S)e CöidóeSoii^cmt Trygue Lie wil naar huis TRYGVE LIE TREEDT AF ALS SECRETARIS-GENERAAL Wisjinski komt met oude kost Schuman dreigt met boycot Soekarno wilde niet over Irian spreken 15 November.Klaproosdag 1952 De verkiezingen in W est-Duitsland De rode haan in Joego-Slavië ülomettje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 11 NOVEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12737 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. nun. Telefoontjes f 1.50 DE MIDDENGROEPEN ALS EXTRA NUMMER van het Katholiek Staatkundig Maand schrift is thans verschenen het derde Rapport van de Commissie voor de Middengroepen der Katholieke Volkspartij. Het eerste rapport gaf een duide lijk inzicht in de ongunstige finan ciële positie dezer bevolkingsgroep. Het tweede toonde het belang aan dat de Nederlandse volksgemeen schap heeft bij levenskrachtige mid dengroepen, die bij uitstek de dra gers en overdragers van haar cul tuur leveren. Dit derde Rappor' doet concrete voorstellen ter verbetering van de financiële positie en geeft de cijfers, waaruit blijkt dat onze na tionale economie de verwezenlijking dezer voorstellen kan dragen. De Commissie stelt voorop wie zij tot de middengroepen rekenen wil: de sociale groepering van hoofdar beiders in loondienst en beoefenaars van de vrije beroepen tussen de gro- j te groep dergenen, die in hoofdzaak uitvoerende arbeid verrichten en het kleine aantal van hen, die in ie ver schillende sectoren van he+ maat schappelijke leven de hoogste leiding geven. De zelfstandige ondernemers uit de landbouw, de industrie, de handel, het ambacht, het bankwezen en het verkeer rekent de Commissie niet tot de middengroepen. Zij is tot de conclusie gekomen, dat een redelijke verbetering der fi nanciële positie voor de Middengroe pen slechts verkregen kan worden door een algemene inkomstenver meerdering, een verhoging van het loon dus voor zover het de loontrek- kenden betreft en van de pensioe nen voor hen, die op deze bron van inkomsten zijn aangewezen. Het reële inkomen uit dienstbetrekking van de middengroepen wordt ge middeld op 60 tot 65% van dat van 1938 geraamd. Dit reële inkomen nu wil de Com missie in 4 jaar tijds tot 80% ver-' hoogd zien. Hiervoor zal een jaarlijkse salaris verhoging van 7 XA% noodzakelijk zijn waarbij er van uit wordt gegaan, dat bovendien de thans bestaande 5% consumptiebeperking voor de overige loontrekkers wordt teniet gedaan. Een vermeerdering van het bruto inkomen wenst het rapport ook te bereiken door verhoging van de kinderbijslagen en wel door verster king van de bestaande progressie en door verband tussen de hoogte van de bijslag en die van het inkomen. Bovendien dient het thans voor de ambtenaren geldende plafond voor de kindertoeslag te vervallen. XXX Bijzondere aandacht wordt geschonken aan het grotere ge zin hiertoe behoort het gemiddel de gezin van de middengroepen met zijn ruim vier kinderen en voor al aan dat met studerende kinderen. Deze laatste gezinnen blijken er het moeilijkst voor te zitten. Voorgesteld wordt zowel de stu diekosten (kosten voor levensonder houd, schoolgelden, kosten voor leer middelen en reiskosten) te doen af trekken van het belastbaar inkomen als ook de schoolgelden voor middel baar- en nijverheidsonderwijs verder te verlagen en voor leerlingen van de lagere school af te schaffen. De vermenigvuldigingsfactor bij L.O. en U.L.O. zal moeten verdwij nen. Daarnaast wordt een volledige ge- zins-reductie voor collegegelden be pleit en bovendien een verruiming van het aantal studiebeurzen. Gezien'het feit, dat degenen wier inkomen ligt boven de maximum grens van de verplichte sociale voor zieningen bijzondere lasten als de kosten voor medische hulp geheel, zelf moeten betalen en daarvoor slechts in zeer beperkte mate belas tingaftrek genieten, wordt voorge steld de mogelijkheid tot aftrek we gens bijzondere lasten te verruimen door verlaging van het aani.emelijk te maken minimumpercentage van 10 tot 5 en voor elk kind van 1 tot M. INTERESSANT is het hoofdstuk, dat handelt over de mogelijkheid t tot verwezenlijking van deze voor stellen. Er wordt vanuitgegaan, dat behal ve de middengroepen nog andere categoriëen in financieel opzicht zijn achtergebleven zoals de ouden van dagen. De ontwikkeling van de economi sche toestand en met name die van de nationale productie zal zodanig moeten zijn, dat aan elk dezer groe pen steun kan worden verleend. Het rapport heeft voor het bere kenen van deze productie in de ko mende jaren de gegevens van het so cialistische plan De Weg naar Vrij heid" als redelijk uitgangspunt aan genomen en de cijfers daarvan met enkele correcties overgenomen. Met zeer aanzienlijke reserves, ook voor een blijvende gunstige ontwik keling van de buitenlandse conjunc tuur, wordt aangenomen, dat de be talingsbalans tot 1955 toe gemiddeld geen tekorten meer te zien zal geven en daarbij een stijging van 25% van de nationale productie redelijkerwij ze te verwachten valt. Dit betekent een consumptie-uitbreiding van 2,25 milliard gulden. Voor de uitbreiding der Neder landse bevolking in 1955 met 7 a in vergelijking met 1950 wordt, ter handhaving van het Consumptieni veau van 1950, 0,95 milliard gulden ter beschikking gehouden, zodat 1,3 besloten Lie's ambtstermijn met drie milliard resteert voor de verhoging van dit niveau. De bijeenkomst van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties begon Maandag met een opzienbarende verklaring van Trygve Lie, secretaris generaal der organisatie, waarin deze zijn ontslag als zodanig aanbood. Lie bad dit bij de opening van de zevende zitting der Algemene Vergadering reeds willen meedelen, doch hij had gewacht tot de ministers van buiten landse zaken van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad bijeen waren iia de hoop, dat dit de benoeming van zijn opvolger zou vergemakke lijken. KRIJGEN DE RUSSEN HUN ZIN? Lie is sedert 1946 secretaris-gene raal van de V.N. geweest. In New York gelooft men, dat zijn aftreden een poging is om vereffening van de geschillen tussen Oost en West ge makkelijker te maken. Zijn ambtster mijn was in 1950 afgelopen, doch on danks bittere Sow jet-oppositie (de S.Ü. stelde de Poolse minister van buitenlandse zaken als Lie's opvolger voor) werd met 46 tegen 5 stemmen jaar te verlengen. Sedertdien heeft de Sowjet-delegatie de secretaris-ge neraal behandeld, alsof hij niet meer Hiervan wordt 600 millioen gulden gereserveerd voor de andere achter gebleven groepen; 700 millioen gul den blijft dus ovei voor de verho ging van het inkomen der midden groepen en wel in een periode van 4 jaar. Aangenomen wordt namelijk, ook al, weer om risico's te vermijden dat de verbetering van 1955 eerst wordt bereikt in 1956 zodat de in komstenverhogingen kan worden uitgestreken over de periode van 1 Januari 1953 tot 1 Januari 1957. Wanneer de middengroepen nu in deze 4 jaar een gemiddelde salaris verhoging ontvangen van 30% of 7Yi per jaar, wordt bereikt dat hun reëel inkomen op 1 Januari 1957 gemiddeld 80% zal bedragen van dat van 1938. XXX IN EEN SLOTHOOFDSTUK geeft het rapport een beschouwing over de gevolgen van de te verwachten huurverhoging voor de verschillende bevolkingsgroepen. De Commissie wil namelijk voorkomen, dat deze maatregel een verdere verslechtering van de positie der middengroepen tot gevolg zou hebben. Zij heeft eerst nagegaan welk verband er vóór de oorlog bestond tussen de huuruitga- ven en het inkomen. Daarbij bleek, dat de percentage destijds vrij sterk daalden naarmate het inkomen toenam. Hiertegenover vertoont de feitelijke situatie in 1951 een geheel ander beeld: de percenta ges geven slechts een lichte daling te zien. Geconcludeerd wordt, dat een be paalde procentuele huurverhoging een nagenoeg even zware procen tuele last op alle inkomens zal leg gen. De compensatie, die in geval van een huurverhoging zou worden gegeven, dient dan ook zodanig te zijn, dat alle inkomensgroepen een gelijke procentuele verhoging krij gen. En deze compensatie dient ook gegeven te worden aan hen die thans in een nieuwe woning huizen, waarvan dus de huur relatief hoger is dan die van soortgelijke oude wo ningen; anders zouden deze personen steeds gedupeerd blijven. Bij een eventuele loonsverhoging zal dus een gelijk percentage voor alle inkomens moeten worden doorgevoerd. Geconstateerd moet worden, dat de K.V.P. met dit rapport wederom een gedegen werk heeft geleverd Logisch beredeneerd en met nauw keurig cijfermateriaal gestaafd, zijn de conclusies gematigd en alleszins redelijk te achten. Bijzonder aanne melijk is de verklaring van de ver gelijking van de huidige toestand d.w.z. van 1951 met die van 1938. Men is er namelijk niet van uitge gaan, dat de verdeling van het na tionale inkomen in 1938 als norm moet worden gesteld voor thans. Integendeel wordt duidelijk vast gesteld dat de voor-oorlogse lonen van bepaalde groepen zoals in de agrarische bedrijven, voor de onge schoolde arbeiders, het lagere kan toorpersoneel en de grote arbeiders gezinnen noodzakelijk verbetering behoefden. Niet tegen de nivellering tengevolge van déze verbetering is het werk der Commissie gericht maar uitsluitend tegen de ernstige achteruitgang van de middengroe pen vergeleken bij een niet overdre ven gunstige situatie in 1938. Van een verhoogde koopkracht bij de middengroepen waarbij de overheid het voorbeeld zal moeten geven door verhoging der ambtena rensalarissen wordt aanstonds een toeneming in de activiteit van het bedrijfsleven en met name van de middenstand verwacht en ook in de vrye beroepen zal men er de gunsti ge gevolgen van ondervinden. Aan genomen mag dan ook worden, dat het rapport weerklank zal vinden bij de verantwoordelijke bewindslieden. En de wijze waarop de middengroe pen dezer dagen ter sprake zijn ge komen bij de algemene beschouwin gen in de Tweede Kamer wettigt de verwachting, dat reeds bij de vast stelling van de Begroting voor 1953 met deze K.V.P.-wensen rekening zal worden gehouden. bestond. Het was bekend, dat Lie zich dit zeer aantrok. Vandaag, Dinsdag, zullen de afge vaardigden van de Westelijke Grote Drie besprekingen voeren. In offi ciële kringen in Washington wordt generaal Carlos Romulo, minister van buitenlandse zaken van de Philip- pijnse republiek, genoemd als waar schijnlijkste opvolger van Lie. Ook de namen van dr. Nervo (Mexico) en Charles Maliti (Libanon) worden in dit verband genoemd. Na Lie's verklaring spraken o.m. de Russische minister van buitenland se zaken, Wisjinski, zijn Franse col lega, Schuman, en de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. J. Luns. Opnieuw opgewarmd voorstel. Wisjinski diende een gewijzigde lezing in van zijn reeds tevoren aan geboden resolutie inzake Korea. Hij stelde de vorming van een commissie van elf leden voor (V.S., Gr. Brittan- nië„ Frakrijk, de Sowjet-Unie, com munistisch China, Noord- en Zuid- Korea, India, Birma, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije). Deze commissie zou onmiddellijk maatregelen moeten treffen ter regeling van de Koreaan se kwestie, waaronder hulp aan bei de partijen bij de repatriëring van alle krijgsgevangenen. Het beginsel van vrijwillige repatriëring was vol gens Wisjinski „geheel onaanvaard baar". De commissie zou voorts toe zicht moeten houden op de totstand brenging van de eenheid van Korea door de Koreanen zelf. Franse waarschuwing. Robert Schuman, de Franse minis ter van buitenlandse zaken, waar schuwde, dat Frankrijk elke bespre king van de kwesties Tunesië en Ma rokko zou boycotten. Inmenging van de V.N. in deze gebieden zou een „fatale fout" zijn, aldus Schuman. Frankrijk zou zich rooit uit deze ge bieden laten verdrij ven- Minister Luns gaf een uiteenzetting van het Nederlandse standpunt inza ke internationale aangelegenheden. De V.N. dienen een ideaal, aldus mi nister Luns, doch hierbij moet reke ning worden gehouden met het feit, dat politiek is de kunst van het be reikbare. Hij meende te moeten con stateren, dat de V.N. met name op het gebied van vrede en veiligheid niet hebben kunnen voldoen aan de in 1945 gewekte hoge verwachtingen, hoewel door het optreden in Korea een moedige daad was gesteld. De V.N. zijn bereid en verlangend een eervol bestand te sluiten, doch de beginselen van de T\N. moeten on verzwakt gehandhaafd blijven, aldus de minister. Voorts zei hij, dat men zich niet kan neerlegge bij een on bepaald voortduren van de na-oor- logse toestand in sommige delen van de wereld, zoals de verdeling van Korea en Duitsland en de bezetting van Oostenrijk. Vandaag, Dinsdag, zal o.m. de Brit se minister van buitenlandse zaken, Eden, spreken. Kon echter niet zwijgen „Natuurlijk wenst gij te weten, wat wij zullen doen na de verklaring van de Nederlandse regering in het par lement betreffende Irian (W. Nieuw- Guinea), aldus president Soekarno in zijn te Soerabaja gehouden rede. Neem mij niet kwalijk, maar ik zal de rest van deze avond niet meer over Irian spreken. Ik wens deze hei lige en historische dag niet te bezoe delen met woorden, die niet aange naam klinken in Nederlandse oren". Soekarno sprak ter gelegenheid van de viering van de heldendag van 1945, toen de Indonesische strijd krachten weigerden gehoor te geven aan een Nederlands ultimatum om de strijd om Soerabaja op te geven. De president constateerde, dat de Nederlanders niet bereid zijn de sta tus van Irian met Djakarta te be spreken. Zij willen deze alleen be spreken om hun- eigen standpunt uit een te zetten, wat er op neerkomt, dat zij voortgaan met dit deel van de republiek Indonesia te kolonise ren. Wij zullen de kwestie van onze strijd voor de bevrijding van West- Irian onder elkaar bespreken op een ander tijdstip en 07 andere wijze. Laten wij er van dit ogenblik af over zwijgen, maar laat onze terughou dendheid niet passief zijn. Laten wij Mau Mau kruipt Zuidwaarts De terreur van de Mau Mau is thans van Kenya naar Tanganyika overgeslagen, en ook daar wordt de bevolking gedwongen de Mau Mau- eden af te leggen. De Mau Mau werkt vooral onder een groep geïmmigreerde Kikoejoes, die in een Noordelijke provincie van Tanganyika wonen. Er zijn verscheidene arrestaties verricht en de overige Kikoejoes worden over de grens van Kenya gezet. Er zijn maatregelen in voor bereiding om betere controle te kun nen uitoefenen op de leden van de Kikoejoestam, die Tanganyika bin nenkomen. Vierhonderd politiemanschappen en militairen hebben Maandag een ge bied van 20 vierkante K.M. van het Kikoejoe-reservaat bij Nyeri afgezet en 4.000 stuks rundvee en duizenden schapen en geiten weggedreven Het was de grootste straf-operatie tegen de Kikoejoes sinds drie weken gele den de noodtoestand in Kenya wérd afgekondigd. De maatregel is gericht tegen drie nederzettingen, waarvan de bevoh king weigert de politie te helpen bij het opsporen van de moordenaars van het opperhoofd Nderi en twee inheemse politiemannen. Kikoejoes, die inlichtingen ver schaffen leidend tot de opsporing van de moordenaars, kunnen hun vee te> rugkrijgen, evenals degenen, die aan nemelijk maken dat zij willen mee werken. Het overblijvende vee wordt verkocht. onze nationale eenheid zo hecht mo gelijk smeden. Tachtg millioen men sen staan tegenover een paar hon derdduizend mensen met koloniale aspiraties. Laten wij niet twijfelen, aldus Soekarno, welke partij uitein delijk zal winnen. Soekarno verklaarde dat zo gauw mogelijk algemene verkiezingen ge houden zouden worden in de nu ze ven jaar oude republiek. Het parle ment zou niet ontbonden worden, on danks het aandringen van enkele de monstranten die de vorige maand in Djakarta de nodige opschudding ver oorzaakten. Stakingen in Zuid-Afrika De politie van Kaapstad heeft gis teravond, aan het einde van de door het Afrikaanse Nationale Congres ge proclameerde eendaagse proteststa king, met vechtwagens de wacht be trokken bij het vliegveld „Drift- sands", terwijl eveneens een ver scherpte bewaking van de electrische centrale en de benzinedepots in de gevarenzone werd ingesteld. De staking is een gevolg van de relletjes, die het afgelopen weekend in Oost-Londen en Kimberley plaats vonden, waarbij het tot hevige botsin gen tussen Afrikaners en politie kwam. Ten minste 22 personen wer den hierbij gedood en 53 gewond. Maandagavond laat is het in East- London opnieuw tot ongeregeldheden gekomen. Een kerk wérd in brand gestoken. In de grote fabrieken van Port Eli zabeth kwamen de Afrikaners giste ren niet op hun werk en ook bij de diverse gemeentediensten legden 10.000 Afrikaanse arbeiders het werk neer. Hoewel de bootwerkers even eens in staking gingen kon het enige binnengelopen schip door niet-Afri- kaners gelost worden. De spoorwe gen ondervonden evenmin als de posterijen hinder van de staking, daar men de arbeiders, die niet op hun werk verschenen, kon vervan gen. De gehele staking heeft trou wens weinig effect gehad, daar de niet zuiver Afrikaanse arbeiders wel verschenen, waardoor het werk over het algemeen normaal doorgang kon vinden. India's premier Nehroe heeft con tact gehad met de Chinese premier Tsjoe En-lai over het vastlopen van de Koreaanse bestandsbesprekingen zc verneemt Reuter te New Delhi. Ook in New York voert de UNO- delegatie van India besprekingen over deze kwestie met andere afvaar digingen, teneinde een r-^olutie over Korea te kunnen indienen. Ofschoon er geen aanwijzingen zijn voor enig omlijnd voorstel, geloven diplomatie ke kringen toch, dat de nog steeds voortdurende bemoeiingen van India veelbelovend zijn. Op 15 November a.s. zal weer de jaarlijkse Klaproosdag worden gehouden. Collectanten zullen U dan gaarne, tegen een bijdrage, die zo groot mag zijn als U denkt te kunnen missen, een klaproos opspelden. De opbrengst van deze collecte komt geheel ten goede aan het Nederlands Oorlogsgraven Comité, dat het contact onderhoudt met de nabestaanden van hier begraven militairen uit de Geallieerde legers en dat buitenlandse bezoeken aan de graven organiseert. Vergeet U niet óók iets te offeren op 15 November? SOCIALISTISCHE WIND IN ROERGEBIED De gemeenteraadsverkiezingen in drie Westduitse Lander, waarbij de helft van de dertig millioen kiezers der Bondsrepubliek was betrokken, heeft geen grote politieke verschui vingen aan het licht gebracht. De so cialistische oppositiepartij van Erich Ollenhauer behaalde geringe winst. Adenauer's christen democraten moes ten terrein prijsgeven, maar dit ver lies voor de coalitie werd ruimschoots vergoed door een grote zege van de regeringsgetrouwe vrije democraten. De vluchtelingenpartij, die voor het eerst aan vcrkiczingén deelnam, ver zamelde opmerkelijk veel stemmen. De communisten kregen in alle Lan der harde slagen. Ondanks het slech te weer meldde 70 percent der kie zers zich aan de stembus. In Noord-Rijnlnnd-Westfalcn, het dichtstbevolkte land der Bondsrepu bliek, hebben de socialisten voor het eerst de christendemocraten over vleugeld. In dit land, dat het Roer bekken omvat, behaalde de opposi tiepartij 36.3 percent der stemmen; in 1948 was het percentage 35.9. De Christen Democratische Unie zag haar percentage van 37.6 tot 35.8 per cent dalen. De liberale Vrije Demo craten van vice-kanselier Blücher verdubbelden hun stemmental van 1948. Het katholieke Centrum (van 9.7 tot 4.6 percent afgezakt) en de communistische partij (van 7.8 op 4.6 percent) waren de grote verliezers. In Rijnland-Palz verloor de C.D.U. bijna zes percent van haar stemmen tal van 1948, maar zij handhaafde zich met 39 percent aan de top. De positie der socialisten bleef onge schokt; evenals vier jaar geleden kregen zij 34 percent van het totale aantal stemmen. De Vrije Democrati sche Partij won ook hier veel meer stemmen terug dan de christen-de mocraten er verloren. De communis- Van zijn verbanningsoord Krasic heeft Mgr. Stepinac, aartsbisschop van Zagreb, een fel protest gericht aan de regering Tito tegen de vijan dige propaganda, die de communis tische pers in Joego-Slavië tegen de Katholieke Kerk voert. Mgr. Stepi nac stelt in dit protect de regering Tito verantwoordelijk voor de ge volgen der systematische ophitsing van het volk door de pers. De aarts bisschop uit zijn vrees, dat de vijan dige activiteit der pers aanleiding zou kunnen worden voor nieuwe gewelddaden tegen priesters en bis schoppen, aldus meldt het Duitse Katholieke persbureau K.N.D. De laatste weken hebben commu nistische elementen verscheidene pastoriën in brand gestoken. Het doel van deze „rode haan-actie" is de priesters te intimideren en hen te dwingen hun pastorie te verlaten en het ziclzorgswerk op te geven. Generaal Ljoebograd Djoeritsj, mi nister en secretaris-generaal van de federale Zuid-Slavische regering, is op last van het Zuid-Slavische pre sidium ontslagen. Zijn ontslag volgt op zijn uitzetting uit de communistische partij, Vrijdag j.l., omdat hij tijdens het congres der communistische partij de Servische premier, Petar Stambolitsj, er van beschuldigd had hem zijn vrouw te hebben ontnomen. ten verloren twee-derden van hun aanhang. In Neder-Saksen, waar de defini tieve resultaten nog niet bekend zijn, heeft de socialistische partij haar lei dende positie nog niet kunnen ver sterken. Zij heeft, volgens de tot nog toe bekende cijfers, 36 percent der kiezers achter zich gebracht, ruim schoots voldoende om de drie rege ringspartijen in bedwang te houden. In dit Land behaalde de vluchtelin genpartij, die met de socialisten sa menspeelt, 14 percent der stemmen. De uiterst rechtse, regeringsgetrou we, Duitse Partij woni in dit bolwerk der Neo-Nazi's m'nder terrein dan gevreesd werd. De communisten le den nog zwaardere verliezen dan in de andere twee Lander. Prins Bernhard in Ecuador Prins Bernhard is gistermiddag om vijf uur Nederlandse tijd per vlieg tuig uit Bogota te Quito in Ecuador aangekomen. Hij zal tot Vrijdag blij ven en dan doorvliegen naar Lima. Hij is de eerste Prins die een be zoek brengt aan Ecuador. De Prins werd op het vliegveld verwelkomd door de minister vani buitenlandse zaken Teodore Alvarado Garaicoa, leden van het corps diplo matique, hooggeplaatste regerings autoriteiten en een erewacht van het leger. Later op de dag word prins Bernhard ontvangen door president Velasco Ibarra, die 's avonds een diner aanbood ter ere van de hoge gast. Tijdens een plechtigheid op het stadhuis werd prins Bernhard door de gemeenteraad benoemd tot ere burger van Quito. Verder woonde de Prins een receptie bij van het corps diplomatique. VERZET IN TIBET. Uit Kalimpong, in India, wordt ver nomen dat de in Oost-Tibet wonende stam der Khamba's in verzet is ge komen tegen de Chinese communis tische 'militairen, omdat zij het op treden van laatstgenoemden „ruw" vonden. Er vond te Kham een bot sing plaats, waarbij minstens dertig Tibetaanse soldaten en tien Chinese militairen om het leven zijn geko men Uit Lhasa en Tsinghai gezonden versterkingen hebben de orde her steld. Minister Swang Nagaboe, die de tussen de Chinese communisten en de regering voor de Pantsjen Lama gesloten overeenkomst heeft onder tekend, is door de Jantsjen Lama als afgezant naar Kham' gezonden, om te pogen de opstandige Khamba's tot bedaren te brengen Bij het eiland Ponza in de Mid dellandse Zee is in een hevige storm een vissersvaartuig met een beman ning van zes personen aan boord ver gaan. Een lijk is reeds aangespoeld. Men vreest, dat ook de vijf andere opvarenden om het leven zijn geko men. In Peoria, in Illinois, zijn ze ven negerkinderen van tien maanden tot acht jaar bij een brand omgeko men. Hun ouders waren boodschap pen gaan doen. Wat men van de minuut weigert, geeft geen eeuwigheid terug. Schiller.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1