Minister Beel hoopt dit jaar begin van einde der classificatie Belg. snijbloementeelt acht zich bedreigd door Ned. concurrentie Maandag nieuwe broodprijzen Koningin zal St* Nicolaas komen begroeten De communisten pogen door te dringen in verenigingsleven Magazijngevel stortte in Generale staf voor het verkeer DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 TWEEDE KAMER In de gistermiddag gehouden ver-1 voor beëindiging der classificatie zal gadering van de Tweede Kamer zijn gezet. heeft de Minister van Binnenlandse Zaken, de heer BEEL, de in eerste termijn bij de beraadslaging over de begroting van zijn departement ge maakte opmerkingen beantwoord. Hij verklaarde o.a., dat de provin ciale wet niet op belangrijke punten kan worden gewijzigd, zolang de be lemmeringen daartoe niet uit de Grondwet zijn weggenomen. In de drostambten Elten en Tuddern zijn reeds verscheidene voorzieningen verwezenlijkt; over woningbouw al daar is overleg gaande. Als de heer Zandt hem een opgave verstrekt zal de minister zich wenden tot de bur gemeesters, die een vervolging heb ben doen instellen wegens het niet voldoen aan de stemplicht; gewe tensbezwaren worden aangemerkt als geldige reden voor het niet stem men. Een andere dan een partiële oplossing van het politievraagstuk leek de minister niet mogelijk Naar aanleiding van de opmerkingen over het ontslag van de Haagse hoofd commissaris van politie deelde hij mede, dat dit ontslag is verleend, omdat deze functionaris niet meer was opgewassen tegen de moeilijk heden van zijn ambt. De salariëring der politie-ambtenaren heeft de aan dacht en over de opleiding is over- Na met voldoening te hebben ge constateerd, dat de Kamer in het al gemeen accoord gaat met de opzet der Bescherming Burgerbevolking, verklaarde de minister, dat met de 90 millioen, waarover tot 1954 kan worden beschikt, het laatste woord nog niet is gesproken. Na 1954 zal men nader moet zien. Grote waarde zeide spr. te hechten aan een nauw contact tussen rege ring en Steun Wettig Gezag". Van dit instituut wordt verwacht, dat het de weerbaarheidsgedachte verbreidt, er propaganda voor voert, de wer ving stimuleert en het onderling ver keer bevordert. De lonen van het Rijkspersoneel. De financiële rechtspositie van het rijkspersoneel besprekend zeide de minister, dat de bezoldiging van de rijkswerklieden overeenkomt met de lonen in het vrije bedrijf. Bepaalde suggesties zijn in behandeling bij het georganiseerde overleg. De regering wil tot een aanvaardbare regeling komen, maar daaraan is veel werk verbonden. De salariëring der mid dengroepen, die verschillende depar tementen raakt, wordt aan 's minis ters departement principieel en prac- tisch bezien. Voor een algehele her ziening van de salarissen van het burgerlijk overheidspersoneel acht te spr. het ogenblik niet gekomen, o.a. in verband met de loonstop. Een algemene verhoging zou z i. thans niet verantwoord zijn. Het ligt in de bedoeling een beslissing over de classificatie van het overheidsper soneel te bevorderen. Er moet thans een beslissing komen en spr. hoopte, dat in dit zittingsjaar de eerste stap Prinses en Koningin in Uddel Vijf en twintig jaar geleden werd in het Veluwse dorpje Uddel een buurvereniging opgericht, die de naam „Uddels Belang" kreeg. Konin gin Wilhelmina verleende haar me dewerking aan de oprichting en toon de veel belangstelling voor het werk van de bewoner van Uddel. Dinsdagavond vierde „Uddels Be lang" in het eigen gebouw zijn 25- jarig jubileum en onder de talrijke bezoekers bevond zich niet alleen baar Schutsvrouwe, prinses Wilhel mina, maar ook Koningin Juliana. De hele avond volgden de konink lijke gasten het feestprogramma. De opmerkingen over progressieve kindertoeslag hebben 's ministers aandacht maar niet vooruitgelopen kan worden op het rapport van de S.E.R. inzake de kindertoeslagen. Minister Beel deelde o.a. mede, dat het aantal arbeidscontractanten voor het einde van dit kalenderjaar niet onbeduidend verminderd zal zijn. Het kabinet beraadt zich over enige punten inzake herziening der pen sioenwet, waaromtrent de staats commissie heeft gerapporteerd. In het besluit F. 221 is opzettelijk een beperk beroepsreeht opgenomen en z.i. kan men niet ongestraft tot een algemene revisie overgaan, Er zijn nog 10 a 12 beroepen aanhangig, waarover overleg gaande is met de Raad van State. Volgens de regering is met de on langs bekend gemaakte verder gaan de herziening van herstel der pen sioenrechten de uiterste grens be reikt. Tegen herstel der pensioen rechten over de gehele lijn bestaat overwegend bezwaar, zeide minister Beel. Spr, staat huiverig tegenover het denkbeeld de procedure voor eenvoudige grenswijzigingen te ver eenvoudigen, omdat er moeilijk een criterium is te vinden voor het be grip „eenvoudige wijziging". Ten slotte verklaarde minister Beel, dat het uitgesloten is reeds thans een volgorde aan te geven, waarin tal van urgente zaken zullen worden afgedaan. Bij de replieken diende de heer REUTER (C.P.N.) een motie in, waarin gevraagd wordt aan de cen trale commissie voor georganiseerd overleg voorstellen te doen ter ver betering van de lonen van het over heidspersoneel. Naar aanleiding van bij de replie ken nog gemaakte opmerkingen zei de de minister, o.a., dat de staats- Het Anloni wan. £eeuw-&ndoe.k-(ïuii in aanbouw- In de tuin van het Antoni van Leeuwenhoek-huis te Amsterdam wordt hard gewerkt aan de bouw van een zeer moderne afdeling voor stralen- behandeling. De krachtige RÖntgenapparaten, welke hier in bedrijf geno men zullen worden, maken het noodzakelijk de binnenmuren uit 40 cm. dik beton op te trekken, teneinde het bedienend personeel volledig tegen de doordringende stralen te beschermen. De nieuwe afdeling zal ook een labo ratorium bevatten voor de physicus, met wiens hulp de doktoren nieuwe bestralingsmethoden zullen ontwikkelen. De bouw van deze, voor de kan kerbehandeling zo belangrijke afdeling, weid mogelijk gemaakt door finan ciële steun van het Koningin Wilhelmina Fonds. commissie Van Poelje al eens iets heeft gezegd over het recht op pen sioen. Z.i. zal de commissie er wat huiverig voor zijn ten deze een defi nitie te geven. Over de wenselijkheid van een eigen pensioenfonds voor het overheidspersoneel wilde spr. zich een oordeel voorbehouden, om dat hij de kwestie nader wenst te bestuderen. De motie-Reuter ver klaarde spr. onaanvaardbaar. De ar- tikelsgewijze behandeling der be groting en de eindstemming werden aangehouden. Te kwart over vijf is de vergadering verdaagd tot heden middag een uur. De Belgische snijbloementeelt heeft de laatste jaren met grote moeilijkheden te kampen in zoverre da-: verscheidene bedrijven zienderogen achteruitgaan. De oorzaak van de crisis die de snijbloementeelt doormaakt, is, aldus schrijft „De Nieuwe Gids" te wijten aan de ongelijke concurrentie waarin ze op de eigen markt is gewikkeld met de Nederlandse snijbloemen, die in steeds grotere hoeveelheden door de Nederlandse handel worden afgezet. Gehoopt werd, dat de conferentie van Breda, waar het snijbloemen probleem speciaal werd behandeld, een verbetering in de afzet z°u heb ben gebracht; dit is algemeen be schouwd zeker niet het geval ge weest. De heffing van 12 pet. op de invoer van Nederlandse snijbloemen heeft practisch niet de minst be schermende uitwerking op de snij bloementeelt, omdat eensdeels door de veel te laag gestelde heffing bij de invoer, het verschil tussen de Ne derlandse en Belgische kostprijs niet kon geneutraliseerd worden en an derdeels omdat het bedrag van de heffing volledig ten goede komt aan Nederland. In het belang van de Belgische snij bloem ent eelt moeten er, aldus ge noemd blad, afdoende maatregelen door de overheidsdiensten worden getroffen om aan de onhoudbare concurrentie van Nederland 't hoofd te kunnen bieden. Het Benelux pro tocol .voorziet, dat geen enkele cul tuur, die sociaal en economisch ver antwoord is, in gevaar mag worden gébracht door de invoer uit een of ander Benelux-land. Het is de taak van de regering bij de Benelux-onderhandelingen, die eerstdaags zouden plaats hebben, 'n oplossing voor het snijbloemen vraag stuk te vinden. De oplossing hiervan is nochtans enkel te realiseren door de snijbloemen, boltoloemen inbegre pen, te laten profiteren van het landbouwprotocol, zodat de invoer uit Nederland zou worden geregeld op basis van de kostprijs in België! waardoor tenslotte de snij bloemen teelt, in het raam van de Benelux, van de ondergang zou worden gered. Blinden als telefonist Terwijl blinden tot voor kort tot weinig productief werk in staat ge acht werden, dwarrelen nu van alle zijden berichten binnen, dat zij aan gesteld worden als telefonisten en centralisten. Door hun invaliditeit zijn deze mensen ir hoge mate ge schikt voor dit werk, daar zij niet aan de afleidingen bloot staan, die een ziende telefonist of centralist moet weerstaan. Thans is de heer J. J. v. Putten aan de Zwolse rechtbank benoemd tot centralist. Het werk aan de recht bank vereist een zeer grote accura tesse en goed geheugen. De heer v. d Putten beschikt over beide. In de tijd van een paar dagen raakte hij vertrouwd met het ingewikkelde sys teem van 26 toestellen over 5 lijnen. Een braille-schrijfmachine staat naast hem om de nodige notities op te tekenen. De datum van ingang van de wij ziging der bloemprijzen is thans de finitief vastgesteld op 23 November. De prijs van het bloem voor het volksbrood wordt verhoogd van 35.10 tot 36.80 per 100 kg., terwijl de prijs van het bloem voor het luxe brood wordt verlaagd van ƒ43.05 tot 38.50 per 100 kg. Zeeuws bloem en patent bloem ondergaan een derge lijke prijsverlaging. Het is nu zo goed als zeker, dat tegelijkertijd in de practijk dus met ingang van Maandag 24 Novem ber de wijziging van de broodprij zen zal worden doorgevoerd. Op die dag wordt dus dc prijs van het volksbrood met 1 cent verhoogd en die van het luxe brood met ten min ste 3 cent verlaagd. Het wrak van de Engelse tanker War Diwan, dat op de rede van Vlis- singen met veel moeite werd gelicht en vervolgens naar de haven ge sleept en daar vorige week eindelijk in de juiste stand kon worden ge draaid, is thans opnieuw gekanteld zodat de kiel weer boven ligt. Voor W. van Wienen, de berger, betekent dit een enorme tegenslag, want in enkele uren tijds ging thans het werk van maanden verloren. Toch hoopt de heer Van Wienen zijn werk nog te kunnen voltooien want hij meent dat het wrak thans in een gunstiger positie ligt dan tevoren, zodat het door inpompen van lucht, waarmede reeds is begonnen, wellicht weer zal kunnen worden opgericht. Bij zijn bezoeh aan Amsterdam De jaarlijkse intocht van Sint Ni colaas in de hoofdstad des lands op Zaterdagmiddag a.s. om twee uur, zal een nationaal en internationaal karakter dragen. Koningin Juliana heeft de wens te kennen gegeven met prinses Marijke, misschien nog met een van de andere prinsessen de intocht van de Sint van het paleis- balcon af gade te slaan. Mogelijk zal de Koningin zich met haar dochter tje voegen bij de 300 kinderen, die voor het paleis staan, en waar de Sint officieel door het gemeentebestuur begroet zal worden. In de stoet, die een halve kilome ter lang is, zal ook de delegatie van het comité „Cardiff Christmas cele brations 1952" meerijden, die bestaat uit de ere-voorzitter van dit comité, de lord mayor W. H. J. Muston en de voorzitter en vice-voorzitter, alsmede een bode van de burgemeester. Mr. Muston zal zijn ambtscostuum dra gen, bestaande uit een zwart met goud bestikte mantel, driekante steek met witte veren en de gouden ambts ketting. Elk jaar zoekt dit comité uit Cardiff contact met een ander land, en ditmaal was het Nederland. Het Engelse comité heeft het iniitiatief- comité Amsterdam, dat voor de 15e keer de intocht van de Sint organi seert, verzocht met een delegatie, waarbij de echte Amsterdamse Sint in ambtsgewaad, aanwezig te zijn bij Santa Claus (Kerstman)-optocht in Cardiff op 20 December a.s. Het uit 500 meisjes bestaande „sneeuwvlok jes-koor" in deze stad is nu reeds druk aan het instuderen van een aan tal Nederlandse Sinterklaasliedjes, dat dan bij de feestelijke optocht in het Nederlands ten gehore zal wor den gebracht. Zoals bekend verzorgt de televisie van 13.3514.10 uur Zaterdagmiddag een directe uitzending van de aan komst van Sint Nicolaas per boot aan het Binnen-IJ, nabij de Sint Ni- colaas-kerk. ZEEMAN IN DE LUCHT „DE DAG DER WERKGROEPEN" VAN DE K.V.P. „De dag der werkgroepen" 29 November a.s. te Utrecht verheugt zich in een zeer grote belangstelling uit het gehele land. Het nieuwe Ka der der Partij gevormd in de drie honderd werkgroepen, die de K.V.P. thans telt heeft spontaan gehoor gegeven aan de oproep van het Par tijbestuur om aan „de dag der werk groepen" deel te nemen. Bijzonder verheugend is de deelname uit de grote steden, waaruit geconcludeerd mag worden, dat ook daar de activi teit en de belangstelling groeiende zijn. Den Haag alleen vaardigt reeds 70 personen af. Maar het platteland laat zich evenmin onbetuigd. De werkgroep in Best komt b.v. met 40 deelnemers. De aanvankelijk gehuurde zaal in het Jaarbeursgebouw bleek dan ook, gezien het groot aantal inschrijvin gen tot heden, te klein. Een der gro tere hallen in het Jaarbeursgebouw moest gehuurd worden om alle deel nemers te kunnen bevatten. Verheugend is ook de belangstel ling voor deze „dag der werkgroe pen" van de zijde van de Katholieke Eerste en Tweede Kamerleden, die nagenoeg allen aan de uitnodiging om deel te nemen aan deze grote bijeen komst gevolg geven. MOSKOU BEVEELT Buurt- sport- en speeltuinorganisaties, opgepast! den thans alle krachten geconcen treerd op een uitbreiding binnen een half jaar van het aantal propagan. disten, z.g. „werkers", met minstens de helft. Het aantal openbare bijeen komsten zal deze winter zoveel mo gelijk worden opgevoerd; bij die ge legenheden zullen vooral degenen, die de Sovjet-Unie hebben bezocht en van de feiten aldaar hebben ken nis genomen, als sprekers optreden. Omtrent de doelstellingen van de vereniging behoeft Nederland niet in onwetendheid te verkeren. Op ge noemde vergadering heeft secretaris Hulst verklaard, dat de vereniging tot plicht heeft „door groeiende ac tiviteit de (politieke) balans defini tief te doen doorslaan naar het be reiken en voortbestaan van een blij vende vrede". Tot dat doel moet „dwars door de mist van leugen en laster overal het licht van de waar heid over de Sovjet-Unie worden ge bracht". Een van de leuzen voor het komende seizoen is dan ook „De ver eniging één tehuis voor allen", waar mede een der recente directieven van> Stalin, namelijk zoveel mogelijk niet- communisten aan te trekken, moet worden verwezenlijkt. De communisten in Nederland trachten momenteel in versterkte mate door te dringen in buurt- en sportverenigingen, in ouder-organi- saties en speeltuinbonden. In het bij zonder beogen zij ook hun activiteit uit te oefenen door hun propagandis ten te doen binnendringen in de Bel- lamy-beweging. Onder de musici en artsen menen zij eveneens een goed arbeidsveld voor hun propaganda te vinden. Tenslotte moet het aantal z.g. „huiskamer-bijeenkomsten" (huis aan huis acties) worden uitgebreid om daardoor effectiever de ledenwerving ter hand te kunnen nemen. Deze verhoogde werkzaamheid is een uitvloeisel van beslissingen, wel ke genomen zijn op de 5 October te Amsterdam gehouden bijeenkomst van de Vereniging Nederland-U.S.S. R. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door 300 personen, onder wie de se cretaris van de Russische Ambassade te Den Haag. De vereniging Neder- land-U.S.S.R., die staat onder voor zitterschap van de schrijver Teun de Vries, is in feite niets anders dan een organisatie van propaganda-experts, die onder het mom van bevordering van culturele doeleinden de Russi sche oogmerken in Nederland willen verwezenlijken. Het ligt in de bedoe ling der experts, het ledental der or ganisatie op te voeren tot 10.000 en het aantal abonné's op het door haar uitgegeven maandblad op 7.000 te brengen. In verband hiermede wor- Nog steeds ligt het Turkse schip „Bakir" op het strand van Schiermonnikoog, waar het op 6 November j.l. strandde. Het schip heeft zich inmiddels zo ver op het strand gewerkt, dat het slechts bij hoog water los zal kunnen worden getrokken, hetgeen men in de loop van deze week weer zal proberen. De bemanning van 50 kop pen is van boord gegaan. Een van de leden van de bemanning in het zogenaamde .wippertoestel". Amerikaanse fabriek in Nijmegen De gemeenteraad van Nijmegen beeft gisteravond met algemene stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een industriehal van ongeveer 2000 M3, op het 17.000 vierkante meter grote terrein aan de kop van het Maas- en Waalkanaal, ten behoeve van de Amerikaanse Hyster Company Ltd. uit Portland, Oregon. De Hyster Company legt zich voornamelijk toe op de vervaardiging van hijswerk tuigen en transportmiddelen. SMOKKELAARSBENDE GEARRESTEERD. Onmiddellijk nabij de Duitse grens tussen Arcen en het Duitse dorp Wal beek hebben douaneambtenaren een smokkelaarsbende van zeven man< verrast. Toen de smokkelaars zich ontdekt zagen wierpen zij hun wa ren weg en namen de vlucht in de richting van de rijksweg. De douane ambtenaren alarmeerden de rijkspoli tie en de brigade Arcen van de ko ninklijke marechaussee. Juist op het moment dat de smokkelaars in een gereedstaande auto probeerden te ontvluchten, werden zij opgevangen en ingerekend. Ten overvloede werd met behulp van politiehonden aange toond, dat de smokkelaars de achter gelaten voorraad gedragen hadden. Deze bestond uit een voorraad aan koffie en thee, ter waarde van 1200. De smokkelaars bleken uit Mierlo en Helmond afkomstig te zijn. Zij zijn naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht. Aan de dood ontsnapt Toen arbeiders gistermiddag bezig waren een lading staal uit een maga zijn te Zevenaar in een vrachtauto te laden, viel in het pakhuis een vracht staal van ongeveer 50 ton om. De vracht kwam tegen de voorgevel terecht. Deze bleek tegen de druk niet bestand en stortte in. De 5 arbeiders, die zich buiten bij de auto bevonden, hoorden het lawaai van het vallend metaal en konden op tijd ter zijde springen. Ook een kind, dat zich bij de ingang van het pakhuis bevond, wist het vallend ge steente te ontwijken. De vrachtauto werd volkomen ver pulverd. NATUURSCHOONWET. Bij gemeenschappelijke beschikkin gen van de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Financiën is aangemerkt landgoed, bedoeld in artikel 1 der natuur - schoonwet 1928, een gedeelte van het landgoed „Huize Berbice", gelegen in de gemeente Voorschoten, ter grootte van 5.36.79 ha. Wegens de geringe wandelgelegenheid op het landgoed werd omtrent de toegang geen rege ling getroffen. De A.N.W.B. heeft zich in een adres gericht tot de minister van Ver keer en Waterstaat waarin de vor ming bepleit wordt van een „gene rale staf voor het verkeer", aldus is Woensdagmiddag medegedeeld op een bespreking ter gelegenheid van de verkeerstechnische vormingsdag, die gisteren te Groningen werd ge houden. De A.N.W.B. verwijst in dit adres naar de conclusie van het wegen- congres 1951, waarin een generale staf als noodzakelijk wordt gesteld. Deze staf zou moeten bestaan uit deskundigen op het gebied van tech niek, handhaving en opvoeding. Zij zou moeten worden geraadpleegd bij alle maatregelen, die worden geno men op verkeersgebied en ook onge vraagd adviezen moeten kunnen ver lenen. De A.N.W.B. vraagt de minister thans een begin te maken met de uit voering van deze gedachte en wijst daarbij op de zeer grote schade en het onherstelbare leed dat elk jaar wordt aangericht door verkeersonge vallen. Het adres is ook ter kennis ge bracht van de ministeries van Bin nenlandse Zaken er Justitie. DE K.R.O. STUDIO VERNIEUWD Het herstel van de door brand ge teisterde grote studiozaal van de KRO te Hilversum', is thans zover ge vorderd, dat de steigers uit het ge bouw konden worden verwijderd. Het zal echter toch nog wel een maand duren, alvorens de studio weer in gebruik kan worden geno men. Intussen worden tal van grote uitzendingen verzorgd in gebouwen van bevriende Oroep organisaties. Behalve dat de overkapping van de studio anderhalve meter is verhoogd, zijn enkele technische verbeteringen aangebracht, waardoor deze beste van alle studio's in Radiostad, nog beter aan het doel zal kunnen beant woorden. Militairen aan dood ontsnapt Spoorbomen waren niet gesloten Dank zij cle oplettendheid van een voorbijganger is hedennacht te Vught een ramp voorkomen, die aan ver schillende militairen het leven ha;l kunnen kosten. Te omstreeks kwart over Uvaa:i naderden drie militaire vrachtwa gens met militairen de spoorweg overgang aan de Helvoirtseweg, toen eveneens in volle vaart een goede rentrein uit Boxtel kwam aanrijden. De voorbijganger wist de militaire auto's tot stilstand te brengen en enige seconden later denderde de trein langs de niet gesloten overweg. Het schijnt, dat de spoorwegbe ambte, die aldaar belast is met het sluiten van de spoorbomen, niet op zyn post was. De politie stelt een onderzoek in.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5