raad Slootjes, v. d. Akker en v. d. Meent. Uitvoerig geeft de heer Karsse- meijer in zyn inleiding een overzicht van de gebeurtenissen der laatste jaren op onderwysgebied in onze gemeente. Komende op de recento plannen om te komen tot de oprichting van een Christelyke Nyverheidsschool voor meisjes, vraagt spr. zich af waarom dit wel nodig is, immers de gemeentel Nyverheidsschool werkt naar ieders tevredenheid liier. De Christelyke school zal stellig bezwa ren ontmoeten by vele ouders van de leerlingen der school. Do actie in onze gemeente gaat uit van een kleine bepaalde groop en bogrypc- lyk is het, dat Volksonderwys hier over ongerust is en met eon zeker wantrouwen de plannen ziet groeien waarby een meerderheid haar wil zal gaan opleggen aan een minder heid. Spr. vroeg aan het slót van zyn betoog hiermede niet te ver to gaan, daar dit zeker niet in het belang van de gemeente geacht kan worden. De heer J Duiker wees op het feit, dat de gemeentelijke Nyverheids- schoolkwestie primair een vraagstuk van politiek beleid is. Mocht de raad ooit er toe besluiten deze school op te heffen, dan is dit een slag in haar eigen gezicht, daar juist deze school destyds door het gemeentebestuur is opgericht als tegenhanger van Landbouw Huishoudschool. Ook dc heer Van Thuyi noemde deze zaak zo belangrijk, dot men zich hierover toch wel eens ernstig mag beraden. Verschillende aanwezigen stelden over deze belangryke kwestie vra gen, o.m. ds. Veencndaal, die er op wees, dat het niet zo'n grote meer derheid is die in onze gemeente werkt, maar integendeel een kleine groep fanatici waar de grote groep achteraan loopt. Wy moeten echter een scherpe houding hiertegenover stellen on wees in dit verband op de uitspraak van de Ned. Herv. Synode inzake dc schoolkwestie te Harde- gcryp. Nog enkele vragenstellers werden daarna beantwoord, waarna men in besloten vergadering over ging. Carburator ontploft Toen de garagehouder B. gister middag in de keuken van zyn wo ning aan de Hoofdstraat bezig was met het reinigen van een carburator cn hij deze boven eon gaspit hield, plofte het apparaat eensklapt met een geweldige klap uiteen. Gelukkig stond de keukendeur open, zodat de luchtdruk een uitweg had. Drie ruiten in de keuken en een winkelraam, dat zich op 8 meter afstand bevond, gingen in scherven. De heer B. liep geen letsel op. KETTINGREACTIE Toen de 27-jarige wielryder W. S„ Woensdagmiddag omstreeks 5 uur in -dc Envmalaan, ter hoogte van de Vries Lentsch een rechts van de weg geparkeerde groentewagen passeerde cn weer naar rechts wilde zwenken, gleed hy uit. Dc bestuurder van een hem achteropkomende luxe wagen, zag het ongevai gebeuren. Deze wil de naar links zwenken om de op straat liggende man te antwUken, docht slipte eveneens en kwam ge heel links van de weg tot staan. Uit de tegenovergestelde richting De Hoorn naderde een Citosabus, be stuurd door de heer D. K. uit Bos koop. Deze kon zyn wagen echter niet meer tijdig tot staan brengen cn botste, zy met geringe snelheid, te gen de luxe wagen op, waardoor deze aan de voorzyde werd inge drukt. Persooniyke ongelukken de den zich niet voor. Sint bezocht ouden van dagen. Dank zy het initiatief van de Unie van Vrouwelyke Vrywilligers hebben de ouden van dagen Woensdagmiddag in het IJsclubgebouw een Sint Nico- laasfeest meegemaakt, waarover on- getwyfeld nog lange tyd zal worden nagepraat. Het uitstekend geslaagde feest werd geopend door de presidente van» de U.V.V., mevr. Witschey-Unen, die St. Nicolaas in het tot de laatste plaats bezette IJsclubgebouw hartelyk ver welkomde. St. Nicolaas voelde zich biykbaar direct al thuis by de bejaarden en do stemming was prima. De dames van de U.V.V. zorgden voor de nodige verversingen, cn alle bejaarden mochten tevens nog een geschenk mee naar huis nemen. AARLANDERVEEN LTB. Dinsdagavond kwam de LTB byeen. Als afgevaardigde voor de Bonds-jaarvergadering werd aan gewezen de heer H. Luyben; tevens zal er een lid van het bestuur mee gaan. De feestavond van do afdeling zal plaats vinden op 8 Januari in samenwerking met de LTJ. De jon geren zullen de avond verzorgen evenals vorig jaar met muziek en zang e.d. De heer Jansen van het assurantie kantoor van de LTB gaf hierna een kort overzicht van het doel en het werk van het assurantiekantoor van de LTB. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen dienaangaande werd druk gebruik gemaakt. Tevens vertoonde dc heer Jansen twee films. ZOETERWOUDE IJsclub oud maar niet verouderd. - Als dat niet trekt, trekt niemen dal: een grote stapel krentekaters, speculaas en taai-taai poppen, cho colade en sigaren en het vooruitzicht na afloop gezellig te kunnen kaart spelen. Het café ,,'t Watertje" was zó vol met mensen en rook als nooit te voren. Voorz. G. P. v. Leeuwen was weer verheugd dat dc IJsclub zich in aller belangstelling mocht verheugen. Seer. Kodewyk had toch nog een belangryk verslag, al was er geen bezem op het Us geweest. In zon dooie winter zakt steeds het ledental: heren 265 (280), dames: 106 (120). Penn. C. v. Leeuwen Az. wist het saldo op te voeren van 608.82 tot 976.82. De vertrokken commissaris Cees v. d. Poel werd vervangen door Theo Overdevest Nz. Voor commissaris H. v. Wilsum, die wegens hojjo leeftijd bedankte, kon nog geen nieuwe ge vonden worden. Het bestuurslid J. Schenkeveld werd opgevolgd door zyn zoon L. Schenkeveld. In een hoekje van de zaal werd al geschiffeld met de kaarten, de maten waren» al bekend, maar er moest nog iets gewichtigs gebeuren: Regle- mentsherziening. Op 4 Februari 1895 opgericht ver viel ten tweede male na telkens 29 jaar de koninklijke goedkeuring; statuten on huish. reglement werden aangepast naar de huidige toestand. Het aanvankelijke doel: werkver schaffing en leggen van bonen op alle vaarten in Zoeterwoude, is geheel vervallen. By de huidige sociale wot- geving komen er geen behoeftigen meer op de baan en het loon van 1 per dag later als „nieuw in den lan de" aangevuld mot een dubbeltje per kind en per dag, kan ook niet langer gereglementeerd blijven. Spoedshalve stelde de voorz. voor het reglement ter inzage tc leggen, maar één lid meende toch wel recht op behandeling en kennisneming tc hebben, waarna de herziening arti- kelsgewys werd afgedaan. Het winterprogram werd aange kondigd: hardryden voor boven de 10 jaar en van 14 tot 10 jaar, dames- hardrijden, schoolwedstryden, kop pelwedstrijden voor heren cn voor dames, lange baan, toertocht en schoonryden. De ere-voorzi'.ter, burgemeester Smcets, stelde weer een prijs be schikbaar. Bij de rondvraag werd de Miendng als de meest geschikte plaats voor verlichte ijsbaan genoemd. Daarna vond de verloting van de heeriyk- heden plaats.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5