LORRIE Nieuwe huizen moeten niet te nauw gebouwd worden EEN VERKEERDE NARCOSE VEROORZAAKTE DS DOOD Aanklager meent: voorbedachten rade en eist vijftien jaar Hengelaarsfuifje met tragisch slot bana„enTer:fTde Kroegen als Bank van Lening VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 TWEEDE KAMER Bij de aanvang der vergadering heeft de Tweede Kamer Donderdag middag de motie-Reuter betreffen de algemene verbetering der salaris sen van het rijkspersoneel verwor pen met 54 tegen 4 stemmen, die der communisten. justitie. Daarna is een aanvang met de algemene beraadslaging over de begroting van justitie. Mejuffrouw TENDELOO (Arb.) sprak het vertrouwen van haar frac tie in de minister uit. Jonkvrouwe WTTEWAALL VAN STOETWEGEN (Ch.) klaagde over de overbevolking der huizen van be waring en'vroeg of niet te lichtvaar dig wordt overgegaan tot inbewa ringstelling van vreemdelingen. De heer ROOSJEN (A.R.) hoopte, dat de nieuwe minister zijn doel zal bereiken. De heer OUD (V.V.D.) zeide dat het meest urgente voorrang zal moe ten hebben en daartoe behoort z.i. niet een nieuw burgerlijk wetboek. De heer ZANDT (S.G.) vroeg re kening te houden met gewetensbe zwaren tegen verzekering in wette lijke regelingen. De'heer VERKERK (A R.) pleitte voor versnelling der procedure in rechtszaken. Hij meende, dat te vaak psychiatrische rapporten worden ge vraagd, Mejuffrouw ZEELENBERG (Arb.) taf te kennen niet gerust te zijn met etrekking tot de plannen inzake het gebrek aan plaatsruimte in de huizen van bewaring. De heer VAN RIJCKEVORSEL (K.V.P.) betoogde, dat de geestelij ke verzorging van buitenkerkelijken moet worden gezocht in het vlak van de sociaal-ethische en sociaal- culturele verzorging. De heer RITMEESTER (V.VJD.) sprak zijn vertrouwen uit, dat de mi nister erin zal slagen een regeling te treffen voor het effectenrechts- herstel. De heer VAN DER FELTZ (C.H.) pleitte voor een betere regeling der promotie bij het O.M. Hij wilde een andere regeling voor het bewijs van goed zedelijk gedrag, dat thans een ernstig kwaad in het maatschappe lijk leven is. De heer LEMAIRE (K.N.P.) gaf o.m. te kennen dat hij respect heeft voor 's ministers imposante program, maar hij was van oordeel, dat het strafrecht stiefmoederlijk wordt be handeld. De heer GORTZAK (C.P.N.) maakte er bezwaar tegen, dat Maan dag twee Indonesische communisten de toegang tot ons land is geweigerd. De heer SCHEPS (Arb.) vroeg Nieuwe Benelux- conferentie Het is de bedoeling, in de loop Van December een Benelux-minister- corferentie te houden. Ditmaal zal men in het Kurhaus te Scheveningen bijeenkomen. Een datum is nog niet vastgesteld. Weliswaar konden voor enige secto ren der industrie, waar België moei lijkheden ondervindt door de Neder landse concurrentie, door de na de conferentie te Knocke gevormde commissies concrete voorstellen wor den voorgelegd aan diverse Benelux- raden en vervolgens aan de regerin gen. Geen belasting-verlaging op korte termijn Een algehele herziening zal in het lopende zittingspaar van de Tweede Kamer niet meer aan de orde komen, zo heeft minister Van de Kieft in de memorie vi.n antwoord op de begro ting van financiën meegedeeld. Wel is de commissie daartoe inge steld bijna gereed met de voor-ont werpen van wet inzake de directe belastingen. Maar de nauwe samen hang tussen de inkomsten-, vermo gens- en winstbelasting maakt het indienen van afzonderlijke voorstel len naar de mening van de minister onmogelijk. aandacht voor z.i. schrijnende geval len van ten onrechte gedetineerden en hij wilde weten welke maatrege len de minister denkt te nemen. Minister Donker zal de sprekers he denmiddag beantwoorden. WONINGBOUW EN VOLKS HUISVESTING. In de avondvergadering is een be gin gemaakt met de algemene be raadslaging over de begroting van wederopbouw en volkshuisvesting. De heer STAPELKAMP (A.R.), juichte het toe, dat de bewindsman de particuliere woningbouw een eer lijke kans wil geven. Z.i. moeten bij de woningwetbouw de woningbouw verenigingen primair zijn. Aan ver steviging harer positie moet aan dacht worden besteed. De leden moe ten eigenaar van een woning kunnen worden. In het bouwprogram dient men rekening te houden met grote gezinnen. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) meende, dat de onevenwichtigheid der Nederlandse economie nergens zo duidelijk blijkt als in de woning bouw. Naar zijn inzicht zou in de hu ren, die bevroren zijn op het peil van 1940, een afschrijvingsquotum moeten worden berekend, waardoor g^mêê^tenT dfe°hét contingent wonmgbouwkapitaal vrij zou Komen, v00r 19511953 al hebben verbruikt. Deze afschrijvingsfactor moet in de Voorts bepleitte hij overleg met de huurverhoging worden verwerkt, eigenaars van leegstaande huizen om Tegen een huurbelasting is zijn frac-1 deze beschikbaar te stellen voor ge- t,e Sekant- repatrieerden. De heer VAN VLIET (K.V.P.) uitte zijn waardering voor de vorige minister en begroette de nieuwe be windsman met vertrouwen. Z.i. moet niet alleen gestreefd worden naar een quantitatieve woningsvoorzie ning, ze moet ook qualitatief op peil worden gehouden. Met de inhoud der woningen is men naar sprekers oordeel op de verkeerde weg er wordt veel te veel afgeknepen. Straks worden de tienduizenden wo ningen van het minimumtype niet meer aangekeken. Hij betoogde, dat het jonge gezin recht heeft op een woning, waarin het kan uitgroeien. Het is niet juist de woningdiffe rentiatie af te stemmen op de ge zinsdifferentiatie; dit brengt niet te aanvaarden nadelen mede. Hij merk te o.a. op, dat het streven naar stan daardisatie en centralisatie niet ten koste van de kwaliteit van de bouw mag gaan. Spr. wilde vernieuwing van de premieregeling voor de par ticuliere woningbouw. Een verleg ging van de grens van de inhoud naar 500 a 550 kub. meter voor grote gezinnen achtte hij redelijk. Ten aan zien van het eigen-woningbezit heeft de overheid z.i. een taak. De moge lijkheid van het verwerven van een eigen woning op het platteland dient ook te worden verwezenlijkt. De heer VAN DER FELTZ (C.H.) zeide, dat de huurpolitiek van te la ge huren verkeerd was. De minister had zich z.i. niet achter de S.E.R. moeten verschuilen. De heer GORTZAK (C.P.N.) vroeg of de minister mededelingen zou kunnen doen over het vraagstuk der leegstaande woningen. De heer BEERNINK (C.H.) zeide, dat aan de particuliere bouw zo wei nig mogelijk obstakels in de weg moeten worden gelegd. Bouwstoppen moeten zoveel mogelijk achterwege blijven. Hij wilde een extra contin gent beschikbaar gesteld zien voor De heer BIEWENGA (A.R.) vroeg de aandacht voor de huren op het platteland. De heer VAN DIS (S.G.) pleitte voor krachtige bevordering van de particuliere woningbouw. Te half twaalf is de vergadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. Tragische vergissing kost jonge vrouw het leven Politie en Justitie stellen op het ogenblik een grondig onderzoek in naar de doodsoorzaak var een jonge Viouw, die Woensdag in een zieken huis in het Gooi is overleden Tij dens een operatief ingrijpen zou haar formaline inpiaats van cholo- form zijn toegediend, een fatale ver gissing, die veroorzaakt moei zijn doordat een met „ch oioform" ge merkt fiesie, cat bij de operatie werd gebruikt, gevuld moet zijn ge veest met forma-me Enkeje dagen er'dat de 22 jarige pa'iëntc de fn-ma- .inedampen aal ingeademd, is zij ge- s<orven Waarschijnlijk zal heden seciie worden verriclrt om vast te stellen of deze dampen -nderdaad de dood hebben veroorzaakt. De dag na de operatie werd de vrouw bezocht door haar man. Het viel hem op, dat zij zo moeilijk ademde, dat zij nauwelijks kon spre ken en dat haar ogen rood doorlo pen waren. Op zijn vragen werd hem meegedeeld, dat tijdens de ope ratie bij het narcotiseren per abuis enkele druppels formaline waren bruikb Hoewel eerst gemeend werd dat haar toestand niet ernstig was, overleed ze enkele dagen later. Haar grote melkorder voor ons land. Ieder half jaar zijn er inschrijvin gen voor de levering van melk- en melkproducten aan de in Europa legerde Amerikaanse militairen. De totale behoeften van het Ameri kaanse leger zijn c.a. 1.100.00 liter per week. Hiervan zal in het eerste half jaar van 1953 door Nederland ca. 60 pet. worden geleverd. De resterende 40 pet. wordt ver zorgd door Denemarken, Duitsland en Frankrijk. Van de door Nederland te verzorgen hoeveelheid zal ruim 70 pet. geleverd worden door de „N.V. Sterovita Melkproducten" te Amsterdam en Dordrecht. De rest is toegewezen aan een combinatie enkele fabrieken zich noemende „Intermelk". De levering omvat be halve melk ook karnemelk, room, chocolademelk en „cotage cheese". Een belangrijk gedeelte zal in de moderne papieren verpakking gele verd worden Deze leverantie is op nieuw aan Sterovita toevertrouwd. echtgenoot heeft zich toen tot de po litie gewend, die op last van de of- fiicer van Justitie te Amsterdam het stoffelijk overschot in beslag heeft genomen. De uitslag van de sectie zal mqpten uitmaken of hier sprake is van dooa door schuld. Nagegaan wordt hoe de formaline in het chlo- roformf seliesjen enen en formflesje terecht is gekomen. De moord op het Spaarne De rechtszaal int de Jansstraat te Haarlem kon de vele belangstellen den'niet bevatten, toen de zaak te gen de 24-jarige slagersknecht H. S., die kip 23 Juni jl., de 53-jarige Haar lemse scheepsbouwer J. C. M. Dik- mans van het leven beroofde, behan deld werd. Het was een schuchtere, bleke jon geman, die in het verdachtenbankje stond, en tegen wL de officier van Justitie, mr. v. d. Valk Bouman, een gevangenisstraf van 15 jaar eiste. Slechts enkele malen werd het strakke uiterlijk van de jongen be wogen. Verdachte gaf toe dat hij Dikmans, toen deze in woede ontstak bij het horen van het bericht dat zijn doch ter een kind van verdachte ver wachtte en deze met een mes be dreigde, met een voorhamer een slag op het hoofd gegeven heeft. Dat hij daarna zijn slachtoffer ook aan de slapen gewond zou hebben (waarop enkele barsten in de schedel zouden wijzen) ontkende hij, evenals de be schuldiging, dat hij, toen het slacht offer neergevallen was en nog niet geheel dood bleek, op diens hoofd heeft staan dansen. Deze verklaring werd indertijd af gelegd bij de politie door de twee dochters van de vermoorde, met een van wie verdachte op 10 September jl. in het Huis van Bewaring in het huwelijk is getreden. Door dit hu welijk konden zich thans alle fami lieleden op het verschoningsrecht be roepen. Uit de getuigenverhoren bleek vol gens mr. v. d. Valk Bouman duide lijk dat er van voorbedachte rade sprake is. Nadat S. in d middag het slachtoffer in diens werkplaats aan het Spaarne had doodgeslagen, voeg de hij de familie toe: „Het is ge beurd". Zonder meer begreep deze het. Samen met de 18-jarige B„ de verloofde van een der dochters, sleepte S. 's avonds het lijk naar bui ten, bond het met een touw achter een boot, waarmee de jongens het Spaarne opvoeren. In het midden van de rivier verzwaarden zij het touw met een stuk ijzer en lieten het los B. verklaarde dat S. herhaaldelijk tegen hem gezegd heeft, dat hij Dik mans nog eens de hersens in zou slaan. „Ik verwachtte dat het gebeu ren zou", verklaarde hij. Ook achtte de officier van Justitie de wijze, waarop de moord gepleegd is zó des kundig, dat de verdachte, die slager is van beroep, wel met voorbedachten rade te werk moet zijn gegaan. Het bleek uit de behandeling te vens, dat Dikmans een moeilijk en waarschijnlijk een wreed mens ge weest is, wiens heengaan voor de gehele familie als een opluchting ge voeld werd. Na het plegen van de moord zei S. tot hen: „Ik heb het voor jullie gedaan". Een beroep op noodweer achtte de offjeier nutteloos. Het is niet waar schijnlijk dat Dikmans de verdachte met een mes bedreigd heeft. Het mes lag namelijk bijna vijf meter van.de plaats van de moord. De verdediger, inr. Stomps, teken de uitvoerig de situatie in het ge zin Dikmans: de vader was een tyran en mishandelde zijn vrouw uit ja- louzie ontelbare malen. De barst in de schedel kan het gevolg zijn van de val van het slachtoffer na de eerste slag. Het zou niet uitgesloten geweest zijn, dat de getroffene, indien hij na de eerste slag was blijven leven de gehele fa- m!ilie in zijn wraak getroffen had. Concluderende, vroeg mr. Stompe vrijspraak, zich beroepende op nood weer. Mocht de rechtbank hier niet van overtuigd zijn, dan vroeg mr. Stomps de uiterste clementie. „De jongen heeft zich zelf verdedigd en vervolgens allen die hem lief wa ren", aldus de raadsman. Op 4 December half tien zal de rechtbank uitspraak doen. Daarna werd begonnen met de behandeling van de zaak tegen de familieleden, die verdacht worden van medeplich tigheid. Na verhoren, die 4J^ uur duurden, heeft de Haarlemse rechtbank de be handeling van de moord aan het Spaarne beëindigd. Tegen de drie familieleden, die verdacht worden van het wegmaken van de sporen van het misdrijf eiste dc officier van Justitie ieder zes maanden. De hengelaarsvereniging „Het Voorentje" uit Oosterhout, die op 27 Juli j.l. een uitstapje maakte naar de Biesbo$ch, maakte door een vrese lijk ongeluk mee, dat aan twee man nen uit de gemeente Oosterhout het leven kostte. Van een vissersmotor boot sprong de 34-jarige Oosterhout- se metselaar C. F. van G. over op een langszij varend motorjacht, waardoor het jacht kapseisde en zonk. De twee slachtoffers, die zich in de kajuit be vonden, verdronken. Pas enkele da gen later wist men hun lichamen te bergen. De overige twee opvarenden van het jacht en de overgesprongen metselaar konden worden opgevist. Van G. stond gisteren terecht voor de Bredase rechtbank. Tijdens zijn verhoor bleek, dat het op de boten nogal vrolijk was toegegaan. De hengelaarsvereniging was een dagje uit en later werden in de vis sersmotorboot een groot aantal fles jes bier en sterke drank aangetrof fen. „Het was dus nogal een lollige boel bij jullie aan boord, is het niet?" vroeg de Officier van Justitie. Verdachte van G. had over de af faire zijn eigen lezing. Volgens hem was het bootje reeds gekapseisd voor dat hij sprong. Hij had toen pas zijn sprong genomen. De president, noch de Officier van Justitie hechtten veel waarde aan deze verklaring en oor deelden, dat het ongeluk alleen te wijten is aan grove onnadenkendheid en roekeloosheid van verdachte. De officier eiste daarom een gevangenis straf van 6 maanden. Uitspraak over 14 dagen. mej. dr. chr. mohrmann buitengewoon hoogleraar. Het bestuur der Sint Radboudstich- ting heeft benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der lette ren en wijsbegeerte aan de Katho lieke Universiteit te Nijmegen voor het geven van onderwijs in- oud- Christelijk latijn, vulgaat-latijn, Mid deleeuws latijn en oud-Christelijk Grieks, mej. dr. Chr. A. E. M. Mohl- mann te Nijmegen. Dr. Mohlmann is de eerste vrouwe lijke hoogleraar aan de Katholieke universiteit. KONINGIN BEZOEKT INTERNATIONALE TENTOONSTELLING VAN KINDERTEKENINGEN. Gistermiddag heeft H. M. de Ko ningin, vergezeld van mevrouw N. Smitt-Avis een bezoek gebracht aan de internationale tentoonstelling van kindertekeningen, die gehouden wordt in de gebouwen van V. en D. op de Stadhuisbrug te Utrecht. De Koningin werd ontvangen en rond geleid door de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. De directie van V. en D. bood de hoge bezoekster bloemen aan en een schilderdoos je voor de prinsesjes. Na het bezoek aan de tentoonstelling ge bruikte de Koningin de thee in de burgemeesterskamer van het (tegen overliggende) stadhuis. Woonhuis brandde af Jongen in vlammen omgekomen Bij een brand die gistermorgen vroeg de woning van de arbeider G. aan de Spreeuwenstraat te Almelo heeft vernield, is het oudste kind van het gezin, de achtjarige Klaas, om gekomen. In het hoekhuis, dat bewoond werd door het gezin, bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen brak door on bekende oorzaak brand uit. Alle le den van het gezin sliepen op dat mo ment nog. De ouders bevonden zich met een anderhalf jarig kind in de voorkamer. De vier andere kinderen lagen op de eerste étage. De ouders werden gealarmeerd door het hoesten van de driejarige Corrie. De brand woedde toen reeds in volle hevig heid. Op het alarm van de beide ouders snelden van alle kanten buurtgenoten toe, doch men stond voor een hopeloze taak. Gerrits en zyn vrouw begaven zich r.aar boven om de kinderen te redden. Zij slaag den er in de kinderen in veiligheid te brengen, doch de achtjarige Klaas was onbereikbaar; hij kwam in de vlammen om. Wel hebben de buren nog geprobeerd via het dak een weg te banen, doch deze pogingen moes ten al vrij spoedig worden opgegeven. Allen hebben brandwonden opgelo pen. De brandweer van Almelo heeft de brand geblust. U de echte PYFFES Alleen echt met blauw etiket op iedere kam ding van de drankwet. Over enkele andere verloflokaliteiten zy'n even eens klachten binnengekomen, zo vernemen wy van de politie. De po litie zet het onderzoek voort en er zal streng tegeni deze zaken worden opgetreden. DamesVooral nu Hamea-Qelei voor Uw handen (Advertentie) Winschoten maakt slechte beurt De gemeentepolitie te Winschoten) heeft vastgesteld, dat in een perceel aan de Venne, waarin destijds een verlofzaak was gevestigd, welk verlof geruime tijd geleden was ingetrok ken, alcoholhoudende drank werd geschonken. Hierbij kwam het voor, dat degenen, die niet konden betalen, kleding in pand moesten geven. Uit de verklaringen van één van de be zoekers van deze „stille" kroeg is ge bleken, dat de beieners een rente moesten betalen van 25 procent, on geacht de termijn van terugbetaling, indien dit tenminste niet te lang duurde. Zo gaf een man zijn jas in- pand, waarbij dit kledingstuk werd getaxeerd op 10.—; zijn vrouw had de jas teruggekregen tegen betaling van 12.50. De man had ook al eens eerder zijn jas en zelfs zijn< fiets in pand gegeven. De politie heeft een onderzoek in gesteld naar aanleiding van dit voor val en ook omdat klachten waren binnengekomen van mensen, die in clandestiene café's en verlofzaken aanzienlijke geldbedragen waren kwijtgeraakt of met spelen hadden verloren. Het onderzoek duurt nog voort. Van één persoon is zelfs bekend, dat hij herhaaldelijk enkele honder den guldens heeft moeten betalen in bovengenoemde clandestiene kroeg, als er drinkgelagen waren aange richt. Hij heeft er voor enkele duizen den guldens verteerd. Ook enige andere gevallen zijn be kend en men vermoedt, dat er nog meer mensen zijn, die hier het week geld voor hun gezin opmaakten, zelfs kleren in pand gaven en deze dan later, verhoogd met de rente, moes ten terugkopen. In het betrokken perceel is een onderzoek ingesteld. Er werd alcohol houdende drank aangetroffen en pro ces-verbaal is opgemaakt. Ook over een ander café kwamen klachten bin nen, dat mannen daar hun weekgeld verdronken en/of met gokken ver speelden. Hier is eveneens een inval gedaan. Ook in dit geval is proces verbaal opgemaakt wegens overtre- zuid-afrika gaat spoorwegtechnici in nederland recruteren. Het grote tekort aan technici by de Zuid-Afrikaanse spoorwegen heeft, ondanks de versnelde opleiding in eigen land, er toe geleid, dat op grote schaal krachten in het buiten land zullen moeten worden aange trokken. Nederland geniet hiervoor de voor keur ,niet alleen omdat men vrijwel direct verzekerd is van tweetalig heid, maar ook dank zij de grondige ^echndsche opleiding. Een speciale commissie van de Zuid-Afrikaanse spoorwegen zal te gen het einde van dit jaar een be zoek aan Nederland brengen om een keuze te doen uit gegadigden voor de hogere functies bij de Zuid-Afri kaanse spoorwegen. Men hoopt n.I. uit Nederland een aantal jonge inge nieurs te kunnen recruteren en wel twaalf werktuigkundige ingenieurs, twee electrotechnische ingenieurs voor het seinwezen en een tweetal spoorwegingenieurs. Verder een groot aantal electro-technische tekenaars en vier electro-technische laborato rium-assistenten. Verder kunnen een onbeperkt aantal vaklieden als mon teurs, machinebankwerkers en elec- triciens worden geplaatst Het selec teren van deze laatste groep is op gedragen aan de Zuid-Afrikaanse im migratie-attaché in Nederland. DOOR CHARLES GARVICE Hij keek haar nadenkend aan. Als hij maar niet naar dat lamme diner in de barakken moest, dan konden ze hem op de pastorie te eten vra gen en hij keek naar het huis alsof hij 'n verloren paradijs aanschouwde „Kom niet zo laat naar huis, Jack" zei Lorrie vriendelijk en op beschei den toon. „Laat hem' alstublieft niet te veel roken, lord Kendal e. Tabak is slecht voor jongens die nog in de groei zijn. En Jack," vervolgde ze niet een plechtige uitdrukking op haar gezicht, „als je me belooft om elf uur thuis te zijn, zal ik je de hele laan tegemoet lopen." „Je kan beter naar bed gaan," antwoordde Jack ondankbaar. „Dan doe je tenminste geen kwaad, terwijl je anders toch maar kattekwaad uit haalt!" en met deze broederlijke op merking reden ze weg. Waarom was Lorrie zo stil op deze herfstavond? Greta gaf verslag aan haar vader; Greta, die bij zulke ge legenheden gewoonlijk nooit de kans kreeg .een woordje in het midden te brengen. Die avond scheen Lorrie echter te veel te moeten overdenken om te kunnen praten en toen ze met Greta in de salon zat, was ze bijna even stil als in de eetkamer. Na een poosje stond ze op en ging naar de piano, maar haar vingers raakten de toetsen ternauwernood aan. Eindelijk keek Greta op de klok en gaapte. „Lieve mensen, opwinding is een vermoeiend werk. Ga je m'ee naar bed, Lorrie?" „Praat me niet over mijn bed, zei de wijze man Want iemand die slaapt is half dood. Bed? Neen, vast niet. Ik heb nog in geen uren slaap. Trouwens, ik zou op Jack wachten." „Heus?" vroeg Greta, terwijl ze haar verwonderd aanstaarde. „Ja, echt," was het min of meer agressieve antwoord. „Ik wil weten hoeveel lord Kendale precies heeft gewonnen." „Dat kan je morgenochtend ook horen," vond Greta. „Maar ik wil het vanavond weten. Greta, heb je ooit iets moedigers ge zien dan toen hij naar zijn paard strompelde en die race uitreed?" antwoordde zij, terwijl zij zich om wendde met lichtende ogen en een blos op haar wangen. Greta keek haar aan. „Neen, nog nooit. Heb je daar de hele avond over zitten denken, Lorrie?" „Natuurlijk niet," antwoordde ze scherp. „Ja, het was moedig. Ik ben blij, dat je oordeel over lord Kendale veranderd is." „Mijn oordeel veranderd? Wat be doel je? O, ik haat hem nog net zo als eerst, als je dat 9oms bedoelt!" „Voor iemand die je haat, ben je toch nogal voortdurend in zijn gezel schap geweest vandaag, Lorrie," en zij glimlachte. „Ja? Ik heb er niet op gelet. Hij was in ieder geval de aangenaamste van allemaal. Je zult toch moeten toegeven, dat je iemand best kunt haten en tegelijkertijd oog hebben voor zijn aangename eigenschappen." „Ik wil alles toegeven, als jeal leen maar naar bed gaat," zei Greta. „Je bent het lafste schepsel van de \yereld en je gaapt allerverschrikke lijkst. Ga naar bed, voor je me met huid en haar hebt opgeslokt Ik wacht op Jack." Greta gaf toe, zoals gewoonlijk en ging naar de deur. „Weet je, waar over ik vandaag dacht?" vroeg zij. „Weet ik het. Misschien over het geen je zult doen als de driemaande lijkse rekeningen binnenkomen of zo iets." „Ik dacht erover, wat een prachtig paar lord Kendale en Diana Meiford zouden vormen." Lorrie keerde zich om en pookte het vuur op voor ze antwoordde, toen zei ze alleen: „Vind je?" „Ja," zei Greta nadenkend. „Het is iemand, die precies bij hem past. Ze zeggen, dat contrasten in een hu welijk uitstekend samengaan en zij zijn grote contrasten Zij zou hem volkomen in balans houden en verstandig. Bovendien heeft ze geld. Vader zegt, dat de Latcham's ver schrikkelijk arm zijn en als lord Kendale Diana trouwde, zou hij geld genoeg hebben, weet je. Ik vind het een reuze idee." „Vind je?" zei ze vriendelijk „Als je eens wat minder vond en je kaars wat rechter hield, dan zou dat in ie der geval beter zijn voor het kleed." Greta lachte. „Ik ben bijna te moe om de kaars vast te houden," zei ze, terwijl ze wegging. Lorrie staarde in het vuur. Haar donkere o-en waren plotseling ern stig gewoden. Greta's woorden klon ken haar nog in de oren. Een prach tig paar! Alsof zij niet wist, dat dit het huwelijk was, dat lord Ken dale moest doen, dat hij verplicht was te doen! Had zij het vergeten? Waarom had Greta haar er aan herinnerd? Een half uur lang zat zij in het vuur te staren, totdat het met klim op omrankte torenklokje 11 bevende slagen deed horen. Toen stond ze op en wandelde met eert vastbesloten gezicht en energieke bewegingen op haar slaapkamerkaars toe Zij stak ze aan, ging halfweg de deur, zette ze weer neer en liep naar 't venster. De maan scheen helder op het grasveldje; iedere struik leek als uit ebbenhout gesneden. Een- ogenblik bleef ze staan, toen blies ze de kaars uit, nam haar shawl, die ze omsloeg, en stapte naar buiten. Met lichten tred liep ze over het pad en door de poort. De laan geleek een zilveren draad, gebroken door de schaduwen van de over haar hangende bomen. Staande midden in die gloed van helder licht wachtte ze en luisterde. Verwachtte zij de stappen van één of twee paar voeten te horen? Achtte zij het mo gelijk en waarschijnlijk, dat Guy zou aanbieden om Jack thuis te brengen? Misschien wel en allicht gleed daarom een lichte teleurstelling over haar gezicht, toen ze slechts één persoon om de hoek hoorde komen. Het volgende ogenblik werd haar ge zichtje gloeiend rood, want de een zame figuur was niet Jack, maar Guy. Zij wendde zich om, teneinde te vluchten, maar daar ze bedacht, dat hij haar het volgende ogenblik moest zien, bleef ze staan, holde vlug de aarden wal op en bleef in de schaduw van een zware els staan. Guy kwam haastig de laan af, een blik van verwachting doch ook van twijfel, in zijn ogen. De uitdrukking van zijn gezicht werd verdrietig toen hij niemand zag. Hij bleef staan, haalde zijn horloge voor de dag en beschouwde aandachtig de wijzerplaat. Toen liep hij nog een paar stappen, tot aan het hek van de pastorie, wachtte vijf minuten en .kwam langzaam terug, diep teleur gesteld. Terwijl ze naar hem keek veran derde Lorrie's gezichtje als de huid van een kameleon. Wachtte hij op haar? En waar was Jack? (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7