Is het kabinet progressief? Nauwkeuriger omschrijving gevraagd 200*000 gulden voor influenza-bes tri j ding Ned. schip in de Middellandse zee door piratenschuit overrompeld VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 TWEEDE KAMER Verschil van mening over betekenis Gisteren zijn de algemene beraad slagingen over de Rijksbegroting in de Tweede Kamer voortgezet. In de middagvergadering hebben de minis ter-president en de minister van Fi nanciën het woord gevoerd. De minister-president, de heer DREES, ingaande op de in eerste in stantie gemaakte opmerkingen, ver klaarde verwonderd te zijn geweest over het communiqué van de V.V.D. en het had hem pijnlijk getroffen, dat speciaal, de vakcentralen er in waren genoemd. Voorts gaf hij te kennen geen enkele reden te zien waarom samenwerking met de libe ralen in dit kabinet niet mogelijk zou zijn geweest. Minister De Bruijn heeft geen departement te beheren, zeide de minister-president, die er vervolgens aan herinnerde, dat her haaldelijk er cp is aangedrongen, dat er een tweede minister van Buiten landse Zaken zou komen. Daarvan wilde minister Stiker niets weten, maar er was toch wel grond voor deze verlangens Spr. zeide niet te weten of het nu goed zal lopen, maar als twee ministers de samenwerking mogelijk achten dan zal men moeten afwachten hoe het zal gaan. Met de heer Tilanus was hij het eens, dat de benoeming van staatssecetarissen niet gemaakt moet worden tot een onder werp van de kabinetsformatie. Niet alleen het program ,is van betekenis, ook de keuze der personen en z.i. is er als veel gewonnen als overleg gepleegd kan worden met de frac tievoorzitters. Oveleg met de fractie vergaderingen achtte spr. niet ge wenst. Het kabinet kan men z.i. als progressief aanduiden, maar over de betekenis van het woord is men het niet eens. ,Over de werkgelegenheid, het be leid ten aanzien van internationale, Europese en andere vraagstukken had men meer willen weten, maar bedacht moet worden, meende de heer Drees, dat men staat voor een vierjarige periode en dat er veel voorbereidend werk moest worden verricht, terwijl de tijd beperkt was. Elke dag was 'ot aan de rand ge vuld met werk en daarom moet men het maar vergeven, dat nog niet over alle kwesties een standpunt is aan gegeven. Spr. zeide het bezwaar van te veel adviesinstanties te gevoe len, maar het is z.i. toch duidelijk, dat over een zaak als de huurver hoging de S.E.R. om advies wordt ge- De zorg voor voldoende werkgele genheid en de voorziening in de woningnood noemde spr. de drin- ^n WOrden bevorderd. groepen heeft zij een open oog, maar ook hier zijn adviezen nodig. Aan vertraging met betrekking tot de Europese defensiegemeenschap wil het kabine niet meedoen. In Beneluxverband is al veel be reikt. Er moei nog meer gebeuren, maar dat kan Nederland niet force ren. Men is bezig de internationale verbindingen naar alle zijden te versterken. G* tracht wordt met de Oost-Europese landen handel te voe ren, maar daarbij kan minder wor den bereikt, dan van communistische zijde wordt voorgesteld. Dat /me- rika bereid is onze industrie te ver sterken is van belang ook voor de werkgelegenheid. Na zich te hebben aangesloten bij de aan zijn ambtsvoorganger ge brachte hulde, zeide minister VAN DE KIEFT een voor hem niet hele maal begrijpelijk optimisme in de kamer te hebben gehoord. Het ziet er in ons land helemaal zo florissant nog niet uit. Ten aanzien van de monetaire positie verkeert men in het onzekere. Bovendien is de toestand op internationaal gebied niet zo bemoedigend. Spr'. verdedig de nader de in de millioenennota voorgestelde financiering. De aan drang tot belastingverlaging van de heer Twijnstra is wel zeer voorzichtig geschied, meende spr. en hij adviseer de de heer Oud de rede van de heer Twijnstra nog eens na te lezen. Wel dringt men steeds aan op be zuiniging, maar concrete mogelijk heden worden nooit aangegeven. Belastingen en huurverhoging. Hij verklaarde, dat de regering zich bezint op maatregelen ten aan zien van de werkgelegenheid en tot verlichting, op gerichte wijze, van het bedrijfsleven. Ook moet de regering rekenen met det waarschijnlijkheid van een spoedig in te voeren huur verhoging. Incidentele tegemoetko mingen zijn in dit stadium niet mo gelijk. Plannen zijn in gevorderde staat van voorbereiding. In antwoord op de vraag hoe lang we in de mist blijven varen zeide de"minister: tot de misthoorn van de S.E.R. wordt vernomen. Gedacht wordt aan gedeeltelijke compensatie voor de huurverhoging. In bepaalde gevallen zal er enige tegemoetkoming op het gebied dei verbruiksbelastin gen komen. D» kwestie der midden groepen verdient naar het oordeel der regering grote aandacht en spr. denkt aan een tegemoetkoming op het terrein van het schoolgeld. De particuliere bedrijvigheid zal moe- wil zien vond hij bevredigend. De regering is van goeden wille. De heer LEMAIRE (K.N.P.) bleek niet bevredigd te zijn door het ant woord der regering. Dat er soulaas zal komen voor de middengroepen vond hij wel bevredigend. De heer WILLEMS (Arb.) trad in een nadere bestrijding van de op vattingen van de heer Romme in zake de Katholieken in de P. v. d. A. De heer ROMME (KVP) vroeg de regering uitdrukkelijk de uit de Ka mer blijkende gesteltenis nopens de geallieerde verdediging van ons land te laten doordringen in het interna tionale leven waar dat pas geeft. Ten aanzien van de gezinspolitiek zeide hij, dat niet gestand wordt gedaan wat het vorige kabinet heeft toege zegd. Z.i. is het bedenkelijk, dat een minister wacht met het wegvagen van de mist totdat een van zijn ad viesorgaan op de misthoorn belieft te blazen. Aan '--et adres van de heer Willems gal hij als zijn opvatting te kennen, dat de confessionele partij het optimale middel is om de zede lijke beginselen te doen doordringen in wetgeving en bestuur. Voorts be toogde hij, dat de Katholieke een heid niet kan worden gemist. De heer TILANUS (OH) achtte wat er voor de gezinnen met kin deren wordt gedaan niet gering. Hij zal de nadere voorstellen van de regering afwachten. De vestigingswet en de kruideniers In de dezer dagen in Amsterdam1 gehouden najaarsvergadering van de Algemene Nederlandse Kruideniers- bond zijn enkelo opmerkingen ge maakt met betrekking tot de Vesti gingswet bedrijven, waarvan het ont werp bij de Tweede Kamer der Sta ten Generaal is ingediend. De vergadering sprak als haar me ning uit dat: a. de redactie van art. 4 in het ontwerp Vestigingswet bedrij ven onverkort dient te blijven gehandhaafd, opdat het in de toekomst iedere bedrijfstak mo gelijk zal zijn in de plaats van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, andere bedrijfslicha- men te belasten met het uitrei ken van de Vestigingsvergunnin- gen; b. duidelijk in de wet dient te worden omschreven dat ook personeels-inkoopverenigingen, als of niet beschikkende over een inrichting, onder de bepalin gen van de wet zullen vallen; Prof. Verlinde en zijn medewerkers gaan de bedrijven in gendste problemen. Emigratie is ge zond en normaal en blijft geboden, maar de grootste aandacht moet toch uitgaan naar verruiming der werkge legenheid. Binnen enkele dagen komt er een rapport over maatregelen, die op langer termijn zouden kunnen worden genomen. Het mogelijke zal worden om het aantal woningen van 5-5.000 te ovetreffen, want de regering is doordrongen van de ernst van de wo ningbouw. Uit het beleid van de re gering zal blijken, welke aandacht zij aan het gezin besteedt. Voor de moeilijkheden der midden In de avondvergadering werd een aanvang gemaakt met de replieken. de heer OUD (VVD) zeide o.m. het met de regering eens te zijn, dat volledige medewerking aan de de fensie volstrekt noodzakelijk en ver antwoord is. De thans voorgestelde achtte spr. niet de meest gewenste Zoals wij dezer dagen reeds in het kort hebben vermeld, heeft het over leg met de Amerikaanse regering be treffende een geruime tijd geleden ingediend voorstel tot besteding van gelden van de tegenwaarderekening der Marshall-hulp geleid tot over eenstemming over het vrijgeven van 200.000 gulden voor de bestrijding van de influenza in Nederland. De bestrijding van de influenza is in de eerste plaats uit een oogpunt van volksgezondheid van grote be tekenis. Daarnaast is een tegengaan van deze ziekte van- groot belang' voor de productiviteit in het Neder landse bedrijfsleven, omdat jaarlijks vele arbeidsdagen door influenza verloren gaan. In verband hiermede wordt er naar gestreefd de verbrei ding van influenza te voorkomen. Het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden, dat zich als influenzacentrum voor Nederland van de Wereldgezondheidsorganisa tie in het bijzonder met het vraag stuk van de influenzabestrijding be zighoudt, onderzoekt thans de moge lijkheden om door een tijdige mas sale vaccinatie dit euvel doeltreffend te bestrijden. De vrijkomende gelden dienen om het Instituut in de gele genheid te stellen vaccinaties op grote schaal te doen verrichten. Het ligt in de bedoeling van het Insti- tuut om een groot aantal werkne- jmers van industriële bedrijven. finaciële politiek. Er moet z.i. gele- vrijwillig voor vaccinatie aan- genheid worden gegeven tot particu- j melden, tegen influenza te laten in- liere investering dooi belastingverla ging. De heer BURGERS (Arb.) zeide, dat over velerlei nog onzekerheid be staat. Dat "men de werkgelegenheid en de woningbouw op lange termijn Italiaanse Immigranten-relletjes te Sydney De politie arresteerde deze Italiaanse immigrant, die deelnam aan de relle tjes voor het Italiaanse Consulaat te Sydney. Ongeveer 500 jonge Italianen waren naar het Consulaat gemarcheerd sommigen gewapend met ijzeren staven om te protesteren tegen hun werkloosheid Door ongeveer 100- politieagenten werd de opstand gedempt. Velen werden gearresteerd. De Australische minister voor de Immigratie, Harold Holt gelastte een onmid- °ek; in het Parlement verklaarde hij, dat de Communisten dankbaar de ellijk onderzoek; in het Parlement verklaarde hij, dat de Communisten «ankbaar de tijdelijke werkloosheid van de Italianen aangrijpen om onre gelmatigheden te veroorzaken. enten. Uit de verkregen resultaten hoopt men belangrijke conclusies t» kunnen trekken voor een eventual# massale vaccinatie van de Nederland se bevolking tegen influenza. In een gistermiddag op het Depar tement van Sociale Zaken en Volks gezondheid gehouden persconferen tie heeft prof. dr. J. D. Verlinde, hoofd van de afdeling bacteriologie en experimentele pathologie van het Instituut voor Praeventieve Genees kunde te Leiden, een en ander over plannen hieromtrent medege deeld. Onder zijn leiding zullen binnen kort door bedrijfsartsen bij enige tienduizenden vrijwilligers grote bedrijven vaccinaties worden verricht. Vanaf 15 November zullen deze vaccinaties verricht worden ten einde te bereiken, dat deze personen immuum gemaakt zullen worden voor influenza, in de volksmond meer griep genoemd. Prof. Verlinde deelde vooraf een en ander mede over de influenza zelf en de middelen, welke ter be strijding ervan worden aangewend. In Amerika is men reeds gedu rende tien jaar doende de influenza door tijdige vaccinatie te voorko men of althans zoveel mogelijk te beperken. In Nederland zijn de laat ste vier jaar eveneens dergelijke proeven genomen. De resultaten ervan zijn geheel verschillend, een gevolg van het feit, dat het influenza-virus zelf zeer va riabel is en omdat het veel afhangt van het tijdstip, waarop de vaccina tie wordt toegediend. Prof. Verlinde verduidelijkte daar bij, dat men niet te maken heeft met één virus, doch met verschillende. Men kent in ieder geval twee grote groepen, maar ook deze zijn nog weer onderverdeeld. Wanneer iemand b.v. infuenza A-virus heeft gehad, geeft dit nog geen immuniteit tegen dc- B-virusinfectie, terwijl de ver schillende typen in beide groepen elkaar evenmin dekken voor immu niteit. Dit betekent, dat wanneer men wil vaccineren, dus een verminderde vatbaarheid wil opwekken, men een vaccin moet maken van het bekende virus. Om met enige kans op succes te willen vaccineren, moet men het juiste tijdstip kiezen, n.l. vóór de intredende epidemie. Vaccinatie bij iemand, die reeds besmet is, helpt niet. De toepassing der vaccinatie Men is nu van plan de vaccinatie tegen influenza te gaan toepassen in enkele grote bedrijven, waarbij voor op staat, dat zij geheel vrijwillig is. De reden, waarom men grote bedrij ven heeft gekozen is, dat de controle der bedrijfsartsen hier gemakkelijker - de ge vaccineer den blijven we ken lang onder toezicht en om de resultaten ervan onder zelfde groe pen te kunnen vergelijken, ook in verhouding tot niet gevaccineerden. Daarbij hoopt men ook gegevens te verzamelen over de tijdsduur der immuniteit. De wetenschap weet van influen- i nog lang niet alles en daarom werd het des tte meer verheugend geacht, dat thans, zoals in de afge lopen jaren, zo velen zich vrijwillig voor de proefnemingen beschikbaar stellen. De vaccinatie is weinig pijn lijk en kan naar oordeel van leiden de artsen ook geen kwaad. De een merkt er iets meer van dan de an der. In de winter van 1948 op 1949 (Nov./April), toen influenza vrij erg- in ons land heerste, (meestal herhaalt een epidemie zich om de twee jaar), was het aantal ziekte meldingen in Nederlandse bedrijven bijna vijftig procent groter dan nor maal, namelijk ruim 6.5 millioen. Hoewel niet met zekerheid is te zeg gen, dat toen iedere extra ziekte melding door influenza veroorzaakt werd, kan toch wel worden aange nomen, dat deze ziekte toch wel overwegend is geweest. Ruim 1,5 millioen gulden aan ziekengeld werd door de Raden van Arbeid meer, dan in een influenza vrije winter, uitge keerd. Behalve ongemak en narigheid blijkt dus, dat influenza voor de volkshuishouding ook een nadeel be tekent. Mede in dit licht bezien ho pen de mannen van de wetenschap de in 1933 ontdekte verwekker van influenza in een zo klein mogelijk aantal jaren zo volledig mogelijk te leren bestrijden. c. een bepaling dient te worden opgenomen dat ook zelfstandig geleide onderdelen van een in richting aan de eisen, gesteld in de wet of een vestigingsbesluit, zullen moeten voldoen; d. het opnemen van alle eisen, vak bekwaamheid, handelskennis en credietwaardigheid, in alle in te stellen vestigingsbesluiten, ver plicht dient te worden gesteld; e. de grondslagen waarop onthef fing van het voldoen aan de vestigingseisen voor nevenvak ken kan worden verleend, aan hanteerbare criteria dienen te worden gebonden. Limelight in Amsterdam Koningin bij de galavoorstelling Gisteravond heeft H. M. Koningin Juliana de gala-première bijgewoond van de film „Limelight", die in het Amsterdamse theater Tuschinsky ge geven werd. Na afloop van de voor stelling onderhield de koningin zich enige tijd met de aanwezige be stuurders van het Prins Bernihard Fonds. Het Amsterdamse publiek had regen en storm getrotseerd, om de konin gin, die rondom het middernachtelijk uur het theater verliet, hartelijk toe te juichen. Loe de Leeuwe 85 jaar Op 25 November wordt de oudste Nederlandse operazanger Leo de Leeuwe, een oom van de actrice Enny Molsde Leeuwe, 85 jaar. Hij be hoort tot de vertegenwoordigers van onze muziekdramatische cultuur' in het buitenland. Als tenorbüffo was hij aan talrijke operaschouwburgen in Duitsland verbonden, zoals b.v. de Hoftheaters in Darmstadt en Wiesba den en ruim 20 jaar achtereen aan het Opernhaus te Essen. Het hoogte punt van zijn loopbaar viel omstreeks 1910, het tijdschrift „Bühne und Wel" noemde hem een der voortreffelijk ste vertolkers van de Mime-rol in Wagners Siegfried, toen Arthur Ni- kisch hem uitnodigde om onder zijn leiding de rol van David in Wagners Meistersinger te vervullen. Geen spannend boek maar werkelijkheid Zeeroversschip vond roemloos einde voor Franse kusl Zeepiraten, die met een gammel schip de nijvere koopvaardij achter volgen, het koopmansschip inhalen, enteren en de opvarenden in don kere ruimen werpen, om op het ver- cverde schip de vlag met de doods kop te hijsen, plegen in West-Euro pa slechts in spannende boeken op te treden, die de lezer op koude win teravonden bij de warme kachel laten sidderen van louter genoegen. De bemanning van de Nederlandse kustvaarder „Combination", die de vorige maand op de Middellandse Zee voer, heeft ook gesidderd, zij het dan niiet van puur genoegen, want zij maakten in werkelijkheid een over val op zee mee en het enige pret tige, dat aan de geschiedenis ver bonden is, is dat zij het allen overleefd hebben en dus met een hele verza meling verhalen thuis zullen komen. Nachtelijke overval. Het schip, dat met een lading Ame rikaanse sigaretten en koffie op weg was van Tanger naar Malta, werd ir. de nacht van 4 op 5 October in de Straat van Gibraltar door een pi- ratenechip achtervolgd, geënterd en overvallen. De opvarenden be staande uit een Nederlandse kapitein en roerganger, een Duitse stuurman, Spaanse kok en 6 Arabieren, werden onder bedreigingen in het ruim opge> sloten en de piraten namen het be heer van het schip over. Revolvers dreigden. Het bleek al spoedig, dat zij geen kennis hadden yan navigatie en toen het schip in een zware storm beland de werd de kapitein uit zijn gevan genis gehaald en gedwongen het stuur over te nemen. Ook de stuur man moest zo nu en dan geëscor teerd door een zeerover met pistool, de navigatie van het schip op zich nemen. Nadat het schip aldus een reeks van dagen gevaren had geen der t gevangenen had ook maar het minste idee, waarheen dt koers uitgezet was wierpen de rovers op een goede dag het anker uit. Leeg geplunderd. Het was toen 14 October en reeds 10 dagen leefde de bemanning in ge vangenschap. Tegen het vallen van de avond waagde de kapitein uit zijn schuilplaats te breken en een kijkje te gaan nemen op het schip. Hij vond het geheel verlaten. De piraten wa ren kennelijk overgestapt op hun eigen schip en hadden de „Combina tion" aan haar lot overgelaten. Niet alleen de piraten, maar ook de gehele lading, alle levensmidde len en zelfs de persoonlijke eigen dommen van de opvarenden waren verdwenen. Dekkleed als zeil. Door het ondeskundig gebruik van de motor, was deze defect geraakt en de opvarenden poogden van dek kleden een zeil te maken om zo doende de bewoonde wereld te be reiken. Zoals later bleek, lag men ten Noorden van het eiland Sardi nië. De kapitein liet koers zetten naar Tanger, maar moest onderweg een noodhaven aandoen. Hier werd nieuwe proviand en brandstof opge daan, terwijl de defecte motor zo goed mogelijk hersteld werd. De vo rige week is het geplunderde schip in Tanger aangekomen. Roemloos. En zoals de spannende piratenboe- ken bij de haard heeft ook deze ge schiedenis zijn moraal. De zeerovers hebben blijkbaar niet erg veel pfo- fijt van de overval gehad. De Fran se zeepolitie meldt ten minste, dat in haar territorie een verlaten En gelse mijnenveger is gevonden, die aan de grond gelopen en gekapseisd wasaan boord bevonden zich grote voorraden Amerikaanse siga retten en koffie. Hoornse melkhandel geeft juiste maat VERNUFTIG SYSTEEM Men beweert wel eens, dat Hoorn bij het wegsterven der Middeleeuwen ingeslapen is en sindsdien niet meer ontwaakt is, maar de Hoornse melk handelaren hebben dezer dagen weer eens zonneklaar het bewijs gele verd, dat tussen de oud-Hollandse huisjes en nauwe straatjes het leven van de twintigste eeuw even brui send leeft als elders. De Hoornse melkhandelaren schij nen een zeer progressief groepje te zijn in het nijvere Hoornse zakenle ven. Werden er vlak na de oorlog overal grote besprekingen en zwaar wichtige vergaderingen belegd, om het probleem der melksanoring on der ogen te zien, Hoorns melkhandel maakte een groots gebaar en het middeleeuwse stadje was in wijken verdeeld. Ook nu heeft Hoorns handel weer een primeur voor Nederland wegge sleept. Teneinde de hygiëne en de rechtvaardigheid te dienen, is er enige tijd geleden een automatische melkkraan uitgevonden, die door een handle over te halen, niet alleen de juiste maat, maar tevens de melk zeer hygiënisch van de bus in de kan doet lopen. Het systeem bestaat uit twee „melkkamers", waar precies in ieder een halve liter ingaat. Wanneer de melkhandelaar de handle overhaalt, kan hij deze eerst weer dichtdraaien, als de gehele „kamer" leeg is. Nu hebben wel meer melkhande laren in Nederland dit systeem al in toepassing, maar Hoorn is de eerste plaats, waar alle melkhandelaron het systeem in gebruik hebben genomen. Gestrande boot vernielt pier Het gisteren gestrande Panamese s.s. Faustus," dat gisteren door alle 25 opvarenden is verlaten, is een speelbal van de zware Noorderslor- men geworden en beukt thans met het voorschip op het noorderhoofd te Hoek van Holland. Gedreven door de sterke wind en het bijzonder hoog water drie me ter boven peil laag water heeft het schip reeds veel bazaltstenen weggedrukt en er is een tamelijk groot gat in de pier ontstaan. De voorsteven van de boot bevindt zich bijna in de Waterweg. Het mistsein op het noorderhoofd is ernstig be schadigd, doordat het schip de lei dingen heeft vernield. Waterstaatdeskundigen staan ge heel machteloos deze vernieling aan te zien en men vreest, indien het schip een gat beukt in het hoofd, voor vrij ernstige gevolgen, onder meer het ohderspoelcn van het noor derhoofd. De nachtboot Hoek van Holland Harwich is ten gevolge van het ruwe weer in plaats van hedennacht om 12 uur eerst om 5 uur vanmorgen ver trokken. De nachtboot, die om 5 uur vanmorgen binnen hacl moeten zijn, is pas orh 9 uur in Hoek van Hol land gearriveerd. Philipsfabriek in Israël gesloten De „Philips" lampenfabriek die kort geleden in Israël te Natanya ge vestigd werd, is in opdracht van de Nederlandse eigenaars gesloten, al dus werd vandaag meegedeeld. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de gehele fabriek naar Neder land zal worden overgebracht. „Philips" heeft moeilijkheden ge had met de Israëlische regering over toewijzingen van buitenlandse valu ta en dreigde reeds enige weken ge leden, dat zij de fabriek moest slui ten. Windmolen als wasmachine Op een kleine vlakte, enige mijlen achter het front in Korea heeft een lid van de eerste Marine divisie van een oud ijzeren vat en wat hout een „wasmachine" geconstrueerd. Als er nu maar een windje wil komen, dat de „wieken" aan de gang brengt, komt de was wel schoon!

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7