S)e &2kiie(Bou^atit SPANJE IN DE UNESCO Mr* E+ J. M+ H* Bolsius "f Vafkiezitty man Si. £uc:a Verliest Djakarta de macht over het leger? Spanje toegelaten tot Unesco VORSTENHUWELIJK AAN AZUURKUST JCatteUje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 20 NOVEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12745 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2— p. mnd., f 6p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.! 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 TERWIJL EUROPA moeizaam wor stelt om zijn problemen de baas te worden en het de schijn heeft als of het éénwordingsproces meer ach teruit dan vooruit gaat, komt uit Parijs het bericht, dat de vergade ring van de Unesco Spanje (tegelijk met Libye en Nepal) heeft toegela ten tot deze dochterorganisatie van de Verenigde Naties. Tot de Ver enigde Naties zelf is Spanje nog steeds niet toegelaten. De Unesco is, zoals men weet, de V.N. afdeling, die zich bezig houdt met de culturele, opvoedkundige en wetenschappelijke belangen van haar leden. Zij is wel de meest vredelie vende en minst politieke afdeling van alle organisaties, die onder de vleugelen van de UNO vergaderen. Haar lidmaatschap is niet afhanke lijk van een uitspraak van de Vei ligheidsraad en geen veto verlamt haar weldoende werkzaamheid. Zo doende was de Unesco wel het aan gewezen lichaam om de muur van haat en onverstand, welke nog altijd staat rondom het Spanje van Franco, te doorbreken. Het merkwaardige hierbij is, 0 dat het juist Frankrijk was, dat door zijn gewijzigde hou ding de oorzaak is geworden van de toelating van Spanje. Frankrijk is al tijd haantje de voorste geweest, wan neer het gold het regiem van Franco een hak te zetten. Dat het nu een meer reëel standpunt gaat innemen, kan niet anders dan voldoening wek ken. De houding van Nederland is, zoals zo dikwijls vlees noch vis ge weest; men ontl :eld zich van stem ming. Neen kon men moeilijk zeggen, daar de toelating van Spanje conse quenties heeft noch een uitspraak in houdt omtrent de ucnvaardbaarhbid van het politieke systeem in Spanje, maar een volmondig ja kon er toch ook niet af. Onwillekeurig moesten wij denken aan de dagen, toen men in Uno-kringen een poging deed om het Franco-regiem weg te drukken en ook Nederland zijn gezant uit Ma drid terugriep, maar tegelijkertijd een handelsverdrag met Spanje sloot omtrent de levering van .sinaasap pels. De Spaanse sinaasappeltjes wa ren goed genoeg, ook al werd door de transactie de economie van de Franco-staat weer gesteund. De Franse en Belgische socialisten hebben reeds geprotesteerd en zul len nog wel meer protesteren, doch wij menen, dat Franco nog geen Sta lin is, noch een Tito, ten opzichte van v/elke machthebbers men niet eens dezelfde houding aanneemt als te genover Franco. Smokkelbende met eigen vlieveld De Argentijnse politie heeft Dins dag te Buenos Aires medegedeeld een smokkelbende, die met vliegtui gen smokkelwaar uit Uruguay in Ar gentinië binnen bracht en die er een eigen vliegveld op na hield, te heb ben opgerold. Vijftig personen, waaronder tien bestuurders van bur gervliegtuigen, zijn gearresteerd. Het bewijsmateriaal der politie bestaat onder meer uit zes vliegtuigen, auto's en een vrachtauto. Onder de arrestanten bevinden zich twee Spanjaarden en een Ita liaan. De politie zoekt nog naar veertien andere, in deze grootscheep se smokkelbende betrokken, perso nen. De politie greep in na acht maan den voorbereidend werk. Uit haar mededelingen blijkt, dat de smokke laars elkander vaak onderling be drogen, door voor te geven dat de politie de hand had weten te leggen op bepaalde zendingen smokkelwaar. In werkelijkheid verkochten zij dan de contrabande ten eigen bate. Geheel onverwacht is hedenmor gen om half negen in zijn huis aan de Rijhsburgerweg overleden mr. E. J. M. H. Bolsius, advocaat te Leiden, een vooraanstaand man op politiek en sociaal terrein. De gezondheid van mr. Bolsius liet de laatste tijd wel te wensen over, reden waarom hij in de afgelopen maanden een groot aan tal functies heeft neergelegd, maar reden tot onmiddellijke bezorgdheid was er niet. Gisteravond had de heer Bolsius nog een uitvoerig werkpro gramma voor vanhaag opgesteld, maar nadat hij een zeer goede nacht had gehad, voelde hij vanmorgen plotseling dat het einde nabij was. Onmiddellijk werd pastoor J. J. C. M. Looyaard van Oegstgeest ge waarschuwd, die mr. Bolsius nog het H. Oliesel kon toedienen. Enige mi nuten daarna overleed de heer Bol sius. Hij bereikte de leeftijd van 66 jaar. Dit plotseling overlijden zal in bre de kring opzien baren, omdat mr. Bolsius een zeer bekende en geziene figuur was, zowel op het gebied van de advocatuur als in de politiek en het sociale leven. Hij werd in 1886 in 's Hertogen bosch geboren en kwam in 1914 naar Leiden om het advocatenkantoor van wijlen prof. mr. P. J. M. Aalberse voort te zetten. In 1923 associeerde mr. Bolsius zich met mr. H. F. A. Donders en verleden jaar werd mr. C. M. A. A. Mol, schoonzoon van mr. Bolsius, in het kantoor opgenomen. Reeds in 1923 trad mr. Bolsius in het politieke leven ,toen hij gekozen vtferd tot voorzitter van de R.K. Staatspartij, afd. Leiden, welke func tie hij tot 1945 bekleedde. Tot 31 Oc tober 1.1. was hij bestuurslid van de K.V.P., afd. Leiden. Hij is ook vele jaren voorzitter van de K.V.P. Sta- tenkring en Kamerkring geweest. Bovendien werd hij in 1930 gekozen tot lid van Prov. Staten en in 1933 tot lid van Ged. Staten in Zuid-Hol land. Als zodanig was hij speciaal be last met het toezicht op de gemeen ten en op de toepassing van ver schillende wetten, zoals de Drank wet, de Armenwet, enz. Hij was voorts belast met het plaatsen van geesteszieken in de gestichten. Na de oorlog kreeg mr. Bolsius in Ged. Sta ten de directe zorg over het Ver keer- en Waterwezen, de Waterlei ding, de Woningwet, de streekplan nen en de electriciteitscentrales van de provincie. In November 1941 werd hij door het toenmalige college van Ged. Staten aangewezen tot waar nemend commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, welke functie hij tot aan de bevrijding bekleedde. Na de oorlog trad hij herhaaldelijk op als waarnemend commissaris der Koningin, wanneer mr. L. A. Kes- per afwezig of ziek was. Ook op sociaal terrein heeft mr. Bolsius zijn sporen verdiend. Gedu rende 32 jaar is hij regent geweest van het R.K. Wees- en Oudelieden- huis, waarvan hij de laatste negen jaar voorzitter was. Bovendien was hij sedert 1927 voorzitter van de Voogdijraad te Leiden, in welke hoe danigheid hij op 31 October 1.1. zijn zilveren jubileum onder grote be langstelling vierde. Sinds 1914 was hij lid van de R.K. Kinderbescher ming in Leiden en de laatste jaren tevens vice-voorzitter. Hij was mede oprichter van de woningbouwvereni ging „De Goede Woning", als be stuurslid waarvan hij Zaterdag. 1.1. aftrad. Mr. Bolsius was ook kerk meester van de St. Willibrordus- parochie in Oegstgeest. Voorts was hij president-commis saris van de N.V. Hollandse Con structiewerkplaatsen te Leiden en lid van de Raad van Beheer van de Leid- se Spaarbank. Wie mr. Bolsius van nabij mocht meemaken, moet in hem de gemoe delijke Brabander gezien hebben, die hij was en altijd gebleven is. Zowel in zijn .opvattingen als in zyn blij moedigheid, zijn- levenswijze en werkkracht bleef hij steeds de een voudige Brabander, ook al heeft hij zich heel spoedig in Leiden kunnen assimileren met de gewoonten en gebruiken van het Westen des lands. Hiervan getuigt wel het grote ver trouwen, dat mr. Bolsius in vele krin gen genoot en dat tot uiting kwam in de vele functies waarvoor men hem aanzocht. Naast zijn gemoedelijkheid was de sterke gebondenheid aan zijn werk een van de kenmerkende eigenschap pen van mr. Bolsius. Hij kon maar heel moeilijk iets uit handen geven, al dwong na de bevrijding zijn ge zondheidstoestand hem langzaam daartoe. Hij hield het allemaal zoveel mogelijk vast, niet omdat hij alles zo geweldig belangrijk vond, maar om dat hij zag hoe vele mensen zich zo veel mogelijk aan hun maatschappe lijke verplichtingen onttrekken, hoe wel zij als katholiek en als Neder lands staatsburger verplicht zijn een bijdrage te leveren in het politieke en sociale werk. Het was zijn hoge opvatting van plichtsbesef, die hem tot zo'n grote activiteit té groot vaak aanzette. Kenmerkend voor mr. Bolsius was ook zijn milde oordeel over de men sen; hij zag steeds in de eerste plaats het goede in de mens en was ten zeerste begaan met hun lot. Daarvan getuigen zijn vele werkzaamheden op sociaal terrein. Wanneer men de politieke activi teiten van mr. Bolsius in ogenschouw neemt, stoot men onmiddellijk op datgene wat zeker een van de groot ste teleurstellingen in zijn leven is geweest: de wijze waarop hij onmid dellijk na de bevrijding bejegend werd als waarnemend Commissaris van de Koningin. Nadat hij bijna vier jaar op voortreffelijke wijze en on der zeer moeilijke omstandigheden deze functie had vervuld, was de ver wachting gewettigd, dat hij na de be vrijding tot Commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland benoemd zou worden. Hij werd echter het slacht offer van volkomen onjuiste beschul digingen ten aanzien van zijn hou ding in de bezettingstijd. Weliswaar werd mr. Bolsius nadien volkomen gerehabiliteerd en is men tot de con clusie gekomen, dat zijn houding vol komen juist was, maar toen was het kwaad reeds geschied. Zijn eervolle benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw (1946) kon dit nauwelijks goedmaken. Hoe wel mr. Bolsius hierover nimmer sprak, moet dit alles voor hem toch een zeer grote en nauwelijks over- koombare teleurstelling zijn ge weest. Dit alles is echter voorbij en de schaduw, die deze kwestie op het le ven van mr. Bolsius geworpen heeft, verhindert ons niet aan hem de her innering te bewaren vah een goed en goedmoedig mens, een voortreffelijk katholiek staatsburger, wiens leven beheerst werd door zijn hoge opvat tingen omtrent de verplichtingen tot de evenmens. De 'wijze waarop hij zijn hele persoon gedurende vele jaren heeft ingezet voor het algemeen belang en dat op een volkomen onbaatzuchtige wijze moge een voorbeeld zijn voor de jongere gene ratie, op wie helaas zo vaak tever geefs een beroep wordt gedaan de in nood verkerende medemens te hel pen. Wanneer dit vooiTieeld levendig blijft, zal het vele en veelzijdige werk van mr. Bolsius dubbel vruchtbaar zijn geweest. Moge dit bij het over lijden van deze bekende en ver dienstelijke Leidenaar overdacht worden. Hij ruste in vrede. Sultan wil legersterkte halveren Buitenlandse militaire kringen te Djakarta tonen zich ernstig bezorgd over de ontwikkelingen op Celebes. „Wanneer de legerleiding niet ten spoedigste strenge disciplinaire maatregelen neemt, zal de republiek de macht over de strijdkrachten verliezen", zo is men algemeen van mening. Andere leger afdelingen zouden tot een zelfde soort acties kunnen overgaan, en een en ander zou gemakkelijk tot een burgeroorlog kunnen leiden. Maar in Indonesische kringen ver-1 sergeant van de Koninklijke Mare- wacht men,, dat president Soekarnochaussee en een typische leidersfi guur die o.a. een groot aandeel heeft gehad bij het neerslaan van de com- Hertog van Windsor bezocht Churchill Be hertog van Windsor, die tot Zaterdag in Engeland zal vertoeven, had Dinsdag een onderhoud met Winston Churchill in zijn ambtswoning in Dow- mngstreet no. 10. Men neemt aan, dat de kwestie over het al of niet uitno digen tot bijwonen van de kroning van koningin Elisabeth, welke in be paalde kringen gerezen zou zijn, het onderwerp van de bespreking was. Buiten het gebouw in Downingstreet no. 10 neemt de hertog van Windsor na de bespreking afscheid van Churchill. TUMULT OP PUBLIEKE TRIBUNE het conflict zal weten bij te leggen. Soekarno, die gistermiddag Van zijn reis naar Sumatra in de Indonesische hoofdstad arriveerde, werd reeds op het vliegveld geconfronteerd met de rebellie van overste Warrouw op Ce lebes. Hij werd nl, op Kemajoran o.a. begroet door de minister van Defen sie, sultan Hamengkoe Boewono, tegen wie de actie van overste War rouw rechtstreeks is gericht. De minister van defensie wil de huidige legersterkte van 200.000 man halveren ter wille van de bezuini ging en om zich van de nog steeds niet geregelde partisanentroepen te kunnen ontdoen. Deze troepen, die zich altijd weer op hun oude aan voerder Soekarno beroepen, zijn hiertegen in verzet gekomen, terwijl ook de oude haat tussen hen en de vroegere KNIL-militairen, die door de sultan als de kern van het leger worden beschouwd, weer is opge laaid. Tot deze KNIL-groep behoort ook de door overste Warrouw afgezette commandant van de zevende divisie, kolonel Gatok Sobroeto, een oud- Te Stockholm zal in de komende weken weer de jaarlijkse verkiezing plaats inden van St. Lucia, die het licht en de vrijheid symboliseert. Hier zien we tien gegadigden voor de titel. Een van deze meisjes zal op 13 December als „koningin van het licht" worden „gekroond" en de hulde van de inwoners uer Zweedse hoofdstad in ontvangst nemen. Anti-communistenwet in Frankrijk Bij de Franse regering is een wets ontwerp ingediend tot wering van communisten uit overheidsdienst en belangrijke posten bij genationali seerde bedrijven en vervoer. Het ontwerp zal door de regering wor den besproken vóór het bij het par lement zal worden ingediend, aldus heeft Woensdagavond een Franse regeringswoordvoerder te Parijs ver klaard. De regering heeft nog niet beslo ten, of de wet op alle 962.000 ambte naren of slechts op de hogere amb tenaren, in totaal ongeveer 50.000 van toepassing zal zijn. Volgens ingelichte kringen zou een ambtenaar worden aangemerkt als communist, als hij lid was van de communistische partij of een mantel organisatie, als hij deelnam aan door de regering verboden betogin gen of als hij hetzij door middel van de pers, hetzij door toespraken com munistische propaganda verspreidde munistische Madioen-opstand en de veroordeling van Sjarifoeddin c.s. Spanje is gisteren toegelaten tot de Unesco, de wetenschappelijke, culturele en opvoedkundige organisa tie der Verenigde Naties. Dat is ech ter niet geschied zonder heftige pro testen van hen, die het Spanje van Franco niet waardig achten zelfs maar tot een dochterorganisatie van de Verenigde Naties te worden toe gelaten. De conferentie van de Unesco, die dit jaar opnieuw in de Franse hoofd stad wordt gehouden, werd onder broken door een waar tumult op de publieke tribune, toen de toelating van Spanje ter sprake kwam. PAMFLETTEN IN DE ZAAL. Jonge mannen vlogen overeind, schreeuwden en wierpen pamfletten in de zaal. Die pamfletten toonden een foto van Hitier, sprekend met 'n glimlachende Franco en boven die afbeelding stond: Hegt u dit verge ten? Wij niet. Er werden ook andere pamfletten verspreid, waarin gezegd werd De Unesco beweert de rechten van de mens te verdedigen. Hoe kan zij dan de toelating van Franco rechtvaardigen, die iedere dag mili tante arbeiders en intellectuele dood schiet wegens een afwijkende me ning? Nederland heeft zich bij de stem ming over Spanje's toelating onthou den evenals de Scandinavische lan den, Israël en India. Zuid-Slavië, Luister van onttroond geslacht Aan de Azuurkust, in de Sacré Coeur-kerk te Beaulieu-sur-Mer, is Woensdag het huwelijk voltrokken van aartshertog Felix van Oosten rijk met de Duitse prinses Anna Eugenie van Arenberg. Aartshertog Felix is een zoon van ex-keizerin Zita, die bij de huwelijksplechtigheid tegenwoordig was. De schitterende ceremonie begon met de plechtige ontvangst van de bruidsstoet aan de poort der kerk door de aartsbisschop van Nice, mgr. Paul Reymond, die de capa magna droeg en voor keizerin Zita, in zwart gekleed met bontkap, hoffelijk boog. De bruidsstoet werd in de kerk voor afgegaan door het kinderkoor „Les petits chanteurs de la Cóte d'Azur", die de bruidsmars uit de „Lohen grin" en het Veni Creator aanhieven. De Hongaarse bisschop Juliot de Magyard, speciaal uit Rome overge komen, waar hij aan de Gregoriaan se faculteit doceert, celebreerde de Huwelijksmis. De aartsbisschop van Nice hield de gebruikelijke toespraak. Hij las een eigenhandig door de Paus geschreven brief aan het bruidspaar voor en gaf hun de pauselijke zegen. Alvorens zij het ja-woord uitspraken moesten bruid en bruidegom, volgens de traditie, nog toestemming vragen aan de hoofden van de wederzijdse families. Aartshertog Felix wendde zich daarvoor tot zijn oudste broeder, aartshertog Otto, kroonpretendent van Oostenrijk-Hongarije, de prinses tot haar broeder. Terwijl de Bruidsmars van Men delssohn op het orgel werd gespeeld, verliet de bruidsstoet de kerk, nadat nog het Oostenrijkse en het Hon gaarse volkslied ten gehore waren gebracht. Niet alles is naar de wensen van de bruid verlopen. Het huwelijk werd te Beaulieu voltrokken, omdat de bruid verlangde veel zon te zien. Kon de kerkelijke plechtigheid nog bogen op zonnig weer, de burger lijke ceremonie, die een dag tevoren plaats had, geschiedde in vrijwel on afgebroken stortregen. Met 'n duide lijke zinspeling hierop besloot de maire zijn felicitatie aan het bruids paar met de woorden: „Moge de zon van het geluk altijd over uw huis stralen". Voor de burgerlijke plechtigheid van Dinsdag droeg de bruid een zeer wijd koningsblauw Taffetas-kleed. Aartshertog Felix had een lichtblauw costuum aan. Hij verscheen evenwel blootshoofds en zonder handschoe nen. Fototgrafen en cineasten moch ten aanvankelijk niet in het stadhuis aanwezig zijn. Na afloop was het bruidspaar evenwel zo inschikkelijk de maire te overreden om alsnog de persmensen in de gelegenheid te stellen met him bliksemlichten naar hartelust te opereren.... Met al haar kinderen op aarts hertog Felix na was keizerin Zita gisterochtend om acht uur in de kerk verschenen om daar te communice ren. Bruid en bruidegom communi ceerden tijdens de huwelijksmis zelf. VERLAGING ENGELS VLEES RANTSOEN. De Engelse minister voor de voed selvoorziening heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat met ingang van 30 November as. de waarde van het vleesrantsoen verlaagd zal worden van 2 shilling tot 1 shilling 8 pence. De minister zeide, dat de verminde ring in deze tijd van het jaar nor maal was en dat hij hoopte het nieu we rantsoen gedurende de gehele winter te kunnen handhaven. Mtxico, Uruguay en Birma stemden tegen. De communistische landen waren niet aanwezig. FRANKRIJK GAF DE DOORSLAG. De doorslag tot. Spanje's toelating heeft de houding van Frankrijk ge geven. Op het laatste ogenblik schaarde de Franse regering zich aan de zijde van Amerika en Engeland, die opneming van Spanje reeds enige tijd voorstonden. De Franse socialis ten hebben tegen dat besluit fel ge protesteerd. Marcel Florkin, lid van de Belgi sche delegatie en hoogleraar te Luik, diende zijn ontslag in, nadat het re sultaat van de stemming bekend was geworden. De nieuw-gevormde staat Libye en Nepal zijn eveneens tot de Unesco toe gelaten. Lie zal zich niet verantwoorden Opnieuw heerst grote opwinding op het UNO-secretariaat. Deze Is ver wekt door het feit, dat Trygve Lie, de secretaris-generaal der Ver. Na ties, opgeroepen is om zich voor de (Amerikaanse) Federale Grand Jury (een gerechtelijke commissie van onderzoek) te verantwoorden over de critiek, door hem uitgeoefend op het optreden van de Amerikaanse Senaatscommissie McCarran. Volgens gezaghebbende kringen zal Lie echter weigeren aan de op roep gehoor te geven. Lie uitte zijn gewraakte critiek 13 November j.l. naar aanleiding van het tragisch einde van zijn Ameri kaanse medewerker Feller, die diep onder indruk van het onderzoek, dat de commissie McCarran ook naar de zgn. „subversieve activiteit" onder het UNO-personeel instelde, een ein de aan zijn leven maakte. Hij ver weet de commissie zich schuldig ge maakt te hebben aan „onverant woordelijke aanvallen en overdre ven beschuldigingen". Officieel zal de afgetreden secre taris-generaal zijn antwoord aan de Grand Jury doen toekomen via de Amerikaanse UNO-delegatie. Vol gens gezaghebbende kringen is Lie echter niet van zins één woord van zijn critiek terug te nemen. GEVANGENISOPSTAND BEDWONGEN. In de staatsgevangenis te Jackson (Michigan), waar Dinsdag ongeveer 2.200 gevangenen, in opstand waren gekomen om te protesteren tegen de kwaliteit van het voedsel, is Woens dag de rust weergekeerd. Slechts één der gevangenen liep lichte verwon dingen op door een verdwaalde ko- TWEE MAANDEN VOOR DOMINICI De boer Gustave Dominici, kroon getuige in de Drummond-moordzaak, is Donderdag tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens verzuim hulp te verlenen aan de 12- jarige Elizabeth Drummond, toen zij nog tekenen van leven vertoonde. Men verzwijge de waarheid niet om iemand te ontzien.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1