S)e CéicEeSoti/fco/itt Nu weer muiterij op Zuid-Sumatra De Mau Mau treedt driester op WISJINSKI VERWERPT INDISCH PLAN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 25 NOVEMBER !952 44ste JAARGANG No. 12749 ROOMPJE TOT DE GRENS Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd., f 6.-— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes I 1.50 LASTENOMZETT1NG BIJ DE OMZETBELASTING Het, nog door minister Lieftinck, op 20 Juli ingediende wetsontwerp op de Omzetbelasting zal, naar wij verwachten, binnen kort haar openbare behandeling in de Tweede Kamer tegemoet gaan. Verschillende adressen van Onder- nemersgroepen aan Minister en Ka mer duiden er op, dat in dit ontwerp niet aan alle wensen der Onderne mers wordt tegemoet gekomen. Het is dan ook thans al duidelijk dat er straks nog wel het één en ander over gezegd zal worden. Toch zal, als dit ontwerp Wet zal zijn geworden, een grondig gewijzigde structuur van de heffing tot stand zijn gekomen. In feite krijgen wij dan een stelsel van heffing zoals deze reeds bij de in voering van de omzetbelasting ir 1933 was gedacht, zij het met een heffingspercentagc van toen één per cent. In verband met de in de Kamer ontmoette bezwaren kwam er uit eindelijk een Wet tot stand, die een éénmalige heffing van vier percent bij de fabrikant werd. In 1941 werd deze verbruiksbelasting op aandrang van de bezetter grondig gewijzigd en zo veel als mogelijk was in overeen stemming gebracht met het Duitse stelsel. Om een zo hoog mogelijke op brengst te krijgen had men daar de meermalige heffing, terwijl ook de dienstenverrichting aan de belasting onderworpen werd. Na de bevrijding is tot heden dit heffingsstelsel ge handhaafd, hoewel er enige malen een wijziging is gekomen, die meest al tot doel had de opbrengst nog meer te verhogen. Wel zijn toen echter de vrijstellingen van goede ren, nodig voor eerste levensbehoef ten, belangrijk verruimd. HET HUIDIGE WETSONTWERP heeft als eerste doel de klein handel (ongeveer honderdduizend ondernemers) vrij te stellen van de verplichting tot afdracht van Om zetbelasting. Werkelijk een flinke te gemoetkoming aan de detailhandel die sinds 1940 ieder kwartaal maar weer deze z.g. consumentenbelasting aan de fiscus moest offeren. In feite kwam het er toch in de meeste ge vallen op neer, dat deze belasting, in theorie betaald door de consu ment, in de practijk een extra fiscale last uitmaakte. In totaal werd door deze groep van Ondernemers jaar lijks 210 millioen afgedragen. Daar om is ook te verwachten, dat de af schaffing van de Omzetbelasting voor hen een niet te onderschatten verlichting van de liquiditeits-moei- ljjkheden zal meebrengen. Men moet hier echter wel beden ken, dat de Omzetbelasting, geheven tegen een vérhoogd tarief bij de an dere handelsschakels, in het vervolg in de inkoopprijs voor de detaillist ook in verhoogd tarief ingecalculeerd zal zijn. Dat zal dus wel hierop neer komen, dat duurder moet worden in gekocht bij een gelijkblijvend ver koopprijs. Een niet te onderschatten voordeel is nog, dat de boekhouding eenvou diger zal kunnen worden. Immers, door de wettelijke voorschriften is de Middenstander thans verplicht een uitgebreide en soms ingewikkel de administratie te voeren ten be hoeve van deze belasting. Ook finan cieel zal het overbodig worden van deze extra beadministrering van de omzetten wel wat schelen. Uiteraard bleef hier nog al wat geld aan het rekenpotlood hangen. OVER HET GEHEEL GENOMEN zal de totale druk en opbrengst der belasting maar weinig verande ren. Het offer van de fiscus is op slechts enkele millioenen te stellen, wat dus op een jaarlijkse opbrengst van één en een kwart milliard niet veel uitmaakt. Toch komt de Minis ter in de Memorie van Toelichting tot de conclusie dat de heffing van consumptiegoederen ongeveer één en driekwart procent lager zal worden. Daar staat dan tegenover, dat de hef fing van de goederen als bedrijfs middelen en hulpstoffen één tn een kwart procent verhoogd zal worden. In de practijk zullen uit deze ver schuiving wel geen prijsdalingen of -stijgingen voortkomen. ï\OOR DE VRIJSTELLING VAN de kleinhandel is in het ontwerp het algemene percentage voor leve ringen door fabrikanten verhoogd van vier op vijf procent. Hetzelfde geldt bij de ingevoerde goederen. Het percentage van het z.g. tussen- tarief is van 7 op 10 gebracht. De bij de kleinhandel weggevallen drie pet. zijn dus hier volledig verdiscon teerd. Het* weeldetarief van 15 en het super-weeldetarief van 30 pet wordt ongewijzigd gelaten. De ontvangsten wegens het verrichten van diensten (waaronder wordt verstaan: alle prestaties uitgezonderd leveringen van roerende en onroerende goede ren welke tegen vergoeding door ondernemers worden verricht) wor den ook met één pet. meer belast en dus gebracht op vijf. Uit sociaal-eco nomische overwegingen echter, is het bestaande percentage voor het verrichten van diensten aan particu lieren op vier gehandhaafd. In de gevallen, waarin thans voor dien sten nog een percentage van drie geldt oplevering van werk in on roerende staat en vervoer van perso- COMMANDANT DOOR ZIJN OFFICIEREN AFGEZET Guerilla-strijders tegen ex-KNIL-ers De territoriale en troepencommandant van Zuid-Sumatra bevelhebber van de tweede Indonesische divisie, luit.-kolonel Kosasih, is door onder zijn lei ding staande officieren van zijn functie ontheven. Het commando is overge nomen door luit.-kolonel Kretarto, de commandant van de tiende brigade van Zuid-Sumatra. Dit is de derde Indonesische militaire coup binnen een maand. Eerst de commandowisseling in Oost-Java van de vijfde divisie,, daarna die van de zevende divisie te Makassar en nu ook Zuid-Sumatra. Daardoor heeft het ministerie van defensie nog slechts vier van de zeven, leger-devisies van de republiek in de hand. INTERNE KWESTIE? Kretarto deelde mee, dat de com mandowisseling rustig verliep en dat het overgrote deel van de strijd krachten in Zuid-Sumatra besloot, voorlopig overste Kretarto aan te wijzen als fungerend commandant, in afwachting van nadere orders van de centrale regering. Hij had Zon dagmiddag een koerier naar Djakar ta gezonden om instructies. De afge zette luit.-kolonel Kosasih kan zich vrij bewegen. Hij heeft verklaard, dat wat zich afspeelde uitsluitend een interne kwestie van het leger is. In een onvolledige en klaarblijke lijk haastige regeringsverklaring van gistermiddag wordt gezegd, dat troe pen, die zich tegen het ministerie van defensie verzetten, Zondag met geweld de macht overnamen over de Indonesische tweede legerdivisie die de controle uitoefent over Zuid-Su matra. En voorts staat er in dat de regering het gebeurde betreurt om dat deze eigenmachtige daad een op lossing in de weg staat van Indone- sië's politieke crisis. Deze crisis draait om de tegenstel lingen in het leger tussen de voor malige guerilla-strijders en het voor malige KNIL. Zij is acuut geworden na het aangekondigde plan van het ministerie van defensie om het uit 200.000 man bestaande leger met de helft in te krimpen door ed de gue- Iraks sterke man Iraks nieuwe „sterke man", pre mier-generaal Noeroeddin Mahmoed, laat er geen gras over groeien. Dit zijn de maatregelen van gisteren: avondklok van zonsondergang tot zonsopgang, alle vijf .politieke par tijen ontbonden, haar dag-, week- en maandbladen voorlopig verboden, burgerlijke wetgeving buiten wer king, generaal Abdoel Moetalib mili tair gouverneur van het district Bag dad, spoedige nieuwe verkiezingen. Deze verkiezingen zullen worden gehouden op basis van een nieuwe Kieswet, die voldoen zal aan de ver langens van de oppositie. Het stelsel rillastrijders van voor de republiek uit te zetten. De officieren van het voormalige maar meer doeltreffend leger. De voormalige guerilla's onder wie de lt.-kolonels Soedirman, Warrow en Kretarto, de nieuwe commandan ten van de vijfde, zevende en tweede divisie, vinden als militairen die er voor streden om de republiek tot stand te brengen, dat zij niet opzij gezet kunnen worden. Gisterochtend hebben ten huize van de Indonesische minister-presi dent Wilopo met hem de vice-pre mier, de minister /an defensie en de minister van binnenlandse zaken van gedachten gewisseld. De gouver neur van Zuid-Sumatra, die sinds de terugkeer van president Soekarno van zijn kortelings afgelegd bezoek aan Zuid-Sumatra, in Djakarta ver toeft, woonde een deel van de be sprekingen bij. In de kabinetszitting van vandaag zullen maatregelen KNIL, vormende de meerderheidworden besproken, welke de rege- van de hoge officieren van het leger,ring in haar verklaring van Zater- willen een kleiner, dus goedkoper, dagavond heeft aangekondigd. DE EUROPESE KLEDING IS TABOE De Mau Mau-beweging heeft haar guerilla-campagne tegen het Engelse gezag blijkbaar uitgebreid. Het incident bij Kirawara, waar Zondag een, bende van 2000 fanatieke negers vergeefs heeft geprobeerd 22 gewapende Afrikaanse politiemannen en drie blanke officieren onder de voet te lopen, is wellicht het begin van een nieuwe fase in de opstand der Kikoejoe's, die de Engelsen met grotè zorg volgen. Aangenomen wordt dat bij deze botsing niet zoals eerst werd gemeld 15, maar 21 inboorlingen, onder wie 5 vrou wen, zijn doodgeschoten. Minstens 32 negers liepen verwondingen op In een officieel rapport wordt gezegd, dat de 25 politiemannen „aan stukken zou den zijn gereten", als ze het vuur niet op de opdringende massa hadden geopend. WARE BEDOELINGEN VAN DE wordt nu toegegeven dat de inlich- MAU MAU. I tingendienst van de Engelsen in Kenya gefaald heeft. Slechts op een Twee nieuwe kenmerken typeerden fractie van het1 aantal Mau Mau-le- de samengestroomde groep negers, den kon de hand worden gelegd. Zes In de eerste plaats kwamen de zwar- Van hen, onder wie Jomo Kenyatta, ten bijeen uit protest tegen de ope- alias „Brandende Speer" versche ning van een nieuwe politiepost in nen gisteren in Nairobi vijf kwartier het kader van de Engelse actie om iang voor een rechter. Het zestal hei toezicht op de Kikoejoe^reserva- ontkende iets met de Mau Mau van ttn te verscherpen. Daarnaast ont- doen te hebben Kenyatta, die een der deden de zwarten zich van alle kle- topfiguren in de beweging wordt ge dingstukken van Europese afkomst, noemd, richtte zich in zijn volle leng- zoals schoenen en hoeden. Bij cere- te'in de beklaagdenbank op en zei moniën die de Mau Mau leidt ge- teurt dit ook. Hieruit bleek de ware aard van de bijeenkomst. met vaste luide stem „Ik ben onschul dig." De collectieve bestraffing van de Hoewel de Engelsen dezer dagen Kikoejoe's die de Engelsen niet hel- hebben aangekondigd strenge maat- pen, is evenmin een succes gebleken, regelen te zullen nemen tegen Kikoe- van de 3000 koeien, die onlangs als joe's( die zich niet tegen de Mau straf uit een Kikcejoe-reservaat wer- Mau verzetten) was het afgelopen den gehaald, leven er nog 2000. De WPPKe'nd het ergste sinds het begin rest van de koeien is gestorven, om- van de noodtoestand in Kenya. De dat de Engelse overheid geen men- massa-aanva' op de politie-mannen sen genoeg heeft om de dieren te voe. ^trapte verkiezingen (waarbij blj Kiraware stond niet alleen- De deren, van water te voorzien en te b:ankP boer Meiklejohn, die zwaar meiken. De maatregel om in een be- het volk vertegenwoordigers kiest, die op hun beurt het parlement kie zen) zal nd. vervangen worden door het systeem van rechtstreekse verkie zingen. Het besluit voor deze verkiezingen maakte generaal Mahmoed zelf be kend in een radiorede, waarin hij als voornaamste taak van zijn regering noemde: „het handhaven van de or de en van de veiligheid en het waar. borgen van de belangen van het volk en zijn belangen". En verder: „Wij zullen de corruptie uitroeien en voor komen, dat de wetten misbruikt wor den", terwijl verder hervormingen zullen worden doorgevoerd, die ook „de arme lieden voldoende voedsel, woonruimte en kleding zullen ver strekken". Doch met dit alles is de rust nog lang niet weergekeerd. In een sfeer van grote spanning hield de politie verscheidene razzia's, en nog gedu rende de nacht werden talrijke poli tici in hechtenis genomen en een groot aantal lieden, die betrokken zijn geweest bij de opstand van het weekeinde, gearresteerd. De gebeurtenissen in Irak hebben enige nervositeit veroorzaakt in krin gen van de olie-industrie te Londen. Er heerst geen paniekstemming, doch de commentaren getuigen van een zekere ongerustheid. Men gelooft in deze kringen, dat iro de eerste plaats de voorstanders van een naas ting van de olie-industrie in Irak moeten worden beschouwd als de aanstokers van de politieke beto gingen, welke in Bagdad zijn gehou den. FAROEK'S PALEIZEN ALS CURIOSITEITEN Het Egyptische kabinet heeft be sloten, de koninklijke paleizen te Cairo en Alexandrië, tegen betaling open te stellen voor het publiek. nen en goederen is dit eveneens niet gewijzigd. De heffing van de omzetbelasting zal niet meer volgens het z.g. kas stelsel geschieden, doch naar de verkoop. Voortaan geldt niet meer als basis de omzet, doch het totaal der facturen. De verwachting is, dat dit stelsel in de practijk beter zal voldoen. Wij hopen hier morgen nog iets te zeggen over de omzetbelasting in Benelux-verband. F. D. De maatregel gewend werd bij een overval door paaide streek, waar de Mau Mau negers, is aan zijn verwondingen be- optreedt, de arbeidscontracten van zweken. Zijn vrouw leeft nog. Acht ane negers die hier te werk zijn ge- negers, die zich aan de zijde van het steld nietig te verklaren, heeft tot ge- gezag geschaard hadden, werden volg dat de blanke boeren in dit ge- vermoord. Bovendien deden 2C Mau bied zonder werkkrachten komen te Mau-leden een aanval op een boer- zitten. Met de maatregel wilden de derij, die aan de blanken behoort. De Engelsen de neger- de goede en de moorden werden op beestachtige wij ze uitgevoerd. „IK BEN ONSCHULDIG". In officiële kringen in Nairobi kwade dwingen naar hun reservaat terug te keren, waar zi' gemakkelij ker in het oog kunnen worden ge houden. Sir Evelyn Baring, de Engelse gou- daetAttaming-en in JiaCië Een xeuzin in het dok De Italianen, die in de Povlakte, dicht bij de rivier de Po, of een van zijn zijrivieren wonen, weten, dat het zo goed als zeker is, dat zij 2 maal in het jaar herfst en lente zullen moeten wegtrekken voor het water, 'dafj huiten de oevers van de rivieren, die 's zomers zo goed als uitgedroogd zijn, treedt. In een gebied om Modena staan uitgestrekte landerijen onder water. De boer is gevlucht; zijn kippen hebben- hun toevlucht tot de bomen geno men. Wanneer zal het water wegtrekken? In het „King George V"-dok te Southampton ligt de Canard Liner „Qucen Mary", waar zij haar jaarlijkse „grote beurt" krijgt. Dit geweldige schip, c ens draagster van de „blauwe wimpel", onderhoudt een passagiersdienst op de Verenigde Staten. Zelfs als zij meert aan een van de kaden in de haven van New York, waar de grootste zeeschepen ter wereld bij tijd en wijle een ligplaats hebben, valt dit majestueuze schip op door haar grootte. verneur in Kenya, heeft evenwel aan gekondigd, dat e collectieve straf fen zullen worden verscherpt. Naast het verbieden van markten, het in beslag nemen van vee en middelen van vervoer en de oogsten, kunnen nu ook negerhutten tot „gesloten ge bied" worden verklaard. Dit betekent dat de negers gedwongen zullen worden nieuwe woningen op te trek ken. Volgens Sir Evelyn kunnen de Engelse autoriteiten in de streek waar Meiklejohn werd vermoord, deze maatregelen met ingang van morgen reeds in toepassing brengen. Laatste nieuws! Spanje, 25 Nov. St. Nicolaaa zal van Woensdagmiddag af, elke dag van 2—5 uur persoonlijk met zijn knecht aanwezig zijn bij do Fa. B. DE KONING, Haarlemmerstraat, hoek Donkerstceg. Leuke verrassingen voor dc kinderen. St. Nicolaas brengt een uitgebreide sortering lederen Dames-, Heren- en Kinderhandschoenen mede. Vrede op Korea verder weg don ooit Een wapenstilstand in Korea is verder verwijderd dan ooit, na de gebeur tenissen van gisteravond in de Verenigde Naties. Dc afgevaardigde van Polen, die zich al enigszins welwillend over het laatste (Indische) voorstel tot op!ossing van het krijgsgevangenenprobïeem had uitgelaten, werd geheel' onverwacht verdrongen door de Rus Wisjinski, die in een felle, hartstochte lijke rede het Indische voorstel verwierp. Hij bleek hardnekkig vast te hou den aan de eis, dat alle krijgsgevangenen zouden worden gerepatrieerd, dus zonder hun'de keus te laten naar hun communistische vaderland terug tc keren of niet. De geallieerden willen dc krijgsgevangenen wel die keus geven, vooral omdat duizenden niet willen repatriëren, en dat verschil van mening houdt een wapenstilstand nu al sedert het begin van dit jaar op. GEEN RECHTER IN EIGEN ZAAK. Wisjinski wilde niets weten van het Indische voorstel 'om de „onwillige" krijgsgevangenen uiteindelijk onder toezicht van de Verenigde Naties te stellen. De Verenigde Naties zijn partij in Korea, zo redeneerde hij, en men kan geen rechter in eigen zaak zijn. Aan het slot van zijn rede diende hij officieel een Russisch amende ment-ontwerp in, dat eiste, dat het lot van de Koreaanse gevangenen wordt verwezen naar een commissie van elf landen (waaronder vier com munistische) en dat deze commissie zich met een meerderheid van twee derde over het lot der krijgsgevan- Bewapening der Z.-Koreanen Het Amerikaanse ministorie van defensie heeft naar verluidt order gegeven de opleiding en bewapening van nieuwe Zuidkoreaanse divisies tc bespoedigen. Volgens een bericht uit Tokio heeft Washington de Zuidko reaanse regering toestemming gege ven het aantal op te roepen dienst plichtigen met 60 percent te vermeer deren. Op het ogenblik beschikken de Zuid-Koreanen over twee geoefen de divisies, die nog niet voldoende bewapend zijn. Met deze troepen mee zouden zij het, als de gegeven kansen benut worden, tegen volgend jaar Augustus kunnen brengen tot tien gevechtsklare divisies. Een verzoek van generaal Van Fleet om toestemming voor een der gelijk recruteringsprogram werd en kele maanden geleden door Wash ington afgewezen, waarschijnlijk vooral omdat het Pentagon bevreesd was, dat het vertraging zou teweeg brengen ini de bewapening van de NATO-landen. Eisenhower steunde Van Fleet's verzoek. genen uitspreekt. Met zulk een meerderheid kunnen de communis- ten elk voorstel torpederen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, en zijn Britse ambtgenoot, Eden, luisterden onbewogen naar Wisjinski's rede. De Indische afgevaardigde Menon, het hoofd in de handen, was zichtbaar teleurgesteld toen bleek, dat de Sow- jet-Unie de Indische resolutie ver wierp, Acheson zei, dat men zich niet moest laten ontmoedigen door Wis jinski's rede, doch dat de pogingen om tot een bestand te komen moes ten worden voortgezet. Acheson verklaarde zich vóór de Indische resolutie, mits deze zodanig zou worden gewijzigd, dat een defi nitief tijdstijp werd bepaald voor vrijlating van die gevangenen, die zich tegen repatriëring verzetten zouden. Acheson geloofde, dat op de duur geen enkel land de „gezamenlijke morele opvatting van de wereld" lang zou kunnen weerstaan. GEIGERS DOOD. De politie van het Saargebied heeft gisteravond bekend gemaakt, dat bij schouwing van het stoffelijk over schot van Georg Geiger is gebleken, dat zijn dood niet het direct gevtilg is geweest van gewelddadige hande lingen. Georg Geiger moet gestorven zijn aan een hartaanval. Deze hartaanval had plaats enkele uren, nadat vier mannen vorige week Donderdagavond zijn woning waren binnengedrongen en zijn zoon hadden overvallen. Jioxiettje Een baard maakt nog geen philo- soof.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1