LT.B. te Zoeterwoude vierde Oogstdankdag Twee personen gearresteerd Nieuwe landbouwhuishoudschool te Alphen in gebruik genomen DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE MOORD TE WOERDEN „Zij zijn onschuldig", zeggen hun vrouwen Nog geen dag na de begrafenis van het stoffelijk overschot van de agent van politie A. van Eek te Woerden heeft de recherche twee petrsoncn gearresteerd, die er van verdacht worden bij de moord te zijn betrok ken. De gearresteerden zijn de 31- jarige ambtenaar D. van H., werk zaam op de gemeente-secretarie te Oudewater en de 36-jarige plaatwer ker K. V. Beiden zijn te Woerden woonachtig. De gearresteerden zijn naar Utrecht overgebracht. De heren v. H. en V. waren Dinsdagmiddag op de algemene begraafplaats te Woer den aanwezig, toen het stoffelijk overschot van de politieman ter aar de werd besteld. .Zij zijn gezworen kameraden, die vaak samen gaai. vissen of jagen in de omgeving van Woerden en in de polders net zo bekend zijru als thuis in de huiskamer. Van H. was enkele jaren agent bij het Woerdense politiecorps. Vier jaar geleden nam hij ontslag en kreeg vervolgens een aanstelling bij de Rotterdamse politie. Vier maanden geleden zegde hij ook deze baan op en aanvaardde een betrekking op de gemeente-secretarie te Oudewater. Hij is gehuwd en vader van twee kinderen. V. is eveneens gehuwd en heeft drie kinderen. Hij staat bekend als iemand, die graag gaat stropen en door zijn nachtelijke tochten wel eens met de politie in aanraking kwam. Samen op stap. Wat nu de misdaad betreft is be kend, dat beide heren in de voor avond van de nacht, waarin agent Van Eek werd vermoord, samen op stap zijn gegaan. H. kwam tegen ze ven uur zijru vriend V. halen en op de fiets zijn beide heren vertrokken. Mevr. V. heeft verklaard, dat haar man zijn eigen fiets bereed en naar haar overtuiging om kwart voor elf v/eer thuis was. Hij bleef nooit een hele nacht weg en ook deze nacht is hij niet buiten geweest. Zij zeide er van overtuigd te zijn, dat haar echt genoot onschuldig was. Ook mevr. Van H. was dezelfde boskoop Hevige botsing Gisteren vond op de Zijde een ern stige botsing plaats tussen een vracht auto en een motorrijwiel. Beid? mo torrijtuigen kwamen vanat do licf- brug, waarbij de motorrijder achter de auto reed. Op een gegeven mo ment haalde de auto, welke be stuurd werd door J. B. naar links uit en minderde vaart. De motorrij der trok hieruit de conclusie dat de bestuurder links van de weg moest zijn en wilde daarom de a'ito rechts passeren. De autobestuurder even wel wilde rechts van de weg een brug over waarom hij, teneinde be ter zijn draai te kunnen nemen, naar links uithaalde en toen zijn richting wijzer naar rechts uitstak. De motor rijder, genaamd P. B. was hierop niet bedacht en reed met volle snelheid tegen de draaiende auto Dc schade beperkte zich gelukkig tot het ma teriële, waarbij de motor het meest lijdend voorwerp was, aangezien de voorzijde daarvan vrijwel geheel werd vernield. De auto bekwam enige schade aan' het voorsnatbord. mening toegedaan. Zij verklaarde, De politie stelt een onderzoek dat hij de betreffende nacht thuis ge weest is en niets met de moord te maken kan hebben. Zij verklaarde voorts, dat haar man na de dood van Van Eek bij diens echtgenote was ge weest om zijn deelneming te betui gen. Beide vrouwen verklaarden, dat hun respectievelijke echtgenoten geen vuurwapens bezaten. Nadat beide mannen gearresteerd waren, heeft de politie huiszoeking verricht. Enkele gereedschappen zo als een beitel, schroevendraaier enz. werden in beslag genomen. Van v. H. heeft men tevens een schoen in beslag genomen. naar de schuldvraag. noorden Zo'n kip toch. De kip van Joh. Schalkwijk heeft het gepresteerd om na z'n gebruikelijk eitje nog een eitje te leggen, maar dan een van 9 gram en nog geen drie centimeter groot. ter aar NA VERKEERSONGEVAL OVERLEDEN. De heer Vuyk, die enige dagen ge leden onder Korteraar door een auto werd gegrepen en ernstig werd ge wond, is heden aan de gevolgen van het ongeval bezweken. langeraar „Sint Deu3 Dedit". De R K. Landarbeidersbond ,.St. Deus Dedit" hield in het Parochiehuis haar jaar vergadering. De voorz. sprak een in leidend woord eri verwelkomde bij zonder de Geest. Adv. en de heer C. Elferink van het hoofdbestuur. De secr. las vervolgens een verzorgd jaarverslag voor, en de penningm. deed verslag van de financiële stand van zaken. Uit zijn verslag bleek dat een batig saido aanwezig is groot 83 14. Door de heer C. Elferink werd vervolgens een uiteenzetting gegeven over de wachtgeld- en werk loosheidverzekering. Van de gelegen heid tot vragen te stellen, werd een goed gebruik gemaakt Dan werd over gegaan tot de bestuursverkiezing. De voorz., de heer A. Heemskerk, en de secr., de heer Joh. Baak zijn niet meer herkiesbaar wegens overgang naar een andere vakbond Er waren twee candidaten gesteld n.l. de heren G. Otto en M. Ubink. Beiden werden gekozen. Tot voorzitter werd gekozen de heer Joh. Versluis Jzn. Deze bracht dank aan de scheidende be stuursleden. De heer G. Otto werd benoemd tot secretaris. Dan was een gratis verloting die allen een prijs bezorgde. De geest. adv. felici teerde de nieuwe bestuursleden; hij hoopte dat zij het voorbeeld van hun voorgangers zouden navolgen. nteuwveen Feestavond „Volksonderwijs". Voor een goed gevulde zaal bij de heer Van Eijk gaf de vereniging van „Volksonderwijs" een feestavond voor haar leden en 'genodigden onder wie burgemeester J. A. Bakhuyzen. De vereniging oogstte een groot succes met de opvoering van de operette „De Fee van het licht", gespeeld door de leerlingen van de openbare lagere school. Na afloop van het spel sprak de burgemeester een dankwoord tot de heer Breed veld en mejuffr Plevier. Tevens feliciteerde spreker mej. Ple vier met haar benoeming tot onder wijzeres te HiPegom. Daarna sprak de heer Breedveld woorden van dank tot allen, die ge holpen hebben deze avond te doen slagen. ter aar „NOORDELIJK KLEI- EN VEENGEBIED". In een enigszins feestelijke verga dering, welke gehouden werd in café „Het Centrum" te Aardam, herdacht deze organisatie haar 10-jarig be staan Deze Vereniging heeft ten doel bedrijfsvoorlichting voor dit Noorde lijk Klein- en Veengebied. Talrijke boeren waren gekomen naar deze bij eenkomst, waarop de professoren W. de Jong en C. H. Edelman beide uit Wageningen een inleiding hielden De eerste sprak over actuele vee teeltproblemen Het begin van deze rede was gewijd aan het belang van de melkcentrale. Na de oorlog heeft de melkcentrale een grote vlucht ge nomen, hetgeen prof. de Jong mét enig cijfermateriaal aantoonde, 'n 1928 werd 18.8 van de Nederland se koeien gecontroleerd op de melk productie. In 1941 was dit cijfer ge- daalu tot 18 2%, maar in 1951 is reeds meer dan de helft van de koeiensta- pel gecontroleerd. Als cijfer werd genoemd 52.6%. De melkproductie is echter niet alleen omlaag gegaan, doch ook het vetgehalte. In 1910 was het vetgehalte 3.10 In 1949 3.64 Aan botervet was de opbrengst per hectare in 1910 69 kg., in 1949 144 kg. Na deze rede begaf men zich aan een koffietafel die gepresideerd werd door ir. P. Verhoeven, rijksveeteelt- consulent. Daarna werd een middag vergadering gehouden, waarin prof. ir. C. H. Edelman als spreker optrad. Deze behandelde het onderwerp: „De gesteldheid van het Noordelijk klei en veengebied in Zuid-Holland". Aan de hand van landkaarten werd de wordingsgeschiedenis verklaard van een groot gedeelte van Zuid-Hol- lands bodem. Na beide inleidingen volgde een interessante gedachtenwissehng. Woensdagmiddag was voor het be stuur van de Hollandse Maatschappij van Landbouw en voor de directrice mej. J. E. v. d. Gaast, voor leraressen cn leerlingen van dc nieuwe Land bouwhuishoudschool „Koningin „Ju liana" aan de Potgieterstraat te Al phen aan den Rijn, de dag aangebro ken, dat ze officieel van het gebouw gebruik konden maken. Reeds enkele maanden was een deel van de school in dit fraaie ge bouw, ontworpen door architect A. Walraven te Dubbeldam, uitgevoerd door de pl. aannemer C. M. Deeren- berg en A. van Wijk, ondergebracht, maar aangezien nog enkele voorzie ningen op zich lieten wachten, was de officiële opening pas gisteren. Dat deze school voor de gehele Rijnstreek van belang is, daarvan getuigde de aanwezigheid van vele gemeentelijke autoriteiten, o.w. wij zagen de burgemeesters van Wou- brugge, de heer J. C. van Wagenin gen, van Leimuiden, de heer J. A. Bakhuizen, van Zevenhuizen, de heer A. Boer en van Zwammerdam, de heer C. G. van Dobben de Bruijn. Voorts was tegenwoordig mevr. Mals- holt-Postel, vertegenwoordigster van de Centr. Commissie voor het land bouwonderwijs, mej. J. Prinsen, con sulente van het Landbouwhuishoud- onderwijs en mevr. Van Leeuwen- Hoogstraten, presidente van de pl. commissie van toezicht. De heer G. R. J. Smit, inspecteur van het lager Nijverheidsonderwijs en de heer G. W. Rozenheek, inspecteur van het l.o. in dit district. Na een korte inleiding van de voorz. van de Holl. Mij. van Land bouw te 's-Gravenhage, de heer T. den Hetog, die een kort historisch overzicht gaf, verrichtte mr. ir. M. Mevr. Mansholt—Postel, echtgenote van de minister van landbouw, tij dens haar toespraak. Foto N. v. d. Horst Goote, inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs, namens de mi nister van O. K. W. de officiële ope ning. Na in het algemeen zijn ge lukwensen te hebben aangeboden aan alle betrokkenen, belichtte spr. in het bijzonder de taak van de land- bouwhuishoudscholen. Mevr. Mansholt-Postél, echtgenote van de minister van Landbouw, wees in het kort op de moeilijkheden, die er waren voor en bij de tot standko- ming van deze school, moeilijkheden die weliswaar veel leed hebben be zorgd, doch welk leed thans door de vreugde van deze dag volledig is overstemd. Spr. wees voorts op de taak van dit onderwijs: de levering van karaktervolle mensen. Ter herin nering aan c^eze vreugdevolle dag in de gelederen van de Holl. Mij. v. Landbouw onthulde spr. op symboli sche wijze (het was n.l. te koud en het gezelschap te groot om voor deze plechtigheid zich naar buiten te be geven) binnen de vier muren een gevelsteen, voorstellende het huis- houdonderwijs, vervaardigd door de beeldhouwer Meursing, leerling van de Koninklijke Academie te 's-Gra- venhagë. Namens de pl. afd. van de Holl. Mij. v. Landbouw uitte de voorz., de heer Van Leeuwen, zijn vreugde over deze school en bood de letters: Land bouwhuishoudschool „Koningin Juliana" ter bevestiging aan de ge vel van het gebouw aan. Nadat mevr. Van Leeuwen-Hoog straten nog het woord had gevoerd, werd op voorstel van de voorz., de heer F. den Hartog, onder algemene bijval van de aanwezigen aan H. M. de Koningin een telegram verzonden, waarin warme gevoelens van aan hankelijkheid en trouw tot uitdruk king werden gebracht Vervolgens werden een stroom van geschenken aangeboden door de di verse leerlingen. Mevr. Loth, oud-presidente van de kring Rijnstreek van Plattelandsvrou wen, bood een fraai tableau aan met een voorstelling van de landbor v. De meisjes van de school vodden hierna nog enkele spelletjes uit. Tot slot sprak mej. J. E. v. d. Gaast, di rectrice, woorden van dank, waarna gelegenheid werd geboden het zeer fraaie en ruime gebouw te bezichti- Begrotingstekort van Alphen aan den Rijn Voor de gedeeltelijke dekking van het tekort ad ƒ345.000.op de ge meentebegroting, waarvan wij reeds eerder melding maakten, zou weder om een beroep op de saldi-reserve, thans groot 129.166.88 kunnen wor den gedaan, hetwelk zowel op prin cipiële als op practische gronden te verdedigen zou zijn, delen B. en W. aan de raad mee, na erop te hebben gewezen, dat zij al het mogelijke hebben beproefd om het tekort zoveel mogelijk te beperken. In beginsel is die reserve bestemd voor het dekken van tekorten, ter wijl Ged. Staten tegen gedeeltelijke beschikking daarover geen bezwaar plegen te maken. Bovendien beschikt de gemeente nog over een gereser veerd bedrag van 451.128.39, ont staan door uitkering van destijds ge deblokkeerde gelden uit het gemeen, tefonds over de jaren 1948, 1949 en 1950, groot resp. 191.777.97, ƒ224.567.15 en ƒ226.533.27, in totaal 642.878.39. Deze gelden, welke niet recht streeks ten bate van de gewone dienst mochten worden aangewend, kunnen met toestemming van G.S. (ten dele) worden aangewend o.a. voor extra-afschrijving op kapitaals uitgaven. Dit middel is in 1952 tot een bedrag van 191.750.aange grepen voor afschrijving van de daar voor meest geëigende objecten. Hier door werd de gewone dienst voor 1952 ontlast met 53.045.wegens kosten van afschrijving en met 6000.wegens het verlagen van de rentedruk. Vara de thans nog aanwe zige reserve ad 451.128.39 zou even eens een deel kunnen worden ge bruikt voor extra-afschrijving op ka pitaalsuitgaven. Aangezien in 1952 vrijwel alle daarvoor geschikte objecten, t.w. die met grote afschrijvingen over een klein aantal jaren, reeds ineens zijn afgeschreven, zou aanwending van een bedrag van 396.500.blijkens gemaakte becijferingen over 1953 een voordeel geven van 50.510.we- fens mindere afschrijving en van 11.617.wegens mindere rente, in ttoaal dus ƒ62.107.Maar hiermede is het tekort niet gedekt en welke an dere middelen er gevonden kunnen worden om een sluitende begroting te krijgen is B. en W. niet duidelijk. Hantering van „het rode potlood" zal niet kunnen plaats hebben zonder schade te berokkenen aan het huidige verzorgingspeil. B. en W. geven als hun oordeel te kennen, dat de Regering voor Al phen aan den Rijn dat in het kader van haar industrialisatie voor uitga ven komt te staan, welke haar draag, kracht ini feite verre overtreffen, niet langer afwijzend zal kunnen blijven tegenover redelijke verzoeken om verderreikende financiële bijdragen. Brand in kiem gesmoord. Om streeks 1 uur Woensdagmiddag is een begin van brand ontdekt bij de familie J. Stellingwerf irn het Zuid einde te Aarlanderveen. De brand, die in de schoorsteen was ontstaan, had zich reeds een weg gebaand door een gat naar de huiskamer, waar de vlammen en veel rook bin nendrongen. Door de sterke wind was gevaar voor snelle uitbreiding van de brand niet denkbeeldig. De onmiddellijk gealarmeerde brand weer, die snel ter plaatse verscheen, slaagde er gelukkig in spoedig de brand meester te worden en de scha de tot de schoorsteen te beperken. N.R.K.M. In het kader van het winterprogramma hield de pl. afd. van de N.R.K.M. in Hotel „Centraal" een bijeenkomst. Als inleider trad op de pl. voorz., de heer H. v. Deuren bij ontstentenis van de hoofdbestuur der, de heer J. Bakker. De heer Van Deuren had zijn causerie getiteld „De Middenstand in de branding". Na een kort historisch overzicht van het ont staan, de functie en het nut van de middenstand, liet spr. vele actuele problemen, waarmede deze midden groep te kampen heeft, de revue pas seren, om ze dan stuk voor stuk na der te bekijken. Uiteraard liet spr. niet na, voor zover mogelijk, de gen aan te geven waarlangs de mid denstand zo veilig mogelijk de stor men zal kunnen trotseren, al bleek hierbij, dat de methoden, die als waarschijnlijk de juiste werden aan geprezen, voor de onderscheidene branches verschillend zijn. Een nut tige avond was het, omdat deze in leiding een aanleiding was voor de aanwezigen ieder zijn eigen stand punt kenbaar te maken. De gedach- tenwisseling, die door de voorz. met bekwame hand in de juiste banen I werd gehouden, was zo algemeen, zo I levendig en zo leerzaam, dat men het jammer vond, toen de klok het tijd stip van scheiden aankondigde. Spon taan besloot men op voorstel van de heer Winninghoff, tot het spoedig beleggen van een volgende bijeen komst. Ook de g.a., kapelaan F. C. Ver heul', gaf zijn visie over de gerezen vragen. aarlanderveen Als de hooibergen volgeladen met hooi in de top staan, de voederputten en de gras-silo's gevuld liggen en de heerlijke boter, kaas en melk afgeleverd is, na het oogsten van zoveel overvloedige gavenkomt de boer tot hezinning en de dankbaarheid spreekt in het hart tot Onze Lieve Heer, Die de wasdom gaf en de landman, als werktuig in Zijn hand, de kracht en de lust heeft gegeven tot zaaien, maaien en oogsten. Vroeger, als de laatste lok hooi na een moeizame hooibouw zonder werktuigen of machines in de berg was gestoken, werd er een bouwfeest gevierd met koffie, koek en grote borrels en de viering vol trok zich zonder hogere wijding op elke boerderij afzonderlijk, hoog stens met de buren die aan de bouw hadden meegeholpen. Nu richt het oogstfeest zich al de boeren tesaam in de L.T.B ver enigd tot een dankfeest 'n Oogst- dankfeest en het begint met een schone kerkelijke viering. Begin van de dag. Er werd op de boerderij vroeger opgestaan dan andere dagen, Want kwart over acht is de plechtige H. Mis in de Kruisherenkerk en alle boeren en boerinnen met de grote zonen en dochters trotseerden tot de verste uithoeken de felle koude en de kerk was geheel gevuld door de boerenstand, toen de geest adviseur van de L.T.B., kapelaan C. Nieuwen- huizen met assistentie van de paters Kruisheren Huiberts en Wijnhoven het H. Misoffer aan God opdroeg. Bij de offerande werd in een stoet van jonge boeren met het L.T.B. - vaandel voorop, op een draag-berry een rijke verzameling van offerga ven, vruchten van een overvloedige oogst, kazen, boter, hammen, spek en worst, bestemd voor de armen van de beide parochies, gedragen tot op het hoogaltaar als een openbare dankbetuiging aan God voor zoveel vruchtbaarheid aan de aarde gege ven. Behalve deze offergaven was ook een belangrijk geldbedrag ge schonken, dat ter verdeling aan het R.K. Armbestuur werd gegeven. Na het H. Misoffer en de algeme ne H. Communie van de boeren en boerinnen trad de celebrant, naar de offergaven om daarover de zegen te geven en de liturgische gebeden uit te spreken. Het feestelijk ontbijt. Het parochiehuis was aan vele lan ge tafels geheel gevuld met de fees telingen van de L.T.B., die deelna men aan het ontbijt. Allen werden hartelijk verwelkomd door de voor zitter, de heer J. J. J. Noordman. Toen het ontbijt geëindigd was sprak de alg. secretaris van de L.T.B., mr G. J. Vermeulen over de goede ge dachte van dit feest, de dankbaar heid voor de goede oogst, wijzende op zoveel tekorten in de wereld en op onze welstand tegenover landen, die vroeger veel zeer welvarend wa ren. Dan volgde een beschouwing over het recht, dat de vrouwen in de boe renstand hebben om het feest van de oogstdankdag mee te vieren en van daag plezier te beleven na het ge hele jaar de boer in zijn werk ge steund te hebben. Spr. wilde van deze gelegenheid gebruik maken orh de vrouwen te bewegen hun invloed op de mannen uit te oefenen tot ac tief medeleven met de organisatie. streven naar vrije bestemmings- voorwaarden. De bonden hebben in de Stichting van de Landbouw vast gehouden aan de garantie van de kostprijs plus 10% van de landbouw producten. Er zijn grote problemen te behartigen o.a. de varkenshouderij want er zullen 300.000 varkens meer aan de markt komen, waarvoor alle handelskanalen open gezet moeten worden om de wereldmarkt te be reiken. Er dreigen grote gevaren voor land-verlies door de uitbreiding van de grote steden, allemaal vraagstuk ken waarvoor de organisaties op de bres moeten staan. Na gesproken te hebben over de gestichtte landbouwscholen en het Bureau voor Beroepskeuze drong spr. aan de boerenjongens, die kun nen studeren, een kans te geven. Op het Ministerie van Landbouw zijn veel te weinig mensen, uit de land bouw afkomstig, om een goede in vloed uit te oefenen. Er werd een brief voorgelezen van „Verbum Dei" waarin de Vrouwen van Bethanië dankten voor de grote steun van de boeren. Toespraak van de deken. Deken Bont sprak over de eeuwen oude gebruiken van danken voor de oogst en meende, dat 1952 geen plaagjaar is geweest; er is reden tot dankbaarheid, die zich moet uiten in weldadigheid. De deken richtte zich tot de ouders, van jongere kinderen vooral Als een kind in onze tijd nog maar klein is, moet de vader en moeder de vraag stellen: waar zal ons kind later heen gaan. Wat een verschil met de Om een duidelijk beeld te geven tijd toen deken Mosmans hier leefde van de activiteit der organisatie en de jongens en meisjes niet verder wijdde spr. uit over de werkzaamhe den, de invloed op de regering bij I dan Zoetermeer wegtrokken. Er is veel veranderd: de jongelui het bepalen van de prijsvorming en stappen in een vliegtuig en gaan weg naar Canada, Australië en Nieuw Zeeland. Voedt uwe kinderen zó op, zei spr., dat zij klaar zijn. Tot de grote kinderen en de fami lies, die emigratieplannen hebben, zeide de deken: Vat de plannen niet te licht op, niet iedereen kan emigre ren, daar is pioniersbloed voor no dig met eep sterk karakter want het ligt in een vreemd land niet opge schept en men moet heus wel tegen een stootje kunnen om het uit te houden. Ook pastoor Klaverweijden hield nog een geestige toespraak en geeft een parodie op het woord van de de ken: als de boeren niet meer klagen en de pastoors niet meer vragen, dan zijn we aan het einde van de dagen. Daarna deed spr. een ernstig beroep op de aanwezigen voor de Oostpries- terhulp. Het middaguur was al lang voor bijgegaan 't is laat voor men het weet hoorden we zeggen want het was gezellig en leerzaam toen voorzitter Noordman dankte voor zoveel medewerking en vooral voor de giften die veel mensen blij zullen maken. Avondfeest. De jongeren in de L.T.B., tesamen LTJers en dochters van de leden, hebben met veel toewijding en ook met succes 's avonds „Eigen leut is leuk" gegeven. Het was een bunde ling van eerste proeve van be kwaamheid, want totdusver deden de jongelui in de boerenstand niet vaak mee aan toneel en zang, zeker de jongens niet. Conferencier J. M. Versteegen wist alles aardig samen te vatten en in te leiden. Hiermede is een goede stap gezet, want ook de L.T J.ers moeten los ko men en zich gemakkelijker bewegen. Nu volhouden en een volgend jaar weer met een beter programma ko men; onder goede leiding is dit ze ker mogelijk. Voorzitter Noordman toonde zich namens de L.T.B. zeer dankbaar en eveneens vol goede verwachtingen. Van 20 November t.m. 6 December zal er in Aarlanderceen wederom een winkelweek worden' gehouden. De opening zal plaats hebben op Donder dag 20 November 's avonds 8 uur op het Dorpsplein, opgeluisterd met muziek door de muziekver. D.S.S. De slagzin voor deze winkelweek is: „In Aarlanderveen is alles te koop". Bij aankoop van 1,ont vangt men een nummer, Zaterdag avond 6 December om 7 uur worden de cadeaux bekend gemaakt, door opening der verzegelde enveloppe, waarin de nummers vermeld staan. Van 20 t.m. 26 November zal er tevens een etalagewedstrijd gehou den worden. Hiervoor worden 5 prij zen beschikbaar gesteld. St. Nicolaas zal op 29 November ons dorp bezoeken en de kinderen verrassen. Dit wordt dus weer een groot feest voor de jeugd. Ook kan men op 29 November bij de deelnemers gratis raden naar de gezamenlijke lenngte van een aantal deelnemers. Op Dinsdag 2 Dec. 's avonds 8 uur zullen deze deelnemers gemeten worden op de muziektent. Hiervoor zijn drie prijzen beschikbaar. St. Willibrordfeest. Gisteravond vierde de pl. afdeling van de K.A.B. het St. Willibrordusfeest in de zaal van de heer W. v. d. Berg Voorz. Hijman opende de avond, Na het zingen van het strijdlied, een paar nummers zang van de kaj Otter, kwam het muziekgezelschap „The Cupido's" op het toneel, dat enige mooie nummers ten beste gaf. Hier na werd door de kaj otters ten tonele gebracht het toneelstukje genaamd „Gokken en Revolvers", wat bij het publiek zeer in de smaak viel. Voor de pauze gaf de heer C. v. d. Berg een kort overzicht van het mooie werk van Herwonnen Levens kracht. terwijl de heer Hijman een propagandistisch woordje sprak over Concordia. Het programma na de pauze bestond eveneens uit een to neelstukje en muziek en zangnum mers. leimuiden Herwonnen Levenskracht De propagandisten van Herwonnen Le venskracht kwamen deze week bij een om de manier te bespreken, waarop de afdeling leden zou kun nen werven. Een der ij veraars voor de TBC bestrijding was zo actief ge weest een complete propaganda- avond voor te dragen, waarvoor hij reeds toezegging had van de „Vrij buiters", Bas Leon, conferencier en Barthali, humorist-sneltekenaar. Bo vendien was de heer D. H. R. v. d. Welie bereid, te spreken over „Waar om massaal onderzoek op TBC", mits deze avond op Zaterdag 22 Novem ber doorgang kon vinden. Aldus werd besloten. oude-wetering Geslaagde toneeluitvoering Het was voor de eerste maal in het na oorlogse Oude Wetering, dat de to neelvereniging „St. Theodulfus" haar donateurs een toneelvoorstelling aanbood in de zaal van hotel „Het Wapen van Alkemade." Na een toelichting op het te spe len stuk, besloot regisseur P. H. v. d. Bosch zijn openingswoord met de wens, dat het stuk zou weten te boeien. Met het toneelspel „Bank no. 8," door Dick Gabel, in drie bedrij ven, had men een zeer goede keus gedaan. Alhoewel het begin wat zwak was, won het spel allengs aan vaart en actie, wat nodig was om het gegeven aanvaardbaar en de scherpe tegenstellingen in karakter voldoende te laten uitkomen. „Bank no. 8" is de bank in het park, waar op in het begin twee zwervers een stukje filosofische wijsheid weggeven door zelf zonder enig bezit de be trekkelijke waarde van het stoffelijk bezit aan te tonen. Dit vooral in te genstelling met vader Citroen, welke zijn vertrouwen stelt op het ver meerderen van het stoffelijk bezit. Met de bedoeling dit te doen voor zijn eigen kinderen, offert hij hier door juist het geluk van zijn kinde ren en van zich zelf op. Vooral de rol van deze vader werd zeer goed uitgebeeld, evenals de zeer onsym- phatieke figuur van de zoon André. Regisseur v. d. Bosch had zich met dit stuk wel een zeer zware taak gesteld, maar verwierf toch de ver- dienst met dit stuk de aanwezigen iets goeds gegeven te hebben. He denavond vind de heropvoering Rest ons nog te vermelden dat de muziek in de pauze en in het na af loop gezellig samenzijn bij 'het duo W. van Driel en Co de Bruin in zeer goede handen was. zoeterwoude Gemeenteraad. De raad v; Zoeterwoude komt Vrijdag a.s. 1 kwart voor acht in vergadering b een. Op de agenda staat o.m.: Ve. zoek van het R.K. Schoolbestuu Zuidbuurt om gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing nieuwe leermiddelen; Verzoek om subsidie van het bestuur der Landbouwwin- terschool te Voorhout en van de R.K. Vereniging E.H.B.O. „St. Lidwina" te Zoeterwoude; Vaststelling reke ning burgerlijk armbestuur; Vast stelling begrotingen burgerlijk arm bestuur, waterleidingbedrijf en grond bedrijf en gemeentebegroting dienst 1953; Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor woningver betering.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6