S)eCcidóe(Bou^a/itt Deens oorlogsschip strandde Het uur der beslissing voor Duitsland Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 4 DECEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12757 Duitsland op de tweesprong Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Helicopter bracht redding Britse reddingboten en een hef- schroefvliegtuig van de R.A F heb ben gisteren de gevaren van de win terstorm getrotseerd om de opvaren den te redden van een Deense pa trouilleboot die voor de Engelse Oostkust was gestrand op een zand bank na manoeuvres met de Britse marine. Het honderd ton metende oorlogs scheepje Havoernen werd op 5 km van Yarmouth door de storm op de bank geslagen en kon er niet op eigen kracht meer af komen. Die zandbank is het toneel geweest van tientallen schipbreuken. Dertig jaar geleden dook hij weer uit zee op. na driehonderd jaar lang ondei de op pervlakte te hebben gelegen. Zodra de Havoernen was gestrand, voeren enige reddingboten uit danks de storm die met vlagen van 80 km per uur de zee opzweepte Zij wisten na een urenlange strijd tegen de hoge golven de zandbank zo dicht te naderen, dat zij negen man van het gestrande schip konden overne men. Twee officieren en tiei. matro zen bleven aan boord achter Zij lie pen op het eerste gezicht niet veel gevaar want het schip had geen schade opgelopen en lag letterlijk hoog en droog. Toch wilden de Engelsen proberen zo veel mogelijk mensen in veilig heid te brengen. Tenslotte bestond de kans dat het weer nog slechter zou worden en dat de reddingboten geen nieuwe pogingen zouden kun nen ondernemen. Daarom werd er, hoewel het al tegen de avond liep, een hefschroefvliegtuig gerequireerd, dat een lange afstand tegen de wind in moest afleggen, voor het boven het Deense schip verscheen. Het liet een lijn zakken waarlangs drie man nen naar boven klommen. Zij wer den naar Yarmouth gebracht, waar na het vliegtuig terugkeerde naar het schip en nog een man redde. Maar toen was het al zo donker ge worden, dat men van verdere red dingspogingen moest afzien. Gedurende de werkzaamheden van de reddingboot en de helicopter cir kelde een bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht boven de zandbank, om wanneer daar behoef te aan mocht ontstaan, een redding- Waar is mijn trein gebleven Groot was de verbazing van de machinist van de Ventimi- glia-Straatburg-express, toen hij gisteren bij Besangon bemerkte, dat de trein achter zijn locomo tief verdwenen was. De machinist reed de route terug tot de plaats waar de trein stond met een gebroken kop peling. De express kwam ander half uur te laat in Straatsburg aan. De meeste passagiers hadden niets van het incident gemerkt, zo vast hadden zij geslapen boot aan parachutes neer te laten. Tal van schepen van de Britse ma rine werden gereed gehouden om de reddingboten te assisteren. Men heeft goede hoop dat het Deense oorlogscheepje behouden zal blijven. Assemblée achter Korea-plan De Algemene Vergadering van de UNO heeft gisteren het Korca-plan van India dal door de politieke commissie reeds was aangenomen definitief gaedgekeurd, met een mee* derheid, die welhaast ongekend is in de UNO-ann3len De uitslag der stemming was 54 vóór, het Sovjet-blok (5) tegen, ter wijl nationalistisch China zich ont hield. Tevoren had India dit plan enigs zins gewijzigd om aldus aan de Sov jet-bezwaren tegemoet te komen In de inleiding tot dt resolutie, die zegt, dat de voorstellen moeten worden voorgelegd aan China en Noord- Korea als basis voor een overeen komst, werd nl. ingevoegd: Opdat een onmiddellijke wapenstilstand het gevolg zal zijn". De Russische minister Wisjinski vond echter, dat deze wijziging niet ver genoeg ging. Ook de tweede aanval van de Viet- minh op de „vesting" Nasam is door de strijdkrachten van de Franse Unie afgeslagen Tegelijkertijd zijn de Fransen een afleidingsaanval be gonnen bij Boc'tsjoei in het Zuiden van de rijstdelta Volgens het eerste Franse com muniqué na het verbod om over Na sam .nieuws te geven, werden bij de laatste aanvallen 740 rebellen ge dood. Ook de Franse minister voor Indo-China, Jean Letourneau. sprak van zeer zware verliezen, die de Vietminh bij Nasam heeft geleden. In andere berichten eveneens uit Franse bron wordt gezegd, dat 1500 rebellen bij Nasam buiten ge vecht zijn gesteld terwijl de Viet minh bij haar terugtocht /an het slagveld 150 automatische wapens achterliet. Eén post in de buitenste verdedigingsgordel moest op één nacht zeven aanvallen afslaan. Benden braken spoorlijn op De dienst van de Indonesische spoorwegen heeft medegedeeld, dat met ingang van 1 December de trein verbinding tussen Cheribon en Djok jakarta over Purwokerto tijdelijk is stopgezet. Op 1 December heeft iu.1. een bende de baan opgebroken tus sen de plaatsen Kretek en Bumi Aju. Reparatie is voorlopig niet mogelijk, daar in de buurt benden zijn ge signaleerd. Het treinverkeer is om gelegd over Semarang. Duikboot gevonden in Noord-Holland De twee eerlijke vinders mogen hem houden TORPEDO ZORGDE VOOR VERRASSING! Twee Noordhollandse jongens kun nen zich,.wanneer alles vandaag nog goed meeloopt, de gelukkige eige naars van een twee-persoons duik boot noemen, al weten zij nog niet precies hoe hun duikboot er van bin nen uitziet. Enige maanden geleden vonden Bob en Adriaan uit Castri- cum op een zandbank de duikboot en na een hele kantoorboekhandel met formulieren ontvangen en verzonden te hebben, kregen zy toestemming van de Rijkswaterstaat en de stich ting Oorlogsdomeinen, het vaartuig uit te graven. Dit bleek geen gemak kelijk karwijtje en diverse pogingen moesten opgegeven worden, totdat dezer dagen het grote ogenblik ein delijk aangebroken scheen en de duikboot gelicht zou worden. Op het ogenblik echter dat de strak gespan nen kabels de duikboot uit zijn zee mansgraf zouden lichten, zagen de werklieden een sigaar-vormig attri buut bij de duikboot liggen en enige ogenblikken later was de mijnoprui- mingsdienst al gewaarschuwd, die in ijltempo ter plaatse verscheen. De marine-autoriteiten wilden eerst de torpedo met duikboot en al de lucht in laten vliegen, maar de jongeman nen wezen op de moeite en de pa pierwinkel en de hoge verwachtin gen en per slot van rekenipg zijn marine-autoriteiten ook gewone mensen. Met moed en beleid werd de ontsteking verwijderd en als het nu vandaag nog goed afloopt met de verwijdering van de ontplofbare de len in de kop van de torpedo, dan is de duikboot gered en kunnen Bob en Adriaan beginnen met de toren van de boot open te branden, teneinde hun brandende nieuwsgierigheid naar de inhoud van de boot te be vredigen. Hedenmorgen om 11 uur was de springlading door de marine mijn- opruimingsdienst verwijderd en de boot werd tijdelijk aan de zorgen van een slopersfirma uit Leidschen- dam toevertrouwd, die de toren zal openbranden. Hierna zal de marine de inhoud inspecteren om te zien of er nog toestellen in zijn. die voor haar van belang zyn. Is dat alles ge schied, dan zal de boot het onver- vreembaar eigendom worden van de twee Castricummers. Jlaweitje Gelijke antipathieën brengen meer mensen tot elkander dan gelijke sympathieën. „Eindelijk", zo zeide hij, „moeten wij de les uit de historie trekken. Sinds 1870 trachtte Duitsland steeds vrienden en bondgenoten te vinden, omdat men besefte, dat Duitsland ondanks zijn kracht zonder vrienden niet kon bestaan. Maar het vond ze niet, hoofdzakelijk door eigen schuld, door verblindheid, door onvoldoende te waarderen, wat werd aangeboden, door een te groot vertrouwen in zich zelf. Duitslands positie is kwetsbaarder dan ooit te voren in zijn lange histo rie. Duitsland is verdeeld en ver scheurd, ontwapend en weerloos. Het wordt overschaduwd door een .ko los, die tracht het tot slavernij te brengen en te verslinden. Ik doe een beroep op het gehele Duitse volk, om zich bewust te zijn van het gewicht van deze beslissing. Dit is Duitslands uur der beslissing Wij staan op het kruispunt van slavernij en vrijheid". Aannemen of verwerpen. Adenauer waarschuwde, dat wan neer de Bondsdag de ratificatie wei gerde, de langzaam ophelderende toe. komst van het Duitse volk en van Europa weer in het duister zou wor den gehuld. Het Moskouse partij-con gres had bewezen, dat de communis ten het Westen willen verdelen. Adenauer citeerde de socialist Schmidt, dat het was: aannemen of verwerpen. Een tussenweg was niet mogelijk. Er was anderhalf jaar aan de verdragen gewerkt. Herziening was uitgesloten. Verwerping van de verdragen zou kunnen maken, dat de Westelijke mogendheden ten koste van Duits land met de Sowjet-Unie tot een ac- coord kwamen. Het zou ook kunnen leiden tot oorlog op Duits grondge bied. Overigens zal het leven na de aan vaarding der verdragen niet blijven stilstaan, aldus Adenauer. De verdra gen zouden herzien kunnen worden zodra b.v. een Europese federatie tot Slansky en Clementis opgehangen NIEUW PROCES IN DE MAAK Slansky, Clementis en de negen andere communistische leiders, die vorige week te Praag wegens verraad, spionn^ge en sabotage ter dood werden ver oordeeld, zijn gistermorgen in de Praagse Pancrac-gevangenis terechtge steld nadat hun verzoeken om gratie door president Gottwald waren afge wezen. De zuivering in de partij is intussen kennelijk nog niet afgelopen. Zo werd zoals bericht, de minister van Buitenlandse Handel, di Gregor, van zijn functie ontheven In de gevangenis bevinden zich nog andere functionarissen, en volgens AP zijn er aanwijzingen, dat binnen enkele we ken een nieuw „proces" gevoerd zal worden. Tijdens de oorlog werkte hij onder pres. dent Benesj in de Londense re gering en na zijn terugkeer in Tsje- cho-Slowakije werd hij als ondermi nister van Buitenlandsehe Zaken ver tegenwoordiger van zijn land in de UNO tot hij m 1949 werd teruggeroe pen. In 1951 werd hij op beschuldi ging van sabotage gearresteerd maar ontsnapte naar Joegoslavië De Joe- goslaven echter leverden Clementis uit. Hij was vroeger een vriend van de Russische minister van Buiten landse Zaken, Wisjinski. DE OUDE GARDE. De thans (vermoedelijk door op hanging) geëxecuteerde Rudolf Slansky, eens een vriend van Stalin en een communistenleider van de „oude garde", was het laatst secre taris-generaal van de Tsjecho-Slo- waakse communistische partij ge weest Dr Wladimir Clementis behoorde reeds tot de communistische onder grondse partij, dief in 1933 werk- zaam was. Hij week bij de Duitse in- tocht uit naar Frankrijk, waar hij te i zamen met de Spaanse communisten, i leidster La Passionaria" op verga- I deringen sprak. 0, kom er eens (Advertentie). MOSSADEQ WEER IN BED De Perzische minister van Buiten landse Zaken, Hoessein Fatemi, heeft de pers meegedeeld, dat pre mier Mossadeq ziek is en sedert Dinsdag niemand heeft kunnen ont vangen. De Perzische premier is overigens al geruime tijd ziek. Herhaaldelijk heeft hij te bed liggende kabinets raad gehouden of buitenlandse di plomaten aan zijn sponde ontvangen. De 73-jarige Mossadeq werd de laatste tijd voortdurend door flauw ten bevangen tijdens redevoeringen in het parlement en internationale conferenties. Ratificatiedebatten te Bonn begonnen Pleidooi van kanselier Adenauer De Duitse Bondsdag is gisteren begonnen aan het driedaagse debat over de Conventie van Bonn, die een einde maakt aan de bezettingstoestand van West-Puitsland, en het verdrag in zake een Europese Defensie Gemeenschap, dat voorziet in de herbewapening van de Bondsrepubliek Zoals bekend is de verwachting, dat de Bondsdag deze verdragen zal bekrachtigen, doch dat dit niet zonder zware strijd zal geschieden. Dit bleek Woensdag reeds. Bondskanselier Adenauer hield een knappe rede van twee uur. De socialist Ollenhauer diende een reeks handige amendementen in, die indien aange nomen, de bekrachtiging der verdragen ernstig zouden vertragen. De com munisten probeerden herrie te schoppen. Het blanke parlementsgebouw aan de Rijn te Bonn werd bewaakt door eeu sterke pol iemacht, die klaar stond met brandspuiten. Er waren zoveel verslaggevers, dat in het gebouw extra gehoorzalen moesten worden ingericht, waar men de debatten via luidsprekers kon volgen. De hele zitting werd trouwens door Duitse radio stations uitgezonden. DE LES UIT DE HISTORIE. Adenauer deed in zijru langzaam en zorgvuldig voorgedragen rede een beroep op het Duitse volk, om de gelegenheid aan te grijpen, voor het eerst in deze eeuw machtige bond genoten te maken. Geen Duitser kon zich veroorloven, de helpende hand te weigeren, die de Westerse wereld hem toestak. stand kwam. „Wij hebben alle hoop, dat dit het geval zal zijn in 1953". zo zeide de bondskanselier, die de rati ficatie door Duitsland, vóór de an dere landen der Defensie-Gemeen schap doordrijft om een stimulans te scheppen voor Europa's eenmaking. Adenauer kwam aan het woord, nadat de rapporteurs urenlang com missie-verslagen hadden uitgebracht. Consciëntieuze Bondsdagleden, die de volledige documenten bij zich had den, droegen blauwe mappen met 700 pagina's. Tijdens het debat trachtte een groep comi. unistische vrouwen de vergaderzaal te bereiken. Zij werden door de politie teruggedreven. Socialistische amendementen. De socialistische amendementen luiden: 1. Ook de Bondsraad moeten de ver dragen worden voorgelegd. 2 Frankrijk moet de betekenis van' zijn verdrag met de Sowjet-Unie van 1943 toelichten. 3 Géén bekrachtiging vóór de uit spraak van het Constitutionele Ge rechtshof. 4. Eerst een accoord met Frankrijk over de daar gevangengehouden oorlogsmisdadigers. 5 Eerst een herziening van het be zettingsregiem in het Saargebied, analoog aan de Conventie van Bonn. Mieuw tqpe mynetweqe* te uiatei qelaten Te Gosport (Hampshire) werd dezer dagen de mijnenveger Altham van een geheel nieuw type, door Lady McCall, de echtgenote van Vice-Admiraal McChll, te water gelaten, op de werf van Camper and Micholsons. 29 van de vaartuigen, waarvan de Altham de eerste is, zullen eind 1953 in dienst van de Britse Marine zijn. Deze kustmijnenvegers zijn bestemd om dienst te doen in ondiep water. Elk vaartuigje heeft behalve de mij nenveeg-installatie ook een kanon. De Altham loopt te water. U ook al, excellentie Dr. Gunnar Hedlund, de Zweedse minister van binnenlandse zaken, is beboet met 1.400 Zweedse kronen, omdat hy zijn inkomsten /oor de be lastingen niet volledig had opgege ven. Zijn vrouw werd wegens de zelfde nalatigheid veroordeeld tot een boete van 600 kro.ien. Hun i wordt ten laste gelegd in totaal een bedrag van 8.170 kronen niet ver meld te hebben op het aangiftebiljet voor 1049. Dr. Hedlund heeft gezegd, dat hij dat vergeten had, omdat zijn bank hem telefonisch meegedeeld had dat het bedrag op zijn rekening was overgeschreven en hij daarvan geen aantekening had gehouden. Taft kreeg geen applaus De Amerikaanse Republikeinen schijnen de aanval, die senator Ro bert Taft op Eisenhower heeft ge daan, zeven weken voor de nieuwe president in functie zal treden, niet bijzonder te waarderen. Maar hoe zeer Taft ook verbolgen is over de benoeming van de Democraat Martin Durkin tot Eisenhower's toekomstige minister van Arbeid, men aarzelt toch om thans reeds te spreken over een breuk tussen Taft en Eisenho wer, die elkaar tijdens de strijd om de candidatuur van de Republikeinse partij zo fel hebben bestreden. Senator Taft zal binnenkort gele genheid hebben om na te gaan, hoe groot zyn invloed op de Republi keinse partij nog is. De benoeming van Durkin, evenals die van alle an dere nieuwe ministers in Eisenho wer's kabinet, moet immers door de Senaat worden goedgekeurd. In het debat over die benoemingen zal Taft zich tegen Durkin verzetten en daarmee indirect de strijd tegen Eisenhower aanbinden. Dan zal blij ken, hoeveel republikeinen er toe bereid zijn met Taft mee te gaan. D»- West-Berlijnse politic heeft zojuist waarschuwingsborden laten aanbren- een op de grens tussen de Amerikaanse en Russische sectoren, die de West- F.erlijnse automobilisten ervoor waarschuwen dat wanneer zij op dit kruispunt de Russische sector inrijden, de Oost-Berlijnse volkspolitic hen i.iet zal toestaan langs dezeLfdc weg terug te keren. Op een ander bord staat i.a. de waarschuwing te lezen, dat de Russische sector 10 metet vorder begint. TELEFOTO. ERNSTIG VERKEERSONGELUK IN OOST-DUITSLAND. Naar het Oostduitse persbureau A. D..N. heeft gemeld, zyn Woensdag in de buurt van Zossen, ongeveer 30 km. ten Zuiden van Berlijn, tien per sonen om het leven gekomen en 25 gewond, toen een bus op een spoor wegovergang door een trein gegrepen werd. De bus slipte op de gladde weg en reed door de afsluiting van de overgang, daar de remmen weiger den. Prins Bernhard wordt morgen terugverwacht Naar wij vernemen wordt Z.K.H. Prins Bernhard van zijn reis door Zuid-Amerika Vrijdagochtend 5 De cember op Schiphol terugverwacht. Nieuwe aanval op Nasam afgeslagen 'n Gewaarschuwd man telt voor twee 1 lil W&Ttï

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1