S)e WISJINSKI S VOORSTEL AFGEWEZEN Minister Luns zinspeelde op Nieuw-Guinea Rapport van McCloy over West-Duitsland De Aziaten in Zuid-Afrika Bonn wijkt niet voor Arabische dreigementen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 12 NOVEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12738 Bonn'en boze Arabieren Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes I 1.50 HET HOOFD VAN LIE TRYGVE LIE gaat de lier aan de wilgen hangen. Hij heeft ontslag gevraagd als secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Om redenen van strikt persoonlijke aard, ver klaarde hij, hetgeen iedereen met discretie aanvaardt maar waaraan niemand geloof hecht. De omvangrijke Noor, die 6 jaar lang het secretariaat van deze we reldorganisatie heeft geleid, is van nature een vreedzaam man, maar toch is hij een steen des aanstoots ge worden; de Russen zijn nl. zó kwaad op hem, dat zij hem negeren en net doen alsof er geen secretaris-gene raal bestaat. Volgens de Russen had Trygve Lie het besluit van de Ver. Naties, om de overval van de Noord- Koreanen te stuiten, moeten 0 verhinderen en toen zijn ambtstijd van vier jaar in 1950 afliep, weigerden de Russen die te verlengen. De Assembleé zwichtte evenwel niet voor de rode dreige menten en herkoos Lie toch met een grote meerderheid. Sindsdien ne geert Moskou de secretaris-generaal. Twee jaar lang heeft Lie gedaan alsof hij er niets van merkte, maar nu heeft hij er genoeg van. Waar schijnlijk voelt Lie, dat hij feitelijk een hinderpaal is voor toenadering inzake Korea. Aan dit probleem wordt thans hevig gedokterd en spe ciaal de Indiase premier tracht he mel en aarde te bewegen om het ro de bloc met het Westerse, althans wat dit punt betreft, te verzoenen, zodat het niet onmogelijk is, dat één van de voorwaarden, welke de Rus sen achter de schermen hebben be dongen, het hoofd van Trygve Lie is. Het kan ook zijn, dat het heengaan van deze omstreden figuur niet be paald een voorwaarde geweest is, maar opgevat kan worden als een gebaar om de moeilijkheden, waar aan het Koreaanse conflict zo ont stellend rijk is, zo enigszins moge lijk wat te verkleinen. In elk geval kan men Trygve Lie's offer waar deren, ook al mocht het geen succes opleveren. Dat Moskou door het gebaar van Trygve Lie vertederd zou worden, achten wij hoogst onwaarschijnlijk. Het Russische persbureau Tass heeft reeds het volgende vriendelijke com mentaar geleverd: „Trygve Lie is ontmaskerd als een agent van de agressieve kringen in Amerika, Zijn poging om Amerika te helpen bij het dekken van de Ame rikaanse agressie in Korea met de vlag der Verenigde Naties, heeft een golf van verontwaardiging over de gehele wereld doen gaan. Trygve Lie's aftreden is een bevestiging van zijn algehele politieke bankroet". In dezelfde zitting van de Assem- blée, waarin Trygve Lie zijn heen gaan mededeelde, sprak ook Wis- jinski en wat hij over Korea zeide, voorspelt weinig goeds voor de mo gelijkheid van een spoedige toenade ring. Het kwam erop neer, dat het Koreaanse conflict onmiddellijk op gelost kon worden en wel door de voorstellen van de rode onderhande laars aan te nemen. Voorts kwam hij weer aandragen met zijn oude voorstel om een commissie van elf te benoemen, teneinde maatregelen te treffen om het conflict te beëindi gen op basis van repatriëring van alle krijgsgevangenen. Maar dat is nu juist datgene wat de Westerse geallieerden niet willen. Intussen begint zich toch wel de weg af te tekenen, waarlangs men in Amerika meent te kunnen komen tot geleidelijke liquidatie van het avontuur. Er worden op grote schaal Zuid-Koreaanse eenheden gevormd en geoefend, met de klaarblijkelijke bedoeling, dat deze in de nabije toe komst het werk van de geallieerden kunnen overnemen. Amerika en de andere bondgenoten kunnen dan nog wat tanks, vliegtuigen en ander ma teriaal ter beschikking stellen, maar de mannetjes kunnen worden terug getrokken. De Koreanen moeten het dan maar zelf zien te klaren. De Chinezen wachten kalm af, proberen zo nu en dan hoe de sterk te van de tegenstander is en houden zich gereed. Dat een dergelijke geleidelijke 11 quidatie een werkelijke oplossing van het probleem zal betekenen kun nen wij nauwelijks geloven. In elk geval zou het dan een oplossing van zeer lange adem zijn. Geen gedwongen repatriëring De Britse minister Anthony Eden heeft gisteren in de UNO-Assemblée het Russische voorstel voor een nieuwe commissie van elf leden van de hand gewezen. Daarvoor in de plaats gaf hij vier beginselen, op basis waarvan, naar zijn mening, de impasse doorbroken kan worden: 1. Alle gevangenen hebben het recht op vrijlating krachtens een wapenstilstand; 2. De gevan genen hebben het recht om snel te wordengerepatrieerd; 3. De partijen, die gevangenen vasthouden, moeten faciliteiten verlenen voor een dergelijke repatriëring; 4. Deze partijen hebben niet he' recht geweld te gebruiken bij het beslissen over het lot der gevangenen. Ons onmiddellijke doel, aldus Eden, is de enige kwestie op te los sen, die een bestand in de weg staat, n.l. de repatriëring der krijgsgevan genen. Daarna kunnen wij dan over gaan tot het houden van een politie ke conferentie, dit reeds in de wa penstilstandsovereenkomst is aan vaard. De huidige moeilijkheden zullen niet Worden opgelost door de inge diende voorstellen van Wisjinski, omdat deze het beginsel van repa triëring van alle krijgsgevangenen bevatten. Later zou er eventueel wel aanleiding kunnen bestaan om een commissie te vormen, zoals Wisjinks- ki opperde. Eden legde zijn plannen aan de Assemblée voor in een uitvoerige re de, waarin hij de situatie in de we reld de revue liet passeren een situatie, die volgens hem vooral werd gekenmerkt door een toenemende propaganda in de vorm van „mon sterlijke beweringen, zoals bijv. bac teriologische oorlogvoering". Dit be vordert de vrede niet, waarschuwde Eden. Ook richtte hij zich tot secretaris generaal Trygve Lie, die aandachtig naar Eden luisterde, toen deze zei: „Het zou zeer ongelukkig zijn als wij op dit kritieke ogenblik de toe gewijde diensten van onze secreta- Tegen de Mau Mau Karandja Kamau, een „hoge pries ter" der Mau Mau, is te Kaiamboe nabij Nairobi veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. Hij was er van be schuldigd „magische eden" té hebben afgenomen. Tijdens het proces werd priester kleding der Mau Mau getoond. De leider van de strijd tegen de Mau Mau is de Nederlandse Cana dees Jan Timmerman, onder-commis saris van politie te Nairobi. Timmer man is als kind naar Canada geëmi greerd. In de tweede wereldoorlog diende hij bij de militaire politie van de Canadese Eerste Divisie; hij kreeg de rang van majoor. Na de oorlog, te Hamburg gedetacheerd, organiseer de hij de opsporingsdienst van de militaire politie in de Britse zóne van Duitsland. ris-generaal zouden moeten missen. Ik hoop dan ook, dat mr. Lie kan worden overgehaald om zijn ontslag aanvrage in te trekken." Eisenhowers Koreaanse reis De perschef van generaal Eisen hower heeft Dinsdag verklaard, dat hij hoopt aan het einde van deze week enige inlichtingen te kunnen verstrekken over Eisenhowers door genomen reis naar Korea. Gezien uitgebreide voorzorgsmaatregelen om de generaal tegen vijandelijke aan vallen op deze reis te beschermen wordt verwacht, dat deze inlichtin gen beperkt zullen zijn. De perschef verklaarde, dat nog geen datum voor de reis was vastge steld. Bevans ondergrondse <pjünó ffiewfïwtd an de „CettldUll' aanhang Een aantal vooraanstaande func tionarissen van de Labour Party zijn voor de functie van plaatsvervangend fractieleider, waarbij Herbert Morri son, de minister van Buitenlandse Za ken in het kabinet van Atlee, 194 stemmen kreeg en de rebel Aneurin Bevan 82 stemmen. Toen enkele weken geleden bij handopsteken gestemd werd over de resolutie, die de ontbinding van Be- van's rebellengroep eiste kreeg hij de steun van 51 leden; waaruit blijkt, dat hij in de Labour-fractie een der tigtal „ondergrondse" aanhangers heeft. Bevan zelf achtte deze geheime stemming voor hem een morele over winning en zijn volgelingen geloven, dat hij uit is op het leiderschap van de partij, waardoor hij premier zou worden in een volgend Labour-kabi- net. Thans zullen Bevan en zijn ad judant Harold Wilson zo goed als zeker in het „Schaduwkabinet" wor den opgenomen. ONGERGELDHEDEN IN KAMP BIJ NAGASAKI. In een concentratiekamp nabij Na gasaki, waar Koreanen wachten op deportatie naar Zuid-Korea, zijn Dinsdag zeshonderd Koreanen in op stand gekomen. De politie moest van brandslangen en traangas gebruik ma ken om de opstand te onderdrukken. Vyf Japanse politiemannen werden gewond, aldus een mededeling van de Japanse politie. Het is nog niet bekend, hoeveel gevangenen gewond zijn. IN DE VERGADERING DER V.N. Al werd Nieuw-Guinea met geen woord genoemd in de rede, die minister Luns Maandag in de Assemblée der Ver. Naties hield, de goede verstaan ders zullen bij bepaalde passages terdege hebben begrepen waarop de Ne derlandse gedelegeerde doelde, aldus schrijft de New Yorkse correspondent van de „Telegraaf". Met name was dit het geval toen mr. Luns verklaarde dat „er reden is te hopen, dat voorbeelden van collectieve organisatie in andere delen van de wereld, andere dan de NAVO. kracht zullen bijzetten aan de veiligheidsorganisatie in bepaalde gebieden." In kringen van de Nederlandse aanzien var de niet zelfbeturende delegatie vernamen wij, dat minister gebieden. De heer Luns keurde af, Luns hierbij zinspeelde op het voor- dat bij de discussies in deze commis- gestelde defensiepact tussen Amerika, sie de mogendheden, die het bestuur - - over bedoelde gebieden voeren. steeds weer op de beklaagdenbank worden gezet. De Nederlandse dele gatie is van mening dat de discus sie in de vierde commissie op een veel lager plan staan dan die welke voorheen in de mandatencommissie van de Volkenbond plaatsvcnden. Een andere zinspeling op Nieuw- Guinea kan worden gezien in de op- merkingg van mr. Luns, dat bepaalde groepen inwoners van niet-zelfbe- sturende gebieden nog in een te pri mitief ontwikkelingsstadium verke ren voor zelfbestuur. Een beeld uit de Zuid Amerikaanse reis van Z. K. H. Prins Bernhard: tijdens de reis door Vera Cruz bracht de Prins ook een bezoek aan het Ne derlandse S.S. „Eemdijk", waar hem door de bemanning en de Kapitein, C. C. van Beek een enthousiaste begroeting werd bereid. De Prins bleef een balf uur aan boord van het schip. Tot slot inspecteerde hij de bemanning aan dek. Nieuw-Zeeland en Australië Stille Oceaan. Nieuw-Guinea kan in dit verdedigingssysteem als steun punt een belangrijke plaals inne men Vandaar dat Australië zich steeds sterk gekant heeft tegen over neming van het bestuur over Neder lands Nieuw-Guinea door Indonesië. In de rode van mr. Luns lag ook duidelijke critiek op de gang van za ken in de vierde commissie ten De spanning in Zuid-Afrika Honderden kleurlingen, die te Port Elizabeth hebben deelgenomen aan de 24-uursstaking, zijn door hun werkgevers ontslagen. Doch zij heb ben zich niet neergelegd bij dit ont slag de politie moest een 600-tal kleurlingen, die woedend te hoop was gelopen bij 'n gemeentelijke op slagplaats in Port Elizabeth, uiteen drijven, waarbij volgens niet beves tigde berichten geschqten en met knuppels gezwaaid zou zijn. Overigens hebben deze ongeregeld heden (en ook die in Oost-Londen) in de gehele Oostelijke Kaapprovin cie een gespannen toestand gescha pen. In Oost-Londen b.v. staken de opstandige naturellen een katholieke kerk in brand. Rond het vliegveld >,Drif*sands" houdt de politie met vechtwagens de wacht, terwijl de electrische centrale en de benzine depots in de gevaarlijke zóne van Port Elizabeth eveneens extra be waakt worden. Vertrouwen in de toekomst John McCloy waarschuwt in het laatste rapport, dat hij als Ameri kaans hoge commissiaris in Duits land heeft opgesteld, er voor, dat uiterst nationalistische en neo- na zistische krachten nog steeds in Duitsland werkzaam zijn. De herleving van het nationaal- socialisme was, gezien in het licht van het verloden, mogelijk, doch McCloy is van mening, dat het extre misme op het ogenblik minder kans heeft veld te winnen dan ooit in de recente Duitse geschiedenis. De ont wikkeling van de democratie in de laatste drie jaren gaf McCloy reden met vertrouwen de toekomst tege moet te zien. Tengevolge van „het communisti sche gevaar" zou het moeilijk voor Duitsland zijn, zonder hulp van bui ten economisch en politiek in even wicht te komen. De invloed van de Westduitse communistische partij is volgens McCloy uiterst gering ge worden. Over de handel tussén Oost en West verklaart de voormalige hoge commissaris, dat de controle in West- Duitsland op het ogenblik waarschijn lijk even doeltreffend is als elders in Europa. Dit werd aangetoond door de herhaalde bewijzen dat de bewa pening van de Sowjet-Unie belang rijk belemmerd werd door de Weste lijke controle op de handel. Over de industriële productie wordt in het rapport verklaard, dat zij in Juni 1952 140 procent van die in 1936 bedroeg. Het aantal werk lozen was 1.200.000, 113.000 minder dan een jaar eerder. De productie per man per uur was in vier jaar met 75 procent toegenomen, maar door de bevolkingsaanwas van 25 procent sinds 1936 was zij per hoofd slechts zeer weinig hoger dan in 1936. Over het Duitse aandeel in de Europese defensie verklaart McCloy, dat West-Duitsland niet kan worden verdedigd zonder dat het zelf tot de verdediging bijdraagt. Hij is vol lof over de conventies van Bonn tussen de Westelijke mo gendheden en West-Duitsland. Door deze conventies zal West-Duitsland bijna de gehele souvereiniteit terug krijgen, aldus McCloy. Sen bïuidiiapoti Filmster Yvonne Marsh controleert nu voor de laatste maal „of ze nu werkelijk niets is vergeten", bij het aantrekken van dit japonnetje, dat men zeker niet zonder enige moeite over het hoofd kan laten glijden, zo als de moderne japonnen. Yvonne heeft zojuist gekeken en geteld of zij alle onderjurken, bestemd voor 'dit bruidstoilet ook werkelijk heeft aan getrokken, en of alle strikjes en kwikjes op de goede plaatsen zijn aangebracht. Zij is tevreden: zelfs in de pijpen van haar pantalon zit een „goede coupe". Yvonne Marsh draagt deze japon in de Engelse film „Gil bert and Sullivan", die op het ogen blik wordt opgenomen in Shepper- ton, in de „London Film Studio". IN FRANS-EQUATORIAAL AFRIKA VERONGELUKT. Vijf van de zes inzittenden van een „D.C. 4"-vrachtvliegtuig, eigendom van een par'iculiere Franse lucht vaartmaatschappij, zijn om het leven gekomen, toen dit toestel Dinsdag in de omgeving van het Tsjaad-meer in Frans-Equatoriaal Afrika, omlaag stortte. De enige overlevende was de radio-telegrafist. Eén der om het le ven gekomenen was een passagier, de anderen behoorden tot de beman ning. De speciale politieke commissie der Verenigde Naties heeft Dinsdag met 41 stemmen tegen één bij zes tien onthoudingen een door de Ara- bisch-Aziatische groep ingediende re solutie aangenomen, waarbij een uit drie leden bestaande commissie van goede diensten der V.N. wordt inge steld. Deze zal tot taak hebben on derhandelingen voor te bereiden tus sen India en Pakistan enerzijds en Zuid-Afrika anderzijds over de kwestie der behandeling van Azia ten, voornamelijk Indiërs, in Zuid- Afrika. De commissie zal ook bij stand moeten verlenen tijdens de on derhandelingen. Het betreft hier de toekomst van 360.900 Aziaten, die thans in Zuid-Afrika wonen. Met dertig tegen twaalf stemmen bij zestien onthoudingen nam de coipmissie het gedeelte der resolutie aan, waarin op Zuid-Afrika een be roep wordt gedaan de uitvoering van de bepalingen der wet op de afzon derlijke woongebieden voor de ver schillende bevolkingsgroepen op te schorten, hangende de uitslag der onderhandelingen. (Zuid-Afrika heeft steeds directe onderhandelingen met India en Pa kistan gewenst, daar het hier naar de mening der Zuid-Afrikaanse re gering een binnenlandse aangelegen heid betreft. India en Pakistan heb ben in de afgelopen zes jaar volledi ge politieke, economische en sociale rechten voor de Aziaten in Zuid- Afrika geëist en de hulp der Ver enigde Naties ingeroepen). De staatssecretaris bij het West duitse ministerie van voedselvoor ziening heeft bekendgemaakt, dat West-Duitsland speciale voedselre serves voor geval van nood aanlegt. De voedselvoorziening van West- Duitsland is tot de komende zomer verzekerd. Lawines in de Alpen Lawines in Zwitserland hebben haar eerste slachtoffer gemaakt. Te Fionnay in het kanton Wallis werd een arbeider meegesleurd. Een red dingsploeg moest terugkeren tenge volge van een sneeuwstorm. Ook uit Oostenrijk worden lawines gemeld. Te Zamserloch nabij Inns bruck zijn vier arbeiders in een al penhut geïsoleerd. Eén van de vier ingesloten houthakkers baande zich Dinsdag in vijf uur tijds een weg door de lawine om de dichtstbijzijnde telefoon te bereiken. Hij worstelde zich door een zeven voet dikke sneeuwmuur die om de hut lag, ondanks de waarschuwing per radio dat zij niet moesten probe ren zich zelf uit te graven. De man deelde de politie mede, dat zij genoeg voedsel voor drie dagen hebben en dat zij over een overvloed aan brandstof beschikken. Daarna hing de man de hoorn op om naar de hut terug te keren. Het is niet be ken of hij er in is geslaagd. Een red dingsploeg is onderweg om de inge- slotenen te bevrijden. Vele wegen in Tirol zijn geblok keerd, terwijl de electrische en de telefoonkabels naar schoenwies zijn vernield. In India is een nieuwe partij opgericht, die gelijkheid voor allen voorstaat. De partij is gesticht door een vrouw, genaamd Sjraddhamata, die door de Hindoes als heilig wordt beschouwd. Zij keerde onlangs uit Kailasj in de Himalaja terug, waar zij tien jaar in afzonderding en me ditatie heeft doorgebracht. TOCH SCHADEVERGOEDING AAN ISRAËL De regering van West-Duitsland heeft de landen van de Arabische Liga doen weten voor eens en voor altijd, zoals zij zet dat zij niet zal wijken voor de Arabische dreigementen en niet van plan is om een streep halen door de over eenkomst met Israël over het doen van herstelbetalingen. De Arabische landen hebben nl. herhaaldelijk gedreigd dat zij alia producten van de Duitse industrie zullen boycotten wanneer de over eenkomst woidt uitgevoerd. Die overeenkomst, die nog door het Westduitse parlement moet worden goedgekeurd, houdt in dat West- Duitsland voor de door de nazi's aan de Joden toegebrachte schade ver goeding aan Israël zal geven in de vorm van goederen. De Arabieren vrezen dat die goederen aan 't oor logspotentieel van Israël met wel ke staat zij zich nog steeds formeel in staat van oorlog bevinden ten goede zullen komen en doen alles wat in hun macht ligt om uitvoering van de Joods-Duitse overeenkomst te voorkomen. Het besluit om niet te buigen voor de Arabische Liga werd gisteren ge nomen op een zitting van de West duitse ministerraad. Wel is West- Duitsland bereid om, zo lang de overeenkomst met Israël niet in het parlement is behandeld, met de Arabische landen te onderhande len. Maar zeer binnenkort, mis- ONTSLAG HOOFDLEIDER DER AMBONNESE WOONOORDEN. Gencraal-majoor b.d. P. Schol ten heeft aan de ministens van Unieza ken en Overzeese Rijksdelen en van Maatschappelijk werk verzocht, hem met ingang van 16 November a.s. ontslag te willen verlenen uit zijn functie van hoofdleider van de Am- bonnese woonoorden in Nederland. Naar wij vernemen, is dit verzoek on der dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, ingewilligd. De benoeming van zjjn opvolger kan zeer binnenkort worden ver wacht. Uit mededelingen, die de heer Scholten enige tijd geleden aan een redacteur van het A.N.P. heeft ge daan, was reeds gebleken dat hij teleurgesteld was over bepaalde maatregelen v*n de regerin", die zijns inziens niet in het belang, noch van de Ambonnezen in Nederland, schien zelfs nog vandaag, zullen de noch in dat van het 'and waren. Met Arabische landen he besluit nemen j name had de heer Scholten aange- om over te gaan tot maatregelen tegen Duitsland. De leiders van de Liga zyn op het ogenblik te Cairo bijeen. Het is het ernstigste conflict dat de Westduitse republiek in de drie jaren van haar bestaan meemaakt. Er staan voor haar zeer grote belan gen op het spel. Duitsland heeft in de laatste jaren veel terrein gewon nen op de markten van het Midden- Oosten. Herhaaldelijk heeft de regering te Bonn de Arabieren de verzekering gegeven, dat zij geen oorlogsmateria len naar Israël zal zenden cn dat zij desnoods bereid is om de Verenigde Naties toezicht op de zendingen te laten houden. Bovendien hebben de Duitsers om de Arabische landen wat vriendelijker te stemmen, hun tal van aantrekkelijke handelsovereenkom sten aangeboden. drongen op het toekennen van status van K.L.-militair aan de Am- bonnezen. VERJAARDAG MGR. HUIBERS. Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, zal ter gelegen heid van zijn verjaardag op Zaterdag 15 November a.s. receptie verlenen aan de religieusen (broeders en zus ters) en de leken van 11 tot 12 uur en aan de Priesters van 12 tot 1 uur. 3lavte£tje Hoogmoed tracht steeds hoger te stijgen, totdat de duizeling komt en daarmede de val.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1