DUINSTREEK Sint AUcaiaa - (Ictie Alphense Middenstand GRABBELTON in Hotel „Centraal" Voorzitter Koops x biedt bizondere mogelijkheden St. Maartensfeest in Wassenaar ABDIJSIROOP K.V- „Rijnland" boekte veel succes op laatste hondenshow groene talel WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 15 Novembe r6 December Hooidprijzenwaardebonnen van 1500.—, 1400.1300.1200.diverse van 1100.en vele andere, te besteden bij de deelnemers. Als extra attractie voor de kinderen: Woensdag 19 Nov. van 2 tot 6 uur Vrijdag 21 Nov. van 4 tot 6 uur Zaterdag 22 Nov. van 2 tot 7 uur Prijzen: Autosteps, Spoortreinen, Poppen, Ballen, Suikergoed enz. GEEN NIETEN! Koopt in Alphen aan den Rijn bij de deelnemers aan de St. Nicolaas- Actie. Vraagt daar inlichtingen. (Advertentie). HAZERSWOUDE (H. R.) 25 JAAR OP DE PLANKEN. Het begon in Café Lieverse te Kou dekerk a. d. Rijn. Een aantal Bra banders, die in genoemd dorp werk zaam waren, hadden het plan opgevat een toneelvereniging op te richten. Enkele parochianen van de „St. Mi- chaël" werden in de arm genomen, om de organisatie van het plan door te zetten. Vijf en twintig jaar geleden werd dit plan gesmeed en nu is er een bloeiende toneelvereniging, die onder de naam „St. Michaël" grote bekendheid in parochie en omgeving heeft verworven. Het is moeilijk pm in de geschiedenis van de ver. te dui ken, want in 1940 in de Meidagen, zijn de notulen van de eerste jaren door een bombardement in de vlam men vergaan. Volgens de oudste leden, die bij de oprichting aanwezig waren, de heren C. Bos Sr., H. v. Egmond en D. de Rooy, bestond het eerste bestuur uit de heren J. v. d. Velden, voorz., B. P. Boers, secr., dr. de Rooy, penn. A. J. Lieverse had bij de eerste opvoe ring (Nov. 1928 „Zijne Hoogheid") de functie van regisseur en is dit ver scheidene jaren gebleven. G. P. Koot heeft deze functie voor één jaar over genomen, waarna P. de la Rivière als regisseur is opgetreden. Na de oorlog is D. de Rooy, de enige Bra bander die van de oprichting af in deze streek is gebleven, regisseur. Van af 1927 tot 1947 werden de stukken gespeeld in Café ,,'t Zwaan tje", later is het Parochiehuis geko men en heeft de toneelvereniging vanzelfsprekend haar intrek daarin genomen. Ook is de vereniging in het parochiehuis gemengd gaan spelen. Vanaf 1 Januari 1952 is de vereni ging aangesloten bij het W.K.A. r Het bestuui bestaat nu uit: H. v. Egmond, waarn. voorzitter, H. v. d. Laan, secr,, D. de Rooy, penn., welke functie hij nu reeds vijf en twintig jaren bekleedt, C. Bos Sr. bestuurslid. De parochie St. Michaël mag zeer terecht trots zijn zulk een goede tcff neelvereniging in haar midden te hebben. Zondagmorgen om kwart over elf is er gelegenheid tot feliciteren in het Parochiehuis „St Joris". Geb.: Antonia Maria, d. v. L. de Vogel en G. Harskamp; Alida Cla- sina, d. v. M. Kroon en A. C. Hoo- geveen; Bernardus Adrianus Leonar- dus, z. v. O. Adegeest en A. C. Heppe. Ondertr.: Herman Freese, 27 j. en Alida Christina Pont, 26 j.; Johannes Canisius Joseph de Groot, 26 j., en Hendrika Johanna Timmermans, 32 j. Getr.: Christiaan Smit, 27 j. en Margaretha Starreveld, 22 j. KUNSTKRING IN DE BOLLEN STREEK OP KOMST? Het is geen geheim: De bevolking van de bollenstreek is niet in hoge mate -kunstminded. Maar er is een kansje, dat dit in de toekomst gaat veranderen. Want in ,,'t Poelhuys",, het woonschip van de kurkkunstenaar Dirk Overbosch in Lisse, heeft een groepje mensen de mogelijkheid van een kunstkring in de Bollenstreek onder ogen gezien. Het duurde voor het overige nog al even voor men zo ver was. Want over hetgeen men moest gaan doen. daarover verschilden de meningen nogal Men besloot in ieder geval geen tam-tam te gaan maken om zo veel mogelijk leden te werven. De kring moet voorlopig beperkt blijven. En verder: Zij, die werkelijke interesse hebben, komen er vanzelf wel bij De kring zal geregeld een expert op een bepaald gebied een korte inlei ding laten houden, waarna over het onderwerp van gedachten zal worden gewisseld. Vermoedelijk zal op de eerstvolgende bijeenkomst tijd en plaats zullen nog nader vastgesteld v/orden de heer Overbosch spreken over de moderne litteratuur. In het voorlopig bestuur nemen de volgende heren zitting: D. Overbosch, voorz., J. van Wamel, secr., A. van Kampen, 2e secr. en J. Bemelman, penningmeester. HILLEGOM Gouden bruiloft. Vandaag viert het èchtpaar C. van RoodenStroom- bergen, wonende Mariastraat no. 50, zijn Gouden Bruiloft De bruidegom is 75, de bruid 73 jaar. Beiden zijn nog flink. Uit het huwelijk werden 4 kinderen geboren, waarvan een dochter naar het klooster ging. Er zijn 15 kleinkinderen. In de St. Mar- tinuskerk werd te half 10 een gezon gen H. Mis uit dankbaarheid opge dragen. Velen kwamen de feestelin gen hun gelukwensen aanbieden 's Avonds bracht Crescendo nog een serenade. LISSE Tentoonstelling „de Luchtklievers". De postduivenvereniging „de Luchtklievers" zal op 20 en 21- De cember a.s. in het café-restaurant „de Taveerne' 'een grote Nationale Post- duivententoonstelling houden. Voorts zal aan deze tentoonstelling een kam pioenklasse en een verkoopklasse worden verbonden. Naar wij verne men zijn er een groot aantal prijzen en ereprijzen beschikbaar gesteld voor iederé klasse De keuring der vogels zal geschieden door de beste keurmeester uit Nederland. Het vraagprogramma is - reeds verkrijg baar bij de heer H. D. Meijer, Wa genstraat 46 Lisse. Muziekvereniging „O.K.K.". On der presidium van de heer H. Zein- stra werd in het verenigingslokaal van de Muziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" de jaarvergadering gehouden. Na het openingswoord van de voorzitter, wees de secretaris met trots op het goede succes dat de ver eniging O.K.K. heeft behaald op het concours te Scherpenzeel. Verschil lende malen heeft de vereniging bij de diverse gelegenheden haar mede werking verleend. Met klem wees de secretaris er op, dat het zeer nood zakelijk is, dat alle leden de repeti ties trouw bijwonen, opdat het peil der vereniging steeds opgevoerd kan worden. De penn., de heer De Bruin, kon de verheugende mededeling doen, dat het financiële jaar sloot met een ba- tigsaldo van ruim 150.waardoor de bezittingen aan geld voor deze vereniging stegen tot een bedrag van 335.—. De heren H. Zeinstra en Jac. de Bruin werden als bestuursleden her benoemd. Besloten werd, dat de uitvoering zal worden gehouden op 2 en 3 Fe- buari a.s. Uit dé rondvraag bleek, dat ver schillende instrumenten nog ter be schikking zijn voor nieuwe leden. NOORDWITKERHOUT Cursus Rode Kruis-helpster. Dinsdagavond is in de gemeente woning een bijeenkomst geweest om te geraken tot een cursus voor help ster bij het Roode Kruis. De heer Rodenburg van het Roode Kruis te 's-Gravenhage was naar Noordwij kerhout gekomen om praten over de Roode Kruiscolonnes, speciaal de dames-afdeling Hij zette het werk van het Roode Kruis uit een. Besloten werd een cursus te ge ven. Verscheidene aanwezige dames gaven zich op. Aanmelding voor de cursus kan alsnog geschieden bij de groepscom mandant der Rijkspolitie, de heer Been.. Propaganda-avond K.A.J. De K.A.J. heeft gisteravond in hotel v. d. Geest een propaganda-avond ge houden om leden terug te winnen. Dit was volgens de voorz., Henk den Elzen, tenminste het hoofddoel van de avond, maar daarnaast wilde men de ouders en ook de jongens zelf meer inzicht geven in wat de K.A.J. eigenlijk is. Om dit duidelijk te ma ken was de diocesaan voorz., de heer Wim Weekenborg gekomen. Deze jonge en enthousiaste spreker begon met vast te stellen, dat %en propa ganda-speech houden de gemakke lijkste manier van propaganda-maken is, maar niet de meest doeltreffende. De propaganda voor de K.A.J. moet uitgaan van iedere katholieke jonge arbeider, die vindt, dat hij iets voor anderen doen moet. De K.A.J. is een zelfstandige apostolaatsbeweging van katholieke jonge arbeiders. De KAJ is groot geworden door eenvoudige jongens, niet door grote sprekers. Als voorbeeld haalde spreker aan de alg. voorz., een eenvoudige Ierse jon gen, die in een fabriek werkte en daar kennis maakte met de grote vooral geestelijke nood onder de jonge arbeiders. In Engeland is de KAJ in ruim tien jaar gegroeid van één tot 50.000 leden. Over de gehele wereld zijn er thans VA millioen Ka- jotters, maar daar draait het uitein delijk niet om. Het gaat er om, dat de Kajotters goede leden der bewe ging zijn en men is goed lid, als men de jonge arbeiders wil dienen. De verdere propaganda werd ge maakt door de muziekclub en de to De gezondmaking van de middenstand e economische situatie, waarin een groot deel van het middengroot- en kleinbedrijf verkeert, geeft rede nen tot bezorgdheid en een van de voornaamste oorzaken van de huidi ge moeilijkheden vormen de hoge fiscale lasten. Daardoor is een ge zonde zelffinanciëring van het mid dengroot- en kleinbedrijf vrijwel on mogelijk geworden. Dit stelde de bondsvoorzitter Koops op de jaarlijkse Bondsvergadering van de Ned. Kath. Middenstands bond, welke Dinsdag in het Jaar beurs-restaurant te Utrecht werd ge houden. De bedrijfslasten zijn gestegen, vooral in de loon-intensieve bedrijfs takken, mede ten gevolge van de loonsverhoging van Juli j.l. en de om zetten zijn gedaald. Ondanks het gunstige aspect van de uitbreiding van de credietmogelijkheden is de economische situatie in het midden standsbedrijfsleven er niet op voor uitgegaan. De heer Koops achtte het verheugend, dat algemeen het in zicht is gegroeid, dat verlaging van de belastingdruk noodzakelijk is, mede met het oog op de investerings- noodzaak in het kader van de werk- gelegenheidspolitiek. Op het terrein van het midden- standsbedi'ijfsleven met zijn ruim 550.000 werknemers liggen nog tal van mogelijkheden voor de uitbrei ding van de werkgelegenheid, mits de investering en zelffinanciëring niet onmogelijk wordt gemaakt. In dit verband moet men ook het vraagstuk van de bezitsvorming bezien. Dit mag niet te eenzijdig be-accentueerd wor den. Tot dit vraagstuk behoort ook de noodzaak van de instandhouding van het gezonde bezit, zoals dat wordt aangetroffen in het midden groot- en kleinbedrijf. Het wetsontwerp, dat herziening van de omzetbelasting beoogt, geeft slechts éénzijdig verlichting voor de detailhandel, terwijl meerdere malen is toegezegd, dat 4oor deze herzie ning een verlichting voor het gehele neelvereniging ODI. De muziekclub werd gevormd door leden die onder leiding van de heer v. Munsteren mondharmonica's, een accordeon en enige guitaars bes-peelden. Zij maak ten vrolijke muziek en vooral de guitaristen, die afzonderlijk als een cowboy-trio optraden oogstten veel bijval. Jongere krachten van ODI speel den de klucht „Aardappelen" een zot geval, dat aardig gespeeld werd en ons allen weer eens hartelijk heeft laten lachen. Tot slot bleef men nog enige tijd gezellig bijeen en wérd er een dansje gemaakt. SASSENHEIM DEMONSTRATIE-RADAR-STATION In hotel-restaurant „Het oude Ko- ningshuys" te Sassenheim heeft de leiding van het Radar-proefstation te Noordwijk een demonstratie-ra dar-.,station" gevestigd. Dit „station" zal worden gebruikt ter voorlichting van buitenlandse groepen- geleerden en autoriteiten. De eerste poging van de Buurt vereniging Nieuw Wassenaar, om de viering van het St Maartensfeest te doen herleven, is een succes gewor den. Aan de optocht met lampions, die gisteren op het feest van St. Maarten, tegen het vallen van de avond werd georganiseerd voor kin deren van buurtbewoners, werd door een 100-tal jongens en meisjes deel genomen. De kinderen stelden zich tegen half zes op op het Hoogeplein en nadat alle kaarsjes in de lampions waren aangestoken, trok de stoet voorwaarts door de lanen van de buurtschap Nieuw Wassenaar. Dat de belangstelling overal groot was, behoeft geen betoog. Het was dan ook een feëeriek schouwspel, toen de 100 lampions, die in allerlei kleuren en vormen waren uitgevoerd, voor bij trokken. Er waren originele exemplaren bij, zoals een huis en een aquarium van de kinderen Sa muels de Wilde, een St. Nicoiaas met Zwarte Piet van de kinderen Margadant, de poppenkast van Paul Rijkens, de poes met electrisch ver lichte ogen van de kinderen Bak ker Schut, een driehoekige lampion van Pien v. d. Giessen, een kunstig bewerkt conservenblik van Hubert v. d. Berg en een uit kastanjes ver vaardigde lampion van Juliette van Se luand&tCijfte auontuten aan Jiappie JCoppij 48 Zachtjes sloop Koppie de hoek van liet gangetjje om in de richting van waar hij het geluid van de dicht slaande deur had gehoord. Het was maar een korte gang, want even ver der zag hij weer een hoek. De gang moest dus om de radiokamer heen lopen begreep hij In het midden techt tegenover eei klein trapje, was dc deur. Voorzichtig drukte Koppie zijn oor er tegen en luisterde. Hij hoorde niets. Of ja. toch, hij hoorde een geluid alsof iemand snurkte. Zou Krijn in slaap zijn gevallen? Opeens schrok Koppie van een harde stem, die „Hallo! Hallo!" riep maar meteen begreep hij, dat het de radio was. „Hier politieradio, hier politieradio", klonk het, „commissaris Grijpgraag verzocht dringend opsporing en aan houding van onbekende boot met bende bankrovers! Hallo, hallo! Com missaris Grijpgraag verzoekt Koppie luisterde niet meer Hij moest gebruik maken van dat geluid uit de luidspreker om de deur onhoorbaar te openen. Voorzichtig drukte hij dc knop omlaag en duwde de deur eer ■»ind open. Hij keek naar binnen en zag Krijn bij de radio zitten. Hij sliep Vlug glipte Koppie naar bin nen en deed de deur weer zachtjes achter zich dicht. Hemert. Bovendien waren er nog enkele uitgeholde knolrapen met kaarsjes er in: de oorspronkelijke vorm van lampions, zoals die in de traditionele St. Maartens ommegan gen worden gebruikt. Aan de hier voor genoemde kinderen en aan nog enkele anderen werd een door de Buurtvereniging beschikbaar gestel de prijs in de von.i van speelgoed uitgereikt door de voorzitter, mr. M. J. Broekhuysen, nadat hij op sim pele wijze de betekenis van het St. Maartensfeest gewezen had en de kinderen had opgewekt, ook in het dagelijks leven steeds licht en vreug de te verspreiden, zoals ze nu ge daan hadden in de optocht. De burgemeester yan Wassenaar, dr. S. b^on van Wijnbergen kwam bij de prijsuitreiking blijk van zijn belangstelling geven. Het feest werd besloten met een groot St. Maartensvuur, waarvoor de buurtbewoners hout beschikbaar hadden gesteld. Het vuur werd onder toezicht van de brandweer! ontstoken op een open terrein ach ter het Hoogeplein en het trok, voor al van de zijde der jeugd, zeer grote belangstelling. Motorrijder verblind. De motor rijder V. uit Voorschoten werd op de Papeweg verblind door het felle licht van een tegenligger, waardoor hij te laat een tweetal voor hem uit gaande voetgangers opmerkte. Om ""jeen aanrijding met deze voetgangers te voorkomen, remde hij zeer kraoh tig, waarbij hij kwam te vallen en aan zijn linkerknie werd gewond, terwijl zijn motor werd beschadigd Gecombineerde Tuinbouwvergade ring. Gisteravond werd in „Het Wapen van Leiden" een drukbezoch te gecombineerde vergadering ge houden van de Bloemistenpatroons vereniging, de Tuinbouwvereniging Wassenaar en Omstreken en de dieclub van oud-leerlingen. Prof. dr. Th. J. Stomps uit Am sterdam hield een lezing met licht beelden over het onderwerp: „Wat een botanicus ziet op een reis dwars door Amerika". De lezing werd met grote aandacht gevolgd. Na de causerie werd de uitslag bekend gemaakt van de keu ring der prijsvraag-inzendingen. De heer J. Siebinga verwierf twee eer de prijzen met cyclamen en varens; de heer W. van Tol een eerste prijs met begonia's. Grootbloemige- en troschrysanten van de heer W. Hoo- genboom werden bekroond met resp. een 2e en 3 e prijs. middenstandsbedrijfsleven zou wor den gegeven. Noodzakelijk achtte de heer Koops eveneens een technische herziening van de inkomstenbelasting, welke meer is afgesteld op de gezonde be drijfseconomische eisen van het be drijfsleven. De gezondmaking van de midden stand ligt niet alleen op fiscaal ter rein, doch ook en vooral op econo misch- en algemeen-organisatorisch gebied. De vestigingswet is van emi nent belang. De bondsvoorzitter drong met klem aan, op een spoedige tot standkoming van de wettelijke re geling vail het cadeaustelsel. De P.B.O. is voor de middenstand onontbeerlijk door de bijzondere mo gelijkheden, welke zij speciaal voor de middenstand biedt. Zeer bewust wordt door de N.R.K.M. daarom na gestreefd een zo spoedig mogelijke tot standkoming van publiekrechte lijke organen op centraal- en bran che-niveau. Bij de S.E.R. is door de betrokken organisaties gezamenlijk onlangs een aanvrage ingediend voor de instelling van top-organen voor de midden stand. Door de benoeming van een Staatssecretaris voor de middenstand is voortgegaan op de weg naar een doelmatige Overheidsapparatuur, welke het vorig jaar reeds is uitge breid met het Interdepartementaal Orgaan. Nadrukkelijk waarschuwde voorzitter tegen de gevaren *van een zijdige materiële belangenbeharti ging. „Meer dan voorheen zullen wij het kader van onze vak-organisaties daarom moeten betrekken in het werk van de standsorganisaties en positief moeten wij er naar streveru om uit de impasse te geraken, waar in het katholieke sociale leven dreigt te geraken door de groei van tegen stellingen. Voor de opbouw van een maatschappelijke ordening volgens onze katholieke beginselen is de sa- {Verouderde keest. Maak een einde aan dat .gekuch, zuiver Uw lucht* wegen van gevaarlijke t ziektekiemen met de snelwerkende AKKER' S 's werelds beste hoestsiroop (Advertentie). menwerking der standen onontbeer lijk", aldus de heer Koops. Het jaarverslag. Uit het jaarverslag van drs. Vlek, de wnd. Algemeen Secretaris, bleek, dat binnen de bond een gezonde acti viteit heerst, welke belangrijke re sultaten heeft afgeworpen. Aan de uitbouw van dc vakorganisaties wordt met succes gewerkt. In het af gelopen verslagjaar werden o.a. be reikt de opheffing van de marge-be schikking 1951 en de uitbreiding van de middenstandscredieten, terwijl op fiscaal gebied door de gevoerde acties ook resultaten zijn geboekt en voor andere verbeteringen de grondslag is Na uitvoerige discussie werd met overgrote meerderheid van stemmen het in» April genomen besluit van het Bondsbestuur goedgekeurd, waarin het bekleden van een bestuursfunctie in de Katholieke Middenstandsbewe ging onverenigbaar werd verklaard met het voor de laatste gehouden Ka merverkiezingen aanvaarden van een candidatuur of het actief propagan da voeren voor een politieke partij, welke de eenheid van de katholieken op staatkundig gebied afbreuk doet. Bij de bestuursverkiezing werd het aftredende bestuurslid Van Hamers- veld herkozen, In plaats van de heer Hovenier, die zich niet herkiesbaar stelde werd de heer H. Kok uit Eind hoven, voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Schilderspatroons „St. Lu cas" gekozen. Bij de behandeling van de ingeko men voorstellen en vragen deelde de voorzitter mede, dat binnenkort aan de Kath. Economische Hogeschool tc Tilburg een leerstoel voor de Mid denstand zal worden gesticht. Het tentoonstellingsseizoen 1952 werd op traditionele wijze gesloten met de „Europa-hsow", die op Za terdag en Zondag jl. te Utrecht ge houden werd. Ongeveer 1200 honden werden ingeschreven, waaronder ve le honden uit Duitsland, België, Frankrijk en Zwitserland. De leden van de K.V. Rijnland brachten 32 honden op de planken, met zeer goe de resultaten. In de ere-ring verscheen de inter nationale kampioen chow-chow van de heer L. Nuyen uit Heerlen. Deze prachtige chow werd beste hond van de groep der Keeshonden en Poolhonden. Kampioenschappen werden be haald door een Medlington-terrier en een Welsh-Corgi van de heer C. Fisher uit Wassenaar, een Dalmati- sche hond van mevr. J. Heykoop uit Leiden een Skye-terrier van mevr. de Jong uit Den Haag, een Foxter- rier van mej. L. v. d. Kasteele uit Wassenaar, een Schotse terrier van de heer J. v. Koolbergen uit Bos koop een Dalmatiner van de heer E. Mekel uit Leiden een Samojeed van de heer J. Veilbrief uit Voorburg en een Duitse Doe van de heer W. Mas tenbroek uit Wassenaar. De kwalificatie „uitmuntend" werd behaald door een Whipped van de heer J. J. G. de Cler uit Leiden, een Bedlington terrier van de heer C. Fisher uit Wassenaar, twee Boxers van de heer D. de Jongh uit Oegst- geest, twee fox-terriers van mej. L. v. d. Kasteele uit Wassenaar. De kwalificatie „zeer goed" kre gen drie whippets van de heer J. J. G. de Cler uit Leiden, twee Boxers van de heer D. de Jongh uit Oegst- geest, een dwergpincher van de heer J. Rijnbende uit Sassenheim, een Pekingees van mevr. E. Tulleners uit Leidschendam en een Duitse Dog van de heer W. Masenbroek uit Was senaar, De kwalificatie „goed" werd be haald door een Cocker Spaniel van de heer F. Alofs uit Wassenaar. De show werd besloten met een grote parade van honden met bege leider in de nationale klederdrachten Leidse Universiteit Geslaagd voor het Prop. examen Godgeleerdheid de heer W, J. van Benten Leiden; voor het cand. exa men Godgel. de heer J. C M. v. d. Sluijs, Amsterdam; voor het cand. ex. wis- en nat. (F) de heer J. F. v. d. Linden, Voorschoten idem (K) mej. H. J G. van Oosterhout, Leiden, voor het doet ex. Scheikunde de he ren C Mallee, Den Haag en H. Hulle man, Rijswijk; voor het doet. examen Wilskunde de heer J. Kriens, Rotter dam; voor het doet ex. Natuurkunde de heer H. E Derksen Leiden; voor het doet. ex. Geologie de heer A. H. v. d. Veen, Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes, z. v. C. G. v. Duin en A. Rotmensen; Arie, z. v. P. A. Hoogkamer en H. Kluivers; Hans Jacques William, z. v. J. de Kier en J. C. Hollebeek; Rudolf Franciscus Maria, z van P. J. Strijk en J. de Gunst; Abraham, z. v. W. C. Ruis en H. C. Hanno; Jacob Karei, z. v. J. Azier en H. C. van den Berg; Overleden: A. C. M. Locher, vrouw, 72 j.; J. Kost. vrouw, 58 j.; J. Meijers, huisvr. van Mieremet, 69 j.; J. van der Reijden, wed van Werk, 81 j.; H. Link, nan, 76 j.; J. Bonnet, huisvr. van Blonk, 72 j. van de landen van oorsprong der verschillende rassen. Een „open doekje" kreeg „Jacoba van Beieren" met de valk op haar arm en bege leid door twee Steenbokjes van mej. Hetty Martin uit Wassenaar. Poly goon heeft het geheel voor het film journaal vastgelegd, terwijl ook de wereld-omroep druk in de weer was. Ook voor de leden van „Rijnland" was het een goede finale van het tentoonstellingsjaar. fcwM, de HAAGSE POLITIERECHTER. Vorst verlet. Voor de Haagse Politierechter stond terecht een huisschilder uit Boskoop, die in de jaren 1948—'49—'50 op de formulie- xen voor vorstverlet geen juiste op gaven had gedaan. De verd. ver zocht de rechter deze zaak als een principieel geval le willen zien, om dat nog steeds bij de schilders geen zekerheid zou zijn over de rechten en plichten. De rechter memoreerde dat de knechten van verd. gewoon hadden doorgewerkt cn gewoon loon hadden ontvangen en meende, dat er geen sprake was van vorstverlet. „U hebt het loon willen verhalen op het risicofonds", zeide rechter. De verd. daarentege-n betoogde, dat bij vorst de schilders een be paald aantal meters minder werk hadden klaar gekregen en dat er dus wel sprake was van vorstverlet. Een getuige-deskundige bevestig de dat men alleen maar een declara tie kan indienen wanneer de arbei ders werkelijk niet gewerkt hebben. „Ik wilde m'n arbeiders bezig hou den, anders gaan ze eigen karwei tjes opknappen", antwoordde verd. Op voorstel van de officier van jus titie werd de zaak hierop geschorst om af te wachten wat het resultaat zal zijn van de civiele prodecure tot terugvordering van de gelden. Mishandeling. Een los-werkman uit Wassenaar had geld geleend bij een bakkersvrouw, maar hij ver zuimde dit geld terug te betalen. Toen de bakkersvrouw zich op 3 Januari jl. aan het huis van verd. vervoegde, kreeg ze geen geld, maar wel een trap in haar buik en bo vendien werd ze door de vrouw van verd. geslagen. Het slachtoffer had een leverbeschadiging en een bloed uitstorting. De vrouw was inmid dels al veroordeeld, de werkman stond nu terecht voor de Haagse Po litierechter. Hij verscheen toen de zaak reeds lang aan de gang was. Als getuige vertelde het slachtof fer dat het geld nog niet binnen is. Ze durfde echter niet weer te gaan vragen. De verd. bleef hardnekkig ontkennen geschopt te hebben. Het letsel zou door een dichtslaande deur zijn veroorzaakt De medicus ver klaarde echter dat dit onmogelijk v/as. De houding van verd. verraadt dat hij niet het minste schuldbesef heeft, meende de officier van justitie. Hij requircerde een maand gevange nisstraf. Conform d" eis werd verd. veroordeeld. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 12 Nov Kaas. Aan gevoeld: 167 partijen. Prijzen: 1ste soort 2.34--2.38. 2de soort 2.30 2.33, extra zware tot f 2.40 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3