RIJNSTREEK DUINSTREEK Gouden jubileumviering besloten met feestavond in Leiden Ontvolking van Nieuw Guinea zal thans onderzocht worden Er zwemmen weer zwanen in Leidens Rijnsburgersingel Hofje-bewon er s getracteerd Met VAN GASTEL als Slager S. W. v. GASTEL, Haarl.straat 218 HET HAAGS MATROZENKOOR DEZE WEEK DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 r/E i.c,IDSE v-OüRANT cERSTE BLAD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Oogstdankdag L.T.B* De pl. afd. van de LTR vierde Woensdag haar jaarlijkse Oogstdank dag. De dag werd begonnen met een H- Mis, opgedragen door de g.a., de ken L. H. Nieuwenhuizen, die ook de offergaven, een uitgebreide sortering zuivelproducten, had gezegend. Na de de betekenis van de Oogst dankdag te hebben besproken, herin nerde deken aan het rapport van rec tor v. d. Hoogte, volgens wiens ge tuigenis de boerenzoons, die naar Australië emigreerden, op het gebied van het godsdienstige de proef goed hadden doorstaan tegen de verlei ding in de vreemde. Hierna volgde een gezamenlijk ontbijt in de St. Josephzaal, waaraan ongeveer 90 personen aanzaten. Er heerste een volmaakt prettige stem ming aan tafel, toen de voorz., de heer J. van Niekerk, een kort wel komstwoord tot de aanwezigen, in zonderheid de dames, richtte en met genoegen memoreerde, dat ook vele oud-leden tegenwoordig waren. Deze Ocgstdankdag werd o.m. meegevierd door leden uit Hazerswoude Rijnd., Bodegraven en Boskoop. Na het officiële gedeelte werden door Foto „L/ux" enkele films ver toond, waaronder teken- en komische films en als hoofdschotel de film „Het eiland van vertrouwen", welke de vernietiging en de opbouw van het eiland Walcheren laat zien. Bescherming bevolking In het kader van de Bescherming Bevolking werd Woensdagavond in het gebouw commandopost B.B., het voormalige gebouw voor geneeskundige doelein den te Aliphen aan den Rijn, een bij eenkomst gehouden van diverse in stanties, die ten nauwste betrokken zijn bij de voedselvoorziening en so ciale verzorgingen. Hiertoe waren o.a. uitgenodigd de diverse plaatselijke bureauhouders van de voedselcomm'issaris te 's-Gra- venhage, als-medje hoofden van dienst der afdelingen sociale zaken van de gemeentesecretariën, welke ressorten onder het district Z.H.-3 van de B.B. De heer v. d. Hoek, provinciale voedselcommissaris in Zuid Holland, hield een verhandeling over het vraagstuk van de voedselvoorziening in oorlogstijd. Daar dit punt ten nauwste de sb- ciale voorzieningen treft, werd ook aan deze zijde van het vraagstuk ruime aandacht besteed. De heer A. Ros, distr. comm. van de B.B. Z.H.-3, leidde de besprekin gen in, waarin hij de aanwezigen enigermate vertrouwd trachtte te maken met de veelomvattende taak van de gehele B.B.. Stand competitie motor- en auto club Rijnland. De stand van de competitie van de motor- en auto club „Rijnland" is momenteel als volgt: Motoren: Kok 97 p., Huik 87 p., Groothuijse 86 p$ de Bruijn en Amersfoort beide 68 p., Haverkamp 63 p., Voorn 61 p., Bakker 54 p., A. C. Post, Rijneveld en Koetsier alle 53 p., Baerveld 47 p., Winkel 43 p., Eikelenboom en de Jeu beide 42 p., Schouten 39 p. II. Quartel 36 p., Bos man 30 p., A. v. d. Linden 26 p., Kempen 25 p., J. v. d. Linden en Tromp beide 23 p., Wolswijk 16 p., en de Grauw beide 32 p., Verboom 31 p., Bodegraven 2? p., Huik J. 32 p., A Quartel 22 p., Spelt en Berghoeff, 14 p., van Kosten 12 p., van der Veen Keerstadt 11 p., J. de Bruis 10 p., A. den Ouden 7 p., Bruinjé 6 p., de Graaf 4 p. De laatste wedstrijd voor deze competitie wordt gehouden op Maan dag 10 November a.s., start tus sen 7 en 8 uur bij Hotel Lamoree aan de Stpekterweg te Alphen. LANGERAAR R.K. Middenstandsver. „St. Joseph'' In het kader van het winterpro- gramma behandelde de heer J. L. v Hedel, belastingadviseur, het onder werp „Belastingproblemen" Het was geruime tijd over het vastgestelde aanvangsuur, toen de voorz. der Mid denstandsver., de heer A. Hooger- vorst, ter opening van de vergadering een kort welkomstwoord sprak. Di rect hierna verkreeg de heer Van Hedel het woord. Spr. begon met het bekende feit te constateren, dat nie mand graag belasting betaalt. Dit i: niet nieuw. Belastingontduiking en belasting ontgaan zijn begrippen, die in wezen niet hetzelfde zijn Het eer ste mag niet, het tweede wel. Spr. behandelde achtereenvolgens ver schillende punten betreffende In komstenbelasting en de progressie in deze belasting. Ook de extra inkoms tenbelasting werd onder de loupe ge- nomren, waarbij spr. aandacht vestig de op het feit, dat er verschil is tus sen werknemer en werkgever. De laatste zal, om de zaak gezond te houden, noodzakelijk moeten reser veren. Deze belasting is aanleiding tot inname van een verkeerd stand punt, waarbij men uitgaat van de ge dachte, waarom zou ik meer verdie nen. Het is toch voor de belasting. Ook de Omzetbelasting werd uitvoe rig bekeken, alsook de voorgestelde wijziging via een wetsontwerp. Ver volgens werden besproken, proble men bij overdracht van een zaak of liquidatie. Hier moet men niet eerst doen maar altijd eerst informeren naar de fiscale gevolgen van een handeling. Ook besprak de heer Van Hedel het overgaan van een zaak bij overlijden en de rol van werkelijke waarde en boekwaarde. Vervolgens gaf spr. verschillende practische ad viezen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door ver schillende aanwezigen gebruik ge maakt. Bekroond Op de dezer dagen te Utrecht gehouden internationale sla- gersvakten toonstelling, verwierf de heer J v. d. Pijl Gz. een bekroning voor zijn inzending Brunswijker smeerworst. HILLEGOM Gemeenteraad. De raad komt bijeen op Vrijdagavond 7 Nov. te acht uur. De agenda bevat 34 punten. De voornaamste punten zijn de volgende: Verzoek van het R K. Kerk-Schoolbestuur van St. Joseph om medewerking voor uitbreiding aer schoolruimte met 2 lokalen. B. en W stellen voor de medewerking te verlenen. Benoeming onderwijzeres aan de O. L. School De voordracht luidt. 1. Mej. H. J. Plevier te Nieuw- veen; 2. Mej. G. M. Lasthuizen te Laren (N.-H.); 3. Mej. A. van Zut- phen te Heemstede. Ontslag van de heer Ir. J. van Gemert als Directeur van Openbare Werken (wordt mon deling toegelicht). Wijziging regeling afvoer huisvuil Tot heden werd dit door de aanne mer gedaan voor het recht om de uit het huisvuil gesorteerde materialen (papier, lompen, metaal etc te ver kopen Door de sterke prijsdaling der oude materialen heelt de aannemer verklaard de overeenkomst slechts te kunnen continueren, indoen vanaf 1953 een -bijbetaling van f 1500.— door de gemeente wordt gedaan.. B. en W stellen voor dit be drag bij te betalen. Voorgesteld wordt de verkeers situatie in de Hoofdstraat te verbe teren. Een crediet wordt gevraagd vooï verbetering van de archiefkel der van het Raadhuis. Gevraagd wordt een crediet van 20.000 voor aanschaffing van een r.ieuwe motorbrandspuit. Voor het aanbrengen van gasgeijsers in 70 nieuwe woningen wordt een crediet gevraagd van 14.000.- LISSE Buurtvereniging „Wilhelmina" Onder presidium van de heer M. van Dijk hield de -Buurtvereeniginig „Wil- Trompoeiae p., vvoiswjk id p., heylmina" in De Taveerne" een goed Chris Post 15 p., Gorkum 12 p., Ver- bezochte ledenvergadering. De heer Van Dijk kon in zijn openingswoord heul 10 p., Dool 6 p., Verdonk 4 p., en de Graaf 1 p. Afd. auto's: v. d. Kamp 95 p., Ver klei 90 p., Leskes 78 p., Thomas 70 p., Bosch Quant 69 p., Goedhart 65 p., Bezemer 60 p., den Ouden 58 p., van Rijn 58 p., Kroon 51 p., Idelen- burg 50 p., Breeveld 46 p,, Bruine 13 p., W. Roest 42 p., Dool 40 p., Hoek mededelen, dat het ledental stabiel is gebleven, doch aangezien er in deze wijk veel bijgebouwd is, had hij toch wel verwacht, dat het ledental ge stegen zou zijn. Voorts noemde hij het een teleurstelling, dat door B. en W, geen vergunning werd verleend voor het houden van een Luna-park, Boerenleenbank Roelofarendsveen In de druilerige regen stonden de feestelingen van de Gouden Boeren leenbank van Roelofarendsveen, Woensdagavond tegen half zeven bij de aangegeven haltes te wachten op de autobussen van de Maarse Kroon, die tot taak hadden ongeveer half Roelofarendsveen naar de Stads gehoorzaal in Leiden te vervoeren. Daar zou de slotphase van'de vie ring van het gouden jubileum door de ruim 400 leden met hun respec tievelijke wederhelften, plaats héb ben. Bij het binnentreden der zaal werden de mannen verrast met een doosje sigaren en de dames met een doos bonbons. In de grote toneelzaal zelve prijkten voor het toneel de prachtige bloemstukken, welke de Bonk waren geschonken. De tafeltjes en stoelen waren echt huiselijk ge schikt, zodat er direct een gezellige sfeer was. Het geroezemoes in de zaal verstomde, toen de voorz. van het feestcomité het podium betrad voor zijn openingswoord. De heer Schra- raa richtte zich allereerst m'et een woord van welkom tot alle aanwezi gen. inzonder tot het bestuur, de raad van toezicht, alsmede tot de burgemeester J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht. gem secretaris W. A. van Harteveld, de beide wethou ders C. v. d. Meer en H. P. v. d. Poel, castoor Th. Schoenmaker, pastoor S. Ligthart, kapelaan Poel en de bestu ren van de zuster-banken uit Oude Wetering en Rijpwetering. Spreker wenste allen een echt genoeglijke feestavond. Na zijn welkomstwoord tot het keurcorps van artisten, klonk aller eerst uit volle borst het door weth. v- d. Meer vervaardigde feestlied. Hierna was het woord aan het caba retgezelschap, waarvan de bekende humorist Willy Vervoort in zijn sap pig vlaams, het programma opende. Zijn kostelijke humor was de ge waardeerde specie waarmee hij het lijvig programma aan elkaar metsel de Hiertussen door konden de aan wezigen genieten van het orkest „The Flying Dutchman" o.l.v. van Math. Viens, Helma en Selnva, de West Friese humorist Kees Stet, Ma- nelli met zijn fabelachtige jongleer- kunst, de Houthakkerskaoel, Hama's accordeonvirtuozen, muzikale clown, enz Het geheel was een programma, dat met smaak genoten werd en in het teken stond van de Benelux door zijn rijke gevarieerdheid in de optre dende artisten uit België en Neder land. Van de gratis aangeboden ver versingen werd een dankbaar ge bruik gemaakt. Onder de pauze maakte kapelaan Poel gebruik van de hem geboden gelegenheid om enkele loten te ver kopen voor zijn noodlijdende jeugd beweging Na afloop van het cabaretnrogram- ma ging irflen over tot de zgn. boeren bruiloft, waarvan de leiding berustte bij het orkest „De Vrijbuiters" uit Roelofarendsveen. ivfet de filmavonden op heden Donderdag- en morgen Vrijdagavond en volgende week Donderdagavond, voor de spaarders, wordt het feest voor de gouden Boerenleenbank of ficieel besloten. Het feestcomité, be staande uit de heren Th. W. Schra- m'a, Cl Stockman en C. de Jong kun nen zich verzekerd weten van de dankbaarheid der leden der Boeren leenbank, hetgeen in finantieel opzicht voor de vereniging een schadepost is. Op 26 November zal een grote feestavond worden gehouden en des middags een feest voor de kinderen. Gelukkig be hoeft de contributie niet te worden verhoogd. De voorz. richtte een woord van dank tot de scheidende secretaris voor het vele werk door hem ver richt. De heren G B. Rooijakkers en K. J. Smits werden als nieuwe be stuursleden hartelijk welkom gehe ten. NOORDW1TKERHOUT Fancy fair Naaikrans „St. Gertru- dis". - In de grote zaal van café restaurant Van der Geest aan de Zeestraat heerst momenteel een ge weldige drukte. Het is een getimmer en gehamer, dat horen en zien ver gaat. Wat er dan wel aan de hand is? Wij gingen eens informeren en hoorden, dat men bezig was om er een fancy fair op te bouwen zoals we in Noordwijkerhout nog nooit hebben meegemaakt. Die fancy fair wordt ge houden ten bate van de Naaikrans Sinte Gertrudis" van de St. Jozef' Parochie. Het is weer drie jaar ge leden dat deze naaikrans een fancy fair heeft gehouden. De naaikrans vraagt eerst hulp aan de parochianen als deze inderdaad nodig is en als de kas totaal is uitgeput. Nu, dat is momenteel het geval. Wij zijn eens rond wezen neuzen en hebben gezien, dat er heel wat*, attracties zullen ko men op deze kermis. Er komt een ge zellige gelegenheid voor de jongelui om te dansen, vliegtuigsport, poppen kastvoorstellingen, enz. De fancy fair wordt geopend Vrij dag 7 November a.s. des avonds te half negen. De officiële opening waartoe velen zijn uitgenodigd is iets eerder. Zaterdag is de fancy fair geopend des middags te drie uur en Zondag a.s. na de H. Mis van half elf tot 's nachts 12 uur. Tijdens het Lof is de fancy fair gesloten. OEGSTGEEST BEGRAFENIS B. v. ABSWOUDE. Hedenmorgen had onder grote be langstelling de uitvaart plaats van de heer B. v. Abswoude. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door een zoon van de overledene, pater Jac. van Abswoude M.S.C. De.absoute en uitvaartplechtigheid werd ver richt door pastoor J. J. C. M. Looyaard.. Namens het gemeentebe stuur was aanwezig de secretaris, de heer Jac. de Visser en vele leden van het gemeentepersoneel. Voorts de oud-gemeenteopzichter, de heer Bakker en namens het kerkbestuur de heer J. Creyghton. VOORHOUT FEESTVERGADERING K.A.B. In het parochiehuis hield de KA.B. een feestvergadering voor leden en genodigden. Onder de aanwezigen merkten wij op: Burgemeester en beide wethou ders, met hun dames, de pastoor en kapelaan, de gemeente-secretaris, de beide doktoren, leden van Kerk- en Armbestuur, afgevaardigden van Middenstand, L.T.B.K.A.J, en van de zusterorganisaties uit de omlig gende gemeenten. Voorz. v. d. Lans heette alle wel kom. Hij noemde deze avond een unieke gelegenheid om eens enige puntjes de revue te laten passeren. Hij was verheugd, dat de genodigden zo spontaan waren opgekomen, om dat dit een bewijs van belangstelling was voor de beweging. Hij was ver heugd over de grote opkomst der le den. Nu zijn er tenminste eens meer dan 25 leden, zoals op huishoudelijke vergaderingen. Spr. deed vanavond een beroep op di vrouwen. Laat uw mannen toch de avonden van het winterprogramma bijwonen en wordt zelf lid van de K.A V. As. Vrijdag is er in „De Bonte Koe" een propagan- davergadering voor de K.A.V., toe gankelijk voor alle vrouwen. Mevr. .Schelfhout v. d. Meulen zal daar een causerie houden. Het verdere deel van de avond werd gevuld door de Culturele Dienst der K.A.B. „Cultuur Verheft" met de opvoering van de klucht in 3 bedrij ven door Joh. Blaaser Sr. en Jr. „Drie is te veel". De vele zeer inge wikkelde problemen en dol-komische scènes veroorzaakten veel pret. Een hartelijk applaus was het bewijs, dat allen volop hadden genoten. SASSENHEIM Geboren: Margaretha Gerarda Ma ria, dr van Th. L. Koelewijn en A. C. Turenhout; Bernardus Johannes Theodorus, zn van B. J. Lamboo en J. B. Egberts; Fiorina Adriana, dr van W. Barnhoorn en J. P. van Ree- nen; Geertruida Johanna Maria, dr van M. A. Hoogervorst en S. Groe- newoucf; Louise, dr van A. J. Hel mus en G. Jeninga; Innocentius Wilhelmus, zn van A. W. Blom en C. M. Moerel; Johanna Francisca Maria, dr van P. N. Wowijs en H. C. van Kesteren. Ondertrouwd: Andries Wiecherink 25 jr te Leiden en Helena Maria Ger ming; Laurentius van der Voort 32 jr en Johanna Maria Petronella Knij- nenburg te Leidschendam; Cornelis Gerardus Rotteveel 29 jr en Klara Johanna Cornelia van Dijk 26 jr. Getrouwd: H. J. Meiman enM. C. v. d. Nouland; J. Duk en E. Elsgeest; Th. M. Elberse en P. A. M. de Zwart. Overleden: Willem Zandbergen 47 jr; Anna Roza Janosi, wed.'Kiss, 74 jr; Jansje de Jong, wed. de Bruin, 83 jaar. WASSENAAR WANDTEGEL VOOR JHR O. REPE- LAER IN URSULAKLINIEK. Sedert Januari van dit j&ar is in gebouw Herco een onderafdeling van de St. Ursulakliniek aan de Eikenlaan een kliniek gevestigd, waarin onder leiding van mevi\ dr. J. P. van Luypen spastische kinderen worden behandeld, d.w.z. kinderen, die getroffen zijn door een hersen- verlamming. De inrichting van deze kliniek die de eerste op dit gebied in Nederland was is mede moge lijk geweest dank zij de financiële medewerking van jhr O. Repelaer van Molenaarsgraaf uit Den Haag. Uit dankbaarheid voor die financiële medewerking heeft gisteren de Bond van Ouders van Spastische kinderen in gebouw Herco een wandtegel aan geboden aan jhr. Repelaer. De voorz, van het hoofdbestuur van deze bond, de heer J. Kraamer uit Amsterdam, sprak jhr. Repelaer toe en dankte hem en dr. van Luy pen en de andere medici voor wat zij hebben willen doen in het belang van het spastische kind. Een van de patiëntjes, Robbie Hiel, het zoontje van de voorzitter van de Haagse af deling van de Bond, onthulde de steen door het wegschuiven van een gordijntje. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door dr Ed Hoelen, genees heer-directeur van de St. Ursulakli niek en de St. Jacobusstichting. Naast de huidige kliniek is een volledig ingericht internaat voor spastische kinderen beschikbaa#r. Dit internaat kon tot nu toe nog niet in gebruik genomen worden, omdat er nog geen financiële basis voor de ex ploitatie is. De Ziekenfondsen ken nen n.l. nog geen vergoeding voor deze behandeling. In de kliniek worden op het ogen blik een 50-tal kinderen per week behandeld. Leidenaar naar South Pacific Begin December zal dr. S. Kooij- man, conservator van het Rijks museum voor Volkenkunde te Lei den, naar Nieuw Guinea vertrekken, om in opdracht van de South Pacific Commission een bevolkingsonder zoek in te stellen, dat vermoedelijk tien maanden in beslag zal nemen. De South Pacific Commission is 'n internationale organisatie van lan den, die belangen hebben in de South Pacific, zoals de Ver. Staten, Enge land, Australië, Frankrijk en Neder land. Een onderdeel van de taak, die deze commissie zich stelt, is een juist inzicht te krijgen in de ethnogra- fische samenstelling en ontwikkeling van dit gebied. Sedert tientallen ja ren is hier een systematische ont volking geconstateerd, die deze com missie niet onopgemerkt wil laten voortgaan. In sommige gebieden weet de autochtone bevolking zich weliswaar te handhaven en in enkele andere gebieden is er de laatste ja ren zelfs een. kleine aanwas geboekt, maar over het algemeen loopt de be volking in aantal achteruit. In ver band hiermede acht de internationale commissie het noodzakelijk een on derzoek in te stellen. Het werk van dr. Kooijman moet voornamelijk zien worden als een proef-onderzoek, dat bij goede resultaten ook in an dere delen van de South Pacific kan geschieden. Voor dit proef-onderzoek is de keuze gevallen op het gebied in de omgeving van Merauke aan de Zuid westkust van Nieuw Guinea, dat zich uitstekend leent voor een dergelijk onderzoek, omdat gedurende de laat ste halve eeuw reeds vele gegevens over dit gebied verzameld zijn, die voor het werk van dr. Kooijman van groot belang kunnen zijn. In 1901 vestigde Nederland in Merauke een bestuurspost, die op ongeregelde tij den volkstellingen heeft gehouden. De Missionarissen van het Heilig Hart hebben vrijwel de gehele Zuid weststreek van Nieuw Guinea ont kerstend en bezitten doopboeken over tientallen jaren. In de twintiger jaren heeft bovendien een Zwitserse ethnoloog onderzoekingen verricht. Over de oorzaken van de ontvol king zijn enige theorieën in omloop, die door dr. Kooijman op hun juist heid getoetst zullen worden. Men heeft b.v. geconstateerd, dat er veel meer jongens dan meisjes geboren worden. Ook is het mogelijk, dat Westerse invloeden de ontvolking bevorderen, b.v. door het importeren van infectie-ziekten. Dr. Kooijman zal samenwerken met twee artsen, die reeds drie jaar op Nieuw-Guinea werken. Hij is Er zwemmen weer zwanen in de Leidse singels! Hedenmorgen is het recht van zwanendrift hersteld, een privilege, dat de Staten van Holland 1593 aan Leiden schonken, met welke gebeurtenis de vereniging „Oud Leiden" het feest geopend heeft, dat ter gelegenheid van haar vijftigste verjaardag wordt gevierd. Om uiting te geven aan haar dank baarheid ten opzicht van het Ge meentebestuur, vooï zijn medewer king gedurende de afgelopen halve eeuw, meende de vereniging „Oud Leiden" geen beter middel te kun nen aanwenden dan de stad eer. paar zwanen aan te bieden, hetgeen he denmorgen geschiedde in het plant soen achter molen „De Valk", nadat een korte bijeenkomst in 't Schut tershof had plaatsgevonden. Op deze bijeenkomst herinnerde de voorzitter van „Oud Leiden", dr. T P. Sevensma, aan het recht, dat Leiden vanouds had, zes paar zwa nen in zijn singels en grachten te la ten rondzwemmen. Hij hoopte, dat het zwanen-echtpaar zich zou ver menigvuldigen en spóedig in de Leidse singel zou acclimatiseren, hetgeen niet onwaarschijnlijk jaard, chef van de Plantsoenendienst, het bestuur van „Oud Leiden" en de feestcommissie ondei aanvoering van prof. dr. T. H. Milo. De burgemeester stelde deze buitengewone geste van „Oud Leiden" zeer op prijs en verheug de zich over de grote vriend schapsbanden tussen vereniging en gemeentebestuur. Spr. herin nerde er aan, dat de heerlijke rechten, waaronder ook het recht van zwanendrift, in het begin van de 19e eeuw werden afgeschaft, maar dat er toch vele bewaard zijn gebleven. Leiden hield de herinnering aan zijn heerlijk recht levend totdal de Leidse zwanen in 1942 noodgedwongen werden geen onbekende in dit gebied, want van 1947 tot 1950 diende dr. Kooij man als reserve officier in Indone sië, tijdens welke periode hij Me rauke heeft bezocht. De onderzoeker gaat dus niet ih opdracht van het museum, mar toch hoopt hij eni ge tijd te kunnen vinden om materiaal voor het Leidse museum te verzame len. Geluidsversterking in de St. Petruskerk Pastoor Beukers gevoelde nooit veel voor geluidsversterkers in de St. Petruskerk, niet omdat aijns inziens de acoustiek zo goed was, maar om dat de techniek nog zo onvolmaakt was. Zijn mening was, beter geen geluidsvel-sterkers, dan een rij „vo gelkooitjes" van pilaar op pilaar,- v. aar het geluid schetterend en door elkaar pratend, uit te voorschijn komt. Pastoor Beukers wachtte, en wachtte niet tevergeefs. Door Phi lips is thans een geluidsversterker uitgevonden, welke aan de hoogste eisen voldoet. Er wordt in de St. Petruskerk ge durende de eerstvolgende weken een proef genomen met deze Philips- versterking, welke bestaat uit twee geluidsgolven, onopvallend beves tigd aan weerszijden van het pries terkoor. Met eigen oren hebben we er ons van kunnen overtuigen dat het geluid van de predikant voi en gelijkmatig door do gehete kerk wordt doorgezonden. Geen sprake van schetterende bijgeluiden en van het dcor eM-aar lopen van de stem trillingen. Deze proef kan reeds nu geslaagd worden geacht en zal, wan neer de installatie na vo-Tloptg in definitief wordt omgezet, blijvende voldoening schenken aan geestelijk heid en parochianen. Tenminste als de predikanten niet te vee) binnens monds «-.preken, gelijk naai het des kundig oordeel van pastoor Beu kers, ónze fout was, toen wij voor de microfoon het epistel voorlazen aangestaard dooi een lege kerk.... Vanzelfsprekend is het vandaag ook feest voor de bewoners van het Brouckhovenhofje aan de Papen gracht, onze „buren" mogen we wel zeggen, omdat de rcgjrnpnkamer van dit hofje reeds jarenlang als be stuurskamer bij „Oud Leiden" in gebrul* is. Daarom kwamen mej. F. A. Ie Poole en mevr. J. Terwen De Loos hedenmiddag om half drie een venasing aanbieden m de vorm van kleine- taartjes, waaro,» de heu gelijke datum van 5 Nov. 1952 in cnooo'ade gespoten was. „Dank u wel dames en nog wel harteljjr gefeli citeerd met uw teest", hoorden we de oudste bewoonster van het hofje, mevr. Wetselaar zeggen, terwijl zij aan de deur haar tractatie in ont vangst nam Alle 33 bewoners kre gen een beun cn hebben zich de tractatie bij de midagthee heerlijk 'aten smaken! Een sympathieke geste van Oud Le-den"!' De feestelijkheden werden heden middag om vier uur voortgezet met een plechtige bijeenkomst in de La kenhal, tijdens welke prof. Milo het feestgeschenk aanbood en dr. Se vensma de feestrede uitsprak. Wij hopen hierop morgen terug te ko men. ZILVEREN FEEST MARIA- CONGREGATIE. De Maria-congregatie, afd. jonge ant de zwanen zyn afkomsitg uit ken, die waggelend over het gras de de Rijnstreek. Om precies te zijn: van de Wierickerschans, tussen Bo degraven en Woerden. Tenslotte be val dr. Sevensma de zwanen ln de goede zorgen van de heer Gal jaard aan. Met open armen ontvangen. Deze overdracht aan het Gemeen tebestuur vond plaats in aanwezig heid van burgemeester jhr. mr F. H. van Kinschot, wethouder A. J. Jon- geleen, mr. J. Bool gemeente-secre taris, ir. D. Boogerd, directeur van gemeentewerken, de heer A. Gal- opgeruimd. Do nieuwe zwanen damcs, de~ dAenalc parochü b£ de burgemeester gaarne met staat dezer dagen 25 jaar. Ter gele genheid van dit zilveren feest wor den er heden, en morgenavond con ferenties gegeven voor alle paro chiële jongedames, om half negen door kapelaan Buurman uit Den Haag in de dekenale kerk. Bovendien is er a.s. Zondagavond feest in Den Burcht. „De Gastspelers" zullen „betje Regeert"' oovoercr. en Evert Castelein komt na afloop daarvan voor een dansend slot zorgen. open armen ontvangen. Om de daad bij het woord te voe gen, richtte de burgemeester zijn schreden naai het plantsoen achter de molen, waar reeds de giote mand ge reed stond. De burgervader deed een heldhaftige greep in de mand ?n spoe dig had hij de eerste zwaan te pak singel opzocht. Spoedig volgde de tweede zwaan, terwij] de burgemees ter luidkeels bekend maakte, dat zij Leido en Leid^ gene me waren. De zwanen kunnen zwemmen tus sen de Rijnsburgerbrug (Steenstraat) en de brug, die achter molen „De Valk" naar het Schuttersveld leidt. Beide bruggen zijn met gaas afgeslo ten. Reeds spoedig was er op beide bruggen en aan dt singel veel belang stelling van tt' t publlel voor de sta tig over de waterspiegel glijdende zwanen. Gistermorgen is de 47-jarige mevr. E W. uit Leidschendam op het em placement van dt N.Z.H.V.M. aan de Hijnsburgerweg gevallen. Zij brak haar rechterarm en werd door de E.H.D. naar het Aoad. Ziekenhuis ge bracht. Op 20 November a.s. hoopt het echtpaar H. Boer- N .Bosman, wo nend Sumatrastraat 53, vijftig jaar gefrouwd te zijn. Het gouden echt paar heeft 6 kinderen, 19 kleinkin deren en een achterkleinkind. UW UITGAVEN LAGER. RECLAME FRICANDEAU LAPPEN 2— VARKENS CARBONADE, vanaf1.68 1 RUNDERLAPPEN, vanaf 1.50 LAMSVLEES, vanaf 1.50 SPEKLAPPEN, vanaf 110 i HARD RUND VET 0.98' Alles per y kg. BLADREUZEL, ly, k.gƒ2.— Fijne SCH. HAM 45 ct.; PLOCKWORST of GELD. SNIJWORST 49 ct. per 100 gram. P.S. Deze week als EXTRA Reclame PRIMA ROOKWORST 28 ct. per IO0 gram Enz. enz. Zie onze etalage ZATERDAG 8 EN ZONDAG 9 NOVEMBER IN DE ST. PANCRATIUSZAAL. Roelofarendsveen. 's Avonds 8 uur. Nog enkele kaarten verkrijgbaar a 1belas ting inbegrepen bij J. P. Hoogenboom, Spoor straat 44, en 's avonds aan de zaal. 333 ROUBANE TABLETTEN )met roomboter bereid, van AMANDELBROOD j 0.80 voor f 0.70 p. 200 gr. VANILLE BaTONS van 0.70 voor 0.60 p 250 gram VRUCHTEN BORSTPLAAT, iets "aparts 0.50 p. 250 gr. Banketbakkerij ROSELEUR BREESTRAAT 54, LEIDEN.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3