RIJNSTREEK Kansen gunstig voor zwembad Lening van f200*000 voor rioolzuiveringsinstallatie Derde kaasdag in Hoogmade bracht weer goede kwaliteit DONDERDAG NOVEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Gemeenteraad Wassenaar Geen medewerking aan R.K. Montessorischool In de gisteren onder voorzitter schap van burgemeester dr. S. Baron van Wijnbergen gehouden vergade ring van de gemeenteraad werd de heer Th. J. M. Rees van den Ende als raadslid geïnstalleerd. Het nieuw benoemde lid neemt de plaats in de K.V.P.-fractio in van dr. N. R. A. Vroom, die enige tijd geleden zijn ontslag aanbood. Op de agenda kwam als belangrijk ste punt voor het voorstel van B. en W.f om met de N.V. Sportfondsen een lening 'aan te gaan en een bedrag van ƒ700.000.bes.chikbaar te stel len voor het bouwen van een uit een overdekt en een onoverdekt gedeelte bestaand zwembad. Verleden jaar werd door de raad eenzelfde besluit genomen, dat echter strandde op be zwaren, die door d investeringscom missie werden ingebracht tegen de uitgave van een dergelijk kapitaal. Omdat de vlottende schuld die de gemeente Wassenaar verleden jaar had, intussen is omgezet in een aan zienlijk saldo van vlottende midde len, besloten B. en W. deze aangele genheid wederom in de raad te bren gen. In het voorstel van B. en W. werd in het vooruitzicht gesteld, dat het te verwachten exploitatietekort van het bad, zal moeten worden op gevangen door een verhoging van de gastarieven met 1 cent. Raad wil zwemmen. Over dit laatste punt werd door verscheidene sprekers het woord ge voerd. Mr. P. J. M. Aalberse (K.V.P.) meende, dat het nu reeds in principe besluiten tot een tariefsverhoging van 1 cent, een vooruitlopen op een later te nemen beslissing zal zijn. Wellicht zal het te zijner tijd moge lijk zijn, het tekort te dekken met een verhoging van Yi cent. De voorz. gaf deze spreker de ver zekering, dat in dat geval de gas- prijsverhoging ook niet meer dan een Yi cent zal bedragen. Mr. C. A. van Gorcum (P. v. d. A.) merkte op, dat er te zijner tijd wellicht andere mogelijkheden zjjn. Op een vraag van de heer C. E. van den Berg (K.V.P.) antwoordde de voorzitter, dat de thans aanwezi ge kasmiddelen tot een bedrag van 1.7 millioen gulden, in de eerste plaats gebruikt zullen worden voor de woningbouw in het Kerkehout en dat de bouw van het bad t.z.t. gefi nancierd zal worden uit de opbrengst van een langlopende lening. Over de duur van de bouw van het bad zeide spr. nog geen enkele redelijke schat ting te durven wagen. Het voorstel van B. en W. werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen Ook het bedrag van 85.000. voor het aanleggen van de verbin- dingswegdingsweg tussen Backersha- genlaan en Prinsenweg werd zonder meer goedgekeurd. In een nageko men voorstel vroegen B. en W. bo vendien een crediet van 27.000. voor het leggen van een nieuwe wa- tertoevoerleiding in dit nieuwe weg gedeelte, ter vervanging van de oude reserveleiding, waarvan de capaci teit veel te klein is. Ook daartegen had de raad geen bezwaren. Geen medewerking, Met algemene stemmen werd be sloten medewerking te weigeren aan het R.K. Kerkbestuur van de St. Jo- sepr-parochie voor het uitbreiden van de bestaande R.K. lagere school in deze parochie met een Montessori-af. deling. Mr. Aalberse legde namens de K.V.P.-fractie een korte verklaring af ter motivering van het standpunt van deze fractie. Spr. zeide, dat de opzet, zoals die door de St. Joseph- parochie gewenst is d.w.z. het on derbrengen van een Montessori-afde- instellingen, mits voldoende zeker heid zal worden gesteld. De voorz. deelde aan het slot van de vergadering mede, dat het in de' bedoeling ligt de eerder ingediende gemeentebegroting te behandelen in een openbare vergadering van de Raad op 10 December a.s. AUTO OVER DE KOP Op de Rijksstraatweg te Wasse naar ter hoogte van de Eikenlaan kwamen gistermorgen twee personen auto's, welke beide in de richting Den Haag reden, met elkaar in bot sing. De aanrijding ontstond, doordat de bestuurder van de achteroprij- dende auto, de heer S. uit Amster dam, vermoedelijk te laat merkte, dat de voor hem rijdende auto, be stuurd door de Amsterdammer G., de links gelegen Eikenlaan zou op rijden en nog trachtte daarvoor heen te komen, De auto van de heer S. werd in de flank aangereden, sloeg over de kop en kwam op z'n kant op de rijweg terecht. Van deze auto werd de lin kerzijde en bovenzijde ernstig be schadigd. Ook het andere motorrijtuig liep ernstige schade op. Persoonlijke on gelukken vonden niet plaats. HILLEGOM Aanbesteding. De aanbesteding der rioleringen aan de Leembnigge- straat had de volgende uitslag: Hul- sebos en Raversloot, Aalsmeer 16550; Verheul en Brouwer, Haar lem 10988; Van Strien id 9745. Chr. Overdevest, Rijnzaterwoude 9650; Jansen Zn, Bennebroek 9500; Struik, Hillegom f 9227; Gebrs Griekspoor ir 8400; B. Imthorn Zn id. 8225. Gunning aangehouden. KATWIJK Geboren: Cornelis J., z. van P. Kuyt en A. A. van Dongen; Marianne J., d. van A. J. van Duyn en J. V. M. van de Kerckhovew; Adrianus J. G., z. van G. van den Berg en H. M. Sa- venije; Adriane E., d. van K. Los en E, S. Segers; Jacoba A., d van J. W. Kralt en E. van Duyn; Zijntje Th., d van Ch. Snijder en Th. A, Helling; Jan, z. van G. van Beelen en A. van der Plas; Sophia J., d. van W. Schaap en A. Hoek. Ondertrouwd: J. L. Uljee en A. M. Meijer; C. de Jomg en A. M. Aande- wiel; J. Guyt en L. van der Meij; W. Gravenkamp en J. K. Kromhout. Getrouwd: G. Boeve en C. den Dekker; L. van Delft en J. van der Bent; L. van Duyn en A. Dubbelaar; A. Nij^h en G. Kuyt; A. de Jong L. Kuiper. Overleden: Joh. van der Gugten 76 j, weduwnaar van D. Lugtigheid. LEIDSCHENDAM K.A.B. vierde St. Willibrordfeest, Nadat Zondag j.l. het jaarlijkse Willibrordusfeest kerkelijk was. in gezet, is Dinsdag-, Woensdag- en wordt ook hedenavond de feestvie ring voortgezet in het patronaatsge bouw aan de Damlaan. Het was voor voorz. A. Langeveld een grote vol doening, dat de belangstelling van de leden zeer groot was. De avond werd ingezet door het dubbelman- nenkwartet „Inter Nos" onder lei ding van de heer Henk Bakker. Uit gevoerd werd .,De Vrolijke Plak kers" van Louis Krom, waarmede veel succes werd geoogst. Ook de verdere zangstukken werden goed gezongen. De pianobegeleiding werd verzorgd door mevrouw Polderman van Veen, die Zondag in het solis ten-concours voor piano in Wormer- veer de eerste prijs in de ere-afde- ling behaalde. De feestavond werd echter hoofdzakelijk gevuld door „De Gezellen" die onder regie van de heer Th. v. d. Togt een zeer ges' NOORD WIJKERHOUT R.K. Landarbeidersbond. In de bioscoopzaal van café „De Zwaan" hield „St. Deus Dedit", een goed be zochte jaarvergadering. Uit het verslag van de penn. bleek, dat de uitgaven 10818,24 en de in komsten lil41.74 bedroegen. Het kassaldo per 1 November 1952 be droeg 1034.01, zodat in kas is per 1 Nov. 1357,51. Tot bestuursleden werden herko zen de heren J. v. d. Voet, P. de Haas. P. Duivenvoorden en J. Hoo- genboom. Er was één vacature. Hier in werd voorzien door de benoeming van de heer Th. Verwer De voorz., de heer J. van der Voet, werd met een overweldigende meer derheid van stemmen herkozen. De geest, adv., kap Vroklage spoorde de mannen aan een goed voorbeeld te zijn voor de jeugdige arbeiders. De heer J. Duivenvoorden sprak over de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering en ging zeer diep op de practijk hiervan in. Nadat de vragen beantwoord wa ren, dankte de voorz. de beer Dui venvoorden voor zijn keurige uiteen zetting. Medegedeeld werd nog, dat het 40- jarig bestaan van de afd. gevierd zal worden op 23 Nov. a.s. te beginnen met een plechtige H. Mis om half negen in de St. Jozef-kerk Des mid dags wordt een receptie gehouden. Maandag en Dinsdag daaraanvol gend zijn de feestavonden „Meer vreugde" zal de leden op die avon den eens hartelijk laten lachen. De rondvraag leverde weer enige vragen op over de aardappelen, welke WARMOND Geboren. Franciscus Theodorus Maria, z. van G. van Tongeren en C. A. Groen in 't Woud; Lamberts Adrianus Jacobus, z. van A. v. Rui tenburg en E. Slingerland; Beatrix Dorothea Aledina, d. van J. van Dugtereru en W. Tuinman; Catharina, d. van C. v. Mastrigt en C. Plug; René George, z. van G. H. W. Lignac en P. de Bruijn. Gehuwd: J. van Tongeren 64 j. en A. J. de Haas 50 j.; Th. van Ton geren 27 j. en M. H. Rijnbeek 22 j. Overleden: G. van Niekerk 73 j.; J. Bouwman 76 j., echtgenote van Rietkerk. ling in een bestaande- school met opvoering gaven van het blijspel klassikaal onderwijs voor zover - - - bekend geheel nieuw voor ons land is dat dus het verlenen van mede werking aan deze opzet een precedent zou scheppen. Vooral op grond van dit argument heeft de fractie na rijp beraad besloten, het voorstel van B. en W. te steunen, en de gevraagde medewerking dus af te wijzen. De raad deed vervolgens enkele benoemingen. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere scrool no. 1 werd benoemd mej. H. J. A. L. Hubbe- ling, te Wassenaar. In de vacature, ontstaan door het ontslag van dr. Vroom, in de commissie van bijstand voor de gemeentefinanciën werd voorzien door benoeming van de heer Rees van den Ende. De aftredende bestuursleden van de R.K. Woningbouwvereniging St. Willibrordus, mevr. A. van der Goes van Naters-van der Plaats en de heer J. L. F. C. van der Vis werden herkozen. De raad ging accoord met 't voor stel van B. en W. om een drietal per celen grond, die gelegen zijn ten Noordoosten van de Haven, en die bestemd zijn voor woningbouw, aan te kopen voor een totaal bedrag van ongeveer 145,000.Deze grond was aanvankelijk bestemd om te worden bebouwd met 74 arbeiders woningen, 65 grote middenstands woningen, 149 kleine middenstands woningen en 38 winkels. B. en W. zijn evenwel voornemens de bestem ming van die grond zodanig te wij zigen, dat er 182 arbeiderswoningen, 127 grote middenstandswoningen, 85 kleine middenstandswoningen en 38 winkels kunnen worden gebouwd. Stilzwijgend besloot de raad tenslot te een overeenkomst aan te gaan met het Rijk voor de levering van elec- triciteit ten behoeve van de ver lichting van de Rijksstraatweg ter hoogte van de Lange Kerkdam. Be- 'oten werd, met het oog op de aan- ezigheid van overtollig kasgeld, .usgelden te beleggen in de vorm I van deposito, ook bij niet-overheids- „De Engel in de kist". LISSE K.A.B. Ter gelegenheid van de St. Willibrordviering heeft de K.A.B. haar leden een ontspanningsavond geboden in het K A.B.-gebouw. Vooraf sprak voorz. de heer J. P. de Koning zijn spijt uit, dat de ontwik kelingsavonden van de K.A.B. niet zo goed worden bezocht. De voorz. deed een beroep op de aanwezigen om hierin verandering te brengen. De geloofsvervlakking neemt in de steden steeds meer toe en hiertegen moeten wij- ons, aldus de voorz. wapenen. De ouders verzocht spr. om hun zonen naar de K.A.J. te zenden. Hierna was nu de beurt aan de ge mengde toneelvereniging „Nut en Genoegen" die ten tonele bracht „Sensatie in New York" een klucht in 3 bedrijven door Jac. de Bruin. Deze klucht vol humor en sensatie werd goed gespeeld. De geestelijk adviseur bracht aan Nut en Genoegen de dank over van allen en verklaarde, dat men geno ten had. Geboren: Robertus Hendrik Chris- tiaan, z. van M. Slootweg en A. G. Tromp; Magaretha Gerarda, d. van A. F. Schenk en G. H. v. Dijk; Aleida Mechtelina, d. van A. G. Fakkel en E. Keijzer; Cornelis Gerardus Johan na, z. van C. J. Bel en C. K. Keijzer; Cornelis Gerardus Johanna, z. van C. J. Bel en C. K. Opdam; Jan Theo, z. van Th. v. Egmond en N. v. Eg- mond; Petronella Anna Maria, d. van G. P. Randsdorp en M. P. A. v. Wie- ringen; Andreas, z. van C. v. d. Klauw en A. H. Augustinus. Overleden: Petronella Wilhelmina Kroon 90 j., wed. van L. J. B. Colle- wijn. OEGSTGEEST De heer P. H. Simon Thomas slaagde voor het ing. examen civiel ingenieur. ALPHEN AAN DEN RITN AFBRAAK PIE TER DOELMAN STRAAT B en W delen m'ede dat reeds dit jaar een aanvang zal worden ge maakt met de afbraak van een ge deelte van de noordkant van de Pie- ter Doelmanstraat. Het eerste zal aan slopers'handen ten offer vallen, het pand nr. 11, bewoond door bak ker C. W. v. d.. Helm. Die vreugde moet gezien worden met betrekking tot de vernieuwing van de oude „brug der zuchten" in die straat, waarmede, het staat nu vast, begin 1953 door de provincie zal worden begonnen. Vanzelfsprekend zal het ter handnemen van de verbeterings- werken aan de Alphense brug door de provincie, inhouden, dat ook de gemeente zich op zo kort mogelijke termijn voorbereidt op hetgeen haar, in verband met de nieuwe situatie te doen zal staan. Daartoe behoort de verbreding van de Pieter Doelman- straat tot een breedte van 17 meter, zodat de noordelijke straatkant ge heel zal moeten verdwijnen, ook voor wat betreft het gedeelte, aan sluitende aan de Van Mander&loö- straat. Het college heeft het architecten bureau Hendriks, Kuiper en Bos te Rotterdam, ingeschakeld voor het ontwerpen van een gevelschema, dat als uitgangspunt zal dienen bij het maken van Bouwplannen ter plaatse. Dit architectenbureau zal het ge meentebestuur tevens advies geven omtrent het plan van de heer Oude nes voor bebouwing van de straks vrijkomende terreinen. Het betreft hier een uiteraard niet onbelangrijk feit, hetgeen gedegen voorbereiding en studie vraagt, ook wat het finan ciële gedeelte aangaat. Ruimte voor gemeentelijke diens ten Het vorig jaar was sprake van uitbreiding van het raadhuis door aanbouw van een vleugel. Van dit plan is men destijds teruggekomen wegens de t^ grote kosten. Het tekort aan ruimte voor het gemeentelijk ap paraat is daarmee evenwel niet weg genomen. Vooral de huisvesting van de Dienst van Sociale Zaken en van de politie in het raadhuis laat veel te wensen over, zodat deze wijze niet langer meer verantwoord kan wofden geacht, berichten B en W in hun werkprogramma voor 1953. Voor wat de politie aangaat, mede, omdat een door hogere instantie nodig ge oordeelde uitbreiding er door wordt bemoeilijkt. Aan deze situatie zal op zo kort mogelijke termijn bijzondere aandacht worden geschonken. In overweging zal worden genom'en door verbouwing van het kantoor enz. van de water- en lichtfabrieken ruimte te verkrijgen en die zodanig te bestem men, dat langs die weg ruimte in het raadhuis kan worden vrijge maakt. Recreatie gelegenheden De re creatie van de bevolking is mede 'n vraagstuk, dat allengs in het midden van de belangstelling is komen te staan. Reeds lange tijd is gebleken, dat het Bospark voor dit doel ten enemale ontoereikend is. Het druk gebruikmaken van nieuw aangelegde verkeerswegen door wandelaars op vrije daeen, wijst mede in die rich ting. Ook de bestaande sportterrei nen zullen bij verdere toeneming van de bevolking en groeiende sportont wikkeling, met de huidige eisen ten deze niet meer in overeenstemming 1 zijn. Uit dien hoofde heeft het ge meentebestuur opdracht verleend aan een tuin-architect om niet alleen een uitbreiding te ontwerpen van 't bestaande Bosoark, rrraar evenzeer van advies te dienen met betrekking tot de straat- en pleinbeplantingen, waarbij ook de bestaande beplantin gen aan een onderzoek worden on derworpen. Daarnaast zal een beslis sing worden genomen met betrek king tot de bestemming van de door zandontigraving achter Avifauna ge vormde vijver. Behalve een mo gelijke toevoeging, onder bepaalde lijk te stellen voorwaarden, aan Avifauna, blijft een andere oplossing in de gemeentelijke sfeer; bijv. be stemming als zwembad tot de moge lijkheden behoren. Intussen zal eni ge beplanting van het omliggend ter rein, tot het vijvercomplex behorend, niet kunnen worden uitgesteld. B en W denken dit in 1953 gedeeltelijk reeds uit te voeren, waarvoor onder kapitaaldienst bereids een bedrag ad 20.000,is uitgetrokken, terwijl afzonderlijk voor de aanleg van een tweede zwembad 10.000,is uitge trokken. GEMEENTERAAD OEGSTGEEST .Door bemiddeling van het bankierskantoor Staal en Co N.V. te 's-Uravenhage ontvingen B. en W. een aanbod ener geldlening groot 200,000.aan te gaan op onderhandse schuldbekentenis. Deze lening heeft een looptijd van 30 jaar tegen een rentevoet van 4yi Tegen dit buitenkansje had uiteraard geen der leden bezwaar, waarom het voorstel van B. en W. om deze lening aan te j Wat de uitbreiding van sportter reinen aangaat, zal de vraag onder het oog dienen te worden gezien of een verspreiding van deze terreinen over de gehele gemeente, met het oog op het kostenvraagstuk verant woord en aanvaardbaar kan worden geacht en of centralisatie, eventueel samenvoeging met meer wandelgele genheden. wellicht meer aangewezen moet worden beoordeeld. B en W zijn van mening, dat dit vraagstuk op korte termijn ter hand moet worden genomen, zodat zij 10.000,voor voorbereiding beschikbaar willen stellen voor 1953. Ook het speelweide vraagstuk, o.a. te Aarlanderveen, verdient spoed. VRACHTWAGEN IN BOTSFNG In wijk Hoorn kwamen Woensdag middag, omstreeks 12 uur, een twee tal trucks met oplegger met elkaar in botsing. De één, bestuurd door J. Nijenhuis uit Losser, met 10 ton op- last, botste achterop de andere, be stuurd door H. Z. v. d. Heijden uit Koudekerk aan den Rijn, die achter een groentekar moest stoppen voor tegenliggers. Eerstgenoemde wagen werd ernstig beschadigd. Persoon- lij'kè ongelukken deden zich niet voor. Kwam er goed af De wielrijd- ster H. B. uit Zwamrr/erdam, is bij het onvoorzichtig oversteken van de Rijksstraatweg, ter hoogte van de Oranjestraat, aangereden door een motorrijder, de militair G. D. H. D. Zijbekwam lichte verwondingen en schade aan het rijwiel. „Ouderdomskas" Onlangs heeft een groot aantal leden van de vere niging „Ouderdomszorg" zich afge scheiden. Deze bejaarden hebben zich thans verenigd in „Ouderdoms- kas". Voorz. is de heer J. H. Heijker, 2e voorz. de heer C. Koren; secr. de heer C. Roggeveen; penn. de heer W, J'. Brouwer en lid de heer W. v. d. Kwaak. Deze vereniging telt bijna 100 leden. Zij plegen eens per week in 't ijsclubgebouw bijeen te komen. De dames van het U.V.V. hebben voor die middagen de zorg voor de bejaarden. Zij worden dan getrac- teerd en de dames zorgen ook zo no dig voor de ontspanning. Een en an der kost vanzelfsprekend geld. Ook Naar aanleiding van het gespro kene in de vorige raadsvergadering deelde de heer Oosterom vervolgens mede, dat hem bekend is geworden, dat de Marine in het geheel niet ver langt, dat het gemeentebestuur van Oegstgeest naar den Haag moet gaan, doch dat de Marine i.e. de Kolonel Veenstra wel naar Oegst geest wil komen. Momenteel is ech ter geen bouwvolume voor Oegst geest uitgetrokken, doch indien Oegstgeest bereid is dan bestaat er Tijdens de rondvraag deelde de voorz. allereerst mede, dat de eerst volgende raadsvex-gadering, ter af doening van lopende zaken was be paald op Woensdag 3 December des avonds te 7 uur. De begrotingsverga deringen zullen worden gehouden op Vrijdag 19 December a.s. aanvangen*- dp des middags te twee uur tot 5 urn en worden voortgezet des avonds te 7 uur. Eventueel de daarop volgende Zaterdagmiddag zal zo nodig ook nog vergaderd worden. Deze data werden vastgesteld in verband met het feit dat wethouder Dijsselbloem op 16 November a.s. uit Amerika zal terug keren en dan persoonlijk de gelegen heid heeft de begroting te verdedi. gen. B. en W. deelden voorts o.m. mede, dat de Provinciale Directie van wederopbouw en volkshuisvesting toestemming had gegeven voor de bouw van 33 woningen door „Buiten- lust" en dat de aanbesteding was vastgesteld op 9 December a.s. Direct na de opening van de ra; vergadering vond de beëdiging en installatie plaats van het nieuw be noemde Pr. Chr. raadslid, de heer L. J Bijl. Onder de ingek. stukken bevond zich een schrijven van de plaatselij ke bloemist-winkeliers met het ver zoek de verordening op de. winkel- x ook z. h. s. werd aangenomen. sluiting zodanig te wijzigen, dat zij Dinsdagmiddags hun zaken niet be hoefden te sluiten. Hoewel B. en W. voorstelden dit verzoek in hun han den te stellen om prae-advies, meen de de heer Oosterom (Pr. Chr.) dat deze zaak wel zonder prae-advies af gedaan kon worden, gezien de urgen tie van het geval, daar het product sterk aan bederf onderhevig is. Daar het advies van de K. v. K. gunstig was, was de raad het met de heer Oosterom eens en werd het verzoek ingewilligd. voor 1953 nog een kans. De voorz. deelde hierop mede, dat hij gaarne de besprekingen zal willen herope nen. Op verzoek van de heer Blansjaar (Pr. Chr.) zegde B. en W. toe dat de loodsen aan de Terweeweg, waar enige middenstanders hun bedrijf in uitoefenen, gerepareerd zullen wor den. Naar aanleiding van het „praatje" over de buslichtingen kon de heer Oosterom nog mededelen dat de bus lichting van 6.30 uur inderdaad ver schoven was naar 7.30 uur, doch dat, vanwege de grote noeveelheden post, om 6.30 veelal nog een voorlichting plaats vindt. De morgenlichting van ruim acht uur was vervroegd naar 7 uur, zodat alle stukken die des avonds na de laatste buslichting wor den gepost de volgende middag over al in den lande zijn bezorgd. de vereniging zal wel wat financiën kunnen gebruiken. Dies stak men de hoofden bij elkaar en maakten aller lei handwerkartikelen. Deze, in to taal ruim 100 stuks, werden Woens dag tijdens een gezellige bijeenkomst aan de man gebracht. De goederen waren zeer aantrekkelijk en het ver wondert daarom dan ook niet, dat de grote tafel, waar het een en ander was uitgestald, weldra grote lege plekken toonde en voor de avond viel was er praktisch niets meer over De bui-gem'eester gaf ook blijk van belangstelling. Arbeidsjubileum De heer H. Visser werd heden gehuldigd, i.v.m. zijn 40-jarig jubileum bij de fa. v. h. D. van Oordt en Co. te Alphen aan den Rijn. Ruim 30 jaar heeft de ju bilaris gewerkt aan de dakpannenfa- briek in wijk Hoorn en daarna op de fabriek aan 's-Molenaars. Hij werd, vergezeld van zijn echt genote, ontvangen in de sorteerruim- te van de fabriek, waar namens de directie het woord werd gevoerd door de heer W. H. van Oordt. De jubila ris ontving een enveloppe met in houd en zijn echtgenote bloemen. Namens het personeel sprak de heer J. van Rijswijk en bood een kapstok met kleed aan, alsmede een kist si garen. STADSNIEUWS „OUD-LEIDEN" ZAG HET WERK VAN W. v. d. HELM. In het kader van de feestelijk heden ter gelegenheid van de 50-ja- rige vereniging „Oud-Leiden" werd Dinsdagavond in de Lakenhal een bij eenkomst gehouden, waarop ir. J. J. Terwen voor leden van deze vereni ging een lezing hield over het werk van de voormalige Leidse stads architect, Willem van der Helm. Aan de hand van een interessante serie lichtbeelden, vervaardigd naar een aantal door hem zelf opgenomen foto's van de Van der Helm-tentoon stelling, die momenteel in dit mu seum wordt gehouden, weidde spr. uit over de betekenis, die Van der Helm (1632—1675) voor de Sleutel stad heeft gehad. Uiteraard vond ir. Terwen teveng gelegenheid te wij zen op het werk van deze stads architect. Na afloop van deze lezing, die o.a. werd bijgewoond door bur- gemeester jhr. mr. F. H. van 'Kin schot, namen de aanwezigen met grote belangstelling kennis van het tentoongestelde materiaal. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: Met vreugde constateerde de voor zitter van de Bond van Kaasprodu centen, de heer A. C. Streefland, dat in deze streken de kaasdagen zo uit stekend zijn georganiseerd, ook die van Hoogmade, waarmede de Kaas dagcommissie van Hoogmade, be staande uit de heren Th. Zwetsloot, Jac. v. Wieringen en D Kwaaker- naak, gecomplimenteerd werd. Het aantal inzendingen bedroeg 29 stuks, w.o. 2 Boeren-Leidse kazen. Dat de kwaliteit van de kazen zeer goed was bewijst wel het algemeen gemiddelde dat behaald werd t.w. 87,2 punten. Deze puntenwaardering werd verkregen door de beoordeling op model, korst, geur en smaak, boor (smedigheid) en doorsnede (bouw van het zuivel). Er werden 18 inzen dingen gerangschikt onder le soort (62,7 van het totaal aantal inzen dingen), 10 inzendingen vielen on der 2e soort (34.4%) en 1 inzending was 3e soort (2.9%). Het gemiddel de cijfer voor smaak en geur be droeg 9, model 9,2 en korst 8 6. De heer Th. Zwetsloot, de voorz van de Kaasdagcommissie, sprak in de opening woorden van welkom tot alle aanwezige kaasproducenten en de genodigden t.w. burgemeester J. C. van Wageningen en echtgenote, de Rentmeester van de Heerlijkheid, mr. C. M. A. A. Mol, wethouder W, H. J. Bank en echtgenote, pastoor C. H. Olsthoorn, pater S. N. Terp stra M.C., de gemeentesecretaris, de heer H. J. Hoogenboom en de heer P. A. Th. van der Plas, assistent van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Door de B. v, K. werd aan de 18 le soort-kaasmakers 'n lepeltje aan geboden, terwijl alle deelnemers overigens een fraaie kop en schotel kregen aangeboden als herinnering aan deze dag, geschonken door het gemeentebestuur, de L.T.B. en De Heerlijkheid. Burgemeester van Wageningen sprak er zijn vreugde over uit, dat de eenheid van Hoogmade het weer mogelijk had gemaakt om een 3e kaasdag te kunnen organiseren. Spr. prees de werkmethoden, die hieraan voorafgingen en waardeerde het, dat de tijd en de moeite er voor werd genomen om een zo volwaardig mo gelijk product te verkrijgen. Hierna wees de heer Ir. Schrooder, rijkszuivelconsulent te Gouda op het feit, dat de B. v. K. het ten zeerste op prijs zal stellen, indien ook de oudere boerinnen-kaasmaaksters een cursus in het maken van kaas zou den volgen, welke dan uiteraard geen diep-theoretische eisen zal stellen, doch in de vorm van een ge zellige kaas-praatavond zou moeten geschieden. Hierna betuigde de heer K. Adema, technisch ambtenaar van het Kaascontrölestation, op de hem bekende geestige maniei', gewend te zijn in Hoogmade van goede kaas te kunnen genieten. Er is echter één ding wat nog verbeterd kan worden en wel de korstvorming. De assistent van de Rijkszuivel consulent, de heer J. Zwetsloot Th.zn wekte de aanwezigen op om deel te nemen aan de a.s. kaascursus, waar voor hij met de organisatie was be last. De z,g. leken-keuring bracht aan de heer C. Hoogeveen een ther mometer en aan de heer L. C. van der Geest een pekelweger, waarmede zij hun vakkennis van kaas wel be wezen hebben. De keurmeesters, de heren Ir. A. Schroodei*, K. Adema en P. v. d. Sterre, kaashandelaar te Bodegra ven, hadden de grootste moeite om de beste kaas aan te wijzen. Het lot moest uiteindelijk aanwijzen, dat de fraaie lauwertak met inscriptie, ge schonken door de Coöp. Boerenleen bank „Hoogmade" naar de heer Th. Zwetsloot ging en de medaille, be schikbaar gesteld door de C.B.T.B. naar de heer H. v. d. Meer (Veen- derpolder). Hierna dankte de voorzitter alle medewerkers voor hun spontane me dewerking voor het welslagen van deze dag en vertrouwde ook in de toekomst niet tevergeefs een beroep op hen te mogen doen. „Vom Teufel gejagt", strikt volwassenen. „Angst voor het huwe lijk", volwassenen. „Paniek op straat", 18 j. „Don Camillo" alle leef tijden. „Grensincident", 18 jaar. Gemeenteraad Boskoop Doorlichting in een slopje De gemeenteraad kwam gisteren in openbare spoedvergadering bijeen. De agenda vermeldde een voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het ont werpen van een partieel uitbrei- dingsplan. Bij de aanvang deelde de voorz. mede, dat deze spoedvergadering als een openbare was bedoeld, maar naai de mening van B. en W. waren er factoren aanwezig, die het wénselijk maakten in comité te gaan. Na her opening van de deuren stelden B. en W. de raad voor om 1500. beschikbaar te stellen voor boven genoemd plan. De heer Hage stelde dienaangaande een vraag, die be trekking had op het bouwterrein in Den Ham, waarop de voorzitter ant woordde, dat Ged. Staten de richt lijnen vaststellen. Vervolgens vroeg de heer Hage aandacht voor het feit, da de Bos kopers, die betreffende de doorlioh- ting voor nader onderzoek naar Gouda moesten, in de meeste geval len de Jan Luykensti-aat 27, alwaar het consultatiebureau is gevestigd, niet konden vinden. Weth. Taat ant woordde hierop, dat hij zichzelf overtuigd had en tot de conclusie was gekomen dat het inderdaad een puz zle was om te bestemder plaatse te komen. Men moest daarvoor in een onopvallend slopje zijn. Spr. zegde toe, dat contact met de bevoegde instanties zal worden gezocht, om deze aangelegenheid te vergemak kelijken. ROELOFARENDSVEEN Diploma E.H3.0. Voor het di ploma EHBO zijn geslaagd: Rie Bar- tels, W. Caspers, E. M. Dalhuizen- Verburgh, Em. Hoogenboom, Th. Hillebrand, Nel Koek, Rie Kerkvliet, E. Koek, W. Kroeze, Riek v. d. Meer, Willie v. d. Meer. G. J. v. d. Meer, A. v. d. Meer, C. Oomen, Riet v. d. Poel, J. Pouw, Jo en M. Schrama, Sjaan Spruit, J. en C. v. Velzen, Th. Witjes, Corrie Zaal, 4 Personen wer den afgewezen. De tweede cursus, welke binnenkort zal beginnen, is i reeds volgeboekt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2