Nederland en Europa DEFENSIEGEMEENSCHAP MAAKT FEDERATIE NOODZAKELIJK Een Chinese martelaar Russen niet over de Rijn Heeft de Europese eenheid een kans? Het ontslag van Trygve Lie De Koreaanse knoop Malans apartheidspolitiek De „partisanen" jin W* Duitsland Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG NOVEMBER 1952 44s" JAARGANG No. 12739 Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd.» f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Steunuitkeringen van weldadige instellingen te belastingen te 's-Gravenihage heeft onlangs de opvatting van de be lastingadministratie, dat de steun uitkeringen, die ontvangen waren, van weldadige instellingen, aan de inkomstenbèlasting onderworpen wa ren, van de hand gewezen. De be lastbaarheid van deze uitkeringen grondde de belastingadministratie op de bepaling van artikel 34 van het Besluit Inkomstenbelasting, welke de niet in rechte vorderbare periodieke uitkeringen van publiekrechtelijke aard en die door reohtspersoraen ge daan, als deel van het inkomen aan wijst. De officiële leidraad op het Besluit Ink. Bel. (par. 39, lid 4) zegt zelfs hiervan: „Dat ook periodieke ondersteuningen, door weldadige in stellingen gedaan, onder dit artikel vallen is geen bezwaar: indien het inkomen van de genieter daardoor stijgt boven de belastbare grens, kan hij even gemakkelijk of even be zwaarlijk belasting betalen, als ieder ander me); gelijk inkomen". Een pientere belastingbetaler, die uitkeringen ontving van de gemeen telijke dienst van sociale belangen, was het met het belasten hiervan niet eens. Hij bracht deze kwestie, na vruchteloze reclame bij de inspec teur, toen ter beslissing bij de Raad van Beroep. Bij haar uitspraak be sliste de Raad, dat de van een ge meentelijke dienst voor sociale be langen ontvangen steunuitkeringen voor levensonderhoud niet als be standdeel van het inkomen kan aan gemerkt worden. De Raad grondde deze beslissing vooral op de over- weging dat de ontvangst van deze uitkering ingevolge artikel 63 van de Armenwet een schuld doet ontstaan van de genieter aan de instelling. Zo kan dan ook niet van inkomsten wor den gesproken, omdat die steuh niet een vermeerdering van zijn vermo gen oplevert. Artikel 63 van de Ar menwet bepaalt namelijk, dat alle uitgaven van Armenverzorging ge maakt ten laste van een instelling van weldadigheid of van een gemeen te, door deze verhaald kunnen wor den: lo. op de ondersteunde zelf, als hij tot teruggave daarvan in staat is; 2o. na het overlijden, op de nalaten schap; 3o op hen die ingevolge de Wet tot onderhoud van de onder steunde verplicht zijn. Door deze beslissing van één on zer beroepscolleges zien wij, dat een einde is gemaakt aan de gangbare mening van jaren, dat alle steunuit keringen en verstrekkingen dus ook in natura welke door de ge noemde instellingen worden gedaan, onderworpen zouden zijn aan de in komstenbelasting. De periodieke bedragen, welke ont vangen worden van de Noodwet Ouderdomsvoorziening blijven in princiepe wel aan de belasting on derworpen, omdat ze niet voort vloeien uit de bepalingen van de Armenwet. Geniet een belasting plichtige dus bovendien een uitke ring van een weldadige instelling, dan zou slechts te belasten zijn de uitkering Noodwet Ouderdomsvoor ziening. Omdat echter, met ingang van 1951, door verandering van het tarief van de inkomstenbelasting de belastbare grens aanmerkelijk ver hoogd is, zal ook van deze uitkerin gen wel nimmer belasting betaald behoeven te worden. Daarvoor zijn deze uitkeringen te gering. F. D. OOK DELFT HEEFT TEKORT. Mr. Stikker over Ned. standpunt Parlement zal E.D.G. goedkeuren De Nederlandse regering stelt zich op het standpunt, dat de Europese Defen siegemeenschap een volledige politieke en economische federatie der deel nemende landen noodzakelijk maakt. Daarom zal de steun van Nederland aan het te vormen politieke gezagsorgaan van de zes Schuman-landen (waarover thans nog wordt onderhandeld) wellicht afhangen van de be reidheid der vijf andere landen, tegelijk een economische federatie te sluiten. Dit verklaarde gistermiddag Nederlands nieuwe ambassadeur te Londen, oud-minister mr. D. U. Stikker, op een persconferentie, waarop hij de verwachting uitsprak, dat Nederland als eerste land het verdrag voor de Europese Defensiegemeenschap zal goedkeuren. Binnen twee weken zou dit verdrag aan de Staten-Generaal worden voorgelegd, en de heer Stikker voorzag geen moeilijkheden bij de ratificatie. Hij rekende er op, dat 80 pro cent van de Kamerleden zich voor het verdrag zal uitspreken. VERTROUWEN IN ADENAUER De Westelijke mogendheden zul len de gelegenheid van dit ogenblik moeten waarnemen, een overeen komst te sluiten, welke Duitslands deelneming aan de Europese defen sie verzekert. „Maar hoe denkt u over de jongste aanwijzingen, dat het nazisme we derom de kop opsteekt?" vroeg een der journalisten. „Mijn regering", antwoordde de ambassadeur, „heeft groot vertrou- Uitgewezen priesters te Hongkong aangekomen, hebben medegedeeld, dat de 30-jarige kapelaan Matthias Su uit Wuhu, die in 1949 priester was gewijd en reeds in de zomer van 1950 was gearresteerd, tenge volge van mishandeling en ontbe ring in zijn gevangenschap is be zweken. Hij stierf met de woorden op de lippen: „Ik geloof in God en de H. Katholieke Kerk...," Kapelaan Su was geboren in Wuhu, de provincie Anhwei. Hij studeerde eerst bij de Spaanse Jezuieten en bezocht later hun seminarie te Suansjang. In 1949 wijdde Mgr. Ze- no Arramburu S.J. hem in de kathe draal te Wuhu tot pries.er, waarna hij als kapelaan arbeidde in Fans- jang Daar hebben de communisten hem wegens ''zijn su<cesvolle ziel zorg en zijn tegenstand tegen de op richting van een Nationale Kerk in 1950 gearresteerd. Kapelaan Su is daarna herhaalde lijk aan scherpe ondervragingen bloot gesteld. Maar bij alle pogingen om hem tot t,bekentenissen" te brengen, was zijn stereotype antwoord: „Ik geloof in God er. de H. Katholieke Kerk", ten teken, dat hij van deze Kerk niet gescheiden wilde worden. Zijn voorbeeld en prediking hebben velen van zijn .mede-priesters in hun houding sterk beinvloed. Dwangar beid, weinig voedsel en ziekte echter sloopten de krachten van deze stand vastige priester, die in de brandende zon twee jaar lang dag en nacht in de nabijheid van Wuhu aan de Yangtse heeft moeten werken. Ten slotte is de Eerw. Heer Su bezweken. Zijn bewaker heeft aan zijn nabe staanden verklaard, hoe voorbeeldig de priester tot zijn laats e ademtocht zo luid hij kon het Credo opzegde. Uit angst, dat de dood van kape laan Su een oplaaiing van het gods dienstig enthousiasme zou veroorza ken, evenals bij de dood van pater Beda Tsang, hebber de communis ten het verscheiden van deze voor beeldige priester geheim gehouden De gemeentebegroting van Delft, die binnenkort zal verschijnen, geeft een tekort aan van ongeveer negen honderdduizend gulden. Vermoede lijk zal de begroting eind December of begin Januari in behandeling ko- en hem 's nachts heimelijk buiten de men. 1 stad begraven. Jianing, aan Slenetnatken dvaq-eat wen in het beleid van de huidige Westduitse regering, en in dr. Ade nauer, die ik persoonlijk goed ken en in wie ik het grootste vertrouwen koester. Men zal echter rekening moeten houden met de factor van de Duitse openbare mening, en daarom zal er binnen de Europese Defensiegemeen- geen discriminatie tegenover Duits land mogen worden toegepast". „Natuurlijk", zo vervolgde de heer Stikker, hebben enkele redevoerin gen, zoals die van de Duitse ex-pa- rachutistengeneraal Ramcke, de laatste tijd bezorgdheid gewekt, maar wij vertrouwen, dat dr. Adenauer in staat zal zijn het juiste democrati sche gevoel voor een verenigd Euro pa te wekken". Aan 'n vragensteller, die opmerkte, dat dr. Adenauer „niet onsterfelijk" is, antwoordde de ambassadeur: „De Westduise bondskanselier heeft de steun van mensen als prof. Hallstein, hoofd van het ministerie van Buiten- Bonn mag ratificeren. De juridische commissie van de Westduitse Bondsdag, zo verneemt Reuter uit Bonn, heeft haar goed keuring gehecht aan de Conventie van Bonn (het verdrag tussen West- Duitsland en de Westelijke Drie, dat een einde zal maken aan het bezet tingsstatuut) en het verdrag voor het Europese Leger, Deze commissie is de eerste van zeven Bondsdagcommissies, welke met het onderzoek dezer verdragen gereed is. Zij kwam bij meerderheid van stemmen tot de conclusie, dat het Westduitse parlement bevoegd is de verdragen te ratificeren, zon der dat de Grondwet behoeft te wor den gewijzigd. De zeven leden van de Russische militaire missie in de Britse zóne van Duitsland hebben gisteren te horen gekregen, dat zij niet meer ten Westen van de Rijn mogen komen. De Britse legerleiding vaardigde dit verbod uit als represaille voor de be perkingen, die Sovjet-bevelhebbers de Engelse en Amerikaanse militaire missies in Potsdam hebben opgelegd. De Russische missie is gestation- neerd in Bad Salzuflen, nabij het hoofdkwartier van het Duitse Rijn- leger, ruim 3C0 kilometer ten Oos ten van de Rijn. De Britten hebben plannen hun hoofdkartier over te brengen naar München-Gladbach, ten Westen van de rivier. Kanselier Adenauer is optimistisch De West-Duitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft Woensdagavond in een radio-interview de verwachting uitgesproken, dat „'binnen afzienbare tijd" een Europees parlement zal worden bijeen geroepen. ,.Wij zijn veel dichter bij een Europese eenheid dan in het algemeen wordt aangenomenzo ver klaarde hij. Wanneer het de Straatsburgse commissie voor de opstelling van een Europese grondwet zal gelukken haar werk te voltooien, dan zal er volgens dr. Adenauer weinig meer overblijven van de „depressie, waarin de buitenlandse politiek zich op het ogenblik bevindt." Dr. Adenauer voorspelde: „Dan komt er weer wind in de Europese zeilen. Dan zal ook de stemming in het Franse parlement over de Euro pese verdragen anders uitvallen als velen thans misschien vrezen. Ver schillende Franse partijen hebben de eis gesteld, dat de Europese Verde digingsgemeenschap een politiek fun dament moet krijgen. Dit politieke fundament is nu tot een bestaans- kwestie voor Europa geworden". Dr. Adenauer zeide voorts: „Een groter Europa dan dat der zes lan den is op het ogenblik niet aan de horizon te zien. Overigens betekent de nauwere aaneensluiting van een deel geenszins de splitsing van het geheel. De continentale integratie zal hand in hand gaan met nauwere ver bindingen met de staten van de Raad De huishoudelijke commissie van de UNO-Assemblée heeft gisteren zonder debat en zonder bezwaar van welke zijde ook de kweslie van Tryg ve Lie's ontslagaanvrage op de agenda geplaatst. Nu zal de Assem- blée zelf moeten beslissen, of zij dit punt behandelen zal, waarna de Vei ligheidsraad moet gaan spreken over de candidaat, die Lie zal moeten op volgen als secretaris-generaal. Men verwacht nu uitvoerige con ferenties achter gesloten deuren omdat de Grote Vijf Amerika, Frankrijk, Engeland, Rusland en na tionalistisch China over elke can didaat hun veto kunnen uitsprken. Op 't ogenblik worden in de wan delgangen het meest als geschikte candidaten genoemd: dr. Nervo (Mexico) en Nasrollah Entezam (Perzië), tegen wier verkiezing in Russische kringen geen bezwaar zou bestaan. Daarnaast circuleren ech ter ook de namen van de Canadees Pearson (thans Assemblée-voorzit ter) en de Philippijnse generaal Romulo. van Europa, die er vooreerst niet aan willen deelnemen". Dr. Adenauer noemde de vereni ging van Europa de ..enige kans voor de thans levende Europese genera tie". Werd zij thans niet gegrepen, dan zou Europa volgens de kanselier onherroepelijk terugvallen in een tijdperk van nationalisme. Adenauer zeide, dat de weg naar „Europa" nu eenmaal geen wandel tocht is, doch eerder een wedloop met hindernissen. De kwestie van het Saargebied was volgens hem daarbij een moeilijke hindernis. Dr. Ade nauer verklaarde zich bereid daar over de besprekingen met Schuman te hervatten, wanneer deze tenminste wilde ingaan op de daartoe door de kanselier op 16 October gestelde voorwaarden. Hij verklaarde echter met klem, dat West-Duitsland zou weigeren de 30 November te houden verkiezing in het Saarland te erken nen. Naar in New York wordt verno men is de leider van de Israëlische delegatie, Eban, van plan bij de her vatting van het debat over Korea m de politieke commissie van de Alge mene Vergadering een program van tien punten voor te stellen voor een mogelijk compromis. Volgens ingelichte kringen zou dit plan het beginsel erkennen, dat geen krijgsgevangenen gedwongen moeten worden gerepatrieerd, doch te zelfdertijd zou gepoogd worden een werkwijze op te stellen, waarbij geen van beide partijen prestige zou ver liezen. Een neutrale commissie zou toezicht moeten houden op een vrij willige beslissing der gevangenen over hun eigen toekomst. Voorts verwacht men, dat binnen kort in de politieke commissie' ook een Indisch plan ter regeling van de krijgsgevangenenkwestie zal worden ingediend. De Indische formule zou Vliegtuig brandend op vliegdekschip zijn gebaseerd op het vrijlaten van alle gevangenen op een eiland of een In een exclusief interview met groep eilanden, die geneutraliseerd Koning Frederik van Denemarken heft de dirigeerstok tijdens de repetitie van Wagner's „Meisterslnger" met het orkest van de Koninklijke Zweedse Opera in Stockholm voor de gala-voorstelling ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van zijn schoonvader, Koning Gustaaf Adolf van Zweden. Koning Frederik, die een talentvol musicus is, heeft reeds bij vele gelegen heden orkesten geleid. drie Scandinavische bladen verklaart Lie, dat hij zijn taak als secretaris generaal heeft neergelegd, omdat geen mens de druk kan weerstaan, waaraan de Russen hem blootgesteld hebben. „Het is vreselijk rond te lo pen met het gevoel, dat een van de redenen voor de impasse op Korea het feit kan zij-l. dat een van de aan gesloten landen geweigerd heeft de secretaris-generaal te erkennen. Op de lange duur kan geen mens die druk weerstaan" aldus Lie. zou zijn. Bij Olympia in de Amerikaanse staat Washington is Donderdag een transportvliegtuig van de Ameri kaanse marine neergestort en in brand gevlogen. Het toestel had elf personen aan boord. Het is niet waarsohijnlijk dat één van hen het ongeluk overleefd heeft. Een in asbest gestoken zeeman flinks) rent over de baan van het vlieg dekschip „Essex" dat in de Koreaanse wateren opereert naar een in vlammen gehulde „Skyraider", die juist is neergestreken. De vlieger kon enkele seconden nadat deze foto gemaakt werd uit het brandende toestel springen en de brandweerploeg wist door snel ingrijpen de machine te be houden. De brand werd veroorzaakt door hete uitlaatgassen, welke de gasolinedampen deden ontvlammen. Het verzet in Z. Afrika In een plaatsje bij East-London in Zuid-Afrika is gisterochtend vroeg in de inheemse wijk weer een kerk van de Anglicaanse missie in brand gestoken. De kerk is geheel in as gelegd. De schuldigen konden ontsnappen. In verband met de ongeregeldhe den in East-London van Zondag j.l., waarbij twee blanken om het leven kwamen, heeft de politie 60 niet- blanken aangehouden. Onder de ge arresteerden bevinden zich enkele vrouwen, aldus heeft de politie van East-London bekend gemaakt. Voorts deelde zij mede, dat de „jonge Afri kaanse straatschenners", onder wie een aantal misdadigers, verantwoor delijk zijn voor de brandstichting van Dinsdagochtend in een kerk in East-London. Woensdag zijn meer dan honderd Afrikanen aangehouden en honder den wapens andere dan vuurwa pens in beslag genomen bij raz zia's in Airikaanse woonwijken van Kimberley. Is UNO bevoegd? De „apartheidswetten", welke al deze ongeregeldheden op hun gewe ten hebben, vormden gisteren een on derwerp van discussie in de speciale politieke commissie van de Ver. Na ties. De leider der Zuid-Afrikaanse UNO-delegatic, Jooste, ontkende het recht der UNO om zich met deze kwestie bezig te houden, omdat het „een zuiver binnenlands aangelegen heid" is. Hij deed het voorstel, dat de Assemblée zich in deze kwestie on bevoegd zal verklaren een voor stel dat echter, volgens A.P., weinig kans maakt, omdat de meerderheid van de 60 landen de Zuidafrikaanse rassenpolitiek op de agenda heeft geplaatst. De Britse afgevaardigde, lord Llewellin, echter steunde Z.- Afrika's standpunt. Ofschoon Jooste thans niets zei over een eventuele boycot, verwach ten waarnemers toch wel, dat Zuid- Afrika hiertoe zal overgaan. Uitspraak Zuid-Afrikaans gerechtshof De Kamer van Beroep van het Zuid-Afrikaanse Opperste Gerechts hof heeft de wet, waarbij de Zuid- Afrikaanse volksvertegenwoordiging besloot tot het instellen van een parlementair hooggerechtshof, ongel dig verklaard. DE SNEEUW IN OOSTENRIJK De politie te Innsbruck heeft me degedeeld, dat zes mensen, waarbij een vrouw, Woensdag nog steeds door een lawine in de Oostenrijkse Alpen zijn opgesloten. Ook waren een aantal bergdorpen nog afgesne den van de buitenwereld. De politie vreesde dat de twee arbeiders, die onder de sneeuw zijn geraakt, om gekomen zijn. De politie is er tot nu toe niet in geslaagd hen te vinden. De andere vier, drie houthakkers en hun huishoudster, waren nog al tijd in de berghut op de Zamserloch in Tyrol. Reddingsbrigaden konden de tocht naar de hut nog niet aanvangen in verband met het gevaar voor nieuwe lawines. Volgens berichten uit andere delen van Tyrol en uit de provincies Salz burg en Vorarlberg zijn verscheidene dorpen afgesneden maar geen men senlevens te betreuren. Grote mate riële schade is tot dusver ook niet aangericht. DE BEKLIMMING DER MOUNT EVEREST. De Zwitserse expeditie, die sedert enige weken een nieuwe poging onderneemt de top van de Mount Everest (meer dan 9000 meter) te bedwingen, maakt dit keer een goede kans te zullen slagen. De bergbeklimmers bevonden zich gistermorgen op nog slechts 650 me ter van de top, waarvan de laatste 200 m. het zwaarste traject van de hele tocht zullen vormen. De twee meest geroutineerde leden van de expeditie, de Zwitserse berggids Raymond Lambert en zijn Nepalese collega Bhotia Tensink, zullen de laatste „sprong" wagen. De expeditie heeft laten weten, dat het weer goed is gebleven se dert zij de 7000 meter was gepas seerd. i Het Federale Hoge Gerechtshof te Bonn heeft Woensdag de vrijlating bevolen van drie personen, die lid zouden zijn geweest van een „door de Amerikanen gesteunde organisatie van partisanen in Duitsland", omdat er geen aanwijzingen zijn gevonden, dat hun organisatie bepaalde perso nen uit de v/eg wilde ruimen. Hiermee zijn de laatste drie van de indertijd geariesteerde groep vrij gelaten. De rechtbank verklaarde, dat er geen bewijzen zijn gevonden ter on dersteuning van de beweringen van premier Zinn van Hessen, dat de lijsten van sociaal-democraten en communisten door de organisatie zijn opgesteld met de bedoeling de ge noemde personen te doden. Het Paleis van Versailles, dat da nig in verval was geraakt, kan als gered worden beschouwd. Het her stellingswerk zal in de nabije toe komst worden uitgevoerd. De Franse regering heeft bijna vier millioen gul den er voor uitgetrokken. Boven dien krijgt men voor de restauratie geld uit de opbrengst van de staats loterij. Ook worden schenkingen van particulieren verwacht. Oorlogsmisdadigers naar Breda gebracht Naar wij vernemen zijn alle Duitse oorlogsmisdadigers, die verblijf hiel den in het strafgesticht „Norgerha- ven" te Norg in totaal ongeveer 60 nlan verleden week overgebracht naar de strafgevangenis in Breda. Onder hen zijn 14 misdadigers, aan wie levenslange gevangenisstraf is opgelegd. In de gevangenis te Breda bevinden zich reeds geruime tijd de tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde Nederlandse, politieke de linquenten. Advies woninghuur niet vóór Nieuwjaar Over het vraagstuk van de woning- huur deelt de minister van wederop bouw in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mee, dat het advies van de Sociaal Economische raad naar zijn mening wel niet voor t Januari kan worden verwacht. Reeds eerder hebben we gemeld dat huurverhoging met 1 Januari niet meer mogelijk zal zijn. Jiaviedtje Koopt wat ge niet nodig hebt en spoedig zult ge verkopen, wat ge no dig hebt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1