DUINSTREEK Discussie over georganiseerd overleg in ambtenarenzaken Algemene beschouwingen waren dit jaar aan gematigde kant Cultuurgrond weer slachtoffer van woningbouwmogelijkheden DONDERDAG 4 DECEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Gemeenteraad Oegstgeest In de gisteren gehouden vergade ring van de Oegstgeester gemeente raad bleken er bij de behandeling van de verordening voor het georgani seerd overleg in ambtenarenzaken een paar principiële verschillen te bestaan tussen B. en W. en enige raadsleden. In de eerste plaats wilden B. en W. niet de Unie van Overheidsperso neel volgen, die voorstelde alleen al gemene vakbonden, die dan boven dien nog deel moesten uitmaken van deze Unie, in het georganiseerd over leg te doen vertegenwoordigen. Zij konden niet inzien waarom de Unie een monopolistische positie zou moeten innemen, terwijl voorts schriftelijk gehoorde organisaties ge heel buiten het overleg zouden gera ken. De heer Blansjaar (Pr. Chr.) was het echter wel met de Unie eens. De Unie-bonden organiseren een ieder die in dienst is van de overheid en zijn zodoende representatief voor alle overheidsdienaren. De voorz. verdedigde hierop nog maals het voorste] van B. en W. In de tweede plaats kon bij de ar- tikelsgewijze behandeling mr. Berg- meijer (K.V.P.) zich niet verenigen met het feit, dat bij eventuele stem mingen in de commissie van overleg elke organisatie zoveel stemmen kan uitbrengen als zij op de eerste van dat jaar leden telde in dienst der ge meente werkzaam. Verschillende le den waren het met deze spreker eens, anderer. daarentegen wilden de voorgestelde redactie behouden. De heer Oosterom (Pr. Chr.) uitte daarbij zijn mening, dat recht boven het getal gaat. Na enige discussie werd de veror dening zoals ze er lag aangenomen, met de toezegging van B. en W., dat zij over het bovenstaande artikel de bonden nog eens lullen raadplegen. Zij zullen op een volgende raadsver gadering daarover rapporteren. Als leden van de raad in deze com missie voor georganieerd overleg werden vervolgens gekozen mevr. P. H. SmitsWitvliet (VVD), en de heren mr. J. Bermeijer (KVP), G. Blansjaar (Pr. Chi.) en G. J. Bloms- ma (Arb.). Als plaatsvervangende leden de heren van Kerkhoff (KVP), van Mameren (Arb.), Oosterom (Pr. Chr.) en dr. Simon ITiomas (WD). De voorz. deelde mede, dat er van de melkhandelaren een verzoek was binnengekomen, om gedurende een bepaalde periode des Zondagmorgens hun zaak open te mogen hebben. B. en W. zullen hierop mët een prae-ad- vies komen. Een verzoek van een zaadhandelaar om ontheffing van de verplichting op Dinsdagmiddags ge sloten te zijn werd afgewezen op voorstel van B. en W. Hoewel mevr. Smits (V.V.D.) meendè, dat de raad niet oM&r de zakelijke belangen van deze detaillist kon oordelen en het verzoek wilde inwilligen. In de vacature A. E. van der Voet werd in het Burgerlijk Armbestuur benoemd drs. M. Hins. Ingevolge een verzoek van het Burgerlijk Armbestuur kon de raad accoord gaan met het voorstel van B. en W. het subsidie te verhogen met 3000.en te brengen op 25.000.voor het lopende jaar. Hamerstukken werden hierna de verlenging van de rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten en verlenging van de overeenkomst tot verzekering van gemeentegelden met de Fraude Risi co Onderlinge te 's Gravenhage. De raad verleende voorts machti ging aan B. en W. tot het uitlenen van kasgelden, waarbij als maximum J 600.000.werd gesteld. Van de Bank voor Ned. Gemecn- tenontving het gemeentebestuur de aanbieding van een geldlening van 242.000.— voor de financiering van de 33 in Buitenlust te bouwen wonin gen. Deze lening werd aangegaan met een looptijd van 25 jaar, tegen 4 pet. Na korte discussie werd de pacht van twee percelen land, resp. aan M. A. Wijsman, W. Boer en D. de Mooij, verlengd. Nadat vervolgens de kosten voor het o.l. onderwijs over 1951 waren vastgesteld, werd z.h.s. besloten om medewerking te verlenen tot het aanschaffen van meubelen voor de Montessorischool, banken voor de R.K. Jongensschool en leermiddelen voor de R.K. Jongens- en Meisjes scholen. In de raadsvergadering van 17 October j.l, hadden B. W op voor stel van de heer van Nieuwkoop (Pr. Chr.) hun voorstel om j 2500. beschikbaar te stellen voor het aan brengen van TL-buizen in 6 lokalen van de o. 1. school teruggenomen voor nader onderzoek. Na dit onder zoek bleek, dat de kosten slechts 600.behoeven te bedragen voor aanbienging van 2-lamps armaturen waardoor een verantwoorde verbete ring in de "verlichting van de loka len zal worden verkregen. Daar ging do raad uiteraard mee accoord. Tenslotte besloot de raad tot het aanbrengen van 6 brandkranen ten einde de brandveiligheid van de in richtingen Endegeest Voorgeest en de Jelgersmakliniek te verhogen. Kosten 1800.--. Aan het einde der vergadering sprak de voorz. een Woord van dank tot dr. Simon Thomas, die nu wet houder Dijsselbloem 16 December a.s. hoopt terug te keren van zijn Amerikaanse reis, deze vergadering voor het laatst als waarnemend wet houder achter de bestuurstafel zat. HILLEGOM Groot succes De heer Jac van Leeuwen behaalde op de Grote Ten toonstelling te Amsterdam met 7 ko nijnen 7 eerste prijzen en 4 ere-prij- zen. Tevens werd hem toegekend 3 maal ZG en 4 maal GG plus het fraaiste dier van de Hollanders. Speeltuinwerk Nadat gisteren 300 kinderen op een hoogst gezellige wijze de middag haddon doorge bracht, was de toneelzaal van Flora, gisteravond vol van de ouders en an deren. De speeltuinvereniging,, Wee- resteyn", die haar eigen toneelgroep heeft, kwam voor het voetlicht. Voorz. G. L. Pijnacker. bracht in zijn inleiding hulde en dank aan zo- velen. die belangeloos hun tijd en energie geven voor het speeltuin werk. In het bijna afgelopen jaar ging 15 a 16.000 maal een kind door de hekken, van en naar de speeltuin. Hierna ging het scherm op en werd een klucht in drie bedrijven gespeeld; getiteld: „In een andere wereld". Er werd amateurswerk in acht nemende vlot gespeeld en de groep heeft vele prima krachten In opleiding. Na de uitvoering verscheen St. Nicolaas in de zaal cn deelde zijn goede gaven uit. Geboren: d. van H. C. Adamsc en J. Th. Hoogenstein; z. van C. M. Seij- sener en Th. J. Asper van Dongen; d. van H. G. Hylkema en N. Veldhuyzen van Zanten; d. van J. Weijers en M. F. A. Beijens. Getrouwd: B. F. Lommerse cn J. P. Broekhof; B. Akkerman en P. M. van Rooden; H. Aangeenbrug en H. R. G. Wisse; E. Planting cn H. Feen- stra; J. Salier en A. Bons. Overleden: H. Heemskerk-Kuipers vr. 71 j. Gemeenteraad Lisse De gemeenteraad heeft gisteren In een bijeenkomst, welke van 2 uur tot 9.30 duurde, de begroting 1953 behandeld. Als eerste spreker was aan het woord de heer J. P. de Koning (K. V. F.) De fractie was tevreden dat de gemeentebegroting sloot en er nog een post onvoorzien was van ruim 37.000.Zij geeft een voorzichtig financieel beleid te zien. Hoe zal de nieuwe financiële rege ling tussen het Rijk en de Gemeenten worden? De uitgaven liggen te vast om daarin ingrijpende veranderingen te kunnen aanbrengen Bovendien dient eerder met een verhoging dan met een verlaging van de vaste uit gaven rekening te worden gehouden. De batige saldi van voorgaande jaren tot en met 1950 ad ruim f 100 000.— en de geblokkeerde reserve van ruim f 350.000.alsmede de verwachting van een gunstig saldo over 1951 en 1952 geven weer enig optimisme. Betreffende de personeelsbezetting merkte spr. op, dat dit een gevolg is geweest van onderbezetting, groei der gemeente en reorganisatie. De verbouwingen van het gemeen tehuis volgen elkaar volgens K V P. te snel op. Kan de oplossing mis schien gezocht woïden in een uit breiding van het bestaande kantoor gebouw van het gasbedrijf door de onderbrenging hierin van Openbare Werken en Bedrijven. Met betrekking tot de volksgezond heid wees spr erop dat men nog steeds wacht op het raooort van de doorlichting van het T.B.C. onder zoek. Van de ernstige wil om te komen tot een zweminrichting zijn de frac tieleden overtuigd. Nieuwe woningen. De geluiden over de nieuwbouw van woningen in 1953 zijn volgens spr niet optLnvstisch ofschoon het stre ven van B. en W in deze zeer lof waardig is. Spreker verzocht met klem om te streven naar een groter woningtype, daar een natuurlijke gezinsvorming niet door een te klei- Gemeenteraad Boskoop Gisterenavond kwam de raad van I Boskoop onder voorzitterschap van burgemeester Verkerk bijeen. In verband met het ingek besluit van Ged. St., betreffende het uitstel van de vaststelling van het uitbrei dingsplan aan de Wilhelminalaan, drong de heer Noest aan op spoed. Tenslotte bleek, dat een andere ge dragslijn niet mogelijk was. Bij het inwerking treden van de verordening op de heffing en invor dering van reinigingsrechten is aan iedere ingezetene een emmer in ge bruik aangeboden en een aanslag in de reinigingsrechten opgelegd, afge zien van het feit, of van de aangebo den emmer gebruik werd gemaakt. Zoals te verwachten viel, is door een aantal personen bezwaar gemaakt tegen deze aanslag. B. en W. wilden nu aan enkele personen vrijstelling verlenen, doch hiertegen bestonden overwegende bezwaren. Meerdere leden voerden het woord. Toen het voorstel in stemming werd gebracht, kon het geen genade vinden. De be slissingen op de bezwaarschriften in zake de hondenbelasting konden evenmin genade vinden. De nu volgende vier voorstellen gingen zonder bespreking ondei de hamer door. Dit betrof de vaststel ling der bedragen voor de bijzondere scholen, n.l. 30.75 per leerling voor gewoon lager onderwijs en 57.35 per leerling voor uitgebreid lager onderwijs. Hierna volgde stemming voor een lid van het Burgerlijk Arm bestuur, waarbij het aftredende lid de heer J. C. van Deudekom werd herkozen. Aanbieding begroting. Ook de aanbieding van het ont werp begroting van de gemeente de gemeentebedrijven en van het Bur gerlijk Armbestuur voor het dienst jaar 1953 leverde geen commentaar op. Bij loting werden de afdelingen gevormd. Deze zullen bestaan uit de heren Hage, Jongejan, Splinter en Verbeij voor afd. I. De heren van Eijk, Romijn, Kooij en v d. Dool vor men afd. II en de heren Noest, van Wcngerden en Mathot vormen afd. III. De begroting sluit op een totaal van 903 426,66 met een post onvoor zien van 54.302,57. Vervolgens kwam een voorstel ter tafel tot aankoop en ruiling van grond in het Julianakwartier. Hier is de gemeente doende'de destijds ver kochte grond terug te kopen, aange zien het nu mogelijk is geworden in dit gedeelte woningwetwoningen te doen bouwen. De heer v. d. Kooij heeft nu zijn gedeelte te koop aange boden mits hij een ander gedeelte terug kan kopen. In verband met het ..Plan Wilhelminalaan" werden door de h.eer Noest en Verbeij enkele vragen gesteld in verband met an dere stukjes bouwgrond, welke nog door de gemeente moeten worden teruggekocht. Na enkele besprekin gen dienaangaande werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Het voor stel tot wijziging der beheersveror- dening voor de gemeente-bedrijven en het voorstel tot het verlenen van medewerking aan het bestuur der Chr. school aan de Rozenlaan voor het aanschaffen van leermiddelen werd zonder meer geaccepteerd. De verhuur van de woning Reijerskoop 48 kon eerst worden goedgekeurd, nadat de voorzitter de neer Verbeij de door hem gevraagde inlichtingen had verstrekt. Meer bezwaren ondervond het voorstel tot het in onderhoud over nemen van een gedeelte van de Laag-Boskoopse weg. De heer Noest vroeg in welke staat de weg nu wordt opgeleverd en wie de controle op de schoeiing zou uitoefenen. De heer v. d. Dool achtte de weg nog niet geheel in orde. De heer Hage achtte het op zijn plaats enige rente vergoeding van de Ned. Spoorwegen te vragen. De voorz. lichtte een en ander toe. Bij stemming werd ten slotte besloten het onderhoud van dit weggedeelte over te nemen tegen de oorspronkelijke prijs van 3500.- als afkoopsom. De heren Noest en v. d. Door waren tegen. De verzekering van gemeentegel den bij Fraude Risico-Onderlinge van Gemeenten werd verlengd. De rechtspositie van het gemeenteper- soneel werd in verband met de wijzi ging in de salaris regeling en de kin derbijslag e.d. gewijzigd aangepast. Overdracht woningen. Bij het voorstel tot het overdragen in eigendom aan de pl. woningbouw verenigingen van de 48 woningen aan de Goudse Rijweg werden weer meerdere opmerkingen gemaakt en inlichtingen gevraagd. De heer Jon gejan vond het een bezwaar, dat de Erijs der woningen voor elk der ouwverenigingen zoveel verschilt. Voor „Onze Woning" is de prijs 12.774,69, Patrimonium f 12.843,65 en voor St Joseph maar 11.588 43. Dit verschil zit in de grondprijs. De voorzitter lichtte toe, dat bij het be trokken departement bezwaar be staat die gelijk te maken. Na de hervatting kwam het reeds eerder ingediende en toen afgevoer de voorstel tot aankoop van bouw grond aan de Valkenburgerlaan en aan de Goudse Rijweg ter tafel. De heer Splinter opende de be sprekingen met de verklaring, dat deze zaak in zijn fractie (Prot. Chr.) is besproken. De woningnood is zeer groot en vanuit dit standpunt bezien moet- er goedkeuring aan het voor stel gegeven worden. Hij betreurde het echter, dat weer zeer goede cul tuurgrond verloren gaat. De heer Hage achtte de tijd te kort. Hij had niet voldoende tijd deze zaak gron dig te bekijken. Ook achtte hij ander terrein wel aanwezig. Bovendien wordt deze dure grond niet zuinig gebruikt. Bouw van boven en bene den woningen acht hij zeker verant woord. De heer Noest vroeg naar de mo gelijkheid, om op korte termijn te worden ingelicht over de stand van de plannen „Wilhelminalaan". Door het dralen van Ged. St. zijn wij nu gedwongen een stuk bouwgrond te kopen, dat duurder is dan de Wil helminalaan. Wanneer wij 'n grond- bedrijfje hadden gehad zou dit niet nodig zijn geweest. Hij voelt er niets voor om voor een dergelijke prijs te kopen. De heer Kooij betreurde het dat weer uitstekende cultuurgrond ver loren gaat, doch moet buigen voor de noodzakelijkheid. Weth. Taat lichtte een en ander nog toe. De gemeente heeft nog een contingent van 60 wo ningen en wanneer in 1953 niet wordt gebouwd vervalt dit. Al kwam het plan voor uitbreiding „Wilhel minalaan" morgen af, dan konden wij er toch nog niet bouwen. De-V oorz. gaf dan een uitvoerige toelicHting. doch de leden vonden deze blijkbaar nog niet voldoende, waarom de vergadering achter geslo ten deuren werd voortgezet. N her opening werd het voorstel in stem ming gebracht. Alleen de heer Hage stemde tegen. Bij de aankoop grond aan de Goudse Rijweg Oostzijde werd door de heren Verbeij en Ro mijn tegen gestemd. ne woning moet worden belemmerd. Kunnen B. en W. de K.V.P.-fractie inlichten wanneer tot de uitvoering van de riolering aan de 3de Poellaan zal worden overgegaan? Op het gebied van het onderwijs wees spr. met nadruk op verlaging van het vermenigvuldigingscijfer voor het gewoon lager onderwijs. Mag de K.V.P hierover iets naders vernemen? Met de exploitatiever goeding voor het Ulo-onderwijs ad 42per leerling kan de R.K. Ulo school niet toekomen en K.V.J -frac tie geeft in overweging deze subsidie te herzien. De subsidie voor het kleuteronder wijs is evenmin toereikend. Kunnen B. en W. mededelen, welke bezwaren er bestaan tegen de bouw -— van een nieuwe Nijverheidsschool op sluiting, grond welke in voorkoop is aan de Achterweg? ken om de leden nader uiteen te zet ten, waarom de Stichtingsvorm voor V.V.V. in Noordwijk gewenst is Div besluit kwam gisteravond tot uitvoering in de algemene vergade ring in „Zeerust", waarbij slechts een ?0-tal leden tegenwoordig waren. Mr. Woltjens stelde in zijn uitvoe rig betoog over de nieuwe Stichting allereerst de vraag: „Vangt do be staande V.V.V. de behoefte van de geheie badplaats op" en dan kwam hij tot de conclusie dat dit niet zo is, zodat het noodzakelijk is dat er één krachtige V V.V. komt en spreker zag geen andere weg, dan dat deze gebaseerd moet zijn op een Stich tingsvorm, waarin dc verschillende groepen in federatief verband samen kunnen werken. Men moet in deze niet kijken naar de, vorm, doch wat zit er in en spr. was er van overtuigd, dat men alleen uit de impasse kan komen, als het roer radicaal wordt omgegooid en men geen afwachtende houding aanneemt. Hoe scherp mr. Woltjens de zaak ook stelde, was hij toch niet in staat de aanwezigen te overtuigen, dat de nieuwe V.V.V. de Stichtingsvorm moest aannemen, ook niet toen er meerdere uren verstre ken in soms zeer breedvoerige ge dacht en wisseling. Een half uur na middernacht, werd het voorstel van het bestuur om in principe te besluiten op de voorge stelde statuten een nieuwe V.V.V. te stichten met 2/3 der stemmen ver worpen. Hierna werd wel een motie aange nomen, dat V V.V. sterk was vóór samenwerking en desnoods de stich tingsvorm wilde aanvaarden mits de vertegenwoordiging in het Stichtings bestuur beter in overeenstemming wordt gebracht met de bestaande groeperingen. Het bestuur werd ge- maentigd nieuwe besprekingen met de Stichting Noord wijk en dc Prov. V V.V. te openen en in deze een be slissing te nemen vóór 20 Dec. a.s. Hierna volgde te kwart voor één dc Speelvelden. Uitbreiding van de speelvelden op de sportterreinen voor de schoolvrije jeugd is zeer gewenst. Op de 1.1. gehouden vergadering van de raad is de samenstelling van de leden in de commissies ter sprake gekomen. Onze fractie wenst hierin duidelijk te zijn en neemt het stand punt in, dat de commissies zoveel mogelijk de verhoudingen, zoals deze zijn in de raad, dienen te weergeven Het is bekend dat de K V.P een sterke progressie voor de kinderbij slag noodzakelijk acht De K V P - fractie geeft in overweging om de regeling Maastricht over te nemen. De heer de Vries sprak namens de A. R partij en C H Unie Zijn finan ciële beschouwing maande tot grote voorzichtigheid met het uitvoeren van kapitaalswerken Met de uitbrei ding van het raadhuis kunnen de fracties accoord gaan. Spr wees op de verlichting van de Hereweg en andere straten, alsmede over dc zo noodzakelijke woningbouw Voorts informeerde hij naar de mo. gelijkheid de reinigingsrechten we derom af te schaffen. Gezinsverzorging is mooi en in het belang der gemeente, doch de frac ties betwijfelen of er wel voldoende reële mogelijkheden aanwezig zijn. Spr. wees op de onrendabele ge bieden van de watervoorziening in déze gemeente, nl. Rooversbrock- polder Zwartelaan en Loosterweg N. De heer H. van Waveren SGP was dankbaar voor het in te stellen struc tuur onderzoek in samenwerking met andere gemeenten in de streek. De heer v. Leeuw (P v d A.) be sprak eveneens het woningbouwpro- bleem. B. en W. wensen particulier initiatief voor het bouwen van wo ningen zoveel mogelijk te bevorde ren, waarom? Is woningwetwoning- bouw niet meer nodig mede in ver band met de opruiming van slechte woningen of krotten? Hiermede was de rij van sprekers :n eerste instantie voor de algemene beschouwing over de gemeente-be groting 1953 ten einde en ving de voorzitter de beantwoording aan, waarop wij morgen terugkomen. LEIDSCHENDAM Geboren: Arnoldus Petrus Maria, z. van A. P. van Lochem on M. Cornelisse; Pieter Cornelis, z. van A. Jasperse en J. G. van den Driest. Ondertrouwd: B. van den Burger te Ridderkerk en M. A. Vermeer; J. H. Schuringa en W. Hartvcldt. Getrouwd: G. W. Doeters te Den Haag en W. C. J. Langeveld; H. J. Clasener en M. A. van der Plas; L. Selder en G. A. Bergman. Overleden: C. den Heijer 57 j., echtgenote van M. Roos; E. S. de Ro mijn 39 j. echtgenote van S. Brakel; A. van As 52 j. echtgenote van H. C. Delmeer; F. A. van Veen 76 j. echtgenote van J. B. Geers. NOORDW1JK VREEMDELINGENVERKEER EN DE STICHTINGSVORM. In de vergadering van 31 October 1.1. was door het bestuur, nadat dit vele besprekingen had gevoerd met de Prov. V.V.V. en de Stichting Noordwyk, een voorstel gedaan tot oprichting van een nieuwe V.V.V. op de stichtingsgrondslag, waardoor het mogelijk zou zijn, dat de bestaande V.V.V. en de Stichting Noordwijk tot eenheid'werden gebracht De bespre kingen hadden toen tot uitslag, dat men de concept-statuten voor de nieuwe vereniging wel kon accepte ren,' doch dat men afkerig stond te genover de Stichtingsvorm en liever ten V.V.V. zag op verenigings grond slag. Besloten werd toen de voorz. van de Prov. V.V.V., mr Woltjens, op een ledenvergadering te verzoe NOORDWÏTK Geboren: Theodora M., d. van A. J Christiaanse en J. v. d. Zwart; Alida C., d. van J. P. Barnhoorn en N. Passchier; Maria A., d. van H. E. Verkade en J. v. d. Vijver; Nicolette H., d. van G. v. Schie en W. H. v. Bohemen. Ondertrouwd: A. W. Weelen 22 j. en P. L. Houwaart 21 j.- R. A. Berk- holst 22 j. en J. J. v. Beeleni 22 j.; A. de Vlaming 25 j. en A. M. v. Duijn 20 j. Getrouwd: H. L. v. d. Horst en D. Korbee; C. N. v. Schie en A. A. G. Duijndam; A. C. G. Bosman en L. M. Verhaegen. Overleden: Laurens Mink 81 j.; Aaltje Ammeraal 65 j. SASSEN HEIM BOEKENTAS EN VULPEN BIJ REDDINGSPOGING VERLOREN. De 27-jarige P. van R. uit Sassen- heim verleende Dinsdagavond om ongeveer half 7 in Den Haag mede werking bij het redden van ccn blind meisje, dat met haar geleidehond in het water was geraakt Zowel het meisje als de hond werden van de verdrinkingsdood gered De jeugdige P. van R. was zo onfortuintijk bij zijn reddingspogingen zijn tas me boeken en een vulpen in het water te zier verdwijnen. Er werd nog naar dc tas gedregd; echter zonder resul taat. DE KW*KEL Geboren: Petrus Franciscus Maria, z. van J. A. Huigsloot cn M. C. Bouwmeester; Emma Jacobs Maria, d. van M. M. J. M. Loomans cn A. M. C. Imper.s; Alida Maria, d. van L. van der Sluis en L. T. M. Lek. Ondertrouwd: K. J. van Rijn en M. C. Rotterman. Getrouwd: J. van Zeist en A. M. T. Lauwens. ZOETERMEER Ondertrouwd: N. J. Heemskerk 33 j. en H. E. M. Vollebregt 28 jaar. A. Verhoeff 26 jaar en N. G. Uitter- bogaard 22 j. Getrouwd: P. J. W. Hijdra 23 jaar en H. C. M. Moers 27 j. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER. Plaatselijk mist, overigens half of zwaar bewolkt. Overwegend droog weer. Over het algemeen zwakke wind tussen Noord-West en Zuid-West. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst, overigens temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. 5 Dec. zon op 8.3.1 cn onder 16.30. maar op 20.11 en onder 11.50 uur. tiet uxeeA in Eukojxa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: SSTOCKHOLM onbewolkt - -10 C. LONDEN zwaar bewolkt 2 AMSTERDAM onbewolkt —2 BRUSSEL onbewolkt 0 PARIJS onbewolkt 0 BORDEAUX onbewolkt 2 NICE regen 10 WARSCHAU gehel bew. —3 BERLIJN zwaar bew. 2 FRANKFORT geheel bew. 2 M MüNCHEN nevel 2— ZüRICH sneeuw 1 WENEN geheel bew. 1 BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „S.O.S. kind vermist", 14 jaar. „Dc smokkelpoort van Azië", 18 jaar. „Anna", volwassenen. ,Too young to kisss" alle leeftijden. „Jungle Jim cn de skelet mannen', 14 jaar. Lido: Rcx: Wat lezers schrijven TE VEEL ST. NICOLAZEN Elk jaar vieren wij de verjaardag van dc goede Sint. Dit is op zichzelf natuurlijk voor ieder, en vooral voor de kinderen de feestdag, waarnaar zij al weken van tevoren vorlongon. Maar weet u, wat mij cn velen met) mij, zo tegen' staat?. Dat is do veel heid van de Sinterklazen. Is dit nu geen dwaas gedoe? Moot' dit feest nu aléén maar een handclszaakje zijn, het kan toch heel anders en be ter? Zo het nu gaat. met vooral in de steden ettelijke Sinterklazen, geloofd toch ook het kleine er nauwelijks meer aan, en wat is het niet heer lijk als zo'n kleine nog vast over tuigd is van Het echte bestaan van de Heilige Man. Wat is nu wel het beste? Nu, ondergetekende dacht zo: Men vorrr.e zo ongeveer half Nov. een comité; deze benoemd een St. Nicolaas mét Piet (dus cén in iedere plaats), houdt dan omstreeks 1 Dcc. zijn intocht en zetelt vanaf die in tocht op een centraal punt in zo'n gemeente Iedere winkelier, die dan aan zo'n St. Nicoloasoctie deelneemt, geeft zich op bij Ijet comité. De win keliers geven dan bonnen uit naar gelang elke klant besteedt en gaat daarmee naar de Sint om een ca deautje in ontvangst te nemen. Dc bonnen, geir/erkt met fa.naam cn besteed bedrag, vormen later het punt voor de afrekening. Het comité betaalt hiervan alle kosten. Zoiets zou toch voel mooier zijn cn ongetwijfeld doeltreffender. De ge meente zou dan natuurlijk moeten verbieden, dat er zo hier of daar toch een Sint Nicolaas gaat zitten. A. DE HAAS, Kerkstraat 43, Katwijk aan den Rijn. GEMEENTERAAD VALKENBURG De raad van Valkenburg kwam gisteren in vergadering bijeen. Bij de opening herdacht de voorz., burge meester W. M, v. d. Horst, twee per sonen, die kortelings overleden zijn. Het waren mr. Bolsius, die in 1940 waarn. commissaris der koningin was en zodoende veel contact had met Valkenburg en voorts ds. Her- manides, de oprichter van de Chr. School. Een verzoek aan Ged. Staten, om. een inhaalverbod vast te stellen voor het gedeelte van de weg. Haagse Schouw naar Katwijk, buiten de be bouwde kom, werd afgewezen. Van het bankierskantoor Staal cn Co. was een aanbieding ontvangen voor een geldlening groot 150.000 tegen \yK pet Met deze geldlening kunnen de navolgende uitgaven worden geconsolideerd; bouw wonin gen aan de Rijnlaan. overblijvende kosten aankoop grond Brussee; kos ten bouwrijp maken terrein Hoofd straat; bouw transformatorstation; bouw veerhuisje; enz. Hiertoe werd besloten. Vervolgens kwam de oprichting van een. kleuterschool ter sprake. Het comité Kleuterschool had ver zocht het perceel Hoofdstr. 66 met het daarbij behorende gedeelte no. 64 a en de grond van de gemeente te kunnen kopen, teneinde na het leeg komen daarvan in de benedenver dieping een kleuterschool op te rich ten cn de bovenverdieping te blijven verhuren Omtrent de aankoopprijs van f 9500,was al overeenstem ming bereikt, doch slechts in die zin, dat de gemeente een subsidie verordening voor het kleuteronder wijs zou ontvangen cn zou deelnemen in do eerste stichtingskostcn. Na enige besprekingen hierover werd dit aangenomen. Voorts werd besloten een bijdrage groot 2500,te geven voor de eerste stichtingskosten en tot het verlenen van een jaarlijkse subsidie van ongeveer 1000,per jaar. MARKTBERICHTEN GOUDA, 4 Dec. Kaas. Aanvoer 89 partijen. Prijzen: le soorf 2.41 2.44, 2c soort 2.382.40 en extra kwaliteit tot 2.48 per kg. Handel kalm. TEP AAR, 3 Dec. Groente. Wit lof I 39—54 cent, idem II 22—37 ct., uien 718 cent, rode kool 79 cent, groene kool 12 cent witte kool 4 cent, waspeen 10 cent. knolrapen 2 cent, alles per kg., boerenkool 0.90—1.30 per kist druiven 3350 cent per half kg., tomaten 2333 cent, idem B 28 cent idem C 18 cent per ae Appels; Pippeling 6 cent. Notarisappel 10 cent, Bellefleur 6 cent, Guldeling 6 cent, Groninger Groninger Kroon 5 cent, zoete Ermgaard 8 cent Sterap pel f cent, Present van Engeland 10 cent Peren: Remy 7 cent, Gieserwil- deman 10 cent, Brederode 10 cent, alles per kg.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3