Het gehele Navo-gebied zal worden verdedigd Hcrstelbank en regering hadden belangstelling voor grafkisten Hoe wordt de nieuwe brug over het Hollands Diep? Prins Bernhard in Ecuador Onze schatkist raakt welgevuld Kleine verschillen bij de omzet door seizoen en prijsdalingen Schuilkelders DONDERDAG NOVEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Minister Staf in de Tweede Kamer Woensdagmiddag heeft de Tweede Kamer de algemene beraadslagingen over de begrotingen van Oorlog en van Marine voortgezet. De heer STOKMAN (KVP) de welzijnverzorging der miiltairen be sprekend, zeide dat de overheid hun vrije tijd niet moet willen vullen. Na opgemerkt te hebben, dat welzijnver- zorging en geestelijke verzorging niet op een lijn kunnen worden gesteld, betoogde hij, dat het werk van het Humanistisch Verbond niet gelijkge steld kan worden met de geestelijke verzorging door de kerken. In de staf van het neurosecentrum wilde hij vertegenwoordigers der verschil lende geloofsrichtingen zien opge nomen. De heer TILANUS (CH) verklaar de met instemming kennis te hebben genomen van de woorden van de heer Vorrink. Nederland, dat na 1945 militair meer heeft moeten opbren gen en verbruiken dan verscheidene andere Europese landen, heeft zijn taak naar behoren vervuld, gedwon gen door de angstwekkende bewa pening van Rusland en zijn satelliet staten. Met het oog op het E.D.G.- verdrag zal moeten worden nagegaan of de enorme Nederlandse inspan ning zal bijdragen tot de verdediging van ons land zelf. Na belangen van onderofficieren te hebben bepleit merkte de heer FOKKEMA (AR) op, dat volgens de minister ten aanzien van de geeste lijke weerbaarheid er een taak is voor het particulier initiatief en voor de minister. Spr. vreesde voor botsingen en wilde daarom deze zaak onder "het oog doen zien. Hij vroeg snellere uitbetaling aan de militaire tehuizen en vrijstelling van de om zetbelasting voor deze instellingen. De overheid mag het werk der ker ken niet belemmeren. Dit zou ge schieden als men bepaalde militairen toewijst aan het Humanistisch Ver bond, indien zij opgeven geen gods dienst te belijden. Oefeningen op Zondag moeten worden voorkomen. Aflossing van de wacht in Nieuw-Guinea. De heer VAN VLIET (KVP) wilde uitvoeriger mededelingen over de nieuwe bezoldigingsregeling der on derofficieren. Hij verklaarde zich te gen achterstelling van titulaire on derofficieren bij andere onderofficie ren. Doet een dienstplichtige het werk van onderofficier dan moet hij ook als zodanig worden gesalarieerd. Hij wilde de titulaire rang afgeschaft zien. Voorts vroeg hij waarom de militairen in Nieuw Guinea niet tij dig zijn afgelost en welke maatrege len worden genomen om tijdige aflossing te waarborgen. De heer HAKEN (CPN) pleitte o.a. voor verhoging der yergoeding van militairen. Soldaten verdienen te weinig. Na opgemerkt te hebben, dat er de laatste jaren grote vooruitgang is gemaakt, betoogde de her KORT HALS (VVD) dat men open oor moet hebben voor critiek. De beant woording van de opmerkingen inzake de onregelmatigheden bij de lucht macht was z.i. niet bevredigend. De bezoldiging van de militairen achtte spr. over het algemeen te laag. In Amerika heeft men door aantrekke lijke voorwaarden een behoorlijke toeloop bereikt. Tegen het standpunt, dat men maar kalm aan moet doen met de E.D.G. had spr. bezwaar. Naar zijn oordeel moet het Humanistisch Verbond een kans worden gegeven. De heer LEMAIRE (KNP) was eveneens van oordeel, dat West- Duitsland in de Europesee verdedi ging moet worden betrokken. Het zou onbevredigend zijn als Nederland een secundaire plaats kreeg in de algemene strategie. De heer VAN SLEEN (Arb.) vond de instelling jegens de mobilisatieslachtoffers on juist. Erkennend, dat de wetswijzi ging verbetering heeft gebracht, merkte hij op, dat bepaalde toezeg gingen niet zijn nagekomen. Hij ver wonderde er zich over, dat het aantal arbeidscontractanten niet is inge krompen, doch met 867 is toegeno men. De heer ZANDT (SG) meende, dat een verlaging der Nederlandse bij drage aan de defensiekosten het land zeer te stade zou komen. Z.i. staat antwoord, dat het eerste doel van de N.A.V.O. is de oorlog te verhinderen. De tweede doelstelling is een mili taire macht op te bouwen om het NAVO-gebied te vrijwaren. Hij ver klaarde, dat onze mensen in de plannen worden gekend. De •bedoe ling van de plannen van de NAVO- opperbevelhebber is het gehele NAVO-gebied te verdedigen. Deel name van West-Duitsland is noodza kelijk. Ze zal mogelijk worden in E.D.G.-verband. Spoedige ratificatie van het E.D.G.-verdrag zeide de mi nister van belang te achten. Het is waarschijnlijk, dat het Nederlandse legerkorps onder een Nederlander zal staan. In het nieuwe legerplan zijn de mankracht en de kosten het zelfde als in het vorige plan, maar de kracht zal groter zijn. Na 1954 als het legerkorps aanwezig is zal men tot andere combinaties komen. De opzet van de territoriale ver dediging wordt opgesteld in overleg met Shape. De nodige aandacht wordt besteed aan de bescherming der vliegvelden, de radar en de lucht wachtdienst. Door de diensttijd van 20 maanden kan aan onze afspraken worden voldaan, n.l. één parate divisie te hebben en voor het einde 1954 drie mobilisatie divisies. In de defensiecommissie zal de minister mededelingen doen over enige ter sprake gebrachte kwesties. alles met het E.D.G.-verdrag op losse Te half zeven brak de minister schroeven. zjjn rede af. Hij zal deze heden, Minister van „Oorlog" aan Donderdagmiddag te een uur voort- 't woord. zetten. Minister STAF betoogde in zijn Kamerlid vraagt naar een duister geval Fabriek enige maanden na oprichting failliet opgeëist en werd be- Het lid van de Tweede Kamer de heer Van de Wtering (C.H.) heeft I kleed? aan de ministers van financiën en i economische Zaken de volgende vra- gen schriftelijk gesteld: i 1. Hebben de ministers kennis genomen van het feit, dat de Nemo- 4. Willen de ministers tevens doen onderzoeken hot het mgoelijk is, dat op 4 Maart 1952 een aandeel houdersvergadering bijeen werd roepen, ten einde de statuten dezer N.V. zodanig te wijzigen, da het be- gra (Nederlandse Montage van doelde in het laatste deel van de Grafkisten) slechts enige maanden na dé openings harer fabriek te Alk maar, in slaa' van faillissement is verklaard en dat in dit bedrijf zo wel de Herstelbank als de Neder landse Participatie Maatschappij voor meer dan vierhonderd duizend gulden zijn geïnteresseerd? 2. Kunnen de ministers medede len in hoeverre gedegen accountants onderzoek destijds de grondslag voor deze investeringen heeft gevormd, aangezien, naar verluidt, niet alleen van wanbeheer sprake is, doch ook van het verstrekken van minder juiste gegevens door de toenmalige directeur, waardoor machines in huurkoop door de Herstelbank als zekerheid voor de door haar ver strekte hypothecaire lening zijn aan vaard? 3. Zijn de ministers bereid bij dit onderzoek dealers e- subdaelers, die hun gelden aan dit bedrijf hebben toevertrouwd, daartoe mede aange moedigd door de deelneming der bei de genoemde financiële lichamen, door welke zelfs een commissaris- Kamerlid vroeg In antwoord op vragen van het lid van de Tweed< Kamer de heer Willems (P. v. d. A.) betrefffende de aesthetische vormgeving van een nieuwe spoorbrug over het Hol- landsch Diep: 1. Zijn de ministers bereid om naar aanleiding van de mededelingen van de president-directeur van de Nederlandsche Spoorwogen over een nieuwe spoorbrug bij de Moerdijk te bevorderen, dat aan de aesthetische vormgeving van deze brug in dit zo typisch Nederlandse landschap bij zondere aandacht zal worden ge schonken? 2. Kunnen de ministers meede len, of er ten aanzien van het uiterlijk van deze brug reeds plan nen bestaan of beslissingen zijn ge nomen? 3. Zo ja, zijn de ministers dan be reid om deze aan de Kamer ter in zage te geven, eventueel op het mo ment, dat deze plannen wel bestaan? Minister antwoordde De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft mede namens de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het volgende geant woord: Aan de aesthetische vormgeving van een nieuwe spoorbrug over het Hollandsch Diep zal volledig aan dacht worden geschonken Met betrekking tot de constructie van deze brug bestaan wel plannen, doch een beslissing is nog niet geno men. Aan de directie van de N.V. Ne derlandse Spoorwegen is medege deeld, dat aan het definitieve plan geen uitvoering mag worden gege ven zonder de voorafgaande mach tiging van de minister van Verkeer er Waterstaat. Deze machtiging zal niet worden g ?even dan na overleg met de mi- 'er van Onderwijs, Kunsten en enschappen. 'et ter inzage geven van de plan- li- voordat intern een beslissing genomen, komt niet juist voor. Uiteraard bestaat geen bezwaar tegen het aan de Kamer kenbaar maken van he' pian, indien de keuze is bepaald. vorige vraag werd vastgelegd en de Raad van Bestuur der Kistenma kers moest verdwijnen, terwijl deze vergadering niet rechtsgeldig was, omdat de storters van het kapitaal (sedert de officiële oprichting van 15 Augustus 1951 dus aandeelhou ders) niet ter vergadering waren uit genodigd, c.. niet aanwezig waren, terwijl als gemachtigden dezer aan deelhouders personeel in loondienst van de Nemogra werd aangewezen, hetgeen in strijd is met artikel 25 der op die datum geldende statuten? 5. Kunnen de ministers toezeggen, dat wegen zul.en worden gezocht om dit bedrijf, dat van betekenis is in het raam der burgerlijke verdedi ging, terwijl voor de bij besluit van de Octrooiraad gepatenteerde vin ding (montagekist) in het buitenland belangstelling bestaat, alsnog te be houden voor de oprichters-midden standers, zodat deze fabriek niet voor een sterk verlaagde prijs aan het grootbedrijf zal vervallen? 6. Zijn de ministers ook niet van oordeel, dat ^e coöperatieve sa menwerking dezer landelijke mid- denstandersgroep dient te worden behouden, niet alleen ter compen satie vanwege d< huidige financiële verliezen, maar vooral omdat bij verkoop van deze fabriek aan der den door gebruikmaking van het patent zodanige concurrentie zal ontstaan in het grafkistenbedrijf, dat daardoor deze middenstanders vrij wel brodeloos zullen worden ge maakt? T egen waar degeld voor tuinbouw Van de tegenwaarderekening be treffende Amerikaanse hulp is een be drag van 790.000 vrijgegeven voor twee projecten, die de verhoging van de productiviteit in de tuinbouw ten doel hebben. Een bedrag van 460.000 zal worden bestemd voor de bevor dering van een doelmatig gebruik van brandstoffen bij de verwarming van kassen. Het instituut van tuinbouwtech niek, dat zich bezL. houdt met het onderzoek op het gebied van de kas- senverwarming zal hierdoor in de ge legenheid worden gesteld een grotere voorlichtingsactiviteit te ontplooien teneinde het doelmatig gebruik van brandstoffen in de tuinbouw te sti muleren. Voorts zal het instituut in staat zijn haar onderzoekingen op dit gebied verder te ontwikkelen. Een bedrag van 330.000 zal die nen voor onderzoekingen,, gericht op de verbetering van het sortiment van zacht fruit, zoals aardbeien, bessen, frambozen en voorts voor de ver betering van de verpakking, de sor tering en het transport van deze pro ducten. Het ligt in de bedoeling de organi saties, die zich met bovengenoemde onderwerpen bezig houden, uit het beschikbaar gestelde geld subsidies te verlenen. SIGAREN OP STATION Is het kopen van perronkaartje nodig? De winkelsluitngswet schijnt nog steeds aan de grote reeks van kin derziekten bezig, die iets ndeuws nu eenmaal altijd schijnt te moeten doormaken. Thans is weer een .proef proces uitgelokt tegen een kioskhou der van het sigarenwinkeltje op het Haarlemse station Deze winkelier oefent zijn bedrijf uit in de hal van het station en meende dus in ver band met de bepaling in de wet, dat restauraties en stations tijdens slui tingstijden de verkoop mogen voort zetten dat hij niet behoefde te sluiten. De winkel is echter gevestigd op het station, waar nog geen perronkaartje van node is. De rechter krijgt nu uit te zoeken, of het winkeltje alleen dan mag verkopen als het vr.n de kopers eist, dat ze in het bezit zijn van een perronkaartje, of da het al reeds vol doende is, wanneer het binnen het statiomgebouw gevestigd ,is. Burg. d'Ailly als Kamponghoofd Tijdens zijn tocht naar Australië, bezocht Burgemeester d'Ailly „kampong hoofd" van Amsterdam, het in aanbouw zijnde K. L. M.-hotel te Biak, Nieuw Guinea, een werk, dat in uitvoering is bij de Amsterdamse Ballast Maatschappij. De Papoease arbeiders wilden graag met het „kamponghoofd" worden gefotografeerd. Succesvolle besprekingen De besprekingen, welke Prins Bernhard met de Ecuadoriaanse minister van Landbouw heeft ge voerd, hebben hetzelfde resultaat opgeleverd als in Columbia Men wil het verbod van invoer van Neder lands vee opheffen wanneer het ge garandeerd wordt dat het vrij is van mond- en klauwzeer Verder heeft de president van Ecuador in een gesprek met de Prins verklaard, dat Ecuador zoveel moge lijk Nederlandse immigranten wil opnemen, in het bijzonder landbou wers. Ecuador, dat zevenmaal zo groot is als Nederland, doch slechts een bevolking van drie en een half millioen heeft, is genegen enkele mil- lioenen Nederlandse immigranten op te nemen, aldus de president. De regering van Ecuador wil deze mensen gratis de vruchtbaarste grond ter beschikking stellen. Men stelt slechts één voorwaarde nl. dat de immigranten materiaal meenemen om hun eigen huizen te bouwen. De president zeide de Nederlanders suc ces te kunnen garanderen. STIJGENDE GOUDVOORRAAD In de afgelopen week zijn er blij kens de Bankstaat zeer grote bedra gen in de Schatkist gevloeid en het gevolg is geweest, dat het tegoed van het Rijk bij de Ned. Bank met niet minder dan 128,5 millioen is toegenomen. Hoe de ontwikkeling precies is geweest valt niet uit de cijfers van de weekstaat per 10 No vember op te maken. Wel is waar is er een zeer groot bedrag aan bank biljetten in de kassen van de Ned. Bank teruggevloeid, terwijl ook de deviezenpositie een verdere verbe tering heeft ondergaan, doch het is ditmaal niet waarschijnlijk, dat de daaruit voortgekomen middelen alle zijn aangewend voor belegging in Schatkistpapieren. Het saldo van de Schatkist heeft een hoogte bereikt van 871,4 mil lioen. Voorwaar een hoog bedrag, waarmede het Rijk voorlopig uit de voeten kan. Het is mogelijk, dat de Hoe was de winkelnering in September Uit de door het Economisch Insti tuut voor den Middenstand gepubli ceerde gegevens met betrekking tot het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf over de maand Septem ber 1952 blijkt, dat in een aantal winkels in duurzame consumptiegoe schil in het aantal Zaterdagen be werkstelligde in andere branches evenwel omzetdaling. In de voedingsmiddelensector wa- deren de geldomzetten in September ren allecn ta het bakkersbedrijf en jl. hoger waren dan die in de gelijk namige maand van 1951. De minder gunstige weersomstan digheden in September van het lo pende jaar hebben de herfst- en winteraankopen in een aantal dezer branches op een vroeger tijdstip doen plaats vinden dan normaal. Dit was o.a. het geval in de detailhan del in schoeisel en in de detailhan del in textiel. Daarentegen kon o.m. in de detailhandel in glas, porcelein, aardewerk en huishoudelijke arti kelen, in het rijwielbedrijf en in de detailhandel in meubelen en aan verwante artikelen t.o.v. September 1951 een teruggang van de geldom- zetten worden waargenomen. Prijsdalingen. Sedert September 1951 zijn in de ze sector van de detailhandel voor tal van artikelen prijsdalingen inge treden. Een en ander heeft tot ge volg, dat uit de indexcijfers met be trekking tot het verloop van de geld- omzetten geen juist inzicht kan .wor den verkregen van de onwikkeling van de hoeveelheidsomzetten. Zulks wordt voorts bemoeilijkt door het niet voorhanden zijn van voldoende gegevens t.a.v. het verloop van kleinhandelsprijzen. In een aantal voedingsmiddelen en genotmiddelenzaken waren de geldomzetten in September 1952 ten gevolge van opgetreden prijsstijgin gen hoger dan die in de correspon derende maand van 1951. Het ver in de detailhandel in vis de Septem- ber-omzetten in 1952 hoger dan die in 1951. In deze branches werd een omzetvermeerdering genoteerd van resp. 5% en 3%. In het kruideniers- bedrijf was de geldomzet in Septem ber jl. gelijk aan die in de corres ponderende maand van 1951. Daar entegen constateert men in de detail handel in aardappelen, groenten en fruit, in het slagersbedrijf en in de detailhandel in zuiverproducten een teruggang van de geldomzet met resp. 5%, 1% en 1%. In de detailhandel in schoeisel, in sportartikelen en in textiel waren de in September jl behaalde geld omzetten resp. 8%, 7en 4% hoger dan die in de gelijknamige maand van 1951, ook in de kantoorboekhan del en in de handel in ijzerwaren en gereedschappen werden de Septem- ber-omzetten van 1951 overtroffen t.w. met resp. 3% en 2%. De toene mende bedrijvigheid in de bouwnij verheid heeft in de laatstvermelde branche mede tot een stijging van de geldomzet bijgedragen. Minder boeken, meer jenevers! Minder bevredigend was de om- zetbeweging in September j.l. in de detailhandel in glas, porcelein, aar dewerk en huishoudelijke artikelen, alsmede in het rijwielbedrijf en de detailhandel in meubelen en aanver wante artikelen In deze branches werden namelijk geldomzetten geno teerd, welke resp. 8%, 6% en 6% la ger waren dan die in September 1951. In de boekhandel bedroeg deze teruggang van de geldomzet 0 Met betrekking tot het omzetver loop in genotmiddelen kan worden geconstateerd, dat in de detailhan del in parfumeriëen, cosmetische en toiletartikelen, alsmede in de detail handel in tabaksfabrikaten in Sep tember j.l. omzetten werden geboekt, welke resp. 12% en 7% lager waren dan die in de corresponderende maand van '51. In het banketbakkersbedrijf lagen de geldomzetten in September 1951 en 1952 op eenzelfde niveau. Daaren tegen vertoonden de geldomzetten in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken een stijging met 5% en die in het chocolaterie- bedrijf met 1%. Winteraankopen. In het kappersbedrijf, het drogis- tenbedrijf en de detailhandel in bloemen en planten waren de geld omzetten in September 1952 gelijk aan die in September 1951. In het opticiensbedrijf werd een toeneming van de omzet behaald van 7 Vergelijkt men de omzetten in September jl. met die in de daaraan voorafgaande maand, dan blijkt, dat in de levensmiddelenbranches en in genotmiddelen omzetdaling werd ge noteerd. Zulks moet worden toege schreven aan de omstandigheid, dat in September vier Zaterdagen voor kwamen tegen vijf in Augustus. In de detailhandel in Textiel en in schoeisel brachten de winteraanko pen een stijging van de geldomzet ten met zich. In de boekhandel er in de kantoorboekhandel werd een toeneming van de omzet geboekt tengevolge van de grotere verkoop van schoolboeken. Ook in de handel in ijzerwaren en gereedschappen steeg de omzet. In de andere bran ches, behorende tot de duurzame consumptiegoederensectoren bereik ten de omzetten in September niet het peil van die in Augustus van het lopende jaar. Voor een belangrijk deel kan het worden gezien als een normale seizoenfluctuatie. stijging van de afgelopen week voor een deel ook moet worden toege schreven aan grote belastingbetalin gen, doch het ligt meer voor de hand om aan te nemen, dat er ook bijzon dere ontvangsten zijn geweest. Uit welken hoofde dat geweest kan zijn, is niet na te gaan. Er is trouwens nog een merk waardige mutatie, waarvoor geen verklaring kan worden gegeven. Dat is de toeneming van de goudvoor raad met 6,4 millioen. De goud voorraad beloopt thans f 1241,2 mil lioen. Ook het deviezenbezit is weer gestegen en wel met 22,6 millioen. Het totale goud- en deviezenbezit is daarmede gekomen op 3553.0 millioen. Op 12 November van het vorig jaar was het bezit in totaal 1415,7 millioen groot, waarvan f 1182,4 millioen aan goud en 233,3 millioen aan deviezen. In een jaar tijds is er dus een aanwas geweest van 58,8 millioen aan goud en ruim twee milliard aan deviezen. 20 millioen meer voor premiebouw De minister van Wederopbouw heeft bij de Tweede Kamer per nota van wijziging een verhoging van 20 millioen gulden gevraagd voor de toekenning van premies voor particu liere woningbouw in 1953. Hierdoor wordt de mogelijkheid geopend om, indien dit in de loop van het jaar gewenst mocht blijken, ongeveer 5000 premies meer toe te kennen dan in het bouwprogramma 1953 is voorzien. Er staat een nieuwe premierege ling op stapel ten behoeve van de particuliere woningbouw. De ver schillen in omstandigheden van plat teland en steden zullen daarbij in de premie tot uitdrukking komen, maar het ligt niet in het voornemen van minister Witte om het algemeen ni veau van de premie te verlagen. De regeling is nog niet geheel in kannen en kruiken. De minister wacht nog op het advies van de voor lopige raad voor de volkshuisvesting. Minister Witte zal de vraag of er rijkssteun kan worden gegeven aan woningen van grotere inhoud dan 375 kubieke meter nader bekijken. Ook wil hij de bevordering van het eigen woningbezit door minder draagkrach- tigen in beschouwing nemen en pro beren er een bevredigende financie ringsregeling voor te ontwerpen. Er is een verdeelplan opgesteld voor de bouw van schuilkelders op drukke verkeerspunten in een aantal strategisch belangrijke gemeenten. Het omvat in totaal 192 schuilkelders voor 50 en 384 schuilkelders voor 100 personen. Van de eerste groep zullen er in 1953 zeer waarschijnlijk 61 en van de tweede groep 122 ge reed komen. Minister Beel deelt dit mede in de memorie van antwoord aan de Twee de Kamer over de begroting van Bin nenlandse Zaken. In overleg met de minister van Wederopbouw wordt thans nog nagegaan in hoeverre schuilkelders onder nieuwe woningen v/orden aangelegd. Hij had vernomen, dat de inlichtin gen over Nederlandse immigranten overal ter wereld zeer gunstig waren en wilde daarom de Nederlanders alle mogelijke voorrang geven. De Prins meende, dat er goede kansen waren voor de vorming van op zich zelf staande Nederlandse nederzet tingen met eigen karakter. Het bezoek aan Ecuador verloopt overigens rustig. Woensdag werd een krans gelegd bij het standbeeld van Simon Bolivar. De namiddag werd doorgebracht met het bezich tigen van kerken. Een grote menig te volgde de Prins toen hij de Sint- Franciscuskerk binnenging waarvoor de eerste steen in 1535 werd gelegd door de Vlaamse Franciscaner Ricke de Marselaer. De Prins bleek zo onder de in druk van de schoonheid van deze kathedraal, dat hij er meer dan een uur bleef vertoeven voordat hij nog twee andere kerken ging bezichti gen. Laat in de middag hield de Prins een receptie waarop 23 van de 25 personen tellende Nederlandse ko lonie aanwezig waren. Vrijdag vertrekt Prins Bernhard naar Lima in Peru. DE ARTSEN EN DE KIESWET. De minister van Binnenl. Zaken betreurt het, dat van een aantal art sen bij het afgeven van de verkla ring, bedoeld in de Kieswet niet die medewerking werd ondervonden, welke mocht worden verwacht. De gedragslijn, dat bedoelde ver klaring zal worden afgegeven door een andere dan de behandelende ge neesheer, is niet gebaseerd op de wet, doch op een aan de artsen ge geven advies van de Kon. Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst. De minister stelt zich voor opnieuw in overleg te treden met genoemde maatschappij ten einde te bevorde ren, dat de artsen, die aam het afge ven van de geneeskundige verkla ring niet hebben willen medewerken, daartoe in de toekomst alsnog zullen overgaan. Zwervend meisje verborgen Enige personen, die zich gisteren voor de rechtbank te Alkmaar te verantwoorden hadden, konden het maar moeilijk begrijpen, dat de wet zich met de opvoeding van een meis je kan bemoeien. Zij hadden in de afgelopen maan den deze taak van de uitvoerende macht tegengewerkt, door een meis je. dat aan de ouderlijke macht was onttrokken, te verbergen. Het meis je had door geheel Noord-Nederland rondgezworven. De politie zat haar voortdurend op de hielen en na vijf maanden is het kind eindelijk in Anna Paulowna achterhaald. Het meisje had aan haar voogden te kennen gegeven, dat zij kinder verzorgster wilde worden. Haar werd een uitzet gekocht en zij werd te werk gesteld in een kindertehuis te Haarlem. Na een poosje beviel het haar hier schijnbaar niet meer en ging zij zwerven. Haar voogden, die door de rechter waren aange steld, konden zich hiermede natuur lijk niet verenigen en de politie werd in de arm genomen om het kind, dat zoals nu blijkt door verschillende mensen verborgen werd gehouden weer op te sporen. Diegenen, die het meisje voor de politie verborgen hadden gehouden, hoorden boete en vrijheidsstraffen tegen zich eisen. PREMIE OP JAAR LANGER DIENEN. Als een reserveofficier van de mili taire luchtvaart gedurende één jaar doorlopend werkelijke dienst heeft verricht als verkeersleider maakt hij aanspraak op een premie van 1200. Deze premieregeling geldt tot 1 Ja nuari 1955. Vaandrigs en kornetten, die hun opleiding tot reserveofficier met goed gevolg hebben volbracht en in aan merking komen om tijdelijk tot re serve tweede luitenant te worden be noemd, kunnen, als zij na het vol brengen van hun eerste oefening een verbintenis aangaan om nog één jaar doorlopend werkelijke dienst te ver richten, aan het eind van dat jaar aanspraak maken op een premie van 1260 gulden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5