St. Nicolaas in Leiden! MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 PE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Generaal Bajetto pauselijk onderscheiaen Iir. C. Kolfschoten S.J., Provinciaal der Jezuiten in Nederland, heeft Za terdagmiddag in Den Bosch tijdens een bijeenkomst van het bestuur van de Indische Missievereniging aan de 71-jarige generaal b. d. van het voormalige H.N.I.L., M. L. J. Bajetto de hem door Paus Pius XII verleende onderschei ding van Commandeur in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote, mili taire klasse, uitgereikt. Dr. Kolfschoten hangt de heer Bajetto de onderschei ding om. „INDIEN GIJ NIET WORDT ALS....." Het loopt naar Sinterklaas en dan worden er voor de opgroeiende jeugd spoortreinen gereden. Dat dan de va ders ernstige concurrenten zijn, is niet slechts een feit, maar wordt in deze dagen opvallend gedemon streerd in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam. Daar is op een oppervlakte die een grote zaal vult, een reeks spoorweg emplacementen, stations en heuvel achtige trajecten opgebouwd, waar niet minder dan twaalf miniatuur- treinen gelijktijdig rijden en er ver nuftig manoeuvreren langs wissels, seinen en overwegen. Ook trolley bussen en varende boten komen er aan te pas. Alles wordt gedemon streerd door enige heren, die uitleg gen, de electrische knoppen bedienen en déraillementen opheffen. Er komen naar dit fantastische spel inderdaad veel kinderen kijken; maar wie zijn bij dit originele be drijf evenzeer moeilijk weg te slaan? Het zijn de vaders,'wier vingers jeu ken, om toch ook het spel te mogen leiden.1 HONDENOORLOG Dierenvriend kreeg nat pak Twee grote honden hebben in Ven- ray fcen ware volksoploop veroor zaakt. De dieren waren in een felle vechtpartij gewikkeld en pogingen om daaraan een einde te maken mis lukten. Ten einde raad wierp men ze in de zogenaamde „Paterskoel", een grote vijver. Desondanks bleven de honden elkaar bevechten en lieten ze niet los. Toen een der honden dreig de te zullen verdrinken heeft een die renvriend ten koste van een nat pak redding gebracht. Deze zelfopoffe ring leidde tot het gewenste resul taat. Mond- en klauwzeer bij ongeënt vee KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR VERSLAG ANDES - EPEDITIE. H.M. de Koningin en de oudste twee prinsessen Beatrix en Irene hebben Zaterdagavond een bijeen komst bijgewoond van de Koninklijke Nederlandse Alpenvereniging, die in Esplanade te Utrecht werd gehouden en waar de eind vorige maand uit Peru en Bolivia teruggekeerde geo loog dr. C. E. Egeler verslag uit bracht aan de leden van de Kon. Ned, Aipenvereniging van de ondernomen Andes-expeditie. Rover met stengun door W.C.-raampje Venlose politie trok hem bijtijds terug Een reeks van diefstallen, die de laatste maanden in Venlo zijn ge pleegd, heeft nu vermoedelijk een einde gevonden met de arrestatie van twee beruchte inbrekers, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn betrapt. Omstreeks vier uur ontdek te de surveillerende politie een per soon die zich op verdachte wijze in de Julianastraat ophield. Toen hij wilde vluchten werden hem waar schuwingsschoten nagezonden, waar op hij bleef staan. Bij nader onderzoek bleek, dat van het door de familie van der P. be woonde pand het W.C.-raampje was opengebroken. De politie verschafte zich langs deze weg toegang tot het huis en betrapte op heterdaad de 24- jarige D. B., die in de woonkamer naar buit aan het speuren was. B.^ droeg een stengun in de aanslag bij zich, doch liet dit wapen vallen toen hij plotseling in het licht van een zaklantaarn stond. Hy vluchtte naar de W.C., waar door hij ook binnengekomen was. Hem werd een schot nagezonden, dat. Op de tegels van de W.C. afket ste. Eerst toen werden de bewoners wakker. D^ politie slaagde er in de inbre ker nog op het nippertje aan diens benen uit het W.C.-raampje terug te trekken. B. droeg rubberlaarzen en rubberhandschoenen en was in het bezit van stengunmunitie. Hij huis- Katholiek thuisfront herdacht gevallenen Indrukwekkend was de wijze, waar op Nationaal Katholiek Thuisfront ook dit jaar de gevallenen heeft her dacht. In de geweldige kerk van St. Willibrord buiten de Veste te An- sterdam werd een plechtig Requiem gezongen, waarbij veel autoriteiten en genodigden aanwezig waren. Ce lebrant was de hoofdvlootaalmoeze- nier Mgr. J. de Sain; diaken luitenant kolonel J. v. d. Vegt en subdiaken luitenant kolonel R. Verhoeven. Pijpers, tamboers en hoornblazers van de Koninklijke Marine bewezen militair eerbetoon rond de catafalk, die met de Nederlandse vlag en een helm was gedekt. Een koor van Am sterdamse zangers voerde onder lei ding van Theo v. d. Bijl de Messa da Requiem van Perosi uit. In zijn predicatie heeft vlootaal- moezenier E. A. J. Kamerbeek her innerd aan het offer, dat onze mili tairen hebben gebracht en dat wij thans moeten ondersteunen door ons offer van gebed voor de rust van hun ziel. Onder de aanwezigen in de kerk waren: minister dr. L. Beel, prof. C. Romme, hoofdaalmoezenier mgr. Van Straelen, generaal War- ringa, deken mgr. C. v. d. Burg en het hoofdbestuur van Thuisfront, met aalmoezenier Van Croonenburg. Aetherklanken DINSDAG EXPERIMENTELE TELEVISIE UITZENDING AVRO. 20.1521.45 1. „Van Daumier tot Steinberg. 2. Weerpraatje. 3'. „Vleu gels waken over Nederland". Pauze. 4. Artisticiteiten. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu- ziek. 7.45 Morgengebed en Liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Water standen. 9.40 „Lichtbaken", cause rie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.55 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amuse mentsmuziek. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.50 Gramofoonmuziek. 15.00 „Hier vrij Europa". 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: L. Hanekroot: ,.Het voorlichtingsapparaat in Indo nesië". 18.00 Lichte muziek. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.20 Sportpraat- je. 18.30 R.V.N.: Dr. J. J. Smith: „Het leven in zee". 19.00 Nieuws. 1910 Reis Z K. H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gramofoonmuziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Strijk orkest en solisten. 21.40 Viool en piano. 22.10 „Huwelijk in opspraak", causerie. 22.25 Radio Philharmonisch Orkest. 22.40 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondgebed en Liturgische Kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkam pioenschappen dammen. 23.2024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu ziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Drs. W. Proost: „De betekenis van de micro-organismen voor het dagelijks leven". 11.30 Voor de zieken. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gra mofoonmuziek. 13.20 Dansmuziek. 14.00 „Zeg eens, Anerikavra- genbeantwoording. 14.30 Gramofoon muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gra mofoonmuziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Hammondorgel en ac cordeon. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 Lichte muziek. 18.50 „Paris vous parle". 18.55 Pianorecital. 19.20 Gramofoonmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 ,,Ik weet, ik weet wat U niet weet". 21.50 Tiroler- muziek en cither-trio. 22.30 Buiten lands overzicht. 22.45 Krontjong en semble. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.2024.00 Gramofoonmu ziek. Na de absoute werd de Last Post ge blazen en speelde de organist het Wilhelmus. Jongerentoneel gaat opwaarts Puck vertolkt Shakespeare De jonge dichter Michel van der Plas heeft een nieuwe vertaling ge schreven van Shakespeare's drama „Rorneo en Julia". Inderdaad de zo veelste, maar een, die niet slechts de stijl van de meester onaangetast laat, doch bovendien op geschikte plaatsen moderne uitdrukkingen invoert. Hier en daar is het moderne jargon wel v/at populair en tast wellicht de wijsgerige humor van Shakespeare aan; maar over het algemeen geno men is de nieuwe Nederlandse tekst, kant en klaar voor het toneel, een weldaad. Puck, de nieuwe toneelgroep van en voor jonge mensen, heeft er dank baar gebryik van gemaakt bij de vertolking van deze bekende trage die van twee jonge mensen en-van hun onverhoedse, vurige, maar vol komen liefde. Zoals wij Romeo en Julia ook nu weer zagen spelen, kan worden getuigd, dat Shakespeare in derdaad een verdediging van de jeugd heeft geschreven. In Cas Baas en Manon Alving heeft hij twee veelbelovende titelrolspelers gevon den, levendig en tintelend van geest, zij het menigmaal ietwat laat bewo gen en dus niet altijd overtuigend. Erbert van Paridon heeft een soe pele regie gevoerd, temeer gewaar deerd, omdat hij zich moest houden aan het sobere decor van Wim Ves- seur, dat voor alle scènes diende. De landelijke première was uit verkocht. Bestuur en commissarissen van de coöperatieve fabriek voor melkpro ducten „De Ommelanden" is Gronin gen hebben Zaterdagmorgen in een buitengewone bestuursvergadering besloten „De Ommelanden" thans de finitief te verkopen. Aan de stakers was acht dagen tijd gegeven de sta king op te heffen. Deze termijn was Zaterdag verstreken. Het voltallige bestuur, alsmede de directeur van „De Ommelanden" heeft een week geleden nog bespre kingen gevoerd met het College van Rijksbemiddelaars in 's-Gravenhage. Men heeft toen het laatste definitieve voorstel overhandigd. Van de zijde van het College van Rijksbemiddelaars is aan „De Omme landen" medegedeeld, dat de zaak nog eens bekeken zou worden. Het bestuur van „De Ommelanden" heeft thans echter, nadat zij de op gehitste stakers een ultimatum van 8 dagen had gesteld, gebruik ge maakt van de machtiging door de le den verstrekt, om de fabriek te ver kopen. Door „De Ommelanden" wer den vanaf Zaterdag alle bemidde lingspogingen van de hand gewezen. Bestuur en commissarissen van „De Ommelanden" hebben uit hun mid den een commissi^ benoemd, aange vuld met de directeur en de juridi sche adviseur van „De Ommelan den", om de verkoopsvoorwaarden vast te stellen. Een van deze voor waarden is, dat ter bescherming van het thans werkende personeel geen der stakers in dienst mag worden genomen. Over de juridische waarde van deze voorwaarde deelde de direc teur mede, dat men met enkele juris ten overleg heeft gepleegd en dat de zen hebben verklaard, dat deze voor waarde zonder enige twijfel gereali seerd kan worden. De directeur ver klaarde, dat men deze voorwaarde niet heeft gesteld om haatgevoelens te forceren, maar men wil de thans werkende arbeiders veilig stellen en hen behoeden voor rancunemaatrege len van de zijde der stakers. De verkoop van de fabriek zal bij inschrijving geschieden. De hoogste bieder kan „De Ommelanden" kopen. Er zijn thans vijf candidaat-kopers, waarvan vier in staat zijn het bedrijf te exploiteren. Onder deze vier can- didaten bevinden zich 'n Nederlandse combinatie van zuivelfabrieken, een buitenlands concern en twee combi naties van financiers. De coöperatieve zuivelfabriek „De Ommelanden" is na de financiële débacle van de vroegere melkfabriek „Stad en Landen" in 1924 opgericht. Gehele veestapel afgemaakt Op de hoeve „Cotesse" in de ge meente Vaals, bewoond door de land bouwers Crombach, werd dezer dagen een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Het vee op deze hoe ve was wiet ingeënt. Om uitbreiding van de gevreesde ziekte te voorko men heeft de districtsinspecteur van de veeartsenij kundige dienst op dracht gegeven, dat de gehele vee stapel moet worden afgemaakt. Za terdag werden reeds 91 koeien, run deren en kalveren naar de slachthui zen te Heerlen en Kerkrade overge- brapht. Vandaag zijn ongeveer 100 varkens eveneens naar de genoemde slachthuizen getransporteerd. Men heeft zich destijds toegelegd op export en heeft daartoe een belang rijke plaats op de wereldmarkt inge nomen. Het vorige jaar werd voor een bedrag van 20.000.000 geëxpor teerd. Wanneer er geen staking zou zijn geweest, aldus de directeur, zou dit bedrag tot ƒ30.000.000 zijn opge voerd dit jaar. Van de zijde van het hoofdbestuur van het socialistisch Algemeen Ne derlands Agrarisch Verbond, noemde men de maatregel van het niet meer in dienstnemen van de thans staken de arbeiders, belachelijk. Men betoog de in die kringen, dat inen de actie na de verkoop van de fabriek onver minderd zal voortzetten. Van de zijde de directie wordt nog gemeld, dat de onderhandelingen zijn gestaakt, toen men van de zijde van het A.N.A.B. geëist had, dat de werkwillige bij „De Ommelanden" eerst ontslagen moesten worden, voordat de staking opgeheven zou worden. Het wassende water wordt gevaarlijk Dam in de Linge bezweken Een damwand, die in de rivier de Linge was 'gebouwd voor een stuw bij de nieuwe verbindingsweg tussen Geldermalsen en de Overbetuwe, heeft het Vrijdag bij het slechte weer begeven. Met donderend ge weld stortte het sterk gewassen wa ter zich in de vier meter diepe bouwput. De Duitsers bliezen in 1945 de Ju- lianabrug, de verbinding tussen Gel dermalsen en de Overbetuwe, op en nadien maakte het verkeer gebruik van een noodbrug. De Julianabrug was nog steeds niet herbouwt, omdat provincie en Waterstaat de nieuwe brug mede dienstbaar wilden maken aan de normalisering van de Linge. Ook de noodbrug werd zo bescha digd door het woeste water, dat hij onmiddellijk voor het verkeer moest worden afgesloten. Enkele uren la ter namen een paar ingenieurs van Waterstaat en de gemeente-opzichter van Geldermalsen de aangerichte schade in ogenschouw. Men zal weer van voren af aan moeten beginnen. DE 25.000 ERUIT. In de 617e Staatsloterij, 4e klasse, eerste lijst, viel op nr. 4251 de prijs van 25.000, 5)e wand&cCtyke 46. Voorzichtig door zijn oogharen glurend, kon oKppie in het halfdon ker twee mannen onderscheiden, die binnenkwamen en de deur waar ach ter zich dicht deden. Zij staken het licht op enu zag Koppiie. dat het de twee mannen waren, die hem in de blauwe auto naar het eenzame huis hadden gebracht. Slim kwam naar Koppie toe en bukte zich. Koppie kneep zijn ogen dicht en hield zich slapende. Hij is nog buiiten westen, zoeking in zijn pension werd nog een tweede stengun gevonden. Zijn hand langer die op de uitkijk stond was de 23-jarige K. van T. Beiden heb ben reeds verschillende veroordelin gen achter de rug. Haskerlandse raad besluit: Alleen wegaanduiding in de Friese taal De raad van Hasker'land heeft met 9 tegen 6 stemmen besloten om het standpunt te handhaven, dat een aantal nieuwe straatnamen op de bordjes alleen in de Friese taal moet worden aangebracht. Toen men een maand geleden een voorstel van B. en W. tot het plaatsen van tweetalige bordjes verwierp en het reeds ge noemde besluit nam, heeft de bur gemeester dit raadsbesluit ter ver- nietiging aan de Kroon voorgelegd. Het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft het voorlopig geschorst om te onderzoeken of het ook strijdig is met de wet. In de raadsvergadering kreeg de burgemeester thans te ho ren, dat hij de zaak op de spits heeft gedreven en dat het ministerie ver keerd is voorgelicht. Er waren enkele adressen ingeko men van plaatselijke verenigingen en inwoners, waarvan de meesten er op aandrongen, tot het plaatsen van alleen Nederlandse of in ieder geval tweetalige bordjes over te gaan. Een vijftal raadsleden deed een voorstel, het betreffende raadsbesluit in die zin te wijzigen. Het zit in de familie De Apeldoornse politie heeft Za terdag j.l. een goede slag geslagen, door een viertal inbrekers, die ge durende vele maanden Apeldoorn en omgeving onveilig gemaakt had den, in arrest te nemen. Na de arrestatie bleek, dat het edele quartet nog door andere ban den, dun de band der misdaad ver bonden werd. Uit het verhoor bleek, dat het in brekersgenootschap bestond uit va der, zoon en twee neven. auantutm van Niek! De chef zal nog even geduld moeten hebben!" zei Slim en Niek bromde: „Ik begrijp niet, waarom we dat ventje niet over boord gooien! Hij heeft ons al last genoeg bezorgd! Ik wed, dat de politie óns al op de hielen zit!" „Niet zo somber, Niek", hoorde Koppie Slim zeggen, „orders zijn orders. De baas wil hem eehst spreken en wat hii met hem doet, zullen we wel horen. Ik geloof niet, dat hij hem mee wil nemen naar Wa- Vrouwe Justitia aan het ziekbed Vrouwe Justitia blijkt een da me te zijn, die voldoende plooi baarheid bezit om zich aan merk waardige toestanden aan te pas sen. We hebben enige tijd gele den gezien, hoe zij zich naar een zomerhuisje te Beekbergen be gaf, om daar haar weegschaal in balans te brengen en thans bereikt ons weer het bericht, dat zij de haar zo vertrouwde rechts zaal verlaten heeft, om te gaan zitten aan het ziekbed van een inwoner van Nijverdal, die haar bij haar verantwoordelijke taak moest assisteren, doch die aan het ziekbed gekluisterd was. Het betrof hier een geval van aanrijding en het slachtoffer hiervan was nog steeds niet ge nezen van de beenbreuk, die hij bij het ongeval opgelopen had. De'rechter, officier van justitie, griffier, verdediger en getuigen begaven zich, toen de zaak, die Zaterdag voor de Almelose kan tonrechter kwam en door de af wezigheid van de hoofdgetuige geen doorgang dreigte te vin den, en masse naar het huis van de getroffene. De officier van justitie eiste, de griffier schreef, de getuigen verklaarde en de pleitbezorger verdedigde, warrna de rechter mededeelde, dat hij over veer tien dagen schriftelijk vonnis zou wijzen. Ten Oosten van Kyoto (Japan), is Zondag een trein ontspoord. Zes rei zigers kwamen om het leven, zeven werden ernstig gewond. Nog vijftien personen liggen onder de wrakstuk ken bedolven en men vreest, dat zij om het leven zijn gekomen, In West-Berlijn is een Poolse jon gen van 13 jaar aangekomen, een ze kere Myczylaw Tomkiewicz, die uit een dorp in het Zuid-Westen van Po len afkomstig is en die geheel alleen een illegale reis van 700 km. maakte om Westelijk gebied te bereiken. Hij wil zioh bij zijn vader voegen, die in Engeland werkt. Jioppie Jioppy. tergat. Veel te gevaarlijk Ga je mee, Niek, dan gaan we 'ns horen wat de politie over ons te vertellen heeft?" Slim ging v/eer naar de deur en Niek liep mopperend achter hem aan. Toen zij weg waren, sprong Koppie op. De mannen hadden het licht la ten branden en nu kon Koppie zijn verblijf wat beter bekijken. Maar veel tijd gunde hi,; zich daarvoor niet, want hij had belangrijk nieuws gehoord. Ze gingen naar Watergat. STAKING LEIDT TOT VERKOOP Conflict bij »>De Ommelanden" kan niet meer opgelost worden Directie tracht werkwillenden veilig te stellen rekenen het tol een groot voorrecht, dat zijne Hoogwaardige Excellentie St Nicolaas wederom dit jaar Vroom Dreesmann - Leiden heeft uitgekozen om alle kinderen van Leiden en om streken persoonlijk te ontvangen, dagelijks van 9.30—12 uur en van 2 5.30 uur. (Behalve op de Zaterdagen). In verband met zijn zeer hoge leeftijd moeten jullie echter wel van tevoren een bezoekuur afspreken aan het audiëntie bureau (parterre Maarsmansteeg) Alléén degenen aan wie een audiëntiekaart is uitgereikt, kan de Sint op de afgesproken dag en uur in zijn troonzaal ont vangen Bespreek dus tijdig, dat voorkomt onnodig ir Cadeaux uitzoeken aan de speciale audiëntiecassa a f 0.25 of f 0.50 parterre Maarsmanssteeg.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8