DUINSTREEK Begroting 1953 van Katwijk toont financiële moeilijkheden Huisvuilrechten zijn geregeld Prof dr* A* Chorus sprak op vergadering van de Hocres DONDERDAG 27 NOVEMBER 1952 DE LLIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Na de raadszitting van hedenmid dag, dus Donderdagavond gaat de raad in comité generaal ter bespre king van de begrotingen, gemeente begroting en bedrijfsbegrotingen 1953. In een toelichting daarbij wij zen B. en W. op een voortdurende toeneming der uitgaven met een daaraan niet evenredige vermeerde ring der inkomsten. Deze ontwikke ling noemen B. en W. funest. Tegen over een toeneming van de nadelige saldi resp. een daling van de batige saldi der diverse hoofdstukken en paragrafen welke in totaal een be drag van 313.500.— belopen, staat een vermeerdering der algemene dekkingsmiddelen van slechts circa 63.100.—. Reeds bij de behandeling der begroting van 1952 hebben B. en W. reeds betoogd, dat het zonder maatregelen van Rijkswege niet mo gelijk zou zijn aan de groeiende be hoeften der gemeente het hoofd te bieden. Ook voor 1953 kunnen B en W, niet anders spreken. De nood voorziening gemeentefinanciën loopt met 1952 af. Maar over de nieuwe regeling is nog niets gezegd dus moet voorlopig volgens de regeling 1952 gewerkt worden. Dit is voor Katwijk te betreuren nu het B. en W. niet mogelijk is gebleken de ontwerp-be- groting voor 1953 sluitend te maken. Het is door deze gang van zaken op moment niet mogelijk te zeggen waar de gemeente financieel aan toe is, Voorlopig is tot het sluitend ma ken van de begroting een bijzondere uitkering uit het gemeentefonds ge raamd van 250.407.67. De meeste hoofdstukken geven een nadelig ver schil aan zoals algemeen beheer, Openbare Veiligheid, Volkshuisves ting, Openbare werken. Eigendom men inclusief Grondbedrijf, Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, Maatschappelijke steun en voorzorg. Slechts enkele hoofdstukken geven een voordelig verschil, b.v. Volksge zondheid incl., waterbedrijf, Econo mische aangelegenheden incl. electr. en gasbedrijf, Dekkingsmiddelen van algemene aard. Ook het onderwijs in zijn verschillende facetten legt een steeds zwaardere druk op het ge- KATWITK AAN DEN RIJN St. Nicolaas gearriveerd Zoals gebruikelijk bracht St. Nicolaas, op uitnodiging van de Katwijkse Mid denstand, ook gisteren weer een be zoek aan Katwijk. Ditmaal was hij per Dakota op het vliegveld gearri veerd. Hier werd hij ontvangen door een der officieren en opgewacht door het marine muziekcorps, dat hem 'n serenade bracht. Vervolgens bracht hij een bezoek in de ziekenboeg, waar hij versnaperingen aanbood. Aan de poort van het vliegveld werd hij door het bestiuur van de Midden standscentrale ontvangen en verwel komd en ging de tocht naar Katwijk aan den Rijn. Begrijpelijk, dat hier die jeugd klaar stond om haar op wachting te maken Na een rit door verschillende straten, waar een corps van 5 zwarte Pieten vernnaperingen uitstrooiden, ging de tocht naar het gemeentehuis. Burgemeester Wol- dringh van der Hoop en wethouder Van Leeuwen waren hier aanwezig om de Sint te begroeten, hetgeen geschiedde in de trouwzaal van het gemeentehuis. Daar sprak de burge meester een welkomstwoord. Spr. wees hierbij op het feit, dat het ge meentebestuur steeds klaar staat om de goede Sint in deze kinderrijke ge- m'eente te ontvangen en wees er op, welk ontzag de Sint bij deze kinde ren heeft, dikwijls meer dan bij de ouders. St. Nicolaas beantwoordde de toe spraak van de burgemeester. Het had de Sint getroffen, hoe de gemeente is verfraaid door plantsoenen aanleg. Hij sprak de hoop uit, dat de balda digheid van de jeugd zou afnemen De vele bezoekers van Katwijk, als ook de badgasten, zullen dit zeer op prijs stellen. Uit het gouden boek las Sint Nicolaas nog eniee verlangens voor, waaraan nog moet worden vol- meentelijk budget. Ten opzichte van 1952 is daar een nadelig verschil van f 100.045,94. Dit alles wat de gewo ne dienst betreft Wat de kapitaals- dienst betreft noemen B. en W ver schillende grote werken op, die op uitvoering wachten als het bouw- rijpmaken van het industrieterrein langs het P.H.-Kanaal, f 160.000.—, het herstellen van de kademuur langs het P.H. Kanaal 80.000; het aanbrengen van een oeververdedi ging langs de Berghaven 10.500. het herbestraten van de Zeeweg van Parklaan tot Provinicale weg 45.000.het bouwrijp maken van het terrein „Clein Duin" 110.000. het aanleggen van sportvelden in Nieuw Zuid 10.000.Het nemen van voorbereidende maatregelen voor de bouw van een brug over het Prins Hendrikkanaal bij de Uitwa tering 10.000.Bestraten Stenge- linstraat f 16000.Het voorberei den van het maken van een verbin ding tussen Sandtlaan en Molentuin- weg. Baggerwerk in het P.H. -Kanaal en Overrijn 25.000.De voorbe reiding van het maken van een rio leringszuiveringsinstallatie 10.000. Het treffen van voorbereidende maatregelen voor de aanleg van in dustrieterrein langs de Noordzijde van het Uitwateringskanaal. Alle maal cijfers om een beetje pessimis tisch te worden! I-ISSB Gemeenteraad. De raad van Lisse is in openbare vergadering bij eengeroepen op Woensdag 3 Decem ber 1952, des namiddags om 2 uur. Op de agenda staat o.m vermeld de vaststelling en goedkeuring van re keningen 1950; de aanbieding der rekeningen 1951; de behandeling der begrotingen 1953; Voorstel tot recon structie van een gedeelte van de Loostërweg-Noord, verbreding van de brug in deze weg en aankoop van de nodige grond. Jubileum H. Tichelaar. De heer H. Tichelaar, opzichter 1ste klasse bij de Technische Dienst van de P T T., recipieerde ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum in het ge bouw Rehoboth. Deze receptie wel ke zeer druk bezocht werd, werd door de heer Van Mourik geopend met een kort welkomstwoord, waarna de di recteur van het Telefoondistrict Haarlem, Ir. de Vos, de jubilaris toe sprak en hem schetste als een zeer plichtsgetrouw ambtenaar met een goede staat van dienst Spr. maakte gewag van de uitstekende vervulling van zijn dienst, speciaal in de oor logsjaren. Namens het hoofdbestuur bood spr. de jubilaris de oorkonde van Opzichter 1ste klasse aan voor 40 jaren dienst. Namens het personeel van de diensi sprak de heer W Kuilboer, de jubilerende chef van dienst toe en bracht hem de dank over van allen voor de vele lessen en raadgevingen. Wethouder A. Tibboel sprak na mens de gemeente Lisse woorden van felicitatie tot de jubilaris en bankte voor de goede samenwerking. Nadat meerdere sprekers hun ge lukwensen hadden uitgesproken, be sloot de heer Kramer de rij van sprekers het een serie van herinne- ïingen op te halen uit het tijdvak dat de heer Tichelaar in Lisse werkzaam is. Straatverlichting. B. en W. stel len de raad voor om de straatver lichting te verbeteren of nieuw aan te leggen voor de verbindingsweg HobahostraatLaan van Rijckevor- sel. de Hyacinthenstraat; de Greve- lingstraat en de le en 2e Haven dwarsstraat Hiervoor wordt een cre- diet van f 4010aangevraagd. IJsclub Lisserbroek. De IJsclub ,Lisserbroek" hield haar jaarverga dering in het Wapen van Friesland. De voorz., de heer J. Mesman wijdde enkele woorden aan de nagedachte nis van een vijftal overleden leden van de vereniging De penningm de heer A. Wijnhout, liet in zijn verslag uitkomen, dat de linanciën met een nedrag van 120.- waren teruggelopen, zodat het kas saldo is gedaald tot een bedrag van 521.—. Tot lid van de kascommissie voor het dienstjaar 1952 werd be noemd de heer P. Baartman. Uit het jaarverslag van de secr., de heer Chr. van der Klauw, bleek, dat het ledental iets was teruggelo- Primeur in Voorhout Eerste narcissen zijn geveild Het zal niet lang meer duren, of U ziet links en rechts in de bloemen winkels de bloeiende narcissen. In de Rijnsburgse veiling „Flora" zijn de eerste partijen met de kortkronige Helios de klok al gepasseerd. De fa. Van Emmerik uit Voorhout had de primeur. De kwaliteit was uitstekend en de prijzen niet minder. Ze werden namelijk afgedrukt op 1.05 en 1.10 per bos. Loterij Winkelweek. De eerste trekking der loterij van de N.R.K.M. had de volgen hoofdprijswinnaars: C. v. Steyn, J. v. B.weg: een waar debon van 25. H. Oostdam, Heerenatraat: een waardebon van 15. W. J. Turenhout, Spoorlaan: een waardebon van 10. Tweede trekking heeft plaats 3 Dec. bij firma B. Schulte. gehore brachten, daarop was het woord „harmonie" in zijn volle zin van toepassing. De ouverture zowel als fantasie kregen een beheerste en klankvolle uitvoering, uitstekend genuanceerd in de onderdelen met mooi verzorgd koper. Natuurlijk viel er wel eens een steekje. Kapelaan Wüst had in zijn openingswoord reeds de nadruk gelegd op het bestaanrechts en de belangrijkheid van een eigen harmo nie, hetgeen burgemeester Du Boeuff in zijn toespraak nog eens onder streepte. Voorts bracht de burgemees ter hulde aan de directeur voor het gëbodene. Na een muzikaal inter mezzo, werd het muziekgedeelte be ëindigd. Het woord was daarna aan de van ouds bekende „Amsterdammers", die ook ditmaal weer de aanwezigen hebben laten genieten van hun door leefd en gevoelig spel, geen spel met een lach en een traan, doch uitslui- schap, die volgens de mening van een kinderarts het gevolg waren van het gebrek aan speelgelegenheid in het Kerkehout. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de aftredende heren Th. J van Beek, A. Hoefakker en W. Goos Sr. werden herkozen en dat in de plaats van de heer C. de Zwart, die zich niet herkiesbaar stelde, werd benoemd de heer M. v. d. Berg. Gesproken werd daarna over de vorming van een speeltuinfonds. De huidige speelgelegenheid is slechts van tijdelijke aard. Als binnenkort met de bouw van woningen zal wor den begonnen, moet het terrein wor den ontruimd. Aan het Gemeentebe stuur is verzocht een ander geschikt terreintje beschikbaar te stellen, waarop een permanente speelgele genheid zal kunnen worden inge richt. Het geld daarvoor zal in de eerste plaats door de buurtbewoners beschikbaar gesteld moeten worden. De gemeente heeft toegezegd dan alle medewerking te zullen verlenen. Besloten werd, de Buurvereniging als lid te laten inschrijven van de Ne derlandse Unie van Speeltuin-Organd- saties. Vervolgens werd van gedachten ge wisseld over de plannen tot het stich ten van een buurtcentrum in het Kerkehout, waarin vergaderingen zullen kunnen worden gehouden en waar de Kruisverenigingen, de Open bare Leeszaal en Bibliotheek en di verse andere verenigingen een spreekuur zullen kunnen houden. Er bestaat contact tussen de belangheb bende verenigingen. Dezer dagen zal in een vergadering van vertegen woordigers dezer verenigingen de ex ploitatiemogelijkheid van een derge lijk buurtcentrum bekeken worden. Tenslotte werd besloten, een reis- vereniging voor buurtbewoners op te richten. ZOETERMEER Winkelweek. Ook dit jaar hou den de gezamenlijke Middenstands verenigingen een winkelweek en wel van Vrijdag 28 November tot en met Zaterdag 6 December a.s. Bij de ope ning van de winkelweek op Zaterdag 29 November geven de deelnemers aan de winkelweek in de zaal van de heer van Frassen een St. Nicolaas. kinderfeest voor kinderen van 6 tot en met 14 jaar. St Nicolaas doet met zwarte Piet die dgg zijn intrede in Zoetermeer om 9 uur 's morgens met een rondrit door het dorp. Op dit kinderfeest is o.a. aanwezig een goo chelaar en een man met een poppen kast. Gedurende de winkelweek ont vangt het publiek bi' de deelnemen de winkeliers een z.g. hardloper, een bon, waarop een aantal K.M. staat vermeld. Op deze wijze kan men me dedingen naar prijzen. Vrijdagavond 28 November om 7 uur zal er een etalagewedstrijd worden gehouden, tevens wordt door de plaatselijke muziekvereniging een rondgang door het dorp gemaakt. Vrijdag 28 No vember en Zaterdag 29 November 's middags van 2 tot 's avonds 10 uur zal de bekende miniatuurtrein in on ze gemeente rijden. U kunt dan op zeer goedkope manier een reis naar het dorp maken. Kinderen tot 12 jaar betalen 0.10 per rit en volwassenen 0.15 per rit. «au «ei, ic«c«uai .cuo ao ucx tend van „lach" wat iedereèn pen en thans nog 426 leden staan in- deze tijd zo nodig heeft, geschreven. Dé bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op en de heren J. Mesman voorz., C. v. d. Ham en C. v d. Tang, commissarissen, werden bij enkele candidaatstelling herkozen. De heer Chr. v d Klauw werd ge huldigd met zijn 25-jarig jubileum als secr. der vereniging De voorz. dankte hem voor zijn trouwe arbeid en overhandigde namens de leden een kistje sigaren. Gemeenteraad Leidschendam SPORTVELDPLAN KRIJGT VASTE VORM De gemeenteraad van Leidschen dam heeft gisteravond weer ver strekkende besluiten genomen. Dat er iets groots te gebeuren stond was al dadelijk duidelijk door de grote belangstelling op de publieke tribu ne. Het gehele eerste elftal van R.K. AVW was present om getuige te zijn van de eerste schrede welke de gemeente ging zetten voor de ver wezenlijking van het lang gewenste sportveld. Volgens het voorstel van B. en W. is het de bedoeling aan de Veurse Achterweg een sportcentrum te ves tigen en om dat te bereiken is het noodzakelijk het uitbreidingsplan partieel te wijzigen. De raad ging daar unaniem mede accoord. Ge vraagd werd wel, of het nu noodza kelijk is een oppervlakte van 15 H A. aan de zo kostbare cultuurgrond te onttrekken voor bedoeld sportcen trum. Volgens de voorz moet de ge meente rekening houden met de groei van de bevolking en het sport veld moet in verre toekomst de noodzakelijke sportgelegenheid ver schaffen met de daarbij behorende accomodatie. Verder kan verwacht worden, dat met de groei van de ge meente ook het aantal sportvereni gingen zal toenemen, zodat een groot terrein alleszins noodzakelijk zal zijn. Op een vraag van de heer Koerts of op het terrein ook tribunes ge bouwd zullen worden, antwoordde daan. Maar, zei St. Nicolaas, wij ho-1 de burgemeester dat een tribune on- pen op u en uw raad. 1 getwijfeld tot de accomodatie van Dan werd de burgemeester door St Nicolaas 'n Sintprklaassurprise aan geboden, bestaande uit enkele flessen Spaans vocht. Daarna ging de rit naar Katwijk aan Zee. Ook dit dorpsdeel werd doorkruist. Gemeld zij zeker nog, dat het Marine muziekcorps op volle sterkte de rondgang door de beide dorpsdelen meemaakte en opvrolijk te door het spelen van marsen. een sportveld behoort. Nu dan de eerste schrede Is gezet voor het sportveld, waarover de heer Dietz namens de K.VP. zijn voldoe ning uitsprak, hoopte spr. dat de plannen tot verwezenlijking met voortvarendheid ter hand genomen zullen worden. De heer van den Bosch bracht nog in het midden, dat in Stompwijk ook een bloeiend sportleven bestaat o.a. naast voetbal ook een kranige hand balvereniging die zelf het kampioen schap van het gehele diocees heeft weten te behalen. De voorz., die daarvan blijkbaar niet op de noogte was, maakte de heer v. d. Bosch zijn Voor de tweede maal in dit win- compliment voor dat mooie succes tersedzoen werd een contactavond van de Stomp wij kse sportbeoefe- belegd. De voorz., de heer M. P. van naars. Stijn, heette allen welkom, in het bijzonder pastoor Hesp en kapelaan Bekkers, die als altijd tegenwoordig waren. Spr. zeide, verheugd te zijn over de grote opkomst en zag hierin het bewijs, hoe zee. men de beteke nis van de<ze avonden begreep. Dit is een stuk werk van de K.A., wat niem'ahd meer zou willen missen. Er werd deze avond voortreffelijk VALKENBURG CONTACTAVOND KATHOLIEK VALKENBURG is niet verplichtend en na. lange be spreking werd besloten, dat het op halen van huisvuil alleen zal ge schieden voor een door B. en W. te bepalen kring van de gemeente. Hierdoor kan voorkomen worden dat de vuilniswagen voor een enkele in woner niet een buitengewone grote afstand moet afleggen, waardoor de kosten van de ophaaldienst belang rijk verhoogd zouden worden. Nadat nog enige wijzigingen in de opge stelde verordening waren aange bracht, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met alleen de stem van de heer Meester (KVP) tegen. Daar de landbouwwinterschool te Voorhout over het jaar 1952 een te kort verwacht van ongeveer 7000 heeft het bestuur van de school ge vraagd om een subsidie voc" de 2 leerlingen uit deze gemeente die de school bezoeken. De raad ging er me de accoord dat voor beiden totaal een subsidie verleend zal worden Hotellerie eist goede vooropleiding STOMPWIJK Jaarvergadering „Nut en Vermaak". De IJsclub „Nut en Vermaak" hield de jaar de jaarvegadering in café „De Gouden Leeuw". Al jaren lang is de jaarvergadering van „Nut en Vermaak" de meest bezochte, drukste en gezelligste vergadering van het seizoen. Een van de laatste punten van de agenda is de oorzaak van dit feit. Dit punt vermeldt nl. „prijsjassen". Twee en tachtig leden waren aanwezig, waarvan het groot ste gedeelte reeds voor het vastge stelde uur van de aanvang van de vergadering lustig zaten te kaarten. De heer Arie Janson, voorz., richtte speciaal het woord tot de heer Piet Wensveen, die, op de dag af, precies 25 jaar geleden bedankt had als voorzitter omdat hij meende te oud te worden. Nu zat hij nog rustig zijn spelletje mee te kaarten en is nog steeds een maa* waar rekening mee gehouden moet worden. Het overige gedeelte van de agenda werd nu in ijltempo afgewerkt. Het "er- slag over het afgelopen jaar was klein. Er was geen ijs geweest, dus ook geen wedstrijden. De penningm had nog 192 in kas als batig saldo van het afgelo pen jaar. Het werkplan voor de a.s. winter werd overgelaten aan het weer en het inzicht van het bestuur. De heren Joh. Belt, L. Waaijer en Q. v. d. Helm weri en onmiddellijk herkozen. Ook d< contributie werd zonder op- of aanmerkingen weer vastgesteld op J 1.50 per jaar Om zo spoedig mogelijk om de carbonade te kunnen jassen werd door de leden geen gebruik geamakt van de rond vraag. Ongeveer half 10 konden de vurige kaarters zich om de tafeltjes scharen voor de eerste ronde, waar door de strijdenden in 2 helften wer- groot 100. Verder werd nog besloten de ge-den verdeeld en wel winnaars en ver. meentewoning Sluisplein 20 voor een Üezers. Elke groep kaartte nu ver jaar te verhuren aan de heer Chr. J.der voor de prijzen. Na 1 toneel gespeeld, afgewisseld met mu ziek en zang. In de pauze wekte de voorz de leden op, om allen Donder dagavond op te trekken naar Kat wijk, waar rector Kraakman een le zing zal houden over het eeuwfeest van het herstel van de Bisschoppe lijke Hiërarchie in Nederland. Een der hoogtepunten van deze avond was zeer zeker het optreden van mej. L Schouten uit Hazerswou- de, die op voortreffelijke wijze enige jodelliedjes ten gehore bracht. De voorstanders van openbaar on derwijs hebben een vergadering ge houden mét als resultaat, dat thans voldoende kinderen voor de school kunnen ingeschrevep worden. Nadat Volksonderwijs een hernieuwe aan vrage hadden ingediend zijn B. en W. van hun afwijzende houding te ruggekomen en stelden nu voor. dat de raad zijn medewerking voor de stichting van een openbare school1 monie Triumph gaf gisteravond haar d, Valk voor de prijs van 6.50 per week. DIEF GFPAKT. In het R K. Bejaarden-Centrum liep dezer dagen iemand rond, die de schijn wekte daar thuis te behoren. Hij zag kans een gouden damespols horloge te bemachtigen. Later is hij door de politiegearres- teerd, waarna bleek dat het de Lei- ienaai* H. J. M was. Na ingesloten te zijn bekende hij de diefstal te hebben gepleegd. U.V.V. opgericht. In een der za len van het gemeentehuis is een afd. van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers opgericht, Na efen uiteen zetting van mevr. Sjollema-'s Jacobs, presidente, van de landelijke bond. In het voorlopig bestuur hebben zit ting de dames D. Kluvers-Vetter, voorz., M. Kruissink-Heller, secr., K. W. laan 44 en J. Boone, penn. Verder nog mevr. Hooyer, mevr. Kraayvan- ger, mevr Langer.doen en mevr. de Ridder. Tot ere-voorzitster werd be noemd mevr. Banning. DE ZILK Hersenschudding Gisteravond reed de heer G. met zijn fiets tegen een langs de weg staande kruiwagen op. De man kwam te vallen en liep een hoofdwonde en een hersenschud ding op. OEGSTGEEST Harmonie „Triumph". De har- zou geven Overeenkomstig dit ad' vies had de raad geen enkel bezwaar en ook dit voorstel ging met alge mene stemmen onder de hamer door Huisvuilrechten. In de vergadering van 3 Septem ber j.l, besloot de raad uniforme vuilnisemmers te doen verstrekken tegen 2.— per stuk en het reini gingsrecht te bepalen op 5.per jaar. Aansluiting bij de ophaaldienst jaarlijkse uitvoering voor de dona teurs, waarbij ook de burgemeester en zijn echtgenote aanwezig waren. Het eerste deel van het program ma nam de Harmonie zelf voor haar rekening en ditmaal kunnen we niet anders zeggen dan dat Triumph zich zelf heeft overtroffen. Want het programma was niet al leen met zorg samengesteld, maar met nog meer zorg werd het uitge voerd. Wat de muzikanten onder leiding van directeur F. Baart ten eel transpi ratie en menige klap op tafel waren de winnaars bekend. De uitslag was: Winnaarsronde: 1 P. Mol en S. v. Es, 2. Frans v. Swieten en P. van Santen, 3. E. Houtsma en Jan Suij- ten. 4. A. Luiten an Jan Loose. Verliezersronde: 1. Th. Geyswijk Jr. en P. Wensveen Jr., 2. C. den El zen en Th. Janon, 3. L. Waaijer en Jac. Disseldorp, 4. Jan Hilgersom en Nic. van Schie. VOORSCHOTEN Nachtveiligheidsdienst. Daar de onveiligheid in de nachtelijke uren ter plaatse sterk toeneemt zal de N.V. Leidse Nachtveilighejclsdienst ook in Voorschoten controle gaan uit oefenen. Voor de akte wiskunde M.O. de heer A. G. J. de Kort. WASSENAAR Feestavond van „De Brandbel". In het Verenigingsgebouw organi seerde de Vereniging van Wasse- naarse Brandweervrijwilligers „De Brandbel" gisteravond een contact avond. De voorz., de heer E Th van Dijk heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom de heer J. J. Maandag, Commandant van de Brandweer en de oud-commandant de heer K. Huysinga. Er werd daarna een gevarieerd programma gebracht, waaraan werd medegewerkt door de sneltekenaar Nicholls, de conferencier Bakker en de goocheaar Geraldini. Voor de mu ziek zorgde een bandje onder '.eiding van W. Recourt Tot slot was er ge legenheid tot dansen. Jaarvergadering Buurtvereniging „Kerkehout". In het clubgebouw van de S.V. Wassenaar werd Dins dagavond de jaarvergadering gehou den van de Buurtvereniging Kerke hout en Omgeving. In de zomer van dit jaar werd een tijdelijke speeltuin ingericht door de Buurtvereniging, nadat er klach ten waren binnengekomen over het gedrag Van kinderen in de buurt- Over zijn ervaringen bij een on derzoek van het hotel- en restaurant bedrijf in Nederland heeft gisteren de L e i d s e hoogleraar in de psycho logie prof. dr. A. Chorus het één en ander verteld in een vergadering van de Hocres, de R.K. vereniging van hoteliers en resaurateurs, aldus het Alg. Dgbl. De mensen zijn naar de lengte van hun spijsverteringskanaal in drie ty pen in te delen, welke kenmerkende, verschillen in karaktereigenschappen vertonen: het nerveuze, het athleti- sche en het sociale type. Het laatste met een zeer lang spijsverteringska naal van wel 1300 cm. is kort en dik, stelt prijs op goede maaltijden en voelt veel voor gezellig samenzijn. Men zou dus verwachten vooral dit type onder de hotel- en caféhouders aan te treffen, zo zei prof. Chorus. Uit ervaring moest hij echter zeg gen, dat deze veronderstelling in geen geval in overeenstemming met de werkelijkheid was. En inderdaad kon hij onder de aanwezigen slechts een enkel maar dan ook wel zeer sprekend type, zoals hij uitvoerig beschreven had, ontdekken. De directeur van een hotel of res taurant moet een meer dan gemid delde begaafdheid hebben, dient zich gemakkelijk te kunnen openstellen voor anderen, moet een grote werk lust kunnen ontplooien, organisator, koopman en financier zijn, aldus de spreker. Hem was opgevallen dat er in het algemeen geen samenhang bestaat tussen de leeftijd en de hoogte van de positie in het hotel vak. Wel was de drang naar promotie altijd zeer sterk. De leeftijd waarop gehuwd wordt is in dit vak nogal hoog. De meeste hotelmensen wensen De Ploeg exposeert werk van Jan Ham In de tentoonstellingsruimten van de firma De Ploeg aan de Breestraat hangen op het ogenblik veertig pas tels te kijk, die in alle opzichten het aanzien waard zijn. Niet, dat hier een avant-garde-man aan het woord is. Men verwachtte hier geen enkel -isme", dat (met nadruk beleden) fanatiek aan de beschouwer wordt opgedrongen. Jan van Ham is een zestiger uit Gouda, die als autodidact met een sterke persoonlijkheid zich het meest voelt aangetrokken tot het impressionisme. Het is een licht en zonnig impressionisme, krachtig van vorm en trefzeker van atmosfeer. Kijkjes op Mallorca en Ibiza (Be- learen), waar de kunstenaar in de lente van dit jaar vertoefde, naast duinlandschappen en een enkel ge zicht op Noorwegen. Bij vergelijking met elkaar blijken deze landschappen en stadsgezichten uit geheel verschil lende delen van de wereld het beste bewijs voor de gevoeligheid voor at mosfeer, die deze schilder eigen is. Opvallend is daarbij, dat in deze landschappen de mens als stoffering bijna geheel ontbreekt. Ook het dier. Daardoor is het toevallige element, de factor „moment-opname" verdwe nen en heeft het geheel iets onwrik baars gekregen, iets boven de tijd verhevens en essentieels. Men denke echter niet, dat Jan van Ham geen mensen en dieren tekenen kén. In de bezettingstijd heeft hij wel anders bewezen. Zyn portretten hadden toen bij alle gelijkenis iet? zwierigs. Jan van Ham was tussen 1916 en 1922 lid van het St Lucasgilde in Amsterdam. Ook werkte hij bij de Amersfoortse Kunstkring en bij het Genootschap Kunstliefde te Utrecht. Tussen 1922 en 1932 heeft Jan van Ham zich bezig gehouden met het pottenbakkersvak, dat hij geheel zelf standig en met goed resultaten be oefende. Ter gelegenheid van zijn 60-ste verjaardag werd in dit voor jaar een tentoonstelling van zl: werk in zijn geboortestad Gouda ge houden. De tentoonstelling bij De Ploeg blijft tot 6 December a.s. te bezichti gen. wiet dat hun kinderen hetzelfde vak leren. Uit vrije beweging blijken ech ter vele van de kinderen later toch het hotel en restaurant voor hun be roep te kiezen. Gezond vak. De gezondheid van de hoteliers is zeer goed. Het harde werk doet reeds vroeg de zwakkelingen uitvallen, zo dat chronische kwalen in dit vak zeer wéinig voorkomen. De zware arbeid komt de mensen ten goede alsmede de goede voeding. De bevrediging welke het beroep geeft is er zeer groot, de gehele per soon wordt als het ware opgeëist. Maar het gebrek aan gezinsleven wordt sterk als een gemis gevoeld. Als belangrijke tekorten bij de te genwoordige beheerders van hotel-, restaurant- en cafébedrijven noemde de professor de gebrekkige theoreti sche achtergrond voor hun vakken nis. Men zou b.v. iets meer van het Franse land moeten kennen, vooral wat de wijnbouw betreft. Verder is er een beperkte algemene ontwikkeling hetgeen gemakkelijk tot een gevoel van minderwaardigheid aanleiding geeft. Ook kennis van technische en eco nomische alsmede fiscale zaken die nen te worden vergroot, waarom prof. Chorus dan ooi' de nadruk leg de op een goede vooropleiding op een hotelvakschool, waarbij hij met name de Katholieke Middelbare Ho telvakschool te Maastricht noemde. KONINGIN OP BIJEENKOMST VAN LEIDSE OUD-ALUMNI. Evenals ieder jaar op 26 November zijn gisteren in restaurant Formosa te Hilversum de Leidse oud-alumni uit Hilversum en omgeving bijeen gekomen. Bij de talrijke aanwezigen bevond zich H. M. de Koningin. Voorzitter dr G. van Beusekom opende de bijeenkomst, waarvan het hoofddoel is het medeleven en con tact met de universiteit levend te houden met een woord van welkom, in het bijzonder tot de gasten uit Leiden. Hij sprak zijn leedwezen uit over het aftreden van dr Spelberg als voorzitter. Achtereenvolgens hebben het woord gevoerd prof. dr W. den Boer over „Staatburgerschap in het oude Griekenland", mej. M. Meurs, prae- ses van de vereniging van Vrouwe lijke Studenten, over „De sociale moeilijkheden van de student" en dr B. Stokvis over „Levensconflicten als ziekte-oorzaak". Mevr. M. E. Klinkhamer-van Hoy- tema heeft gedichten, deels uit eigen werk, voorgedragen. Met het zingen van het „Io Vivat" werd de bijeen komst gesloten. 1 eidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heer C. L. Reigersman, Haarlem en mej. F. E. Zaman, Sneek; voor het doctoraal examen Geschiedenis J. M. v. Stra len, Lelden. Laatste Berichten OPHEFFING RANTSOENERING STOOKOLIE. Blijkens een bekendmaking van de directeur van het rijksbureau voor aardolieproducten in de Nederlandse Staatscourant van vandaag wordt met ingang van morgen. 28 Novem ber 1952, de rantsoenering van stook olie, middelzware stookolie en zware stookolie opgeheven. Omdat thans aan de vraag naar deze producten in voldoende mate kan worden voldaan, is handhaving van de rantsoenering niet langer noodzakelijk. VONNISSEN TE PRAAG. Over elf van de veertien beklaag den in het te Praag gevoerde proces- Slansky, is vanmorgen het doodvon nis uitgesproken Drie beklaagden, nl. Hajdoe, London en Loebl, zijn tot levenslange gevangenisstraffen ver- C. Th. R. oordeeld.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2