AAN NOESTE WERKERS ZIJN IN CANADA RIJKDOMMEN EN WELVAART VERZEKERD Duikploegen en bergingsvaartuigen wachten op kalm weer en laag water Het gehele jaar verse tomaten door verduurzamingsprocédé? Daar zit iets niet goed! Winkelsluiting werd vastgesteld Ckefarine4 DONDERDAG NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 EMIGRANT WERD PIONIER Drie jaren geleden met zeventien dollars het binnenland in; thans heerboer-in-spe Wie momenteel aan emigreren denkt, ziet geen pioniers veld voor zich; hij denkt aan al de instanties en formulieren, die men langs moet lopen en in moet vullen, voordat men aan boord kan stappen en men verwacht, dat in het nieuwe vaderland, wel weer een nieuw leger ambtenaren en een even grote gtapel papier zullen wachten. Wanneer men boer Struyck zou spreken, dan zou deze een andere kijk op emigratie kunnen geven; want dreigde zijn emigratie van en kele jaren terug ook eerst te verzan den in een enorme papierwinkel, hij heeft met Oudhollandse voortvarend heid en doorzetting de pijnlijk geor dende staat verlaten en ging zijn ge luk beproeven op weide vlakten woeste grond en daar vond boer Struyck het geluk. Vier jaren geleden vertrok hij naar Canada, omdat hij zijn groter wordende zoons in Holland geen boerderij kon aanbieden. Hij kwam terecht in de buurt van Toronto. Daar werd hij te werk gesteld, maar het ging hem niet al te best. Hij moest heel hard werken en verdien de zoals hij het zelf uitdrukte ,^iet zout in de pap niet." Toen, op een goede dag, nam deze besluit. Hij verkocht al zijn overtol lige meubelen, schafte zich een achtstehands auto-tje aan, laadde zijn gezin in en vertrok naar de ontvolk te streken rondom Cochrane en On taria. Hier ligt land, dat tientallen jaren geleden bebouwd is geweest, maar de toenmalige Canadese boeren heb ben het land verlaten en zijn naai de steden getrokken. De natuur her nam toen haar rechten, het oerwoud overwoekerde het land, waar eerst tarwe en aardappelen groeiden. Boer Struyck bereikte dit gebied met zijn gezin, een beetje huisraad en op de kop af 17 dollars. In een verlaten boerderij vond hij onderdak en reeds de volgende dag trok hij met zijn drie zoons, gewapend met bijlen, de rimboe in. De eerste maan den waren zwaar. Het oerwoud moest overwonnen worden, maar ie- Nederlandse boer een manmoedig der stukje, dat aan zijn almacht ont- De „Faustus" nog steeds onder water De „Faustus", het Panamese schip, ligt nog steeds voor de ingang van de Nieuwe Waterweg en de po gingen, die gisteren ondernomen zijn, om het daar te verwijderen moesten vanwege het slechte woer en het hoge water opgegeven worden. Toch heeft het schip zijn heer schappij over de toegangspoort tot Rotterdam verloren. Deskundigen hebben met veel passen en meten een vaargeul vastgesteld, die de schepen vrijwaart voor ongelukken. Met aan de ene zijde een groene boei en aan de andere kant een bergings vaartuig, worden de binnen- en uit gaande schepen gewaarschuwd, waar zij wèl en waar zij niet moeten varen. De Engelse bergingsvaartulgen zijn gisteren aangekomen, maar zij zijn voorlopig nog op non-actief gesteld. Eerst zal het weer rustiger moeten worden en zal het water bij eb ver der moeten vallen, voordat de duik ploegen van de marine in staat zul len zijn naar het wrak af te dalen. Gistermiddag zijn enige duikploegen uitgevaren, maar het bleef bij een inspectietocht, want op de plaats aan- Landbouwschap in 1953? Met bijzondere belangstelling, al dus de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer over de begroting 1953 van het Ministerie van Landbouw, volgt mi nister Mansholt de behandeling door de Sociaal-Economische Raad van het door de Stichting voor de Landbouw bij de Raad ingediende ontwerp over de instelling van een Bedrijfschap voor de Landbouw. De verwachting mag worden, ge koesterd, aldus de minister, dat het advies van de Raad de regering op een zodanig tijdstip zal bereiken, dat de instelling in het komend jaar een feit zal kunnen worden. Naar de me ning van de minister is er op het ter rein van zijn ministerie plaats voor belangrijke bevoegdheden voor de nieuwe bedrijfslichamen. Het ligt in zijn voornemen een voorontwerp van wet, dat mede de grondslag voor een aantal zeer belangrijke medebewinds- taken zal bevatten, op korte termijn aan de S.E.R. om advies voor te leg gen. De voorgenomen vervanging van de landbouwcrisis-wetgeving spruit voort uit het feit, dat de Land- bouw-Crisiswet 1933 die de basis vormde van de crisis-wetgeving in de dertiger jaren niet langer geschikt is om te dienen tot grondslag van het huidige landbouwbeleid. Deze wet is verouderd, omdat zij geen rekening houdt met de ontwikkeling der pu- briekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Inkrimping bij W ederopbouw" In de eerstvolgende jaren zal het rsoneel van het ministerie van We n-opbouw en Volkshuisvesting sterk 'orden verminderd. Daarna zullen de wederopbouwwerkzaamheden, naar minister Witte verwacht, in een zo ver gevorderd stadium verkeren, dat de resterende taken van het mi nisterie bij een of meer andere de partementen kunnen worden onder gebracht. Het daarvoor onmisbare personeel zal dan eveneens naar die departementen overgaan, zodat het ministerie van Wederopbouw kan worden ontbonden. Dit zal niet later gebeuren dan be slist nodig is. Momenteel is opheffing nog niet mogelijk. De omvang en de aard der werkzaamheden dienen voorshands nog geconcentreerd te o'ij ven onder de verantwoordelijk heid van één minister, is het oordeel v?n minister Witte. gekomen, waar het wrak onder de zeespiegel ligt, bleek het onmogelijk om met goed gevolg een duik uit te voeren. Ned. kustvaarder aan de grond Hoop op redding opgegeven De 210 ton metende Groninger kustvaarder „Fakir" die in de nacht van Donderdag op Vrijdag jl. bij Vaasa voor de Finse kust aan de grond liep, moet als verloren wor den beschouwd Men verwacht, dat het schip bij komend stormweer zal zinken. De „Fakir" is aan de grond gelo pen in een gebied, dat nog niet in kaart is gebracht Beigingsvaartui- gen hebben de kustvaarder niet ver der dan tot op een afstand van ruim een mijl kunnen naderen. Graanoogst groter? Volgens de voorlopige raming (Oc tober) van de Nederlandse oogst wordt gerekend op een totale op brengst aan granen van 1.625 millioen kg., d.i. 108 millioen kg. meer dan het vorig jaar. Tarwe en gerst leve ren resp. 324 (v.j. 270) en 237 (v.j. 210) millioen kg. op. Rogge vertoont bij een lagere hectare-opbrengst een hogere totaal-opbrengst dan vorig jaar, n.I. 480 (458) miilioen kg., zulks op grond van de uitbreiding van het beteelde areaal. Alleen bil haver blijkt de opbrengst bij gelijkblijvend areaal te zijn teruggelopen tot 471 (v.j. 491) millioen kg. Van de peulvruchten leverden al leen de erwten een hogere totaalop brengst op, n.I. 71 millioen kg., te gen 59 in 1951. Oliehoudende zaden vertonen even eens een sterke teruggang, n.I. van 64 op rond 53 millioen kg. Een aan merkelijke betere opbrengst levert het vlas, waarvan die van het gere gelde product 187 (153) millioen kg. bedraagt. Van de hakvruchten vertonen de consumptie-aardappelen met 3.252 millioen kg. (v.j. 3.742), een toene ming van 510 millioen kg. (19 pet.). Bijzonder gunstige resultaten lever den de uien, waarvan de totale op brengst 140 (105) millioen kg. be droeg. WERKGROEPEN K.V.P. rukt werd, bleek uiterst vruchtbare bouwgrond te zijn. Het stuk bouw grond van 60 ha., dat met geleend geld gekocht was, kon vrij spoedig onbezwaard eigendom worden noemd en momenteel geldt boer Struyck in het gebied voor een heerboer in opkomst. Hij heeft hon derden ha. grond in onbelast eigen dom en reeds twee emigranten ge zinnen heeft hij een lap grond ver pacht. Zodoende ontstaat daar in de bin nenlanden van Canada een kleine Nederlandse kolonie, waar slechts noeste werkers toegang hebben, maar waar deze doorzetters een rijke over winning wacht. Alle overheidsdiensten, zoals de partementen, Rijksbureau's en PTT, zullen daags n? Tweede Kerstdag Zaterdag 27 December gesloten zijn. De practijk heeft aangetoond, dat het over het algemeen niet econo misch is, het gehele apparaat een op zichzelf staande halve dag te laten draaien. (Volkskr.). Het vraagstuk van het al of niet wenselijke ener wijziging der pro vinciale grenzen tussen Zuid-Hol land en Utreoht maakt o.a. een on derdeel uit van het ten departemen- te in behandeling zijnde voorstel tot herziening van de grenzen van Woerden en omliggende gemeenten. Binnenkort hoopt de minister zijn standpunt terzake te kunnen be palen. De heer E. J. Vos, bedrijfsleider van de kwekerij Dubbelboer te Twee de Exloërmond is er na ongeveer vijftien jaar experimenteren in ge slaagd een procédé te vinden om to maten gedurende lange tijd te ver duurzamen. Deze uitvinding, zo meent het „Vr. Volk", is van grote beteke nis voor de gehele Nederlandse tuin bouw. Hierdoor wordt het namelijk mogelijk de tomaten nog zeer laat in het jaar aan de markt te brengen. In de crisisjaren heeft de kwe kerij reeds naar een oplossing ge zocht om tuinbouwproducten, die geen lonende prijs konden opbren gen, onafhankelijk te maken van het tijdstip van de oogst, in het bijzonder tomaten, omdat dit product slechts tien a twaalf dagen houdbaar is. In 1950 was het bedrijf zo ver met de proefnemingen gevorderd, dat de eerste speciaal bewaarde tomaten op 28 November aan de Groninger veiling werden afgeleverd. Deze to maten waren geplukt in het laatst van September. De vruchten bleken van goede kwaliteit te zijn. Het vorige jaar werd tussen eind November en 18 December niet minder dan vijf ton verduurzaamde tomaten door dit bedrijf voor binnenlandse consump tie afgeleverd. Het Instituut voor Bewaring van Tuinbouwproducten (I.B.V.T.) te Wageningen heeft hans een proef genomen met door de heer Vos be handelde tomaten. Hierbij kwam men tot de conclusie, dat zij belang rijk beter waren dan de door het instituut izelf opgeslagen vruchten. Vijf en tachtig procent van de ongesorteerde, verduurzaamde vruch ten bleek zich na de proefneming POLITIE MEENDE: Heet van de naald geknipt Zelden zal een inbreker zo „heet van de naald" geknipt zijn, als Woensdagvoormiddag te Ede het ge val was. De aandacht van surveille rende politie werd namelijk getrok ken door een passerende jongeman, die iets in zijn houding had, dat de ervaren rechercheur doet zeggen; Daar zit iets niet goed. Zo kwam bedoelde jongeman óp het politiebureau terecht en ging men over tot het lichten van zijn doopceel. De aangehoudene, de 23-jarige K. uit Hurwenen (Betuwe), moest ook zijn bezittingen overleggen en deze bleken niet gering: Er kwam een bedrag van 9060 aan bankpapier op tafel, een gouden horloge alsmede en kele gouden munten. Naar de her komst van dit kapitaal geraagd, zocht K. helemaal niet naar uit vluchten, integendeel, hij vertelde, dat h(j in de afgelopen nacht had ingebroken in het garagebedrijf van Leeuwen te Zaltbommel. De buit, die hij daar opdeed, bevond zich in een geldkistje. De Betuwnaar bekende meteen een tweede inbraak, eveneens in Zaltbommel. doch hier was het re sultaat maar gering geweest. Na zijn nachtelijke escapades kocht K. in I Zaltbommel een kaartje naar Ede, Wanneer op 29 November a.s. de "aar fissen van^hem^woonden. werkgroepen van de KVP in het Jaarbeursgebouw te Utrecht bij el kaar komen, zal daar, indien de be handelende geneesheer hem zulks toestaat, partij-voorzitter Andriessen in zijn openingswoord mededeling doen over hetgeen in de partij is ge daan sedert de verkiezingen en wel in het bijzonder door het partijbe stuur en het dagelijks bestuur. Voorts zal de fractie-voorzitter prof. mr. C. P. M. Romme spreken over de bezitsvorming en bovendien aan het nieuwe kader der Partij dat door de leden der werkgroepen wordt gevormd de richting wijzen voor de komende periode. De Partij secretaris, dr. L. A. H. Albering, zal na de openingsrede van de voorzit ter en vóór de spreekbeurt van prof. dr. J. Gielen over „Vertrouwen en Democratie", het doel en de werk wijze van de werkgroepen behan delen. Wat de gezondheidstoestand van de heer Andriessen betreft, deze is gelukkig goed vooruitgegaan. Zater dag j.l. heeft hij reeds weer het woord kunnen voeren op de kringverga dering in Utrecht. niet bevroedende, dat hij bij aan komst vrijwel onmiddellijk in de cel zou belanden. De jeugdige inbreker had reeds eerder met de politie kennis ge maakt. WEEGBRIEFJES VERVALST De Leeuwarder rechtbank deed uitspraak in de zaak met betrekking tot de vervalsing bij de Harlinger weegbrug, waardoor enige boeren wegens knoeierijen met weegbrief jes voor ongeveer f 10.000 werden benadeeld. De 32-jarige handelaar S. H. te Marssum, tegen wie VA jaar gevan genisstraf met aftrek was geëist, werd veroordeeld tot 1 jaar en drie maanden met aftrek. De 57-jarige weegmeester J. v. d. M. werd ver oordeeld tot 8 maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk. De eis was tien maanden, waarvan 4 voorwaardelijk. De twee expedi teurs in Tsummarum, die ook in het complot betrokken waren, kregen ieder een maand voorwaardelijk. nog in uitstekende staat te bevinden en volkomen vers te zijn. Men verwacht, dat het Centraal Bu reau voor de Tuinbouwveilingen zich ook zal interesseren voor deze me thode, die volgens de heer Vos niet duurder is dan koelhuisbewaring van fruit, waarschijnlijk zelfs goed koper. Thans worden te Tweede Exloër mond nog elke week tomaten uit de kassen geoogst, zodat men deze na verduurzaming nog tot na Nieuwjaar zal kunnen afleveren. Men wil zo ver komen, dat het hele jaar door tomaten kunnen wor den afgeleverd De heer Vos deelde mede, dat ver der proeven worden genomen met het bewaren van slaboontjes en kom kommers. Men is er reeds ver mee gevorderd. Enige maanden geleden wandelde op de buitenwegen van Weert een Pool met zijn meisje, toen hij plot seling door een paar woestelingen werd aangevallen. De eerste aanval geschiedde per revolver en toen de Pool gewond in het rechterbeen, op de grond viel, poogden zijn beide aanvallers hem met messen en bijlen te doden. De Pool wist nog te ontkomen, maar de jongste aanvaller haalde hem in en verwondde hem zwaar. De politie wist vrjj spoedig daar na de aanvallers, een vader en zoon, te arresteren, die in Weert geen goede reputatie hebben. „Leden van de Weertse onderwe reld" noemde de officier van justitie van de Roermondse rechtbank, waar zij zich gisteren te verantwoorden hadden, hen. De rechtbank eiste 4 jaar gevan genisstraf zowel voor de vader als zijn waardige telg. Uitspraak is ver schoven tot later. EXPERTISE-INSTITUUT. In een bijeenkomst van de Raad van Bijstand van het onlangs opge richte Instituut ter bevordering van een grondige en onafhankelijke ex pertise van kunstwerken is tot voor zitter van deze Raad benoemd mr. P. J. Witteman te Amsterdam, voor zitter van de Voorlopige Raad voor de Kunst en tot secretaris mr. C. P. Baron van der Feltz te Amsterdam. Het secretariaat van het Instituut is gevestigd te Leiden, Pieterskerk hof 13. VEE IN OVERIJSEL AFGEMAAKT. In verband met het voorkomen van twee gevallen van mond- en klauw zeer is men er toe overgègaan van de landbouwers B. uit Deventer en Van Z. uit Diepenveen het melkvee at te maken. B. hield vier koeien; de veestapel van Z. omvatte met de kal veren mee 43 stuks. Het waren de enige gevallen van deze ziekte in Overijsel. Beide land bouwers hadden zich aan de inen tingsvoorschriften gehouden. Gemeenteraad Alkemade Benoeming commissieleden ging stroef Woensdagavond kwam de raad van A^kemade in vergadering bijeen Bij beslissing van de minister van onder wijs is de vergoeding voor de Chr. School bepaald op 30.per leer ling. Besloten werd J. P Heemskerk, Roelofarendsveen 75 te vergoeden van de reiskosten voor zijn zoon voor het bezoeken van een school te Lei den. De heer F P. Huigsloot verkreeg 50 vergoeding. De onderwijsstichting St. Bonaven- tura te Leiden kreeg een subsidie van 20*.49, omdat een aantal leerlingen uit de gemeente de R.K. H B. S. al daar bezoeken. Voor twee leerlingen aan de Landbouwwinterschool te Voorhout werd 50.subsidie gege ven. Het Gymnasium v. h. H. Kruis te Uden ontving 100.— voor één leerling. Ingaande 1 Jan. 1953 wordt aan de Prov. Z.-H. Vereniging tot bestrijding der tuberculose te 's-Gravenhage een jaarlijkse subsidie verleend groot 50. Aan het bestuur der Chr School te Nieuwe Wetering werd medewerking verleend voor verbetering der dak constructie van het schoolgebouw tot een bedrag van 355.Voor de in standhouding der Proeftuin te Aals meer werd een subsidie verleend groot 10. Winkelsluiting. De vaststelling van de verordening op de winkelsluitingswet vereiste een uitvoerige bespreking. De heer P. v. d Velden wilde algehele winkel sluiting op Zondag, dus geen uitzon deringen. De heer Kerkvliet ageerde tegen de mogelijkheden om de 2de Kerst-, Paas- en Pinksterdag normaal ge opend te zijn, en wilde deze dagen gelijkgesteld zien aan de Zondag. De heer v. d. Bijl kon zich met het door Kerkvliet voorgestelde volko men verenigen maar had bezwaar tegen het in de periode 1 Mei tot 1 October gestelde sluitingsuur op 22 uur. Spr. achtte sluiting op 20 uur ruim voldoende. De heer v. d Geest is wel voorstan der van sluiting op Zondag voor de middag, maar acht openstelling van enkele zaken op een bepaald uur in de namiddag wel noodzakelijk. Ook wethouder v. d. Pol is tegen algehele Zondagssluiting gezien de belangen voor de plattelandsbevol king. Ten slotte ging de raad met de ver ordening accoord, maar stelde hierbij vast dat enkele genoemde consump tie-artikelenzaken op Zondag alleen van 16—19 uur geopend mogen zijn. 2e Kerst-, Paas- en Pinksterdag zullen als Zondagen worden beschouwd en het sluitingsuur in de periode 1 Mei tot 1 Oct. werd op 20 uur gesteld. Voor de kapperszaken geldt boven dien dat zij naast de normale slui ting te 19 uur op Zaterdag tot 20 uur geopend mogen zijn en zij tot een half uur na sluitingstijd klanten mo gen afhelpen. Achtereenvolgens gingen vlot on der de hamer door het voorstel tot renteloos voorschot ad 762.70 aan de woningbouwvereniging „Alkema de" tot dekking van het verlies-ex- ploitatiejaar 19501951. Verhuring jeugdherberg te Kaag. Het voorstel tot ingebruikneming van een perceeltje grond te Kaag aan C. J. Verhoog. De verhuring van enige perceeltjes land en een twee tal woningen. De continuering van de overkomst met de Frauderisico-on derlinge. Aan de heer H. P Akerboom, lid van het Alg. Burg Armbestuur van Oud-Ade, werd wegens vertrek een- vol ontslag verleend. In diens plaats werd gekozen de heer W. J. Ver steege Moeilijke kwestie. Meer voeten in de aarde had de be noeming van drie Leden der commis sie voor bijstand openbare werken. Periodiek aftredend waren P. v. d. Velden en W. C. J. Versteege, terwijl de heer C. de Jong reeds eerder voor deze functie bedankt had De heer v. d. Bijl informeerde, of de heer De Jong thans een eventuele herbenoe ming wil aanvaarden. De heer De Jong zeide dat dit afhing van de uit slag van de verkiezing. De eerste stemming had tot aitslag, dat J. A. v. d Geest, C de Jong en W. C. J. Versteege gekozen werden. De heer v d. Geest zeide echter zijn benoeming niet te kunnen aanvaarden omdat hij de heer v. d. Velden meer bekwaam achtte. Door deze weigering wilde de heer De Jong ook thans zijn benoe ming niet aanvaarden. Na opnieuw gestemd te hebben verkreeg de heer v. d. Geest zijn benoeming en de heren C. de Jong en P v. d Velden. De heer v. d Velden bracht hierna de oplossing door een herbenoeming niet te aanvaarden. Een vrije verkiezing bracht de heer v. d. Velden weer als eerste en toen besloot hij de benoeming te den. In de woonruimte commissie wer den herbenoemd G C van Emeriks, J. A, v. d. Geest, C. Huigsloot, J. Th. Juffermans en P. v. d Velden. T. a. v. de wijziging gemeente begroting 1951 en 1952, meende de heer Hoogenboom opgemerkt te heb ben, dat hierin een wijziging is ver vat voor huur ambtswoning burge- meest De vourz. antwoordde hierop, dat als hij kon aantonen te veel be taald te hebben, het toch zijn goed recht was, dit terug te vragen. De gemeentebegroting 1951 werd vastgesteld Zij vermeldde op de ge wone dienst aan uitgaven 780.154,54 batig saldo 56.108,38. De kapitaal- dienst gaf aan inkomsten ƒ2.122.359,16 met een uitgave 3.134 093 57 aldus ongedekt nadelig slot 1.011.734.41. De gemeentebegroting 1953 was sluitend met een batig saldo van 17 500.— en werd in handen gesteld van de commissie. Van de V. V.V.-Kaag en Oude Wetering was een verzoek binnen gekomen om een subsidie van elk 30tVoorz. gaf hierop een toe lichting. De heer v. d. Poel merkte op, dat op de begroting reeds 550.voor de V. V. V. is gevoteerd en dat aan alles een grens is. Het voorstel v d. Geest tot subsi die aan V. V. V. De Kaag en Oude Wetering van 150.mits deze V. V. V 's zelf de andere f 150.op brengen werd aangenomen. De heer C. de Jong informeerde bij de rondvraag naar het economisch rapport. De voorz deelde mede, dat dit binnen zeer korte tijd te verwach ten is. De heer v. d. Bijl deelde mede, dat ender auspiciën van de Kruisvereni gingen het T. B. C. onderzoek voor de gehele bevolking in Alkemade in Februari en Maart zal plaats hebben. De heer Hogenboom informeerde naar demping Zuideinde waarvoor voorz. naar de begrting 1953 verwijst. Rillerig Verkouden Een enkel tablet doet wonderen I m TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 75a. (Advertentie). LEIMUIDEN Oogstdankdag L.T.B. De afd. L. T.B, Leimuiden en Rijnsaterwoude vierde gisteren haar jaarlijkse Oogst dankdag. Des morgens om 8 uur wa ren vele boeren en tuinders en hun gezinsleden in de kerk, om de H. Mis bij te wonen, die werd opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn van de leden. Wegens ziekte van de pastoor werd deze opgedragen door kapelaan Zondag. Voor de of ferande werd door een achttal bruid jes de offergave naar het altaar ge dragen. De leden hadden allen een hoeveelheid zuivel-, graanproducten of bloemen afgestaan, welke via de geestelijkheid een goede bestem ming krijgen. Na de H. Mis begaven de leden en hun echtgenoten zich naar het café van mevr. de Boer. Vóór het gezamenlijk ontbijt richtte de voorz., de heer G. P. v. d. Meer zich met een kort welkomstwoord tot de bijna 50 aanwezigen. Het ont bijt, dat geruime tijd duurde, werd opgeluisterd met rpuziek en zang door mevr. C. Omtzigt-Zijerveld. Na het ontbijt sprak de heer Van Zon als vertegenwoordiger van 't hoofd bestuur over het. onderwerp: „Be grijpen wij elkaar". Duidelijk gaf spreker de vele tegenstellingen tus sen de verschillende groepen aan. De oplossing moet slechts gevonden worden in het elkaar begrijpen Ook kapelaan Zondag was enige tijd aanwezig en hield een korte toe spraak. De g.a. bracht verband tus sen God en de arbeid van boer en tuinder in Gods vrije natuur. Tot slot werd nog gesproken over de wijze waarop in de parochie het jeugdwerk voor de jonge boer en tuinder de meeste kans van slagen heeft. Verkeersexamen schooljeugd, Woensdagmiddag werd aan een groep enthousiaste leerlingen van de R.K. Meisjesschool, de R.K. Jongens school en de School met de Bijbel het verkeersexamen afgenomen. Voor het examen werden de kinde ren toegesproken door de voorz. van de pl. afd. van Veilig Verkeer de heer Broerse en door de groepscom mandant van de rijkspolitie te Alke made, de heer De Bil. De diploma's werden uitgereikt door het bestuurs lid de heer Behrend. De geslaagden waren R.K. Meis jesschool: Trientje l'Ami, Willy Noordermeer, Nelly Keyzer, Annie Bijlemeer, Agatha Hartveld, Ali Mooren, Ria Bijlemeer, Agnes de Graaf, Betsy Casteleyn, Mien v. d. Salm, Ria Blom en Bertha Lemmers. R.K. Jongensschool: Bob de Hey, Nic Beuk, H. Keyzer, A. v, d. Pouw Kraan, Piet van Schagen, Henk Senne, Jaques Blom. School met de Bijbel: Trijntje Zemel, Corrie Ver- sluys, Kees Schollaardt, Karei Wes- selius, Leen Zemel, Tonny "Wallet, Greetje de Boer, Cornelis Brus, Rei- nier Joren, Henny van 't Wout, Ties v. d. Hoek, Bert Stigter, Sjanie van Wieringen, Aad Verhorst, Martien Wesselius, Joop Kroon, Joop Ver horst. NIEUWKOOP Actie winkeliers. Gisteravond kwamen de gezamenlijke midden standsverenigingen bijeen in hotel „Het Vliegende Paard" ter bespre king van de mogelijkheid tot het voeren van een actie, om te berei ken dat het publiek zoveel mogelijk haar inkopen ter plaatse zal doen vooral rond de feestdagen. Men kwam tot het besluit, om een der gelijke actie te gaan voeren en wel in het tijdvak van 22 November tot en met 8 December a.s. Vrijwel alle neringdoenden nemen aan de actie deel. Onder de titel „Koopt in Noor den en Nieuwkoop" zal het publiek worden aangetrokken, mede door middel van tal van attracties. Vele cadeaux en prijzen staan ter beschik king, welke op een of andere manier te bereiken zullen zijn door het ver zamelen van letters. Hoe dat alles in zijn werk gaat wordt nog nader bekend gemaakt. Hengelsport „Vitoge". De hen gelsportver. vergaderde in café van de Bosch. De voorz. drong aan op grotere deelneming aan de wedstrij den. In de wedstrijdcommissie werd voor drie jaar gekozen de heer S. Verlooy. Medegedeeld werd voorts, dat op Donderdag 20 November a.s. bij De Koker een contactavond zal worden georganiseerd, bij welke ge legenheid een Nederlandse film zal worden gedraaid. Op de avond zul len ook optreden de bekende „Ni- plavi-player's". Geboren: Jan Hendrik Pieter, zn van G. J. Roseboom en A. Noorde- graaf; Johannes Henricus Maria, zn van Th. van der Voorn en H. van 't Hart; Theodorus Jacobus, zn van Th. Pieterse en M. van Capel; Jaco- ba Joanna, dr van A, Hoogerwerf en J. Loogman; Catharina Maria, dr van H. G. J. van de Loo en P. J. van Wieringen; Johannes Wouter z van A. M. Leliveld en E. W. Pietersen. NOORDEN ERNSTIGE VAL. De hond van mevr. v. Egmont, die met dokter M. Koert stond te pra ten, rukte zich tijdens het gesprek van zijn meesteres plotseling los om een kuiken achterna te gaan, dat op de rijweg wandelde. De hond, die achter een auto vandaan kwam, ren de tegen de motor van de heer W. Samson uit Wilnis op, welke laatste een ernstige val maakte. Dokter Koert verleende eerste hulp. Met een ontwrichte schouder en nog enkele lichte verwondingen, moest de heer Samsom in het ziekenhuis te Woer den worden opgenomen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6