SteftridóeSoutwwX aürii De beruchte kwestie der krijgsgevangenen f£)c anfuóten in Zuid-CLftika Eisenhower naar Europa 7 Rumoer om het bureau van Lie Een vreemde vergissing HET SPOORWEGONGELUK NABIJ SCHIEDAM Fa. J. N. GEIJER Typhoon teistert Formosa Prins Bernhard te Lima aangekomen Zuid-Afrika's rassenpolitiek Dr Patijn over het ingewikkelde vraagstuk Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 44ste JAARGANG V No. 12741 Papengracht 32» Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.—- p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 AFRIKA IN BRAND Afrika staat in brand, riep dezer dagen de Pakistaanse ge delegeerde bij de Verenigde Naties, professor Bokhari, uit, toen hij in de speciale politieke commissie sprak over het door achttien landen inge diende voorstel om een commissie in j te stellen tot bestudering van de Zuid-Afrikaanse rassenpolitiek. Hij vreesde, dat deze brand wel eens zou kunnen overslaan en leiden tot een algemene oorlog tussen blan ken en niet-blanken over de hele wereld. De reeds bestaande strijd tus sen blank en niet-blank vond hij zelfs veel belangrijker dan de tegen stelling tussen de communisten en de Westerse wereld, welke op het ogenblik de wereldpolitiek beheerst. Men mag dat misschien overdre ven vinden, maar de gebeurienissen in Marokko, in Tunis, in 0 Egypte, in Kenya (Mau Mau) en in Zuid-Afrika zijn inderdaad tekenen aan de wand, welke wijzen op de nadering van een vloedgolf, welke over de wereld dreigt te spoelen en het aanschijn der aarde wellicht veranderen zal. Tot nu toe hebben de gekleurde volken de superioriteit van de blan ken erkend en hebben zij zich on derworpen aan hun leiding. Maar wat zal er gebeuren, als de niet- blanken het hoofd in de nek werpen en steunend op hun aantal wraak nemen op de blanken voor al het werkelijke en al het vermeende kv/aad, dat hun is aangedaan? In Azië hebben verscheidene vol ken reeds hun lot in eigen hand ge nomen en men vraagt zich wel eens af, of zij het nu zoveel beter heb ben. In principe behoeft geen volk zijn rug te krommen onder het juk van een vreemde overheerser, maar het kan zijn, dat zij te vroeg hun onafhankelijkheid verkrijgen, zonder de nodige politieke rijpheid te bezit ten. Voor de Aziatische volken mag men daarover redetwisten, maar het lijkt ons niet voor betwisting vat baar, dat de Afrikanen er zeker nog niet rijp voor zijn. „Met welk recht treedt de Euro peaan de inlander tegemoet met een geweer in de éne en een zweep in de andere hand en zegt tegen hem: Ik ben veel beter dan jij", vraagt prof. Bokhari met pathos. Zonder thans op de rechtsgrond van kolonisatie in het algemeen in te gaan, zouden wij in het concrete geval kunnen antwoorden: met- het recht dat ieder heeft om een onheil te voorkomen een recht dat zelfs een plicht is. H-et is gemakkelijk in pathetische bewoordingen een schril beeld te schetsen /an het leed der arme bra ve inboorlingen en de machtswel lust van de razende en tierende Euro- 1 peaan, maar zó ligt het 'probleem j niet. Het probleem is: hoe kan blank en zwart vreedzaam naast en met i elkander leven en hoe kan de ontwik- j keling van de cultuur der zwarten in j goede banen worden geleid. IN TIJDEN VAN RUST is dat reeds een geducht probleem, in welks op lossing de blanken gefaald hebben. Doch in tijden van onrust komt er nog een extra puzzle bij, n.l. hoe onderdrukt men die onrust zonder nieuwe brandstof van haat op te sta pelen en nieuwe haarden van on rust te kweken? Moet geweld won den gebruikt of moet men toege ven? In Zuid-Afrika is Malan er klaar blijkelijk niet in geslaagd om het juiste middel te vinden; hij heeft met zijn apartheid wetten geen ordelijke j en vreedzame samenleving ISRAËL DIENT COMPROMISVOORSTEL IN Israël heeft Vrijdag bij monde van Abba Eban in de politieke commis sie der Algemene Vergadering der Ver. Naties een uit tien punten be staand plan ingediend, dat beoogt de impasse in de krijgsgevangenkwestie te verbreken. Het plan poogt tegemoet te komen aan het Westelijke standpunt, dat de krijgsgevangenen in Korea niet ge dwongen worden naar hun eigen land terug te keren, maar tegelijkertijd aan de bezwaren van de Noordelij ken, dat de gevangenen niet met geweld vastgehouden moeten wor den. pen. En zó gevaarlijk wordt de situa tie geacht, dat de Verenigde Naties besloten hebben er eens ampel en breed over te p. aten. Het initiatief is uitgegaan van de niet blanken nl. van de landen Pakistan, Afghani stan, Bolivia, Bi :ma, Egypte, Ethio pië, Guatemala, Haiti, India, Indone sië, Irak, Iran, Lioanon, Liberia, Phi- lippijnen, Syrië, Saoedi-Arabie en Jemen. De meerderheid van de Verenig de Naties heeft gemeend, dit initia tief niet te moeten afwijken, of schoon de Unie va.. Zuid-Afrika er te gen protesteerde, omdat het hier een zg. zuiver binnenlandse aangele genheid zou betreffen. Het standpunt van de Nederlandse delegatie is dat het geval twijfel achtig is en „twijfelachtige rechts- punten dienen te worden onder zocht door ee rechtscollege", zeide de Nederlandse minister Luns. „Er zit ook een kant van mensen rechten aar. dit ondei-werp en vol gens sommigen zou dit tot gevolg hebben dat de Algemene Vergadering wel competent is on zich er mee te bemoeien. Er zijn inderdaad kwes ties, die door de competentiebeper kingen heen kunnen snijden er waarbij men zici dus moet afvra gen, welke kant van de zaak over heerst. Dit is des te meer reden om zulk een kwest'c aan het Interna tionale Hof vooi te leggen." Wij voor ons zijn geneigd om die competentie-kwestie niet al te hoog aan te slaan. Indertijd heeft Neder land zich ook verzet tegen de be handeling van de Indonesische kwes tie door de Veiligheidsraad met het argument, dat he' een binnenlandse aangelegenheid was. Toen de Veilig heidsraad dat argument verwierp, hebben wij er ons bij neergelegd. Deze keer kunnen wij ons in groter gemoedsrustneerleggen bij een eventuele competent-verklaring op de eerste plaats omdat.de kwestie ons niett rechtstreeks aangaat en op de tweede plaats omdat wij niet gelo ven, dat het probleem kan worden opgelost, noch door de Verenigde Na ties noch door welke andere instan tie ook. Het probleem van d verhouding tussen blank en niet-blank is uitermate moeilijk, dat een politiek college als de UNC bezwaarlik de oplossing kan aargeven. Men zal wat in de ruimte praten en een commissie benoemen, die nergens toegang krijgt en dus niets kan uit richten en daarme.- loopt de ge schiedenis dan dood. Maar de wrij ving tussen de --warten, die steeds groter eisen zullen stellen, en de blanken, wier positie ernstig be dreigd wordt, zal voort blijven groeien tot de tijdei- rijp zijn. Het plan beveelt aan, dat er een gemeenschappelijk lichaam zal wor den gevormd met wederzijds goed vinden van de onderhandelende par tijen, „dat zou moete beslissen over de eisen en de argumenten der ge vangenen, die geen gebruik willen maken van hun recht op repatrië* ring". „Wij twijfelen er niet aan, dat de beste manier zou zijn de krijgsge- vangnen over te brengen naar de neutrale zóne, van waaruit hun uit eindelijke bestemming kan worden vastgesteld", aldiu. Eban. Sir Mohammed Zafroellan Chan, de minister van buitenlandse zaken van Pakistan, verklaarde. „Wij me nen. dat de strijd kan en moet wor den gestaakt, hmgende overeenstem ming over de kwestie der repatrië ring. Ik waag het te vragen hoeveel mensen er nog aan beide kanten moeten worden gedood, alvorens de ware betekenis van de conventie van Genève kan worden gevonden". Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard dat de Verenigde Staten geen „onvoorwaardelijke sta ken van het vuren" in Korea, zoals voorgesteld door de minister van bui tenlandse zaken van Pakistan, zou den aanvaarden. De Amerikaanse regering en het Amerikaanse volk wensen niet, dat er een wapenstilstand van kracht zou worden, voordat „het morele be ginsel" ten aanzien van krijgsge vangenen door at Noordelijken zou zijn aanvaard. In Washington gaan hardnekkige geruchten, dat generaal Eisenhower vóór zijn ambtsaanvaarding op 20 Januari ook nog een reis door Euro pa zal maken. In dat geval zou zich de grondwettelijke vraag voordoen, of Eisenhower, als gekozen president, toestemming van het Congres moet hebben om het Amerikaanse grond gebied te verlaten. De Westduitse partisanen-organisatie De gefengde Duits-Amerikaanse commissie van onderzoek naar een door Amerikanen gesteunde partisa- nenorganisatie in de Westduitse staat Hessen heeft haar werkzaamheden geschorst, omdat men het onderling niet eens kon worden, aldus heeft een woordvoerder vai de Amerikaan se Hoge Commissie te Bonn ver klaard. Premier Zinn van Hessen, die op 8 October het bestaan van de or ganisatie onthulde, is verantwoorde lijk voor de schorsing, zo voegde hij hieraan toe. De werkzaamheden waren reeds een maand geleden gestaakt. Sinds dien hadden de Duitse en Ameri kaanse afgevaardigden besproken hoe het mislukken van het onderzoek der commissie het best tegenover de pers zou kunnen worden verklaard. Naar het Westduitse persbureau D.P.A. Vrijdag verklaarde te heb ben vernomen, was een van de oorza ken van het falen der commissie, dat de Amerikanen weigerden Ameri kaanse legerofficieren, de bij de vor ming van de partisanenorganisatie betrokken waren, voor de commissie te laten getuigen. Waarom was Feller overspannen De vrijwillig gekozen dood van Abraham H. Feller, de medewerker van Trygve Liê, is aanleiding gewor den tot een verbitterde uitwisseling van beschuldigingen tussen Lie en andere UNO-functionarissen en en kele Amerikaanse senatoren. Dra Ralph Bunche, directeur van de beheerschapsafdeling van de Ver. Naties, verklaarde gisteren nog, dat de Amerikaanse druk op het UNO- personeel tot Feller's geestestoestand had bijgedragen. Feller had opdracht als verbin dingsman op te treden tussen het UNO-secretariaat en de gommissie- McCarran uit het Amerikaanse Con gres, die een onderzoek instelt naar eventuele onbetrouwbare elementen onder het Amerikaanse personeel van de UNO. Feller kwam tot zijn daad nadat hij gisteren bezoek had gehad van drie leden van deze commissie. „Feller was overspannen en over werkt bij zijn pogingen, Amerikaan se leden van het UNO-secretariaat te verdedigen tegen discriminerende laster en overdreven beschuldigin gen", zo verklaarde de secretaris-ge neraal van de UNO zodra hij van Fel ler's dood hoorde. Doch drie senatoren, die deel uit maken van de commissie-McGarran Sinds enige tijd zijn de onlusten in de Kaapprovincie weer in alle hevigheid opgelaaid. Overal in Zuid-Afrika heerst angst, niet alleen onder de Euro peanen, maar ook onder de vredelievende niet-blanken. In Oost-Londen een oavenstad, ontstonden gevechten tussen politie en niet-blanken, die uitlie pen op schietpartijen, waarbij negen personen werden gedood en minstens 35 gewond. Gebouwen en kerken werden beschadigd, een non kwam in de vlammen van haar auto om. Een verdachte, die zojuist is gearresteerd, j ivordt in het politiewagentje zwaar bewaakt. De Amerikaanse autoriteiten .in Duitsland hebben met het schaam rood op de kaken moet toegeven, dat zij 200 duizend mark hebben be steed aan de publicatie van een leer boek over de wereldgeschiedenis, dat door een communist geschreven en van communistische propaganda doortrokken is. Het onheil werd pas ontdekt toen 9200 exemplaren aan de Amerikaanse hoge commissie wa ren afgeleverd en 1100 aan door Amerikanen beheerde leeszalen in West-Duitsland. Een Duitse ambte naar bracht de zaak aan het licht. Nadat hij zich met klimmende ver bazing door het werk heen had ge worsteld telegrafeerde hij aan de Hoge Commissie: „Hoe heb ik het De Amerikanen hadden het schrij ven van het boek opgedragen aan Arno Peters en zijn vrouw. Peters, een 36-jarige oud-journalist is thans als lid van de communistische partij ontmaskerd. Zijn boek wpmelt van pro-communistische, anti-democra tische en anti-katholieke vooroorde len; het bevat ook een ruime portie anti-semitisme. De Hoge Commissaris legde giste ren beslag op alle ontvangen exem plaren, maar Peters heeft voor eigen rekening een groot aantal exempla ren van zijn „synchronoptische we reldgeschiedenis" laten bijdrukken. De oud-journalist had voor zijn werk 57 duizend mark ontvangen. Minis ters van onderwijs van vier Duitse staten en een aantal hoogleraren hebben het boek goedgekeurd zonder in werkelijkheid inzage genomen te hebben van het gehele manuscript. De Hoge Commissie geeft toe, dat ook zij het boek blindelings geaccep teerd heeft. noemden Lie's verklaring onverant woordelijk. „Onze commissie moet on derzoeken, of er onder de Ameri kaanse leden van het UNO-personeel lieden zijn, die een bedreiging van de binnenlandse veiligheid der V.S. vormen. Hoewel het onderzoek eerst pas is begonnen, hebben wij reeds een lange rij van UNÓ-functionaris- sén voor ons zien verschijnen, die weigeren te ontkennen, dat zij lid zijn van de communistische partij en die in sommige gevallen gewei gerd hebben te zeggen, of zij betrok ken zijn geweest bij spionnage tegen de V.S.", aldus de senatoren Eastland, Ferguson en Smith. Feller was vroeger een van de me dewerkers van Alger Hiss, een amb tenaar van het State Department, die nu wegens meineed tijdens 'n com munistenproces gevangen zit. Hij is tevens de tweede medewerker van Hiss, die een gewelddadige dood is gestorven. De andv was Laurence Duggan, eveneens een ambtenaar van het State Department, die in 1948 van de 16e verdieping naar beneden viel. Einstein president van Israël? Het Israëlische Avondblad Maariv heeft gisteren voorgesteld, professor Albert Einstein te benoemen rot op volger van pfesident Chaim Weiz- mann. In kringen, die in nauwe betrek king staan tot de familie van Weiz- mann, heeft men eens te kennen ge geven, dat men Einstein gaarne pre sident van Israel zou zien. Hij behoort aan ons, niet aan de universiteit van Princeton, aldus de hoofd-redacteur van het blad, dr. Ezriel Carlebach. Het blad schreef, dat het feit dat Einstein geen Israëlisch burger was, geen bezwaar behoefde te zijn, om dat Weizmann voor zijn benoeming tot president immers Brits burger was. Zoals gisteren reeds gemeld, liep nabij het station Schiedam een lege electrische personentrein door onbe kende oorzaak op een stilstaande goederentrein. De electrische trein ontspoorde en kantelde tegen een dijk. De bestuurder van de electri sche trein werd met een beenbreuk en ribfractuur in het ziekenhuis op genomen. De foto toont een over zicht van de ravage. MALAN BERUST De regering van Zuid-Afrika zal de uitspraak van het Hof van Appèl, dat het nieuwe „parlementaire hoogge rechtshof" onwettig is, aanvaarden. Aldus verklaarde gisteravond pre mier Malan in een toespraak. Nieuwe vulkanen Vijftien mijlen ten Noorden van de Westelijke Salomonseilanden is een vulkaan uit zee opgerezen, die een hoogte heeft van nog geen vijf meter. De ontdekker van de vulkaan, de gezagvoerder van het motorschip Malolo heeft er foto's van gemaakt en de positie opgenomen. Dp berg is vreemd van uiterlijk: dertig meter lang en zes beter breed. Het is niet bekend óf de geboorte van de vulkaan samenhangt met de aard- en zeebevingen die zich op 9 en 10 November hebben voorgedaan in hetzelfde deel van de Stille Zuid zee. Twee dagen geleden heeft een op nemingsvaartuig van de Japanse re gering het ontstaan gemeld van twee nieuwe vulkanen op ongeveer twee honderd mijlen ten Zuiden van To kio, vele honderden mijlen ten Noor den van de Salomons-eilanden. Aansluiten. Geboortekaartjes Doopkaarsen Een grote sortering vindt U bij BOTERMARKT 26 - LEIDEN Op Formosa heeft gistex-en een wervelstorm huisgehouden, die enige honderden slachtoffers heeft ge maakt. Het zal nog een paar dagen duren voor men precies weet hoe veel doden en gewonden er zijn. In het gebied rondom de havenstad Kaohsioeng alleen al heeft men der tig doden en tweehonderd gewonden geteld. Vijfhonderd huizen zijn er verwoest. Aardverschuivingen heb ben het spoorwegverkeer ontwricht en vele wegen zijn onbegaanbaar ge worden. Telefoon- en telegraafver bindingen zijn verbroken. VAN VERLOF IN DE DOOD. De Amerikaanse luchtmacht groep Verre Oosten heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat een transportvliegtuig met 37 militairen aan boord, die van verlof in Japai terugkeerden, 30 ki lometer ten Oosten van Seoel is neergestort. Alle inzittenden, met in begrip van de zeven leden der be manning, kwamen om het leven. BEZOEK AAN DE PRESIDENT Prins Bernhard is gisteren per vliegtuig uit Quito te Lima aangeko men. Op het vliegveld van de Peru viaanse hoofdstad is Prins Bern hard een grootse ontvangst bereid. Van uit het vliegtuig had men reeds gezien, hoe een complaet bataljon in fanterie werd opgesteld. Van de ere wacht maakte ook de garde van president van Peru deel uit. De Nederlandse afgevaardigde bij i de Zuid-Afrikaanse regering tracht de Verenigde Naties dr. C. L. Patijn de inheemsen op het laagste bescha- lieeft gisteren in de speciale politie-1 vingspeil te houden. commissie gesproken over de Zuid-Afrikaanse rassenpolitiek. „Het zou onjuist zijn met het oog op het Handvest en in de ogen van de wereld, als wij zouden weigeren een zaak te bespreken, die velen ver buiten de grenzen van Zuid-Afrika duidelijk verontrust en die haar schaduw werpt over andere plaat sen, waar mensen van verschillend ras tezamen leven. Maar de critiek van de Verenigde Naties over de ras- sentoestand in Zuid-Afrika zou meer gewicht in de schaal leggen, als de Sprekers in het debat enkele van hun éigen binnenlandse problemen niet over het hoofd wilden zien", aldus dr. Patijn. Spr. zei, dat in Zuid-Afrika veel wordt gedaan voor het welzijn van de gekleurde bevolking, veel meer dan de meeste critici weten. Het was niet waar, zoals de vertegenwoordi ger van Pakistan, Bokhari, zei, dat De rassenkwestie is ook veel ge compliceerder dan vele buitenstaan ders weten. Het is misschien zelfs mogelijk, dat een of andere vorm van scheiding van de verschillende be volkingsgroepen grotere mogelijkhe den voor haar ontwikkeling opent. Rassenscheiding behoeft nog geen schending van de mensenrechten te betekenen en kan de enige blijvende oplossing bieden van het ingewik kelde rassenprobleem. Dr. Patijn zeide evenwel, dat het Nederlandse volk het steeds moei lijker vindt de rassenpolitiek van de Zuid-Afrikaanse regering te begrij pen. Zij kon het denkbeeld van een politieke, economische en juridische scheiding niet aanvaarden. Dr. Patijn was er niet zeker van, of de Assemblee wel het recht heeft in deze aanbevelingen te doen. Daar om zou Nederland zich onthouden bij de stemming over de gezamen lijke ontwerpresolutie. Na de ontvangst door de Peruviaan se minister van oorlog en de minis ter van buitenlandse zaken en de inspectie van di erewacht verliet de Prins het vliegtuig, luide toegejuicht door leden van de Nederlandse kolo nie, die op het vliegveld aanwezig waren en die van hun aanwezigheid blijk gaven door te zwaaien met Nederlandse vlaggetjes. In de me nigte herkende Prins Bernhard zijn nicht Eleanor Ratibor. Reeds een half uur na de landing hadden de Prins en zijn gevolg de „Country Club", waar zij tot 20 No vember zullen verblijven, bereikt. Om vijf uur verliet Prins Bern hard in een open rijtuig, geëscorteerd door lanciers gekleed in zwarte jas en rode broek en met een gouden helm op, van de garde van president Odria, de club voor een bezoek aan de president. Minder bollen naar Engeland De Engelse minister van hapdel heeft gisteren aangekondigd, dat En geland in de eerste helft van 1953 zijn invoer van bloembollen en bloemknollcn zal beperken tot een waarde van 275.000 pond sterling. De invoer van bloembollen en -knollen uit Frankrijk en België zal een waarde van ten hoogste resp. 5.000 en 10.000 pond sterling mogen heb ben. JiavteCtje Degene,die afgeeft op een afwe zige vriend, kan men niet vertrou wen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1