Welstand in de Leidse Duinstreek vertoont zeer sterke contrasten Proefproces van de A.N.W.B. betreffende heffing kampeerleges? I Sanapirin DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 BL1K OP DE GRAADMETER In de duinstreek om Leiden wonen rond zestigduizend mensen, verdeeld over een vijftal gemeenten: Katwijk, Rijnsburg, Voorschoten, Val kenburg en Wassenaar. In deze vijf gemeenten is de welstand van de bevolking dermate verschillend, dat zelfs van sterke contrasten kan worden gesproken. IN KATWIJK woonden vóór de oorlog nog géén vijfentwintighon derd mensen, die in de inkomstenbe lasting waren aangeslagen. Thans moet er loon- en/of inkomstenbelas ting worden betaald door ruim 7.160 ingezetenen. Het aantal belasting plichtigen is hier dus met 187 pet. gestegen. Het huidige aantal bete kent, dat 33 pet. van de Katwijkers belasting moet betalen. Van elke duizend ingezetenen van deze gemeente hebben er 104 een in komen beneden duizend gulden per jaar, 88 een inkomen tussen één- en tweeduizend gulden en 62 een inko men tussen twee en drieduizend gul den. De inkomensgroep beneden drie duizend gulden, die, zoals bekend, gevormd wordt door jeugdige werk nemers, arbeiders, beambten en klei ne zelfstandigen, omvat in Katwijk dus 254 van elke duizend inwoners. Daarnaast treft men hier, eveneens per duizend zielen, 29 inkomens aan lussen drie- en vier mille, 17 tussen vier en vijf mille en 10 tussen vijf en zes mille, zodat de inkomengroep tussen drie- en zesduizend gulden in Katwijk 56 per duizend ingezetenen omvat. Vervolgens wonen hier per dui zend inwoners 17 mensen, wier inko men tussen zesduizend en tiendui zend gulden per jaar bedraagt, 3 a 4 met een inkomen tussen tien ?n vijftien mille, 1 a 2 met een inkomen tussen vijftien en twintig mille en tenslotte ook nog 1 a 2 met een in komen bóven twintigduizend gulden. IN RIJNSBURG geeft de welstands- verdeling een geheel ander beeld te zien dan in Katwijk. In deze ge meente is het aantal belastingplich tigen, vergeleken met vóór de oor log, met niet minder dan 270 pet. toe genomen! Desondanks betalen ook nu nog slechts 29 van elke honderd Rijnsburgers belasting Dit lage per centage, veel lager ook dan de 33 pet. van Katwijk, wordt in hoofdzaak veroorzaakt door dat hier minder mensen met een laag inkomen wo nen. Want van elke duizend Rijns burgers zijn er slechts 72 met een loon beneden duizend gulden, 83 met een inkomen tussen één en twee duizend gulden en 50 met een inko men tussen twee en drieduizend gul den per jaar. De grote groep inko mens beneden 3000.—, die in Kat-- wijk 254 per duizend inwoners was, is hier dus slechts 205 groot! Voor de volgende klassen zijn de cijfers, eveneens weer per duizend inwoners: tussen drie- en vier mille 29, tussen vier en vijf mille 13 en tussen vijf en zes mille 12, zodat het totaal voor de hoofdgroep tussen drie- en zesduizend gulden per jaar in Rijnsburg 54 beloopt, hetgeen dus bijna evenveel is als de 56 in Kat wijk. Inkomen tussen zes- en tiendui zend gulden komen in Rijnsburg ook 17 maal voor op elke duizend inge zetenen; dit cijfer stemt dus geheel met dat van Katwijk overeen, mar inkomens tussen tien- en vijftien mille vindt men in Rijnsburg 8 maal en boven vijftien mille 4 a 5 maal per duizend ingezetenen. De groep bóven tienduizend gulden, die in Katwijk slechts 6 a 7 per duizend be liep, bevat in Rijnsburg dus 13 a 14 inwoners, het dubbele dus! WASSENAAR Tentoonstelling „Het Goede Boek" In de gymnastiekzaal van de R.K. Meisjesscholen, in de Kerkstraat, wordt tot en met heden, Donderdag avond half negen, een tentoonstel ling gehouden van het goede boek voor kinderen en voor volwassen/n. Deze tentoonstelling, die een 100-tal boeken omvat, werd in het kader van de katholieke Lectuurweek 1952 georganiseerd, op initiatief van het hoofd der R.K. Meisjesschool, zr. Melania, in samenwerking met een ter plaatse gevestigde katholieke boekhandelaar. Een groot deel van de 1000 ten toongestelde boekwerken behoort tot de jeugdlectuur, die op overzichte lijke wijze is gerangschikt. Boven dien is er een met zorg samengestel de collectie boekwerken voor oude ren, zowel romans, als wetenschap pelijke werken. Knal in de kachel De heer W. Bellekom in de Al- bertinestraaat te Wassenaar zou gisteren even de kachel tot gro ter activiteit aanzetten. Hij wierp een paar houtblokken op het vuur en wilde juist zyn krantje weer opnemen, toen een geweldige knal de kamer deed schudden. Het deksel vloog van de kachel en een .granaat, die waarschijnlijk in een der hout blokken zat, boorde zich door 't plafond en verdween in de kille avondlucht. De zeven personen, die zich in de kamer bevonden, hadden wel een glaasje water nodig, maar niemand bekwam enige letsël. WOORSCHOTEN HEEFT vrijwel tegenovergestelde cijfers. Hier steeg het aantal belastingplichtigen van beneden 1300 tot ruim 2.955, een stijging met 127 pet., dat is dus véél geringer dan in beide voorafgaande gemeenten. Het percentage inwoners in Voorschoten, dat thans loon- en/ of inkomstenbelasting betaalt, be draagt 30 pet. hetgeen dus vrij laag is Per duizend inwoners zijn er in Voorschoten 83 met een inkomen be neden duizend gulden, 93 met een inkomen tussen één en tweeduizend gulden en 60 met een inkomen tussen twee- en drie mille. De grote groep, wier inkomen beneden drieduizend gulden ligt, zoals reeds eerder ge zegd: de groep dus van de jeugdige werknemers, de arbeiders, de be ambten en de kleine zelfstandigen omvat in Voorschoten 236 van elke duizend ingezetenen, een cijfer dat dus het midden houdt tussen dat van Katwijk en Rijnsburg. Voorts hebben in deze gemeente per duizend zielen er 26 een inko men tussen drie- en vierduizend gul den, 14 a 15 tussen vier- en vijfdui zend gulden en 7 a 8 tussen vijf- en zesduizend gulden. De totaalgroep tussen drie en zes mille telt hier dus 48 mensen per duizend, hetgeen dus vrij wat lager is dan het in Katwijk en Rijnsburg' bleek te zijn. Inkomens tussen zes en tien mille vindt men in Voorschoten 9 maal en inkomens bóven tien n.ille slechts 4 a 5 maal op elke duizend inwoners. Het zijn dus vooral deze beide groe pen, die opvallend veel lager zijn dan in de beide voorafgaande ge meenten het geval was. |N VALKENBURG waar vóór de oorlog de plaatselijke welstand uitzonderlijk laag was, steeg het aan tal belastingplichtigen tot het drie voudige van pl.m. 12G tot rond 360. Maar ook hiermede is nog slechts be reikt, dat 28 pet. van de inwoners loon- en /of inkomstenbelasting be talen, Per duizend ingezetenen zijn hier 59 inkomens beneden duizend gulden, 94 tussen één- en tweedui zend en 57 tussen twee- en driedui zend gulden, zodat de totaal-groep beneden drieduizend gulden hier 210 per duizend beloopt, iets hoger dus dan in Rijnsburg maar lager dan in Katwijk en Voorschoten. Inkomen tussen drie en vier mille treft men in Valkenburg per dui zend inwoners 26 maai aan, tussen vier en vijf mille 13 maal en tussen vijf en zes mille 14 maal zodat de totaal-groep van drie tot zes mille hier 53 per duizend beloopt, hóger dus dan in Voorschoten en niet veel lager dan in Katwijk en Rijnsburg. Inkomens bóven zesduizend gulden echter vindt men in Valkenburg slechts 12 maal per duizend inwo ners. Dit is wel heel laag naast de 24 van Katwijk en de 30 a 31 van Rijnsburg! FN NU TENSLOTTE WASSENAAR in zielental de grootste van de gemeenten in het Leidse deel van de Hollandse duinstreek. Dat Wasse naar een „rijke" gemeente is, is al gemeen bekend. Hóé groot de plaat selijke welstand hier is, vooral in verhouding tot de reeds besproken gemeenten, blijkt uit onderstaande cijfers. In Wassenaar is het aantal belas tingplichtigen met slechts 70 pet. ge stegen, niét omdat er nu zo weinig belastingplichtigen wonen maar om dat er vóór de oorlog reeds zulk een grote en algemene welstand bestond In Wassenaar mag de gehele toena me van 70 pet. dan ook veilig wor den toegeschreven aan de invoering van de loonbelasting. Het totale per centage belastingplichtigen bedraagt hier thans 38 pet., veel hoger dan in de andere gemeenten van onze duin streek, hoger ook dan het rijksge middelde, dat 35 bedraagt. Merkwaardigerwijze wonen niette min in Wassenaar op elke duizend zielen 100 mensen met een inkomen beneden duizend gulden! Voorts hebben er 89 een inkomen tussen één en tweeduizend gulden en 63 een inkomen tussen twee- en drie duizend gulden. De bekende totaal- groep beneden drie mille omvat hier derhalve 252 van elke duizend inge zetenen, een aantal dat „normaal" genoemd kan worden, zodat de vele hier wonende belastingplichtigen Vooral in de hogere inkomens ge zocht moeten worden. Het begint al dadelijk met de in komens tussen drie en vier mille, die wij in Wassenaar per duizend zie len 32 maal aantreffen; ook het aan tal inkomens tussen vier en vijf mille, dat 18 bedraagt, is groter dan in de eerder besproken plaatsen ter wijl er op elke duizend zielen dan nog 14 inkomens tussen vijf en zes mille zijn. De totaalgroep tussen drie en zes mille omvat dus 64 van elke duizend. Inkomens tussen zes- en tiendui zend mille zijn er voorts in Wasse naar op elke duizend inwoners 26; tussen tien en vijftien mille 13, tus sen vijftien en twintig mille 7 en bó ven twintigduizend gulden per jaar 16! Voor de inkomens bóven zesdui zend gulden per jaar vinden wij dus per duizend zielen voor Wassenaar een cijfer van 62! Dat is relatief vijfmaal zoveel als in Valken burg, vier a vijf maal zoveel als in Voorschoten, twee-en-een-half maal zoveel als in Katwijk en twee maal zoveel als in Rijnsburg! Al deze cijfers resulteren tenslotte in een plaatselijk inkomen per hoofd van de bevolking van'6S4. - in Voorschoten, van 757.— in Val kenburg, van 922.— in Rijnsbu-g, van 930.iii Katwijk en van... 2.035in Wassenaar! HTfXEGOM OPENING NIEUW KANTOOR VAN REISBUREAU „COPEX" Woensdagmiddag te 3 uur had de officiële opening plaats van hei Reisbureau „Copex" in het complex „Treslong". Daarbij waren aanwezig de heer v. d. Paauw der KLM; bur gemeester j'hr. mr. dr. Van Nispen tot Pannerden, tevens alg. voorz. van Bloembollencultuur; de besturen van Bic, van de Bond van Bloembol lenhandelaren; van Keukenhof; van „Flora 1953"; van de Kamer van Koophandel te Leaden; van de Ned. Spoorwegen; van alle Luchtvaart maatschappijen en van alle Stoom bootmaatschappijen. Nadat de thee was geserveerd werd het eerst het woord gevoerd door de heer L. M: Preidel, dir. van „Copex" Spr. wees op het ontstaan van de reissevice, rond 30 jaar gele den. Na de bevrijding gingen onze eerste bloembollerireizigers weer naar de vreemde; 't personeel kreeg een degelijke opleiding en na gedane examens was de naam veranderd in Jan Musch kwam in Zoetermeer De toneelliefhebbers hebben in de nieuwe theaterzaal van ,Ons Genoe gen" een prachtige avond gehad. De bekende acteur Jan Musch was naar Zoetermeer gekomen, om in het kader van zijn afscheidstournee een voorstelling te geven. De oude, maar nog steeds vitale tonelist heeft de aanwezigen ruim twee uur weten ten boeien in zijn vertolking var Harpagon uit „De Vrekvan Mo lière. Na elk tafereel getuigde het ovationeel applaus van de grote waardering, die de schouwburgbe zoekers voor het spel hadden. Na afloop sprak de heer Luteyn enkele afscheidswoorden tot Jan Musch. Hij betreurde het, dat de be langstelling voor deze avond waar toch werkelijk kunst te zien was, zo gering was. De heer Luteyn merkte op, dat Zoetermeer achter in het al phabet staat en die plaats ook schijnt te verdienen op andere terreinen, althans op kunstgebied. Namens de aanwezigen bood hij Jan Musch de excuses aan voor de slechte opkomst en overhandigde hem een bos fraaie bloemen. Het is wel diep treurig, dat voor artisten als Jan Musch zo wei nig belangstelling bestaat. Men mag de directie van „Ons Genoegen" dankbaar zijn voor deze ernstige po ging, Zoetermeer een avond Kunst te geven. Dat in het vervolg deze pogingen beter beloond mogen wor den. Raadsvergadering. Vrijdag 28 November a.s. zal de raadsvergade ring worden gehouden. Op de agen da staan o.m. de volgende punten: verzoek P. G. Adegeest om vergoe ding art. 13 L.O. wet Aanwijzing vertegenwoordiger bestuur Borgstel lingsfonds. Vaststelling gemeente begroting 1953. begroting woningbe drijf 1953 en goedkeuring begroting Burgerlijk Armbestuur 1953 Wijzi ging subsidieregeling kl euteronder- wijs. Vaststelling bedrag per leerdng art. 55 bis, le lid L.O. wet voor het jaar 1953 voor het O.L., V.G.L.O. en U.L.O. Vaststelling winkelsluitings- besluit. Wijzigingen begroting wo ningbedrijf 1952 en wijzigingen ge meentebegroting. Reisbureau, voorheen agentschappen We trachten thans ook touristen naar Nederland te trékken; er is reeds iemand van ons bureau naar de V. S. Hierna sprak burgemeester Van Nispen, die wees op de onderne mingsgeest die het vak kenmerkt. Spr. releveert het pionnderswerk on middellijk na de oorlog, waarvan de heer Preidel de motor was en is. Na de beste wensen geuit te hebben voor de toekomst van het bureau, verklaarde de burgemeester dit voor geonend. Hierna voerden nog het woord de heer Lodewijk, namens de Stichting Rloembollenbeurs, de heer Van de "Paauw namens de KLM en de heer Bijlo namens de Plantenziektenkun- di<*e dienst. Duitse groep van bollenhandelaren In Treslong hield de Duitse groep van de Bond van Bloemibollenhan- delaren een zeer druk bezochte le denvergadering. Na het afdoen der huishoudelijke zaken kwam de be stuursverkiezing aan de orde. Alge meen werd betreurd, dat de voorz., de heer C. J. Sogers uit Lisse, moest bedanken. Tot opvolger van de heer Severs werd gekozen de heer F. J. van der Kolk, die reeds bestuurslid van de groen was. In zijn olaats weH tot bestuurslid gekozen de heer A. H. Staats. Mede was aan de beurt van aftreden (en niet terstond her kiesbaar) de heer Heil, van War mond. In diens plaats werd gekozen de heer G. Nieuwenhuis uit Lisse. Aan het bestuur werd opgedragen te willen bevorderen, dat voor het blo emboli en vak de invoer vrij wordt. r*T-wiTK AAN DEN RIJN Ouden van dagen. De ouden van dagen was gisteren een extra verrassing bereid en wel een film avond in het Parochiehuis. Ook de autobestuurders waren hiervoor uit genodigd. De voorz., de heer H. A. van den Anker sprak een welkomst en openingswoord Hij herdacht de oudjes, die in het afgelopen seizoen het tijdelijke met het eeuwige had den verwisseld en sprak een opwek kend woord om het werk ook in de toekomst te blijven steunen. De heer D. Kruijt die zich zeer verdien stelijk had gemaakt met het filmen van de autotochten liet de films draaien van de laatste drie gehouden tochten hetgeen begrijpelijk veel hi lariteit verwekte vooral ook toen de heer Kruyt een gedeelte van de film terug liet draaien. Het was voor de ouden van dagen een schitterende avond. Des middags had de school jeugd van dezelfde film kunnen •genieten Het bestuur kan ongetwij feld met dankbaarheid op zijn werk terugzien. Eerste lustrum. De school voor Buitengewoon Lager Onderwijs in de Kerkstraat, bevolkt door kinderen uit Katwijk a. d. Rijn, Katwijk a. Zee, Rijnsburg, Valkenburg en Was senaar beleeft thans haar eerste lus trum. Op 11 Sept. 1947 werd de school betrokken en tot 't leerjaar begon, waren 40 kinderen inschreven, waarvoor de school toen groot ge noeg was. Maar dat aanta. ging steeds in stijgende lijn en bedraagt op he den 120. In de achterliggende jaren werden niet minder dan 209 kinderen ingeschreven als leerling liet aantal lokalen is in deze tijd gegroeid van 4 tot 7. Intussen is er nu de wens om te krmen tot de bouw van een nieu we school. Dat is geen gemakkelijke taak maar het bestuur is zeer actief. NOORDWIJKERHOUT ZEER GESLAAGDE RUITER. AVONDEN Dinsdag cn Woensdag heeft de Landelijke Rij vereniging „De Boek- horstruiters"v haar jaarlijkse ruiter- avonden gehouden. Deze avonden zijn sinds enige jaren een traditie geworden en we geloven wel, dat een groot aantal Noordwijkerh-outers hoopt, dat deze traditie in lengte van jaren zal worden voortgezet, want op de ruiteravonden wordt al tijd goed amusement geboden. Dit jaar mogen we de avonden wel bui tengewoon goed geslaagd noemen. Dit is te danken aan het bekende radio revue-ensemble „Rens van Dorth". Het bestuur van de rijvere- niging had moeilijk een betere keuze kunnen doen want de 2 dames en 4 heren, die dit ensemble vormen, hebben op beide avonden het talrijke publiek met hun revue show „Alle maal Poppenkast" buitengewoon vermaakt. Voordat echter het ensemble aan het woord kwam, verschenen eerst de Boekhorstruiters zelf op het to neel om met trompetgeschal en het zingen van het Federatielied de avond te openen. Bijzondere dank bracht de voorz. de instructeur voor de extra lessen welke hij geeft aan de jongste leden van de vereniging. Ook de echtge note van de instructeur, dde haar man in alles bijstaat en veel voor de vereniging doet, werd in deze dank betrokken. Als blijk van waardering werden haar bloemen aangeboden, terwijl haar man een kist prima si garen in ontvangst moch nemen. Hierna gaf het dames achttal, m'et assistentie van twee jeugdige ruiters, een alleraardigste ruiterdemonstratie op het toneel. Hoe dit mogelijk was op -het toneel zullen wij hier niet verklappen. Toen was het woord aan Rens van Dorth en zijn mensen, die met mu ziek, zang en dans een zeer vrolijke stemming schiepen. Het leeuwendeel van het succes kwam natuurlijk op rekening van de leider, Rens van Dorth, die zelf optrad als conferen cier, zanger en speler in diverse sketches. Vooral zijn Charlie Chaplin imitatie was meesterlijk. Geboren: Gerardus Johannes z. v. A. H. van den BergKoomen; Martinus Jacobus z. v. J. P. van Eeden en Zwetsloot; Cornelis Maria Hermanus z. v. L. Peters en van der Putten; Adrianus Johannes Gerardus GEMEENTERAAD NOORDWIJK trant stelt, dat de leges slechts gehe ven worden voor de afgifte van de vergunning, wordt door B. en W. be streden, omdat aan deze afgifte een reeks van handelingen met betrek king tot het kamperen vanwege de gemeente voorafgaat en ook na de afgifte de bemoeiingen van de ge meente voortduren. De opmerking, dat de heer Meijer aan de kampeer terreinhouder 4,70 heeft betaald en daarmede zijn deel van de heffing der gemeente voor kosten van toe zicht enz. zou hebben voldaan, mist elke grond, omdat dit kampeergeld geheel aan de kampeerterreinhouder ten goede komt. Tenslotte maakt de heer Meijer bezwaar tegen de hef fing van leges, omdat naar zijn me ning geen verordening is vastgesteld en goedgekeurd als bedoeld in art. 122 der Gemeentewet. De heer Meijer vergist zich hier terdege, om dat zulk een verordening door de raad werd vastgesteld op 5 April 1951 en goedgekeurd door G.S. op 7 Aug. 1951. Resumerende achten B. en W. de kampeerleges wettig en tot het juiste bedrag geheven en ingevor derd en adviseerden de raad het be zwaarschrift van de heer Abraham Meijer ongegrond te verklaren. De gemeenteraad van Noordwijk kwam gisteravond in vergadering bijeen. Afwezig waren met kennis geving de heren J. v. Leeuwen en Th. Warmerdam. Bij de ingekomen stukken was een verzoekschrift van de heer J. de Wit, exploitant van een kampeergelegen heid in het Langeveld, om onthef fing van het verbod-na 31 October kampeergelegenheid te verstrekken. Dit verzoek werd in handen van B. en W. gesteld, nadat de heer Sede- laar zijn waardering voor de betref fende kampeergelegenheid had uit gesproken en de voorz. had mede gedeeld, dat de verordening er was om excessen tegen te gaan, maar dat B. en W. zo soepel mogelijk met dergelijke verzoeken handelen. Bij de mededelingen was een uit spraak van Ged. Staten, dat voor 1952 geen bouwvolume kon worden verstrekt voor de bouw van het gymnastieklokaal aan de Wassenaar straat. De bouw van het gymnastiek lokaal voor dé Herv. School te Noordwijk aan Zee kan echter wel doorgang vinden. Bij Kon Besluit was vastgesteld, dat burgemeester G. F. W. v. Berckel weer voor het tijdvak van 6 jaar was herbenoemd. Namens de wet houders feliciteerde de heer De Witt de burgemeester met deze herbenoe ming, waarna de heer Rippe namens de raad hetzelfde deed. Punt 3 en 4 der agenda medewer king der gemeente aan de premie regeling voor woningverbetering en woningsplitsing en in gebruikgeving van strookjes grond aan het Dom- pad, Kon. Astrid Boulevard en Nieuwe Zeeweg werden z.h.st. goed gekeurd. Bij het volgende punt ver betering van straatverlichting, kwa men, B. en W. met een voorstel tot verbetering, dat wij reeds publiceer den. De heer Vogelaar vroeg in dit plan om voorrang voor de Zwarte- weg hetgeen werd toegezegd. Deze spreker maakte aanmerking, dat B. en W. met afgeronde plannen kwa men over de wijze van verlichting en drong er op aan, dat ook de raad zich hierover moet kunnen uit spreken. Kampeerleges. Bijzondere belangstelling bestond er voor het volgende punt: Het be zwaarschrift van de heer A. Meijer uit Den Haag, chef van de buiten dienst van de ANWB, tegen het hef fen van kampeerleges. B. en W. we zen er allereerst op, dat wij hier vermoedelijk staan aan het begin van het door de ANWB aangekon digde proefproces. Requestrant stelt dat de heffing van kampeerleges onwettig is te achten, omdat daarbij niet in acht is genomen de in art. 287 Gemeentewet' gestelde eis van evenredigheid van de heffing met de door de gemeente bewezen diensten. Naar zijn oordeel moet men in aan merking nemen, dat hij in het bezit is van een geldig kampeerpaspoort, waardoor een voorafgaand onderzoek van de zijde van het gemeentebestuur overbodig is en dan ook niet plaats vindt, voor de kampeervergunning wordt afgegeven. B. en W. merkten hiertegen op: a. dat art. 2 van de kampeerverorde- ning het kamperen verbiedt zonder vergunning van B. en W. b. dat voor een vergunning om te kamperen de volgende rechten worden geheven: per persoon voor een gehele week 0,50, per persoon voor een week end 0,20, per persoon per dag 0,10. Zowel de kampeerverordening als de verordening op de heffing en in vordering van leges zijn op wettige wijze tot stand gekomen, waardoor de legesbedragen (die door de Kroon zijn goedgekeurd) onaanvechtbaar zijn geworden. Ook hetgeen reques- Koker 50 tabletten 80 ct. 25 tabletten 45 cL (Advertentie). Maria z. v. A. P. Smit en Heems kerk; Franciscus Nicolaas z. v. W. v. d Slot en Hansen; Gerardus Theo- dorus Hendricus z. v. J. A. v. d. Zwet en Raaphorst; Theodorus An- thonius z. v. C. Wijnands en Schra- raa; Hendrikus Petrus Maria z. v. II. J. van Haaster en Warmerdam; Pe- tronella Johanna Maria d. v. J. M. Pennings en Koot; Karei z. v. G. H. Griekspoor en Bouwmeester; Leo- nardus Gerardus Cornelis z. v. J. N. v d. Zurg en Rutgerink; Marga- retha Maria Anna d. v. J. A. Appel man en Peeters. Overleden: M. van den Berg 66 j. J. A. Vink 77 p., wed. van F. Vink; G. J. van der Heijden 73 j., echtge noot van E. A. Verbruggen; G. M. Vermeulen 59 j. J. C. v. d. Horst 86. j., weduwnaar van J. F. v. d. Boe zem. Ondertrouwd: F. W. Smit 24 j. en C C. v. d. Togt 24 j.; W. P. Neder- stigt 22 j. en M. J. Duivenvoorden 28 j en A. H A. Verhees 25 j. L. G. N. van Elk 22 j. en J. u. Franck 22 j. Gehuwd: J A. Warmerdam en J. G. Immerzeel; J. E. van Schooten en L. C. van Hooijdonk; J. N. P. Her mans 29 j. en Th. M. Geérlings 23 j. J de Ridder en M. M. Heemskerk; M. J. v. d. Voorn en M. C. v. d. Star. VOORHOUT Broeder Jeroen t Broeder Je roen (in de wereld G. de Groot) is heden in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden overleden De thans ont slapene was broeder-kleermaker aan de Bisschoppelijke Nijverheidsschool. Broeder Jeroen bereikte de leeftijd van 56 jaar. Vrijdag jl. werd hij in verband met een nierziekte in het ziekenhuis opgenomen. Waardering. De heer Ruppe had alle waardering voor het werk van de ANWB ten opzichte van het kamperen en zou gaarne zien, dat de heffing van leges op het kamperen ten spoedigste zou worden opgeheven, omdat dit volgens hem een te grote belemme ring is voor de man met de smalle beurs. De voorz. kon ten volle onder schrijven de waardering uitgespro ken door de heer Rippe voor het werk van ANWB, de heffing van leges vpor het kamperen is juridisch juist, terwijl deze heffing op normale wijze de retributies voor de gemeen telijke diensten tot stand brengt. B. en W. zullen er zeker r^iet toe over gaan om de gestelde leges op te heffen. De heer Vogelaar wees er op, dat de vastgestelde verordening op het kamperen met algemene stemmen door de raad is aangenomen en het bevreemdde hem, dat de heer Rippe nu tegen deze legesheffing is. De heer Vogelaar zeide verder, dat de ondernemingsbelasting uit de bedrij ven van de badplaats een zeer voor name factor vormt van inkomsten van de gemeente. Nadat de heer Se- delaar zich voor het prae-advies van B. en W. had verklaard, werd het voorstel van B. en W. om het be zwaarschrift ongegrond te verklaren met 132 aangenomen, tegen stem den de heer Rippe en mevr. v. d. Wiel (beiden P. v. d. A.). De volgende punten: Vaststelling kostprijs openbaar lagere school over 1951; Vaststelling exploitatievergoe ding en werkelijke uitgaven der bij zondere lagere scholen over 1951; Vaststelling vergoeding voor vakon derwijs aan de bijz. scholen over 1951; Verzoek van de R.K.U.L.O. voor leermiddelen voor lichamelijke oefe- .ningen, werden z.-h.s. aangenomen. Het verzoek van de openbare lagere school voor een telefoonaansluiting werd op voorstel van B. en W. af gewezen. Aangegaan werd een lening groot ƒ300.000,— van het Pensioenfonds K.P.M. rentende 4 1/4%; 200.000.— van het Pensioenfonds Centr. Sui kerorganisatie en 250.000,van 't Pensioenfonds der Rotterdamsche Bank, eveneens rentende 4 1/4% en na 10 jaar af te lossen in 20 gelijke termijnen. Woningbouw. Het voorstel tot het voorbereiden van de bouw van 8 duplexwoningen en ongeveer 34 woningen op het v.m. Golfterrein werd op voorstel van de heer Van Ruiten verwezen naar de geheime zitting. Bij de voorgestelde wijzigingen van de begroting 1952, had bet de heer Passchier bevreemd, dat B. en W. afwijzend stonden te genover het verzoek van „Flora 1953" om een bijdrage te verlenen aan het z.g.n Bekroningsfonds en zou gaarne zien dat de gemeente dit fonds wel steunde. Ook dit punt werd naar de besloten zitting ver schoven. Nadat de raad zich uitge sproken had, dat een apenbare ULO in Noordwijk. geen levensvatbaarheid kan hebben, werd besloten mede werking te verlenen voor de stich ting van een nieuw schoolgebouw ten behoeve van de ohr. ULO. In de rondvraag vroeg de heer Sedelaar naar de mogelijkneid vooral in het badseizoen het monument voor de gevallenen 's avonds te doen verlichten. B. en W. zegder. toe deze suggestie te zullen overwegen. De heer Rippe maakte nog een opmer king over de vergadering van V.V.V., waarin zou zijn gezegd, dat het ge meentebestuur voor de stichtings vorm zou zijn. Hij staat op het stand punt, dat het gemeentebestuur bui ten de verenigings belangen moet staan. De voorz. antwoordde hierop, dat hij de verschillende bijeenkom sten van de Stichting Noordwijk en V.V.V. had voorgezeten als voorzit ter zonder stemrecht en niet als bur gemeester. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal-exa- men Nederlands Recht mej. C. H. Groenewoud. Wassenaar en de heren J. E. Peeters, Rotterdam, L. A. IJ. J- Thomas, Zwartberg (België). Gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der geneeskunde op proef schrift getiteld Exoerimentele vet zucht" de heer L. M. van Putten ge boren te 's-Gravenhage en thans wo nende te Leiuen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2