PERUAANSE MUMMIE UIT DE DOEKEN Van afval tot bouwsteen Onteigening van veehouders ten behoeve van verdrongen tuinders Mislukte vlucht ROTTERDAMSE RECHERCHE ARRESTEERDE HAVENDIEF Snelheidsmaniak voor de rechter DINSDAG 18 NOVEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Overblijfsel van oude beschaving Heden, Dinsdag, zal prins Bernhard zoals gemeld in het Volkenkundig Museum te Lima gadeslaan, hoe een koninklijke mummie uit de bescha ving van Paracas uit de doeken zal worden gedaan. De Paracas-bescha- ving is een van de hoogste uit het oude Peru. Zij bereikte op het ge bied van kunsten en wetenschappen een graad var' ontwikkeling, die niet door andere beschavingsvormen is overtroffen. De eerste graven van deze beschaving werden in 1925 ont dekt door de oudheidkundige dr. Ju lio C. Tello, die op verschillende plaatsen op het schiereiland Paracas ten Zuiden van Lima opgravingen verrichtte. De belangrijkste ontdek king was een maussoleum met 400 mummies van priesters en andere noogwaardigheidsbekleders, die schit terender gekleed waren dan die el ders in Peru gevonden zijn. Bij de mummies werden allerlei voorwer pen van ritueel karakter aangetrof fen, die van groot nut waren voor de kennis van de materiële en geeste lijke cultuur van een van de meest uitblinkende volkeren van het oude Peru. Dit volk leefde on-geveer 500 Jaar vóór Christus. De wikkeling, waarin de mummie is geborgen en die in bijzijn van de prins en zijn gevolg verwijderd zal worden, heeft een kegelvorm. De hoogte van de kegel bedraagt een meter twintig, de doorsnede aan de basis een meter zeventig. Zij bij staat uit lagen katoenen doeken en fijne stukken geborduurd weefsel, die om de in een rieten mand gezeten mummie zijn gewikkeld. De lijken uit deze periode zijn zeer goed geconserveerd en geven blijk van kunstmatige mummificering. De buitenste wikkeling is bedekt met een laag matwerk. Wanneer de bui tenste laag is weggenomen komen twee of meer geborduurde omslagen te voorschijn. Hieronder is een om hulsel van katoen en daarop volgen meestal nog enkele wikkelingen. De ONVERANDERDE KOSTEN LEVENSONDERHOUD De kosten van levensonderhoud zijn van September op October in Nederland onveranderd gebleven. Het algemeen indexcijfer ervoor, zo als het C.B.S. dat vaststelt op basis van 1949 is 100, was op 15 October 120 evenals een m'aand tevoren, Er deden zich prijsdalingen voor bij vlees en roomboter. Terwijl de indexcijfers van aorappelen en groen ten stegen, daalde dat van fruit. Voorts steeg het indexcijfer voor ei eren. Het totaalindexcijfer voor voe dingsmiddelen bleef gelijk. Een lich te prijsdaling trad op bij woningin richting en huisraad, alsmede schoeisel, bij Er zijn reeds veel pogingen gedaan om van de wassteen, een afvalpro duet van de mijnen, bruikbaar mate riaal te maken. Met wassteen op het ogenblik volkomen waardeloos weten de mijnen eigenlijk geen raad meer. Er is nl. te veel van. Vele tonnen wor den dagelijks gestort; de steenber gen nemen zó langzamerhand wan staltige proporties aan. De N.V. Hollith grondstoffenmij., welke gefinancierd wordt door de N.V. Bredero's bouwbedrijven, richt te enkele maanden geleden een fa briek op aan de gemeentehaven van Stein- bij het Julianakanaal De fa briek vervaardigt het z.g. Hollith, een betönkorrel uit het wassteen, afkom stig van de staatsmijn Maurits. En kele maanden is proefgedraaid. Thans werkt de fabriek nagenoeg op volle toeren. De dagproductie bedraagt 250 a 300 ton. i De wassteen wordt aangevoerd van de naburige staatsmijn Maurits en gestort in bunkers, waarna hij via transportbanden gevoerd wordt n<aar de fabriek. De wassteen wordt dan mummie ligt in een mand van fijn riet en de open plaatsen zyn gevuld met kleine kledingstukken en voed- seloffers. De mummie is met de lede maten stevig tezamen gebonden en wel zo dat de knieën aan de kin ra ken. Gewoonlijk is zij opgesierd met halssnoeren en armbanden. Het gelaat van de mummie is altijd rood geschilderd. Ogen en mond zijn bedekt met gouden plaatjes. FABRIEKSBRAND IN GROESBEEK. Gisteravond omstreeks kwart over negen ontstond brand in de borstel- fabriek „Lola" te Groesbeek. De fa briek is gelegen vlakbij de spoorlijn NijmegenKleef. In- korte tyd stond het fabrieksgebouw, dat eigendom is van de gemeente Groesbeek, in lich ter laaie. Het vuur vond voedsel in de houten vloeren zodat er aan red den niet te denken viel. Er waren grote voorraden hout, cellulose en af gewerkte materialeh opgeslagen. De fabriek is verzekerd legen bedrijfs schade. Niet de goede weg - oordelen L.T.B.'ers In de reeks van vergaderingen, die de L. T. B. deze maand voor haar ver schillende afdelingen heeft geprojecteerd, waren het gisteren de tuinders, Jie onder voorzitterschap van de heer Jac. Groen in Haarlem bijeenkwam. De onteigening en vestiging van tuinbouwbedrijven vormden punten van langdurige discussie, temeer omdat in de praktijk gebleken is, dat met ont eigening vaak te lichtvaardig wordt omgesprongen, terwijl bovendien de rechten van de grondbezitters niet voldoende worden behartigd in de ont eigeningswet en het pacntbesluit. Alles draaide om het standpunt, dat bij de onteigening van goede cul tuurgrond gestreefd moet worden naar een compensatie in gelijkwaar dige grond, die plaats zal dienen te hebben binnen het handelscen rum in dit geval de veiling waarin ook het verloren gegane bedrijf zich bevond. Teneinde dit te bereiken stelde men zich voor om landbou wers, die in het bezit zijn van voor tuinbouw geschikte gronden te be wegen deze voor dit doel af te staan. Voor hen zou dan naar een compen satie moeten worden gezocht in het verstrekken van grond in specifieke landbouwgebieden, zoals bijvoor beeld in de Noord Oostpolder. In dit verband kwam ook de stich ting van het Tuindersdorp in de na bijheid van Amsterdam ter sprake. Reeds vanaf 1934 stonden de plan nen in hoofdlijner vast. Tot voor kort is de tot-stand-koming hiervan niet of weinig uan twijfel onderhe vig geweest; in het uitbreidingsplan van de gemeente Amsterdam waren de gronden zonder meer voor de ves tiging van de te verdrijven tuinders gereserveerd. Bij het realiseren van de plannen is men echter op zeer vele moeilijk heden gestuit, waarvan de voor naamste wel deze is, dat tegen ont eigening van de veehouders ten be hoeve van de tuinders zeer ernstige bezwaren zijn gereden. De voorge stelde oplossing mag uit sociaal oog punt bezien vele voordelen bieden, doch een vestiging van tuinders op de gronden van de veehouders bete kent slechts een verplaatsing van de moeilijkheden. De heer Merkx wees er op, dat com pensatie-onteigening onaanvaardbaar blijft. In beginsel dient men uit te gaan van het standpunt, dat veehou ders, die plaats hebben moeten ma ken voor de tuinders, mei andere grond worden gecompenseerd. Ten deze vestigde hij de aandacht op de ontginning van de Eendrachtpolder, die bijna gereed 's Thans is men zo ver, dat enige stukken van deze pol der geschikt zijn voor exploitatie als grasland. Ondank moeilijkheden met de thans zittende pachters, die zich bij het plaatsen van veehouderijbe drijven in de polder, ongetwijfeld zullen voordoen, zou daze mogelijk heid ondei de loupe genomen moeten worden. Tevens is in het Kader van deze ontwikkeling een plan ontworpen, grasland van Schiphol meer dienst baar te maken voor de gedupeerde Bij de rondvraag werd naar aanlei ding van de kwestie omtrent het ver plichte lidmaatschap van de E.tf.O. medegedeeld, i'at vanaf 1 Januari 1953 zulks niet rr.eer verplichtend zal worden gesteld. De eerste bloeiende narcissen Gisteren heeft men in de bollen- beufs te Haarlem het bloembollen seizoen ingeluid. De eerste bloeiende narcissen waren namelijk weer ge arriveerd. De fa. P. Nijssen 8c Zn., Santpoort en het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse zorg den voor deze primeurs. De fa. Nijs sen liet twee kisten met de kortkro- nige narcis Vorger zien. De kwaliteit was, de tijd van het jaar in aanmer king genomen, beslist prima. De bloemen waren behoorlijk ontwik keld (uiteraard zullen ze later in de tijd wel iets groter van stuk zijn!), terwijl de bollen zeer rijk bloeiden. Het Laboratorium had 'n interessan te vergelijkingsproef: Golden Har vest van bollen oogst 1951 en van oogst 1952. De eerste waren kunstma tig tegen gehouden in de ontwikke ling, zoals dat ook gebeurt met bollen die bestemd zijn voor de export naar het Zuidelijk Halfrond. Het verschil was zeer duidelijk: de bloemen van de bollen oogst 1951 waren belang rijk groter. Niettemin zag ook het kistje Golden Harvest, dat uit bollen oogst 1952 was geforceerd, er zeer be hoorlijk uit. Voor kwekers, die interesse moch ten hebben voor dt behandeling, die prof. Van Slógteren de bollen van Golden Harvast heeft gegeven, volgt hieronder de „gebruiksaanwijzing": de bollen worden 3 Juni ge rooid en vervolgens twee weken op 30 gr. gehouden. Daarna twee we ken 17 gr. plus gr. en de negen tiende Septembe. bulten geplant. De een en twintigste October waren ze in de kas gezet, waar men de eerste bloemen op negen November in bloei had. Het Laboratorium stelde tevens nog een tweetal hyacinthen ten toon: de blauwe Ostara cn de rose Marconi. Eveneens van bollen, die geprepa reerd waren voor het Zuidelijk Half rond. Vooral Ostara was heel mooi. De verkoop van de kinderpostze gels is begonnen. Gisteren opende de veehouders van de gemeente Amster- j ^0er Hofman, hoofddirecteur dam. Op korte termijn vragen deze j van p.T.T., het nieuwe auto-post- mogelijkheden juist lm verband 'kantoor op de Dam te Amsterdam, met de compensatie een uitge- Het auto-postkantoor bestaat uit breid onderzoek. Andere compensa- een rode oplegger voorzien van tele- tie-mogelijkheder worden gezocht in j fooncellen, postzegelautorwaten, lo- het verkrijgen van grond in de kettert en eert tetex. Een brievenbus Noordoostpolder en in een opname ontbreekt evenmin en brieven in die De „Faustus" wordt niet gelicht maar begraven Nieuwe methode wordt toegepast Zoals gisteren reeds in een ge deelte van onze oplage werd mede gedeeld, gaat men in Rotterdam po gen om een andere manier toe te passen ten einde de ingang van de „Nieuwe Waterweg", waar momen teel nog steeds de gezonken „Faus tus" een belemmering vormt, weer geheel vrij te maken. Daar het wrak te diep in het zand weggezonken is, om een berging, zelfs in gedeelten, mogelijk te maken, zal men pogen het wrak te laten wegzinken xn de bodem. Na de eerste verzakking zal het wrak echter terecht komen op een harde kleilaag, waar het niet doorheen zal komen. Een bodemon derzoek" heeft uitgewezen, dat de kleilaag ter plaatse ongeveer 50 tot 200 centimeter dik is. Men zal nu het zand rondom het schip wegzuigen en" hierna de klei laag door middel van dieptebommen laten springen. Hierdoor zal de „Faustus" wegzinken in de zanderige onderbodem- van het kanaal. Men heeft deze methode in studie genomen, mede omdat het aanbren gen van springstoffen in het 'wrak, zoals men dat eerst van plan was, een uiterst gevaarlijk werk is, dat voor de duikers levensgevaarlijk moet worden geacht. Daau de onder stromingen in de uitmonding van de „Nieuwe Waterweg" in sterke mate optreden, dreigen de duikers weg- isleurd te worden. Men hoopt zo spoedig mogelijk met de wegzuiging van het zand rondom het schip te beginnen, dit karweitje zal ongeveer 50.000, - per week gaan kosten. Begrafenis in voorbereiding. Als een enorme uitgespreide para chute van misschien wel 15 tot 18 meter hoogte hing secondenlang een massa water en slijk boven de water spiegel in de monding van de „Nieu we Waterweg". Het was klokslag tien minuten voor elf hedenmorgen, dat de marine er de eerste dieptebom liet ontploffen, om de kleilaag rond om het wrak van de Faustus" te la ten scheuren. Een knal werd niet gehoord. Alle geluid bleek geheel door de waterlaag gesmoord te Zyn. Natuurlijk werd alle scheepvaart verkeer stilgelegd. De stremming van het scheepvaartverkeer, zowel in- als uitgaand, duurt tot vanmiddag half een, omdat nog meer ontploffingen worden verwacht Alleen zal in die tussentijd aan de Harwichboot van de Maatschappij Zeeland gelegenheid worden gegeven uix te varen. Op het ogenblik var de ontploffing cirkelde een marinevliegtuig rondom de plek, waar de waterparapluie werd opgestoken. Het ontploffen van de dieptebom men geschiedt door middel van een eléctrische ontsteker. Ofschoon het dampig is in Hoek van Holland, was de omhoog schietende watermassa toch zeer goed waar te nemen. Een gedetineerde, die kans 2ag, Maandag tegen het middaguur uit het Arnhemse huis van bewaring te ontsnappen, heeft maar weinig van zijn vrijheid kunnen genieten. Reeds een half uur na zijn ontvluchting werd hij gegrepen en opnieuw inge. sloten. De ontsnapte gevangene had zich aanvankelijk in een keidér aan de Bakkerstraat verborgen, klóm vervolgens over een schutting verschool zich tussen de resten van enkele gebombardeerde woningen, „Hoera, ik ben fijn verkouden." Dat zal men zeker niemand horen zeggen. Daarvoor heeft Uw verkoud heid te veel onaangename zijden. Maar U zou verkoudheid bijna als een aangename ziekte gaan beschou wen, als U daartegen Italiano ge bruikt Want Italiano is niet alleen geneeskrachtig, maar smaakt boven dien zó lekker, dat de onaangename zijde van Uw kwaal geheel op de achtergrond geraakt. 700 (Advertentie) De justitie te Bochum heeft de in hechtenisneming gelast van zeven personen, die in de laatste dagen on der verdenking van voorbereiding tot samenzwering en hoogverraad in verschillende steden van het district Arnberg zijn aangehouden. Het dis trict Amberg maakt deel uit van de Westduitse staat Noord-Rij nland- Westfalen. Naar verluidt zouden deze per sonen lid zijn van een geheime or ganisatie, die de nationaal-socialisti- sche Duitse arbeiderspartij van Hit- Ier navolgt. De vroegere plaatsvervangende gouwleider van Zuid-Westfalen, Vet ter, zou zich onder de zeven gearres teerden bevinden. Het instituut voor veeteeltkundig onderzoek T.N.O. zal op 10.000 boe renbedrijven van onderling verschil lend type met tezamen 100.000 koeien een onderzoek instellen naar de leef tijd en de bruikbaarheidsduur van melkvee. Het onderzoek begint op 17 November. Het is de meeste land bouwdeskundigen .opgevallen, dat koeien reeds op zeer jonge leeftijd schijnen te worden opgeruimd. Men heeft de indruk, dat maar weinig koeien van zeven jaar en ouder in de Nederlandse bedrijven aanwezig zijn. Men wil de oorzaken van het waarschijnlijk lage leeftijdsgemid delde in de Nederlandse stallen na gaan. Dit onderzoek naar de bruikbaar- heisduur van melkvee houdt nauw verband met de rentabiliteit van dit vee. De procVuctie aan melk en kalve ren over een reeks van jaren is voor deliger dan die over een^of enkele jaren. Ook is van belang te weten of er ten aanzien van de bruikbaar heidsduur verschillen naar ras of landstreek bestaan. Westerlings weldoener voor de rechtbank Een goed half jaar geleden, toen de Nederlandse justitie een achtervol ging ingesteld had tegen de voor malige K.N.I.L.-kapitein R. P. Wes terling, werd deze gevonden in de orangerie van het landgoed van graaf Van Rechteren Limburg te Humme- lo. Daar het verbergen van en onder dak verlenen aan personen, die door de justitie gezocht worden, straf baar is, werd een aanklacht ingediend tegen de graaf en deze zal zich he denmiddag voor de Arnhemse recht bank moeten verantwoorden. Wan neer de off. van justitie kan bewij zen, dat de graaf op de hoogte was van het feit, dat Westerling door de justitie gezocht werd, kan de recht' bank hem veroordelen tot een maxi. mum straf van 6 maanden gevange nis of 300.De graaf zal verdedigd worden door mr. J. H. Arnold te Arn hem. BELANGSTELLING VOOR ALKMAAR De Alkmaarder kaasdragers heb- ben de afgelopen zomer niet over waar hij ten slotte Werd gevonden, r^langttell&g te klagen gehad. On- Na een korte, doch vergeefse weer- geveer 2io.o00 vreemdelingen, dat is stand tegen vijf achtervolgers, gaf ruim 35.000 meer dan verleden jaar, hy zidr over en ging toen gedwee hebben de kaasstad bezocht en on- met de bewakers van het Huls VMiJder hen bevonden zich 33 buiten Bewaring mee terug naar de cel. 'landers. van veehouders -n het Iwiske. De controle p de tuinbouwteelt- vergunningeu. Rond het voorstel tot controle op tuinbouw etltvergunningen was bus geworpen krijgen een bijzonder stempel „auto-postkantoor." Het rijdende postkantoor blijft drie dagen in Amsterdam en trekt daar na het land in. De Amsterdamse schooljeugd heeft op bestelling reeds •oor meer dan 25.000 verkocht. Geschenk aan zijn vrouw werd hem noodlotig De steekproef, die de Rotterdamse i Do rechercheur, die de huiszoeking litis* nam linnr Sn hol TniSo iron li O n1 ,,_w I nog al een en ander te doen. Tonga-1 In hat kader van de kinderpostze- politic nam door in het huls van deverrichtte, vond een dameshorloge verwerkt tot korrels welke de voor-yofge he, Mu Ja, d6 tulndfa Igelictle houden de gezamenlijke om- havenarbeider N. een klikje te gaan! en vroeg aan de echtgenote van r.aamste grondstof vormen voor de hollithsteen, een licht bouwsteen, sterk geluiddempend, poreus en goedkoop. Dc korrels vervangen de z.g. bims, welke moet worden geïm porteerd. In het buitenland, vooral in België, bestaat veel belangstelling voor dit product. BIJ MIST OVERDAG GROOT LICHT! Bij mist overdag dient men met groot licht te rijden. Het Wegenvei* keersreglement schrijft dit uitdruk kelijk voor! Recente steekproeven van de A.N. W.B. hebben niettemin aangetoond, dat slechts vijf procent van de auto mobilisten zich in de praktijk aan dit klemmende veiligheidsvoorschrift houdt. Vele ernstige aanrijdingen en aan zienlijke schade waren van deze on verantwoordelijke houding reeds het gevolg. Mede met het oog op de in dit jaar getijde te verwachten mistperiode, doet de A.N.W.B. dan ook nog eens een dringend beroep op de gemotori seerde weggebruikers, zich aan het wettelijke voorschrift te houden. Slechts op deze wijze kan de automo bilist het tegenliggend verkeer tijdig op de nadering van zijn voertuig at tent maken. Het is tevens de enige manier om zichzelf overdag bij mist te beveili gen. na de oorlog elke vorm van inmen- 'roepverenmngen ook dit jaar een nemen, heeft een onverwacht groot ging afwezen, vindt er thans een on- luisterwedstrijd. resultaat opgeleverd. gedekte teelt can tuinbouwproduc- j -- - - ten plaats, die in de toekomst wel licht nog grotere vormen zal gaan aannemen. Vetecherping van con trole was de algemene wens van de De voorzitter was van mening, Dood door schuld of onvoorzichtigheid slachtoffer? dat zelf controle uit te oefenen het beste middel was om dit ernstige euvel de kop in te drukken. Het aan stellen van eer eigen rechercheur zou veel in die richting tot stand kunnen brengen. Zeker behoeft er niet gerekend te worden, dat het C.C.D.-corps zal worden uitgebreid. Verschillende kringen drongen aan op vereenvoudiging en verlaging van de sociale lasten In zijn prae-advies was het best-ur van mening, dat ver laging van de social, lasten, zonder dat de bestaande voorzieningen ten behoeve van de arbeiders worden aangetast, wellich* niet uf moeilijk te bereiken zal zijn. Wel pleitte het voor een spoedige vereenvoudiging van de loonadministratie met betrek king tot de sociale verzekeringswet ten, alsmede ook voor de unificatie van de uitvoerii van deze wetten. De vergadering kwam tot het be sluit een kracht! protest te la.en horen aan het adres van dc ministers van Sociale Zaken en Financiën om trent de trage afwikkeling van een schrijven, dat de L.T.B. in verband met deze kwesties aan bovenge noemde ministers hat. verzonden. De Maastrichtse rechtbank be handelde de zaak tegen een automo bilist uit Heerlen, die op 15 Juli j.l. op de Akerstraat te Maastricht met een snelheid van 80 kilometer rijden de, een plotseling de weg overste kende wielrijder met zijn auto had aangereden. Het slachtoffer kreeg een zware hersenschudding en over leed ter plaatse. Verschillende getuigen verklaar den ter zitting gezien te hebben, dat het slachtoffer zijn hand uitstak en toen direct, zonder zich verder van de verkeerssituatie te vergewissen, dwars de weg overstak. Verdachte heeft nog getracht een botsing te vermyden doch tever geefs. De auto schoof dwars over de weg, kraakte een hek en reed door een muurtje. De adjudant van politie, N. de Kruyff uit Heerlen, deelde op vragen van de verdediger mr. F. W. B. baron Van Lynden uit Rotterdam, mede, dat de Akerstraat een belangrijke en drukke verbinding vormt tussen Heerlen en Kerkrade en een hoofd verkeersweg is in het stadsverkeer van Heerlen. Al menen wellicht sommige vreem delingen, dat de Akerstraat een voorrangsweg is, toch is dat niet het geval. De politieman gaf toe, dat er over het algemeen op de Akerstraat nogal hard wordt gereden-. De officier van justitie, mr. Van Ryckevorsel, achtte het roekeloos snel rijden oor zaak van het dodelijk ongeval en vroeg twee maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De verdediger, baron Van Lynden. was in zijn pleidooi van oordeel, dat het slachtoffer zelf de noodlottige verder naar verdere helers, verkeerssituatie had geschapen door zo onverwacht ae weg over te ste ken zonder er zich rekenschap van te geven, of hij dat zonder gevaar kon doen. Ook b(j een snelheid van 40 kilometer zou waarschijnlijk een botsing onvermijdelijk zijn geweest. De verdediger achtte een causaal ver band tussen het te hard rijden van verdachte en het noodlotting ongeval niet bewezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak- Maandag 1 Decem ber a.s. havenarbeider, hoe zij aan dit sie raad kwam.'De vrouw vertelde, dat zij het van haar man cadeau gekre gen had en dit was aanleiding voor de politie om in het huis een meer intensief onderzoek in te stellen. Zij vond toen nog twee herenhorloges en twee scheepskijkers. Hierna werd N. aan een verhoor onderworpen. Hij ontkende eerst ten stelligste, dat het horloge van zijn vrouw van diefstal afkomstig zou zijn, maar toen een Ita liaans zeeman, die by de politie aan gifte had gedaan van diefstal van een dameshorloge, het uurwerkje als zijn eigendom herkende en zelfs een horlogemaker tot getuige kon laten roepen, gaf N. toe. Hij vertelde voorts, dat hij in de loop van een paar jaar tientallen horloges en kijkers gestolen had en wees ten slotte nog een paar helers aan, waar de politie een klein ge deelte van de gestolen goederen aan trof. De havenarbeider is in arrest genomen en de politie speurt verder TIJDSCHRIFTEN TE PIKANT De rechtbank te Amsterdam heeft drie importeurs van tijdschriften veroordeeld tot elk 500 boete subs. 1 maand hechtenis, wegens het im porteren van een aantal „pikante" Franse tijdschriften, die aanstotelijk werden bevonden voor de eerbaar heid. NED. DEEL IN DUITSE EIEREN- INVOER 80 PCT. De Duitse invoer van eieren wordt dit jaar geraamd op ongeveer 1,5 milliard stuks ter waarde van 263 millioen D.M. In vergelijking met 1950 is de invoer van dit jaar van ei eren, wat volume betreft, met 20 pet. en wat waarde betreft, met 15 pet. gedaald. Het aandeel van Nederland in de Duitse eierenihvoer is in de eerste tien maanden van het lopende jaar gestegen tot ruim 66 pet. en in de laatste weken tot zelfs 80 pet. Op de tweede plaats komt Denemarken met ruim 18^pct. Het hoofd van het invoer- en voorraadbureau legt er de nadruk op, dat het niet in het voornemen ligt binnen afzienbare tijd prijswijzigin gen in te voeren voor de aan- en verkoopprijzen van eieren. Twee Bossche meisjes verdwenen spoorloos Na schooltijd niet thuisgekomen Gisteravond maakten de ouders van twee meisjes in Den Bosch zich on gerust, toen de kinderen na school tijd niet thuis kwamen. Zij infor meerden- bij de school en hoorden daar tot hun ontzetting, dat de kin deren die middag ook daar niet ver schenen waren. Het betreft hier twee meisjes van 10 en 11 jaar. De politie werd in de arm genomen en een in tensieve speurtocht begon, die tot op heden geen resultaat opgeleverd heeft. Wel kreeg de politie gister avond melding, dat de kinderen in de middaguren aan het andere einde van de stad, bij in- aanbouw zijnde huizen, gezien waren. Speciale mo torpatrouilles zijn doorlopend in touw, om een spoor van de meisjes te vinden, maar tot nu toe beschikt de politie niet over de minste aan wijzing. Het 11-jarige kind had enig geld bij zich. Politiemannen wilden verzetgroep vormen Wegens diefstal en verduistering van een hoeveelheid patronen voor stenguns, hadden de politie-agenten, P. B. en P. H., van het corps te Brunsum, zich gisteren voor het Ge rechtshof te Den Bosch in appèl te verantwoorden. Enkele leden van het politie-corps te Brusuih zouden op insti^natie van hoofdagent B., een verzetsgroep vor men in geval van een Russische agressie in West EurooaDe benodig de wapens zouden in hoofdzaak moe ten komen uit de voorraad van door burgers ingeleverde vuurwapens en munitie. Mr. A. H M. H. Deceveur, advo caat-generaal bij het Bossche Hof, vond het voor het O M. een pijnliike aangelegenheid te moeten optreden tegen de politie. De politie moet op haar tellen letten. Hii eiste tegen beide verdachten 100 boete. Uit spraak over 14 dagen. DOOR BROMFIETSER GEDOOD In Westeremden is de 63-jarige H. Timmer aangereden door een brom fietser, toen hij plotseling de weg overstak Ofschoon de heer Timmer enke] een hoofdwonde had opgelopen is hij later aan de zware inwendige kneuzingen overleden. TWEE DODELIJKE ONGEVALLEN TE ACHTERVELD. De 81-jarige heer E. Hoosemans viel gisteren in Achterveld van een stoep: hij kreeg een hersenschud ding, Het slachtoffer werd in huize Sint Joseph opgenomen doch is heden overieden. De 70-jarige J. Venema stak on verwacht de rijweg over en werd ge grepen door een 'bromfietser. Het riaebtoffer overleed in het ziekenhuis te Amersfoort. Cbaufeur was oververmoeid Het onderzoek van de Apeldoornse po-litie heeft uitgewezen, dat de bot sing van Donderdag in Ugchelen, gemeente Apeldoorn, tussen een au tobus en een veewagen, waarbij twee personen zijn gedood, te wijten is geweest aan oververmoeid van de chauffeur van de veewagen Deze be stuurder, de 22-jarige J. K uit Bar- neveld, had een veel te lange werk-* dag achter de rug. Bii het naderen van de autobus heeft hij een onno dige zwenking naar links gemaakt. Tegen zijn werkgever, de heer H. uit Wekerom, bii Ede, is t>roces-verbaal ongemaakt wegens overtreding van het werktijdenbesluit, Inmidde1» is ook de 34-jarige J. Paulsen' uit Aneldoorn. die bij dit on «te val levensgevaarlijk werd ge wond, overleden. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6