Grote Eeuwfeest-plannen voor Leiden samen met de omgeving A PASTOORS, BURGEMEESTERS EN WETHOUDERS BIJEEN Ere-comité samengesteld voor stad en omliggende gemeenten VAN NELLE'S tfïMtfil THEE PONDER 'AG v NOVEMBER 1952 OE LEIDSE COURAIN 1 EERSTE BEAD - PAGINA 3 HONDERD JAAR KROMSTAF' rvE PLANNEN voor een luisterrijke viering van „Honderd Jaar Kromstaf" (Eeuwfeest van het Her stel der Bisschoppelijke Hiërarchie in Nederland 18531953) in Leiden en Omgeving beginnen steeds vastere vormen aan te nemen. Dit is duide lijk gebleken op de zeer geanimeer de bijeenkomst, die gisteravond werd gehouden in In den Vergulden Turk door de Plaatselijke Raad van Maat schappelijk en Cultureel Overleg (Gesprekc rum R.K. Organisaties, Leiden) met de pastoors en katholie ke burgemeesters/wethouders (of hun plaatsvervangers) van Leiden en Omgeving, ten einde een ere-comité voor de feestviering van Leiden en Omgeving samen te stellen. De voorzitter van de Raad was bij zonder verheugd over de grote op komst en zette uiteen, dat de Raad niet alleen het initiatief genomen beeft voor een regionale feestviering, maar bovendien door het landelijk comité van „Honderd Jaar Krom staf" is aangezocht de landelijke ac ties in het rayon Leiden en Omge ving uit te voeren. Daarom heeft het Leidse comité de behoefte gevoeld zich uit te breiden over de omge ving, want het gaat niet om Leiden alleen, maar evenzeer om de omge ving, waarvan Leiden het centrum is. Slechts door coördinatie van krachten kan in het rayon Leiden een waardige en luisterrijke feestvie ring georganiseerd worden. De plannen van het comité staan absoluut buiten de kerkelijke vie ring, die door iedere parochie af zonderlijk volgens bepaalde richt lijnen wordt georganiseerd. Het co mité stelt zich ten doel de buiten kerkelijke viering zo luisterrijk mogelijk te doen zijn als een tref fende manifestatie van de katho lieken uit Leiden en Omgeving. Er is een drie-delig programma samengesteld, bestaande uit een groot openluchtspel, een tentoonstelling en een plechtige bijeenkomst. Voor het openluchtspel is de keus gevallen op het moderne Engelse spel „De ij ver voor Uw Huis" van Dorothy Sayers. Als regisseurs zullen optre den de heer Frans 't Hoen (van „Puck", de jeugdgroep van „Come- dia"J en pater Raymund van Sasse van Ysselt. Zij zijn reeds begonnen spelers en speelsters te zoeken uit de kath. toneelverenigingen van Lei den en omgeving. Door dit spel, dat iets schoons belooft te worden, wordt tevens een nog betere samenwerking en verstandhouding tussen de kath. culturele verenigingen bevorderd. Wat betreft het uitkiezen van spe lers en speelsters houdt men zich gaarne aanbevolen voor suggesties. Evenals voor het openluchtspel is er ook een commissie gevormd voor de tentoonstelling, die een bepaalde periode uit het katholieke leven van Leiden en Omgeving zal belichten. De keuze is gevallen op de Middel eeuwen, die hiervoor rijke stof bie den, welke velen zo goed als geheel VIET ERE-COMITé VOOR DE EEUWFEESTVIERING IN LEIDEN EN OMGEVING bestaat uit de volgende personen, die hebben toegezegd hierin zitting te willen nemen. Van enkelen werd geen bericht ontvangen, zodat de Raad aanneemt, dat zij eveneens bereid zijn het ere-lidmaatschap te aanvaarden. Mgr. Th. M. P. Bekkers. Voorschoten; mgr. H. J. van Deursen, Warmond; deken D. Bont, Zoeterwoude; deken J. P. A. Brinkman, Noord wijk; deken A H. M. J. Homulle, Leiden; deken L. H. M. Nieuwenhuizen, Alphen aan den Rijn. Voorts de pastoors W. E. M. Bende, Noordwijk aan Zee; J. Th. van Bem- melen, Voorschoten; Th. M. Beukers, Leiden; G. Boos, Hazerswoude; P. Braak, Sassenheim; L. J. Bresser Voorhout L. Brink, Noord wij kerhout; •W. G. Buren, Noorden; G. de Greeve, Haagsche Schouw; J. Th. A. M. Gus- senhoven, Warmond; J. M. Halkes, Langeraar; P. A. H. M. Hennekens, Ha zerswoude; C. Hesp, Katwijk; A. A M. Heijdeman, Nootdorp; J. P. J. Janus, Bodegraven; G. J. Klaverweijden, Zoeterwoude; C. J. Koene, Hazerswoude. Th. Kwakman, Rijpwetering; W. N. van Leeuwen, Meerburg; S. Ligthart, Alkemade; G. J. M. Lohuis, Leiden; J. J. C. M. Looyaard, Oegstgeest; C. H. Oisthoorn, Hoogmade; J. N. Omzigt, Aarlanderveen; N. G. Pronk, De Kaag; H. C. A. M. Roelvink, Lisse. J. G. A. Saraber, Oude Wetering; W. Schmitz, Leiden; D. Schoenmaker, Roelofarendsveen; P. L. J. M. Schretlen, Nieuwveen; J. D. Sistermans, Stompwijk; J. L. Speet, Leimmden: H. P. J. Tabink, Zevenhoven; S. A. J. Vloothuis, Nieuwkoop; J. A. Voorham, Zoe- termeer; H. W. van de Waarden, Noordwijkerhout; G. P. A. van Zuylen, Lisse. Bovendien de volgende burgemeesters: mr. G. F. W. van Berkel, Noord- wijk. jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, Warmond; drs. C. J N. de Graaf, Voorhout; mr. Th. M. J. de Graal Lisse; B J. Hogenboom, Ter Aar; J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht, Alkemade; H. Schölvinck, Nootdorp; H J. J A. Smeets, Zoeterwoude; M. P van der Weyden, Nieuwkoop; P. M, M. van der Weyden, Noordwijkerhout. In plaatsen, waar geen kath. burgemeester is, hebben de volgende kath. wethouders zich bereid verklaardC. Deerenberg, Alphen aan den Rijn: J. Groenewegen, Zoetermeer; A de Groot, Zevenhoven; G. v. d. Hoorn, Nieuwveen. P. Kapteyn, Hazerswoude; M. J. Malenberg, Sassenheim; St. Menken, Leiden; L. A. Mooy, Voorschoten; Th. Opdeyn, Leimuiden; J. Vis ser, Rijnsaterwoude. Ook de kath. professoren te Leiden hebben zitting in het comité: dr. C. C. Berg, dr. A. G. Brom, dr. E. A. D E. Carp, dr. A. M. J. Chorus, dr. J. Dankmeyer, dr. A. F. van Itterbeek, dr. P. H. van Laer. onbekend is en dus zeer interessant - zal zijn. Voor de herdenkingsavond zijn nog geen concrete plannen vastgesteld. Er wordt gezocht naar een voortreffe lijke herdenkingsredenaar, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat het „Alma Mater-koor" de bijeenkomst zal op luisteren. Wegens de te verwachten grote belangstelling zal deze bijeen komst enige malen herhaald kunnen worden, o.a. ten behoeve van de mensen uit de omgeving, ook op een Zondagmiddag. Met klem verzocht de voorzitter alle hiervoor uitgenodigden hun me dewerking -aan dit plan te willen ge ven door toe te treden tot het ere- comité. De Raad heeft gemeend af te moeten wijken van de gewoonte om een dergelijke kwestie alleen schrif telijk af te doen en nodigde daarom de aangezochte personen uit voor deze bespreking, zodat zij weten wat er gaat gebeuren. Feestgeschenk. Dit wat de plannen voor Leiden en Omgeving betreft. Voor de landelij ke viering staan er eveneens grote plannen op stapel, die al vrij nauw keurig zijn uitgewerkt. Hiervan gaf mr. O. C. M. Wibaut, algemeen secre taris van de Stichting. 18531953 een uiteenzetting. De viering zal gecen traliseerd worden in Utrecht van Woensdag 13 tot Maandag 18 Mei 1953. Het gedetailleerde programma Is reeds gepubliceerd. Bekend is reeds, dat de katholieken van Nederland een geschenk zullen aanbieden aan het Episcopaat, dat het geldbedrag naar eigen goeddunken kan besteden. De Nederlandse Bis schoppen hebben besloten het feest geschenk te bestemmen voor uitbrei ding van de medische faculteit van de R.K. Universiteit te Nijmegen. Deze geld-inzameling wordt op twee manieren gehouden. Alle per sonen of bedrijven, die geacht wor den in staat te zijn een flink bedrag te geven (25 gulden en meer) worden persoonlijk bezocht. De schenkers ontvangen een getekende oorkonde. De kleinere bijdragen zullen bijeen gebracht worden in een z.g.n. „volks actie", die via de K.R.O. geleid zal worden door Wim Jansen. De laatste was eveneens op deze bijeenkomst aanwezig en gaf een uitvoerige uit eenzetting over deze grootse actie, die met talrijke originele attracties gepaard zal gaan. Ook hierover mor gen nadere mededelingen. Voor dit alles is het nodig, dat er in iedere parochie een contact man aangewezen wordt, in overleg met de pastoor. Deze contactman zal regelmatig in verbinding staan met de K.R.O. De namen van deze contactlieden in Leiden en Omge ving worden zo spoedig mogelijk, liefst reeds binnen enkele dagen, verwacht bij de tweede secretaris van de Raad, de heer J. A. M. van Zonneveld, Dijkstraat 3, Leiden. Wanneer de gevraagde medewer king aan alle zijden spontaan- gege ven wordt, kan een waardige en luis. terrijke vierin, van „Honderd Jaar Kromstaf", zowel in het hele land als in Leiden en Omgeving, tegemoet gezien worden. Een manifestatie van de eenheid dei katholieken, die vol gens bovenstaande plannen treffend tot uiting kan worden gebracht! Tentoonstellingscommissie. De tentoonstellingscommissie be staat uit de volgende personen: rector drs. W. Geurts, O.F.M., prof. J. Lou> ter, Warmond, de heer M. P. F. Meyer, ir. Hugo van Oerle, Nieuwe Rijn 17, Leiden (correspondentie adres), de heer L. C. J. Roozen, de heer J. J. Schrama en mej. V. Simons. Openluchtspelcommissie. De openluchtspelcommissie is als volgt samengesteld: pater Raymund van Sasse van Ysselt, O.F.M., de heer Th. Scholte, Apothekersdijk 25, Lei den (correspondentie-adres), de heer Nic. Schrama, de heer J. Tacx, de heer Th. A. J. de Wit en pater Wulfram, O.Cap. VAN ONZE ADVERTEERDERS. UITBREIDING C. H. NOLET. Vanmiddag heeft de heer C. H. Nolet, die sinds 28 jaar in het pand Botermarkt 8 zijn herenmode-zaak gevestigd heeft, hieraan een belangrij ke uitbreiding kunnen geven. Het ruimtegebrek, dat zich sinds vele ja ren in deze zaak deed gevoelen, noopte tot deze stap, maar deson danks ging de heer Nolet er node toe over, omdat zijn oude zaak altijd ge legenheid gaf tot een knus en gezel lig onderhoud met zijn cliënten. Niettemin nu we de belangrijke uitbreiding hebben gezien, mogen we toch zeker zeggen, dat het een uit stekende verbetering is. Het pand Botermarkt 8, waarin Vroeger „Au bon Gout" was geves tigd, is in twee weken tijds tot een fraaie herenmodezaak omgetoverd waarin op uitstekende wijze getoond wordt wat al verscheidenheid 't he renmodevak biedt en wat er zoal te koop is. Wij wensen de heer Nolet ook in zijn nieuwe zaak veel succes. HEROPENING FRUIT- EN GROENTEZAAK P. J. WETSELAAR Nog een tweede zaak vraagt van daag onze aandacht. Het betreft hier de heropening van de gemoderni seerde fruit- en groentezaak van de heer P. J. Wetselaar, Haarlemmer straat 254. Met de tijden veranderen ook de eisen, welke aan oude winkels en oude zaken gesteld worden. Daarom werd hier het gehele interieur aan een vernieuwing en aan een moder nisering natuurlijk onderworpen, want deze beide gaan tegenwoordig hand in hand. Het geheel ziet er thans uitstekend verzorgd en overzichtelijk uit, wat voor de dagelijks terugkerende klan ten een ware uitkomst zal zijn. Do heer Wetselaar, die nog een mooie toekomst voor zich heeft, zal ongetwijfeld veel voldoening van deze modernisering beleven. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL BEWOLKING Half tot zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige neerslag en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Iets lagere middagtemparturen. 14 Nov. zon op 7.58 en onder 16.50; maan op 4.25 en onder 15.04 uui VOORSCHOTEN Echtpaar van Dijk 50 jaar getrouwd Op Donderdag 19 November a.s. herdenkt het echtpaar J. J. v. Dijk en P. M. van DijkBulpaap de dag, dat het vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. 17 jaar geleden kwam de heer Van Dijk met zijn echtge note naar Voorschoten, toen hij op pensioen werd gesteld. De heer Van Dijk, thans 72 jaar oud, werd gebo ren te Voorburg en is 3-0 jaar lang agent van politie geweest te Rotter dam. Thans is de heer Van Dijk ma gazijnmeester van het Gezondheids centrum en menige Voorschotenaar richt zijn schreden naar het huis van de familie Van Dijk, Leidseweg 94 b, wanneer er materialen van het Ge zondheidscentrum benodigd zijn. Deze functie bekleedt de heer Van Dijk nu reeds 5 jaar. Tijdens de mobili satie verzorgde hij nog het R.K. Militair tehuis aan de Leidseweg. In soldatentaal werd de heer Van Dijk toen genoemd „de onderpastoor". In de tijd van de distributie is hij nog enige tijd distributie-ambtenaar ge weest in Zoetermeer. Thans verleent hij nog zijn diensten aan de St. Bar- baravereniging als drager. Mevrouw P. M. van DijkBulpaap werd ge boren te Leiden en is thans 74 jaar oud. Haar arbeidsterrein was haar gezin, maar de buren deden nooit tevergeefs een beroep op haar hulp vaardigheid. Graag gaat zij nog een dagje uit met de dames van de R.K. Vrouwenbeweging en samen met haar echtgenote is zij ook steeds van de partij, wanneer de tocht van het Comité van Ouden van dagen wordt gemaakt. Het feit van hun gouden huwelijksfeest wordt kerkelijk ge vierd met een H. Mis uit dankbaar heid op Donderdag 19 November a.s. om 7 uur en daarna in huiselijke kring. Feestavond Herwonnen Levens kracht en K.A.B. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van Her wonnen Levenskracht, afd. Voor schoten, werd er Dinsdagavond een feestavond gehouden. De voorz. van de K.A.B., de heer W. Zonneveld, sprak een woord van welkom, maar vond het jammer, dat de zaal niet geheel gevuld was. Daarna richtte de voorz. zich tot de heer Callen- berg, propagandist van Herwonnen Levenskracht, die deze avond ver zorgde met de film „De Strijd tegen de Tuberculose". Deze film gaf een duidelijk beeld van alles, wat in het kader van de tuberculosebestrijding is tot stand gebracht. In de pauze gaf de heer Callenberg een nadere beschouwing op de inhoud van de film en maakte de plannen van Her wonnen Levenskracht bekend. Daar na richtte de heer Callenberg zich tot de heer van Leeuwen, die reeds 30 jaren al zijn krachten aan dit mooie werk heeft gegeven. Als blijk van erkentelijkheid bood spr. hem een gouden spek aan. Ook de voorz. van Herwonnen Levenskracht van de afd. Voorschoten, de heer C. Rovers sprak een woord van dank tot de heer Van Leeuwen. Als be wijs van dankbaarheid werd hem een mooie vulpen aangeboden. Ook mevrouw van Leeuwen werd in de hulde betrokken. Een collecte bracht op de somma van ƒ47.— Daarna werden nog een paar aardige filmpjes vertoond. Jongerenavonden. Ook dit jaar zullen voor de jongelui van 17 jaar en ouder weer enige debatavonden v/orden georganiseerd. De laatste bijeenkomst van het vorig jaar was min of meer een mislukking. Daar om is dit jaar een goede inzet meer dan geboden. Op Dinsdag 25 No vember zullen we onze eerste bij eenkomst houden. Dan zal de enkele jaren geleden tot de Katholieke Kerk bekeerde predikant F. B. Kooijmans komen spreken over zijn overgang tot de Kerk. Op 16 Decem ber zal de tweede avond gehouden worden dr. J. G. H. Delfgaauw zal een antwoord geven op de vraag of de Westerse landen nog niet over bevolkt raken. In het begin van het volgende jaar volgen nog enkele avonden o.a. over politiek (gemeen teraadsverkiezingen 1953), over eigen tijdse gezinsverhoudingen, enz. Agenda gemeenteraad. De raad van de gemeente Voorschoten wordt ter openbare vergadering bijeenge roepen op Vrijdagavond 14 November a.s. om 8 uur. De agenda vermeldt a.a.: Aanschaffing van dienstkleding, nieuwo overeenkomst met de ge meente Leiden inzake de leveling van gas. Voorstel tot aanschaffing van een electrische luidinstallatie voor de klok van de gemeentetoren. Wijziging van de verordening op de heffing en invordering inzake de vermakelij kheidsbelasting. Aanbie ding van de bedrijfs- en gemeente begrotingen .voor 1953. Wijziging van de winkelsluitingsverordening. Aan schaffing van een radio-alarm-instal latie. Aankoop van een perceel grond groot 4.02.80 ha bestemd voor bouw terrein. MARKTBERICHTEN GOUDA, 13 Nov. Kaas. Aanvoer 155 partijen. Prijzen: ie soort f 2.35— 2.39, 2de soort 2.30—2.34, extra kwaliteit 2.50 per kg. Handel goed. ROELOFARENDSVEEN, 12 Nov. Groente. Aardbeien 52—79 cent, kropsla 2—5.50, stoofsla 10—15, andijvie 5—15, bloemkool 8—18, spruitkool 24—31. uien f 13—16, rode kool 9. groene kool 7—9, to maten A 25—58, idem B 32—64, idem C 1626, idem bonken 16 24, idem afw. 1632. Bloemen. Alfretton 4567 ct., Cydonia 22—39 cent, Corncob 71—87 cent, Minerva 61—79 cent, Champion 51—70 cent, Samaria 36—49 cent, Mil- lersdale 3050 cent, Trosrayonanten 2069 cent, Sultane 4058 cent, No- ra 3961 cent, Chocod 2156 cent, Glorious 4050 cent, Perfection 32 52 cent, Utopia 36—48 cent Snowfall 2138 cent, Anemonen 3561 cent, Cyclamen bloemen 36—69 cent, Asp. Plumovis 19—67 cent, Chocod 4—11 cent, Little America 39 cent, Love liness 613 cent, Pulling 814 cent, Kaufmann 59 cent Monument 18 28 cent, Indianapolis 2025 cent, White Succes 8—12 cent, Am. Aan winst 712 cent. LEIDSCHENDAM, 12 Nov. Eieren. Op de veiling waren ditmaal aan gevoerd 11440 kipeieren De prijzen waren voor: 400 eieren no, 0 24.15 —24.85; 1800 no. 1 22 60—22.75, 1200 no. 2 21.40—21.90, 4600 no 3 19.45 —19.60, 3400 no. 5 f 15 95—16.45. 40 no. 6 14.9515.45. Verder waren ter markt: 25 kippen 1.20—4.80, 20 hanen 2.60—3.80 25 duiven 45—50 cent, 25 eenden 2.40—2.80, en 80 konijnen 0.559.60. LISSE, 13 November. Bloembollen. Tulpen zift 10 per 100: Bartigom 1.10; Edith Eddy f 2.90Electra 3.05 Campfire 1.10. King George V 1.15; Mr. v. d. Hoef 2.10: Pru nus 1.15; Scarlet Admiral f 1.10; Sunshire 2.35;1 Zenober 1.70, Zwa nenburg"'1.10. Hyacmthen: Anna Marie f 4. Arentine Arendse 4.50; Bismarck 6.Dr. Liber 6.Gertrude 5 30 Grand Maitre 7.Grand Monarque 5.30 King of the Blues 7,30; Lady Derby 12.LTnno- cence f 5.Ostara 7.10. TER AAR, 12 November. Groente. Witlof I 3655 cent, idem II 2137 cent, idem steg 18 cent, andijvie 10 23 cent, idem II 510 cent, spruiten 2438 cent, idem los 18 cent, uien 618 cent, Sav. kool 57 cent, groe ne kool 6—8 cent, rode kool 9—11 ct., witte kool 46 cent, kroten 5—8 ct., prei 1013 cent, waspeen 13 cent, spinazie 1433 cent, aardappelen 10 cent, alles per kg., kassnijbonen B. 6.308.30 alles per 10 kgtomaten export A 2849 cent idem B 3252 cent, idem C 2025 cent, idem CC 16 cent, tomaten binnenland 1622 cent, idem B 16—18 cent, idem C 16 cent, idem bonken 1618 cent alles per kg., sla 23 cent, glassla 89 cent idem II 3 cent bloemkool I 20 32 cent, idem II 1016 cent, idem III 89 cent, knolselderij 5—12 cent alles per stuk bospeen 11 cent, selde rij 3—6 cent per bos, boerenkool 60 65 cent, stoofsla 50 cent, Appelen: Groninger Kroon 10 cent. Peren: Emile d'Heijst 7—9 cent per kg., drui ven 54 cent per half kg. U rijdt op ecn voor- rangsweg. welke ge kruist wordt door een nict-voorransweg. DEZE WEEK BOTER BIESJES, met roomboter bereid, van 0.80 voor 0.70 per 200 gram. NOGALETS van 0.70 voor 0.60 per 250 gram CHOCOLADE LETTERS, in alle maten en prijzen. Banketbakkerij ROSELEUR BREESTRAAT 54, LEIDEN. TE LEIDEN. Buitengewone Alg. Vergadering van aandeelhouders op Zaterdag 22 November 1952 te 16 uur in „HET GULDEN VLIES", Breestraat 125, te Leiden. Agenda ligt ter inzage vanaf 18 November. Deponering van aandelen uiterlijk 20 November bij Twentsche Eank, Inc.-Amst. Bank, N. H. M. of Raif- feisenbank. 564 OUDE COURANTEN in pakken van 5 K.G. a f 0.75 verkrijgbaar aan ons bureau PAPENGRACHT 32 - LEIOEN Afternoon ,,Het rode pakje 78 cent per 100 gram Geurig Krachtig Voordelig WAAROM is Van Nelle's Thee „gebroken?" Van Nelle „breekt" de thee omdat het water dan beter in de theeblaadjes kan door dringen. Dit verhoogt het aroma en de smaak van de thee. Bovendien kunt U daardoor méér kopjes schenken van een zetsel. Wie voordelig uit wil zijn, drinkt dus altijd VAN NELLE'S GEBROKEN THEE Het volmaakte voer voor kat en hond 2* Maak de lange avond gezellig met een sjoelbak, reeds vanaf f 12.50, verder kinderameublementen in alle prijen. Eiken leeslamp f 15.moet weg. Electr. Zagerij. Vijlen van zagen, Oude Singel 210, werk plaats. 5736 2T Te koop aangeboden Herenrijwiel 18, kinder wagen Crème) 12. Sehipperskacheltje f 8.—. W. Elstgeest. Hazerswoude Rijndijk 38. 5741 3T Hoe kom ik aan een rijbewijs? Bij ons!! Les- prijs slechts 5.per uur. Opleiding voor alle rijbe wijzen. Gedipl. instruct. Leidse Autorijschool, Mare- dijk 159, tel. 21280 Leiden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3