BANKROVERS VOOR DE RECHTBANK Auto sloeg over de kop KLOOSTERBflLStM focnc latei Melkprijs en zuivelfonds stonden in het middelpunt van de belangstelling 'n Dagje uit vissen in Australië VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DE DAAD VAN EEN WANHOPIGE Door zwarte jeugd en bittere nood op het der misdaad pad „Het leven is voor mij een harde leermeester geweest. Ik heb goede en slechte kaarten gehad. Mijn tegen stander was het leven. De omstandig heden, waaronder ik werd groot ge bracht, verschilden veel van die in andere huishoudens. Ik heb een roof overval met geweld op klaarlichte dag gepleegd. Wie zoiets doet, kan een gangster, een gek of een wan hopig man zijn; ik was een wanho pig man". Deze gezegden zijn ontleend aan de laatste woorden van de 33-jarige J. Th. S. uit Amsterdam, gesproken voor de Rotterdamse Rechtbank, die gistermiddag te behandelen kreeg de op 1 Augustus j.l. gepleegde overval op een bestelauto van de Rotterdam- sche Bank, die J. Th. S. tezamen met zijn broer, de 22-jarige tekenaar J. S., eveneens uit Amsterdam, zou heb ben gepleegd. De gehele geschiedenis passeerde gistermiddag nog eens de revue en de officier eiste tegen de oudste een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek en tegen de jongste twee jaar, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. Op 1 Augustus stond de bestelwa gen voor het gebouw van de Neder- landsche Bank; de chauffeur ging naar binnen en nam weer in zijn auto plaats met van de bank gehaald geld ten bedrage van 90.000. Alleen de vrijheid. De oudste broer, die toegaf daags tevoren zich van de situatie op de hoogte te hebben gesteld, vertelde naast de chauffeur te hebben plaats genomen. Hij hield de man een pistool voor en voegde hem toe: „Rustig houden, gewoon wegrijden", De chauffeur reed, tegen verdach- te's verwachting in, niet weg. De ver dachte verklaarde gistermiddag: „Toen de overval een feit was ge worden, speelde geld geen rol meer, maar speelde alleen de vrijheid een rol". De zich verwerende chauffeur, die met ploertendoders werd be werkt, zag kans met een voet het portier te openen en bloedend uit de wagen te komen. Vijf dagen zieken huisverblijf was het gevolg. Na een „dolle rit", zoals de offi cier het uitdrukte, met drie aanrij dingen, stopten de knapen ergens in de binnenstad. Door een samenloop van omstandigheden werden zij aan gehouden in het bezit van het geld, een pistool en ploertendoders. Uit het requisitoir en de pleidooien kwam de voorgeschiedenis aan het licht, die tevens een sluier oplichtte van het leven van de oudste broer. Deze komt, en nu halen we de of ficier van justitie aan, uit een kin derrijk gezin van elf personen. De vader was een brute man, sloeg de moeder en liet liet gezin in 1940 in de steek. Zijn oudste zoon, de ver dachte, nam zijn taak, voor het gezin te zorgen, over. In de oorlog kwam hij op het pad der misdaad. In 1944, toen de financiële toestand in het gezin hopeloos was, zou verdachte aan een kringleider verteld hebben, dat er ergens goederen van Joodse landgenoten verborgen waren en dit leidde tenslotte tot arrestatie van een uit zeven personen bestaande Joodse familie, die niet terugkwam. Deze wanhoopsdaad, aldus de officier, wordt thans door de rechter-commis- saris onderzocht. In 1945 dook hij on der, mede, omdat hij tweemaal bij verstek tot tezamen ruim drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Hij wilde trouwen, doch hij kon zijn a.s. vrouw niet onderhouden en toen de toestand critiek werd, rijpte dit plan, dat echter werd uitgevoerd, nadat verdachte nog eens buitenslands had geprobeerd. De officier wees op de kunstzinnige aanleg van verdachte en op de groene tafel lagen voor de pre sident, mr. J. van Vollenhoven, een aantal schilderijtjes. „Het beeld van de rokende griffier" weet hem tot dichterlijke gevoelens te brengen. De jongste broer was door de oudste overgehaald, meende de officier tenslotte. Milde straffen gevraagd. Ook de raadsman ging uitvoerig op het leven van zijn cliënt in en las verschillende passages voor van de door verdachte geschreven levensge schiedenis van hemzelf. Pleiter ver telde, dat verdachte, ondergedoken, op thee en brood leefde, soms als vrouw verkleed op straat kwam en „van hokje naar hokje vluchtte". Ver dachte schreef over zichzelf o.m., dat hij steeds meer verpauperde. De spanning is geleidelijk toegenomen, aldus de raadsman, die tenslotte een gevangenisstraf van niet meer dan twee jaar vroeg. De raadsman van de jongste ver dachte, zeide, dat deze eerst gewei gerd had. Hij vroeg de rechtbank re kening te willen houden met het feit, dat elk motief voor eigen verrijking- afwezig was. Deze pleiter vroeg de meest mogelijke clementie. Uitspraak over veertien dagen. Emigranten naar Australië „Geen mislukking" Over het charteren van en vliegtuigruimte voor Australië zonder dat enigermate vaststaat hoe veel personen vervoerd moeten wor den, heeft de heer Groen (KVP) gis termiddag in de Tweede Kamer vra gen gesteld. Hij informeerde daarbij of het niet zeer ongewenst is emi gratie te bevorderen van ongeschool den of van hen die niet gewenste be roepen uitoefenen ten einde de ge charterde schepen zo goed mogelijk volgeboekt te krijgen. Minister S-uuurhoff heeft daarop geantwoord, dat de regering niemand dwingt tot emigratie, wel verleent zij medewerking. De moeilijkheden op de Australische arbeidsmarkt in j het midr'm- ken, zei de minister. Er is geen reden tot ongerustheid, al het mogelijke is gedaan om nadelen zoveel doenlijk te voorkomen. De heer Groen vroeg nog, wie uit maakt of men een ongewenst beroep heeft. De minister antwoordde dat de Australische emigratieautoriteiten de beslissing hebben. In Australië doet men wat mogelijk is om mislukten te helpen. SASSENHEIMER ERNSTIG GEKWETST Tegen het invallen van de duister nis is gistermiddag een auto van het Departement van Wederopbouw, be stuurd door de heer J. Leicher uit Sassenheim op de Driebergsestraat- weg in Doorn geslipt, aan de andere kant van de weg tegen een boom ge botst en tweemaal over de kop ge slagen. L. was juist een auto gepasseerd en bevond zich weer op de rechter weg helft. Waarschijnlijk is hij iets teveel naar rechts uitgeweken. De bestuur der is naar het St. Antonius Zieken huis te Utrecht vervoerd. Zijn passa gier, de heer B. F. uit Leusden, is naar Lichtenberg te Amersfoort over gebracht. Zijn verwondingen zijn niet van ernstige aard. Nader vernemen wij, dat de heer Leicher een zware hersenschudding heeft opgelopen. Zijn toestand was hedenmorgen bevredigend. het jaar, waardoor de afloop he^ aantal emigranten werd terug gebracht van 23.000 tot 16.000 heb ben haar weerslag gehad op de ver voerscapaciteit. De capaciteit was zo nauwkeurig mogelijk afgestemd o-p de behoefte. Personen, die een niet gewenst be roep uitoefenen worden in Australë niet aanvaard. Er is geen sprake van dat Nederlandse emigranten misluk- Het aantal bij de Arbeidsbureau ge registreerde werkloze mannen nam in de afgelopen maand toe van 101.738 tot 111.461. Hieronder bevon den zich 26.882 DUW-arbeiders (vo rige maand 24.995). Deze stijging houdt verband met van het zomerseizoen, waardoor in vele bedrijfstakken de werkgelegenheid terugloopt. Zo nam door de slechte weersgesteldheid de werkgelegenheid Voor schilders in buitenwerk af. Onder de bouwvakarbeiders nam de werkloosheid toe *van 15.765 tot 20.370, onder de landarbeiders van 7490 tot 8861 en onder de losse ar beiders van 18.279 tot 18.977. SP/Tin de Ri/GT,;!iinir Uw lenden. Flink wrijven met Akker's Kloostcrbalsem, waar* van de warmteopwekkende be standdelen de pijn snel verjagen: wncj-tj.McT.ilJ.m-J.Wcr.JJTUM (Advertentie). fooi. de. HAAGS GERECHTSHOF Sigarettenaf faire. Voor over treding van de Regeling In- en Uit voer 1944 was een 50-jarige Leide- naar in eerste instantie veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Hij zou in zijn pakhuisje aan de Nieuwsteeg vrij grote voorraden on- gebanderolleerde sigaretten in voor raad hebben gehad. Voor het Haag- so Gerechtshof, waar hij in hoger beroep terecht stond, erkende hij dit. Hij trok echter zijn aanvankelijke verklaring dat het zijn sigaretten waren, nu in. Dit zou hij alleen maar gezegd hebben om zijn vroegere pa troon te helpen. In werkelijkheid echter zo vertelde hij thans had hij de sigaretten alleen maar voor zijn patroon in ontvangst genomen bewaard. De proc.-generaal vond verd. dan niet minder strafbaar en requireer- de bevestiging van het vonnis, verdediger betoogde dat verd. de si garetten niet ten verkoop in voor raad had en niet ten eigen bate en pleitte vrijspraak, subsidiair cle mentie. Het Gerechtshof zal 20 No vember a.s. arrest wijzen. Oneerlijke vertegenwoordiger. Voor verduistering in dienstbetrek king eiste de officier van justitie bij de Haagse Rechtbank een jaar ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en met aftrek van praeventief, tegen een 38-jarige ver tegenwoordiger uit Voorschoten. De ze zou zich 8500 hebben toege ëigend van de gelden, die hij voor zijn patroon inde bij de klanten. Dit geld besteedde hij om oude schulden af te lossen. In deze zaak zal de rechtbank 20 November a.s. uitspraak doen. VAKGROEP VEEHOUDERS L.T.B. Geen enthousiasme voor boerenkaasmerk Zoals tè verwachten was vormde j heid van bestemming en prijsvor- het melk- en zuivelbeleid het be-1 ming zal worden doorgevoerd. De langrijkste punt van bespreking op Stichting van de Landbouw staat de jaarvergadering van de vak-hier,b9.°Phe,1 .f ">dPunl, dat deze - vrijheid uiterlijk eind April 1953 groep-veehouders .van de L.T.B., I geSffMtueerd dient te worden. welke gisteren in Haarlem werd ge houden. In zijn opennigsrede had de voorz., Tijdens de besprekingen kwam on der meer het Zuivelfonds ter spra ke en sommige afgevaardigden wa de heer M. P. van der Weijden, deze J ren van mening, dat het Zuivel- kwestie reeds aangesneden. Op de fonds maar moest verdwijnen, maar agenda prijkten niet minder dan de heer Roeleveld zette uiteen, dat zestien voorstellen, gekomen uit de mij onder de gegeven omstandighe- afdelingén, waarin alle mogelijke j den niet buiten dat fonds kan. suggesties werden gedaan om de verschillende problemen tot een op-1 losing te brengen. linze noemen sumPtiePrÖs °P te trekken. Als alles ünge noemen, maar ons bepalen tot i wefd ha£t dan zou de straat. Het doel van het Zuivelfonds is immers: enerz-jds het exportverlies op te vangen en anderzijds de con- de grote lijn, die in al die voorstel len viel te onderkennen. Alles be- j weegt zich in feite enerzijds rond het melkprijsbeleid 19521953, ander zijds rond de bestemmingsvrijheid in het consumptiemelkgebied. Uitgangspunt melkprijs. Uitgaande van de kostprijsbereke ningen van het L.E.I. heeft de stich ting voor de Landbouw de gewogen gemiddelde landelijke kostprijs van de melk voor het jaar November 19521953, berekend op 18.50 per 100 kg. melk met een vetgehalte van 3.5 pet. Deze kostprijs als uit gangspunt nemend kan het beleid als volgt worden geformuleerd: een minimum-garantieprijs voor alle ge produceerde melk ƒ18.50 plus ƒ1.85 werd afgeschaft, dan zou de straat- prijs met 9 ct. per liter moeten wor den verhoogd. En dat kan zo maar niet in verband met het loonbeleid van de regering. Over de vrije bestemming van de melk verklaarde spreker, dat de zaak nu eenvoudiger ligt, omdat men eensgezind is in tegenstelling tot vroeger. Overigens kan de vrije be stemming alleen een feit worden in April 1953, omdat tot die datum de verschillende melkcontracten lopen. C.M.C; contra M.I.V. Een andere kwestie aangesne den door ie kring Leiden werd gevormd door de co» troverse tussen het C.M.C. en het M.I.V. De voorz. ter hoogte van was echter de mening toegedaan, dat 20.35 per 100 men niet als verdediger hoefde op te kg. met melk van 3.5 pet. vet; een treden van de C. M. C. en daar bleek verrekenprijs van de voor consump- men het over het algemeen wel mee tie te bestemmen melk ter hoogte eens, ofschoon vastgesteld werd, dat van 18.50 plus 3.70 is 22.20 per het C.M.C. van onschatbare waar- 100 leg met 3.5 pet. vet en vaststel- de is. ling van het thdstip, waarop de vrij-1 Met de melk-kvvestie was het toen i j spoedig gedaan, omdat het prae-ad- vies van het bestuur tenslotte werd aangenomen. Uit de ingekomen voorstellen be treffende veevoeraangeiegenheden bleek wel, dat velen algehele af schaffing van de veevoederdistribu- tié wensten. Daar werd echter tegenovergesteld, dat men in deze voorzichtig diende te zijn, omdat de veevoedervoorzie ning in ons land ten nauwste sa menhangt met het deviezen-vraag stuk. Bovendien is het niet onmo gelijk, dat kleinere bedrijven nadelige gevolgen zullen ondervinden van een eventuele stagnatie in de import. Inzake de export van droge pulp meende men, dat deze moet worden afgeremd, zodra de prijs al te onre delijk zou uitlopen. Het bestuur zegde toe, dat de wenselijkheid van de oprichting van een pulpcentrale zal worden nage gaan met de andere standsorganisa ties, ofschoon het niet gemakkelijk zal zijn deze gedachte te realiseren. Het bleek tenslotte nog, da het be stuur moeilijk kan adviseren tot vol ledige afschaffing van het Provin ciaal Voedselcommissariaat. Het ap paraat daarvan wordt overigens nog steeds verkleind. Eigen boerenkaasmerk. De Kring Leiden (w.o. de afdelin gen Oud-Ade, Hoogmade, Rijpwete- ring en Zoeterwoude) kwam weer met het voorstel om een verzoek te richten aan de Bond van Kaaspro ducenten om een eigen boerenkaas merk te laten deponeren. Het bestuur meende, dat een en ander het beste kan worden overge laten aan de Kring Leiden, waar deze gedachte sterker leeft dan in andere gebieden. De heer Van Leeuwen van de Leidse Kring verwonderde zich daar- over, maar de heer Agterof (Kring Gouda) kwam met bezwaren tegen ER ZIJN SOORTEN GENOEG Wanneer het voorjaar wordt, is het in „de lage landen bij de zee" de tijd, dat de vishengel te voorschijn wordt gehaald en langs de boorden van meren, rivieren en sloten, vis sers hun geliefdkoosde sport beoefe nen. Hoewel de seizoen-verschillen in Australië niet zo scherp geaccen tueerd zijn, hebber, bij het huidige voorjaar ook hie' de hengel-enthou- siasten hun spulletjes weer bijeen gezocht en zitten vel- duizenden van hen „te wachten op iemand die zij nog nooit hebben gezien",, zoals het vissersjargoen ons zegt. Zij hebben hier de keus uit acht tienhonderd soorten vis, welke zich in de Australische wateren moeten bevinden. Al is de keus dan ook niet hele maal aan de visser gelaten De Nederlandse visser-emigrant of emigrant-visser, zal bij het inpak ken van zijn hebben en houden zich dikwijls afvra0en, of hi. nu zijn vis- gerei in de koffers za" stoppen, of dat aan een goede vriend ten geschenke geven, daar hij niet weet of,er in Australië wat te vissen valt. Een hartstochtelijk visser schreef me onlangs, dat hij eigenlijk bang is om te emigreren, omdat hij denkt heimwee te krijgen naar zijn Hol landse hengelsport. Ja, ge kunt het van me geloven of niet, doch een emigrant kan soms naar rare dingen heimwee krijgen! Indien het voor bedoelde emigrant bij het hengelen blijft, wel. dan zal hij het hier best kunnen redden. Er is ruimte genoeg om de dobber uit te gooien en nog vis te vangen óók, zodat hij z'n kanis gerust mee kan brengen. Al zal laatsgenoemd vis- attribuut niet berekend zijn op de soms wonderbaarlijke visvangsten in de Australische wateren. Spierinkje uitgooien. Zoals men in Nederland het be faamde spierinkje uitwerpt om de even befaamde kabeljauw te vangen, tracht de Australiër met „to throw a sprat, to catch a wahle" (met sprot een walvis vangen). Al gebruikt hij dan ook gewoon lijk ander aas dan een sprotje. Want óók hier worden wormen gezocht, maden gehoekt, deegjes ge kneed en andere lekkernijen voor de vissen klaar gemaakt. Het hangt er allemaal van af, op welk soort vis er geaast wordt. En naar ik zei, er zijn in de Australische wateren acht tienhonderd viss^-rten, al „liggen" die niet alle binnen het bereik van de hengelaar. Niettemin, hij heeft keus genoeg. Als men in Nederland de specia listen heeft op het gebied van „spie ringen'', „snoeken", „baarzen" etc. of langs de kustlijn de mannen het heb ben voorzien op school, botjes, pie termannen of makrelen, zo vindt men ook in Australië de gesepareer de liefhebbers. Rivier-vissers. Men heeft de groep van „rivier vissers" die hun >port op de minst opwindende wijze kunnen beoefenen, j in tegenstelling met de mannen van de „kustvisserij". Veelal wordt in de rivieren de „Murray Cod", „Catfisch", „Long- fish" „Blackfish' „Slippery" gevan gen. En niet te vereten de dertig soorten van „Leather Jacket", de vis die zeer vel gegeten wordt in Australië. J2r is voorts een verschil in „verschijnings-gebied", omdat b.v. de „Catfish" (een meerval) veel in de West-Australische rivieren voor komt, de „Longfish'' in Queensland en „Murray Cod" in New Louth Wa lles. Men is de laatste tijd doende om uit Engeland j^mporteerde vis sen, zoals onze karper en baars, in diverse rivieren te planten, terwijl in de bergstromen evenals in de me ren van Tasmanië succesvol forellen zijn gekweekt. Onze paling-liefhebbers moet ik hevig teleurstellen, men vindt in Australië deze gladda meer- en ri vierbewoners niet. En dus mist men hen hier eveneens in „gerookte staat". uxondetty&e auantuten aan Jiappie Jiap.pjj, ren. Het bestuur achtte het verder onjuist om de kosten van inenten door de overheid te laten dragen. Uit de vergad-ring werd nog de opmerking gemaakte dtt bij zo'n grote veestapel de t.b.c. toch niet te stuiten is, .n afslachting betekent een financiële strop. Daarom in geen geval afslachten. Anderen waren" het daarmee niet eens en zoals gebruikelijk moest ook öe vee-arts het ontgelden, die te duur zou zijn bij inenting. De heer Van der Weijden ver klaarde, dat het aantal gevallen, waarin een veestapel werd afgeslacht, zeer beperkt is. In sommige geval- len is er niet aan te ontkomen i.v.m. een eigen sten pel. Een daarvan was de export van v?le agrarische arti- 44. Het hele politie-apparaat kwam nu in volle werking De posthuizen in alle havenplaatsen kregen bericht dat er een boot met een bende ge vaarlijke bankrovers ontsnapt was en dat alles gedaan moest worden om die te pakken te krijgen. De berich ten vlogen langs de telefoondraden en klonken uit luidsprekers. Politie auto's vlogen het hele land door Bas1 Brom deed niets anders dan telefo- uur liet hij een extra-editie draaien. die dan door krantenjongens op straat werden verkocht, terwijl zij luid riepen: „Leest de spannende jacht op de bankrovers! Bas Brom's Blad volgt het spoor! Twee leden van de redactie van Bas Brom's Blad door de rover ontvoerd! Lees het laatste nieuws over de bankrovers!" En de mensen rukten de jongens de kranten neren en berichten maken en ieder uit de hand en lazen vol spanning de grote koppen. En inmiddels stonden commissaris Grijpgraag en Kees Knip op het voorste puntje van een sneije politie- boot en met kijkers zochten zij de zee af, die met schijnwerpers hel werd verlicht Maar nergens was een spoor van de gezochte boot te ont dekken. En elke vijf minuten -riep een van de agenten door de radio zijn be richt om: „Op sporing en aanhouding verzocht van onbekende boot met bankrovers." wel, dat de. fabriekskaas hoewel duurder meer gewild is en de boe renkaas meer op de achtergrond ge raakt. Daarom maar liefst geen eigen merk. De voorz. noemde een en ander van regionaal belang en derhalve zal een actie van de Kring Leiden moe ten uitgaan. Daarmede ging iedereen accoord. 't Mond- en klauwzeer werd o.m. door enkele afdelingen uit de Kring Leiden ter sprake gebracht. Men wilde ageren tegen het afmaken van de veestapel bij mond- en klauw zeer. Bovendien wilde men de in enting verplichtend stellen op kos ten van de staat. Van achter de bestuurstafel bleek men uiteraard een groot voorstander te zijn van inenting tegen mond- en klauwzeer. Hel werd echter wel bezwaarlijk geacht om te ageren te gen afslachting, '.olang inenting niet algemeen is doorgevoerd. Wel wilde het bestuur voorstaan, dat een dui delijk onderscheid wordt gemaakt tussen ingeënte er niet-ingeënte die kelen. Het gaat er dus om, dat de export niet wordt gestagneerd. Ieder geval wordt echter apart bekeken en wanneer gebleken is dat het be drijf efficiënt t.b.c was vrij ge maakt, dan zal de afslachting be perkt worden tot het besmette dier. Het blijft moeilijk om de inenting verplicht te stellen door religieuze bezwaren van een bepaalde bevol kingsgroep. Van de overige voorstellen noemen wij teslotte dif inzake de varkens houderij. Het prae-advies van het bestuur kwam er zonder veel com mentaar' door. Het bestuur bleek de nodige soepelheid voor te staan ten aanzien van de beren-verordening.\ Daardoor wordt net houden van clan destiene beren niet in de hand ge werkt. De rondvraag leverde geen be langrijk nieuws op evenmin als de bestuursverkiezing. Tijdens de ver gadering werd de heer Van der Weij den geluk gewenst met zijn benoe ming tot burgemeester van Nieuw koop. Politie met de vis-maatlat. De Nederlandse politieman met de maatlat voor de vis, vindt in Auétra- lië zijn tegenvoeter, ook hier „aast" de politie op al hetgeen ondermaats is. Een baars b.v. moet minstens 25 c.m. lang zijn en een Murray Cod 45 c.m. Voorts zijn somige rivieren ge durende een bepaalde tijd van het jaar voor de visserij gesloten. Zoals in Nederland net geval is voor het snoeken en peuren moet men hier voor het vangen van forellen een vergunning bezitten. Doch er is genoeg water om de dobber vrij in te leggen of de lijn uit te gooien, hetgeen practisch het gehele jaar door kan worden gedaan. Laat ik over onze „Longfish" nog vertellen, dat dit dt meest merk waardige vis is van het Australische continent. In Europa zijn skeletten van deze vissen aangetroffen in gesteenten uit het Trias, maar hier vindt men dc „Longfish" nog springlevend. Hoofdzakelijk komt hij voor in de Burnett river en kan een lengte krij gen van twee mete- Deze vis heeft een soort luchtzak, welke het mo gelijk maakt een half uur onder water te blijven. Dan komt de vis boven om de zak te ledigen en weer te vullen. Vergiftige vissen. Zoals men te land heeft te letten op slangen en vergiftige spinnen, zo heeft men bij het vissen aandacht te wijden aan vergiftige waterbewo- neis Niet zozeer wat de riviervis betreft, doch meer bij de zeevis. Men heeft héél wat vergiftige soorten, waarbij het venijn niet al tijd in de staart zit. De meest gevaarlijke zijn wel de dertig soorten van „Toedfish", in de volksmond „Toedie' geheten. De meeste van deze vissen zijn hoog stens 20 cm. lang, doch er zijn er ook van 60 cm. Als hij uit het water wordt gehaald, blaas* de „Toedie" van nijd en met de vier vooruitste kende tanden, ziet hij er weinig aan- trekkkelijk uit! Bijna gelijk aan de „Toedie" is de „Porcupine Fish" (stekeivarkenvis) die de naam met ere draagt, van wege de stekels op het lichaam. Een lelijkerd is ook de Chinaman Fish", die wel tien pond kan we gen en hoofdzakelijk boven de ko- ralbodem bij het „Great Barrier Reef" woont. Verder is er de „Galloper" (Galop- peerder) en „Treadfinned Sear" (draadvinnige zeesnoek) waarvan het vlees zwaar vergiftig is. Bovendien zijn er nog diverse vis sen met vergiftige pinnen en vinnen, zoals b.v. de „Stingray", een soort grote rog, die met één steek iemand ker. doden. Het venijn zit in ct geval in de staart, waar nl. de giftige pin zich bevindt. Gevaarlijk is ook de ,Slonefish" f Steen vis) die de hebbelijkheid be zit zich aan te passen b:j de steen- k'er.r waarop hij gaat liggen. Zo dra men op de vis t'cpi, schieten dei tien giftige stekels omhoog. Men ziet dus, het vissen in een Ne derlandse poldervaart is minder ris kant, dan in de Australische wate ren en vooral de kust-visserij is nog niet ieders bezigheid. De emigrant, nog onbekend met al deze gevaren, heeft de grootste voor zichtigheid in acht te nemen, want de vissen hebben hier reeds heel wat slachtoffers gemaakt! Met het lijntje langs de kust. Een zeer geliefde en door de Australiërs ook druk beoefende sport, is die der „kust-visserij". Be halve die der vergiftige vissen, drei gen hierbij echter nog andere geva ren. Dit vissen wordt nl. met behulp van een lijn gedaan waarbij men op een rotsblok of vooruitstekende berg punt boven het water staat. Heel wat vissers zijn door plots overspoelende golven in zee getrok ken. Sommigen van hen vallen ten slachtoffer aan ae haaien, die al te spoedig bij de hand zijn Het kust-vissen is een forse sport in de schilderachtige omgeving van de baaien, omsloten door de groen begroeide bergen waar het diep blauwe zeewater grote bekoring geeft. Men hoeft hier heus niet „op een rytje" te zitten of te staan; de kust lijn is lang genoeg! En vis is er overal. Men behoeft slechts een garnaal of stukje vlees aan te slaan, om binnen korte tijd „beet" tc hebben. Sopedig heeft men een prima maaltje vis opgehaald en als „onge schoolde" heb ik soms in minder dan een uur een goed „zoodje" kunnen verschalken. Trouwens, het feit dat de zeeën rond Australië royaal vis bevatten, lokte b.v. ook de vijf „Plugen-fami- lies" uit IJmuider naar dit land. En er zitten Scheveningers, Mar kers, Zeeuwen, even zo goed als be roepsvissers uit andere delen van Nederland op Australische trawlers. Maar die echte zee-visserij is weer een heel ander hoofdstuk, waarover genoeg te vertellen zou zijn. En ditmaal zijn we een dagje we zen vissen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8