Uitbreiding van kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Regent het méér „lintjes' dan vroeger? Oplichter met wisseltruc door zijn ringen verraden Schepen bevaren weer de „Nieuwe Waterweg" Volks- en bruinbrood één cent duurder WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer keurt wetsontwerp goed Inkomengrens verhoogd tot f2800 Bij de aanvang van de vergadering der Tweede Kamer heeft de voor zitter, de heer KORTENHORST, Dinsdagmiddag een rede uitgespro ken ter herdenking van prof. dr. Weizmann, de overleden president van Israël, waarbij de heer BEEL. vice-voorzitter van de raad van mi nisters, zich heeft aangesloten. De pensioenen van Kamerleden Zonder beraadslaging of stemming werd goedgekeurd het wetsontwerp tot nadere regeling van de pensioe nen van de leden der Tweede Ka mer. Het pensioen Wbrdt hierdoor verhoogd van 187.50 tot f 207,50 voor elk jaar, dat zij lid waren, tot een maximum van 3750.De reeds verleende pensioenen van ge wezen Kamerleden en van weduwen en wezen van overleden Kamerle den en overleden gewezen Kamer leden worden dienovereenkomstig herzien. Het wetsontwerp tot wijziging van de noodwet Kinderbijslag kleine zelfstandigen gaf nog aanleiding tot enige discussie. In het ontwerp werd voorgesteld de kinderbijslag voor het vierde kind te verhogen van 0.30 tot 0.34 per dag en per kind en de bijslag voor het derde kind van f 0,25 tot 0,28, een en ander met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1952. De heer SCHILTHUIS (Arb.) had een amendement ingediend om de inkomensgrens in het ontwerp te verhogen van f 2400 tot f 2800. De heer MOL (K.V.P.) sloot zich bij dit amendement aan. De heer SCHILTHUIS (Arb.) zeide bij de verdediging van zijn amende ment, dat het nodig is, dat men zich zo spoedig mogelijk zal moeten kun nen beraden over de normen der de finitieve regeling. De heer STAPELKAMP A.R.) was van mening, dat men niet verder moest gaan dan het rechttrekken van de onjuistheden, die in de bij slagen zijn ontstaan. Voor het ove rige moet z.i. het advies van de S.E.R. worden afgewacht. De heer GORTZAK (C.P.N.) vond de verbeteringen maar gering. De heer CORNELISSEN (V.V.D.) ontwikkelde principiële bezwaren tegen deze kinderbijslag, zomede te gen het aanhangige ontwerp. De heer BEERNINK (C.H.t wal van oordeel, dat de definitieve rege ling zal moeten steunen op de ver zekeringsgedachte en hij hoopte, dat deze definitieve regeling spoedig zal worden ingediend. Verder dan het thans voorgestelde wilde spr. niet gaan, uit vrees, dat verder gaande veranderingen de overgang naar een definitieve regeling zullen bemoei lijken. De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer SUUR HOFF, erkende, dat elke verbetering in de noodwet de invoering van de definitieve regeling moeilijker maakt. Aan het ontreken van de loongrens zijn naar zijn oordeel bezwaren ver bonden. Over de definitieve regeling kon de bewindsman nog geen mede delingen doen. Hij zeide er naar ie streven deze regeling medio 1953 m te dienen. Nadat de Kamer haar mening te kennen had gegeven over het amen dement bleek de minister wel tege moet te willen komen aan de in het amendement belichaamde wens. Het amendement werd z h. s. aangeno men met aantekening, dat de A.R., de C.H. en de V.V.D. geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Het wetsontwerp werd goedgekeurd met aantekening, dat de V.V.D. en de A.R. geacht wilden worden te heb ben tegengestemd. In de middagvergadering is nog een begin gemaakt met de algeme ne beraadslaging over de begrotin gen van oorlog en van marine. Begroting van „Oorlog" De heer FENS (K.V.P.) herinner de aan de verklaring van de heer Romme bij de algemene politieke beschouwingen dat zijn fractie een doeltreffende verdediging van de Noord-Atlantische ruimte en dus ook van Nederland noödzakelijk acht. De gang van zaken bij de NAVO heeft bij spr. ongerustheid verwekt. Het lanceren van het vijf-divisiën- plan is zo onvoorbereid geschied, dat de consequenties niet zijn te overzien. „Shape" heeft de verant woordelijkheid mede op zich geno men. Spr. wilde de regering volgen op de nieuwe koers van drie divi sies, indien zij de verzekering geeft, dat zij deze koers blijft varen. De heer VORRINK (Arb.) zeide, dat voor de verdediging van Euro- behoud van het Nederlandse blijft z.i. worstelen met een tekort aan geschikte krachten, de kwestie van salariëring en bevordering moet nader worden bezien. De heer VISCH (K.V.P.) betoog de, dat er achterstand is in de afle- ipaq Jaqqo^ •uagimtgaqA UBA SUUOA z.i. te veel hooi op de vork genomen. De Gloster Meteors moeten noodza kelijk door nieuwe worden vervan gen. De minister moet z.i. nagaan of op korte termijn in het buitenland het type vliegtuig kan worden ge kocht, dat voor ons land nodig is. Verder bepleitte hij spoedige moder nisering van het radarmateriaal. Voor beveiliging der vliegvelden achtte hij keurtroepen nodig. Begroting van landbouw In de avondvergadering is een aanvang gemaakt met de algemene beraadslaging over de begroting van het departement van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening en van het Landbouwegalisatiefonds. De heer VONDELING (Arb.) toon de zich een groot voorstander van de werkmethode van de minister. Hij meende echter, dat er een gevaar kan schuilen in het streven naar vol ledig overleg met het bedrijfsleven voor voorstellen gedaan worden. O.m. merkte spr. op, dat de samen werking in Beneluxverband op het ogenblik helaas muurvast zit. Ten aanzien van het binnenlandse be leid op het landbouwgebied verdient instelling van een rijksgrondbedrijf overweging. De heer DROESEN (K.V.P.) ver enigde zich met de hoofdlijnen van het landbouwbeleid. Een grotere ma te van zekerheid is echter gewenst. Spr. verwonderde* zich er over, dat er geen overeenstemming wordt be reikt met de Stichting voor de Land bouw over de melkprijspolitiek. Te leurgesteld was spr. door het lange uitblijven van maatregelen voor be- drijfssanering en de nieuwe pacht wet. Ten aanzien van de J3enelux wilde hij geduld hebben. De heer DE RUITER (C.H.) zei o.m., dat de boerenstand een garan tie voor bestaandszekerheid op lan ge termijn verlangt. Hij keerde zich tegen administratieve rompslomp. Z.i. kan het probic m der kleine boe ren alleen worden opgelost door hun land te geven. De bevolking van de Noordoostpolder begeert geen rijks school, doch een land- en tuinbouw school op Christelijke grondslag. De heer VAN DER PLOEG (K. V.P.) vroeg de aandacht voor de af nemende werkgelegenheid in de landbouw. Aan de boerenwerken moet het karakter van vrije werken worden gegeven. Bevordering van arbeidsintensieve cultures vond hij noodzakelijk. Pe teeltregeling voor bloembollen moet nog eens bezien worden. De heer C. VAN DEN HEUVEL (A.R.) meende, dat de minister in gebreke is gebleven voor wat de op ruiming van bezettingsmaatregelen betreft. Ook hij vond een rijksland bouwschool in de Noordoostpolder niet op haar plaats. De heer DEN HARTOG (V.V.D.) vond de protesten tegen de door Ame rika afgekondigde invoerbelemme- ringen juist. Ten aanzien ven de prijs van consumptiemelk kan z.i. het thans gevolgde systeem niet wor den gehandhaafd. De heer BIEWENGA (A.R.) acht te het bezwaarlijk, dat de minister niet precies heeft aangegeven langs welke lijn zijn beleid in de toekomst zal gaan. Hij wilde één graanbeleid met een minimum-garantie. Ver bouw van arbeidsintensieve gewas sen moet de werkgelegenheid stimu leren. Tegen middernacht is de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag een uur. Was Marine in dit opzicht bijzonder actief? MINISTER ONTKENT HET In verband met de door sommige leden gestelde vraag, of er thans niet te veel koninklijke onderscheidingen worden verleend, deelt de minister van Binnenlandse Zaken in eep nota mede, dat, ofschoon als gevolg van verschillende omstandigheden (o.a. bevolkingsaanwas, toeneming van de overheidstaak, gepaard gaande aan uitbreiding van het ambtenaren apparaat, vermeerdere aanraking van de overheid met het bedrijfsle ven) het aantal decorabelen steeds meer toeneemt, in het totaal onder scheidingen, dat jaarlijks door de de partementen kan worden verleend op grond van het voor elk der de partementen vastgestelde quotum, vergeleken met vóór de bezetting, geen wijziging is gekomen. Verhou dingsgewijs is het aantal verleende ridderorden dan ook beduidend klei ner dan voor 1940. De veronderstel ling, dat het departement van mari ne met betrekking tot het verlenen van koninklijke onderscheidingen bijzonder actief zou zijn en daardoor het departement van oorlog mee sleept, moet op een misverstand be rusten. Het aantal beschikbare de coraties van deze departementen on derging ten opzichte van 1940 geen wijziging. Slechts werd in verband met bijzondere omstandigheden (uit zending van troepen van de konink lijke landmacht naar Indonesië) 'dit aantal voor het departement van oorlog tijdelijk enigszins verhoogd. De regering onderschrijft ten volle, dat bij het verlenen van koninklijke onderscheidingen strenge maatsta ven moeten worden aangelegd. In dit verband zij er op gewezen, dat de met betrekking tot het deco reren van ambtenaren de in dj richt lijnen van 1948 neergelegde eisen in middels nog zijn verzwaard. Zo werd o.m. bepaald, dat het rid derkruis der Orde van de Nederland se Leeuw de passende onderscheiding zal zijn voor ambtenaren in de rang van raadadviseur in algemme dienst en hoger. Het nog toekennen van de ze hoge onderscheiding aan hoofd inspecteurs der belastingen bij gele genheid van de verjaardag van H, M. de Koningin vond zijn grond in de overweging, dat het ten aanzien van de betrokkenen niet billijk werd ge acht de nieuwe gedragslijn ook reeds verhoging van de thans geldende be dragen acht hij dan ook geen vol doende aanleiding aanwezig. Het uitgetrokken bedrag van 60.000 is in hoofdzaak bestemd voor de aankoop van versierselen van de Nederlandse orden, van ere medailles, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, en van ere-teke- nen van andere koninklijke onder scheidingen als het verzetskruis, de erkentelijkheidsmedaille en de zgn dapperheidsonderscheidingen bron zen leeuw, bronzen kruis en kruis van verdienste). Een klein gedeelte van genoemd bedrag wordt besteed voor het doen herstellen van ordeversierselen, wel ke na het overlijden van gedecoreer de buitenlanders worden terugont vangen, alsmede van door de nabe staanden van gedecoreerde Neder landers ingeleverde ere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Versierselen, behorende bij een be noeming in de Orde van de Neder landse Leeuw en in de Orde var Oranje-Nassau worden aan buiten landers van rijkswege verstrekt en moeten na overlijden worden inge leverd. Emigreren met hindernissen Gistermiddag is het 21.000 tons emigrantenschip „Johan van Olden- barncvelt" van de maatschappij „Ne derland" uit de Amsterdamse haven naar Australië vertrokken. Aan boord bevonden zich 1110 Ne derlandse en 129 Duitse emigranten. Do Duitsers waren met een speciale trein uit Bremen naar Amsterdam gereisd. De „Oldenbarnevelt" wordt 9 December in Freemantle en 14 De cember in Melbourne verwacht. Een autobus uit Stadskanaal, die een gezelschap emigranten en bege leidenden naar Amsterdam zou bren gen kreeg bij Smilde een aanrijding met een militaire truck. De autobus werd naar het linkerwegdeel ge duwd, schuurde langs een betonnen muurtje, waardoor een ijzeren band ter lengte van vijf meter los schoot. Deze band drong aan de vooronder zijde de bus binnen, boorde zich door de zitting van een (juist ver laten) stoel, scheidde een daarach ter zittend verloofd paar en bescha digde hun kleren, en kwam tegen het dak tot stilstand, omdat de auto bus toen ook stilstond. Een der da- mes-niet-emigranten kreeg door de schok van het stoppen een hersen schudding. De emigranten hebben de reis naar Amsterdam met een andere bus voortgezet en nog net op tijd de boot naar Australië kunnen halen. ALARM IN APELDOORN In drie jaar tijds honderden slachtoffers De opmerkzaamheid van een agent van de Apeldoornse gemeentepolitie heeft gisteren een einde gemaakt aan de vijfjarige succesvolle oplich- terscarrièrc van de 36-jarige S. uit Voorburg. Boeren uit heel Neder land werden bij honderdtallen door S. voor grote en kleinere bedragen opgelicht. Het geldsbedrag, dat S. op deze wijze incasseerde loopt in de tienduizenden. Het was een volkomen onschuldige vraag welke S., staande met zijn rij wiel bij een wegwijzer op de Amers- foortseweg in de omgeving van Apeldoorn, de politie-agent stelde: „Hoe kom ik naar het station van Apeldoorn". Terwijl de agent ant woordde merkte hij op dat de vra gensteller twee ringen aan een vin ger droeg, een van de weinige gege vens welke verscheidene boeren aan de politie hebben verstrekt, wanneer zij aangiften kwamen doen op welke wijze zij door S. voor een paar hon derd gulden waren opgelicht. Even verrekenen Dat gebeurde altijd als de boeren DE „FAUSTUS" BIJ DE PIER Het slechte weer blijft spelbreker t Er wordt in Hock van Holland nog steeds op beter weer gewacht. Het uitblijven daarvan is de oor zaak, dat er weinig nieuws te mel den valt en nog altijd is het zelfs zo dat de juiste ligging van de „Faustus" niet zó in bijzonderheden bekend is, dat men de scheepvaart geheel vrij kan laten. Toch is men wat die scheepvart betreft in het al gemeen zeer tevreden. Sinds gisteren zijn er weer 75 sche pen binnengekomen en 23 uitgegaan. Ook zijn de eerste vollê tankschepen naar Pernis opgestoomd. Door peilingen rondom het gat in pier tracht men te ontdekken, nogal meegevallen is, wat tenminste het scheepvaartverkeer betreft. Men sen die het weten kunnen zijn vast overtuigd, dat een volgende maal de „Nieuw Amsterdam" niet afgewezen behoeft te worden. Ook al is het wrak van de „Faustus" dan nog niet geheel opgeruimd. Op een vraag of men niet bevreesd is dat brokstukken van het wrak, wanneer men dit laat springen, in het overgeleven deel van de vaar geul terecht zullen kunnen komen, waardoor er mogelijkheid van nieu we stagnatie zou kunnen optreden, antwoordde de Rotterdamse haven meester J. van Leeuwen beslist ont zeil niet thuis waren. Dan kwam er een man, die zich introduceerde als employé van de boerenleenbank; hy vertelde de vrouwen dat de baas een honderd of wat te goed had, die hij nu kwam brengen. Maar de chèque die hij moest afgeven en die zorg vuldig na te zijn getoond weer in een enveloppe werd gestopt, was wat hoger dan het bedrag dat de bank schuldig was. S. verzocht zijn slacht offer dan het teveel even met bank papier te verrekenen. „Dan", zo zei de S. „is alles zo in orde". De vrouw verrekende, de ene keer wat meer do andere keer wat minder, maar zij kwam altijd te laat tot de ontdekking dat de enveloppe die de bezoeker had achtergelaten leeg was. Gevlucht en weer gegrepen Toen de agent zijn aandacht een maal op de twee ringen was geves tigd, merkte hij spoedig meer spo ren van overeenkomst op met het overigens vage signalement, waar over de politie beschikte. De agent vroeg S. naar papieren. Deze kon hij niet tonen. De agent beval hem toen mee te gaan naar het bureau. Geza menlijk peddelden zij over de Amers- foortseweg in de richting van het po liticbureau. Alles scheen in pais en vree te verlopen, doch in Apeldoorn dook de man plotseling in de kraag van zijn jas, schoot snel onverwacht een hoek om en liet de agent het nakijken. Doch niet voor lang. Want ook de agent zette de spurt er in. Hij sommeerde de vluchteling, terwijl hij zijn revolver trok, af te stappen. Vijf waarschuwingsschoten waren vol doende om S. tot overgave te dwin gen. Zekerheidshalve werd de rit naar het bureau daarna per arrestan tenwagen voortgezet. Volledige bekentenis Nauwelijks was men ten burele gearriveerd, of de rijkspolitie uit Putten belde op. Medegedeeld werd, dat de beruchte oplichter weer eens zijn slag had geslagen bij een boe renfamilie. S. moest weer in de ar- rcslantenwagen plaats nemen en nu ging de reis naar Putten. De arres tant legde daar een volledige beken tenis af. Twee inspecteurs vonden later een couvert inhoudende f 260. dat de vluchteling onderweg had weggegooid. waar de weggestoten basaltblokkenkennend. Men zal de uiterste voor- zich bevinden en of er zich verzan- dingen hebben voorgedaan. De toe-1 gezegde Britse hulpschepen zijn nog j steeds niet gearriveerd. Twee zijn er j uit Dover vertrokken, maar naar ver zichtigheid in acht nemen en precies zijn berekeningen maken, Een voorname factor is en blijft het weer, dat maar niet rustig luidt zouden zij wegens het slechte - ^ijnt te willen worden. Maar eens J -/a Hp unnH tnr-h \x7pl naar hpf- flnq. weer voorlopig een schuilplaats heb ben gezocht achter de „Downs". Omtrent de plannen tot opruiming van het wrak is men voornemens voorlopig door middel van kleine dieptebommen gaten in de romp te laten springen waardoo* de nog aan wezige lucht een uitweg kan vinden. De lucht in het binnenste van het schip maakt dat er een zekere zui ging naar boven is. waardoor er op de rivier kleine verplaatsingen mo gelijk zijn met alle verrassingen van dien. Is de lucht weg, dan komt het wrak vaster te liggen, hetgeen meer zekerheid voor de scheepvaart biedt en de bergingsvaartuigen meer gele genheid geeft tot werken. Meegevallen. Nu de eerste consternatie wat voorbij is en de situatie normalere vormen is gaan aannemen, is men algemeen van oordeel, dat alles bruggehoofd z.i. van grote betekenis *en aanz*en van hen toe te passen. - - In den vervolge zullen functionaris sen in deze rang met het officiers kruis der Orde van Oranje-Nassau worden onderscheiden. is. Spr. hoopte, dat er eindelijk een legerplan zal komen, dat ook door Shape wordt goedgekeurd. De heer VERMEER (Arb.) ging nader in op verschillende onderde len. Hij meende overigens, dat er op militair gebied vooruitgang is. Met de duur van de diensttijd ging hij aceoord, maar hij vroeg waarom deze in andere landen achttien maanden bedraagt en in Nederland twintig. De geestelijke verzorging besprekend zeide de heer Vermeer, dat het Hu manistisch Thuisfront meer kansen moet krijgen dan de minister het heeft gegeven. De heer ROOS JEN (A.R.) gaf te kennen, dat zijn fractie mede wil be vorderen de samenwerking der lan den van West-Europa; West-Duits- jand moet daarbij worden ingescha keld. Hij vroeg nadere mededelingen over het legerplan, o.a. met betrek king tot de opbouwperiode. Men De toelage voor de „Leeuw"- broeders. Ten aanzien van een eventuele verhoging van de toelage, toegekend aan de broeders in de Orde van de Nederlandse Leeuw, alsmede van de riddersoldij van de Ridders der Mi litaire Willems-orde deelt de minis ter het indertijd door zijn toenmalige ambtsvoorganger ingenomen stand punt, dat deze toelagen thans niet meer in de eerste plaats moeten wor den gezien als een noodzakelijke bij drage in de kosten van levenson Jer- houd en derhalve van het leggen van een verband tussen het bedrag der geldelijke beloning en het peil dier kosten geen plaats is. Voor een WITTEBROOD DRIE CENT GOEDKOPER De maximumprijzen van het zogenaamde volkswittebrood en van het (bruine) kropbrood zullen binnenkort met één cent per 800 gram worden verhoogd. Daartegen zal het zogenaamde luxe wittebrood ten minste drie cent per 800 gram in prijs kunnen worden verlaagd De prijs van het cngebuilde tarwebrood behoeft niet te worden gewijzigd Zeeuwse bloem, patentbloem en importbloem zullen in prijs worden ver laagd. De datum, waarop deze prijsveranderingen ingaan, zal nader worden bepaald. De op handen zijnde wijzigingen hangen samen met het besluit van de regering een einde te maken aan het kunstmatige prijsverschil tussen het volkswittebrood en het ongebuil- de tarwebrood enerzijds en het luxe wittebrood anderzijds. Zoals men weet verstrekt de over heid tot heden op de goedkopere broodsoorten een subsidie, waarte genover staat, dat een extra-heffing wordt gelegd op de duurdere bloem soorten, zoals die worden gebruikt voor het luxe-wittebrood, koekjes, enz. Het hierdoor veroorzaakte kunst matige prijsverschil gaf, naar het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening meedeelt, aanle- dmg tot knoeierijen, waardoor het subsidie niet aan zijn bestemming beantwoordt. De regering is daardoor genood zaakt, zo deelt het ministerie .mee, dit systeem te verlaten. De gevolgen van deze prijswijzi gingen betekenen voor een gezin van vier personen, dat bijvoorbeeld acht volkswittebroden en twee luxe-wit tebroden per week gebruikt, een vermeerdering van de uitgaven voor het volksbrood met 8 cent, terwijl de uitgave voor het wittebrood met 6 cent per week vermindert. In opdracht van de Nederlandse Zionistenbond heeft de sociagraaf F. Zilverberg een onderzoek ingesteld naar de positie van de naar Israël geëmigreerde Nederlandse Joden. In een uitvoerig rapport, dat door Zionistenbond heeft de sociograaf F. publiceerd, blijkt, dat 68 pet. volledig is geslaagd, de positie van 9 pet. bevredigend is, 8 pet. als twijfelach tig wordt gekenmerkt, terwijl 15 pet. is mislukt; lYi pet. is weer teruggeko men naar Nederland. De de aanleg van een dijk naar de vaste wal hebben weerklank gevonden in de Tweede Kamer. Bij de behande ling van de begroting voor het Zui- derzeefonds voor 1953 hebben tal van leden minister mr. J. Algera ge vraagd, of hij bereid is. daaraan ge hoor te geven. Verscheidene andere leden spraken de vrees uit, dat Mar ken zal worden ontvolkt, wanneer het niet spoedig een goede verbin ding krijgt. zal de wind toch wel naar het Oos ten draaien en wat vorst brengen. Dan kan er direct aangepakt wor den. Een voornaam ding zal alvast zijn, dat het deel van het wrak, dat het meest in de weg ligt, verdwijnt. Dan wordt de vargeul uiteraard veel breder en behoeft men niet zo zeer meer met stormsituaties reke ning te houden bij het binnenko men van de schepen. Het dichtst bij de zuidelijke oever liggende deel van het wrak wordt dan een vraagstuk van latere zorg. Volgens de loodsdienst heeft Hoek van Holland tot nu toe slechts drie schepen geheel behoeven af te wij zen, omdat zij onder de gegeven om standigheden te groot waren en te veel diepgang hadden. Onder dit trio bevond zich dan zoals men weei de „Nieuw Amsterdam". Het wordt zelfs niet uitgesloten geacht dat ook dit drietal veilig had kunnen binnenko men, maar men heeft voorzichtigheid betracht en het zekere voor het on zekere willen nemen. Maar trots al deze moeilijkheden heeft Rotterdam gisteren toch nog een record gebro ken: 37 dagen eerder dan verleden jaar werd daar het 13.000ste schip ontvangen en met dit record bezit Rotterdam de grootste haven van het continent. (Advertentie). REGLEMENT DIENSTVOORWAARDEN NED. SPOORWEGEN. Gisteren vergaderde te Utrecht de bedrijfsgroep Spoorwegen van de Ned. Kath. Bond van Vervoersperso. neel „St. Raphaël" ter bespreking van het resultaat der onderhande lingen over een nieuwe rechtspositie en loonregeling voor het spoorweg personeel. Er werd lang en soms hef tig gediscussieerd over de strafgelei- de loonpolitiek en-de daaruit voort vloeiende verbreking van een naar de mening van de bedrijfsgroep ge zonde differentiëring in de onderlin ge verhoudingen der verschillende loongroepen. Aan de andere kant werd door vele afgevaardigden ge pleit voor betere basisionen. Van be stuurszijde werden de na lange voor bereidingen verkregen resultaten uit voerig toegelicht en werd ook duide lijk gemaakt waarom bepaalde op zich zelf niet onredelijke verlangens in het kader van de bestaande loon politiek ndet uitvoerbaar bleken. On danks een serie onvervulde wensen bleek toch wel dat het gehele com- noodkreten uit Marken voor p]ex van wijzigingen, dat op 1 Ja- nuari 1953 van kracht zal worden een belangrijk aan.al verbeteringen inhoudt. Het beleid van het bestuur werd goedgekeurd en het resultaat der onderhandelingen met algemene stemmeni aanvaard. De bedrijfsgroepen van de andere twee bonden, n.l. het N.V.V. en van de Prot. Chr. Bond hebben resp. 7 en 8 November reeds het nieuwe R.D.V. aanvaard. Jehova-getuigen als beklaagden Verboden wacht met Wachttoren De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 20-jarige getuige van Je hova, P. H. uit Haarlem, die in Sep tember en October van dit jaar zon der verlof van B. en W. van Nuth in die gemeente het blad „De Wachtto ren" enige malen op de open bore straat aan voorbijgangers had aan geboden. De rechtbank veroordeelde H. conform het vonnis van de kan tonrechter te Heerlen voor elk der drie gevallen tot f 6.boete sub sidiair twee dagen hechtenis, De verdediger mr. L. C, van der Tas uit Amsterdam, had de strekking van eolportageverbod, dat was neer gelegd in do algemene politieveror dening van Nuth, bestreden als in strijd met de in de grote wet ge waarborgde drukpersvrijheid. Verder werd ook de mijnwerker J. O. uit Hoensbroek voor dezelfde overtreding veroordeeld tot 6.— of twee dagen hechtenis. De mijn werker J. W. R. uit Hoensbroek is wegens het niet voldoen aan een sommatie van de politie tijden-- een niet geoorloofde openlucht bijeen komst van de getuigen van Jehova op 15 Mei te Nuth, veroordeeld tot 15.— of 15 dagen. P. H. heeft cassatie aangetekend tegen dit vonnis. HAARLEMSE GEMEENTE BEGROTING SLU!f' MET TEKORT. De Haarlemse gemeentebegroting van 1953 vertoont een tekort van 770.000.—. Dit tekort zal echter nog hoger blijken te zijn, aangezien men met de raming van het bedrag der uitgaven voor onderwijs aan de lage komt is gebleken door de onver wachte stijging van het aantal leer. lingen. De begroting luit op een totaal van ongeveer 29 millioen gulden, waarbij de sluitingspost gevormd wordt door een raming van 770.000 als een bijzondere uitkering uit het gemeentefonds.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5