groene talel LORRIE Dagenais gaf Piet Roozenburg wereldkampioenschap cadeau 5)e laandevCiffie au ontween man JCoppie 3ie ppij, Interessante wedstrijd op Hoky: H*H*Y+C+~Davos 9-7 Rode Duivels maakten niets klaar tegen Engelse profs Kwte GOLF DONDERDAG 27 NOVEMBER 1952 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 ERroGE BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O." De uitslag van de gisteravond ge speelde viertallenwedstrijd is als volgt: Groep A: Team Cuppen wint van team Lut met 23 m.p., team Bik van team Bonnet mot 11 m.p., team La- Mede door een zeer onverwachte i en uithoudingsvermogen te beschik-1 gerberg van team Verver met 7 nederlaag van zijn belangrijkste con-1 ken dan Dagenais, die de laatste week m.p., team Smidt speelt gelijk met current, Dagenais, tegen de zwakke j duidelijke tekenen van een inzinking team Klarenbosch, 1 m.p. voor team Zwitser, Forclaz, de eerste neder- begon te vertonen. Terwijl Roozen- Smidt. laag van de gevaarlijke Canadees 1 burg zijn beste spel bleef spelen, Groep B: team De Roo wint van DAMTITEL BLEEF IN NEDERLAND heeft Plet Roozenburg, de wereld^ titel, die hij in 1948 veroverde, door een remise tegen de Belg, Verpoest, behouden, Niet zo gemakkelijk, als de wij2© waarop hij in 1948 deze titel won van de 20 gespeelde partijen won hij er 17 en speelde er drie remise heeft hij hem kunnen verdedigen. Van het begin van het tournooi af lag hij achter bij Dagenals, en toen de Canadees hem te Nijmegen ver sloeg, meenden velen en ook Roo zenburg zelf was er erg pessimistisch over dat de wereldtitel naar Ca nada zou gaan. Roozenburg, hoe fragiel on min netjes hij physiek ook moge schij nen, bleek over veel grotere reserves burg, W Roozenburg, Keiler en ir. Van Dijk 78 pnt.; 2. België-Neder- land (Verpoest), Verleene, Huisman en Bizot) 63 pnt3. Canada-Noord Afrika (Post, De Descallar, Dagenais en Deslauriers 59 pnt.; 4. Frankrijk (Bonnard, Fankhauser en King) 52 Aetherklanken VRIJDAG. EXPERIMENTELE TELEVISIE UITZENDING. VARA. 20.15—21.45 1. Actualiteit; 2. Dokter's televisite; 3, „Denemar ken", filmdocumentaire; 4. Weer- overzicht. Pauze. 5. „Triangel", caba ret. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.13 Gramo dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoon muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Viool en piano; 11.30 Gramofoonmu ziek; 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Gra mofoonmuziek; 15.15 Voordracht; 15.35 Gramofoonmuziek; 16.00 „Het Venussohoentje als kamerplant", causerie; 16.15 Klassieke muziek; 16.45 Gramofoonmuziek; 17 00 Vo caal ensemble; 17.30 Militaire cause rie; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Fries programma; 18.00 Gramofoon muziek; 18,45 Huiismuziek, 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Re geringsuitzending; „Verklaring en toelichting". 19.30 Gramofoonmuz. 19.45 Literaire wedstrijd; 20.00 Ra diokrant; 20.20 Bijeenkomst van Mannenbonden; 21.30 Radio Philhar- monisch orkest m.m.v. solist; 22.25 Kunstrubriek; 22.45 Avondoverden king; 23 00 Nieuws en SOS-berich- ten; 23.15 Internationaal Evangelisa tieprogramma. HILVERSUM II. 298 M. 7 00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VP! RO. 21.00 VARA. 22 40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo- j foonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; j 7,33 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoon muziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gramofoonmuziek; 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie; 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gramofoonmuz.; 10.30 Schoolradio; 10 50 Orgelspel; 11.25 Radiofeuilleton; 11.45 Vocaal dubbelkwartet. AVRO: 12.00 Orgel spel; 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gramofoonmuz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoon muziek; 13,20 Amusementsmuziek; 14.00 Voor de huisvrouw; 14.20 Fluit, sopraan en piano; 14.50 Boekbespre king; 15.10 Viool en gitaar; 15.30 Lichte muziek. VARA: 16 90 Orgel spel. 16.30 Voor de jeugd 17 00 Gra mofoonmuziek; 17.20 Muzikale cau serie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicita ties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Gemengd koor; 19.15 Gramofoonmu ziek. VPRO: 19.30 „Moreel Beraad", causerie. 19.45 „De Vrije Gemeente te Amsterdam 75 jaar". 19.55 Be richten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boek bespreking; 20.15 Kamerkoor; 20 30 Benelux; 20.40 „Leven op de Aarde", causerie. VARA: 21.00 Metropole Or kest en solisten; 21.35 „Het leven be trapt", 21.55 Gramofoonmuziek; 22.05 Buitenlands overzicht; 22.20 Lichte muziek. VPRO: 22.40 .Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding. VA RA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwe lijk en gezin", causerie; moest Dagenais met de ene remise taam Gent met 64 m p team Jeus. na de andere genoegen nemen, ver- ,er van leam Mulder met 15 m.p„ loor zijn voorsprong, kreeg een ach- team van team Ammerlaan terstand en zag de titel, die hy prac- met 15 mp teair Kramp van team tisch in zijn bezit had, hem ontglip- st nd6 m_ pen. Roozenburg bleef wereldkam- Stuy zand met 6 m p. pioen, een prestatie, die een hulde Volgende week Woeradag St. Ni- waard Is colaas-drive. Allen zyn natuurlijk De eindstand luidt: °m 8 uur prcsent' 1. en wereldkampioen P. Roozen- SCHAKEN, burg (Nederl.) 29 pnt.; 2. Dagenais (Canada) 27 pnt.; 3. Keiler (Nederl.) LEIDSE SCHAAKBOND. 25 pnt.; 4 Ir. Van Dijk (Nederl.) 24! ont.; 5. en 6. Bonnard (Frankr.) en SPW II—Leithen IH. W. Kra- Huisman (Nederl.) ieder 23 pnt.; 7. Batelaan IS—MjH. Sleg- en 8. Verpoest (België) en W. Roo- tenhorst—J. Pisoni (res.)O—I» C. v. zenburg (Nederl.) ieder 21 pnt.; 9.Heuvel—J. v. Egmond 'A— K; C. Deslauriers (Canada) 20 pnt.: 10.de Nie—C. Lepelaar 10; I. Kruts— King (China) 19 pnt.; 11. en 12. Blzot Lotte O—:J. L. van Tol—R. Lie- (Nederl. en Saletnik (It.) ieder is«rt 0-1; T Blange-J. Baars (res.) pnt.: 13. en 14. Gédance (Zwitserl.) I i—°l H- te Lintum—J. Vos 1—0. SPW Leithen en Verleene (België) ieder 14 pnt.; Slotstand. 15. en 16. Fankhauser (Frankr.) en j III 4 pnten. Post (Noord Afr.) ieder 12 pnt.; 17. en 18. Fanelli (Itali-ë) en De Descal- POSTDUIVEN, lar (Noord Afr.) ieder 9 pnt.; 19. Forclaz (Zwitserl.) 4 pnt. I „Steeds Sneller" (Noordwljk). TT Op de derde avond van de weke- Het eindklassement van de team- i;&OQ ,„nr0n prijs is: 1. Nederland (P. Roozen- Forclaz, Saletnik en Fanelli) 41 pnt. De verdere uitslagen waren: Bizot (Ned)—Keller (Ned.) 0—2; Bonnard <Fr.)— Deslauirers (Canada) 11; Verpoest (Belg.)P. Roozen burg (Ned.) 11; D Descallar (Nrd- Afr.)Huisman (Nd.) 11; Fank- hauesr (Frankr.)Gédance (Zwits.) 1—1; King (China)—Fanelli (It.) 20; Verleene (Belg.)—Van Dijk (Ned.) 1—1; Post (N. Afrika)—W. Roozenburg (Ned.) 1—1. Een opmerkelijke prestatie is in dit tournooi geleverd door de Leidenaar Wim Huisman, die geen enkele partij verloren heeft. lijkse hokkenshow waren de vier hoogstgeplaatsten: Gebr. Barnhoorn, P. Klein, J. Rakhorst en J. Aanbane. Op de vierde avond kwamen als de vier hoogsten uit de bus: J. v. Hens- bergen, J. Passchier, J. Rakhorst en A. Boot. Na vier avonden is de totaalstand thans als volgt: 1. C. v. d. Poel met 177^2 pnt.; 2. en 3. J. Rakhorst en Gebr. Barnhoorn met 1771/4; 4. J. v. d. Wiel met 177; 5. en 6. Th. Mooyekind en L. Steenvoorde met 176 1/4; 7. J. v. Hensbergen 176; 8., 9. en 10. G. v. d. Poel, C. v. d. Berg en E. Smit met 175 3/4 pnt. Woensdag 3 December moeten de leden weer een oude duivin inzen den. DamesVooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen (Advertentie) 61. In het gebouw van Bas Brom's Blad was het een drukte van belang De mensen stonden ai in een lange rij op de krant te wachten In de kamer van Bas Brom zaten de helden van ons verhaal bij elkaar Telkens kwan- er weer een portiei binnen met tele grammen en die waren allemaal voor Koppie bestemd. Het leek wel of hei hele land hem feliciteren wilde met zijn succes en hij was omringd door bloemstukken. Hij werd er verlegen van Bas Brom zat Pieter Primeur te plagen. Dat zo'n klein kereltje jou dat mooie verhaal heeft afgesnoept, Pieter, valt me toch van je tegen!" zei, hij lachend en Pieter lachte ook wan1 hij kon best tegen zijn verlies ..Koppie is een kraan van een kerel", ei hij voor de honderdste keer. Toen :wam er een jongen binnen met een tapei kranten. „Ha", zei Bas Brom „daar is je verhaal, Koppie!" Hij prong op en gaf Koppie een krant. Koppie vouwde de krant open en keek vol trots naar de grote koppen boven zijn eigen eerste grote verslag en naar de foto's. Toen gaf hij Kop pie een hand en zei: En nu heb ik nog een verrassing voor je. Met in gang van vandaag ben je benoemd tot verslaggever van Bas Brom's Blad. Acccord, Koppie?" „Bravo!" riep Pieter Primeur en toen stond opeens iedereen om Koppie heen en drukte hem de hand. Koppie was zo blij dat hij zo hard hy kon zijn strijdkreet door de kamer kon laten schallen: „Boeaaaaaaüü" EINDE. Het publiek, dat Woensdagavond j werd er vertoond, en het op de hand de Holey bevolkte, kon tevreden naar van HHYC zijnde publiek vreesde huis gaan. Niet alleen, dat zij hun I een grote nederlaag. Deze vrees was favorieten zagen winnen, maar ook echter ongegrond, want in de laatste omdat zij met de bekende schaatsen- periode waren de Zwitsers volkomen rijders Wim van der Voort,' Kees leeg gespeeld. Wel moet er echter Broekman, die op de Olympische gezegd worden jdat het de wedstrijd Spelen in Oslo zo'n succes hadden gehad, en nog enkele andere hard rijders hadden kennis gemaakt. Na de eerste speeltijd van de ijshockey - wedstrijd verschenen de schaatsen rijders op het ijs en nadat zij aan de toeschouwers waren voorgesteld, draaiden zij enkele rondjes, waarbij oen explicatie werd gegeven. Daarna volgde een afvalrace welke door Kees Broekman en Wim van der Voort werd gewonnen, daar zij gelijktijdig over de streep gingen. De ijshockey-ontmoeting tussen het versterkte HHYC en de Zwitserse kampioensploeg Davos was een faire en goede strijd. In de eerste periode was het HHYC, dat de toon aangaf. De Zwitsers moesten toen nog op toe ren komen, want het bleek duidelijk in de daaropvolgende speeltijd, dat zij in het begin maar met zich had den laten „sollen". Goed samenspel ENGELAND-BELGIË 5-0 Zoals te verwachten was, heeft het Belgisch elftal in de wedstrijd tegen Engeland, welke te Wembley werd gespeeld, een stevige neder laag geleden. De Rode Duivels trof fen hun tegenstanders in zeer goede vorm en wanneer de gastheren met hun schoten wat minder ongelukkig waren geweest, had de score onge- twijfeld de dubbele cijfers bereikt. Voor meer dan driekwart van de wedstrijd hadden de Engelsen met grote meerderheid het initiatief en het voetbal, dat zij ten beste gaven, i was ondanks de half bevroren en I daardoor gladde grasmat perfect. i De Belgen opereerden met een viermansvoorhoede, waarin Mer- I mans en Coppens eigenlijk beiden de rol van midvoor speelden. Geheel I onbevredigend heeft deze opstelling niet gewerkt maar het gehele elf- j tal moest zich meestentijds in de verdediging terugtrekken om de vaak onhoudbare druk van de En- i gelse profs te weerstaan en daar- j door kon er van het Belgische aan- valspel over het algemeen niets te recht komen. Typerend voor het grote overwicht, dat Engeland vrijwel de gehele wed- strijd, die door 60.000 toeschouwers werd bijgewoond, had, was het feit j dat de Belgische doelman Boogaerts na afloop vermoeid en bezweet het terrein verliet, terwijl zijn Engelse j collega Merrick verkleumd van de koude onder de tribune verdween. Ondanks de vijf doelpunten had j Boogaerts zich overigens niets te verwijten en met hem speelden Van Brandt, Maertens, Van der Auwera en ook Dirickx een goede wedstrijd. De minsten bij de Belgen waren Mermans, Coppens en Lemberechts, die echter minder gelegenheid had den een eervolle strijd te leveren, dan de verdedigers. Bovendien wa ren aanvoerder Billy Wright en de spil Jack Froggat in topvorm en was het met de geringe steun, die di aan val van ae Rode Duivels van de steeds teruggetrokken middenlinie ondervond, vrijwel onbegonnen werk om in 't Engelse doelgebied te trach ten door te dringen. Met hun tot het einde toe volhouden en hun sportie ve faire speelwijze hebben de Bel gen toch een goede indruk achter ge laten. Het begin was reeds overrompe lend. Al in de eerste minuut moest Boogaerts na een aanval over de lin kervleugel in het geweer komen. Er was nog geen drie minuten gespeeld toen de Engelsen de leiding namen. Maertens was de. bal kwijt geraakt aan Lofthouse, die tegen de lat schoot, maar Elliott maakte zich meester van het leder en in de vol gende tel was de Belgisch doelman door de Engelse linksbuiten gesla gen. Terwijl de Belgen hun eerste ge organiseerde aanval nog moesten ondernemen draaide de Britse voet balmachine al op volle toeren en in de voorhoede werd gecombineerd, dat het een lust was om te zien. Loftihouse bleek de midvoor te zyn, waarop de Engelse fijnproevers al lange tijd hebben gewacht. Na ongeveer 18 minuten kreeg Coppens de kans van de dag toen hij alleen voor Merrick kwam te staan, maar de Belg schoot te zacht en Merrick had geen moeite het schot te stop pen. De Belgen zullen nog menig maal aan dit moment hebben terug gedacht, want geen ogenblik kregen zij verder een dergelijke kans. De eerste helft van de wedstrijd bestond eigenlijk uit één machtig of fensief van het Engelse elftal en de 20 voorsprong, die de gastheren bij de rust hadden, was dan ook lang niet in overeenstemming met de krachtsverhouding in het veld. In de 37e minuut had Lofthouse er na een prachtige aanval uit een pass van Bentley 20 van gemaakt. De tweede helft was, wat het spel- beeld betreft, gelijk aan de eerste. Talrijke en goed opgezette aanvallen van de Engelse voorhoede en moe dig maar niet altijd succesvol ver dedigen van de Belgen met af en toe een uitval via de linkervleugel. Na 5 minuten schoot Elliot hard op het Belgische doel en via het been van Carré verdween de bal In het doel. Een kwartier was in de tweede helft gespeeld, toen Finney op de rand van het strafschopgebied een vrije schop kreeg te nemen Met een prachtige kopbal maakte Redfern Froggatt, de neef van de Engelse spil. hieruit het vierde doelpunt. Lofthouse zorgde tenslotte voor nummer vijf, toen hij vijf minuten voor het einde uit een voorzet van Bentley langs Boogaerts kopte. Toen vonden de Engelsen het voldoende en kregen de Rode Duivels de gele genheid zich wat los te werken. Maar de stootkracht van de Belgische aan val was te gering om Merrick ern stig te kunnen verontrusten en het bleef bij 50. De wedstrijd werd op uitstekende wijze geleld door onze landgenoot Horn, bijgestaan door de twee Ne derlandse grensrechters Aussum en Bronkhorst. Het publiek had slechts één aanmerking: in de 15e minuut na rust onthieldde Nederlandse scheidsrechter Engeland een straf schop, toen een der Belgen hands maakte binnen het strafschopgebied. Horn liet een vrije schop nemen even buiten de beruchte lijnen. De Engelsen waren een moment teleur gesteld door deze beslissing, maar een groot bezwaar vonden zij het toch blijkbaar ook weer niet, want snel nam Finney zijn aanloop en in het volgende ogenblik had de hoog opspringende Redfern Froggat met een iakonieken knik van zijn hoofd de zaak rechtgezet. de jongen vervolgens enige keren gestompt hebben. De officier van Justitie eiste 40 boete of 20 dagen. Conform de eis werd verdachte veroordeeld, HAAGSE RECHTBANK. Belasting-fraude? De officier van justitie bij de Haagse rechtbank eiste tegen een fruitkweker uit Lei den een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden op grond van het feit dat hij een onjuiste op gave zou hebben gedaan voor de in- was van de Canadezen. Klein_ en komsten en de omzetbelasting. In Schwenke speelden niet onverdien- ^945 had ver(j. samen met een ander stelijk, maar als er aanvallen werden I jn Limburg een fruitkwekerij gehad, opgezet, die bekroond werden met Blijkens de opgave aan de belasting een doelpunt, war er het toch de Ca- j zou er jn dat jaar 30.000 gulden zijn nadezen, die het grootste aandeel er verdiend, welk bedrag de compag- in hadden. In het begin van de derde I n0ns samen zouden hébben gedeeld, speelperiode was het zelfs zó, datVerd. gaf aan de belasting echter op doelman Vam der Heide, de enigedat hij niet 15.000 gulden maar Nederlander* was, die op het ijs stond 2.600,— had verdiend. Hij zou wat en de rest van het team bestond uit 1 de kwekerij hebben gewerkt en Haagse- en Amsteri amse Canadezen.hiervoor een bedrag van 50,in Dat het een moeilijke opgave was voor de Zwitsers, die alleen de Canadees Appleton en de Tsjech, Suchoparek als buitenlanders in hun gelederen tellen, spreekt voor zichzelf. Een 9 7 overwinning voor het Haagse team zonder deze versterking was ook niet denkbaar geweest. De doelpunten voor de „Draken" werden gemaakt door Schweihke '2 x), Horchuk (2 x), Zikiwski (1 x), Klein, en Liski. Schapfer, Appelton (4 x) en Fei (2 x) vonden voor Da- vos het Nederlandse net. WIELRENNEN DE RONDE VAN ARGENTINlë. De tweede étappe van de Ronde van Argentinië, van Pereamino naar Venedo Tuerto over 148 km., is door de Italiaan Grosso gewonnen met 15 minuten voorsprong op de Belg Ockers en de Argentijn Kaiser. de week hebben ontvangen. De Lim burger, die ter zitting als getuige werd gehoord, gaf een andere lezing van de kwestie. Volgens zijn lezing zou verd. zich juist in het bijzonder met de venkoop van de producten hebben beziggehouden en vrijwel steeds het geld hebben ontvangen. Hij was er dan ook van overtuigd dat verd. evenals hij 15.000,had verdiend. Een ambtenaar van de Rijksaccountantsdienst verklaarde dat hem na onderzoek van de boeken was gebleken dat er in het totaal ongeveer f 30.000,winst moest zijn gemaakt De uitspraak werd bepaald op 9 December. foot de HAAGSE POLITIERECHTER Niet fris In September j.l. had een landbouwèr uit de Haarlemmer meer met een auto door Ledden ge reden terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Voor de Haagse politierechter vertelde hij, 4 borreltjes te hebben gedronken en verder cola. Hij zou wel goed in staat zijn geweest om te rijden. De verbalisant vertelde echter, dat hij op de Stationsstraat te Leiden uit de richting van de Steënstraat een auto slingerend zag rijden. De mensen la gen meer in de auto, dan ze zaten, zei deze getuige Bij het openen van de auto kwam de dranklucht hem tegemoet. De verbalisant was de enige, die nuchter was, zei de officier van Ju- sitie een requireerde een maand ge vangenisstraf en drie jaar intrekking van het rijbewijs. Het werd 250,— boete en een maand voorwaardelijk met ontzegging van de rijbevoegd heid voor 1 jaar. Slaan mag niet In de vroege morgen van de 23e Juli 1952 begon een 18-jarige jongen uit Stompwijk, de tochtsloot bij een land schoon te ittaken. Hij deed bij dit Werk een langs de tochtsloot hangend schrik- De eigenaar van deze draad, een landbouwer uit Leidsohendam, was hiermee niet erg ingenomen. Er ont stond een twistgesprek en verd. zou De heer Welter, die een reis naar Mexico heeft gemaakt, is. terug gekeerd en heeft gisteren de verga dering van de Tweede Kamer weer bijgewoond. In de afgelopen nacht is te Brussel op 77-jarige leeftijd overle den, de heer Adolphe Regout. De heer Regout was de oudste nog in levèn zijnde vertegenwoordiger van een Maastrichts geslacht van groot industriëlen. Een sigarettenpeukje, achteloos weggeworpen op het Maastrichtse perron, veroorzaakte bijna een ramp, toen het peukje op een dunne lei ding van een tank-lampgas terecht kwam en dit buisje doorbrandde, waarna het gas vlam vatte. Het vlammetje sprong over op een gro tere buis en de ijlings gewaarschuw de brandweer moest zeer omzichtig te werk gaan, om een explosie te voorkomen. Een bijzonder waardevolle dia mant, ter waarde van f 300.000,is gisteren door een Amsterdamse han delaar uit Londen geïmporteerd. Een 8-jarig meisje uit Veenen- daal kreeg gisteren een bak kokend water over zich heen. Zij werd over dekt met brandwonden naar het zie kenhuis gebracht, waar het meisje in de loop van de avond is over leden. Eén borreltje vindt de Dordtse raad niet zo erg, maar zij hebben wel voorgesteld om personen, die zich herhaaldelijk aan drankmisbruik schuldig maken op een zwarte lijst te plaatsen. Wanneer ze hierop prij ken, mogen zij een jaar lang niet in de stedelijke café's en restaurants komen. DOOR CHARLES GAR VICE 34) En de kans om de herrie, .die hier onvermijdelijk op moest volgen, nog wat uit te stellen was hem enigszins welkom; maar toch aarzelde hij. Kon hij zeker zijn van die kleine heks, die zijn hart had gestolen? Het was slechts aarzelend, dat ze hem had bekend, dat ze een klein beetje van hem hield. Zou ze haar belofte drie maanden lang houden, als die belofte niet openbaar gemaakt werd en plechtig bezegeld? „En?" vroeg ze peinzend. Hij trok haar naar zich toe en keek haar ernstig, bijna plechtig in de ogen. „Lorrie," zei hij, „ik zou je niets ter wereld kunnen weigeren; ik ben als was in je handen, jij heks, en dat weet je heel goed. Ja, je zult je zin hebben." „Drie maanden dus," vervolgde zij haastig, „zullen wij niet meer spre ken over hetgeen er vanavond is ge beurd. Jij bent vrij, even vrij alsof alsof je me niet had gedwongen te zeggen wat ik zei." „Goed," zei hij somber. „Maar," en zijn stem beefde „kan ik van je opaan, Lorrie. Je was toch van m'ij, mijn meisje, al was je het maar voer een paar minuten. Kan ik je vertrouwen?" Ze legde haar hand op zijn borst en drukte haar hoofd er tegen. Vast Veek ze hem in de ogen, toen ze "luisterde: „Wat denk je wel van mij?" Het 'was een duidelijk antwoord en hij was tevreden. Een ogenblik hield hij haar tegen zich aan, zo gelukkig -■ls een sterveling maar zijn kan; toen maakte zij zich met een sprong los uit zijn armen. „Jack," zei ze: „Ik hoor hem de weg afkomen. Goeden nacht en.... niet vergeten!" Als een schaduw sloop ze door de laan naar de pastorie en was uit het "ezicht vei'dwenen. Lord Kendale bleef haar een ogen lik nakijken. Daar hij geen lust had Tack te ontmoeten, zijn verwijten .aan te horen en dan allerlei uitleg gingen te moeten geven, sprong hij over de heg en keerde door de vel den naar de barakken terug. Jack liep langs het plekje, waar ze zojuist hadden gestaan, zonder het flauwste vermoeden, dat zldh hier een liefdesscène had afgespeeld en de deur van de pastorie sloot zich achter herrf. Den paar minuten was alles stil; toen wrong zich een don kere figuur door de heg en liep de weg af. Het was Seymour Meiford. Zijn gezicht was zo wit als zijn overhemd behalve twee vuurrode plekken on der zijn donkere, felle ogen en de druppel bloed op zijn onderlip, waar zijn tanden die hadden stukge beten Wel een twintig tellen bleef hij staren naar de plek, waar Guy en Lorrie samen hadden gestaan en in de schittering van zijn ogen lag méér vernietiging dan in een vloed van vervloekingen. Toen ging hij de laan op en neer lonen, zijn blanke handen zwaaiden heftig in de lucht. Eindelijk bleef hij voor de Iepen boom staan, hii sloot zyn tanden op elkaar en in dolle, machteloze woe de gaf hij de boom een slag. Niet "énmaal, maar twee, drie keer, alsof de ongevoelige boom een denkend wezen was en hij het doodsloeg. Toen zijn woede bekoeld was, strom- nelde hij als een dronken man, dron ken van jaloerse razernij, naar „De Dennen" terug. HOOFDSTUK IX Van de vier personen, die die avond in de laan bij de pastorie wa ren geweest, sliepen er slechts twee gerust; Jack en Guy. Byron merkte ergens op, dat liefde slechts een onderdeel van hef leven van een man is, maar voor 'n vrouw betekent het haar hele bestaan! Hoe wel Guy werkelijk ernstig verliefd was, sliep hij toch vast en genoeg. Maar hoe anders was het met Lor- rie gesteld „Arme paps. Ik vrees, dat hij meer "oldaan zou zijn als het ieirrand an- iers was geweest; Seymour Meiford voorbeeld." Maar ze rilde bij de gedachte en 'rok de dekens over haar ogen, ter- vijl ze fluisterde: „Neen. jij zult het -ijn, lieveling, en niemand anders op "•e wijde wereld!" De tweede, die een onrustige nacht doorbracht, was Seymour Meiford! Daar hij heel goed wist. dat hij toch niet kon slapen door de gemoeds stemming waarin hij verkeerde, deed hij geen moeite om naar bed te gaan maar vergenoegde zichzelf ermee, de hele nacht de kamer op en neer te lopen. Iemand liefhebben is goed, maar doer iemand bemind te worden, o, hoeveel beter is dat! Te weten, dat de enige man in de wereld, die je liefhebt, je aanbidt! „Hij heeft me lief! Guy heeft me lief!" zo dacht ze, terwijl ze zich ont en om wendde in haar bed, terwijl ieder teder woord, iedere blik van liefde aan haar geestesoog voorbij ging. En terwijl ze dit alles over dacht kwam er een grenzeloze ver wondering over haar dat zij, zij van alle meisjes van de wereld, de liefde van deze opperste der goden had ge wonnen! Ze ging uit bed en stond zichzelf In de soiegel 'te bekijken. „Mooi!" noemde hij me. „Mooi! en zijn kleine heks." fluisterde ze. ..Maar ik ben niet mooi! Ik ben don ker enen niet zoals Diana, met haar gouden haar en mooie ogen! En toch loont hij haar voorbij en heeft hij mij lief! O, lieveling, lieveling! Als je eens wist hoe ik je liefheb! Em 'hij heeft gevraagd of ik zijn vrouw wil worden. Als ik ja zei. zpu hij morgen met me trouwen. O, mijn lieveling! Mijn koning! Drie maan den! Het is een hele tijd Zal ik het drie maanden kunnen verzwijgen? Zal ik niet schreeuwen: Hij heeft me lief! Ik wordt zijn vrouw!" Toen de morgen begon te gloren werd ze angstig: Hoe kon ze zijn vrouw zijn, als de veiligheid van 't huis Latchairr afhing van hem', als hij een rijke erfgename moest trouwen? Wat zou de graaf van Latcham zeggen, als hij wist, dat de zoon, op wie hij al zijn hoop op redding ge steld had, de arme dochter van een dorpsdominé ten huwelijk had ge vraagd? Kon zij tussen vader en zoon staan? Kon zij het huis van haar lieveling ten val brengen? Neen En toch kon ze hem niet opgeven! Ze kon hem niet zien trouwen met Diana of iefnand anders dan zijzelf. De tranen sprongen in haar ogen bij die vreselijke gedachte en zij ver wierp ze d»n ook vastbesloten! Drie maanden' Wie wist. wat er in die drie maanden kon gebeuren? Zij had wel gezegd, dat zij vrij zouden zijn, maar ze voelde, dat haar lieveling tot zolang van haar was, van haar alleen „Ik vraag me af," dacht ze, half glimlachend, „wa* Jack en Gre ta en paps zouden zeggen, als ze wis ten, dat de burggraaf Kendale me heeft gevraagd, de toekomstige gra vin van Latcham te worden." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6