Kleine agenda gaat vooraf aan behandeling begroting Koningin Juliana biedt beeld aan voor het Leidse stadhuis Kapt* v* cl* Poel sprak voor het Leidse Mobilisatiekruis 4%dividend en 12^0/0herkap* bij de Leidse Wolspinnerij VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Voorstellen aan de Leidse Raad De Gemeenteraad van Leiden komt op Donderdag 13 Nov. om twee uur in openbare vergadering bijeen. De vergadering zal, zo nodig, worden voortgezet: op Donderdag, 13 No vember te 8 uur, op Vrijdag, 14 No vember te 2 en te 8 uur, op Maan dag 17 November te 2 en te 8 uur, alsmede zo nodig op volgende nader te bepalen tijdstippen. De agenda vermeldt o.a.: Voorstel inzake de aanbieding aan deze gemeente van een beeldje voor de verfraaiing van het Stadhuis door Hare Majesteit Koningin Juliana. Voorstel om te bepalen, dat een herziening van het partiële uitbrei dingsplan „LeidenZuidwest" wordt voorbereid. Voorstel inzake het aankopen van de Grote Sloot in de gemeente War mond. Voorstel inzake het verhuren van het perceel Vismarkt no. 5 aan de heer B. E. Feld voor 62.70, gedu rende één jaar. Begroting van de inkomsten en uitgaven van de gemeente en van de takken van dienst voor het jaar 1953. AANKOOP VAN DE GROTE SLOOT ONDER WARMOND. Aan de gemeente is te koop aange boden de zgn. Grote Sloot, gelegen onder de gemeente Warmond, ka dastraal bekend gemeente Warmond, Sectie C, no. 395, groot 4.91.04 ha., voor de prijs van ƒ0.23 per m2. Eduard Flipse bij het Residentie-orkest Eduard Flipse is een door de Lei- denaars zeer gewaardeerde dirigent, gezien de volle zaal, wanneer hij de concerten van het Rotterdams Phil- harmonisch orkest voor de stichting K. en O. dirigeert Ditmaal leidde hij het Residentie-orkest, dat met hem zeer toegewijd en enthousiast musi ceerde. Flipse is een temperament vol musicus, die de partituren kent en beheerst, en zijn bedoelingen duide lijk en energiek kenbaar maakt. Hoe wel 't orkest aanvankelijk wat voor zichtig begon, was 't al gauw inge speeld en van de waardevolle Ouv. Anacreon van Cherubini wist de diri gent veel te maken. De Zwitserse pianist Franz Josef Hirt speelde het „Concert in d kl. t." van Merdels- sohn-Bartholdy, een intiem concert van lichte toets, uiterst verfijnd van vormgeving, gepolijst en van vol maakte stemvoering. De melodiek is vloeiend, maar wat sentimenteel. Er is niet veel spanning (Mendelssohn was geen hemelbestormer) in het werk, dat slechts matig boeit hoe wel er fragmenten zijn, die heel mooi liggen en pianistisch dankbaar zijn geschreven. Franz Josef Hirt speel de het met kennis van zaken; helder van klank en met fijn gevoel voor de welluidende gracieuse fragmenten Volgens het beginsel van de roman tische vorm gaan de drie delen zon der onderbreking in elkaar over. De dirigent diende de solist met 't or kest voortreffelijk van antwoord en speelde in de fijne Mendelssohn-stijl. De concertbezoekers wisten het mooie in de interpretatie te waar deren en huldigden de pianist en de dirigent en 't orkest. Het tweede deel van 't programma heeft ons beter bevallen. Het Symphonisch Gedicht „Fontane di oma" van Res- pighi kreeg een uitstekende vertol king. Dirigent Flipse en het orkest waren in hun element. Met enorme spanning en grote fantasie werd het Symphonisoh gedicht geïnterpreteerd; bezield en volledig overgegeven. Tot besluit de 2e Suite uit Roussel's Bal let „Bacchus et Ariane", een werk (misschien wat lang) dat boeit, zijn inwerking doet gelden, een spel van stemmingen, kleurschakering en rhythme, waardoor de verbeelding van de toehoorder wordt geprikkeld. Eduard Flipse heeft op waardige wijze zjjn Parijse leermeester geëerd, 't Is een kolfje naar zijn hand de werken van de Franse school te diri geren en hij was hier dan ook heel bijzonder in vorm. Hij gaf een ver fijning hier, een verrassing daar, Overrompelend werd de balletsuite met de gecompliceerde rhythmiek op gevoerd, zodat dirigent en orkest een grandiose herschepping gaven. De virtuositeit, die ten toon werd ge spreid, heeft de toehoorders zeer ge ïmponeerd en men uitte ruimschoots zijn opgetogenheid. Uitbundig applaus van een volle zaal. J. KORTMANN. VERENIGING TOT IJSBESTRIJ- DING VERGADERDE. De Vereniging tot IJsbesttijding, die dit voor handel, nijverheid en voedselvoorziening zo nuttige werk doet als er ijs is natuurlijk hield gisteren haar jaarvergadering in „Het Gulden Vlies". Deze vereni- §ingi gevestigd te Leiden, i bestrijkt het gebied der ICamer van Koophan del. Zij timmert niet aan de weg, uiteraard. Niettemin is haar weïk niet zonder gerucht, doch de voorde len hiervan plukken haar leden, han delshuizen en industrie-onderneming, ook zij, die geen lid zijn Ter verga dering werd nogmaals gewezen op dit profiteren van anderer werk Er woiden middelen beraamd om het toevloeien van leden te bevorderen. Voorts werden huishoudelijke zaken geregeld, waarbij bleek dat de geld middelen der vereniging, hoewel niet overvloedig de contributie is mi nimaal 5per jaar bevredigend waren. Bedoeld water grenst voor een groot gedeelte aan de reeds eerder, ten behoeve van het „Leidse Meren- plan" aangekochte percelen grond en water in de gemeente Warmond. Het bezit van de Grote Sloot is voor de gemeente noodzakelijk met het oog op de, in verband met het zandwinningsplan uit te voeren wer ken. De bedongen prys ad 0.23 per m2. achten B. en W. aannemelijk. GEEN LEIDSE RAAD. Voorafgaande aan de behandeling van de gemeente-begroting 1953 op 13, 14 17 er* 18 Nov. a.s, was er een gewone gemeenteraadsvergadering aangekondigd op Woensdag 12 No vember. Hedenmorgen bereikte ons echter het bericht, dat deze verga dering niet doorgaat. GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden breigt ter openbare kermis, dat met ingang van 10 November 1952 ge durende veertien dagen ter gemeen te-secretarie, afdeling Openbare Wer ken (Stadhuis, kamer no. Ill), voor een ieder ter inzage zal liggen: a. een plèn tot herziening van het partiële uitibreidingsplan „Lei- den-Noord, met betrekking tot de gronden, gelegen ten Westen van de spoorlijn naar %het emplacement Herensingel en ten Oosten van het raccordement (de spoorbaan), ten behoeve van de stedelijke fabrieken van gas en electriciteit; b. de bij het herzieningsplan be horende bebouwingsvoorschriften, een en ander vastgesteld door de ge meenteraad bij besluiit van 3 No vember 1952. 390 De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Leiden, 7 November 1952. In 1933 heeft Hare Majesteit Koningin Wilhelmina het voornemen te kennen gegeven aan Leiden een geschenk aan te bicden ter versiering van het Stadhuis, voor de bouw waarvan de plannen des tijds nog niet waren vastgesteld. Uiteraard zou de aard van het ge schenk en de wijze van uitvoering eerst kunnen worden bepaald, nadat de bouw van het nieuwe Stadhuis goeddeels zou zijn voltooid. In verband hiermede was het niet mogelijk het Stadhuis vóór het uitbreken van de oorlog met het geschenk te verrijken. Hare Majes teit Koningin JuMana heeft B. en W. doen weten, dat Zij de aan bieding van Haar Koninklijke Moeder overneemt. Het geschenk zal bestaan uit een beeldje, bestemd voor de binnenplaats van het Stadhuis. Het behoeft geen betoog, dat B. en W. de aanbieding van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, daarna van Hare Majesteit Koningin Juliana, welke aanbieding getuigt van de belangstelling van het Huis van Oranje in het wel en wee van deze stad, met gevoelens i nan grote erkentelijkheid voor de gemeente hebben aanvaard, we ende daarmede geheel te handelen in de geest van de Raad. Het beeldje te vervaardigen door de kustenaar Piet Starre- vel.d en uit te voeren in lichtkleurige Franse kalksteen zal in het midden van de binnenplaats op een eenvoudig voetstuk worden geplaatst. De kosten van dit voetstuk en van het opstellen van het beeldje zullen pl.m. 2500.— bedragen. Andere geest in het leger? De bovenzaal van „De Harmonie" was nauwelijks toereikend Woens dagavond, zoveel belangstelling trok de bijeenkomst van de Ned Bond van Oud-strija-rs „liet Mobilisatie- Pruis". Terecht want de toespraak, ttii kapitein W. van de Foei van de jegervoorlichtingsdienst daar heef! g* houden, was waard in nog wijder kring gehoor te vinden. Bovendien veerden drie interessante films van de regeringsvoorliclitingsdieusi ver toond. Kapitein W. van dc Poel had als onderwerp g^kezen:. „Wit leven vrij" Niets wa; de moe-te waard is, wordt voor nieis verkregen, zo zeide hij in het begin van zijn rede. We moeten er. duur voor betalen. Zo is het ooi< met dc vrijheid. Uitvoerig ging spr in op de antipathie, die bij de ourgerij te bespeu.en valt ten opzichte van de strijdkrachten. Voor de burger steunt het leger op de oorlog. Hij- heeft een afschuw van de oorlog en door een psycho logische verschuiving word» de te genzin overgebracht op het leger. Er zijn echter ook le degelijk po- si. leve waarden voor de jongeman in het leger te vinden. Het Atlantisch Pact zou wel eens een geest »an sa menwerking kunnen kweken, die we in Europa op burgerlijk terrein zo dringend nodig hebben. Het Europees gericht zijn moet het kenmerk wor den van het kader. Als de burger mérkt, dat het leger de vrede wint zonder een oorlog, zal zijn waarde ring voor het leger groeien. Kapitein v. d. Poel ging vervol gens in op de grote wijzigingen, die langzamerhand in de sociale struc tuur van de samenleving tot stand zijn gekomen enhij vroeg zich af, of het leven in het leger niet een beeld zou kunnen worden van die nieuwe sociale structuur. Zo ver zijn wij nog lang niet. Maar wij moeten een nationaal leger heb ben, of fer zal helemaal geen leger zijn. De kern van het betoog kwam neer op de cultuiele achtergrond, die de samenleving heeft en verde digt. Als de uitgaven vooi de defen sie gedaan worden ten koste van de cultuur, dan ondergraaft de de fensie het eigen fundament. Wij willen strijden om mens te zijn en te blijven, als dat besef verdwijnt is iedere defensie-opbouw zinloos. Actieve cultuurpolitiek. Spreker bepleitte een actieve cul tuurpolitiek. Men moet niet zeggen, dat de defensie dit juist onmogelijk maakt. Vroeger, in de jaren '30, was er, naar men zei, ook geen geld voor steun aan de werklozen. Wa4 wordt er nu, terwijl het geld nog veel schaarser is, niet gedaan? Het komt altii' weer hier op neer. dat men zegt iets niet te kunnen steu nen, omdat men het niet wil. Na gewezen te hebben op de om schakeling van de geesten, zoals die vooral bij de vroegere anti-militai- risten tot uiting is gekomen, ging spr. nog in op de niet specifiiek militaire opdrachten voor de soldaten. Er worden pogingen gedaan zuiver vak technische opleidingen bij het leger te geven, zodat de militairen, als zij afzwaaien, niet met twee linkerhan den in de maatschappij terugkomen. In de toekomst zal het wellicht mogelijk zijn naast de militaire trai ning, die moeilijk hard genoeg kan zijn, ook een en Iturele scholing te geven. De film „Wij lever vrij", naar een scenario van Kees Stip, vormde een prachtige aanvulling op deze rede. Na de pauze werden vertoond „Le gioen der Burgerseen beeld van de opleiding van de Home Guard, en „Vleugels waken over Nederland", een nieuwe film over de opleiding bij de luchtmachht. In zijn openingswoord had de voorzitter, de heer S. P. van 't Hof, speciaal welkom geheten de ere voorzitter, kolunei Buurman, en het bestuurslid, de heer Schout, die na langdurige ziekte kon bijwonen. Hij vergadering weei kon bijwonen. Hij legde er de nadruk op. dat ook da mes. die lid zijn geweest van de B S., lid kunnen worden van „Het Mo- biusatieicruis". Namens de Meveo, de vereniging die zich inspant oorlogsgewonden ont spanning te bezorgen, sprak mevr. W GrootBalfoort een propagan distisch woord. Autobezitters, die met hun wagens san de uitstapjes willen meewerken, kunnen zich te harer huize, Rhijngeesterstraatweg 153, Oegstgeest opgeven. DRUKKE RECEPTIE OP RAPENBURG. Zoals wjj gisteren schreven werd in het pand Rapenburg 8 het bijkan toor van de Nationale Levensverzeke ring-Bank N.V. gistermiddag in ge- oruik genomen, nadat het een gron dige restauratie had ondergaan. „De Nationale", die haar kantoren op de begane grond heefi ingericht, heeft de bovenverdiepingen aan andere in stellingen verhuurd. De receptie, die de directie van De Nationale" gistermiddag hield ter gelegenheid van de inge bruikneming van haar nieuwe kan toor voor Leiden en omstreken, werd door vele bezocht. Hun gelukwensen kwamen o.a. aanbieden: burgemees ter jhr. mr. F H van Kinschot, de wethouders J C. van Schaik, S. Menken en A. J. Jongeleen, de ge meente-secretaris mr J. Bool, de commissaris van politie, de heer R. J. Meijer, de rector-magnificus, prof. dr. J J. L. Duyvenaak, 1ste luitenant F. F. H. J. van der Reyden namens de garnizoenscommandant, vertegen woordigers van de rechterlijke macht te Leiden, het Rijksmuseum voor Oudheden, Monunmentencommissie het Rijksbureau voor de Monumen tenzorg „Oud-Leiden" en te Leiden gevestigde bankinstellingen. Voorts mr. W. de Clerq. secretaris van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de heer J Visser, directeur van V. V. V., personen, die aan de restauratie medewerking verleenden, het Collegium van het Lgjds Studen tencorps en de V. V S. L., „De Leyd- sche Joffers talrijke oud-bewoners van het huis (studenten) en tal van zakenrelaties en cliënten. De Leidse "Wolspinnerij stelt voor over 1951 een dividend uit te keren van 4 pet., waarvan 2/3 pet. in con tanten en 1/3 naar keuze in contan ten of aandelen. De volle dvidend'belasting zal hier bij in mindering moeten worden ge bracht op het in contanten betaal baar gestelde dividend. Ondanks dat de bedrijfsresultaten een hogere uit kering toelaten wordt de voorkeur aan de conservatieve dividendvast stelling gegeven om de financiële po sitie te verstevigen, (v.j. werd 9 pet. dividend uitgekeerd, waarvan 16/7 pet. in contanten en 7 1/7 pet. naar keuze in aandelen of contanten. Bovendien zal uit vorige jaren plaatsgevonden belangrijke reserve ringen en afschrijvingen een herka pitalisatie dividend worden gedecla reerd van 12 1/2 pet., waarvan 2 1/2 pet. in contanten en 10 pet. In aan- Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de heren A. B. Bunker Aerdenhout, J. B. M. Hooge- veen Leiden, W. L. Schuitemaker Oegstgeest; voor het candidaatsexa- men Psychologie de heer C. Steffen R'dam; voor het candidaatsexamen Nederlands recht de dames P. E. Zandvoort Groningen, E. de Mol van Otterloo den Haag, M. M. Hattinig Oegstgeest, W. V. van Leusen Velzen, J. Hoogeboom Amsterdam, H. C. A. Thiemen Middelburg, E. A. Quist Rot terdam, H. M. A. Drewes Leiden, L. L. Keuzenkamp en E. van Werkum Heinkenszand, idem de heren H. J. C Kal Haarlem, M. B. van Meerten den Haag, I. C. Kleyndert Leiden, S. H. A. Dubois Wassenaar, J. W. Moer beek Leidsendam, en H. Z. A. v. d. Roemer den Haag. Geslaagd voor het doctoraal exa men Godgeleerdheid mej. G. S. Wes- terouen van Meeteren, Wassenaar. AMTS AANVAARDING. Op Vrijdag 14 November 1952 om 4 uur hoopt dr. H. C. van de Hulst, benoemd tot buitengewoon hoogle raar in< de Faculteit der wis- en na tuurkunde, zijn ambt openlijk te aan vaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit. delen. Het exploitatiesaldo daalde tot 989.000 (3.017.000). Uit de belastingreserve kwam vrij 56.000 en uit de extra afschrijvin gen 349.000 114.000). Afgeschre ven wordt 527.000 (f 221000), extra afgeschreven 740.000 2.147.000). Van deze extra afschrijving wordt echter afgetrokken een herwaarde ring ad 484.000 aandelen Neder landse Wolspinnerij. Na een reserve ring voor diverse doeleinden van 300.000 resteert een winst van 239.000 272.000). Onverdeeld L lijft j 111.000, 17.000,Na genoemde uitkerin gen bedragen bij een kapitaal van 2.743.500,— de reserves f 380.000,— en de bestemmingsreserves 975.000. Door het aanhouden van een zo klein mogelijke voorraad was het be drijfsresultaat ondanks de ongekende prijsval bevredigend. In de eerste maanden van 1952 bleef de omzet nog beperkt; sedert meerder maan den zijn de fabrieken echter volop van orders voorzien. Een belangrijke omzetvermeerdering over 1952 wordt verwacht. De liquiditeitspositie is be vredigend. In 1951 werd nogmaals fl millioen onderhands opgenomen. De geldleningen oj lange termijn be dragen thans ƒ2.301.000 (1.434.000) en op korte termijn ƒ876.000 (ƒ1.907.000). Het kassaldo bedraagt ƒ1.978 000 (ƒ3.423.000). Alle activa en passiva der dochtermaatschap pijen Nederlandse Wolspinnerij en Ververij „Wolka", werden aan de Leidsche Wolspinnerij overgedragen. Alle investeringen van de gezamen lijke maatseha >pijen geschied vóór 1951 staan voor 1 op de balans. Burgerlijke Stand Geboren: Petronella, d. van D. J. Vermeulen en C. M. Westdorp; Irma, d. van C. H. Koome en A. Brieër; Anita Elanor Magdalena, d. van J. W. Beumer en E. C. Echter; Antonius, z van P. J. Kroesemeijer en N. van Westbroek; Nelly, d. van J. J. de Hoog en T. Eijkhout; Jacobus Joan nes Petrus Maria, z. van P. van Rijzen en M. W. dc Wildt; Maxgare- tha Jacqueline, d van P. L. van Pij pen en P. M. Stolk; Pieter, z. van J. van der Plas en M. Hoek; Arie, z. van W. van Duijn en A. Twigt. Geboren: Antonius Xaverius Willi- brordus, z van G. J. Blikman en A. A, Verdickt; Wijn? Cornelia, d. van G. J van der Plas en A Zwitser; Donderdag 6 November. Gisteravond om half negen is de heer A. H. B. W. uit Vlaardingen met zijn auto tegen de steunvork van de spoorwegovergang aan de Morsweg (bij de Rijnzichtbrug) gereden, wel ke aanrijding veroorzaakt werd door onbekendheid met de situatie ter piaatse. De auto werd ernstig be schadigd en de bestuurder, evenals zijn drie mede-inzittenden, liepen lichte verwondingen op. Het vier tal werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Drie van hen konden na verbonden te zijn het ziekenhuis verlaten maar mej. A. W., de 20-jarige dochter van de be stuurder, werd wegens een opgelo pen hersenschudding in het zieken huis opgenomen. De R.K. Onder vijzersvereniging „St. Augustinus", afd. Lelden en om streken, heeft Zaterdagmiddag om drie uur in „In den Vei gulden Turk" een ledenbijeenkomst, waarop dr. W. P. Theunissen uit Den Bosch zal spreken over „Rusland.... het grote raadsel". Zijn lezing wordt met Rus sische gramofoonmuziel omlijst. En gisteravond om zes uur is de 66-jarige voetgangster A T. W. v. d. S. uit de Groenhovenstraat, die plot seling op de WitU Singel de rijweg overstak, door een passerende auto gegrepen en tegen de straat geslin gerd. Zij liep een hersenschudding op en werd naar het Diaconessenhuis gebracht, ter ..oogte waarvan het ongeluk gebeurde. Gistermiddag i tijdens de bijeen komst in Het Gulden Vlies de nieu we Geref. School aar de Asserstraat in gebruik genomen. Reeds 14 jaar geleden werden de eerste besprekin gen over de bouw van deze school begonnen. Het heeft dus wel even geduurd! Maar enfin, nu het dan ein delijk zover is, heerst er oprechte vreugde over de totstandkoming van deze zeven-klassige school, die than6 reeds met £50 leerlingen is volge boekt! Onder de aanwezigen bevon den zich wethouder J. C. vai Schaik en de heer H. A. Vriend, gem. insp. L.O. Onder de vele felicitaties en ge lukstelegrammen was er ook een van het R.K. Schoolbestuur. Ieder jaar wordt er door de Leid se Postduivenvereniging „De Vrien denclub" een concours gehouden ten bate van de Ver. to; Bestrijding der Tuberculose te Leiden. De duiven werden dit jaar gelost in Ciney (Frankrijk). De opbrengst van het concours bedroeg 552 72, welk be drag aan de T.B.C.-bestrijding werd afgedragen. Een prijzenswaardige traditie! Vrijdag publiceerden wij een uit voerig verslag over de bondsavond van de A.N W.B. in Leiden, waaruit bleek, dat honderden belangstellen den wegens plaatsgebrek teleurge steld moesten \vorden. Welnu, de A. N.W.B. meldt ons, dat deze avond in het begin van 1953 herhaald zal wor den voor de overige belangstellen den Op Donderdag 20 November zal het veertig jaar geleden zijn, dat de R.K. Onderofficierenvereniging ,,St. Martinus", afd Leiden, werd opge richt. Dit achtste lustrum wordt ge vierd met een H Mis op Zondag 16 Nov. om 8 uur in de Hartebrugkerk, tot intentie van levende en overle den leden, en me1 een feestavond voor leden en genodigden met hun dames in het R.K Mil. Tehuis aan de Mare. Van 7 tot 8 is er een borreluur en daarna een diner, afgewisseld met muziek, zang en dans. Het diner wordt verzorgd door de Militaire Koksschool, die geen Hutspot zal voorschotelen, maar iets beters, dat zelfs fijnproevers verrassen zal! STADSKOK. Nieuw monogram voor koninklijke schuitenvoerder De heer Harold Charles Green, de schuitevoerder van de Engelse vor sten, krijgt een nieuw monogram op zijn pak. Voor de dood van Enge lands' koning, George VI, bekleedde hij n.I. ook al deze functie, en droeg toen het mongram van de koning op zijr borst. Nu draagt de kleurige tuniek de letters „E. R." (Elizabeth Regina). Bij de opening van het par lement, die volgende week zal plaais vinden, en bij de komende kroning, zal de koninklijke schuitevoerder aanwezig zijn, en dit pak, passend bij zijn ongewone fonctie dragen. MarjolJjne Christine, d. van F. Pijl man en M. Löhr; Alida, d. van J. van der Steen en J. W L. van der Rejj- dent; Petrus Johannes, van Th. A. Chrisctiaanse en L G. Kriek. Gehuwdl H. van Grol en W. W. Blansjaar; J. P. van de Geer en H. A. Rademaker, F Overdjjk en S. van der Linden; R Pet en J. E. Koet; C. A. Clierings en C. C. C. van der Zwet. E. F. F. Boerenveen en J. Lepelaar; L. Guldemond en M. Pre- voo; P. J. H. Zeestraten en J H. Ver meulen. Overleden: A. Baars wed van Gul- edmond 73 jaar; H. L. A. Wessendorp zoon 2 dagen. Ondertrouwd: C. van der Nat en J. A. B.reddels; A. Brouwer en C. Eradus; C. van Berge Henegouwen en L. de Wolf; S. C. van Veelen en D. Nieuwenhuizen; J. Dreef en C. A. Bentveld; P. J. Arzbach en M. Oudes; P. J. J. Hogervorst en W. G. M. van Goozen; W. Peet en G. van Weeren; M. Crama en J. Roberti; W. Delleman en H. van Pij keren; W. F. Haasbeek en S. Schmidt; W. A. Herrmann en M. P. M. Erlee; T. J. Jager en I. M. Ginjaar; F. E. Kloezeman en L. G. Mulder; B. Ranr en C. M. de Ru. Gehuwd: P. C. Kuiper en E. Mij- kotte; C. C. Vlam cn T. M. Klop; C. Ligtvoet en E. P. J. Penseel. Overleden: P. van der Valk zoon 40 j.; G. IJsselt wed. van Vogels 69 j.; H. Questroo huisvr. van Ju 68 j. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). STORMSCHADE OP ZEE. De storm van Donderdag en gister nacht heeft verschillende Nederland se schepen op zee parten gespeeld. Zo heeft het op zijn maidentrip zijn de m.s. „Iiarold" van het Algemeen Vrachtkantoor te Rotterdam, dat onderweg was van Frederikstad naar Helsinki, met motorpech te kampen. De schroef is nl. vastgelopen. Het schip, dat zich op ongeveer tien mijl afstand van Karlshamn bevond, tracht*nu deze haven te bereiken om de as te laten herstellen. Het 477 b.r.t. metende m.s. „Net tie" van J Vermaas' Scheepvaart bedrijf te Rotterdam, onderweg van Gefle naar Plymouth, heeft even eens machineschade en is Brunsbut- tel binnengelopen, waar de schade voorlopig hersteld zal worden. Voor definitieve reparatie komt de „Net tie" echter naar Rotterdam. De „Van Brakel" van dezelfde maatschappij, die gisteren bij het lichtschip Roedkallen aan de Zweed se Oostkust aan de grond was gelo pen, heeft gemeld, dat er van scha de aan het schip zo goed als geen sprake is, omdat het op zachte bo dem is gestoten. Met m.s. „Plalo" groot 388 b.r.t., van de K.N.S.M. onderweg van de Middellandse Zee naar Amsterdam, heeft eveneens met machineschade te kampen. Men is bezig zelf te re pareren, maar het schip zal nu wel niet eerder dan Vrijdagmiddag te Amsterdam kunnen worden ver wacht. De storm heeft verschillende ge zagvoerders tot voorzichtigheid ge maand. Zo schuilen er bij de Wad deneilanden verscheidene Neder landse kustvaartuigen, o.a. de „Har- tel" van P. A. van Es te Rotterdam, de „Henrica B" van de rederij Hen- rica te Rotterdam en de „Mirfak N" van Van Nievelt Goudriaan's Stoomvaartmaatschappij N.V. te Rot terdam. De situatie bij de mending van de Nieuwe Waterweg is nog altijd niet van dien aard, dat men er toe heeft kunnen besluiten de luodsdienst te hervatten. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 Nov. Vee. Aanvoer: 15 stieren, 65 melkkoeien, 360 vette koeien, 154 varekoeien, 56 graskalve ren, 11 vette kalveren, 56 nuchtere kalveren, 250 vette schapen, 150 wei- deschapen, 782 vette lammeren, 4 varkens (zeugen), 2 paarden 10 gei ten, totaal 1915 stuks. Notering: Fok stieren 200450, clachtstieren 850 1000 per stuk, slachtgew. 2.35 2.50 per kg.; meikoeien 8251175 en vette koeien 800—1125 slacht gew. 2.002 85 per kg.; varekoeien 550850, vaarzen 650900, pin ken 275575, graskalveren 200 400, vette kalveren f 180---300 per stuk, lev. gewicht 2.002.35 per kg,; nuchtere kalveren 4558 per stuk, levend gew. 1.251.35 per kg.; vette schapen 100125 weidescha- pen 90115, vette lammeren 70 90 en geiten 1540 per stuk. Handel: stieren, melkkoeien, vaar- koeien, vaarzen, pinken slepend; vette koeien vrij goed; graskalveren, vet kalf nuchtere kalveren willig; scha pen en lammeren kalm; geiten matig. Kaas. Aanvoer 38 partijen Goudse en 7 partijen Leidse kaas Prijzen: Goudse: extra 2.40, le soort 2.31 2.34, 2e soort f 2.282.30 en Leidse le soort f 2.252.31 per kg Handel rnatig LEIDSCHENDAM 6 Nov. Eieren. Aangevoerd 11100 kipeieren. De prij zen waren voor 400 eieren no. 0 23.80ƒ24.30; 1200 eieren no. 1 22302285; 700 eieren no. 2 21.05; 4100 eieren no. 3 19 60 19.85; 2800 eieren no. 4 16.25 16.75; 1400 eieren no. 5 15.65— 16.05; 500 eieren no. 6 f 14.70 15.10. Verder waren ter markt 20 kippen 1.50—2.85; 50 hanen 1.85 4.85; 120 konijnen 0.5011.00; 20 duiven f 0.45f 0.65; 25 eenden 1.852.50. Handel levendig.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3