„Overheid moet investerings-activiteit bevorderen" - aldus Hofstra Drie weken voor dood door schuld Men dient voor ogen te houden dat export-positie zeer kwetsbaar is Blinden worden opgeleid tot volwaardige telefonisten Ongeval tijdens miL manoeuvres Schepen in nood DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT rWEEDE BLAD - PAGINA 2 1 TWEEDE KAMER Nadat de heer Schijthuis (Arb.) in de gistermiddag gehouden verga dering van de Tweede Kamer met 51 van de 59 stemmdn was gekozen tot eerste plaatsvervangend voorzit ter in de vacature-Joekes, zijn de algemene beraadslagingen over de begroting 1953 voortgezet. De heer BLAISSE (K.V.P.) ver klaarde, dat een samenvattend en samenhangend overzicht van het buitenlands beleid node wordt ge mist in de stukken. Dat de regering een beleid van samenwerking beoogt strekt tot voldoening. Spr. infor meerde naar de opvattingen der re gering omtrent de onderlinge orga nen, die bij de integratie van Europa een rol spelen. Uitbreiding van de samenwerking tot landbouw, transport en energie leek hem gewenst, evenals tot een Europese douane-unie. De Europese defensiegemeenschap is voor ons land van grote betekenis, doch te grote spoed kan z.i. noodlottig wor den. Werkgclegenheid en belasting verlaging De heer HOFSTRA (Arb.), zeide, dat de begrotingscyfers aanleiding geven tot enig optimisme, doch dit behoeft niet te leiden tot potverte ren. Hij meende, dat er voor 1953 nauwelijks overschotten zullen zijn. De sinds de bevrijding gevoerde over- schottenpolitiek was z.i. de enig mo gelijke. Bepaalde belastingverlagin gen zullen nodig zijn, maar het uit maken welke dat moeten wezen ver eist meer kennis dan de belangstel- iende leek kan opbrengen. Rekening moet worden gehouden met de we tenschap op dit stuk, dat door de hoge belastingdruk het bedrijfsleven onevenredig in de knel komt is naar sprekers oordeel in strijd met de cij fers. Verdere verschuiving naar de indirecte belastingen wees hij af. Overwogen dient te worden de vraag of verhoging van de werkgelegen- heidsuitgaven niet nuttiger kan wer ken dan belastingverlaging. Naar het oordeel van de heer Hof stra is er op het ogenblik geen spra ke van gebrek aan risicodragend ka pitaal; er is onvoldoende investe ringsbereidheid. Het bedrijfsleven heeft grotere zekerheid voor afzet- en toekomstmogelijkheden nodig. Er moet een koopkrachtpolitiek worden gevoerd, die er op is gericht defla- toire tendenzen te ovei-winnen. De overheid moet zich richten tot het op peil houden en bevorderen van de investeringsactiviteit. In dit ver band dacht $pr. aan versnelde uit voering van openbare werken en ge richte belastingverlaging. Het sohool- geld moet zo spoedig mogelijk wor den afgeschaft en middelerwijl kan dan onderzocht werden wat verder moet worden gedaan. Een tekort bij de werkgelegenheidspolitiek mag z.i. geen overwegend bezwaar zijn. Het staat er niet in De heer ZANDT (S.G.) vond het woord progressief voor de C.H. en de A.R. zeer bedenkelijk. Het is in de hele H. Schrift niet te vinden. Sprekers fractie zal zich verzetten tegen iedere politiek, die onze sou- vereiniteit zou prijsgeven. Voorts betoogde de heer Zandt, dat de wet Gods uitgangspunt en doel van de politiek moet wezen. De heer VAN DE WETERING (C. H.) wijdde een beschouwing aan het financiële beleid, gericht op de werk gelegenheid en aan het monetaire evenwicht. Naar zijn oordeel moet de werkgelegenheidspolitiek voorna melijk gericht zijn op het'-scheppen van het juiste klimaat voor de acti viteit van het bedrijfsleven. Niet juist is het z.i. het batig saldo te ge bruiken op de wijze, zoals wordt voorgesteld in de millioenennota. Verlichting van de druk op het bedrijfsleven is z.i. nodig tot bevor dering der werkgelegenheid. Het handhaven van het ontwerp omzet belasting heeft hem teleurgesteld. De heer GORTZAK (C.P.N.) ver wonderde zich over de versterking der positie van de K.V.P. in het ka binet ondanks het verlies, dat deze partij bij de verkiezingen heeft ge leden. Met voortzetting van de oude koers is de C.P.N. het niet eens. Z.i. is nodig een weg die een einde maakt aan de kolonisatie van ons land.. Hij verklaarde verder o.m., dat de Sov jet-Unie niet aan agressie denkt. Voorts bepleitte hij het terugtrekken der Nederlandse troepen uit Korea. Noodzakelijk achtte hij het vormen van vriendschaps- en handelsbetrek kingen met de Oost-Europese landen Nieuw-Guinea moet z.i. onvoorwaar delijk aan Indonesië worden overge dragen. Rijdende verschrikking tot heil der kinderen Tandheelkundige kliniek op wielen Onder zeer grote belangstelling is Woensdagmiddag te Bergen de „den- talcar", de rijdende tandheelkundige kliniek van de stichting ter bevor dering der tandheelkunde, waarbij twaalf gemeenten zijn aangesloten, officieel door de voorzitter, dr. W. Huygens, burgemeester van Bergen, in gebruik gesteld. Deze auto is van alle moderne in strumenten op tandheelkundig ge bied voorzien en is tevens de eerste in Nederland. De heer L. M. J. Spoo- renberg, inspecteur van de algeme ne dienst der geneeskundige hoofd inspectie, die namens de staatssecre taris dr. P. Muntendam sprak, zeide, dat er nog veel te doen was op so ciaal gebied betreffende de tandver- zorging der jeugd. „We zijn nu op de goede weg. De schoolgaande kin deren van 6 tot 12 jaar zijn regelma tig onder zeer goede controle", aldus spreker. De „dentalcar" is op initiatief van de heer J. Eelema, tandarts te Ber- Kinderen leidden automobiliste af Een dame uit Goes reed enige geschept had. De gevolgen waren maanden geleden in grote snelheid op de Rijksweg te Harmeien. In haar auto bevonden zich haar twee kin deren, die aan het spelen waren en haar aandacht voor een ogenblik af leidden. Zoals de dame gistermorgen voor de rechtbank verklaarde, hoorde zij plotseling een klap en bevond zij zich met de wagen op de linkerzijde van de weg. Toen zij de wagen tot stilstand had gebracht en uitgestapt was, kwam zij tot haar grote ontze ting tot de ontdekking, dat haar auto een bromfietser met duopassagier zeer ernstig: het 6-jarig jongetje, dat achter op de bromfiets gezeten was, werd op slag gedood, terwijl de brom fietser zelf levensgevaarlijk gewond werd. De automobiliste, die 3 weken hechtenis en 2 jaar ontzetting uit de rijbevoegdheid hoorde eisen, was nog diep onder de indruk van het ge beurde. De verdedigster overwoog de mogelijkheid, dat de bromfietser een zwenking gemaakt zou hebben naar links. De uitspraak is vastgesteld op 18 Nov: a.s. De minister-president, de heer I gen, in samenwerking met de aan- DREES, zal de gemaakte opmerkin- gesloten gemeenten tot stand geko- gen heden beantwoorden. |men. Vakgroep Veehouders van L. T. B. Gratieverlening Lages Het voormalig Ned. verzet vergadert in Amsterdam Het hoofdbestuur van de Nationa le Federatieve Raad van het Voor malig Verzet Nederland deelt ons mede, dat in de dezer dagen te Naar- den gehouden bespreking met d< geen bezwaar tegen heeft, dat op de burgemeester van de vestingstad er geen bezwaar tegen heeft, dat de culturele avond, die op 7 November in de burgerzaal te Naarden wordt gehouden, door het hoofdbestuurslid C. Brink gesproken zal worden over de gratieverlening aan Willy Lages. Zoals men weet, was hierover het conflict tussen het voormalig verzet Nederland en de organisatie van de ex-politieke gevangenen ontstaan. De verhoren, die vóór de organi satie van deze avond aan de plaatse lijke voorzitter en de secretaris van het voormalig verzet werden afge nomen over hetgeen besproken zou worden, zijn volgens de burgemees ter zonder zijn medeweten door een adjudant van de politie geschied. De heer Brink zal dus vrijelijk zijn me ning over het gratiebeleid inzake Willy Lages mogen zeggen, aldus de mededeling. Ned. bollen naar Amerikaanse kerk De vcrengiing van Nederlandse tulpenkwekers heeft tweeduizend tulpenbollen ten geschenke gegeven aan de 150 jaar oude New Yorkse kerk „St. Mark's Church-in-the-Bo- werie", waar het stoffelijk over schot van de laatste Hollandse gou verneur van New York, Peter Stuy- vesant, begraven ligt. De bollen zullen Zaterdag worden geplant op het kerkhof, waar de gra ven van Stuyvesant en zijn nakome lingen gelegen zijn. SCHIETOEFENINGEN OP HET STRAND Op 7 November a.s. zullen van 10 tot 14 uur schietoefeningen worden gehouden op het strand te Scheve- ningen, in de richting Katwijk. Het schietterrein wordt door rode vlag gen en borden afgezet van 10 tot 2 uur. Wensen t. a. v. het Zuivelfonds Hedenmorgen is de algemene ver gadering van de vakgroep veehou ders van de L.T.B. te Haarlem be gonnen met een toespraak door de voorz. de heer M. P. v. d. Weijden. De ons bekende minister Mans- holt is aangebleven, zeide spr., en ik geloof, al blijven er altijd punten van verschil, dat dit ons tot voldoe ning kan stemmen, ook al gaan er wel eens stemmen op, die zeggen minister Mansholt voelt meer voor de akkerbouw dan voor de veehou derij. Minister Mansholt is op het ter rein van de land- en tuinbouw in elk geval deskundig, hij is tot overleg met de boeren-organisaties en de Stichting voor Landbouw bereid, waar dit gevraagd wordt, en nood zakelijk is. Hij is ervaren in het overleg bin nen het kabinet en ook dii is van belang, want of het nu een kabinet is op brede basis, danwel op smalle basis, het zal ook wel eens de vraag zijn „wie de baas is". Wie reeds zeven jaar deel uit maakt van het Kabinet kent het klappen van de zweep. Dit wil natuurlijk ook weer niet zeggen, dat we alles prijzen moeten, wat de minister doet en heeft gedaan. Nog verschil van mening. De boer in het heden is de produ cent par excellence. Niet langer im mers is de boer een dom of onont wikkeld man, levende in nauwelijks menswaardige verhoudingen. Dat wil nog niet zeggen, dat ieder het over de gerechtvaardigde belo ning van de agrariër en diens be staanszekerheid eens is. Want in Burgerrecht van 11 Octo ber kan men het volgende lezen, wat hier nu niet direct opwijst. O.a. de volgende opmerkingen doen nu niet direct prettig aan voor de agrariër: „Het doel van de landbouw is niet langer zijn positie op de markt, maar de garantie van een beveiligd be staan". 1 En dit blad gaat dan door: „Wat heeft de landbouw gedaan, om die wereld zelfs geen honger zou behoe ven te lijden bij de eventuele oorlog, omdat dan de land- en tuinbouw in staat zou zijn 3/4 van de thans ge bruikte caloriën te leveren, aange nomen, dat we veronderstellen, dat een eventuele nieuwe bezetter geen rooftocht zou inzetten. Deze prestatie is enig in de wereld. Zien we naar de uitvoercijfers, dan stijgt de bewondering nog. Totaal 1938: 1073 mill.; 1949: 3850 mill.; 1950: 5372 mill.; 1951: 58%; agrarische uitvoer 1938: 785 mill.; 1949: 1811 millioen; 1950: 2518 mill.; 1951: 58%. Terwijl in de jaren 1946 —1949 onze handelsbalans een groot tekort te zien gaf, slaagde de agra rische sector erin, niet alleen even wicht tussen in- en uitvoer te berei ken, maar zelfs een niet onbelang rijk uitvoeroverschot te boeken, waaraan in het bijzonder de zuivel- productie een belangrijk aandeel had, zodat we naast de Marshall-hulp na de oorlog letterlijk op ons vet zijn blijven drijven. Condens, boter en kaas, ham, worst, spek en vlees waren zeer be langrijke exportproducten. Naast verse groenten, fruit, aardappelen en zetmeelproducten. Zo is dan de agrarische productie een van de grootste steunpilaren van ons natio nale welvaart. Nuchter dénken. Er moet gewaarschuwd worden te gen de opvatting, dat ongeremde productieverhoging niet gelijk zou staan, althans geen gevaren oproept, van roofbouw. De Nederlandse agra riër is over dit stadium heen, maar nu wordt hun van tal van kanten voorgehouden, dat er nog iets anders is, dan kalk, fosfor, kali en stikstof. Men wijst hun nu op de onmisbare sporenelementen en geheime bacte riewerking in de grond. Het nuchte re boerenverstand zal ook op dit terrein moeten blijven werken om excessen in de grond en veevoeding te voorkomen, evenals hij moet wa ken tegen overinvestering in zijn be drijf. Niemand verwacht, dat er j spoedig een depressie zal volgen, bescherming te mogen inroepen". Maar er is nu eenmaal te weinig kof- ,Wat stelt hij als winst tegenover het nationale verlies, dat hij niet langer het levenwekkende voorbeeld zal zijn van het moedig bestaan van vrije ondernemer, die zich in vakbe kwaamheid en bedrijfsinrichting durft meten met elke concurrent ter wereld?" „Hier is een proces van aderverkalking aan de gang, dat zijn gelijke nauwelijks heeft". „Hier is een verstarring ingetre den, die het vertrouwen in eigen kunnen opgeeft, voor de kramp van het isolement". Bepaald vriendelijk klinkt het niet, maar wij danken er voor als boeren stand om de vrije concurrentie met elke concurrent ter wereld aan te durven, nu de vrije concurrentie t.a.v, loon- en prijsbepaling in ons vaderland, mede door sociale voor zieningen, voor andere maatschap pelijke groeperingen, is ujtgescha- fiedik om dit met zekerheid te kun nen voorspellen en daarom, mocht onverhoopt toch een crisis weer haar intrede doen, dan hangt niet alleen de rendabiliteit, maar zelfs 't voort bestaan als boer en gezin er vaak vanaf, of men zich in al te groot op timisme op de toekomst niet veel te diep in de schulden heeft gestoken, om een crisis te kunnen doorstaan. In de troonrede van dit jaar staat vermeld, dat het landbouwbeleid richt blijft op een zo hoog mogelijke bijdrage van de landbouw in de na tionale productie met in achtneming van de bestaanszekerheid van de werkers in deze bedrijfstak Er is geen reden om aan de goede bedoe lingen van deze stelling te twijfe len, doch wij weten, dat wij met on ze export-positie kwetsbaar zijn en dat, in geval van export-stagnering of afsnoering daarvan bovengemelde keld. Bij vrije concurrentie van onze i doelstellingen moeilijk te verwezen- concurrent wereld, moet vrije concurrentie voorstaan bij loon- en prijsbepaling op elk gebied in ons vaderland. Wij wensen dat niet, maar dan ook geen vrije concurrentie voor de landbouw alleen. De moderne wetenschap en betere prijzen hebben de landbouw en tuinbouw in vele opzichten be vrijd van algehele gekqtenheid aan de natuurlijke seizoenen. We ken nen immers allen de kapitaal-inten sieve bedrijven, de kassen en waren huizen, waarin de vruchten rijpen lang voor het natuurlijke seizoen dat mogelijk zou maken. Maar in de landbouw en in de veehouderij heeft men nog altijd te maken met de ijze ren wet van zomer en winter, met de ijzeren wet van natuur en het weer. Wel echter heeft de landbouw wetenschap ook hier een opvoering van de productie mogelijk gemaakt, welke elkeen met verbazing moet vervullen. Het toenemend aantal burgers van ons vaderland wordt heden ten dage gevoed door onze land- en tuinbouw en deskundigen hebben berekend, dat dit dlchtsbevolkte land van de tember te koud, de afzetmogelijkhe den waren gunstig,het mond- en klauwzeer is binnen de perken ge bleven. Een veeziekte heeft in bepaalde delen van ons land onder het vee veel slachtoffers gemaakt, n.l. de varkenspest, zodat de minister ten slotte de varkensmarkten in besmet te omgeving gesloten heeft. Hieruit blijkt weer, dat de boer steeds af hangt van allerlei dingen buiten zijn wil. De mond- en klauwzeer-entin- gen zullen door de boeren algemeen moeten worden toegepast om het grootste resultaat hiermede te berei ken. Jammer dat dit nog niet door iedereen wordt ingezien, zodat men alweer de Overheid te hulp wil roe pen, om te bereiken, dat ieder deze inspuitingen op een bepaald tijdstip zal verrichten. Er is een commissie benoemd om na te gaan op welke wijze dit kan geschieden. De verplichte t.b.c.-bestrijding is op mars en volgens de tot nu toe be kende gegevens schijnen de resulta ten de hoop te wettigen, dat wij ook in. onze gewesten deze gevreesde veeziekte zulen lkunnen uitbannen. Bestemming van de melk. De zaak welke de veehouders in het Westen zeer ter harte gaat is de ongerijmdheid, dat er in West Ne derland geen vrije bestemmingsmo gelijkheid van de melk bestaat, waardoor in dit gebied gevestigde boereninstellingen in een wurgpo- sitie komen te verkeren. De oplos sing welke men zich denkt is deze, dat de straatprijs van de melk een vrije zal zijn, welke vrije prijs in etappes zou moeten worden inge voerd. De minister heeft dit op 12 Juli in Leeuwarden al beloofd, maar is hier weer op teruggekomen. De natuurlijke voorsprong van de be drijven liggende in de omgeving der grote steden zou dan tot gevolg heb ben, dat de consumptiemelk daar vooral geproduceerd en gehaald werd, \Vaardoor deze economisch en vervoerstechnisch het beste aan haar doel beantwoord. Als tussenvoorstel wordt dan gedacht aan het behoud van het Zuivelfonds om al te hoog oplopen van de consumptiemelkprijs te voorkomen. De steden moeten van consumptiemelk worden voorzien en zou men andere zuivelproducenten in te veel bevoorrechte positie bren gen, dan zal ieder daartoe willen be horen en dus bij afnemende produc tie ook aan hen weer dwingende be palingen moeten worden opgelegd, zoals wij die vroeger kenden, b.v. September of October-stoppen met kaasmaken. Bij de hier gedachte regeling zou echter het bezwaar vervallen, dat Zuivelproducerend Nederland eerst 70 a 75 millioen moet bijeen bren gen om de consumenten van con sumptiemelk aan een te goedkoop product te helpen. Wij heoben als boeren en als Staatburgers er ook belang bij, dat niet ongelimiteerde prijsverhoging en loonsverhoging el kaar met de regelmaat van de klok opvolgen. De huidige opzet van de Zuivel- fondsbesteding is zeer ten nadele van de boerenstand en brengt met name de boerencoöperaties in het Westen in onhoudbare omstandighe den. De aanvullingsmelkregeling is een economisch monstrum, hoe pret tig en voordelig deze ook voor par ticuliere fabrikanten geweest moge lijken zijn. Het afgelopen jaar is voor de land- en tuinbouw en met name ook voor de veehouderij een betrekkelijk gunstig jaar geweest. Het weer was gunstig alhoewel Sep- zijn. Tegen fondsvorming als zoda- Het Bussumse instituut voor blin den heeft gisteren een toestel in ge bruik genomen, waardoor het moge lijk zal zijn blinden tot volwaardige telefonisten op te leiden. Reeds op meerdere plaatsen in Ne derland doen blinden dienst als cen tralist en dit toestel zal vele niet- zienden een grondige opleiding ge ven, zodat zij direct als volwaardige kracht te werk gesteld kunnen wor den. De aanschaffing en installatie van het toestel heeft vele moeilijkheden, vooral van financiële en technische dank zij de medewerking van de P.T.T. en N.S.F. was het gisteren mogelijk om de eerste telefonist, Kees van der Kruyf, achter het toe stel te installeren. Het toestel is ver nuftig gemaakt en naast het bran den van lampjes, waardoor een zien de telefonist gewaarschuwd wordt, geeft het toestel zoemtonen van ver schillende toonhoogten. Een lijst van telefoonnummers in Braille schrift en een schrijfmachine met Brailleletters zijn naast het toestel opgesteld, waardoor de telefonist de aangevraagde nummers kan opzoe- aard, met zich meegebracht maar ken en notities kan maken. nig hebben de veehouders geen be zwaar. In beginsel kan men toch voor of tegen zijn. Premieheffing voor latere uitbetaling wordt alge meen toegepast, maar dan moet het ook voor het doel waarvoor zij ge heven wordt, worden gebruikt In dien men in de landbouw 5 of 6 jaar geleden aan Fondsvorming ware be gonnen en deze gelden zouden bij de Centrale Boerenleenbanken geplaatst zijn in beheer, dan zouden er nu vele honderden millioenen aanwezig zijn, om een slechtere tijd op te vangen. Maar het opgebrachte boerengeld is jaar in jaar uit opgegeten door de consumenten, eerst via het Egalisa tiefonds en later via eèn deel van het Zuivelfonds. Dus niet als reserve voor slechte re uitkomsten in het bedrijf bewaard gebleven. Als nu de uitvoerprijzen het volgend jaar eens slechter zou den zijn, dan is het fonds leeg en hoe zal het dan gaan met de garan tie voor de melk, als het tekort rechtstreeks uit de Staatskas zou moeten komen. Wij twijfelen er aan, of dit wel zo vlot zou verlopen. Het Zuivelfonds moet een réeele doel stelling hebben voor de boeren. Een ander punt is: Het opvoeren van de productie van veevoer op eigen bedrijf. Dit blijft het devies om deviezen të bekomen van de Over heid. Hierbij dient men enkele pun ten in zijn overweging te betrekken. Deviezen. Vooreerst, dat de land- en tuinbouw meer dan welke bedrijf sak is Neder land in de na-oorlogse jaren heeft bijgedragen tot het sluitend maken van de handelsbalans. En voorts, dat het historisch gegroeide agrarische veredelingsbedrijf dezelfde rechten op invoer kan doen gelden dw.z. op een import waarbij het rendabele overschot zo groot mogelijk is VerT der dient ook bedacht te worden, dat het omhoog lopen der prijzen van het vrije veevoer, nu de prijzen niet gelimiteerd zijn, alleen te voorko men is door middel van een ruime import. Men kan allerhande mooie theoriën opzetten over het mesten van varkens met eigen verbouwde aardappelen en over het feit, dat men met drogen van gras zonder veevoer toe kan. De practijk is, dat de grote varkensmesters door de te leurstelling met aardappels opge daan en door de ongewisheid van prijs en aanvoer en door personeels- moeilijkheden hiervan maar spaar zaam gebruik hebben kunnen ma ken, om het niet sterker uit te druk ken. Het L.E.I.-rapport leert ook, dat varkens mesten met graan goedko per is. Dat het drogen van gras on getwijfeld mogelijkheden biedt, staat vast. De veehouders redeneren ech ter aldus: De kosten hiervan zijn zo hoog, dat als ik van 1000. waarde aan gras uit mijn eigen be drijf droog moet ik f 500.betalen, ik houd dus de helft maar over van wat ik had. Kan ik dit product hooien of in een kuil doen, dan heb Ik nog 500.om naast dit voer krachtvoer aan te kopen. Ik zou niet durven zeggen, dat hier geen speld tussen te krijgen is, doch vele boeren redeneren aldus, wan neer zij de mogelijkheid hooien of kuilen aanwezig achten. De export-bevordering van agra rische producten is een zeer alge meen punt, wat beter op de Alge mene Bondsj aarvergadering ter sprake kan komen, maar als alge meen regel zal er na gestreefd moe ten worden dat aan vertegenwoor digers uit het bedrijfsleven bij het afsluiten van handelsverdragen ook een vinger in de pap wordt gegeven voor het toekomende deel te zien in geruimd voor de land- en tuinbouw. De weg der zuchten: t.a.v. belas ting en loonadministratie is eveneens een punt voor de Algemene Bonds- j aarvergadering, maar dit „Duivels naaigaren" zal ontward moeten wor den. Uitteraard, zo besloot spr., zou den nog wel meer punten aan een beschouwing kunnen worden onder worpen, maar ik meen het hierbij te moeten laten, om te voorkomen, dat sommigen een voorschot op hun nachtrust gaan nemen en ook, omdat voor a' de afgevaardigden hier zijn gekomen om te zeggen wat zij me nen, wat gebeuren moet en dus niet alleen het bestuur. Betuwse tuinder kweekt pinda's Even goed als tropische nootjes In het Betuwse dorp Angeren is de tuinder P. Kersten er in geslaagd pinda's te kweken die niet onder doen voor het tropische product. In Maart van dit jaar werd een aantal ongebrande noten in een verwarm de kas van de familie Kersten te Huissen gepoot. De noten ontkiemden en twee maanden later werd een der pindaplantjes overgebracht naar een niet verwarmde kas in Angeren. Na een voortreffelijke groei der plant bleek dezer dagen, dat het teel-experiment uitstekend geslaagd was. Er werden n.-l. 35 pinda's van deze plant gerooid. De beide families Kersten zijn na dit verrassende re sultaat van plan om de proefnemin gen het volgend voorjaar op groter schaal voort te zetten. Mijnhardtjes: sterke pijn-, kou- en griepbestrijders Koker 80 c Eén dode en één zwaargewonde Tijdens Dinsdag op de Veluwe ge houden manoeuvres is de 21-jarige dienstplichtige soldaat P. H. Blom uit Oudorp (N.H.) bij een verkeers ongeval met een jeep dodelijk ver ongelukt. Een mede-inzittende werd zwaar gewond. Voor zijn leven wordt gevreesd. In de afgelopen nacht zijn twee buitenlandse schepen voor de Neder landse kust gestrand. Volgens tot nu toe ontvangen berichten, verkeerd geen der beide schepen in direct ge vaar. Het eerste schip, de Panamees „Faustus" is aan de noordzijde van de pier van Hoek van Holland aan de grond gelopen. Het schip ligt pre cies even buiten de branding. Red dingsboot „Jan Leis" en de sleepboot „Blankenburg" voeren ter assistentie uit. De „Blankenburg" moest een po ging 'om het schip vlot te krijgen sta ken, daar het water te hoog was. De „Jan Leis" blijft in de buurt van het gestrande schip. De bemanning is aan boord gebleven. Het tweede schip is de Turkse kustvaarder „Bakir", die eveneens niet in direct gevaar verkeert. De sleepboot „Insulinde" is ter assisten tie uitgevaren. Pluimvee-tentoonstelling Jaarbeursgebouw Utrecht Vrijdagochtend 14 November zal de commissaris der koningin in de provincie Utrecht de heer M. A. Reinalda de 44e internationale pluim vee- en pelsdierententoonstlling ope nen, die tot en met 16 November ge houden wordt in het Utrechts Jaar beursgebouw aan het Vredenburg. In de twee voorgaande jaren kon dit jaarlijks gebeuren in verband met de pseudo-vogelpest niet worden ge organiseerd. De fokkers van Neder land krijgen hier gelegenheid hun nieuwste fokresultaten te tonen waardoor de expositie voor de ken ner veel kansen op verrassingen in zich bergt. De tentoonstelling om vat hoenders, watervogels, sierdui- ven en konijnen. Er komen 1600 ge selecteerde hoenders, met vier in zendingen uit Duitsland. Jongetje verbrand Bij een brand die gistermorgen uitbrak in een landbouwschuur te Breda is het vijfjarig jongetje Hansje Evers omgekomen. Het kind, dat zelf ook in Breda woonde, logeerde sinds enige tijd bij zijn grootouders, het echtpaar van Gorp, omdat de moeder in het ziekenhuis was opge nomen. Een tante ontdekte de brand. Zij hoorde het kind nog om hulp roepen. Zij noch de buren konden vanwege de verstikkende rook en de vuurgloed de kleine naderen. De niet verzekerde schuur brandde ge heel uit, terwijl bovendien nog een koe in de vlammen omkwam. Omkijken verboden Als een zwaard van Damocles heeft de bioscoopbezoeker K. te Venlo een broodmes boven het hoofd van een soldaat gehouden, welke laatste tijdens de voorstelling ongenoegen met hem had gekregen. De politie werd gewaarschuwd, die zowel K. als de soldaat uit de bioscoop haal de en naar het politiebureau over bracht. Het ongenoegen was ontstaan toen twee naast de soldaat gezeten dames op zeker ogenblik begonnen te la chen. Voor K. was dit aanleiding om om te kijken, waarmee hij de toorn van de soldaat opwekte; deze laat ste dreigde hem althans in het ge zicht te zullen slaan. K. heeft daarop de bioscoop ver laten om even later met het brood mes terug te keren. Beide personen zijn op vrije voe ten gesteld, nadat tegen hen pro cesverbaal was opgemaakt. KINDJE VERDRONKEN Gistermiddag is een jongetje van 14 maanden oud, in dc ouderlijke woning aan de Molukkenstraat te Amsterdam in een onbewaakt ogen blik in een met water gevulde teil gevallen e'" verdronken.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6