De derde middag werd door drie wethouders geheel vol gepraat Nijverheidsonderwijs toont een zeer verheugende groei Pas hedenavond (nacht) klaar! Aan het einde van dit jaar zijn er 549 woningen klaar Stenografen, Prot. Chr. en P. v. d. A. De fractieleiders en drie andere leden repliceerden Het valt nogal mee met de schuld van f983 per hoofd DINSDAG 18 NOVEMBER 1952 DE LE1DSE COUKANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 BEGROTING 1953 IN DE LEIDSE RAAD Wethouder Van Schaik De derde ronde van de behandeling der Leidse gemeentebegroting 1953 is gis.ermiddag om 'wee uur begon nen met het antwoord van wethou- der Van Schaik. De wethouder merkte ten aanzien van het kleuteronderwijs op, dat de betreffende plannen binnenkort (1 Dec.) in de Raad zijlen komen. Wat het Mytyl-onderwijS betreft, er zal nog veel verbeterd moeten worden. Een goede oplossing kan j Leiden niet alleen bereiken; 14 van de 24 kinderen komen van buiten; ook die gemeenten zullen financiële bijdragen moeten leveren. i De schoolradio kost per jaar 68,per klas; alleen voor de 6e klassen zou dit ƒ5.500,per jaar be- j dragen. Is het bovendien wel juist, dat de gemeente zich hierachter stelt? De programma's zijn nog niet van dien aard, dat men er erg en hou- siast over moet zijn. Het verschil in kosten voor leer lingen van Leiden en van buiten be- ƒ5,per jaar per leerling. Over de scholenbouw merkte de wethouder op, dat het aantal lagere school-leerlingen thans 11.200 be draagt, terwijl men in 1948 het aan tal voor '52 op 12.000 schatte. Dit heeft consequenties ten aanzien van de scholenbouw. Gevaar voor teveel scholen in 19571958 bestaat er echter niet; er moet nog een aantal oude scholen buiten gebruik gesteld worden: Breestraat, Boommarkt, hoek Haar lemmerstraatPelikaanstraat. Ook voor het ULO zal nog wel ie's moe ten gebeuren, o.a. ten aanzien van de school Pieterslcerkstraaf, die over enige jaren moet worden ontruimd. Het B.L.O. heeft een zeer belang rijke toename van leerlingen, het geen ook in de komende jaren het ge val zal zijn. Steeds meer gaat het onderwijs er toe over kinderen met j een I.a. beneden 20 naar apart on- der wijs te verwijzen. Het Leids Studiefonds. Het Leids Studiefonds voorziet in een behoefte, echter nog lang niet voldoende. Het fonds tracht steeds van particuliere zijden meer steun te ontvangen. Uit het niet kapitaal- j krachtige milieu is het aantal stu- denten in vergelijking met andere kringen nog zeer gering. Spr. hoopte, daarom, dat B. en W. in staat zullen zijn het fonds beter t' gedenken. j Het vakonderwijs staat niet slecht. Momenteel zijn er 660 leerlin gen aan de Ambachtsschool-Haag-1 weg en 177 aan de nieuwe R.K. Tech nische school. Volgend jaar mag het totaal op meer dan 1.000 geraamd worden, terwijl het aantal in 1946 nauwelijks 500 bedroeg. Bovendien zijn er thans nof 150 leerlingen die het nijverheidsonderwijs ten dele volgen. niet stand kunnen houden; de indus- niet stand kunnen houdne; de indus trie en andere krachten hebben zich er te weinig achter gezet. Tegelij kertijd bleef de Tilburgse school met 2 a 3 leerlingen gehandhaafd; thans telt deze 300 leerlingen! Weer is het Leidse gemeentebestuur besprekin gen begonnen en misschien reeds volgend jaar kan er een leerlingen- stelsel voor wevers beginnen. Thans moet Leiden wevers van elders aan trekken, hetgeen met veel moeilijk heden gepaard gaat. Twee Leidse fabrieken moeten thans het stoppen en noppen van kledingstoffen in andere plaatsen la ten verrichten. Er wordt getracht aan beide Leidse huishoudscholen een opleiding voor stopsters en nop- sters te verbinden. Heel graag had Leiden een M.T.S. gehad; de pogingen hebben echter gefaald. Mogelijk komt e. een be tere kans wanneer het Nijverheids onderwijs blijft opnemen. Voorlichting over de voeding geeft op de lagere scholen grote moeilijk heden, omdat er practische lessen aqn verbonden moeten worden. Het V.G.L.O. doet op dit terrein echter heel goed werk. Enig. klassen van meisjes-ULO's hebben bovendien thans enige lessen op de huishoud school. meer kunnen doen, vooral wat de j besteding zeker een taak! opleiding van leiders betreft. In de Professorenwijk woredn j thans verschillende plannen uitge- I werkt; reeds is men begonnen met1 het vormen van jeugd-natuurwach-1 ten. Nog geen nieuwe schouwburg. Het hele college is er van over tuigd, dat het schouwburgprobleem urgent is, maai spr. kan nog geen toezeggingen doen omtrent nieuw bouw. Op het gebied van de zweminrich tingen is Leiden zeer slecht bedeeld. Enkele van de zeer gro.e zwemver enigingen kunnen geen leden meer aannemen; er is er zelfs éé.i met een wachtlijst van 400 aspirantleden. Een nieuw zwembad (open en over- 'dekt gecombineerd) is dringend no dig, eventueel met een badinrich ting. Uitvoerig ging de wethouder in op het particulier initiatief in culturele aangelegenheden. Enige leden meen den, dat het initiat'ef uitsluitend in particuliere handen moet blijven, maar spr. was van mening, dat de overheid op cultureel gebied het „Laisser aller, laisser passer'' niet toe mag passen; de overheid heeft op het belangrijke ge-bied van de vrije tijds- Wat de opmerkingen van de heer Geertsema over deze kwestie betrof, wilde de wethouder slechts zeggen, dat een verschil in politieke opvat- tngen niet wegneemt dat men op waardige wijze hierover kan spreken. Zowel de toon ah d». argumenten van de heer Geertsema hadden de wethouder teleurgesteld, zo niet ge griefd; zij waren een wetenschappe lijk gevormd mens als de heer Geertsema onwaardig. Spr. sloot zich aan bij de hulde aan K. en O De Stichting doet voor treffelijk cultu.eel werk. De finan ciële steun van K. en O. aan het amateurisme diende volgens de heer Van Dijk in handen van de cul turele commissie te komen; tot be studering van dit vraagstuk is de commissie nog niet gekomen, aldus de wethouder. Deze commissie wordt overigens niet uitgeschakeld, maar geeft adviezen aan B. en W., o a. ten aanzien van het inschakelen van kunstenaars bij de stadsver- fraaiïng. De Boerhaavezaal heeft in 1951 aan huur opgebracht 212,15. Er zou wel meer belangstelling voor het gebruik van ce zaal zijn, wanneer de verwarming niet 'o'n grote han dicap was. Wat we in ons blad van Zaterdag zo vurig gehoopt hadden, is geen werkelijkheid geworden. De gemeenteraad heeft gisteravond geen croquetjes gegeten, niet geroken zelfs. Hetgeen betekent, dat de be handeling van de gemeente-hegroting 1953 niet klaar gekomen is. Dat de raad niet zou klaar komen, was gistermiddag al duidelijk, toen de laatste wethouder om 5.21 uur zijn slotwoord sprak en de voorzitter onmiddellijk daarop de vergadering verdaagde tot 8 uur. Hy probeerde dus niet eens er een beetje haast achter te zetten; anders hadden er vóór zes uur nog wel enige sprekers een beurt kunnen krijgen. Wethouder Van Schaik had gistermiddag de meeste tyd nodig: een uur en 35 minuten. Wethouder Jongeleen was iets korter: een uur en 7 minuten Nog korter was wethouder Van det Kwaak, die slechts 34 minuten nodig had. Wethouder Menken had Vrijdagavond 53 mi nuten gesproken. 's Avonds kwamen eerst de fractieleiders aan de beurt voor de replieken. Dat dit niet allemaal even vlug ging, bewijzen de volgende cijfers: Goslings 28 minuten, Woudstra 11, Van Dijk 34, Frohwein 20, Van Weizen 41. Maar daarmede was de sok nog niet af. Er waren nog andere leden, die iets in het midden te brengen hadden. De voorzitter gaf er nog drie het woord: Knol 16 minuten, BraggaarDe Does 18, Kortmann 10. Wat ons nu nog rest? Het valt moeilojk te zeggen hoeveel' raadsleden van de overige 24 (de heer Lombert buiten beschouwing latend) nog het woord wensen te voeren. Het zouden er nog wel eens 20 kunnen zijnDan komen de voorzitter en de wethouders nog aan de beurt voor de duplieken. Pas daarna kan de begroting artikels- gewijze worden aangenomen waar ook nog wel een slordige ander half uur mee heen zal gaan. Aangezien er hedenmiddag niet vergaderd wordt en de raad dus pas om 8 uur begint, kon het wel eens nacht worden voordat de croquetjes op tafel komen.De voor zitter waarschuwde trouwens gisteravond al, dat hij Dinsdagavond beslist wil klaarkomen en dat de leden er dus maar op moeten reke nen, dat het wel eens laat zou kunnen worden Wethouder Jongeleen De schoolgeldkwestie. De wethouder ko: zich voorstel len, dat de heer Van Dijk de school geldkwestie zo belangrijk vindt (vermenigvuldigingscijfer voor het L.O. op 1 stellen). In feite is het cij fer 2 door verandering der normen reeds tot 1,2 teruggebracht, waar-1 door het schoolgeld van 13.500 tot 9.000 is teruggelopen, terwijl het aantal kinderen met 700 steeg. 1-Iet U.L.O. staat er nog gunstiger voor; de factor is hier zelfs al 0.8. Bij het M.O. en het V.H.O. zijn de cijfers meer dan de helft gedaald. Spreker wilde van het voorstel-Van Dijk een nadere omschrijving horen. Meer leidersvorming. Het jeugdwerk wordt overkoepeld door de Leidse Jeugdactie. De sa menwerking met het gemeentebe stuur is prettig, al zou de L.J.A. iets Wethouder Jongeleen had weer een ruime keuze uty een veelheid van onderwerpen Allereerst wees hij er op, dat de Plantsoendienst al hel mogelijke doet om zoveel moge lijk bloemen in de stad te planten. De stadskwekerij is overbelast door de uitbreiding van de stad. De veranderingen in de raadzaal zijn inderdaad nodig. B. en W. heb ben trouwen meer wensen wat dé afbouw van het stadhuis betreft o.a. de verlichting van de kamers van B en W. Spr. kon no niet toezeg gen, dat de ULO-school aan de Bree straat t.z.t. bij de Gehoorzaal ge trokken zal worden. B. en W willen het wel overwegen. Wat de nieuwe schouwburg be treft, vond spr. het Stationsplein niet geschikt vanwe? het trein-lawaai. De vaarweg naar de Lichtfabrieken heeft de volle aandacht van B. en W. Binnenkort komt er een voorstel. Wat de warmte-technische advie zen betreft, is er nog geen overeen stemming t.a.v. de benoeming van een eigen adviseur. Het aantrekken van de industrie heeft de voortdurende zorg van B. en W. Het college heeft alles gepro beerd de Colgate in Leiden te hou den. De directie heeft echter beslo ten de productie in Leiden te sta ken, zonder het oordeel van het ge meentebestuur af te wachten. Op de vraag of alleen het protest van de Meelfabriek oorzaak van het ver dwijnen van de Colgate is, zou men anders antwoorden wanneer men wist, welke gegadigden er nog meer waren voor het pand van de voor malige sigarenfabriek. Wat de verbreding van de Koe- poorts- en Boste brug betreft, merk te spr. op, dat dit uitermate kostbaar is. Het heeft de aandacht van B. en W., maar voorlopig komt er nog niets van. De Bostelbrug is verleden jaar pas gerestaureerd; in het geval Koepoortsbrug ware het beter een geheel nieuwe wegbedekking aan te brengen. Maar plannen zijn er nog niet. v Inderdaad is de verbinding van Leiden met de kustplaatsen zeer slecht. De zaak heeft de aandacht van het Prov. bestuur en het ge meentebestuur zal aandrang uitoefe nen tot verbetering hiervan. De kwestie van het rioolgemaal aan de Parkstraat is een moeilijk geval. Verhoging van de huis-vloe- ren is echter zeer kostbaar. Er zijn plannen voor een nieuw rioolgemaal, zodat de klachten dan wel zullen verdwijnen. B. en W. zullen ernstig overwe gen aan jonge beeldhouwers werk te geven bij de stadsverfraaiïng. Op de hoek JulianastraatBern- hardkade komt een openbaar ge bouw. Wat er komt en wanneer, kon spr. nog niet zeggen. Saneringsplannen. De wethouder verheugde zich over de belangstelling voor de sanerings plannen. Zo gauw als het woningte kort ongeveer opgeheven zal zijn, kan het saneringsplan uitgevoerd worden. Het college zal de plannen tijdig voorleggen. In opdracht van de Raad is spr. bezig een aantal woningen in de Gortestraat te slechten. Maar hij heeft slechts één bewoner bereid ge vonden naar een betere woning te verhuizen. Het sociale element speelt in de sanering een belangrijke rol. Wat de woningbouw voor grote ge zinnen betreft, had spr. de ondervin ding dat er vaak bij de gro'e gezin nen weinig aandrang is om nieuwe grote woningen te betrekken. Het was spr. bekend, dat de duplexwo- nlngen de normale gezinsvorming belemmeren, maar het kan thans niet anders. De werkloosheidscommissie doet alle pogingen zo snel mogelijk tot uitvoering van werken te komen. Er zijn reeds voorstellen gedaan aan hogere instanties. De sportvelden aan de Haarlem merweg komen spoedig in de raad. Er is een rapport onderweg. Overi gens hebben er verleden week ook andere terreinen blank gestaan. De riolering van de Langebrug wacht nog steeds. Er wachten ech ter nog meer plannen; sommige zijn nog dringerder. Bovendien speelt de financiële positie een belangrijke rol. Mogelijk kan het college het Rijk een financiële tegemoetkoming vra gen voor het Langebrugplan. Het terrein Herengracht ligt er nog steeds. Een deel hiervan is rijks- bezit; de zaak komt spoedig in B. en W. De Spoorwegwerken hebben een zware tegenvallei gehad. Of er te voren voldoende geboord was, wilde de w ouder in het midden laten. In het begin was de samenwerking tussen Spoorwegen, Gemeente en Rijk niet zo bijzonder goed, thans wel. Over de Leidse portie in de ex tra kosten wilde spr. nog niets zeg gen. De busverbinding met de buiten wijken heeft nog geen oplossing ge vonden. Vele belangen spelen hier bij een rol, o.a. van twee trammaat schappijen en van de busondernemer. De onderhandelingen verlopen zeer moeizaam. Een der drie partijen heeft thans een concreet voorstel ge daan, dat eerst nog in B. en W. be sproken worden. (Zie vervolg pag. 3 eerste blad). Tweede ronde ingegaan De avondzitting bracht eerst de replieken van de fractieleiders. De heer Goslings (P.v.dA.) wees er op, dat de P. v. d. A. niet tegen particuliere bouw is, maar dat deze de bouw van woningwetwoningen niet mag belemmeren. XXX De heer Woudstra (prot. chr. was verheugd over dt cijfers, die wet houder Jongeleen ten aanzien van de woningbouw had medegedeeld en die een gunstiger beeld gave dan uit de Memorie van Antwoord bleek. De heer Van Dijk K V.P.) nam het de heer Schüller kwalijk, dat deze hem een demagoog had genoemd bij het beschouwen van de woning- bouwcijfers. Spr. vond 1585 wonin gen na de bevrijding, dus in 7 jaar een gemiddelde van 226, teleurstel lend in zoverre, dat men dit na de bevrijding niet verwacht had, omdat er vóór de oorlog zonder achter stand 400 jer jaar gebouwd wer den. Spr. had ondanks zijn teleur stelling slechts achting voor hetgeen het college onder zeer moeilijke om standigheden had verricht Terugkomend op zijn voorstel over het omlaag brengen van het ver- Wethouder Van der Kwaak Een kijkje in de raadzaal, gezien vanachter de voorzittér sstoel. Geheel vooraan zitten de twee stenografen, die al het gesprokene letterlijk noteren en later uitwerken. Op de voorste rij ziet men een deel van de prot. chr. fractie, van links naar rechts: de heren Knol, Knetsch, Woudstra, Van Iterson en Questroo. Mevrouw Vijlbrief (C. P N.) is slechts gedeeltelijk zichtbaar. Op de achterste rij de andere helft van de prot. chr. fractie met uit zondering van de heer Hordijk. Van links naar rechts: de heren Elsgeest, Stolp en De Kier. Verder naar rechts de „kop" van de P. v. d. A.-fractie; de heer Goslings, mevr. BraggaarDe Does en de heer Schüller. nroto: „De Leidse Courant"). i Wethouder Van der Kwaak noem de de liquiditeitspositie van de ge meente gunstig; er zijn geldmidde len aanweizg om alle onder handen zijnde werken uit te voeren. Geluk kig maar, dat B. en W verleden jaar besloten hebben in de mist op eigen kracht en naar eigen inzicht verder te varen. Dit zal ook het vol gend jaar het geval zijn. Toen de begroting werd opgesteld, was nog niet bekend hoe de verhou ding rijk-gemeenten zijn zou. Men kan zich afvragen hoe het dan ge steld is met de hogere uitkering van 650.000,uit het gemeentefonds. Deze raming mag stellig verant woord genoemd worden. Het is van groot belang, dat Leilen nu in staat is een reserve te vormen. Het is van groot belang, dat Leiden (volgens de heer Kortmann 983,— per hoofd) nogal mee; er moet hier bij rekening gehouden worden met productieve en improductieve beleg gingen. Bij het. vergelijken met an dere gemeenten dient men zich af te vragen of die gemeenten ook gas- en lichtbedrljven hebben, waarvoor Leiden 20 millioen moest investeren. Niet ongerust. Over de verhoging der electrici- teitstarieven behoeft de raad zich niet ongerust te maken; deze kwes tie eist zeer veel voorbereiding en komt eerst nog in de commissie. De wethouder was tevreden over het werk van de Volkscredietbank en het Financieringsinstituut; er wordt een voorzichtig beleid gevoerd, waarbij gewaakt wordt tegen over- creditering. De voorbereidingen voor een nieuwe veemarkt zijn reeds zeer in tensief ter hand genomen. Spr. wilde graag erkennen, dat het Morskwartier behoefte heeft aan een electrische klok. Maar aangezien er geen klokkenkabel ligt zou een klok de gemeente thans 4.135,— kosten. Daarom wilde de wethouder nog even wachten; misschien komt er een goede electrische klok in de to- ren van de te bouwen Herv. Marana- thakerk. menigvuldigingscijfer, voor het schoolgeld van 2 op 1., wees de heer Van Dijk er op, dat hij doelde op de categoriën, die niet onder de rijksregeling van soepeler school geldheffing vielen Hij wijzigde daarom zijn voorstel door ae ver laging tot 1 te beperken tot het L.O. en V.G.L.O. Het had spr. gespeten, dat B. en W. niet geantwoord hadden op zijn drie suggesties inzake een actieve gezinspolitiek, die hij slechts ter be studering had gegeven. Spr. was ook niet tevreden over het antwoord betreffende de com missies van bijstand, met name wat de Leidse Duinwatermaatschappij betrof. XXX De heer Frohwein (VV.D.) wilde van de wethouder een concreet ant woord hebben op de kwestie van de particuliere bouw. Wanneer B. en W. geen garantie willen geven, zoals de heer Ten Broeke vroeg, willen zij dan wel grond en bouwvolume be schikbaar stellen? De V.V.D.-fractie stelde zich ach ter het voorstel-Piena-Van Stralen (straten te noemen naar verzetslie den) en verzocht het voorstel-Van Dijk in prae-advles te nemen (ver- meningvuldiglngscijfer.) XXX De heer Van Weizen (C.P.N bé- pleitte nogmaals de noodzaak van een groter bouwvolume en drong weer aan op maatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid. XXX Nadat de fratieleiders aldus gere pliceerd hadden, kwam er nog een aantal andere leden in tweede in stantie aan het woord. De eerste was de heer Knol (prot. chr.), die ten aanzien van de Miner- va-stoep opmerkte de indruk te heb ben, dat hier met twee maten geme ten werd. Waarom moesten van alle Breestraat-huizen de stoepen en hekken verdwijnen en van de stu denten-sociëteit niet? XXX Mevr. Braggaar-De Does (P.v.d.A.) bereed onder grote hilariteit van de Raad weer eens haar stokpaardje over inschakeling van de vrou\/ en over de onvolmaaktheid van de man. XXX De heer Kortmann (K.V P.) gaf wethouder Jongeleen toe, dat er in derdaad grote gezinnen zijn. die geen prijs stellen op een grote woning, omdat zij de hoge huur niet kunnen betalen. Dit neemt niet weg, dat er nog vele andere grote gezinnen zijn, die met de beste wil van de wereld geen groter huis kunnen krijgen, hoewel zij in staat en bereid zijn de hoge huur te betalen. Daarom bleef spr. de bouw van woningen voor grote gezinnen aanbevelen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5