3)e C<2idóe6oii^omt Na de Saarlandse verkiezingen Het plan van India aanvaard H?5LU| buriéd loop BODIES HtnLRÜHEN Als Eisenhower op reis gaat CHURCHILL WAARSCHUWT VOOR OOST DUITSLAND Diplomaat hing zich op Een moedige radio-rede Mevr. Boesman zweefde boven Griekenland Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 2 DECEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12755 Wordt Saarbrücken Europa's hoofdstad? Papengracht 32» Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. rnnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.80 Gemeenteclassificatie DLJ de behandeling van zijn begro- ting van Binnenlandse Zaken heeft minister Beel aangekondigd, dat hij dit parlementaire jaar de eerste stap zou zetten op het door nige pad der gemeenteclassificatie. Het wordt tijd. Reeds meer dan vijf en twintig jaar is deze classificatie van het overheidspersoneel naar de gemeentelijke indeling een steen des aanstoots. Deze classificatie is de bekende gemeente-klasse-indeling, welke is vastgesteld voor burgerlijke rijks ambtenaren bij K.B. van 1925. Dit K.B. houdt in, dat de gemeenten in drie klassen werden ingedeeld, wel ke indeling werd gebaseerd op een verschil in de kosten van levenson derhoud in de verschillende ge meenten. Om precies te zijn kwam deze clas sificatie neer op een standplaats-af trek voor gemeenten, die goedkoper werden geacht dan andere. Voor het Rijkspersoneel werkzaam in een derde klas gemeente bedraagt deze aftrek 8 pet. van het salaris, voor gemeenten van de tweede klas 4 pet., terwijl in gemeenten der eer ste klas geen aftrek wordt toegepast. Aldus luidt de regeling nu reeds ze ven en twintig jaar onveranderd. A FGEZIEN van het feit, dat de le- vensomstandigheden in die ze ven en twintig jaar dusdanig zijn gewijzigd, dat deze indeling noch naar gemeente noch naar percentage met de huidige toestand in overeen stemming kan worden geacht, doet zich bovendien reeds al die jaren het feit voor, dat deze indeling in drie klassen volkomen willekeurig is geschied. Vele middelgrote ge meenten vooral in het Zuiden zijn wat klasse-indeling aangaat gelijk gesteld met veel kleinere gemeen ten in het Noorden en het Westen. Om een voorbeeld te noemen Bode graven, Brielle en Edam behoren tot de tweede klasse en zijn dus gelijk gesteld met gemeenten als Bergen op Zoom, Breda, Helmond, Roosen daal en Roermond, terwijl Gouda, Vlaardingen, Wageningen en Zand- voort eerste klas gemeenten werden. DEZE kwestie is natuurlijk op de allereerste plaats een loonkwes- tie. Het gaat hier namelijk om de vraag of de nominale lonen in alle 'gemeenten ook werkelijk gelijke reële lonen zijn. Het rapport der commissie-Kruyt, welke commissie in 1948 werd ingesteld om deze zaak te bestuderen, kwam tot d conclu sie, dat de grotere bevolkingscen tra meer in het nadeel waren dan het platteland, zodat deze commissie zich in beginsel uitsprak vóór clas sificatie. De classificatie was vol gens haar het middel om het reële loon te effectueren. Theoretisch is dat natuurlijk juist. Nog afgezien van de prijzen der eerste levensbe hoeften, die in kleinere gemeenten soms goedkoper zijn, zijn er in gro tere gemeenten uitgaven, die men in kleinere gemeenten niet kent, om er maar enkele te noemen als fietsen stalling en tramgeld. Doch in de practijk zijn hier zoveel imponderabilia, die niet in cijfers zijn vast te leggen, zijn er wat de prijzen betreft zoveel duizend ver schillen, die niet zijn te classifice ren, dat ook de commissie-Kruyt hierin volkomen is blijven steken en ook zij al deze verschillen niet heeft kunnen opsommen. Men zou daartoe alle gemeenten in Nederland moeten nagaan en alle prijzen op een bepaald ogenblik vastleggen en dat niet één keer, maar bij de steeds wisselende prijzen voortdurend, zo dat hier van een Sysiphus-arbeid zou moeten worden gesproken. In de practijk is dat reële loon dan ook niet te realiseren. Op grond daarvan had deze commissie tot afschaffing van de gemeente-classificatie moeten con cluderen en dienovereenkomstig ad viseren. Maar nu is dan eindelijk dat rap port van de S.E.R. verschenen. En wat zien wij nu Destijds had de commissie-Kruyt als het bestaande uiterste 'oonverschil een bedrag van 10 cent aangenomen. De S.E.R. heeft ir haar rapport nu aangetoond, dat deze veronderstelling onjuist is. Het uiterste verschil in uurloon, dat thans bestaat bedraagt 12 cent. Vervolgens had de commissie- Kruyt geoordeeld, dat van de door haar aangenomen 10 cent 4 cent het gevolg was van meetbare factoren als huren, verlichting, verwarming, per sonele belasting en 6 cent moest dan worden verklaard èn gerechtvaar digd uit de factor consumptiestimu lering, die zich in de grote centra voordoet. De S.E.R.nu is het vooral niet eens over de rechtvaardigheid van de factor, waarnaar deze zes cent wordt berekend als grondselag voor de loonbepaling. De S.E.R. is tot de con clusie gekomen, dat de factor con sumptiestimulering eenvoudig niet kan worden gekwantificeerd. Al zou men dus het bestaan van deze factor ten nadele van de grotere stad erken nen, dan kan men er dus toch nog niets mee beginnen, omdat deze fac tor niet te meten is. Daarom stelt de „Overwinning van Europese idee" De hoop te Saarbruecken, dat een Frans-Duitse oplossing van het Saar- vraagstuk kan worden gevonden door. het toekennen van zelfbestuur aar. het Saargebied in het kader van een Verenigd Europa, is, tengevolge van de uitslag der Zondag j.l. gehouden verkiezingen, gestegen. Men beschouwt deze uitslag als een nederlaag van het Duitse nationalisme De premier van het Saargebied, Johannes Hoffmann, heeft gisteren op een persconferentie te Saarbruecken verklaard, dat hij er naar streeft deze stad tot de hoofdplaats van Europa te maken. Hij zeide dat zijn christen-democratische regering bereid is deel te nemen aan Frans-Duitsce besprekingen over het Saargebied. In antwoord op een vraag van ver slaggevers, wat hij onder „Europea- nisatie" verstond, zeide hij, dat de Saar volledig binnenlands zelfbestuur moet hebben, doch dat zijn buiten landse politiek dan niet langer door Frankrijk, doch door een Europees gezagsorgaan zal worden bepaald. Hoffmann zeide voorts, dat, indien de Franse en Westduitse regeringen overeenstemming zouden hebben be reikt over een Europeanisatie en er dientengevolge algemene verkiezin gen in het Saargebied zouden wor den uitgeschreven, alle oppositie partijen en dagbladen hieraan zou den deelnemen. Hij zeide, dat de voornaamste Saarlandse partijen reeds overeen waren gekomen in dat geval een volksstemming of nieuwe algemeene verkiezingen te doen hou den, Deze verkiezingen (of volks stemming) zouden hetzij kunnen worden gehouden, zodra deze over eenstemming was bereikt, of nadat volledige bijzonderheden over een Europeanisatie van het Saargebied in een nieuw statuut waren neergelegd. Dergelijke verkiezingen zouden on der internationaal toezicht moeten worden gehouden. De Franse ambassadeur te Saar brücken, Gilbert Granval, verklaar de Maandag, dat de Franse minister van buitenlandse zaken Schuman, thans in staat zal zijn bondkanselier Adenauer te verzoeken hun afgebro ken besprekingen over het Saarge bied te hervatten, ook al had laatst genoemde te Bonn verklaard dat zijn regering „nimmer de Saarlandse verkiezingen als een vrije menings uiting van de Saarlanders zou kun nen beschouwen". In Parijse, in nauwe verbinding met het Franse ministerie van bui tenlandse zaken staande kringen, be schreef men Maandagavond het re sultaat der Saarlandse verkiezingen als „een overwinning van de Euro pese idee". In Franse diplomatieke kringen hoopt men, dat, wanneer de at mosfeer weer is opgehelderd. Frank rijk en West-Duitsland hun onder handelingen over verandering in de huidige status in het Saargebied zul len hervatten. Ministerraad K.S.G. benoemt Hof De raad van ministers van de Europese Kolen- en Staal-Gemeen- schap is gisteren in het Luxemburg se stadhuis in vergadering bijeen geweest. De ministers kwamen tot een accoord over de samenstelling van het hoge gerechtshof van de ge meenschap. Dit zal uit de volgende leden be staan: Pilotti (Italië), voorzitter, Del- vaux (België), Hammes (Lux.), Rie- se (Duitsland), Rueff (Frankrijk), Serrarens (Nederland) als vertegen woordiger van de vakbonden der ge meenschap, Van Kleffens (Neder land), Lagrange (Frankrijk). Het ne gende lid van het hoge gerechtshof, een Duitser, moet nog worden aan gewezen. De raad van ministers kwam even eens tot overeenstemming betreffen de de salaris- en pensioenregeling der leden van het Hoge Gezagsor gaan. De president van het Hoge Ge zagsorgaan, Monnet, zal een jaarlijks salaris van 15.000 dollar genieten, de leden van 12.000 dollar. Van gedachten werd gewisseld over Althans in UNO-commisie De politieke commissie van de Ver enigde Naties heeft met overweldi gende meerderheid het plan van In dia tot regeling van de krijgsgevan genen-kwestie in Korea aanvaard. Na een stemming over de artikelen werd het plan zelf goedgekeurd met 53 tegen 5 stemmen bij 1 onthou ding. Tegen stemden alleen de lan den van het Sovjet-blok. De afge vaardigde van nationalistisch China onthield zich. De Russische amende menten op het Indiase voorstel wer den verworpen. Bij de stemming over deze amendementen onthielden ook een aantal Aziatische staten zich van de stemming. S.E.R. voor om het niet meetbare Het voorstel van India dat ge- gedeelte van het toonverschil op te dwongen repatriëring van krygsge- heffen. Eïi wat de rest betreft advl seert de S.E.R. nu dit meetbare ver schil te doen verdwijnen. Er zijn nog enige verschillen van mening over de uitvoering, maar men is het er over eens, dat deze gehele classifica tie op de duur moet verdwijnen. Ein delijk! Minister Beel heeft gezegd, dat hij nog dit jaar daartoe de eerste stap wil zetten. En ook, dat hij na het rapport van de S E.R. aan andere ad viezen geen behoefte meer heeft. Hij kan zich voor verschillende volksgroepen onvergelijkelijke ver diensten verwerven, indien hij, het advies van de S.E.R. volgend deze steen des aanstoots spoedig zal weten op te ruimen. vangenen verwerpt zal direct weinig invloed op de gebeurtenissen in Ko rea kunnen uitoefenen, aangezien Pe king en Moskou te kennen hebben gegeven, dat zij het niet aanvaard- STORMSLACHTOFFERS IN ZUID-AFRIKA. De politie te Johanensburg heeft bekend gemaakt, dat het aantal slachtoffers van de wervelstorm, die Zondag het plaatsje Albertynsville (30 km. van Johannesburg) heeft ge troffen, 20 doden, 160 ernstig gte- wonden en 562 licht gev/onden be draagt. Bovendien is het niet uitge sloten, dat nog meer slachtoffers on der de puinhopen liggen. Met manument aan ffieigen-fBetóen '000 TOTE 24 4 <5 Prof. Th. Heuss, president van de West Duitse Bondsrepubliek, heeft Zon dag in tegenwoordigheid van vele autoriteiten in het voormalige concentra tiekamp BergenBelsen een-monument ter nagedachtenis van de 22.500 doden van het kamp, onthuld. Het monument bestaat uit een grote obelisk, geplaatst tegen een muur (als symbool van de Joodse „Klaagmuur"). Het is voorzien van het opschrift „Aan de slachtoffers van de Nazi-tirannie" in verscheidene talen. De 22.500 doden van BergenBBeJsen liggen nu begraven in 12 massa- en 11 afzonderlijke graven. Een overzicht tijdens de plech tigheid. TELEFOTO. baar achten als een weg om tot vre de in Korea te geraken. De Indische resolutie zal thans aan een voltallige zitting van de Algeme ne Vergadering worden voorgelegd, die haar moet bekrachtigen. De voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties zal de resolutie ter kenins van de Chinees-communistische en Noord- koreaanse regeringen moeten bren gen. de bijdrage der bij de Europese ko len- en staalgemeenschap betrokken industrieën in de financiering van de organen der gemeenschap. Tydens de ochtendbijeenkomst ver klaarden enkele ministers van Eco nomische Zaken, prof. Zijlstra, niet voldaan te zijn over de voorberei- ding van de vergadering, daar zij zich plotseling voor problemen ge steld zagen, waarvan zij tevoren geen kennis hadden kunnen nemen. De Zuidkoreaarse regering neemt geen risico's bij het bezoek van Ei senhower. Er zijn nu al 25.000 man nen en vrouwen gearresteerd en in voorlopige bewaring gesteld, omdat zij eventueel moeilijkheden zouden kunnen veroorzaken, wanneer de a.s. president van de Verenigde Staten op Koreaanse bodem zal zijn. De datum van het bezoek is ge heim, zelfs voor de Zuidlkoreaanse regering. President Syngman Rhee zal pas twee uur voor Eisenhower's aankomst op de hoogte worden ge steld. Het gevolg is, dat alle leden van Rhee's kabinet zich van minuut tot minuut gereed houden om bij het eerste sein naar het vliegveld te stormen. In betrouwbare kringen te Tel Aviv heeft men uit Praag vernomen, dat de afgelopen twee weken in Tsje- cho-Slowakije 200 Joden zouden zijn gearresteerd. Zij zouden naar ar beidskampen in de buurt van- Mo- ravska-Ostrava zijn gezonden. Oostduitse strijdmacht verdubbeld Croot-Brittannië heeft Rusland beschuldigd in de laatste zes maanden de omvang en de vuurkracht van een moderne Oost-Duitse land-, zee en lucht macht te hebben verdubbeld. In 'n v erklaring voor de pers van 't Foreign Office wordt verklaard, dat de „VoMcspolitie" („Bereitschaften") zich aan net ontwikkelen is tot een goed georganiseerde strijdmacht mei moderne wapens, welke onder nauwlettend toezicht van Sovjet-officieren staat. De verklaring van de Engelse regering wordt te Londen gezien als een aanma ning aan Frankrijk en West-Duitsland voortgang te maken met de plannen voor een Europese Defensie Gemeenschap Zij doet denken aan Churchill's waarschuwingen van vóór de oorlog, toen hij telkens mededeelde hoe ver Hitler was gevorderd met zijn bewapening. (Advertentie). VOOR UITBREIDING VATBAAR De gevormde eenheden hebben grote kaders, zodat zij, indien de huidige gedwongen recruteringsme- thoden worden geïntensifeerd, snel kunnen worden uitgebreid., aldus de verklaring. Tot voor kort werd de sterkte van de Volkspolitie geschat op ongeveer 55,00 man Volgens de laatste we ken in Groot-Brittanië ontvangen bewijsmateriaal, zijn thans 100.000 Oostduitsers onder de wapenen. De uitrusting bestaat uit Sovjet-tanks, gemechaniseerde vuurmonden, hou witsers en luchtafweergeschut, aldus de verklaring. Verder wordt medegedeeld: 1. Dat de communisten een hoofd kwartier voor het eerste uit drie di visies bestaande corps hebben inge richt te Pasewalk; 2. Dat een begin is gemaakt met de opileiding van een Oostduitse luchtmacht welke met Russische vliegtuigen is uitgerust; 3. Dat een embryonale Oostduitse marine, de zg. Zeepolitie, reeds vier flottieljes mijnenvegers en patrouil levaartuigen en meer dan 4000 ge oefende manschappen telt. Het begon in 1948, Volgens het Foreign Office is de Oostduitse herbewapening in Juli 1948 begonnen. Politiek betrouwbare en technisch geschikte mensen wer den toen georganiseerd in parate mililtaire eenheden van de Volkspo litie. Eind 1951 werden deze eenhe den geschoeid op de leest van de Sovjet-infanterieregimenten. Een rompministerie van Defensie is ingericht en de leiders van de land-, lucht- en zeestrijdkrachten hebben de titel van onderministers van Binnenlandse Zaken. De drie divisiehoofdkwartieren zijn te Egigesin, Prenzlaw en Prora. Korpsoomm'. is Hermann Rentsch. Samen met 450 officieren heeft hij een •opleiding in Rusland gehad. Ruim 350 tanks de meeste van hét Russische type T34 en 200 kanonnen van diverse kaliber zou den met munitie en voertuigen ter beschikking van het korps gesteld zijn. De sterkte van de Oostduitse luchtpolitie zou bijna 5000 man zijn. Orlando gestorven De laatste van de vier De Italiaanse staatsman Orlando, één van de Grote Vier van Versailles, is gisteren op 92-jarige leeftijd in zijn woning te Rome overleden. De Grote Vier: dat waren in 1919 Wil son (Amerika), Clemenceau (Frank rijk), Lloyd George (Groot-Brittan- nië) en Orlando (Italië). Van hen is Orlando verreweg het langst in le ven gebleven. Orlando werd geboren te Palermo, studeerde rechten en was reeds op zijn 26ste jaar hoogleraar, eerst ini Messina, daarna in zijn geboortestad en ten slotte in Rome. In 1897 werd hij parlementslid, in 1903 minister van Onderwijs, in 1907 en 1914 mi nister van Justiti. en in 1917 minis ter-president van Italië. Anders dan de meeste liberalen be hoorde Orlando tot de intervenisten, de groep Italiaanse politici, die reeds in 1914 aandrongen op Italië's deel neming aan de oorlog en wel aan die zijde, die Italië de grootste ter ritoriale voordelen toezegde. Orlando leidde de Italiaanse dele gatie op de vredesconferentie van Versailles. Hij verkreeg in zyn land grote populariteit wegens de manier, waarop hij 'opkwam voor de Ita liaanse aanspraken op Fiume. Toch werd hij in hetzelfde jaar gedwon gen om af te treden, daar de voor delen, die Italië bij de vrede had be haald, gering waren. Orlando heeft het verdrag van Versailles niet gete kend. Aanvankelijk stond Orlando te genover het regiem van Mussolini niet onsympathiek en hij bleef Ka merlid tot de moord op Mateotti. Na de tweede wereldoorlog had Orlando opnieuw gelegenheid, om zich over een vredesverdrag op te winden. Hij vond, dat hét vredesver drag met Italië van 1947 het land tot dienstbaarheid bracht en verwekte in de Constituante bijna een oproer door zijn critiek op wat hij noemde de „harde vrede". In de Italiaanse Senaat, waarvan hij lid was als oud-premier, bleef Orlando een stormcentrum. In 1950 deed hij een beroep op dt grote mo gendheden, om alle atoombommen te vernietigen. De kapitein van de Italiaanse Oceaanstomer „Giulio Cesare" heeft Maandag de politie te Genua mede gedeeld, dat een Tsjeco-Slowaakse diplomaat, die zich van Zuid-Ameri- ka naar Europa begaf, twee dagen geleden opgehangen in zijn hut is gevonden. De diplomaat zou medereizigers verteld hebben, dat hij vreesde voor de veiligheid van zijn gezin. Hij voegde er aan toe, dat hij „onder ge leide" was. De politie te Genua heeft medege deeld, dat de diplomaat, die Brozek heette, in het bezit was van een Tsje- choslowaaks paspoort. Een brief, die in zijn hut was gevonden, was aan zijn vrouw, die in Tsjecho-Slowakije woont, ger'cht. Zal Mau Mau wraak nemen? Gisteren heeft voor de eerste maal een vobraanstaand lid van de in heemse bevolking van de Britse ko lonie Kenya een rede voor de radio gehouden, waarin hij de geheime Mau Mau-organisafie onvoorwaarde lijk veroordeelde. De spreker, Eliud Mathu, leider van de Afrikaanse af gevaardigden in de wetgevende raad van Kenya, werd van alle kanten ge prezen om zijn moed, maar sommige Europenen merkten op, dat hij met die rede vrijwel zijn eigen doodvon nis had getekend. Mathu heeft dan ook onmiddellijk een sterke politie-bewaking gekre gen, evenals de Afrikaanse boer Harry Thuku, die Mathu's verklaring mede had ondertekend. De autoriteiten hechten aan Ma thu's radio-toespraak grote beteke nis. Hij richtte zich niet alleen tot de volwassenen maar ook tot de kin deren, aan wie hij duidelijk maakte, dat hun land niet zou bloeien als er geweld heerste. Hij waarschuwde zijn -volk, dat de Kikoejoestam veel vrienden in het buitenland en vooral in Engeland zou vérliezen, indien Kikoejoe's deze verschrikkelijke din gen doen. Morgen komt de Afrikaanse leider Jomo Kenyatta voor de rechtbank. Zijn Engelse advocaat heeft er reeds bezwaar tegen gemaakt, dat de rechtzitting zal worden gehouden in een afgelegen dorp, 400 km*, verwij derd van Nairobi. Daarmee zouden getuigen, die eventueel voor Keny atta willen opkomen, geheel overge leverd zijn aan de willekeur van de politie, want voor die afgelegen plaats is - een officiële reisvergun ning nodig. Ter ere van het bezoek van de Turkse president aan Griekenland is mevrouw Mini Boesman Zondag te Athene met een ballon opgestegen. De ballon was versierd met de Turkse, de Griekse en de Neder landse vlag. Bij de start was een half millioen toeschouwers aanwezig onder wie de heer G. W. Bossevain, Nederlandse gezant, en de Neder landse Hoge Comnvissaris in Indo nesië, de heer A. Th. Lamping. Bij uitzonderlijk warm weer, het was 30 graden Celcius, maakte mevr, Boesman een fraaie vaart over de tempel van Zeus, de Acropolis, Pira eus en de heilige weg langs het ei land Salamis. Na drie en een half uur werd geland op een rotsachtige berghelling tussen Daphni en Eleusis van waar de geheel volle ballon om laag werd getrokken naar het dal. Daar als hoofdprijs voor het bieden van hulp een radio was uitgeloofd, kwamen duizenden de Nederlandse ballonvaarster te hulp. Ten gevolge daarvan kon het transport terug van de gevulde ballon geschieden boven op een vrachtauto. De ballonvaart heeft zoveel succes geoogst in Griekenland, dat in Athe ne nog een extra opstijging zal wor den gehoude.i. Er is ook ieeds een verzoek binnengekomen uit Turkije, om daar eveneens op te stijgen. Woordbreuk van emigranten in Nieuw Zeeland was het onderwerp, dat gisteren de commissaris voor de Emigratie tijdens een redevoering te Nijmegen bezighield. De mt-este emi granten vertrekken met een contract voor werk naar hun nieuwe Vader land, maar „deserteren" reeds na en kele weken. Dit bezorgt de Neder landse naam geen goede faam in Nieuw Zeeland. MameUje Als je iemand goed wilt kennen, laat hem dan een kluwen garen uit de war halen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1