De welstand in de „Bollenstreek Lisser begroting sluit op ruim 2 millioen DiNoDAG 18 NOVEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Tot de wijde omgeving van Leiden, die geheel of in hoofdzaak op deze stad is georiënteerd en die daarom in zo menig opzicht voor de cen trum-gemeente van belang is, behoort ook de z.g. bollenstreek. De meer dere of mindere welstand in deze streek is niet alleen van belang voor de bewoners van de betrokken ge meente zelve, maar ongetwijfeld ook voor de stad Leiden. Daarom zullen behalve de bollenstreek-bewoners ook vele Leidenaars belang stellen in onderstaand overzicht van de „welfitana" in de „bollen-gemeenten", waarvoor wij de gegevens in hoofd zaak hebben ontleend aan een recente publicatie van het C:B.S. over de in komens van de Nederlandse belas tingplichtigen. Tot de bollenstreek rekenen wij hier de volgende acht gemeenten, die tezamen pun. tachtigduizend inwo ners tellen: Hillegom, Lisse, Sassen- heim, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Warmond en Oegstgeest. HILLEGOM. In Hilleg-.om wonen thans ruim 4800 mensen, die in de loon- en/of inkomstenbelasting zijn aangeslagen. Vóór de oorlog, dat wil dus zeggen in de crisistijd dor dertiger jaren en vóórdat de loonbelasting was inge voerd, telde deze gemeente slechts 1600 belastingplichtigen. Het aantal inwoners, dat geacht kan worden fi nancieel in staat te zijn een groter of kleiner bedrag in de algemene las ten bij te dragen, is hier dus verdrie voudigd! Thans aragen van elke hon derd inwoners, kinderen enz. dus mede^erekend, er 35 in de belasting bij. Dit percentage stemt geheel met het rhksgemiddelde overeen. Op elke duizend Hillegommers zijn er 105 met een Inkomen beneden duizend gulden per jaar, 117 met een inkomen tussen één- en tweeduizend gulden en 70 met een inkomen tus sen twee- en drieduizend gulden. In komens beneden drieduizend gulden per jaar, dat zijn in de regel de in komens van jeugdige werknemers, arbeiders, beambten en kleine zelf standigen, vindt men in Hillegom dus 292 maal op elke duizend zielen. In verhouding tot de andere bollemge- meenten is dit cijfer hóóg, zoals hier onder zal blijken. Een jaar-inkomen tussen drie- en zesduizend gulden hebben 37 van elke duizend Hillegommers, terwijl er 11 k 12 zijn, wier inkomen tussen zes- en tienduizend gulden ligt. Dit cijfer van 37 inkomens tussen drie en zes mille op elke duizend inwoners is voor een bollengemeente vrij nor maal; het cijfer van 11 12 is in ver houding tot het overige deel van de ze streek gunstig. Voorts komen in Hillegom per duizend inwoners 4 a 5 inkomens voor tussen tien- en vijf tienduizend gulden, 1 a 2 tussen vijf tien- en twintig mille per jaar en 2 boven twintigduizend gulden. LIS8E. Ook in Lissc valt precies 35 pet. van de inwoners in de belastingplicht. In deze gemeente zijn thans ruim 4030 ingezetenen verplicht loon- on/of inkomstenbelasting te betalen, terwijl er vóór de oorlog slechts 1190 aangeslagen waren in de toenmalige inkomstenbelasting. Hier is het aan tal belastingplichtigen dus nóg ster ker gestegen dan in Hillegom, name lijk met 237 pet.! Per duizend inwo ners zijn er in Lisse nog iets meer met een inkomen beneden driedui zend gulden dan in Hillegom, name lijk 298. Onderverdeeld over de in komens beneden duizend gulden, tus sen één en tweeduizend en tussen twee- en drieduizend zijn de cijfers voor Lisse evenwel resp. 122, 109 en 67. Vergeleken bij Hillegom zijn er in Lisse dus vooral meer lage lonen en minder inkomens tussen twee- en drie mille bij de groep arbeiders enz. Inkomens tussen drie- en zesduizend gulden treft men ir Lisse per dui zend inwoners 34 maal en inkomens tussen zes- en tien mille 8 a 9. Beide cijfers liggen lager en zijn dus on gunstiger dan de Hillegomse. Daar entegen vindt men in Lisse naai' rato evenveel inkomens boven tiendui zend gulden als er in Hillegom zijn, namelijk 8 per duizend inwoners. SASSENHEIM. In Sassenheim is slechts 31 pet. van de ingezetenen tot het betalen van loon- en/of inkomstenbelasting verplicht; dit cijfer is derhalve nog al veel lager dan in de beide vorige gemeenten en dus ook heel wat lager onderverdeeld in de bekende klassen: 96, 88 en 53. Hiertegenover staat een hoog cijfer voor de groep inkomens tussen drie- en zesduizend gulden; daarvan vindt men er in Noordwijk namelijk 44 op elke duizend ingeze tenen, aanmerkelijk méér dus dan in de reeds besproken gemeenten. Ook de inkomens tussen zes- en tiendui zend gulden zijn hier behoorlijk ver tegenwoordigd: 11 maal op elke dui zend inwoners. De hoogste inkomens, boven tien mille per jaar, treft men hier 6 maal aan per duizend ingeze tenen, dat is dus minder vaak dan in de eerder besproken plaatsen. NOORDWIJKERHOUT. In Noordwijkerhout sprong het aantal belastingplichtigen omhoog met 333 pet. van rond 580 tot boven vijfentwintig honderd. Deson danks is hier nu nog maar 27 pet. van de inwoners belastingplichtig. Bij dit uitzonderlijk lage cijfer dient be dacht te worden, dat naarmate een gemeente kleiner in zielental is, de invloed op de cijfers, die uitgaat van de aanwezigheid van bepaalde in richtingen als kloosters, gestichten enz., des te groter wordt. Daarom behoeft aan het lage cijfer van slechts 27 pet. belastingplichtigen niet de conclusie te worden verbonden van een zóveel minder verbreide wel stand. Overigens vindt men per dui zend inwoners in Noordwijkerhout 234 inkomens beneden drieduizend gulden (onderverdeeld in 94, 88 en 52). Deze cijfers wijken dus slechts heel weinig af van die betreffende Noordwijk. Veel groter is het verschil bij de inkomens van drie- tot zes duizend gulden, die wij in Noordwij kerhout op elke duizend inwoners slechts 31 maal aantreffen, hetgeen dus aanmerkelijk minder vaak is dan in alle reeds besproken gemeen ten. Ook bij de inkomensgroep van zes- tot tienduizend gulden per jaar heeft Noordwijl •nout het laagste cijfer, want de*.e inkomens vindt men hier slechts 8 maal per duizend ingezetenen, terwijl inkomens, bóven tien mille slechts 3 maal per duizend Noordwijkerhouters voorkomen.' Van de tot nu toe besproken gemeenten liggen de welstandsverhoudingen in Geef ze n„gezonde" verrassing! RED BAND ROOSENDAAL-HOLLAND (Advcrientie) Noordwijkerhout óngunstigst. dus verreweg het VOORHOUT. Was de opwaartse sprong van het aantal belastingplichtigen in Noord wijkerhout reeds geweldig groot, in Voorhout was hij nog iets groter; in deze gemeente steeg het aantal be lastingbetalers sedert 1940 namelijk met 338 pet. van slechts 286 tot ruim 1250. Per honderd ingezetenen vindt men thans in Voorhout 30 mensen, die loon- en/of inkomstenbelasting moeten betalen. Per duizend inwo ners treft men hier 250 inkomens aan beneden drieduizend gulden, onder verdeeld in 1000 beneden duizend gulden en 50 tussen twee- en drie duizend gulden. Inkomens tussen drie- en zesduizend gulden vindt men in Voorhout 28 maal op elke duizend mensen, hetgeen bepaald laag is. Het aantal inkomens tussen zes- en tien duizend gulden per jaar is daarente gen „normaal", want deze komen hier 8 a 9 maal voor op elke duizend in woners, terwijl acht van elke duizend ingezetenen een inkomen hebben bóven tienduizend gulden. WARMOND. Warmond en Oegstgeest geven ge heel andere cijfers te zien. In War mond steeg het aantal belastingplich tigen met slechts 140 pet. van 450 tot ruim 1080. Ook hier is nu slechts 30 pet. van de ingezetenen belasting plichtig, Per duizend Warmonders zijn er 225 met een inkomen bene den drieduizend gulden, onderver deeld in 86, 92 en 47. Inkomens tus sen drie- en zes mille vindt men hier op elke duizend ingezetenen 42 maal, naar rato dus bijna even vaak als in Noordwijk en vaker dan in de overige besproken gemeenten. In komens tussen zes en tien mille heb ben van elke duizend Warmonders er 7 a 8, hetgeen dus lqger is dan in de reeds besproken gemeenten, maar in komens bóven tien mille zijn er in Warmond 10 pèr duizend mensen. Dat is dus even hoog als in Sassenheim en hoger dan in alle andere plaatsen. OEGSTGEEST. En tenslotte Oegstgeest. In deze ge meente steeg het aantal belasting plichtigen nauwelijks met 90 pet. van ruim 2000 tot pl.m. 3850. Per hon- aerd ingezetenen 'zijn er hier 35 in de loon- en/of inkomstenbelasting aangeslagen. Per duizend inwoners vindt men hier 239 mensen met min der dan drieduizend gulden per jaar (onderverdeeld: 82, 97 en 60). Dit cij fer wijkt dus niet opvallend van de overigen af, maar inkomens tussen drie- en zesduizend gulden vindt men in Oegstgeest per duizend inwoners niet minder dan 73 maal! Dit cijfer ligt dus enorm veel hoger dan in de overige gemeenten. Nog sterker spreekt het verschil bij de inkomens tussen zes- en tien mille, waarvan men er in Oegstgeest per duizend in gezetenen 27 vindt! Hóge inkomens, boven tienduizend gulden, komen hier bovendien 17 a 18 maal voor op elke duizend ingezetenen. Met deze cijfers van 73, 27 en 17 a 18 demonstreert Oegstgeest een geheel ander en hoger welstandspeil dan de reeds eerder besproken gemeenten hebben. De verklaring hiervan ligt uiteraard in het feit dat Oegstgeest niet in de eerste plaats een „bollen gemeente" is maar een forensen plaats. Wanneer wij nu nog nagaan hoe veel in elke gemeente het inkomen per hoofd der bevolking Is, hetgeen j men verkrijgt door het totaal van alle belastingplichtige inkomens te delen door het zielental, dan zien wij het versohil in welstand zich duide lijk aftekenen. Dit inkomen per hoofd der bevolking bedraagt namelijk: Hil legom 804.—; Lisse 759.Sas senheim 824.Noordwijk 762. Noordwijkerhout 565.Voorhout 608.Warmond 738.en Oegst geest ƒ1134.—! Iedere Lisser heeft f 680.- schuld op 't hoofd Uitbreiding van raadhuis Het lijvige boekwerk der gemeen te Lisse, hetwelk de gemeente-be groting 1953 genoemd mag worden, is wederom verschenen en het col lege van B. en W. hebben deze be groting vergezeld doen gaan van een zeer uitvoerige nota, liefst 19 blad zijden tellend, waarmede zij de raad deze begroting toezonden. Aan deze nota ontlenen wij het volgende. Gewone dienst Het totaalcijfer der begroting be draagt, gelijkelijk voor inkomsten en uitgaven van de gew ne dienst 2.226.484,40.. De post onvoorziene uitgaven kon worden gesteld op 37.611,82, het geen 17.700,— hoger is dan in 1952. Ofschoon het ongetwijfeld verheu gend is, aldus B. en W„ dat de be groting voor 1953 zonder meer slui tend gemaakt kon worden, mag dil toch geen reden zijn tot overdreven optimisme, le. omdat het uitgaven- peil wederom een vrij sterk accres vertoont, en '2e. omdat bij de beoor deling van de hoogte van de post on voorzien niet uit het oog mag wor den verloren, dat op de begroting geen kapitaalsuitgaven zijn uitge trokken en er rekening mede moet worden gehouden, dat een aanmer kelijk deel van deze post waarschijn lijk nodig zal zijn voor dekking van de lasten van nieuwe kapitaalswer ken (rente en afschrijving) indien de raad tot uitvoering van bepaalde- werken zou besluiten. Het college van B. en W. hebben zich gezet tot het maken van ecu geling van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten. Kapitaaïdienst Alhoewel geen kapitaalswerken mogen worden geraamd, hebben B. en W. hieraan evenwel hun aandacht besteed en zullen zij waarschijn'ijk wel met voorstellen komen in de loop van het jaar, wanneer zij ver vvezenlijkt kunnen worden. Zo is te verwachten dat B. en W. t.z.t. met een- voorstel zullen komen tot uitbreiding van het gemeente huis, omdat de ruönte in het raad huis te gering is en meer in het bij zonder de ruimten voor represen tatieve doeleinden. De verbetering van de verlichting van de Heereweg staat eveneens op het programma, terwijl de langza merhand traditionele pro memorie- post voor de aanleg van een bad- en zweminrichting wederom is opgeno men. B. en W. tekenen hierbij aan, dat zij de ernstige wil hebben om zo spoedig mogelijk de oprichting van een zweminrichting te bevordeien. maar de omstandigheden zijn daar voor weinig gunstig geweest. De enige kans om op niet te lange ter mijn tot deze stichting te geraden lijkt het college de uitvoering van dit werk in werkverruiming. Een ernstige hanaicap voor wo ningbouw is, dat de gemeente voor 1953 niet meer over bouwvolume be schikt, doch dit heeft de /oile aan dacht van det college en zij blijven op dit punt zeer diligent. Betreffende openbare werken kunnen thans nog geen concrete me dedelingen worden gedaan. Behalve eventueel nieuw aan te leggen stra ten is ook gedacht aan de verbete ring van de bestaande straten in hel dorp (o.m. Kanaalstraat, Juiiana- straat, Kapelstraat, Havenkaór. Gas KCXUCClJkCll CXI UU3 UUXV IJCCi welt IOEC1 „x-._ J j|„„ dan het rüksgemidjelde. Overigens Van ïJVta.TSL der' analyse van de uitgaven en inkom- straat, Narcissenstraat en School steeg het getal belastingbetalers in deze gemeente ten opzichte van de vóór-oorlogse tijd met 254 pet. van pl.m. zevenhonderd tot bijna vijfen twintig honderd. Inkomens beneden duizend, tussen één- en tweeduizend en tussen twee- en drieduizend gul den komen in Sassenheim per dui zend inwoners resp, 100, 98 en 54 maal voor, tezamen dus 252 maal. Dat is heel wat minder dan in Hil legom en Lisse en ondanks het la gere cijfer van 31 in plaats van 35 pet. belastingbetalers moeter. er hier dus juist méér hogere inkomens zijn. Deze veronderstelling vindt al dade lijk haar bevestiging bij de groep 'inkomens tussen drie- en zesduizend gulden per jaar, die hier 40 maal voorkomen op elke duizend inwo ners. Daarnaas' treft men de inko mens tussen '.es- en tienduizend gulden 10 a 12 maal aan en inko mens bóven tien-luizend gulden zelfs 10 maal per duiz-nd ingezetenen. NOORWIJK. In Noordwijk nam het aantal be lastingplichtigen tor van ruim 1400 tot 4750, dus met 2<,4 pet., waardoor thans 30 pet. van de ingezetenen be lastingplichtig is. Oo elke duizend zielen vindt men hier 237 inkomens beneden drieduizend gulden per jaar. Van het totaalcijfer der uitgaven ad 2.226.484,10 blijft, na aftrek van de volgens de begrotingsvoor schriften van dubbel getelde bedra gen, van corresponderende posten en aftrek van de onvoorziene uitgaven een bedrag van 1.341.500,— over. Een bedrag van niet minder dan f 921.500,moet op de begroting worden gebracht als vaste posten, zodat uiteindelijk slechts resteert een bedrag van f 420.000,—, waarin het gemeentebeleid zich als het wa re kan manifesteren en die als va riabele kosten zijn aan te merken. Hieruit volgt, dat slechts 20 van het geheel als bezuinigingsvlak voor de raad in aanmerking kan worden genomen. De analysering van de inkomsten geeft een bedrag van 1.378.943.2') aan van de inkomsten. Hier kan de navolgende rubricering worden toe gepast n.l. 785.000.aan rijksuit keringen of -belastingen; 186-500. aan gemeentelijke belastingen en in komsten en een bedrag van f 407.500 aan inkomsten uit hoofde van verre keningen, rijksuitkenngen woning bouw, prov. bijdragen enz. Hieruit blijkt, dat de gemeente, wat haar fi nanciën betreft, in hoge matt van het Rijk afhankelijk is. De praktische les, die hieruit getrokken kan wor den, is deze, dat de financiën der I terwijl verwacht mag worden, dat'de dienstjaren 1951 en 1952 ook een ba tig saldo zullen hebben. Begrotingen taken van dienst .De begroting voor de gem.- dienst voor Sociale Zaken geeft geen grote veranderingen te zien. De wijziging van de steunnormen zijn nog steeds in een stadium van voorbereiding. De post huishoudelijke zorg is opge voerd tot het waarschijnlijk reëel be nodigde bedrag, aangezien de po gingen om te geraken tot invoering van gezinszorg hebben gefaald door onvoldoende belangstelling. De begroting van het Gas- en Wa terbedrijf vertoont evenmin veel schommelingen. B. en W. wijzen hierbij op het feit, dat de opheffing van het productiebedrijf voor gas nog steeds in een stadium van voor bereiding is, alhoewel hieromtrent hopelijk spoedig uitgebreide mede delingen kunnen worden gedaan. De begroting van openbare wer ken wordt meer op een moderne leest geschoeid en aangepast aan het sys teem der moderne bedrijfsadminis tratie. Het nadelige s9ldo op deze begroting groot rond f 25.000,— door de gemeente uit te keren, verschilt practisch niet met het vorige jaar. Op de meer gedetailleerde cijfer hopen wij morgen terug t komen. LISSE (de Engel) Toneeluitvoering van „St. Gene- sius". Zondag gaf het bestuur van het parochiegebouw aan de Beek brug, de eerste toneeluitvoering aan haar donateurs. De pastoor, als gees telijk adviseur, opende de avond met een hartelijk woord van welkom aan allen, in het bijzonder hen, die hun steun gaven voor het onderhoud van het gebouw, dat door z'n ouderdom steeds meer onkosten zal vergen. Vervolgens wijdde hij uit over de toenemende ongodsdienstigheid in ons land en wees op de taak der ver enigingen, om met de Kerk het ver lorene weer terug te winnen. Door de steun aan het gebouw, waarin vele verenigingen onderdak hebben, werken de donateurs daaraan mede en de spreker hoopte dat hun aantal sterk zou groeien. Een welkom nieuwtje kon de pastoor nog mee delen, nl. dat de urgentieverklaring voor de uitbreiding van de kleuter school, in dit gebouw ondergebracht, eindelijk van Den Haag ontvangen was, al betekent het voorlopig niet meer dan een stap verder in de rich ting van het door vele moeders zo begeerde doel. Daarna trad de R.K. gemengde to neelvereniging „St. Genesius" voor 4 aiii het voetlicht met het uiterst leer- een aanzienlijke vermeerdering is en! uinhw"vtir il nöS6 W6g n^kwelültJ.'trSeCdwOVr0d0? ZdL'K. Z»» een f 230.000.1 aan normale «fsehrUvingj U tot"thema ?r52denobr/Ot,T0g00B0 braCiM' 1°g t. 150.000,- afgeschre- hun be2ie,d spel| gaven deze straat). Kapitaalposl^e Uit de begroting blijkt dat de ge meente een schuldenlast heeft van rond 8.230.200,— of 680— per inwoner. In 1952 is de schuld toege namen met 1.143 000.—, hetgeen een aanzienlijke vermeerdering hoofdzakelijk is besteed voor ven. Een bedrag van 2.375.8j-» 18 van de totale schuld moet als niet productieve schuld worden aange merkt, terwijl het resterende bedrag van 5.854.366,84 ondergebracht kan worden als geheel of gedeeltelijk pro ductieve schuld. Tegenover de schuld heeft de ge meente ook nog bezittingen. Aan grond, die verpacht is, heeft de ge meente 26.88.00 h.a., waarvan de huuropbrengst is begi'oot op f 4642,/6. Hierop rust 'n schuld van f 384.740.73 doch bij schatting van de werkelijke waarde zal vermoedelijk blijken, dat er een overwaarde is. De waarde van de onroerende gemeente-eigen dommen worden geschat op 750.000 Voorts heeft de gemeente nog een geblokkeerde reserve van 354.685,75 en een netto-batig saldo van 1050 en gemeente staan en vallen bij de re vroegere jaren van ruim 125.000, ervaren dilettanten juweeltjes van taferelen, die 't publiek de lange avond geboeid hielden. Uitstekend was ook de grime, verzorgd door de heer v. d. Pijl. Hopenlijk zal aan de décors .iets meer zorg besteed wor den bij de tweede uitvoering op Zondag 23 Nov. Enthousiast feliciteerde de geeste lijk adviseur „St. Genesius" met deze fijne uitvoering. Met een dankwoord voor al het goede, dat deze vereni ging onder de bezielende leiding van de heer D. Niekerk gedaan had, be sloot hij deze kostelijke avond. VALKENBURG Geboren: Jacoba, d. van H. J. Ouwersloot en M. van Egmond. Overleden: A. Zandbergen 81 J., weduwnaar van T. Vliegenthart. KATWIJK Overleg. Voor het slagersbedrijf is in deze gemeente een commissie van overleg samengesteld. Deze com missie is samengesteld uit de navol gende heren: Voor de werkgevers de heren D. J. Kleen, Kr. Hoek en H. de Mooy; voor de werknemers de heren: Z. van der Plas, D. Vooys en J. Brussee. De heer Kr. Hoek werd tot voorzitter gekozen, de heer J. Brussee tot secr.-penningm. -WH" AAN DEN RIIN Ouden van dagen. De ouden van dagen worden Woensdagavond in het Parochiehuis verrast door een filmvertoning. Daarbij wordt o.m. in herinnering gebracht de mooie reis die zij 1.1. zomer gemaakt hebben. Daar gaan ze natuurlijk allen naar zien. Winkelweek. De winkeliers in Katwijk aan den Rijn gaan weer een winkelweek houden. En "een die klinkt als een Jtlok want vrijwel alle winkeliers doen aan deze actie mee in tegenstelling met vorige jaren toen enkele nog wat wilden „af wachten". Doorlichting. Het'Comité Door lichting der bevolking te Katwijk vergaderde onder leiding van dokter Borleffs. Na een openingswoord gaf de vorzitter een verslag van wat tot op heden bereikt ls en wat het co mité verder te doen staat. Op 1 De cember zal met de doorlichting be gonnen worden, eerst te Katwijk aan Zee en de eerste 8 dagen de school kinderen-, daarna de oudere. Op 18 Dec. denkt men daarmee gereed te zijn. Voor doorlichting hebben zich tot op heden te Katwijk aan Zee opgegeven 14061 personen. Voor Katwijk aan den Rijn zijn de cijfers nog niet bekend. De doorlichting zal plaats hebben te Katwijk aan Zee in het Herv. Weeshuis en te Katwijk aan den Rijn in het Parochiehuis van 9—12 en van 2 u. tot kwart over 4. Voor die niet overdag kunnen komen is er des avonds nog gelegenheid op Dinsdag en Donderdag van 7 u. tot 9.15 uur. De penningmeester, de heer Blinkxma, deelde mede dat bijge dragen was een bedrag van 12.300 met een uitgave van ruim f 400, Na 2 Jan. komt Katwijk aan den Rijn aan de beurt. Ieder krijgt hier voor een oproeping. NOOK WIÏKER HOUT Donateursuitvoerirg JAJA Voor een stampvolle zaal donateurs en dontrices heeft de R.K. Gem. Toneel vereniging „JAJA" het toneelspel „Pinky, het blanke negermeisje," 'n bewerking van de gelijknamige ro man van Cid Ricket Sumner, op de planken gebracht. En JAJA heeft het goed gedaan, zeker als wij in aan merking nemen, dat het gekozen stuk zware eisen zware eisen stelt en het voor de vereniging een première was. Wij worden door de s-chrijver mee genomen naar de Zuidelijke Staten van Nnord Amerika, waar de negers nog volledig onderdrukt worden, waar de negers in grote armoede in hutten leven en waar do kinder sterfte nog onrustbarend is, omdat elke hygiënische en medische ver zorging ontbreekt. Pinky is een half bloed negermeisje, grootgebracht door haar grootmoeder, die haar op haar 14e jaar van hors gestuurd heeft om ongeleid te worden tot verpleeg ster. In het Noorden merkt niemand, dat zij een negerin is Zij- zelf tracht dit ook te vergeten, totdat de liefde in haar leven komt. Nu moet zij met recht kleur bekennen. Zij durft dit niet en vlucht naar haar grootje, te- ru#. Onder de negers voelt zij zich echter nu ook niet meer thuis. Zij voert een hevige strijd met zichzelf en haar omgeving, maar ten slotte weten haar grootje, dokter Joe, rechter Walker en vooral Miss Emm', haar tot het juiste inzicht te bren gen. Tot dit inzicht komt Pinky in het tweede bedrijf Dit bedrijf vonden wij dan ook verreweg het beste van de drie. Dit neemt niet weg ciat ook in de beide andere bedrijven de spe lers de zaal voortdurend wisten te boeien Pinky werd buitengewoon goed gespeeld. Zij was rolvast, waar het bij enkele anderen wel eens aan mankeerde. Vooral in het 3e bedrijf had zij zich zo volledig vereenzelvigd met Pinky, dat zij de toeschouwers vooral de inwendige strijd volkomen duidelijk maakte. Ook Grootje, met haar vastomliind levensdoel en haar grote geloof in de rechtvaardigheid van God, kwam prachtig over het- voetlicht, Afzonderlijke vermelding verdient zeker ook Rosalia, de venij nige, jaloerse negerin, terwijl de prachtfiguur van tante Erom, die bitse oude tante met haar gouden hart, het 2e bedrijf tot iets bijzon ders maakte. Wij kunnen niet alle rollen vermelden. Ze werden niet alle even sterk gespeeld, maar de goede prestatie van het geheel doet alle detail critiek spoedig vergeten. De decors waren weer prima ver zorgd. Alleen was het jammer, dat de wisseling zoveel tijd vergde. Het late aanvangsuur buiten de schuld van de vereniging en de lange pauzes maakten echter, dat het reeds nacht was, eer het laatste bedrijf be ginnen kon. Dat ondanks het late uur slechts een enkeling de zaal verliet, voordat het laatste woord op het toneel ge sproken was, bewijst wel, hoezeer JAJA met hoar spel ook ditmaal weer het .publiek heeft weten te boeien. Het debuut van JAJA in dit sei zoen, waar natuurlijk na de reeds door de andere verenigingen gegeven uitvoeringen met spanning naar werd uitgezien, is geslaagd. Stuk, spel, decors en grime, alles kon de toets der critiek weer glansrijk doorstaan. Jammer voor publiek en spelers, dat de uitvoering niet her haald kan worden. DE ZILK „Anucitia". Onze R.K. Toneel vereniging „Amicitia" gaf Zondag- (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND KOUD. Overwegend zwaar bewolkt met later óp de dag kans op eni ge neerslag. Matige wind tussen Oost en Noord-Oost. Temperatu ren om het vriespunt. 19 Nov. zon op 8.07 en onder 16.43; maan op 10.52 en onder 17.36 uur Het uneeï in Eukajia De weerrapporten van hedenruor- gen 7 uur luiden: weeif temp. OSLO geheel bew. ,3 C. STOCKHOLM zwaar bew. ,1 f, KOPENHAGEN gehee] bew. 3 LONDEN zwaar bew. I AMSTERDAM zwaar bew. ,0 BRUSSEL nevel ,2 PARIJS gehee] bew. 0 i. NICE geheel bew. •3 BORDEAUX geheel bew. WARSCHAU mist 3 ZURICH nevel —.4 avond- in Flora te Hillegom een op voering van: „Als de kinderen maar eens groot zijn" van Kees Spierings. De belangstelling was groot en er werd goed gespeeld. Na afloop was er een gezellig samenzijn. Personalia. De heren C. J. de Winter en C. J. Hogerwerf slaagden na twee jaar studie voor het examen wachtmeester der Reserva-Rijks- politie. K.A.B. De afd. Zilk hield Vrij- dagavond een ledenvergadering in café Klinkenberg. Gunstig werd be slist op een verzoek van de R.K Mid denstand om de kinderen van de leden te doeri aansluiten bij het kin derfeest der K.A.B, Gunstig werd ge adviseerd inzake een bezinnings- avtfnd en sociale Zondag in samen werking met de R.lfc. Middenstand en eventueel de L.T.B. Het jaarlijkse propaganda-feest wenst het bestuur wegens de hoge kosten te doen vervallen. Dit vond veel bezwaar; men dacht de kosten door een klein entrée te kunnen be strijden. Het bestuur zal zich nader bezinnen. Hierna hield de heer v. d. Veldt een inleiding over: „100 Jaar Krom staf in Nederland". Tot slot werd nog van gedachten gewisseld over een- eigen toneelgroep. SASSENHEIM Er op, of er onder". Gisteren middag om pl.m. 3 uur reed op de Hoofdstraat even voorbij de Floris- schoutenstraat een zware vrachtwa gen van de L.S.K. met erachter een kleine Renault. Beide gingen rich ting Leiden. De buldog van de Lucht strijdkrachten moest links uithalen voor een stilstaande auto. -Het klei ne dwerghondje, bemand met dame en heer wilde toen juist passeren, maar, o jé, er kwam een tegenligger. Er op of er onder, dacht de dwerg auto en probeerde onder de zware L. K.-wagen te kruipen. Het ging niet. De bumper drong de kleine wagen binnen, die deze vracht niet kon houden. Vanaf zijn hoge zitplaats voelde de chauffeur van de vrachtwagen „iets" aan zijn voorwiel en stopte. De zijkant van het autootje was da nig vernield. Door „de kou" zat „zij", dicht bij „hij" en zo verklaarde men ook dat de dame totaal geen duw van de bumper, noch enig letsel had op gelopen. Garage Bakker sleepte het dingetje weg, terwijl beide bestuur ders werden uitgenodigd op „de thee" in het politiebureau. OEGSTGEEST Openingsavond Kath. Jongeren, Het was een gi-ie schare manne lijke en vrouwelijke jeugd, die zich in het paroohienuis haa verzameld, aldus gehooi ge /end aan de op roep van pastoor Looyaard. Deze drukte in zijn welkomstwoord dan ook zijn grote blijdschap uit over deze opkomst én onthulde het plan om door het hounen van regelmatige bijeenkomsten wat meer gang te brengen in de jeugd van Kerkwerve boven 17 jaar. Er zit een lek in de band en deze moe; nu goed gerepa reerd en opgepompt worden. De fak kel van het nieuwe leven moet in jonge handen worden gelegd en dit hopen we te bei eiken door het or ganiseren van geregelde bijeenkom sten, die natuurlijk niet alle een uit gesproken gezelligheidskarakter zul len kunnen dragen, doch waar ook eens problemen tei tafel zullen ko men, aldus jpreker. Daarna was het woord aan het to neelgezelschap „De Gastspelers", dat op uitstekende wijze drie éénacters voor het voetlicht bracht, namelijk „Als de klok drie heeft geslagen", „De sportman" n „De dubbelgan ger zeer tot genogen van de aan wezigen, die er zich uitstekend mee hebben geamuseerd. De sketches werden afgewisseld door muziek, ter wij] kapelaan van Ba'lgooy, die dit balletje had opgegooid om te zien of het zou gaan rollen, tussen de bedrijven door ook even een plei dooi hield voer een Oegstgeester Jeugdgemeenschap en voor 28 De cember een oliebollen-avond aan kondigde. Na het toneel werd door de band dansmuziek verstrekt en was er een zeer geanimeerd bal tot omstreeks middernacht.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2