S)e &2idóe(2ou/fca/rit Als Eisenhower op bezoek komt Doodstraf tegen Slansky c.s. geëist VANDAAG VALT DE UITSPRAAK lilethzaamfleden aan het gat ut de ACajtdetpiex De Koreaanse knoop zit nog vast Socialisten tegen Pinay Het Anti-semitisme in Tsjecho- Slowakije Sven Hedin overleden Fatale brand in ziekenhuis JiatteUje DONDERDAG 27 NOVEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12751 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 HET KARAKTER IN de vorige artikelen is de maat schappelijke ontwikkeling ge schetst, welke duidelijk in de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie .uitmondde. Wij zagen na de oorlog reeds spoedig pogingen om tot een concretisering van de Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie te komen. Na een uitvoerig debat in de beide Kamers der Staten-Generaal bereik te de wet in 1950 het Staatsblad, waarmee een bekroning op een lang durige sociale ontwikkeling kon be ginnen. Want het is duidelijk, dat deze wet slechts een begin kan zijn. Deze en komende jaren moeten be wijzen dat het Nederlandse Volk de Wet op de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie niet bij zijn geboor te wenst te smoren, doch voor de ge hele wereld tot een zichtbaar bewijs van Nederlandse wijsheid, bezadigd heid en democratie zal weten te ma ken. De Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie is een maatschappij-vorm, welke de werkgevers en arbeiders de gelegenheid geeft in eendracht en onderling vertrouwen het economisch leven van ons land te besturen. De Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie is een vorm van publiek recht. Tot voor enkele jaren kenden wij in ons land als publiekrechtelijke lichamen-: de staat, de provincies, de gemeenten en de waterschappen. Dit zijn alle bepaalde vormen van over heid, welke in ons land langs demo cratische weg worden gekozen. Het zijn tevens regionale vormen van overheid. De Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie is ook overheid, doch nu niet territoriaal gezien, doch op basis van de bedrijfstak of de functie in het economisch leven-. Dat i^ dus volko men nieuw. De organen van de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie zullen er vele kunnen zijn; alle zul len zij dit functionele karakter dra gen. Het is van heel veel belang, dat het huidige geslacht leert inzien, dat de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani saties geen strijdorganisaties zijn, doch evenzeer overheid als het be stuur van een gemeente of provincie. Dat betekent dat het lidmaatschap van het bestuur van- een dergelijk lichaam een waardigheid is. Men zal zich met het idee vertrouwd moeten maken, dat het lidmaatschap van een omvangrijk lichaam in de Publiek rechtelijk»' Bedrijfsorganisatie even waardig is als het lidmaatschap van de gemeenteraad van een grote stad. Daar het karakter van de Bedrijfs organisatie geheel anders is dan van een gemeente, zullen de bestuurders ook voor geheel andere problemen komen te staan dan de leden van de gemeenteraad. Dat betekent tevens dat ook van hen andere kwaliteiten en kennis wordt gevraagd, dan van de leden van de gemeenteraad. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat diverse personen in beide lichamen niet tege lijkertijd- goed werk zouden kunnen verrichten. Het is van uiterst veel belang dat vooral de jongere mensen zich van de waardigheid van de be stuursfuncties van de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie bewust wor den. Zij zijn het immers, die in de komende halve eeuw het stempel op het maatschappelijk leven zullen drukken. Het is duidelijk dat een grote verantwoordelijkheid op de hui dige vak- en standsorganisaties rust om mee te helpen dat binnenkort reeds vele goede krachten gereed Staan om de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie tot leven te bren gen. Diverse tekenen wijzen er op dat deze vak- «n standsorganisaties hun taak niet verwaarlozen en dat zij o.a. dikwijls uitstekende kadercur sussen organiseren om vooral de jon ge veelbelovende krachten op te spo ren om hen voor hun verantwoor delijk werk te bekwamen. DE organen uit de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie zijn dus overheid. Hun besturende colleges worden via democratische weg geko zen. Welk beginsel staat daarbij voor op? De samenstelling van de bestu ren zal geschieden door het aanwij zen van mannen en vrouwen door de z.g. representatieve vak- en stands organisaties en wel van werkgevers als werknemers-zijde beide. De Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie berust dus op het bestaan van vak- en standsorganisaties en wel die wel ke door de regering als representa tief worden beschouwd. Het beken de 3-zuilensysteem, zoals wij dat in ons land kennen, zal in de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie ge handhaafd worden. Dus zowel de ka tholieke, protestants-christelijke als socialistische organisaties van arbei ders kunnen hun afgevaardigden in de colleges van de Bedrijfsorganisatie krijgen. Van werkgeverszijde zijn het de katholieke, protestants-christelij- ken en liberale organisaties. Hoe de ze organisaties deze bestuurders aan wijzen, is een kwestie voor de organi satie zelf. Daarbij kan men zich dus allerlei soorten van verkiezingen in denken. Deze bestuurders van de Bedrijfs organisatie stemmen zonder last of ruggespraak. Zij zijn dus allereerst aan hun eigen geweten verplicht te gehoorzamen. In de besturen zullen zowel perso- nen van werkgevers als werknemers zijde kunnen plaats nemen. Het zijn dus besturende colleges van beide groepen in het bedrijfsleven. Hier ziet men de democratisering van het bedrijfsleven. De lichamen in de Publiekrechte re Bedrijfsorganisatie kunnen ver- De openbare aanklager in het monsterproces te Praag heeft gisteravond tegen ex-minister Vladimir Clementis, Rudolf Slansky en de 12 andere ver dachten in het proces te Praag de doodstraf gecist wegens „hoogverraad", spionnage en sabotage." In een requisitoir van drie uur zei de aanklager, dr. Urfalck, „dat de bende van Slansky de allerergste misdaden tegen de Staat en tegen de vrede" had begaan. Vandaag, Donderdag, valt de uitspraak. Deze eis was voor niemand een verrassing. De Praagse bladen hadden de laatste dagen herhaaldelijk melding gemaakt van „honderdduizenden" brie ven, die op hun bureau's waren binnengekomen en waarin de executie van de 14 beklaagden werd geëist. EENS STALINS VERTROUWELING De veertien verdachten hoorden staande de eis aan. Slansky, eens Stalins vertrouweling, mede-voorbe reider van de rode staatsgreep in 1948, en mede-architect van de Kominform, stond naast Clementis, de man, die hijzelf nog in Maart 1951 had laten arresteren, een halfjaar voor ook hij de celdeur achter zich zou horen dichtslaan. Slansky's be rechting betekent een belangrijke versterking van de positie van presi. dent Gottwaïd, wiens grote rivaal hij van meet af aan is geweest. Het requisitoir was grotendeels aan Slansky gewijd, en de verdach ten werden herhaaldelijk door de aanklager samengevat onder de naam „Slansky-bende". „Deze Slansky en zijn vrienden", zo zei de aanklager, „hebben ge poogd hun vaderland te verkopen zoals nog nooit iemand eerder heeft gedaan. Zij hebben van ons land een kolonie van de imperialisten willen maken. Zij hebben er het Titoïsme willen invoeren. Zij hebben het kapi talisme in ere willen herstellen. Zij hebben de vriendschap met Rusland willen ondermijnen. Zij hebben de Sovjet-Unie willen helpen vernieti gen. Want achter Slansky stond Ame rika, dat uiteindelijk de Sovjet-Unie van de kaart wil vegen". „Slansky heeft in de tweede we reldoorlog de opening van het twee de front in het Westen willen v> .- trageni, omdat hij hoopte, dat Hitier de Russen onder de voet zou lopen". En dit was een der vele merk waardige beschuldigingen in dit pro ces, omdat Slansky in de tweede we reldoorlog in Kief vertoefde, waar hij leider der partisanen was. Later vertrok hij naar Slowakije, waar hij in 1944, bij de nadering der Russische legers de opstand tegen de Duitsers leidde. Maar gisteren heette het in de mond vam de aanklager: „Slansky ontketende de opstand tegen de Duit sers, omdat hij Slowakije wilde uit- ordeningen uitvaardigen en verorde ningen en weten van hogere licha men uitvoeren. Het zijn dus licha men, die wat betreft het karakter van hun bevoegdheid veel met de ge meenten bijvoorbeeld overeenkomen; zij kennen dus autonomie en zelfbe stuur. Het is echter duidelijk, dat de taak van de Bedrijfsorganen van een an der karakter is dan die van de an dere publiekrechtelijke lichamen. Bo vendien zal de taak bij de instelling van een Publiekrechtelijk orgaan omschreven worden. Daarbij zal het ene orgaan meer kunnen regelen en verdere bevoegdheden verkrijgen dan een ander orgaan. De omvang van de bevoegdheid zal voorname lijk afhangen van de zekerheid wel ke er is dat de opgedragen taken goed vervuld zullen worden. A LVORENS wij zullen nagaan wel- ke taken de Publiekrechtelijke Organen zoal kunnen verkrijgen, is het goed te bedenken dat één taak uitdrukkelijk door de Wet buiten de bevoegdheid wordt gehouden n.l. de vestiging, uitbreiding en stillegging van ondernemingen. Dit is zo bepaald om gevaar van sluiting van de be drijfstak te voorkomen. Tot de taken welke ter regeling van een lichaam van de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie kunnen worden opgedra gen behoren: registratie van de on dernemingen waarvoor het lichaam is ingesteld; het verzamelen van sta tistische gegevens; de productie, af zet, verdeling var de goederen of diensten; mededinging; mechanisatie en rationalisatie; normalisatie van de producten; lonen en andere arbeids voorwaarden; arbeidsbemiddeling; vakopleiding, omscholing en herscho ling; verrruiming van de werkgele genheid en de voorkoming van werk loosheid; voorziening in de gevolgen van werkloosheid; fondsen en ande re instellingen in het belang van de bedrijfsgenoten. Een Publiekrechtelijk lichaam dat veel van deze of alle taken op zich functie en grote verantwoordelijkheid verkrijgen. Het is waarlijk niet over dreven het lidmaatschap van het be stuur van een dergelijk lichaam als van veel waardigheid te beschouwen. Wanneer men al deze bevoegdhe den overziet is het duidelijk dat de tweede wezenseigenschap van .de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie naast de eerste de democratise ring van het bedrijfsleven de ge bonden economie genoemd moet wor den. Betekent dat een verdwijnen van de vrije economie en een ver vanging door een geboden economie? Deze vraag zal men ontkennend die nen te beantwoorden. Dr. J. G. M. DELFGAAUW. leveren aan de Benesj-kliek in Lon den". Slansky had zich volgens de aan. klager na de oorlog opgeworpen tot „beschermheer van de Zionistische, nationalistische en burgerlijke ele menten" en belangrijke posten weg gegeven a$n „Zionistische kapitalis ten". „Het „toppunt" was geweest, dat hij „de regering Gottwald omver had willen werpen en een Titoïstisch be wind had willen instellen". Eisenhowers bezoek aan Seoel Verdachte elementen opgepikt De Zuid-Koreaanse politie heeft twee gevangenissen en 20 politie posten te Seoel „volgepakt" met per sonen, die er van verdacht worden communisten te zijn, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron ver nomen. Hoewel de datum van het bezoek van generaal Eisenhower tot nu toe niet bekend is, ziet Seoel er thans uit als een gewapend kamp; de politie zet de wegen af bij wijze van oefe ning en drie bataljons van de natio nale politie en een bataljon van de militaire politie hebben reeds langs de weg gestaan met het gezicht naar het publiek, ieder opnemend, die op het trottoir liep. Ook de oude stadswallen zijn door de politie bezet, teneinde infiltratie van buiten af te voorkomen. On danks strenge controle komen vele vluchtelingen Seoel echter binnen. Zij kunnen namelijk vervalste pas sen kopen tegen een equivalent van tien Amerikaanse dollars. De school kinderen 'hebben reeds geoefend in het geven van een welkom. Van een trein met Amerikaanse munitie, die voor Duitsland bestemd was, zijn op het Franse station Cha- lons-sur-Marne drie van de twaalf wagons in de lucht gevlogen. In een straal van 600 meter is een gebied ontruimd wegens de aanwezigheid van weggeslingerde, doch niet ont plofte munitie. Nog steeds ligt er niet meer dan het eerste zinkstuk tegen een der uitgescliuurde glooiingen van de bres, die door de „Faustus" in de pier werd gemaakt. Het ligt er stevig, want het is geducht verzwaar met stortstcen, die o.a. bestaat uit zware koppen van betonnen heipalen. Langzaam dus vordert het werk aan de pier, en het gat wordt smaller en smaller. Lie wil wel weer blijven Trygve Lie, de seccelaris-generaal der V.N., zou naar Reuter uit New York meldt, bereid zijn zijn verzoek om ontslag uit zijn functie te her- roe, n en in dienst der V.N. ie blij ven tot het einde van zijn ambtster mijn, Februari 1954. Een dusdanige verklaring zou Lie thans voorberei den. Het vinden van een opvolger was moeilijker gebleken, dan eerst was verwacht. In vele delen van de Verenigde Sta ten heeft het Woensdag zwaar ge sneeuwd, waardoor het verkeer is gestremd. Te Omaha, in Nebraska, viel 18 centimeter. Tenminste 15 per sonen zijn tengevolge van de weers omstandigheden omgekomen. India's resolutie Wisjinski, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft giste ren in de politieke commissie van de UNO bekend gemaakt, dat com munistisch China niet van plan is het voorstel van India ter oplossing van de kwestie der Koreaanse krijgsgevangenen te aanvaarden. Hij kwam met deze mededeling, nadat de commissie ondanks heftige tegen stand van de Russische gedelgeerde beslist had, dat het plan van India behandeld zou moeten worden vóór de Sovjet-resolutie. Wisjinski vond het besluit van de commissie een grove schending van de democratische rechten, maar dat weerhield hem er niet van even la ter een dele reeks amendementen op het voorstel van India in te dienen, die, als zij aangenomen werden, dit voorstel zo onherkenbaar zouden maken, dat het practisch gelijk zou zijn aan zijn eigen resolutie. Later wijzigde de Indische delega- Nieuwe moeilijkheden zijn gister avond voor de Franse premier Pinay opgedoemd doordat de socialistische fractie in het parlement besloten heeft, een motie van wantrouwen in te dienen. Als het parlement de mo tie met een absolute meerderheid zal een uiterst belangrijke aanneemt, is de regering gedwongen tie haar resolutie op het punt van anti-communistische krygsgevange- vangenen, die niet gerepatrieerd wil len worden. Aanvankelijk had zy voorgesteld een repatriëringscom missie met deze gevangenen te be lasten. Indien deze commissie na 90 dagen geen overenstemming zou heb ben bereikt, zou de kwestie worden verwezen voor een periode van 60 dagen naar de Koreaanse politieke conferentie. Hoewel afficiële Amerikaanse woordvoerders geen commentaar wilden leveren op deze wijziging, is in betrouwbare kringen verklaard, dat kon worden gezegd, dat de V.S. het amendement goedkeurden. af te treden. In hun motie protesteren- de socia listen tegen de economische politiek van de regering, tegen wat zij noe men de zwakheid en de aarzeling van de regering om en werkelijke her vorming in het belastingstelsel door te voeren, en tegen het bevriezen van credieten voor de sociale dienstert, de wederopbouw en de oorlogsvetera- Na het debat moeten tenminste 24 uur zijn verlopen, voordat de motie in stemming wordt gebracht. Het Franse parlement heeft echter gisteravond laat besloten de bespre king van de motie uit te stellen tot Dinsdag. Djakarta bedwingt z'n officieren De Indonesische minister van Voorlichting, Mononoetoe, hee.'t me degedeeld, dat de regering besloten heeft bepaalde maatregelen te tref fen tegen een aantal functionarissen van het leger. De minister wilde aan deze verklaring niets toevoegen. Inmiddels heeft overste Krekarto, die Zondag jl. het bevel .over de Zuid-Sumatraanse Tweede Divisie van overste Kosasih heeft overgeno men, in Palembang bekendgemaakt, dat hij uit het leger is getreden. De vice-president Moh. Hatta, van wie bekend is, dat hij achter de mi nister van Defensie, sultan Ha- mengkoe Boewono staat, is wegens ziekte opgenomen in het Centraal Burgerziekenhuis te Djakarta. Smokkelaars achter rookgordijn De Duitse koffiesmokkelaars ge bruiken tegenwoordig een rookgor dijn om hun aftocht te dekken. De Duitse douane aan de Belgische grens probeerde dezer dagen vergeefs een smokkelauto tot staan te brengen. Toen de auto van de douane haar bijna had ingehaald, wierpen de smokkelaars drie rookbommen op de weg, reden nog een klein eindje door en lieten toen hun wagen in de steek. Onder dekking van de rook ontsnap ten zij. Nasleep van Praags proces Volgens een bericht, dat het pers bureau Associated Press uit Tsje- cho-Slowakije heeft ontvangen, gaat het monsterproces, dat thans te Praag wordt gevoerd en waarbij „Zionisme" een der hoofdaanklach ten tegen de beschuldigden is, ge paard met antisemietlsche incidenten elders in het land. Zo zou op de deuren van Joodse burgers in Bratislava, de hoofdstad van Slowakije, gekalkt zijn: „Joden" of „Hier wonen Joden". Op de syna goge in die stad was geschreven: „Weg met de Joodse kapitalisten". De Joden hadden volgens het be richt hun beklag bij de politie ge daan en gezegd, dat zij geen kapi talisten doch werkers waren, zoals iedereen onder een communistisch bewind. De politie had toen geant woord, dat zij in dat geval niets te Zijn laatste grote reis Gisteren is te Stockholm op 87-ja- rige leeftijd, na ruim een jaar ziek te zijn geweest, de bekende Zweed se ontdekkingsreiziger Sven Hedin, overleden. Hedini behoorde tot de achttien „onsterfelijken" der Zweedse Aca demie en was de laatste Zweed, die door de Zweedse koning in de adel stand werd verheven. Zijn openlijke instemming met het nazi-regiem heeft Hedin in zijn levensavond een deel van zijn populariteit gekost. Toch werden zyni laatste boeken in Zweden nog grif gelezen. Pas enkele dagen geleden verscheen zijn laatste werk „Mijn honden in Azië". Zijn eerste boek zag 65 jaar geleden het licht. Tot het laatst toe is de schrij ver bezig geweest met zijn omvang rijk werk over zijn grote weten schappelijke expeditie van 1927'35 in China, waarbij hij in opdracht van de Chinese regering de mogelijk heid van autowegen in China onder zocht. Reeds waren hiervan 37 delen verschenen. Hedin had gehoopt er nog 20 aan te kunnen toevoegen. Hedin begon zijn wereldreizen in 1885, toen hy particulier leraar werd van een Zweedse jongen in de olie- stad Bakoe. In de jaren 1885/'86 en 1890/'91 bereisde hij Perzië en Tur kestan en in de periode 1893/'97 on dernam hij zijn grote karavaanexpe dities door Midden-Azië. Hy door zocht Pamir, Taklamakan, de Tarim- rivier, het „wandelende meer" Lop Nor en Noord-Tibet. De jaren daarop volgden nog vele expedities naar Centraal-Azië, als enige Europeaan in een karavaan van inheemsen. Hij onderzocht de bronnen van de Indus en de Brahma- poetra en deed een vergeefse poging om in de „verboden" Tibetaanse stad Lhasa door te dringen. Hedin heeft over zijn reizen» zowel „zware" wetenschappelijke werken als populaire lectuur geschreven. Zijn standaardwerk „Van Pool tot Pool" genoot over de gehele wereld grote populariteit. vrezen hadden, maar dat het niet no dig was de leuzen te verwijderen. Aan het bericht, dat Ass. Press uit „zeer betrouwbare bron" zegt te heb ben, wordt toegevoegd, dat anders onwettig aangebrachte leuzen altijd onmiddellijk door de politie waren verwijderd. Het geheel doet sterk denken aan de anti-semitische in cidenten uit de dagen der nazi's. Veertien vrouwen en kinderen omgekomen By een brand, die Woensdagavond is uitgebroken in een ziekenhuis te Huntington in de Amerikaanse staat West-Virginia, zijn veertien vrouwen en kinderen om het leven gekomen. De brand teisterde een gebouw van drie verdiepingen. Het grootste deel van de slacht offers waren kinderen die op de der de verdieping van het brandende ge bouw waren opgesloten. Op elke etage van het gebouw wa ren volgens een lid van .iet perso neel 60 tot 70 patiënten onderge bracht. Het ziekenhuis is een inrichting voor zenuw- en geesteszieken. Hotidi o-piiedeti Collie Jane is een ware schotclvir- tuoze. Met plezier laat zij zich enige kopjes en schoteltjes op haar kop zetten, waarna zij er heel voorzich tig de kamer mee rondwandelt. Met groot geduld heeft Jane's meesteres haar dit spelletje geleerd, en elke dag oefent zij. want op het Kerst- partijtje, dat de bazin zal geven, zal ze moeten optreden. Of Jane dan de kopjes gevuld en al moet rondbren gen is niet bekend. Dwaasheid van wijzen is van meer waarde dan de wijsheid van dwazen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1