Minister Van de Kieft schoot met zwaar geschut De bestrijding van het mond- en klauwzeer Prov. Staten Betere benzine niet duurder maar- £ied aan deze tijd Mag er na sluitingstijd buiten de winkel geld gewisseld worden? Dollar-besparing en remedie tegen verloop varkensteelt Snert veroverde Mexico De kous is nog niet af! ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 TWEEDE KAMER „Wij van financiën blijft In de vergadering der Tweede Ka mer is gistermiddag de beraadsla ging heropend over de door de heer Biewenga (AR) bij de behandeling van de begroting van Financiën inge diende motie betreffende herziening van de definitieve aanslagen in de heffingen ineens, gedateerd vóór 6 Fe bruari 1952. Minister VAN DE KIEFT verklaar de, dat, mocht de motie worden aangenomen, hij ei geen uitvoering aan zal geven, omdat er een rechts onzekerheid zou worden geschapen, welke hü moest afwijzen. De heer BIEWENGA (AR) trok de motie daarop in, zich voorbehoudend op de zaak terug te komen. De motie van de heer C. van den Heuvel (AR), beogende de studenten aan de belastingacademie vrij te la ten met betrekking tot de al of niet toetreding tot het studentencorps werd z.hes. aanvaard. Bij de artikeisgewijze behande ling der begroting kwam aan de orde hei amenaement van de heer C. van den Heuvel (AR) om de post van 2O.0OO voor het blad „Wij van Fi nanciën" met 1,te verminderen orn daardoor tot uitdrukking te bren gen, dat het blad niet langer op 's Rijks kosten behoort te worden uit gegeven. De minister zeide het amendement niet te zullen aanvaarden. Als hij 'n blad nodig meent te hebben wil hij daarin vrij zijn. De heer VAN DEN HEUVEL (AR) betoogde nader, dat het blad niets met de dienst heeft te maken. Niet- uitvoering van het amendement zou in stijd zijn met het gebruik. Ook de heer OUD (VVD) was van oordeel, dat als het amendement wordt aanvaarc.. de uitgifte van het b'iad moet worden gestopt. Voor de onaanvaardoaa: verklaring wenst spr. niet uit de weg te gaan, maar op an dere gronden zou hij tegen het amen dement stemmen. Z.i. is het blad van belang voor de dienst. De heer WELTER (KNP) opperde de mogelijkheic, dat het blad meer in overeenstemming met zijn doel gebracht zou kunnen worden. De heer HOfSTRA (Arb.) ver klaarde zich tegen het amendement. Er zijn meer personeelsbladen van o verheidsbedrij ven De heer VAN DE WETERING (C. H.) handhaafde zijn bezwaren tegen het uitgeven van het blad. De heer ROMME (KVP) zeide te gen het amendement te zullen stem men, maar hij vond een nadere ver klaring wel gewenst, nu de minister met zwaar gescnut is begonnen. De heer BURGER (Arb.) was het eens met het stadpunt van d^ heer Oud. Z.i. kan de minister zich de handen niet laten binden. Nadat de heer GORTZAK (CPN) nog verklaard had geen behoefte aan het blad te hebben, zeide de minister te menen, dat hij steeds aan ae Kamer is tegemoet gekomen. In het araendement echter zag hij een blijk van wantrouwen, daar de bladen van andere departementen gewoon zijn gepasseerd, en daarom had hij zich sterk uitgedrukt. De heer VAN DEN HEUVEL (AR) gaf nog te kennen, dat zijn amendement geenszins bedoelde wantrouwen in de minister uit te spreken. Het amendement is daarop ver worpen met 51 tegen 19 stemmen. De begroting werd z.h.s. goedge keurd, met aantekening, dat de QPN- fractic geacht wilde worden te heb ben tegengestemd. Hierna is een aanvang gemaakt met de algemene beraadslaging over de begroting van Economische Za ken. De heer SCHMAL (CH) achtte de benoeming .an een staatssecreta ris voor middenstandsaangelegenhe den niet bepaald noodzakelijk, maar hij zou de minister er niet hard over vallen omdat de staatssecretaris wel nuttig is. O-m. stelde hij de vraag of het niet beter 's de rijksnijverheids- dienst zelfstandig te maken. Dc heer JANSSEN (K.V.P.) gaf uiting aan enige bezorgdheid ten aanzien van maatregelen met be trekking tot de werkgelegenheid, waarvan een spontaan effect zou kunnen worden verwacht. Z.i. is de oplossing van de werkgelegenheid te zien in het op gang komen der in vesteringen. Hij vroeg de aandacht voor de exportmoeilijkheden, die de industrie ondervindt en sprak het vertrouwen uit, dat de minister het tempo, waarin de ontwikkeling en noodgebieden worden blootgelegd, zal bevorderen. De heer ANKERSMIT (V.VJX) was van oordeel, dat bij de export en de industrialisatie de grondstof- fenvoorziening afzonderlijk moet worden bezien, omdat ons land de import niet kan missen wordt onze handelspositie extra kwetsbaar en naai economisch beleid. De heer NEDERHORST (Arb.) zeide accoord te gaan met de grond slagen van het economisch beleid, zoals door de minister aangegeven. Nederland heeft naar zijn mening alle belang bij een versnelling' van de Europese integratie, welke aller zaak is. Naar zijn oordeel wordt de invloed van dc belastingdruk op de investeringslust schromelijk over dreven. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) vond het volkomen begrijpelijk, dat het investeringsniveau zakt. Er zijn ambities genoeg, maar de middelen ontbreken. De heer SCHILTHUIS (Arb.) meende, dat men moet komen tot een effectieve bestrijding van het euvel der overbezetting in bepaalde bedrijfstakken. Met de verlening van middenstandscredieten moet men z.i. wat toeschietelijker zijn. De heer WIJFFELS (K.V.P.) sprak als zijn mening uit, dat het voor de industriële ontwikkeling er weinig op aankomst of een land grondstof fen heeft. Veel belangrijker is het de hij wilde weten of de regering een intellectuele krachten te hebben, die idee heeft om tegemoet te komen een greep kunnen doen op de krach aan dit gevaar. ten der natuur. De heer BLAISSE (K.V.Pwijdde Tegen zes uur is de vergadering een beschouwing aan het internatio- I gesloten. Het mond. en klauwzeer, dat in de afgelopen 18 maanden de veestapel van Europa teisterde, heeft, volgens een raming van de voedsel- en land bouworganisatie der Verenigde Na ties, FAO. een schade van ongeveer 600 millioen dollar teweeggebracht. Deze schade heeft zich niet slechts tot het vee beperkt, doch betrof, als nawerkende gevolgen bij het aange taste vee, vooral, ook de productie vermindering van vlees, melk en daarmede van melk- en zuivelproduc ten, terwijl de veevoedering normaal doorgang vond. West-Europcse sa menwerking op het gebied van de mond- en klauwzeer-bestrijding zal trachten uiteindelijk tot uitroeiing van deze ziekte op ons continent te geraken. Zoals bekend, is de eerste stap daartoe gezet door het onlangs in Kopenhagen gehouden congres op het gebied van de bestrijding van mond- en klauwzeer. Aanbevelingen, uit deze bijeenkomst voortgekomen, beogende de instelling van een Euro pese mond- en klauwzeer-commissie, belast met coördinatie en stimulering op internationale basis van de bestrij- dingsmethoden, zijn inmiddels door de raad van FAO, in> 16de zitting, overgenomen. Thans komen vertegenwoordigers uit 13 West-Europese landen onder auspiciën van FAO van 12 Decem ber a.s. te Rome bijeen, teneinde de in Kopenhagen ontworpen plannen uit te werken. Voor Nederland n-eemt o.a. deel de heer E. J. A. A. Quaedvlieg, directeur van de vee- artsenijkundige dienst. Een minis tersconferentie, waarschijnlijk in het aanstaande voorjaar te beleggen, zal vervolgens over de instelling van een Europese mond- en klauwzeer-com missie dienen te beslissen. Deze commissie zou regelen moe ten opstellen en faciliteiten moeten scheppen voor de deelnemende lan den, teneinde met preventieve maat regelen de dreiging van mond- en klauwzeer te keren en,* ingeval on verhoopt ergens in Europa een epi- zootie uitbreekt, de bestrijding zo effectief mogelijk ter hand te nemen. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden, heeft de voorzitter van het centraal stem bureau, ter verkiezing van de leden der Provincale Staten van Zuid-Hol land, benoemd verklaard tot lid van deze Staten de heer J. C. Schrama te Sassenheim. De vrees van automobilisten en mo torrijders is ongegrond gebleken: de benzine van betere kwaliteit, welke straks verkrijgbaar zal worden ge steld, zal in prijs gelijk blijven aan de huidige. Binnenkoort zal de benzine, welke thans aan de pomp wordt geleverd (octaangetal 70/72) vervangen wor den door een kwaliteit met het oc taangehalte 74/76. De omstandigheid, dat de tank- vrachtnoteringen zijn gedaald, brengt met zich mee, dat de kwaliteitsver betering van n.otorbenzine niet ge paard gaat met 'n kleine prijsverho ging- Sint Nicolaas naar Sint Nicolaas Krachtens een initiatief van de heer J. Baas, burgemeester van de Walcherse gemeente Sint Laurens, zullen voor het eerst in de geschie denis de elf „Sint-gemeenten", ver tegen woordicd door hun burgemees ters, in audiëntie worden ontvangen door de burgemeester van de Bel gische gemeente Sint Nicolaas. De elf Nederlandse „sint-gemeen ten" zijn: Sint Laurens, Sint Anna- land, Sint Geertruid, Sint Jansteen, Sint Maarten, Sint Maartensdijk, Sint Michiels Gestel, Sint Odilienberg, Sint Oedegrode, Sint Pancras en Sint Philipsland. Het merendeel der sint-burgemeesters heeft toegezegd aanwezig te zullen zijn. Een der bur gemeesters zal als Sint te Sint Nico laas verschijnen, geassisteerd door een collega, die voor Zwarte Piet speelt. Voor het bezoek, dat is uitgestip peld op Donderdag 4 December a.s. bestaat in Zeeland grote belangstel ling. De wereldomroep en de NCRV hebben toegezegd van dit originele bezoek aan Sint Nicolaas een repor tage te maken. REVOLVER-OPOE Ik denk, dat opoe zich verveelt, de kind'ren zijn getrouwd en allen uit het huis gegaan. Nu is zij eenzaam, oud en altijd helemaal alleen in 't grote, oude huis. maar eenzaam in de eenzaamheid voelt zij zich niet meer thuis Eerstxging zij breien in een stoel, maar dat verveelde gauw, het had ook.eigenlijk geen doel waarvoor het dienen zou. Zij hield het wel een poosje vol, maar toen viel stil haar hand en legde zij de broekjes en de hemdjes aan de kant. Zij liep toen maar het huis eens door en vond toen in een kast 't revolvertjé van Mike, toen hij nog bij de bende was. Zij woog het ding eens op haar hand, zij wist, die was nog vast en legde die tèvolver toen niet terug meer in de kast. Zij deed haar shawl om en zij ging wat wand'len in het groen, als oude lieve dametjes dat wel gewoonLjk doen. Maar toen kwam zij voorbij een bank en vriendelijk en net. stond zij revolver in de hand eensklaps voor het loket. Zo was haar dag nu weer gevuld en had zij wat te doen, een mooie aanvulling was 't ook op 't oude-dags-pensioen. Och, opoe meent het niet zo kwaad, dat is wel buiten kijf, wie niet meer lust in breien heeft, daarbij altijd zo eenzaam leeft en voor vertier wat over heeft, zoekt ander tijdverdrijf. TROUBADOUR. Nog steeds nieuwe winkelsluitingsproblemen Moeilijk geval met vreemde gevolgen Baas of... knecht... I Advertentie.) VARKENSVET DOOR MARGARINE Het is zeer waarschijnlijk, dat bin- van 134.000 stuks in Mei 1950 terug nen afzienbare tijd enig varkensvet tot 115.000 stuks, in Mei 1951 en in de margarine zal worden verwerkt.1 was op 1 Mei van dit jaar nog slechts Dit vet zal op smaak, kwaliteit en kostprijs van de margarine geen en kele invloed hebben, terwijl op de dollarrekening bij het aanschaffen van vetten en oliën op de wereld markt weer wat zou kunnen worden bespaard. Het belangrijkste echter zou zijn, dat de varkenshouders hier mede uit de thans bestaande prij- zenimpasse zouden komen. Varkensvet is een weinig gewild ar tikel. De lage opbrengst er van duwt haast automatisch de gemiddelde var- kensprijs, dus de teelt, naar bene den, omdat de boer op basis van zijn productiekosten een bepaald be drag voor ziji vette varkens moet ontvangen. De stapel van vette varkens liep Triomphtocht voor bouquetje rozen „Sopa Conchicliaros" of in goed Nederlands „snert" was het meest gevraagde gerecht in het restaurant op de tentoonstelling „Asi es Holan- da", die in het begin van deze maand in Mexico is gehouden. Chef hofmester H. Helweg was uit verkoren om in het restaurant op de tentoonstelling typisch Nederlandse maaltijden te bereiden. Er werd niet alleen erwtensoep ge serveerd, maar ook bruinenbonensoep en tomatensoep. Op het menu ston den voorts stamppot boerenkoool met worst, hutspot met klapstuk (plato tres de octubre) en om toch enigs zins aan de Mexicanen, die veel bo nen eten, tegemoet te komen, capu- cijners. Ondanks de vrije hoge temperatuur in de Mexicaanse hoofdstad was de overweldigend. belangstelling voor deze gerechten Het restaurant bood plaats aan 200 oersonen, maar er waren dagen, dat 1000 eetlustigen zich in de kleine ruimte verdrongen Het was zelfs zo erg, dat de gasten bij kok Helweg in de keuken hun maaltijden kwamen gebruiken. De heer Helweg maakte op zekere dag een boeket roosjes, die uit rauwe aardappelen werden gesneden. De pachter van het restaurant, die zo iets nog nooit gezien had, toonde het boe ket aan zijn gasten en het resultaat was, dat Helweg die dag wel veertig boeketten moest maken. Bepaald verlegen was deze zeeman, die van zijn twaalfde jaar in het vak zit, toen de warmbloedige Mexicanen hem in triomf op de schouders namen en door de eetzaal droegen. Duizenden liters erwtensoep heeft deze 51-japige inwoner van Amstel veen bereid, maar toen hij in Neder land terugkeerde zette hij zich met graagte aan de erwtensoep, die zijn echtgenote hem voorzette. „Thuis kook ik nooit, omdat het mij veel beter smaakt als r n vrouw het eten klaar maakt", zo vertrouw, de de heer Helweg ons nog toe. .000 stuks. Omdat de varkensteelt als een der voornaamste bases van het kleine boerenbedrijf wordt be schouwd, ziet men deze teruggang met ongerustheid, aangezien de slechte afzet van vet en spek de voornaamste red^n van deze terug gang is, werd naar een oplossing ge zocht om het telen van vette var kens door betere afzetmogelijkhe den weer aantrekkelijk te maken. Het telen van vette varkens is daar om zo belangrijk, omdat de uitvoer van hammen in blik op het ogenblik zo groot is. De financiële resultaten daarvan overtreffen op het ogenblik zelfs die van de bloembollen. Indien de stapel vette varkens nog verder zou teruglopen, dan zou deze be langrijke uitvoer ernstig worden be lemmerd. Indien nu echter het overtollige vet aan de ham „tot waarde" zou kun nen worden gebracht, dan zou de boer een betere prijs voor zijn var kens kunnen ontvangen. Ongemerkt voor de margarineconsument zou dusdoende ten bate van het bedrijfs leven het mes aan twee kanten snij den. Met de varkensprijzen was het aanvankelijk zo, dat de garantieprijs voor baconvarkens voldoende was om een bodem in de markt te hou den. Nu de afzet van bacon echter teleurstellend is en de verhouding tussen baconvakens en vette var kens sterk is veranderd, is de ba- congarantie onvoldoende geworden om de prijzen van vette varkens te steunen. Bij het overnemen van varkensvet der hammen voor de margarine-in dustrie wordt gedacht aan het be- AUTO DOOR TREIN AANGEREDEN. Op de onbewaakte overweg aan de Peter van Breemerweg tussen Soest en Amersfoort i gistermorgen om streeks kwart over elf een personen auto aangereden door de stoptrein Amsterdam- Amersfoort. Een der in zittenden, een Franse dame, werd direct gedood. De beide andere in zittenden, de heer en mevrouw De Leur uit Soest, kregen zware ver wondingen en zijn in ernstige toe stand naar het ziekenhuis „De Lich tenberg" te Amersfoort gebracht. Tengevolge van de op 1 October j.l. in werking getreden winkelsluitings wet zijn al in diverse plaatsen rechts zaken over automaten aanhangig of reeds in behandeling geweest. Zo ook te Rotterdam, waar enige tijd gele den de beslissing gevallen is over het al dan niet geopend hebben van een winkel, beschikkend over een ver koopautomaat, die na sluitingstijd van de winkel uit bediend kon worden. Gistermorgen is de Economische Politierechter te Rotterdam gecon fronteerd met een nieuw facet inzake de verkoopautomaat en het wisselen van geld voor deze apparaten. Houdt dit wisselen verband met het al dan niet geopend hebben van de winkel? Wisselaars. De principiële zaken die te Rot terdam dienden, hadden de volgende voorgeschiedenis. Voordat de nieuwe winkelsluitingswet een feit was, wa ren er te Rotterdam sigarenwinke liers, die een mannetje in dienst had den, die buiten de winkel met eer. tas wisselgeld stond ten gerieve van eventuele klanten voor de sigaret tenautomaat, die niet over kwartjes beschikten. Na 1 October verbraken de winke liers de relatie met de wisselaars, die echter op him post bleven, nu voor eigen rekening, want ze rekenden op Breien voor Amerika Mevrouw Slotboom bedolven onder brieven „Uit alle delen van het land zijn reacties binnengekomen over het breien van wollen kledingstukken", zo vertelde mevrouw M. Slotboom- Ten Boscli ons in haar woning aan de Wittcnburgerweg te Wassenaar. Enerzijds is die belangstelling ver heugend, maar aan de andere kant is de inhoud van vele der meer dan 500 brieven en briefkaarten, die bin nen kwamen m de afgelopen drie dagen, terneer drukkend. Zorgen, moeite en verdriet spreken nit die brieven. „Er waren niet alleen veel teke nen van belangstelling van particu lieren, maar ook van verenigingen, liefdadige instellingen, sanatoria. Al len die hebben geschreven of getele foneerd ontvangen bericht, al kan dat natuurlijk door de grote hoeveel heid niet binnen een paar weken". Mevr. Slotboom-Ten Bosch, die twee jaar in Wassenaar woont, heeft zoals is gemeld, circa 2Yz jaar gele- den een aanvang gemaakt met het proefde systeem van t uit de markt verzameien van adressen van brei- nemen van deze vet-overschotten. De margarine-industrie betrekt door de overheid aangekochte grondstoffen als palmolie, walvisolie, e.d. Toevoe ging van varkensvet, zal volgens tech nici, niet op bezwaren kunnen stui ten. Aangezien het Nederlandse volk per jaar ongeveer" 173.000.000 kilo gram margarine consumeert, zou de hoeveelheid bij te voegen varkensvet in verhouding zeer gering zijn. lustige dames. Deze groep bestaat op dit ogenblik uit ongeveer 600 dames, aan wie mevr. Slotboom wol en op drachten zendt. Voor de vervaardi ging van de kledingstukken (tot dus verre sokken, maar de plannen voor gebreide kinderkleding zijn klaar) is geen tijd bepaald. Z\jn ze klaar, dan worden ze door de initiatiefneemster naar haar agent in Amerika verzon den, die ze daar verkoopt Alle 600 dames, die tot dusverre aan deze brei-actie hebben deelge nomen zijn door mevr. Slotboom thuis bezocht Zij kent dus de om standigheden van nabij en onder houdt dit persoonlijk contact. Ook de honderden nieuwe gegadigden zal zij bezoeken, nadat zij uit de schriftelij ke aanmeldingen al een voorlopige keuze zal hebben gemaakt „Ik maak mijn compliment aan de posterijen in Wassenaar, die de meeste brieven op het juiste adres hebben bezorgd, ondanks het feit, dat er geen straatnaam bekend was en er meer families Slotboom hier wonen". Verscheidene dier andere families hebben de laatste dagen gemerkt, dat er iets met het breien van sokken aan de hand was. Zij werden tot hun verrassing en ergernis opgebeld uit Groningen, Breda, Hilversum, Amers foort en andere steden. Dat waren geen paar telefoontjes per dag, maar enige tientallen: beleefde en onbe leefde. Het is dan ook geen wonder dat al deze „langdradige" gesprekken de lastig gevallen families soms kort van stof deden zijn in de antwoorden. Er werden op de adressen van deze gezinnen ook nog brieven bezorgd. Soms werd gevraagd of de ontvang ster de brieven misschien zou willen doorsturen als het adres niet juist was geweest, maar dan was vergeten een postzegel voor dat verzenden bij de brief te doen. eer. fooitje van dc klant. Zo ook een sigarenwinkelier aan de Oudedijk te Rotterdam. Zijn mannetje, de 67-ja- rige J. D. B., zonder beroep, werd echter geverbaliseerd en moest te rechtstaan. Tegen hem waren twee dagvaardingen uitgebracht. In de eerste plaats zou hij op de Zondagavond van de 19e October j.l. buiten de winkel, die over verkoop automaten beschikte, geld hebben ge wisseld, „in opdracht, althans met medeweten en goedvinden van de wn.kelier", terwijl de winkel voor het publiek gesloten moest zijn. Dit zou overtreding van de winkelslui tingswet 1951 zijn, evenals het geval, dat. zich voordeed op de Maandag avond d.a.v. Toen paste B. op de win kel en heeft toen een klant van wis selgeld voorzien. B. beschikte over een tas, die van een derde in bruik leen was verkregen. Het wisselgeld was gedeeltelijk van hemzelf en ge deeltelijk van de sigarenhandelaar, die toegaf, dat het in zijn belang was. hoewel B. niet bfj hem in dienst was. Waar is de grens? De officier achtte dan ook niet be wezen dat 3. in opdracht van de win kelier handelde op de genoemde Zon dagavond buiten de winkel. Volgens artikel 7 van de wet is het verboden iemand in de nabijheid van de win kel te bedienen. De officier stelde het geval van twee vrienden bij de auto maat. De een voorziet de ander van wisselgeld en beiden hebben niets met de winkel te maken, hoewel het volgens de letter van de wet een overtreding is. Ergens moet een grens worden ge trokken en dit geval is om deze grens te ontdekken. De officier meen de, dat er met medeweten en goed vinden van de winkelier een eco nomische relatie bestond tussen de klant en de wisselaar en hij eiste wegens de overtreding een geldboete van 0.50 of 1 dag hechtenis. Wisselen is niet bedienen. Mr. W. Noordijk wees op het grote belang, dat de sigarenwinkeliers bij deze kwestie hebben. Hij meende ech ter, dat er een nadere aanduiding moet komen van de door de officier genoemde grens. Het geval van de twee vrienden zag pleiter als een ar gument om het geldwisselen niet on der de wet te brengen. „Volgens de Hoge Raad is geld wisselen niet be dienen, aldus pleiter. Het winkel sluitingsverbod geldt voor automa ten, die van de winkel uit bijge vuld konden' worden, dus niet voor deze automaten, waarvoor de ver bodsbepalingen van de winkelslui tingswet niet gelden", aldus pleiter, die tenslotte ontslag van rechtsver volging concludeerde. Wat het geval van Maandagavond betrof, toen de wisselaar in de winkel was: dit beschouwde de officier als de winkel geopend hebben en hij eis te een boete van» 2.of 1 dag hech tenis. De raadsman wees erop, dat het doel van de nieuwe wet is rust te verzekeren aan de winkeliers. De wet slaat op de winkeliers en niet op iemand, die toevallig aanwezig is. zoals deze oppas. Hij meende dat er in dit geval vrijspraak zou moeten volgen. Uitspraak in beide zaken op 5 De cember a.s.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8