S)e CcldóeSoii^cmt Bloed kleurt Zuid-Afrika Een klein schip verspert grote haven Resultaten van prinselijke reis Bloedige relletjes in Zuid-Afrika Chaim Weizmann overleden Frans offensief in Indo-China Nederlands vee voor Italië MAANDAG 10 NOVEMBER 1952 44st2 JAARGANG No. 12736 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2— p. mnd., f 6— p. kwart. Franco p. p. 1 6.80. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes t 1.50 Gezonken „Faustus'' bezorgt scheepvaart en bedrijven millioenen schade per dag Ket wrak van de Vrijdagnacht gezonken Panamees „Faustus" heeft niet slechts in Rotterdam, maar evenzeer "in Amsterdam een grote consternatie te weeg gebracht, daar men zich in het afgelopen weekend en de eerst ko mende dagen geplaatst zag en ziet voor onverwachte en zeer grote proble men. Het vrij kleine schip, dat de vorige week bij de Noorderpier van Hoek van Holland aan de grond liep, de pier aan stukken sloeg en ten slotte de ingang van de Nieuwe Waterweg voor een groot gedeelte afsloot, heeft niet cdleen tientallen schepen voor de Nieuwe Waterweg in een grote, steeds groeiende rij laten wachten, maar het bezorgt tevens een millioenen schade aan tientallen fabrieken en bedrijven, die met de scheepvaart nauw ver band houden of- in sterke mate van de scheepvaart afhankelijk zijn. bergingsmaatschappij met groot ma teriaal zal pogen de brokstukken te door ervaring gerijpte bergingsdienst van de Ned. Marine ingeroepen. Deze heeft 4 duikploegen ter beschikking gesteld, die ieder moment van drage lijk weer zullen benutten, om de springstof aan te brengen. Amsterdam in actie Terwijl men in Rptterdam dag en nacht onderzoekingen doet en moge lijkheden bekijkt, werkt Amsterdam, wiens haven een veel geringere capa citeit heeft, dan die van de Maasstad, op volle toeren, om zoveel mogelijk de wachtende schepen te ontvangen, daar iedere wachtdag voor een schip 2.500.schade betekent. De groot ste krachtprestatie zal vandaag ge leverd moeten worden, want men heeft besloten, dat de Nieuw Am sterdam te Amsterdam zal bin nenvaren. De Nieuw Amsterdam zal het grootste schip zijn, dat ooit in Amsterdam binnengelopen is en door de vertraging, die het schip voor de Nieuwe Waterweg on dervonden heeft, is het een dag ach ter gekomen op zijn tijdschema. Ten einde deze dag terug te winnen, wil men in Amsterdam pogen de lossing en lading, de debarkatie en insche ping in 48 uur te doen plaats vinden, zodat het schip weer op tijd uit Ne derland vertrekt. Passagiers, bagage en lading zijn gisteren reeds naar Amsterdam overgebracht en de be voorrading van het schip zal even eens in record tempo geschieden. „Faustus" wordt opgeblazen. Inmiddels heeft men de Nieuwe Waterweg in zoverre bevaarbaar ge maakt, dat kleine schepen thans het gezonken wrak kunnen passeren. De berging van de Panamees wordt als onmogelijk geacht en daarom zal men pogen, om het wrak tot ontplof, fing te brengen, waarna een Engelse Vele belangstellenden trokken Zon dag toen het weer in vergelijking met dat van Zaterdag een stuk beter was naar de Noorderpier van Hoek van Holland om te zien welk gat de „Fautus" geslagen had toen het schip door de woeste zee er door heen gedreven werd. De belangstelling op de pier: op de achtergrond het grote gat, dat de „Faustus" in de pier sloeg. In zee wachten de schepen op het sein, dat zij naar binnen mogen varen. SLEEP LOSGESLAGEN. Ten Westen van Egmond aan Zee is het m.s. Oda, dat gesleept werd, losgeslagen. De kapitein van een on bekend, waarschijnlijk Duits schip, die dit meldde, waarschuwde heden morgen vroeg.de schepen in de na bijheid, dat de Oda twee rode lich ten voerde. bergen. Voor het tot ontploffing brengen van het wrak heeft men de Gemeenteraads verkiezingen in W. Duitsland In Noordrijnland-Westfalen, Neder- Saksen en Rijnpalts zijn Zondag ge meenteraadsverkiezingen gehouden. Naar raming heeft ongeveer 70 pro cent van de 15 millioen stemge rechtigden gestemd. In alle grote stede, is de bevolking toegenomen sedert de laatste gemeen- teraaadsverkiezingen en hierdoor behaalden alle groe partijen winsten In de grote steden van het Ruhrge- bied wonnen sociaal-democraten en vrije democraten stemmen, terwijl Adenauers Christen-Democraten en de Katholiek Centrumpartij stem men verloren. In de aan Oost-Duitsland grenzen de gebieden werd de bevolking door middel van luidsprekers van com munistisch gebied af opgeroepen op de communistische partij te stem men, doch uit de voorlopige uitslagen blijkt, dat juist in deze gebieden de communisten grote verliezen leden. Columbiaanse kust biedt ons een kans De reis van prins Bernhard schijnt uit economisch oogpunt zeer nuttig te zijn, hoewel eerst de indruk be stond, dat deze reis, wat dit betreft, minder belangrijk zou zijn dan die van 1951. De A.N.P.-correspondent verneemt van de Prins, dat de autoriteiten van Cartagena, de hoofdstad van de Co lumbiaanse staat Bolivar, bezorgd zijn over het elk jaar toenemend verlies van strand langs de kust. De Prins had diepgaande gesprek ken met de autoriteiten Er kan ver wacht worden, dat de Columbiaanse regering Nederlandse deskundigen zal verzoeken de toestand te bezien en het is waarschijnlijk, dat de Ne derlanders order zullen krijgen een nieuwe strijd tegen de zee te voeren, Missie-zuster met auto en al verbrand Een Ierse dominicanes, een Euro pese verzekeringsagent en acht ne gers zijn Zondag bij ongeregeldheden in de Zuidafrikaanse havenstad London om het leven gekomen. De gebouwen van de katholieke missie en een School voor inheemsen werden door amokmakende negers in brand gestoken. Zaterdag waren bij een ge vecht in een kamp voor inheemse gouddelvers in Kimberley al 13 ne gers gedood en 35 gewond, van wie vier ernstig. Wat de aanleiding is geweest tot de ongeregeldheden in East London is nog niet bekend. Vast staat slechts, dat de relletjes plaats hadden in de inheemsenwijk, waar de nederzet ting van de katholieke missie geves tigd is. Zuster Aiden, een Ierse do minicanes (in de wereld dr. Elsie Quinlan) werd door woedende ne gers aangehouden, toen zij met haar Eerste president van Israël „Het Huis van Israël is in diepe rouw gedompeld over het verlies van zijn door het volk gekozen leider". Met deze woorden stelde de Israëli sche radio Zondagochtend het volk van Israël op de hoogte van de dood van prof. dr. Chaim Weizmann, de staatsman en geleerde, die de Joden naar Israël terugvoerde en de eer ste president van hun onafhankelij ke staat werd. Reeds geruime tijd was president Weizmann, die over enkele weken 79 jaar zou zijn geworden, ernstig ziek en de voorzitter van het Knesseth (het Israëlische parlement) trad reeds sinds bijna twee jaar als plv. president op. Zondagnacht trad plotseling een verergering van zijn toestand in en Zondagochtend om 6.30 uur (pl. tijd) stierf Wezimann aan een hartaanval in zijn woning te Rehoboth, ongeveer 25 km. van Tel Aviv. Gistermorgen lag hij in zijn stu deerkamer opgebaard, gewikkeld in een Tallith (Joods gebedkleed) en bedekt met de blauw-witte vlag van Israël. En terwijl overal in het land de vlaggen halfstok werden gehesen en met zwart crêpe werden omfloerst, begon een stroom vani mensen de weg naar Rohoboth op te gaan om laatste groet te bren ;en aan de r die Herzl's ideaal, de stichting van een Joodse Staat in Palestina, verwe zenlijkte. De begrafenis van prof. Weizmann zal Dinsdag te Rehoboth plaats vin den. Slechts weinigen zullen op wens vani de overledene daarbij aanwezig zijn. Murray overleden Philip Murray, de president van de grote Amerikaanse vakvereniging CIO en de vakvereniging van arbei ders in de staalindustrie, is gisteren op 66-jarige leeftijd te San Francis co overleden. Zaterdagavond hield Murray een rede voor een afdaling vên de vak vereniging van arbeiders in de staal industrie. Hij keerde omstreeks mid dernacht naar zijn hotel terug. De volgende morgen vond zijn echtge note hem dood naast zijn bed. Murray werd in Blantyre in Schot land geboren als zoon van een mijn werker. In 1902 kwam hij naar de Verenigde Staten, waar hij in 1911 Amerikaans staatsburger werd. Hij heeft een zoon. auto naar haar kliniek wilde terug keren van een ronde door de omge ving. Eerst bekogelden de negers haar met stenen en vervolgens staken zij ae auto in brand, nadat zij deze on dersteboven gegooid hadden. Zuster Aiden, die drie jaar lang onder de negerbevolking van East London ge werkt heeft, kwam in de vlammen om. De verzekeringsagent, B. Vor- ster, schijnt op de missiestatie ver moord te zijn. De vier negers kwa men om het leven, toen de politie trachtte met gebruik van wapenen de muiters te verjagen. De ongeregeldheden in Kimberley aren het gevolg van een bierfeest, dat inheemse gouddelvers hadden ge organiseerd. De stemming werd ten slotte zo uitbundig, dat een paar bra nieschoppers, die aanvankelijk een actie van passieve weerstand tegen de Zuidafrikaanse autoriteiten had den gepropageerd, het postkantoor in hun woonkamp in brandstaken. Toen dc politie verscheen drongen duizen den woedende negers dreigend om de auto's samen. Ze maakten aanstal ten om de agenten aan te vallen, waarop dezen met stenguns, geweren en revolvers het vuur op de negers openden. Het is thans weer rustig in Kimberley. Dreigende toestand in Port Elizabeth. In Port Elizabeth zal de negerbe volking Maandag een staking van 24 uur beginnen ui;. protest tegen het instellen van een avondklok en het verbod om bijeenkomsten van niet- religieuze aard te houden. Deze maat regelen zijn onlangs in alle belangrij ke centra van de Oostelijke provin cies genomen om relletjes te voorko men. De burgemeester van Port Eliza beth heeft de Zuid-Afrikaanse minis ter van justitie en waarnemend mi nister van land'verdediging Swart Zaterdag telefonisch verzocht de stad onder militair toezicht te plaatsen en dc- in de afgelopen oorlog bestaande „dienst ter bescherming van de bur gerij" weer in het leven te roepen. Minister Swart antwoordde dat er Maandag de dag, waarvoor het „Afrikaanse Nationale Congres" een staking voor niet-blanken heeft afge kondigd grote politieversterkingen in de stad zullen zijn. Hij verzekerde de burgemeester dit hij, indien dit nodig zou blijken, niet zou aarzelen de noodtoestand af te kondigen. In dat geval zou het leger het toezicht in handen nemen. Dit zou echter slechts geschieden indien de politie zou verklaren de toestand niet meer meester te kunnen. Het a.s. Duitse leger De Westduitse commissaris voor defensie-aangelegenhden, Theodoor Blank, heeft in een radio-vraagge sprek verklaard, West-Duitsland na de ratificatie van het defensie verdrag met 40 generaals, 250 kolo nels, 900 luitenant-kolonels, 2500 majoors, 6300 kapiteins en 12300 lui tenants zal bijdragen tot het Euro pese leger. In het geheel zouden er 22000 officieren zijn, vijf procent van de gehele strijdkracht, en nog een aantal „speciale diensten". Aanvankelijk zou de strijdkracht bestaan uit vrijwilligers doch later zou aan het parlement een dienst plichtwet aangeboden worden. Men zou rekening houden met princi piële dienstweigering. Het op de been brengen van de '„Europese strijd kracht van Duitse nationaliteit" zou negen tot 12 maanden vergen. Een commissie van onbesproken reputatie zou de regering bijstaan bij het benoemen van de officieren. In verloftijd zou burgerkleding gedragen mogen worden. De groetplicht zou beperkt blijven tot de onmiddellijke superieuren. Een commissie, bestaande uit ker kelijke personen, vertegenwoordigers van jeugdorganisaties en vakvereni gingen zou toezien op de „innerlijke orde" van het nieuwe leger. Strijdkrachten van de Franse Unie zijn tot het offensief overgegaan en doen voor het eerst sinds negen maanden een ernstige poging om diep door te dringen in het door de rebellen bezette territoir. Zij opere ren op 70 km. ten Noordwesten van Hanoi. Het offensief begon met een groot scheepse actie van parachutisten die door een groot aantal vliegtuigen werden neergelaten boven Phoedoan, 100 km. ten Noordwesten van Hanoi. Het was de grootste actie van para chutisten sinds hel begin van de oorlog in Indo-China. Colonnes van het Franse leger ba nen zich nu een weg door het oer woud naar de parachutisten. De eer ste tanks hadden hen gisteravond al bereikt. Generaal Van Fleet met pensioen Generaal Van Fleet, de comman dant van het achtste leger in Korea, zal in Januari a.s. wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef- d zijn ontslag uit de militaire dienst moeten nemen. ne legerwoordvoer- der, die dit Zondag naar aanleiding van berichten, dat de generaal bin nen twee maanden uit Korea zou ver trekken, meedeelde, zei, dat hem niets bekend was van het maken van een uitzondering op de regel in het geval van generaal Van Fleet. Ook wist hij van geen verzoek om de diensttijd van de generaal te verlengen. EDEN TE NEW-YORK. De Britse minister van buitenland se zaken Eden, hoofd van de Britse delegatie naar de Verenigde Naties, is Zaterdag per vliegtuig te New York aangekomen. Eden zal ongeveer twee weken in de Verenigde Staten verblijven. Hij zal in die tijd een kort bezoek aan Canada brengen, waar hij met Ca nadese regeringspersonen zal be raadslagen. De Britse minister van buitenland se zaken heeft reeds besprekingen gevoerd met zijn Amerikaanse en Franse collega's, de ministers Acheson en Schuman. Er zijn géén regelingen getroffen voor een ontmoeting tussen de nieuw gekozen Amerikaanse president, ge neraal Eisenhower en minister Eden. Teneinde Mau Mau uit te drijven De Britse autoriteiten blijven in Kenya massa-arrestaties uitvoeren. Van de zijde der bevolking neemt de vraag toe naar „zuiveringsplechtig heden" die volgens Reuter in drie vormen worden uitgevoerd: heidens, rooms-katholiek en protestants. De rooms-katholieke „reinigingsplechtig heid" vindt plaats adoor het afleggen van een eed, de protestantse door een eed op de bijbel, „ten einde Mau Mau uit te drijven en trouw aan de rege ring te zweren" en de heidense „rei niging" geschiedt onder meer door het offeren van een geit. Alle reini gingsplechtigheden worden geleid door inlandse geestelijken of medi cijnmannen. Slechts weinig blanken zijn bij de plechtigheden aanwezig geweest. Twee Britse Labour-leden van het Lagerhuis, die een bezoek aan Kenya hebben gebracht, verklaarden bij hun vertrek „smartelijk getroffen" te zijn door het uitbreken van ge weld. Zij zeiden bezorgd te zijn over het aantal arrestaties van personen, die met hen in contact hadden ge staan. Het euvel, zo zeiden zij, wor telde in landhonger, de erbarmelijk lage lonen, het verkavelen van de boerderijen der inheemsen en het op breken van het oude agarische stel sel. Eerste waterstofbom ontploft Het Amerikaanse tijdschrift „Los Angeles Examiner" heeft Zaterdag een bericht gepubliceerd waarin ge zegd wordt dat „onlangs" op een kleine atol van de Eniwetok-groep een waterstofbom tot ontploffing is gebracht. De wetenschappelijke re dacteur van het blad, Chris Clausen, baseert zijn bericht op een brief, die iemand uit Los Angeles ontvangen heeft van een vriend, die de proef neming had gadeslagen. Volgens deze laatste is een atoombom „niets" vergeleken met een waterstofbom. Clausen concludeert uit het schrij ven van de ooggetuige, dat de 800 meter brede en 4.800 meter lange atol door de ontploffing van de wa terstofbom waarschijnlijk in gas en stof is opgegaan. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft tot dusver het stilzwijgen bewaard over de voorge nomen proeven in de herfst. Een woordvoerder van de Ameri kaanse commissie voor atoom-enerige heeft geweigerd zich over het be richt van de „Los Angels Examiner" uit te laten. In Groot-Brittannië is Zondag do den herdenking gehouden voor de ge vallenen uit beide wereldoorlogen. Er werden twee minuten stilte in acht genomen. De koningin stond hierbij met haar echtgenoot bij de Cenotaaf te Londen en legde na de stilte een krans bij het gedenkteken. Ook pre mier Churchill en Attlee waren aan wezig. De stilte werd plotseling verbroken door een man, die riep „Heil Hitier". Deze man werd later door de politie weggeleid. Na de plechtigheid trok de menigte langs de Cenotaaf. De politie van Miami, in de Ame rikaanse staat Florida, heeft Zaterdag medegedeeld, dat een zestienjarige jongen heeft bekend zijn ouders tg hebben doodgeschoten, omdat zij hem van school wilden nemen en hem een betrekking wilden doen vervul len. De jongen werd gearresteerd in een auto, waarin zich twee geweren, een jachtgeweer, een revolver, twee jagersmessen en een „machete" (een lang mes, met gebogen lemmet) be vonden. De lijken van de vermoorde ouders zijn veertien dagen geleden in hun woning te Kearny, in de staat New Jersey, 16O0 kilometer ten noorden van Miami, gevonden. ditmaal in het Noordelijke deel van Zuid-Amerika. De Prins heeft lange besprekingen gevoerd op het Columbiaanse minis terie van Landbouw. Het voornaam ste onderwerp was het verbod op de invoer van Nederlands vee wegens mond- en klauwzeer. De besprekin gen hadden een gunstig verloop en er kan verwacht worden, dat het verbod spoedig zal worden opgehe ven. De Prins heeft voorts besprekin gen gevoerd met de Columbiaanse mijn-autoriteiten, die vei'langend schenen een Nederlands-Columbi- aanse maatschappij voor de exploita tie van de kopermijnen op te richten. Adjudant ontdekte familie. De adjudant van de prins, luite nant ter zee eerste klasse F. A. Ei bers, was te Bogota wel zeer verrast, toen hij van de Columbiaanse fami lie de Ortis een brief ontving, waar in hem werd medegedeeld, dat hij een afstammeling was van de stich ter van de bekende „Magdalena ri ver company", de eerste scheep vaartonderneming op de rivier de Magdalena. De familie de Ortis had in de kranten gelezen, dat Eibers in het gevolg van de prins zou zijn en daar zijn naam dezelfde was als die van de stichter van de scheepvaartonder neming begon men in familiepapie ren te zoeken. Toen luitenant ter zee eerste klasse Eibers in Bogota aan kwam was men er van overtuigd, dat hij een afstammeling is van de stichter, Juan Bernardo Eibers. In deze overtuiging werd men gesterkt, toen bleek, dat de vader van Eibers eveneens Juan Bernardo heette. Mevrouw de Ortis nodigde luite nant ter zee eerste kl. Eibers in haar huis en zij verontschuldigde zich, dat zij niet alle familieleden had kunnen waarschuwen. Er waren echter veertig personen bijeen, die de heer Eibers als de held van de dag beschouwden. Men bood hem een zilveren bord aan met de namen van alle familieleden, die me:i had kunnen bereiken. Sinds deze gebeurtenis is de heer Eibers een beroemd man in Bogota geworden; men juicht hem toe, zo dra men hem herkent. De zeeroverij Piraten kwamen uit Ned. en Engeland Achter slot en grendel Na een snel onderzoek, dat werd bemoeilijkt door het geheimzinnige karakter rondom het geval van zee roof waarvan dezer dagen het Ne derlandse schip „Combinatie" op de Middellandse Zee het slachtoffer werd is de internationale politie over gegaan tot de arrestatie van de be manning van het scheepje „Esmee", dat 5 November de haven van Tanger binnenviel. Deze bemanning bestaat voorna melijk uit Britse en Nederlandse ma trozen, wier deelneming aan de zee roof door de internationale politie is vastgesteld. Het geheimzinnige scheepje is in beslag genomen. Het onderzoek duurt voort en de politie hoopt binnenkort de andere leden van de bende te kunnen aan houden. Zondag zijn op de markt te Verona in Italië 182 koeien aan de Italiaan se regering aangeboden. Zij worden door Nederland aangeboden voor slachtoffers van de overstromingen, die vorig jaar de Povlakte teisterden. Mariano Rumor, ondersecretaris van Italiaanse landbouw, heeft de dank van zijn land voor Nederland tot uitdrukking gebracht. De door Nederland aangeboden koeien zullen aan grote boeren wor den verkocht die het voorttelen van dit ras kunnen verzekeren en de op brengst van de verkoop zal dienen tot de aankoop van bruine Alpen koeien die gratis aan kleine boeren van de getroffen streek zullen wor den verschaft. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Rector van het St. Pius-Gesticht te Amsterdam en tevens tot gods dienstleraar aan de Middelbare Meisjesschool „St. Pius", de weleerw, heer L. Voets; tot kapelaan te Alkmaar (H. Lau ren tius), de weleeerw. heer Th. G. J. Kloeg; tot kapelaan te Krommenie, de weleerw. heer H. P. M. Habets, die assistent was te Limmen en tot ka pelaan te Loosduinen, de weleerw. heer S. A. Bruin, die kapelaan was te Kudelstaart. ülowieltje Vrijheid is meer waard dan een gouden kooi.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1