DUINSTREEK Lisse krijgt 2de Hollands Glorie Klaproosdag fZ)e wandextifke aaantwien aan Jiappie Jiapffjy, LORRIE VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 0E LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Opzet nog grootser dan in voorjaar 1949 Het kan in Lisse maar niet op! Terwijl men daar over evenementen van groot formaat waarlijk geen klagen heeft denk maar aan de Keukenhof en de Bloemlust-tentoonstellingen! is deze week het bericht uit de lucht komen vallen, dat het comité „Lisse Vooruit" voor het a.s voorjaar weer een Hollands Glorie hoopt te organiseren. En ihen wil het kennelijk nog grootser doen dan in 1949. Dat is, om U de waarheid te zeggen, heel wat! Reeds toen ging de middenstandstentoonstelling in vele kolommen door de dagbladen en registreerde men ruim dertig duizend bezoekers Evenals toen zal de expositie weer in de zalen van de HOBAHO worden gehouden. De oppervlakte zal meer vierkante meters bedragen dan in 1949 en bovendien heeft men zich nu ook een organisator aangemeten: de heer J. de Bont uit lüburg, die al enige van dergelijke tentoonstellingen met groot succes heeft georganiseerd. De heer De Bont komt dicht bij het vuur zitten. Van heden af heeft hij zijn intrek genomen in „De Nachtegaal" om de plannen in elkaar te zetten. De tentoonstelling begint in Maart één dag voor de opening van de Keukenhof en blijft tien dagen ppen. nssE Vreemdelingen op de Keukenhof Keukenhof heeft al vreemdelingen op de thee gehad. Terwijl de regen op een typisch Hollandse manier uit een asgrauwe lucht kletterde, arri veerde een bus met vijftien scouts van de Compagnia Italiana Turissi- mo. Een instelling, die volgens Hol landse begrippen het midden houdt tussen een combinatie van reisbu- reaux en de ANVVD. De heren kwa men eens kijken, wat men het Ita liaanse publiek in het a.s. voorjaar aan vermakelijkheden en beziens waardigheden kan voorzetten. Het gezelschap zal vier dagen door Hol land toeren. Onder andere stond ook een bezoek aan de Flora te Heem stede op het programma. NOORD WTTK Pinda's groeien ook in de Bollenstreek van het type, zoals rechts voor het raadhuis staan. Bovendien zal een overspanning worden aa.ngebracht boven het kruispunt H. Geestweg— Wilhelminastraat. b. Zwarteweg tot het laantje naar de boerderij van de Verenigde Cul turen te plaats 12 lichtmasten, uit te voeren met H.P.L.-lampen. Bovendien bij het kruispunt He renwegZwarteweg een verlichting aan te brengen als bij het kruispunt HerenwegBeeklaan. c. Hoofdstraat te plaatsen 15 pa len en 3 overspanningen, verlichting door middel van gewoon gloeilamp- licht. d. Nieuwe Zeeweg vanaf Duinweg tot Hoofdstraat en de Huis ter Duin straat te plaatsen 24 palen, verlich ting door middel van H.P.L -lampen. e. Duinweg en N. Zeeweg tot Piet Heinstraat te plaatsen 7 palen, ver lichting eveneens met H.P.L.-lampeu. Voor de omschreven objecten wordt door B. en W. een crediet aan gevraagd van ƒ47.200. MORGEN: In Nederland liggen dertigduizend geallieerde militairer begraven. Der tigduizend soldaten, die hier vochten en sneuvelden voor onze vrijheid. En die zelfs niet thuiskwamen om in eigen grond te worden begraven. Na zeven jaar zijn vele schrijnen de oorlogswonden geheeld, zijn de littekens zichtbaar gebleven, maar de tragiek van de soldaat die ver van zijn land en zijn familie begraven ligt, is even aangrijpend gebleven voor iedere bezoeker van de oorlogskerk hoven in ons land. Het is duidelijk dat wij met deze tragische erfenis van een niets ont ziende oorlog een verplichting op ons genomen hebben, waaraan de tijd niets kan veranderen. Zolang de gra ven van onze bevrijders zich op Ne derlandse bodem bevinden hebben wij de plicht, of liever de eretaak, ons het lot van de nabestaanden dier dapperen aan te trekken en te verzachten. En die taak wordt ons wel zeer licht gemaakt. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité treedt in deze op als verte genwoordiger van het Nederlandse volk. Het onderhoudt contact met de nabestaanden, het stimuleert de briefwisseling tussen graf-adoptanten en de familie in het buitenland, het stelt foto's van de graven beschik baar en het organiseert pelgrims tochten en individuele bezoeken van de nabestaanden aan de graven van hun dierbare doden Het is wel het minste wat wy doen kunnen. Er wordt wat troost en berusting ge bracht in rouwende gezinnen, die nu de zekerheid krijgen, dat het verre graf van man, vader, broer of zoon, dat ze eens hebben mogen bezoeken, met zorg en liefde omringd achter blijft. Dit werk van menselijkheid en dankbaarheid, dat bovendien van grote waarde is voor het vriendschap pelijk contact tussen verschillende volkeren, eist eenmal per paar de aandacht en belangstelling van het Nederlandse volk. Dat is op Klap roosdag, wanneer de geallieerde do den uit beide wereldoorlogen her dacht worden en een collecte plaats vindt, waaruit het Nederlands Oor logsgraven Somité zijn activiteit voor het komende jaar moet bekostigen. Het is ons aller taak die collecte te doen slagen en iedereen moet het zich tot een eer rekenen op Zaterdag 15 November as. met een klaproos getooid te gaan. Hij of zij bewijst daar dan de verplichting te kennen, die wij allen moeten blijven gevoe len voor onze bevrijders in het al gemeen en vooi de gesneuvelden van onze bevrijders in het bijzonder. SMOKKELHANDEL OP KOFFIE- BANDEN. In de omgeving van Aken zijn Duitse douanebeambten een nieuwe smokkeltruc op het spoor gekomen, dank zij het feit, dat zij verdenking opvatten tegen een Belgische perso nenauto, die opvallend langzaam reed. Die auto kon ook moeilijk hard vooruit, want het onderzoek wees uit, dat deze auto zich voortbewoog opkoffiebanden. De vier binnen banden bleken ieder ruim twintig kilogram te bevatten. Waarschijnlijk reisde de eigenaar van de auto reeds vaker „op koffie" van België naar Duitsland. Dat leidt men tenminste af uit het feit, dat de binnenbanden stuk voor stuk op vijf plaatsen wa ren open gesneden en weer dicht ge plakt. OPOE WEER OP 'T OORLOGSPAD De kalm en waardig optredende dame van ongeveer zestig jaar, klein en grijs, die, als gemeld, op zekere dag een bankfiliaaal te Los Angeles binnenging, rustig naar de kassier schreed, hem een tas voorhield en hem vriendelijk uitnodigde deze met dollarbiljetten te vullen, terwijl zij met een revolver kracht aan haar verzoek bijzette, is opnieuw op het oorlogspad. De in een blauw mantel geklede bankroofster betrad Woensdag de „Union Bank and Trust Company", begaf zich naar het hokje van een kassierster en schoof deze een brief je toe, waarop stond: „Handel op na tuurlijke wijze. Geef mij al uw geld en maak pas na tien minuten alarm'.' Nadat uit verschillende delen van ons land berichten zijn binnengeko men over pindateelt, blijkt thans ook, dat de heer J. J. Steenvoorden, bol- lenkweker te Noordwijk, reeds in 1951 daarin evensens met succes heeft geëxperimenteerd. Een hand vol gepelde pinda's van Javaanse origine heeft hij daartoe in het vroege voorjaar van 1951 in zijn on verwarmde kas gepoot en na onge veer vijf maanden had hij een be vredigende oogst Muizen, voor wie de pinda een verrukkelijke maaltijd betekent, hadden de opbrengst helaas tot de helft gereduceerd. Wat na de consumptie overbleef, ging dat jaar weer de grond in. De oogst was nu zo groot, dat de drie broers van de heer Steenvoorden inclusief hun ge zinnen zich lang tegoed hebben kun nen doen aan deze zo smakelijke vrucht. Door goede zorg heeft de kweker kunnen bereiken, dat de laatstgeoogste vruchten opmerkelijk veel groter waren dan die van de vorige oogst. VERBETERING STRAATVERLICHTING. B. en W. komen met een voorstel om een aanvang te maken met de verbetering van de straatverlichting. De volgende plannen zijn gemaakt. a. Voorstraat, Lindenplein en H. Geestweg van Wilhelminastraat tot Schiestraat, te plaatsen 45 lantaarns. Tegelijkertijd liet zij de verblufte kassierster op onopvallende wijze de revolver zien, die zij in haar hand had- De bedaagde bankroofster had we derom succes. Zij vertrok met twee duizend dollar buit. De vorige maal, op 17 October j.l. had zij zich op deze wijze 1-212 dollar toegeëigend. AUTOBEROVER IN ARREST. De politie te 's-Hertogenbosch heeft een zekere R. uit Tilburg gearres teerd, die er sinds vele maanden ge woonte van had gemaakt waarde volle pakketten uit wagens van Van Gend en Loos en uit goederenlood sen van deze firma te ontvreemden. De man, die thans L opgesloten, ope reerde in Den Bosch. Tilburg en Breda. De waarde van het gestolene beloopt een bedrag van ongeveer 2000.—. R. kon worden gearresteerd op aanwijzing van een autobewaker, die zag, hoe R. van een wagen van Van Geld en Loos een pakketje weghaal de. De autobewaker sloeg alarm en zette de achtervolging in, waaraan ook door enkele burgers werd deel genomen. Bij huiszoeking in Tilburg werd een groot aantal gestolen goe deren in besjag genomen. K.A.B. Donderdagavond hield de K.A.B. in Hotel Royal haar eerste ontwikkelingsavond in dit seizoen, waarvoor een grote belangstelling bestond. Wegens ziekte van de voorz., de heer J. v. Leeuwen, werd deze bijeenkomst geopend door de 2e voor zitter. de heer L. Hermans. Medegedeeld werd, dat de K.A.B. thans ook een Rustoord heeft voor rustbehoevende vaders en moeders. Eventuele aanvragen hiervoor kun nen geschieden via het plaatselijk bestuur van Herwonnen Levens kracht. Van de Landarbeidersbond was be richt ingekomen, dat de heer J. de Ridder was aangesteld als vertegen woordiger van de werkeloosheid wet. Voor landarbeiders zal deze zitting houden iedere Maandagavond van 78 uur in het Juvenaat. Als candidaten voor het bestuur van het pl. Ziekenfonds zijn aange wezen de heren P. Schenkelveld en J. Meskers. Hierna werd het woord verleend aan de districtsbestuurder, de heer v d. Meer, die als onderwerp had gekozen: „Het herstel van de Ker kelijke Hiërarchie in Nederland''. Breedvoerig besprak spr. de grote moeilijkheden, welke onze voor ouders hebben moeten oplossen, cm te komen tot gelijkrechtigheid voor het Katholieke bevolkingsdeel. Ook de figuur van dr. Schaepman werd besproken. Het applaus bewees wel, dat dit onderwerp naar genoegen be handeld werd. Gemeenteraad. Woensdagavond 8 uur zal de gemeenteraad in open bare zitting bijeen komen. De voor naamste punten van behandeling zijn: Medewerking aan premierege ling voor woningverbetering, verbe tering straatverlichting, Opdracht voor woningbouw, Aangaan van geldleningen. Woningbouw op Golfterrein. Zoals in de laatste raadsvergadering is medegedeeld, ligt het in de bedoe ling van B. en W. het nog resterende bouwcontingent 19511953 te be stemmen voor de bouw van wonin gen op het v.m. Golfterrein te Noord- wijk a. Zee. Om tijdig met de plan nen gereed te zijn, zullen B. en W. aan de raad verzoeken hen te machti gen de architect G. Drexhage op dacht te geven tot het voorbereiden van de bouw van 8 duplex-woningen en ongeveer 34 andere woningen op het v.m. Golfterrein. Schietvereniging. De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: C. Tissing 100 p., Ie klasse; F. v. Osten 97 p., 2e klasse; G. v. d. Berg 92 p., 3e klasse. Mej. T. v. Osten behaalde met 91 p. het hoogste aantal in de dames klasse. ONTHULLING VERZETS- MONUMENT. Morgenmiddag wordt te Noordwijk op de hoek PickéwegOude Zee weg het monument voor de gevalle nen onthuld door mevr. v. Duin Passchier. De burgemeester, de heer v. Berckel, zal bij die gelegenheid een toespraak houden. Na de onthulling worden er kran sen bij het monument gelegd door het gemeentebestuur en het Comité Nat. Gedenkdagen. De burgerij zal eveneens gelegenheid krijgen bloemen bij het monument te leggen. Bij besluit van B. en W. is be vorderd tot klerk in vaste dienst de heer H. J. J. Wamelink en aange steld als administratief ambtenaar op arbeidscontract de heer D. M. Pas schier. Geb.: Frederika J., d. van G. J. de Vries en Chr. M. Jansen; Rolbertus W. M., z. van J. A. Mathot en A. P. A. Rietveld; Cornelis, z. van C. Duin dam en J. Mark; Nicolaas P., z. van L. G.v. Bohemen en M. T. Kuiper; Ursala A. P., d. van A. J. M. van Oosten en E. Linthuis. Ondertr.: J. A. Duijndam, 53 j., en M. M. Zuidwijk, 51 j.; C. N. v. Schie, 25 j., en A. P. G. Duijndam, 25 j. Getr.: C. A. Heemskerk en M. A. Mink. OEGSTGEEST Steun Wettig Gezag. Gisteren kwamen op uitnodiging van burge meester du Boeuff vele jongemannen in „Het Witte Huis" bijeen teneinde te hoi en uitleggen het doel en de werkwijze van het nationaal instituut „Steun wettig gezag". Een speciaal woord van welkom richtte de burge meester tot pastoor Looyaard, die door zijn aanwezigheid zijn belang stelling toonde voor 't instituut. De burgemeester zeide, dat het doel van deze avond was de oprichting van een eigen groep van de Nat. Reserve en reserve-politie. Mr. van Meuhelen zette uiteen, dat S.W.G. beoogt een samenkoppeling van alle vrije maatschappelijke krachten, die zich ten aanzien van de handhaving van de inwendige or. de en de uitwendige veiligheid van de Staat onvoorwaardelijk achter de regering scharen. Vooral de buitenge woon dienstplichtigen van de jaren 1941 tot 1944 behoren bij de Nat. Re serve of reserve-politie. Tenslotte wees mr. van Mechelen op het gevaar van achter het IJzeren Gordijn, een gevaar dat niet te onder schatten is en daarom kon spr. de „Jan Saliegeest" van vele jongeman nen niet begrijpen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door énkele aanwe zigen gebruik gemaakt. Kolonel Buurman sprak nog een kort propagadnistisch woord, waarna verschillende personen zich opgaven voor de Nat. Reserve of reserve-po litie. Vervolgens werd een interes sante film vertoond. De gelegenheid bestaat zich als lid op te geven aan t gemeentehuis. STOMPWIJK Kath. Bouwvakarbeiders. Onder voorzitterschap van de districtsbe stuurder, de heer v. d. Meché, kwam de afd. Stompwijk van de Kath. Bouwvakarbeidersbond ,,St. Joseph" in café de Gouden Leeuw bijeen. Er werd op aangedrongen, voorz. A. Knijnenburg, die ziek is en waarvan nog niet te overzien is wanneer hij hersteld zal zijn, niet te vergeten in het gebed. De voorz. deelde mede, dat het 50.000e lid is ingeschreven. Wij zijn er echter nog lang niet. Er lopen nog ongeorganiseerden rond. Een kort woord werd nog gesproken over de P.B.O. door welke regeling de arbeider als gelijkwaardige naast de patroon komt te staan en mee mag spreken in het bedrijf. Een cursus in P.B.O. zal gegeven worden van enkele avonden. Op deze cursus wordt minstens de kern van elke plaatsel. afdeling verwacht. „Wij bouwen" een tijdschrift van de 3 or ganisaties van bouwvakarbeiders werd warm aanbevolen als van groot belang en onmisbaar voor elke bouw vakker. Er is een actie gaande waar aan prijzen verbonden zijn, om het aantal abonnementen te vergroten. De prijs voor de georganiseerden be draagt 11.50 per jaar en voor de jongere bouwvakkers onder het leer lingenstelsel 8.32 per jaar. De heer Mecké gaf een uitvoerige uiteenzetting over de „Werkloos heidswet" welke 1 Juli 1952 in wer king is getreden. De g. a., kap. J. Miedema, waar schuwde dat door de sociale voorzie ningen het gevaar van vervlakking niet denkbeeldig is. Een groot deel van de zorg wordt weggenomen. Laat dit echter niet de zorg voor anderen wegnemen. De naastenliefde moet als hoogste goed behouden worden. In zijn slotwoord sprak de heer Mecké nog over de mogelijke mis bruiken die sommige arbeiders van deze wet zouden kunnen maken om ten onrechte te profiteren van het geld, dat door de arbeiders en werk gevers bijeengebracht wordt. Oogstdankdag L.T.B. Ook de afd. Stompwijk hield een dankdag. Leden van- de L.T.B. vereenigden zich 's morgens rond het altaar waar pastoor Sistermans de H. Mis op droeg. Een gezellig ontbijt na de Mis werd gehouden in het Blesse Paard, waar ook in de avonduren enkele leden aan aanvoering van de heer M. v. Haaster hun medeleden een gezellige avond aanboden. Programma St. Boys. Zaterdag middag St. Boys a—Altior b, 3.15 uur; St. Boys 3Oranje Groen 4, 2 uur; WOA (a)—St. Boys (A), 12 uur; St. Boys (B)—Altior (B), 12 uur. VOORSCHOTEN CONTACT-AVOND ROODE KRUIS EN E.H.B.O. VERENIGINGEN. Ten gemeentehuize kwamen de besturen van het Ned. Roode Kruis en de beide pl. E.H.B.O. verenigin gen bijeen, om te komen tot een goede samenwerking ter plaatse. De reserve-majoor van het Ned. Roode Kruis, de heer E. E. Meulman, com mandant van de helpers, gaf een duidelijke uiteenzetting van de taak van de helpers en helpsters van de Roode Kruis-colonne, die ter plaatse gevormd gaat worden. Vanzelfspre kend was er deze avond gelegenheid om vragen te stellen, wat dan ook druk werd gedaan. Deze samenspre- king werkte verhelderend en zal zeker zijn vruchten afwerpen. De heer Gerth van Wijk, kringhoofd van de Burgerbescherming van de Kring Zuid-Holland I besprak de taken van het Ned. Roode Kruis en beide E.H.B.O. verenigingen in verband met de oprichting zijnde burgerbe scherming. De organisatie van de burgerbescherming is zodanig, dat van de drie verenigingen de nodige hulp wordt verlangd. Het was daar om van groot nut, dat de besturen op deze wijze kennis konden nemen van wat er op stapel staat. Ook aan de heer Gerth van Wijk werden de nodige inlichtingen gevraagd. In deze bijeenkomst werd dr. M. v. d. Stoel uitgenodigd om op te treden als colonnecommandant van het Ned. Roode Kruis en deze was bereid de uitnodiging te aanvaarden. Dr. F. J. M. Tonino zal uitgenodigd worden, of hij 'bereid is zich te belasten met het ziekenhuis-wezen en tevens of hij zal willen fungeren als plaats vervangend colonne-commandant. P. C. Kraaijeveld gehuldigd. Gis terenmiddag is de heer P.C. Kraaije veld in de raadszaal van het gemeen tehuis gehuldigd i.v.m. het feit, dat hij 25 jaar geleden in Overheids dienst kwam. Nadat de heer Kraaijeveld met zijn gezin had plaats genomen, werd hij verwelkomd aoor de wnd. voorz. van het jubileum-comité, de heer E. v. d. Blom. De raadszaal was geheel gevuld met het bijna voltallige college van B. en W. Burg. v. d. Hoeven sprak de jubilaris eerst toe. Hij verontschul digde de beide wethouders, die door ziekte en uitstedigheid niet aanwezig konden zijn en herinnerde er verder aan, dat de heer Kraaijeveld, die nu hoofd van de Centrale Boekhouding is, op 14 November 1927 in Sliedrecht voor het eerst in gemeentedienst kwam. Spr. prees de heer Kraaije veld als een goed administratief amb tenaar en een bijzonder goed koop man, die door zijn werk ae gemeen te en de Voorschotense installateurs reeds vele voordelen bezorgd heeft. Spr. overhandigde de gebruikelijke enveloppe met inhoud. De gemeente-secretaris, de heer J. de Bres, haalde enkele herinneringen op. Spr. herinnerde er in het bijzon der aan, hoe de heer Kraaijeveld in de bezettingstijd zulk bijzonder goed werk gedaan- had. •Namens de ambtenaren van de centrale boekhouding sprak de heer de Groot, die getuigde van de vriend schap en de goede geest. De heer C. van Meurs overhandig de daarna de jubilaris, die eigenlijk voorzitter van het jubileum-comité is, namens de burgemeester en het gehele gemeentepersoneel een grote staande schemerlamp. Tenslotte sprak de heer E. v. d. Blom, die de eenvoud, de plichtsbe trachting en de rechtvaardigheid van de heer Kraaijeveld roemde. De jubilaris dankte voor alle goede woorden en de geschenken. ZOETERMEER FILM VAN ZOETERMEER. Aan de inwoners van Zoetermcer is de gelegenheid geboden zichzelf en in vele gevallen ook het uitge oefende bedrijf op het witte doek te zien. Onder auspiciën van de geza menlijke muziek- en zangverenigin gen vertoonde namelijk de filmmaat schappij „Euphonia" uit Enschede in de gymnastiekzaal en de grote zaal van „Ons Genoegen" de deze zomer gemaakte opnamen. In zes voorstel lingen, w.o. twee speciaal voor kin deren, hebben in totaal 1500 ingeze tenen de film gezien en er van ge noten. De verschillende taferelen ontlokten telkens algemene vrolijk heid. Met name de brandspuitscène veroorzaakte een daverend gelach. Na de plaatselijke beelden werden nog enkele Engelse filmpjes vertoond die eveneens zeer in de smaak vie len. De heer Kupers van genoemde maatschappij, die op uitstekende wijze de gesproken tekst verzorgde, kan op een zeer geslaagde actie te rugzien. Hetzelfde geldt voor de stichting „Zwemibad Zoetermeer" waarvan een der bestuursleden de bijeenkomsten met enige woorden inleidde. Het batig saldo wordt in de bouwkas van de stichting gestort. 50. „Nou zullen we jou toch eens mores leren, vadertje!" riep Slim en hij rende met Niek op Koppie af. Maar die wachtte niet Met een wan- hoopsprong vloog hij laag over de grond tussen de twee mannen door, die hem wilden grijpen, maar par does met de hoofden tegen elkaar bonsden. Vliegensvlug schoot Koppie de deur uit en het trapje op. Slim en Niek renden luid schreeuwend achter hem aan. En op de politieboot wilde de drui pende commissaris Grijpgraag net tegen Kees Knip zeggen, dat het geen zin had om nog verder te blijven doorvaren, toen de marconist uit zijn hut kwam hollen en riep: „Commis saris: Een boodschap: Ze varen naay Watcgat! Net opgevangen! Bood schap van Koppie Kopij! Maar hij brak plotseling af!" „Een boodschap van Koppie Kopij?" vroeg de com missaris ongelovig maar toen opeens schreeuwde hij: „Volle kracht voor uit, stuurman! Naar Watergat! Zo hard je kunt! En -ichten uit! Au!" Die laatste kreet ontsnapte hem, toen Kees Knip de commissaris een harde klap op zijn schouder gaf. „Wat een kerel die Koppie!" riep Kees, „wat een kerel!" DOOR CHARLES GARVICE 23) Hjj kon niet weigeren. Met een glimlach, die eigenlijk bedoeld was als een boos gezicht, ging hij heen, om te trachten een programma te bemachtigen. Het schreeuwen van het publiek was zo oorverdovend, dat hij zich wat van de massa verwijderde. Ter wijl hij dit deed kwam er een indi vidu op hem toe, dat al enige tijd de auto, en Seymour in het bijzonder in het oog had gehouden. De man maakte een verlegen, schichtige in druk en terwijl hij met zijn vuile vinger aan zijn pet tikte, noemde hij Meifords naam. Seymour keek rond. De man was niet van dat soort, dat Seymoür Meiford met zijn verfijnde smaak gaarne tot zijn bekende zou rekenen en zeker niet op deze def tige bijeenkomst en dan nog wel ten aanschouwe van de grote tribune. Hij was opzichtig en ordinair gekleed, hetgeen erger was dan wanneer hij irmoedjg in de kleren had gezeten hij straalde de gemengde geuren af van de stallen en de kroeg. Sey mour kende hem en keek hem van opzij aan. Hij groette kortaf en hoop te, dat de man hiermede tevreden zou zijn en weg zou gaan, doch in- plaats hiervan bleef het vreselijk in dividu naast hem lopen. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer Meiford, maar hebt u belang bij die geschiedenis?" en hij knikte naar de baan. Seymour Meiford zag hem oplet tend aan en zei toen zachtjes: „Waarom?" De man wees met zijn duim naar een betrekkelijk eenzaam' plekje ach ter de tribune, maar Seymour schud de het hoofd. „Neen, vertel me hier maar, wat je te zeggen hebt." „Ik weet iets goeds," zei dp man op half fluisterende toon, terwijl hij een boekje opende, alsof hij op de gewone manier een weddenschap moest optekenen. „Bent u voor of tegen de favo riet?" „Waarom?" vroeg Seymour. „De man keek rond als iemand, die gewoon is een wakend oog te houden op zijn natuurlijke vijand, de politie en begon nu schor te fluiste ren. „Omdat ik kan zorgen,, dat het de moeite waard is, tegen hem te wed den," zei hij. „Ik zou het voor nie mand anders doen, maar ik ken u, mijnheer Meiford." „Vertel verder, vlug!" zei Sey mour, terwijl het bloed een ogenblik naar zijn wangen steeg, waarna hij weer even bleek werd als te voren. „Het is een goed paard en het zal winnen ook, behalve als er ongeluk ken gebeuren," zei de man, „Het is zo goed als wat, maar schuw, reuze- schuw! Begrijpt u, mijheer Meiford? Stel voor, dat iemand bij de laatste hindernis gaat staan en schreeuwt en wuift met zijn zakdoek om het paard aan te moedigen, dan heb je alle kans, dat het schuw wordt en de hele boel in de war schopt." Seymour begreep onmiddellijk .wat de man bedoelde. „Het is een gevaarlijk spelletje en het moet heel goed gespeeld worden, mijnheer," zei de man, terwijl hij hem oplettend aanzag; „maar 't kan gebeuren en ik wil het voor 5 pond opknappen." Seymour Meiford aarzelde. Niet omdat hij morele bezwaren had, maar omdat hij het een waagstuk vond. De man scheen zijn gedachten te lezen als een boek „Wed om vijf pond met me, dat Gypsy wint en stuur het me aan dit adres," zei hij ernstig en duwde Sey mour een vettig kaartje in de hand. Seymour stopte het kaartje in zijn zak en draaide zidh om zonder een woord te zeggen en de man mengde zich tussen de menigte en verdween. Een paar minuten later zag Lorrie hem glimlachend naar zich toe ko men. „Hier is het programma," zei hij. „En nu moet u met mij wedden, juf frouw Latimer. Ik wil een dozijn paar handschoenen tegen u verwed den, dat Gypsy wint." Lorrie schudde het hoofd. Dat zou ik niet kunnen. Ik wil zelf graag dat hij wint," zei ze, „Ik heb zojuist met uw zu6fcer gewed, dat hij zal winnen." „Uk hoop het," antwoordde hij, „want ik heb een klein fortuin op hem gewedHij liet haar een -tan tal gekrabbelde aantekeningen in zijn notitieboekje zien. „Maar als u niet tegen hem wilt wedden, dan zal ik het wel moeten doen, denk ik." „Dan verlies je," riep Jack uit. Hij stond met een glas champagne in z'n hand en zijn jongensgezicht was een en al vuur. „Gypsy moét winnen! Lorrie, laat hem gerust tegen je zet ten." „Wees mij genadig, juffrouw Lati mer," zei Seymour met voorgewende ernst. „Laten we zeggen, ik twee do zijn paar tegen u één paar en ik weet zeker dat ik verlies, want zoals uw broer zegt, kan Gypsy niet ver liezen." Hij schreef de weddenschap in zijn boekje, zocht een kijkeT voor Lorrie op, stelde deze voor haar en bleef glimllachend bij haar staan. Maar zijn scherpe zwarte ogen speurden in de menigte tot hij de opzichtig ge klede man ontdekte, die naar voren drong in de mensenmassa om bij de laatste h:> dernis te komen. De kleine races waren geëindigd en het grote ogenblik van de dag kwam dichter bij. Lorrie had Lord Kendale niet meer gezien sinds hij zich was gaan verkleden en zij keek nu oplettend en verlangend naar hem uit, hoewel zij dit ten heftigste zou hebben ontkend, indien zij er van beschuldigd was. Plotseling be gon de menigte te juichen en een kleurige vlek vertoonde zich op het paddock. De paarden voor de steeple chase verschenen aan de start. Lorrie keek naar hen met klop pend hart. Ze kende sommige van de ruiters; Harry Trevanion, de zoon van de heer van het kasteel," kapitein Wildish, kleine Bobby Staples, de tweede luitenant cn tenslotte, in zijn blauwe jas met gele strepen, Lord Kendale. De menigte riep zijn naam en gil de als dwazen de naam van het paard, toen Gypsy, zo fris als een hoentje en met de houding van een overwinnaar naar de startplaats liep. Slechts enige zenuwachtigheid stond er te lezen in de heldere ogen van het dier en de oren trilden nerveus. Lord Kendale, kalm en vol zelf vertrouwen temidden van het lav/aai keek rond. Een seconde zagen zijn ogen in die van Lorrie, toen groette hij haar door aan zijn pet te tikken. Haar, de straatarme dochter van een dorpsdominé Hii bracht Gypsy naar de startlijn en hield zijn ogen strak gericht op de oren van zija paard. Temidden van een plotselinge stil te werd de vlag neergehaald en de race was begonnen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 9