„De personele is uit de belasting tijd" Prins Bernhard op de terugreis Gortzak brulde in Amsterdam over Praags monsterproces Joodse onderwijzer ontvreemdde enkele Duitse kustvoorwerpen Vier-jarig jongetje redde zijn vriendje van verdrinkingsdood Gladde wegen eisen hun tol DONDERDAG 27 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Tweede Kamer Bij de aanvang van de Woensdag middag gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de heer Gort zak (CPN) verlof gevraagd de mi nister van Justitie te mogen inter pelleren over de arrestatie van twee Indonesische staatsburgers. Op dit verzoek zal heden-Donderdagmiddag worden beslist. Voortgezet werd de algemene be raadslaging over de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Nadat verscheidene leden hadden ge repliceerd heeft minister WITTE naar aanleiding van de nader ge maakte opmerkingen o.m. nog ge zegd, dat hij de nadelen van het eigenhuisfcezit niet wilde wegvagen, maar dat hij ze geringer achtte dan de heer Ten Hagen. Wat de woning differentiatie aangaat merkte hij op, dat tenslotte de som van de indivi duele verlangens de woningbehoefte bepaalt. De achterstand van de 283 ge meenten, die het richtcontingent niet hebben verbruikt, zal in 1953 kun nen worden ingelopen. De begroting is z.h.s. goedgekeurd. Zonder beraadslaging of stemming heeft de Kamer zich vervolgens ver enigd met een wijziging van de be groting 1952 van financiën, beogende een verhoging der bijdragen in oor logsschade aan onroerende goederen met /28,5 millioen en aan huisraad- met 14,5 millioen. Op gelijke wijze werd aanvaard een wijziging van de begroting 1952 van Wederopbouw en Volkshuisvesting, welke ten doel heeft te komen tot verruiming van de woningvoorraad; hiermede is 85 millioen gemoeid, zomede f 7 mil lioen, komende ten laste van de be groting van financiën. De Kamer is daarna begonnen met de algemene beraadslaging over de begroting van het departement van Financiën. De heer RITMEESTER (VVD) gaf uiting aan zijn ongerustheid over de lange duur van bezettingsmaatrege len. Hij was van oordeel, dat de na tionale spaarraad overbodig is. Als het jeugdsparen een succes is ge weest, dan is dat z.i. te danken aan de spaarbanken. alle omstandigheden staatbezit moe ten blijven. Cultuurland dient par ticulier bezit te zijn. Ook met het oog op de hoge staatsschuld zou 1 koop van domeingronden moeten worden overwogen, meende spr., die verder vroeg of de minister genegen is de in 1937 gedane toezegging van nader overleg met de Kamer over de definitieve uitgifte van de gron den in de Wieringermeer in te los sen en of hij wil bevorderen, dat spoedig een nota wordt ingediend, waarin ook de mogelijkheid van ver koop wordt behandeld. De heer HOFSTRA (Arb.) besprak o.m. het deviezembeleid en hij meen de, dat de monetaire gevolgen van de gemeenschap voor kolen en staal onder het oog moeten worden ge zien. De Nationale Spaarraad is wel geleidelijk in betekenis afgenomen, maar hij zou deze toch niet willen afschaffen. Het sparen zou bevor derd kunnen worden door het ir Hamburg toegepaste systeem, waar aan een kleine loterij is verbonden. Z.i. is het niet verstandig thans uit voerig in te gaan op de effecten- registratie, omdat ze nog in onder zoek is. Tegen half zeven is de ver gadering verdaagd tot Donderdag middag een uur. Prins Bernhard is Woensdagavond om zeven uur plaatselijke tijd te Washington aangekomen. De prins maakte de vlucht van Mexico naar Washington aan boord van een ge woon lijnvliegtuig vani de „American Airlines". Na een bezoek aan de Fairchild- fabrieken zal de prins zich heden in de namiddag met een toestel van de ze fabriek naar New York begeven. dat tenslotte hei oudste gemeente raadslid de Joodse dr. Sajet zijn ge duld deed verliezen. Dictatortje Gortzak brulde tijdens een kort toespraakje de gehele ver gadering doof maar in tegen stelling tot andere keren liet hij nu de buitenlandse politiek en de schone voorbeelden van de volksde- mocratien buiten beschouwing. I Een der gemeenteraadsleden meen- I de zijn geheugen wat te moeten op- heer C. VAN DEN HEUVEL frissen en vroeg, waarom hij de bui- (AR) meende dat alles moet worden tenlandse politiek buiten beschou- gedaan om aan het drama der effec- wing hield. Gortzak antwoordde ge- tenregistratie een einde te maken, haast, dat hij daarvoor op het ogen- Ook hij was voor een spoedige ver-1 blik geen tijd had en v. ilde vlug zijn dwijning van de Nationale Spaar-1 betoog vervolgen, toen een van de raad. Hij had er bezwaar tegen, datj gemeenteraadsleden „Praag" riep. er steeds meer ambtenaren komen en t Nu lag de knuppel in het hoender- Het Vrije Volk betoogt nu, dat de raming duizend millioen gulden te hoog is en dat deze fout een gevolg zou zijn van slecht lezen en begrij pen van „De weg naar vrijheid". Daar wordt voor 1956 een zodanige verslechtering van de ruilvoet ge steld, dat van de meerdere productie in dat jaar 1000 millioen gulden moet worden afgetrokken, wat betekent een vermindering van de consumptie met dat bedrag, zodat niet 1300 maar slechts 300 millioen gulden voor de verhoging van de consumptie overblijft. Daarom belooft de K.V.P. „gouden bergen van denkbeeldig geld" en „blijkt kaartenhuis". Wat zijn de feiten? Het 3e rap port vermeldt uitdrukkelijk, waarom het deze verslechtering van de ruil voet, die van beslissende invloed is geweest op het verloop van de beta lingsbalans, niet overneemt van „De weg naar vrijheid": het houdt na melijk rekening met de ontwikke ling van de laatste anderhalf jaar. hetgeen „De weg naar vrijheid" niet kon doen, omdat dit plan eerder werd samengesteld. Waar dus alles op neerkomt is, dat de raming van „Dt weg naar vrij- In de Amsterdamse gemeenteraad zou hij zich genoodzaakt zien, het heid" °P thans onjuist gebleken ver hebben de communisten weer eens communistische raadslid mevr. Ko-wachtingen is gebaseerd geweest na- een staaltje van logica weggegeven, gen-hop in staat van beschuldiging te j utiïffn stellen voor de beledigingen die ze "™Q Q r,ri,0,ror nnn -1" het Joodse ras en speciaal dr. Sajet heeft aangedaan. Gortzak wist op deze beschuldiging, die een fractie- (Advertentie) De „Gouden Berg" der K.V.P. Antwoord van het „Vrije Volk" Het Vrije Volk heeft de fout in het 3e rapport van de Commissie voor de Middengroepen der K.V.P. ten slotte toch gevonden. Dit rapport heeft, uitgaande van de cijfers van het socialistische plan „De weg naar vrijheid'' berekend, dat er in 1956 voor de verhoging van het consump tieniveau van het Nederlandse volk, zoals dat in 1950 was, 1300 millioen gulden beschikbaar zal zijn. Diefstallen bij Krupp berecht DE DUITSERS HADDEN ZIJN FAMILIE UITGEMOORD EN HEM TOTAAL BEROOFD zeer vele verzachtende omstandig heden waren, maar dat aan de kern der zaak niets afgedaan werd: Ver dachte had gestolen! De verdediger betoogde nog, dat in die tijd de nor men finaal zoek waren. Het Geal lieerde leger stal ook en onwille keurig deed men hier dan aan mee, vooral als men in dermate moeilijke omstandigheden verkeerde als de Joodse sergeant-tolk. De rechtbank besliste ten slotte 3 maanden voorwaardelijk en een boete van ƒ500, Enige tijd geleden werd bericht, dat na de vrijlating van de wapen fabrikant Krupp, deze een aanklacht ingediend had bij de internationale politie wegens het roven van kunst voorwerpen uit zijn villa te Essen. De internationale politie vond o.a. een spoor, dat naar Nederland voer de en gisteren stond voor de Haagse rechtbank een veertig-jarige onder wijzer terecht, die in 1945 als ser geant-tolk bij de geallieerden dienst gedaan had en uit de villa van Krupp, toen zijn onderdeel daar gelegerd was, enige kunstvoorwerpen gestolen had. De man was met zijn vrouw de enige overlevenden van een door de Duitsers uitgemoorde Joodse familie en door de Duitsers totaal leegge plunderd. Ten tijde, dat hij enige het rapport een i voorwerpen uit de villa van Krupp 'nam, verwachtte zijn vrouw eeni baby en beaat hjj niets, om voor aijn j Indonesië uitvaart, .uilen 27 imssio- vrouw en toekomstig kind te torgen. narissen, afkomstig uit alle delen De verdediger betoogde, dat de mo- i van ons I^d, naar Indonesië ver gelijkheid zeer wel aanwezig kon trekken. Onder hen bevinden zich zijn, dat hier geen sprake was van drie studenten in de theologie der pa ZEVEN EN TWINTIG MISSIONARISSEN NAAR INDONESIë. diefstal van Krupps eigendommen. Krupp zou die voorwerpen wel ge stolen kunnen hebben van buiten landse Joodse families. De verdedi ger wees voorts op de reacties van afkeuring, die het optreden van Krupp, overal ter wereld te weeg gebracht hebben; als voorbeeld haal de hij b.v. het Engelse Lagerhuis aan, waar men het gejammer van Krupp maar zeer matig kan waar deren. De officier van justitie meende in zijn requisitoir, dat er inderdaad ZIEKENFONDSPREMIE VOLGEND JAAR 4 PCT? voorts ontwikelde hij bezwaren te gen de centrale financiële recherche dienst. Spoed bepleitend met herzie ning van de inkomstenbelasting, zeide hij het gewenst te achten, dat de belastingplichtigen zullen worden aangeslagen naar het gemiddelde van drie jaren. De heer VAN DE WETERING (CH) wilde weten hoeveel de spe culatiewinstbelasting opbrengt. De heer JANSSEN (KVP) be pleitte de noodzakelijkheid het kli maat voor de industrialisatie te ver beteren, waartoe kunnen bijdragen maatregelen ter verbetering van de financiering. De wet op de herkapi- talisafie moet z.i. met een of twee jaar worden verlengd. De personele belasting achtte hij uit de tijd te zijn. Het grondbezit van de staat. De heer ENGELBERTINK (KVP) verklaarde, dat zijn fractie geen be zwaar heeft tegen grondbezit van de staat, maar dat zij er wel tegen is, dat nieuw gewonnen gronden onder j nationale prijsverloop de ruilvoet in 1955 aanzienlijk slechter zal zijn dan in 1950. En deze onjuiste raming neemt Het Vrije Volk nog steeds als lid van hem betrof, geen antwoord uitgangspunt. Blijkbaar is de vondst j te geven en de voorz. sloot de raads- van Vrije Volk een gevolg van vergadering het feit' dat het 3e rapport wegens i De ziekenfondspremie, die in 1953 En hiermede blijkt weer eens dat de onderlinge samenhang de term be- zal gelden, vormt 0p het ogenblik de hielenlikkertjes van Stalin werk,- talingsbalanstekort als verzamel-nog een onderwerp van studie. De lijk alle mogelijke moeite doen om naam 5ee" gebruikt om daarmede! „Tel." heeft reden om aan te ne- in alles op hun vriendjes achter -jan te duiden de verschijnselen van men, dat deze wanneer de huidige het ijzeren gordijn te lijken. de verslechtering van de ruilvoet j economische situatie geen belangrijke hok. Ten einde zijn gezicht niet te ver liezen, begon Gortzak te brullen over de rechtvaardigheid achter het ijze ren gordijn en misdaden, die de Jo den daar zouden begaan. De Amster- dames gemeenteraadszaal werd weer eens hel verlicht door een vuurwerk van knallende uitroepen als kapi talisme, spionnage, anti-semitisme en meer van dergelijke wanneer zij gebruikt worden door commu nisten protserige uitdrukkingen. Nu werd 't de anders zo kalme dr. Sajet toch te bar. Hij vroeg het woord en verklaarde, dat het meer dan een schande was, wat er momenteel in Praag gebeurt. „Nooit", aldus dr. Sa- j 19 ct., aldus spr. Duidelijk is door de jet, „zal een Jood zich op de wijze, minister aangegeven, dat hij de 10 als daar gebeurt beschuldigen /an i pet. op de kale kostprijs niet aan- anti-semitisme". j vaardt. Zo ver zijn wij dus gekomen De Joden leven daar als paria's en i na zes jaar onderhandelen: eerst op een wettelijke bescherming achter de kale kostprijs 20 pet. onderne- het ijzeren gordijn was niet aanwe- i merswinst, later in feite 10 pet. on- zig. Hier in Ntddrland, aldus dr. Sa- j dernemersloon en nu de kale kost- jet, was deze wettelijke bescherming i prijs plus niets. Dat is wel erg kaal, niet nodig, maar zou die er zijn, dan I aldus spreker. Nieuwe melkprijs teleurstellend De door de minister van landbouw vastgestelde melkprijs betekent een afwijking van het standpunt op ba sis, waarvan de regering en land bouw zes jaar lang hun prijsbeleid hebben gevoerd en deze principfele wijziging ten opzichte van het pro duct industriemelk is dan ook wel zeer teleurstellena, zo zei de voorzit ter van de Friese christelijke boe ren- en tuindersbond, de heer H. M. Gerbrandy op de vergadering, wel ke de genoemde organisatie gisteren te Leeuwarden hield. De z.g. verrekenprijs van de con- sumptiemelk is vastgesteld op 22 ct., maar in feite is de garantieprijs voor industriemelk terecht gekomen op Slauagz na de tieinftataing, frij. Zutphen de stijging van de internationale prij zen en voorraadvorming. Al het geschrijf van het Vrije Volk veran dert aan de cijfers van het rapport niets: de „gouden berg" staat er nog. wijzigingen ondergaat, verhoogd zal worden tot 4 pet. De premie be draagt thans 3.8 pet. van 't loon, voor de helft door de werkgever te beta len. Gistermiddag speelden vier kleu ters, waarvan de oudste de 4-jarige Robbie Claassen was, in Sportlaan te Den Haag, vlak bij de vijver, waar een dun ijslaagje over lag. De drie-jarige Jantje Wemmers meende, dat het ijs hem wel houden zou, stapte parmantig op het bevro ren water en verdween even snel kopje onder. Dinsdag is bij Zutfen een grinttrein in botsing met een goederentrein gekomen. Vijftien wagens ontspoorden en drie werden vernield. Tengevolge van ontsporing werd de enkelsporige afrit van de IJsselbrug versperd. De locomotief van de goederentrein liep uit de rails, maar viel niet om. De machinist van de grinttrein liep lichte verwondingen op en geraakte zeer overstuur. De conducteur van het bagagerijtuig werd met een shock naar het R. K. Ziekenhuis te Zutfen overgebracht. De ravage op de plaats van de aanrijding. Vier doden vele gewonden Vier doden en twee zwaar gewon den heeft het verkeer Woensdag ge- eist bij ongelukken, die deels het gevolg waren van gladde wegen. Een personenauto, komend uit de richting Doesburg, slipte juist op het moment, dat uit de richting Doetin- chem een met ijzeren buizen geladen vrachtauto vani de firma Mulder uit Varsseveld naderde. De personenauto werd in elkaar gedrukt en totaal ver nield aan de kant van de weg geslin- getd. De bestuurder, de 40-jarige J. D., directeur van een observatiehuis in Den Haag, werd zeer ernstig ge wond. De 36-jarige J. A. K., en de 13-jarige jongen A. de B., beiden eveneens uit de Residentie, die bij hem in de wagen zaten, waren vrij wel onmiddellijk dood. De slachtof fers zijn naar het Alg. Ziekephuis in Doetinchem overgebracht. Toen de heer G. J. te Benschop van zijn fiets wilde stappen, gleed hij op de gladde weg uit en kwam te val len. Hij werd door een hem achterop komende auto overreden en op slag gedood. Bij het oversteken van de Traay te DriebergenRijzenburg werd mevrouw v. V. door een passeren de wielrijdster aangereden. Zy kwam zo ongelukkig op de straat terecht, dat zij in ernstige toestand in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Kort na aankomst overleed zij. ,De 70-jarige wielrijder J. v. B. uit Achttienhoven sloeg, rijdend op het rijwielpad van de Blauwkapelseweg te Utrecht, zonder een teken te ge ven een zijstraat in. Hij werd gegre pen door de autobestuurder D. v. V. uit Hilversum, die bij het remmen wegens de gladde weg doorschoot. Overbrenging van v. B. naar het zie kenhuis was noodzakelijk. Men vreest voor zijn leven. Een moeder met drie kinderen uit Heerlen schijnen het slachtoffer geworden te zijn van een vergifti- gingsgeval. De kinderen waren vlug over de nadelige gevolgen heen, maar I de moeder kwam eerst een paar da gen na de vergiftiging weer bij be wustzijn. De politie heeft de in huis aanwezige levensmiddelen in beslag genomen, teneinde na te kunnen gaan, waar de bron van de vergif- tiging gezocht moet worden. De 4-jarige Robbie ging langs de vijver liggen en slaagde erin het haar van zijn verdwenen vriendje te pak ken te krijgen. Hij trok even later het hoofdje van de 3-jarige uit het water en alhoewel hij de kracht miste, om Jantje geheel uit het wa ter te halen, zorgde hy, dat de dren keling adem kon blijven halen. Ondertussen waren de twee meis jes, waarmede zij aan het spelen wa ren, op een doordringende manier aan het hulproepen, waarop spoedig assistentie op kwam dagen, die Jantje helemaal uit het water haalde. De verdwijning te Roosendaal Is de chauffeur tijdens ruzie verdronken Verrassende verklaring van kostganger Het mysterie te Roosendaal, waar bij een 24-jarige chauffeur verdwe nen is, schijnt door een verhoor, dat aan de kostganger van de vermiste man afgenomen is, zijn oplossing te naderen. De kostganger, die zich in arrest bevindt wegens het knoeien met een spaarbankboekje, verklaarde tijdens een gisteren afgenomen verhoor, dat hij op de bewuste avond met zijn hos pes in een gehuurde vrachtauto weg gereden was om aardappelen op te halen. Tijdens deze tocht zouden bei de mannen ruzie gekregen hebben. De auto werd stilgezet en de ruzie buiten de wagen voortgezet. Hierbij zouden beide ruziemakers in een vrij diepe sloot terecht zijn gekomen. Toen de kostganger weer op het dro ge was beland en hij ging onderzoe ken, waar zijn kostbaas was, vond hij deze bewusteloos in het water. Hij haalde hem eruit en legde hem in de wagen. Even later zou hij ge constateerd hebben, dat de bewuste loze was overleden. Daarop heeft hij het lijk uit de auto gesleept en het op de stijle oever van de Vliet ge legd. Volgens de verklaring van de kostganger zou het lichaam in de Vliet gerold zijn en daar momenteel nog moeten liggen. De politie heeft gistermiddag nog op de aangeduide plaats gedrecht, maar tot nu toe zonder resultaat. Gesarde militair stak met zakmes Snikkend voor de rechtbank De krijgsraad te Velde ln Den Haag behandelde gistermiddag een zaak tegen twee Korea vrijwilligers, die op de terugreis uit Korea ruzie met elkaar gekregen hadden, waar bij een van hen zijn zakmes trok en ters Jezuieten, alsmede de Mill Hill Fathers J. M. G. Knapen en L. Th. v. d. Geest, pater J. H. Cremers C.P. en pater Chr. Goedhart O.F.M. De Willem Ruys is volgeboekt, zo wel wat passagiers als wat lading betreft. Onder de pasagiers bevinden zich, behalve een aantal Nederlandse en Duitse artsen, ook 25 Nederland se emigranten met bestemming Australië, die tot Singapore met de Willem Ruys reizen en vandaar naar hun nieuwe vaderland zullen vliegen. Tot de artsen behoren dr. B. Al- laart (Den Haag;; vroeger reeds als zendingsarts v. d. Ger. Kerk in In donesië), dr. J. Jaspers (van het Carolus ziekenhuis in Kerkrade) dr. Tjoa Gie Tjiang (kinderarts van het Zuider-ziekenhuis te Rotterdam) en dr E. G. E. van der Heijde (Amster dam). KATH. BOND VOOR BEROEPS- GOEDERENVERVOER. De Ned. Kath. Bond voor het Be- roepsgoederenvervoer heeft gisteren in Utrecht zijn jaarvergadering ge houden onder voorzitterschap van de heer O. M. Bekedam. In zijn» ope ningswoord gaf de voorzitter een overzicht van de hangende bespre kingen tot het bereiken van een eenheid in de organisatie van het be- roepsgoederenvervoer in de vorm van een federatie op basis van de drie-zuilerv-gedachte. De Chistel. en de Kath. bonden hebben daarover met de N.O.B. (Nat. Org. Beroepsver voer) nog geen overeenstemming kunnen bereiken, doch de voorzitter van de Kath. bond vertrouwde op het tot stand komen van de federatie. Spoedig zal de W.A.G. (wet autover voer goederen) in werking treden. Waar hiervoor als datum Februari 1954 genoemd is, zal deze raamwet in 1953 zijn beslag moeten krijgen, al dus spreker. Het vaststellen van de richtlijnen, waarbij ook de Kath. bond adviserend optreedt, blijkt erg moei lijk te zijn. De overgang van de be drijfsgroep Woltersom naar een be drijfschap in de P.B.O. is vooral een moeilijke materie. Bij de oriënteren de besprekingen in de organisaties blijkt heel veel misverstand uit de weg geruimd te moeten worden. Ook wat betreft de komende vestigings wet, welke nauw verband houdt met de eisen voor vakbekwaamheid en de kwestie vani de duur der vergunin gen. Sprekende over de toestand in het beroepsvervoer noemde de heer Be kedam deze vrij slecht. Het materieel is veel duurder geworden en naar verhouding zijn de tarieven te laag. Het aantal bedrijven is van 9500 in 1951 gedaald tot 9400 in 1952. In tegenstelling met het beroeps vervoer, dat te zeer gebonden is, blijft het eigen vervoer ongelimiteerd vrij, aldus de heer Bekedam. Naar zijn mening is het nodig, dat hieraan paal en perk gesteld wordt. Anders helpen de W.A.G. ook andere maat regelen niets. De geestelijke adviseur rector C. Klaver hield een inleiding over het onderwerp „Ons maatschappelijk ideaal". De algemeen adviseur mr. F. J. H. Bachg hield een inleiding over de plaats van de vervoerders in onze maatschappij. zijn tegenstander enkele steken in de borst toebracht. De messetrekker stond gisteren te recht en het bleek een zeer rouw moedige zondaar. Het betrof hier een Surinamer die door een van zijn landgenoten zo getreiteid was, dat hy tenslotte zyn kalmte verloren en met het mes gestoken had. Er waren vele getuigen, die beweer den dat beklaagde weinig schuld trof, omdat hij doorlopend door zyn slachtoffer gesara was. Ook zijn ver dediger hield een warm pleidooi en verklaarde, dat van poging tot dood slag geen sprake kon zijn en dat men hoogstens l.on spreken van zware mishandeling. F verdediger vroeg tenslotte de uiterste clementie en handhaving in de militaire dienst. De rechtbank v/as het in grote lij nen met de verdediger eens; de be klaagde zelf zat verslagen en snik kend in het bar.kje en had aan de verdediging niets toe te voegen. Hij werd tenslotte veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar, waar van 2 maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5