C<2icbeSoti^cmt Eisenhowers grote persoonlijke overwinning Ike kan niet lang uitblazen Mamie Eisenhower naar het Witte Huis Zonder dollars geen divisies Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12733 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 Slechts kleine meerderheid voor de partij De taak van de nieuwe president Het Amerikaanse volk heeft Dinsdag de republikeinse candidaat Eisen hower met een overweldigende meerderheid tot president van de Verenigde Staten gekozen, maar het gaf zijn partij niet een dergelijke overwegende meerderheid in het Congres. De laatste cijfers laten zien, dat de republikei nen in beide Kamers slechts een kleine meerderheid krijgen. Van de 435 zetels in het Huis van Afgevaardigden hebben de republikeinen de 218 zetels bezét, die nodig zijn voor de helft plus één. De bestemming van elf zetels is nog onbeslist. In de Senaat is de verhouding: republikeinen 49 tegen democraten 47. Het is derhalve duidelijk, dat de overwinning van Eisenhower meer een persoonlijke overwinning is dan van de republikeinse partij. In het laatste Huis van Afgevaardigden hadden de democraten een meerderheid van 29 zetels. munisten in Korea zal vergroten om tot een wapenstilstand te komen of tot een stabilisatie van het front waarbij Zuid-Xoreanen Amerikanen zouden vervangen; 9. de staatsbemoeienis met par ticuliere zaken zal verminderen. 10. zal erkennen dat de onderzee se olievindplaatsen aan de staten toebehoren; 11. een conferentie van de gou verneurs van de staten bijeen zal roepen voor besprekingen over de burgerlijke rechten van de negers; 12. talrijke commissies zal instel len om de maatregelen op het terrein van de buitenlandse economische po litiek te herzien en voorstellen zal doen tenejnde de arbeidswetgeving te herzien. Het succes van Ike Eisenhower „Ike" de 62-ja rige beroepssoldaat, die eerst niet in de' politiek wilde gaan totdat een „krachtig beroep" op hem gedaan werd, kreeg het grootste aantal stem men,'dat een republikeinse candidaat ooit heeft gekregen. Het hoogste stemmenaantal, dat door een president verworven is, was 27.751.597, door Roosevelt behaald bij de verkiezing in 1936. Het grootste aanta1 van een republikeinse candi daat was 22.305.198. Dit kreeg wen- dell W'illkie in 1940. Eisenhower kreeg de steun van 38 staten met tezamen 429 kiesmannen, Stevenson van negen staten met te zamen 89 kiesmannen. In de loop van de dag hebben Eisenhower en zijn vrouw New York per trein verlaten om een korte va- cantie in Augusta in de staat Georgia door te brengen. Veel rust zal Eisenhower niet ge gund worden, want reeds staan be sprekingen met de Engelse minister Eden op het programma en heeft pre sident Truman hem uitgenodigd om naar het Witte Huis te komen om de binnen- en buitenlandse problemen met hem te bepraten. Ook staat hem de inlossing van zijn belofte, om per soonlijk naar Korea te gaan, te wach ten. President Truman heeft hem het presidentiële vliegtuig de Indepen dence" ter beschikking gesteld, maar Eisenhower heeft Truman laten we ten, dat hij voor zijn reis naar Korea gebruik zal maken van een militair vliegtuig en zo spoedig mogelijk het tijdstip van zijn vertrek aan de mi nister van defensie zal mededelen. Het nieuwe bestuur De republikeinse regering zal in Januari aanstaande het bestuur van de Verenigde Staten op zich nemen voor de volgende vier jaren. Volgens Scott Rankine, de politieke corres pondent van Reuter in New York, kan men op grond van zeer betrouw bare politieke verklaringen en be kende inzichten verwachten dat de nieuwe president, Eisenhower: 1. Een versnelling van de herbe wapening van West-Europa zal eisen; 2. de samenwerking tussen Groot- Brittannië en de Verenigde Staten op het gebied van de atoomenergie zal herstellen; 3. een oproep zal doen voor „een nieuwe economische alliantie vart de vrije landen" en misschien een nomische wereldconferentie voor dit doel bijeen zal roepen; 4. het Congres zal vragen hulp te verlenen bij het verlagen van de tarieven en het wegnemen van an dere slagbomen voor de internatio nale handel; 5. een einde zal maken aan de schenkingen aan de bondgenoten; Buitenlands commentaar Uit de verschillende commentaren, welke in de wereld ten beste zijn gc-ge ven op de verkiezing van Eisenho wer, valt de volgende bloemlezing samen te stellen: Parijs. „De Franse regering is zeer ver heugd", verklaarde de staatssecreta ris van Voorlichting, Marcellin, na een kabinetszitting. Een woordvoer- der van Buitenlandse Zawen: „We zijn er zeker van, dat Eisenhower de t problemen van de Westerse defen sie zal oplossen in dezelfde construc tieve geest, waarin hij de eerste At lantische strijdkrachten in Europa organiseerde." Op het hoofdkwartier van Shape j barstte onder officieren en man schappen een luid enthousiasme los, toen daar bekend werd, dat hun vroegere „baas" tot president geko zen was. Londen. Buitenlandse Zaken gaf te ken den, dat er in het geheel geen of- ficeel commentaar gegeven zal wor den. Ook premier Churchill wilde niets zeggen, maar v/el zond hij Eisenhower een felicitatie-telegram. Vólgens Reuter is echter de schok van de verrassing verzacht door Eisenhowers onvoorwaardelijke ver werping van het isolationisme. La- bourkringen zijn algemeen teleurge steld. Brussel. „Eisenhower, die d' oorlog heeft gewonnen, zal ook d^ vrede winnen", verzekerde pramier Van Houtte. „Wij Belgen hebben bijzondere redenen om over Ike's" verkiezing verheugd te zijn". Koning Boudev/ijn heeft Eisenhouwer telegrafisch gelukge wenst. Bonn. „verrassingen" van Amerika's bui tenlandse politiek. Rome. Premier de Ga peri zei: „Ik gelode, dat Eisenhower ons zal leiden naar vrede en dat de Amerikaanse demo craten op buitenlands terrein met hem zullen kunnen samenwerken." Madrid. Voor de regering-Franco,, die een overwinning van Stevenson ver wachtte, was Eisenhouwers zege een prettige verrassing. Zij meent nl., dat een republikeinse regering meer geld voor Spanje beschikbaar stellen." Oost-Europa. De eerste sten. die klonk van ach ter het „ijzeren gordijn was de ra dio van Sowjet-Letland die de luis teraars vertelde, dat de presidents verkiezingen nie* anders waren dan bedrog en een kapitalistische list de progressieve candidaten te onder drukken Moskou. Radio-Moskou had .tot Woensdag middernacht, plaatselijke tijd, nog geen melding gei-aakt van het kiezen van generaal Eisenhower tot presi dent. Slechts was in de ochtend- nieuwsuitzending medegedeeld; dat de Amerikanen ter stembus waren getogen. DEN HAAG HEEFT VERTROUWEN „Het is duidelijk, dat deze uiterst belangrijke beslissing van het Ame rikaanse volk niet alleen van in vloed is op de binnenlandse aange legenheden van de V.S. De Neder landse regering heeft volledig ver- i trouwen in president Eisenhower. De generaal heeft als geen ander per soonlijke ervaring naast het win nen van een oorlog en het herstellen van de vrijheid in de problemen van het handhaven van de vrede, de versterking van de democratie en Öe eenwording van Europa." Aldus een woordvoerder van Buitenlandse Za ken. Waar militairen het bewind voeren Generaal Eisenhower wordt de 23e militaire leidende staatsman ter wereld, aldus A.F.P, De Sowjet- Eisenhower en zijn echtgenote na de overwinning Eisenhower en zijn vrouw Mamie tonen beiden trots en blij de Daily News, die de verkiezing van Eisenhower aankondigt. De foto werd genomen in het Commodore Hotel in New York, waar de Republikeinen de uitslagen afwachtten. 6. de ontwikkeling van achterge-naer's chr dem. partij, zei; „Wij heb- bleven gebieden zal steunen; I ben gerechtvaardigde hoop, dat onze de uitgaven voor militaire en j huidige vriendschappelijke betrek- andere hulp aan het buitenland zal i kingen met het Amerikaanse volk verminderen; zullen voortduren." De Westberlijn- 8. de militaire druk op de com-1 se avondbladen echter verwachten DE POLITIEKE VERSCHUIVING INDE VERENIGDE STATEN Unie wordt geleid door maarschalk Stalin en voorts zijn er maarschalk Tito, geneaaal Fxanco, generaal Pe- ron, generaal Naguib en generaal Tsjang Kai Sjek van nationalistisch China. De president van Oostenrijk, Theo- dor Koerner, is eveneens generaal, evenals de president van Portugal, Francisco Lopes en Albanië wordt gestuurd door kolonel Enver Hodja. Chili, Cuba, Guatamala, Haiti, Ni- carakua, Panma, Peru en Sal Salva dor hebben hun lot eveneens aan mi litairen toevertrouwd. De Siamese premier is een gene raal en voorts staan Syrië en Noord- Korea onder militaire leiding. De gouverneur-generaals van Nieuw-Zeeland en Australië zijn res pectievelijk luitenant-géneraal sir Willoughby .'Norrie en maarschalk sir William Slim. ONDERWIJS VERNIEUWING Zij heeft altijd moeten verhuizen Straks wordt mevrouw Mamie Eisenhower first lady" van de Ver enigde Staten en de gastvrouw van het Witte Huis Mevrouw Eisenhower is trots op haar man en zij wil het bekennen, dat zij heel gelukkig was toen zij met hem trouwde. Mamie Geneva Doud werd in 1896 geboren in Bone in de staat Iowa, in een welvarend gezin. Hoewel zij een uitnemende opvoeding ontving, heeft zij-geen hoger onderwijs genoten. Toen de familie Doud in 1916 een wintervacantie doorbracht in San Aptonio, maakte Mamie kennis met de tweede luitenant Eisenhower. Zij wist toen meteen haar beroepskeus: het huwelijk. Het volgend jaar trouw de het jonge paar reeds en kwam het te wonen in een officierskwartier van twee kamers in Fort Sam Houston. „Daar begon mijn opvoeding eerst", vertelde mevr. Eisenhower. „Het was ,een harde leerschool. Wij moesten praktisch iedere drie jaar verhuizen en het inkomen van Ike was altijd enige dollars te weinig". Glimlachend zei zij: „Ik heb eigen lijk mijn leven lang huizen ingericht voor anderen. Ik was zes maanden bezig met de meubilering van mijn huis in Frankrijk. Wij woonden er minder dan een jaar. Daarna ging het, in Juni, naar Denver, in de luw te van de Rocky Mountains, waar Mamie haar meisjesjaren heeft door gebracht, waar het Doud-huis staat. 750 Lafayette Street. En nu moet de familie weer opbreken naar Washing ton, 1600 Pennsylvania Avenue. White House. Wat de hobby's van haar man be treft, kan zij zijn liefde voor het golf- spel maar amper waarderen, daar het zovele vrije uren van Ike in be slag nam. Voor zijn schilderkunst heeft zij grote waardering. Maar het portret, dat haar man van haar vervaardigd heeft, kan niet helemaal waarderen. „Het lijkt niet," zegt zij, maar voegt er ontschuldipend aan toe: Maar dat is mijn schuld, want ik kan geen ogen blik mijn mond houden. Mijn gezicht in rust is niet zoals ik er gewoonlijk uit zie". Mamie is haar eerste voornaam dat is de naam, waarmee zij het liefst genoemd wenst te worden Just call me Mamie", pleegt zij te zeggen, wanneer zij in een gesprek formeel wordt aangesproken als mevrouw Eisenhower. Zij bekent vroeger wat verlegen geweest te zijn „Er eigenlijk ben ik het nog", zegt zij. „Ik zit niet graag in het volle licht Maar, als het moet, dan kan ik het. Als vrouw van een soldaat heb ik verantwoordelijkheid moeten leren." Zij vertelt hoe haar moeder er haar op wees, kort nadat zij getrouv/d was, dat zij zo veran derd was. „Maar dat moet ik toch wel" was haar repiiek. „Hoe kom ik anders met alles klaar, daar mijn man toch zoveel weg is?" Mevrouw Eisenhower denkt er niet aan zich jonger voor te doen, dan zij is? 56 jaar. Zij meent dat vele vrou wen er ouder uitzien, omdat zij vech ten tegen haar jaren. Zij meent ook, dat het grote geheim om jong te blij ven hierin bestaat dat men er hele maal niet over denkt. De jongste ver kiezingscampagne bijvoorbeeld werk te er toe mede om haar jong te hou den, zeide zij, daar deze haar in staat stelde met zovele onbekende mensen kennis te maken. teit via meisjes- en technisch onder wijs volkomen is uitgedokterd, dan weet men ten eerste altijd nog niet of dit in de practijk wel te verwe zenlijken zal vallen en bovendien loopt men het gevaar, dat deze ver andering zó veelomvattend zal zijn, dat men niet meer weet waar de verwezenlijking ervan te beginnen. Ook hier zal de practijk het ver der moeten leren en zal meh dus op een zeker ogenblik de theorie voor de practijk moeten opgeven. IV 'n de drie voorafgaande artikelen hebben wij uiteengezet, waarom een vernieuwing van het onderwijs moet worden bevorderd, in welke richting individueel en sociaal het onderwijs zal moeten worden gestuwd en hoe deze vernieuwing zal moeten worden verwezenlijkt. Maar als men het plan Rutten bestu deert en dan bovendien de beschou wingen en concusies leest, welke al leen reeds in Woudschoten over dit plan zijn gevoerd, dan slaat bij enig nadenken de schrik om het hart. Niet omdat dit alles maar fantasterij zou zijn, dit alles is concreet en recël genoeg om te trachten dit te ver wezenlijken, maar omdat dit vraag stuk met al zijn verhoudingen en vertakkingen in alle delen van het onderwijs zó ingewikkeld is, dat men het gevoel krijgt, dat met al het ge praat hierover en er moet over worden gepraat de kans er is, dat de hele zaak volkomen zal worden doodgepraat. Er dreigt met name het gevaar van een theoretische perfec tionering vooraf, welke uiteindelijk een rem zal blijken te zijn voor een practische verwezenlijking ervan. Deze vernieuwing immers omva- demt het gehele onderwijs vanaf de lagere school tot en met de univer siteit. Zou men dit in één slag wen sen te vernieuwen, dan zou men al het bestaande daar moeten laten orr iets geheel nieuws op te bouwen Dit is natuurlijk een onmogelijke eis, daar de vernieuwing noodzakelij kerwijs in het bestaande geïncorpo reerd zal moeten worden. Wil men de zaak niet doodpraten dan zal men dus ergens met de ver nieuwing moeten beginnen en wel - daar waar dit met hot oog op het be- jonder dat zu z.oh bewua ZU„ van den verwezenlijkt, dan zal men niet te lang moeten wachten maar moeten starten met een experiment. Men is hierbij natuurlijk gebonden aan de wettelijke voorschriften en de mogelijkheden tot experimenteren zijn dus niet zo heel groot. Maar er zijn mogelijkheden. Deze liggen op het terrein van de middelbare school, waar men de driejarige H.B.S. op enkele plaatsen zou kunnen omsme den in een A.M.S. volgens het plan- Rutten. Slaagt dit dan kan men verder gaan en dan heeft men ook meer en betere argumenten om een veran dering in de wettelijke regeling te bepleiten. Dan heeft men ook een beter overzicht in de financiële ga- volgen van deze vernieuwing, welke men op het ogenblik ook al niet vol doende kan overzien. Iedere vernieuwing zal immers af hangen van de practijk en de prac tijk dat zijn de onderwijzers en on derwijzeressen, de leraren en de le raressen, die het onderwijs geven. Het is nu immers zo, dat er goede leraren zijn en minder goede. Er zijn goede leraren, die leraren zijn par sang, die van nature de gave hebben hun vak te laten zien als een stuk cultuur, die de gave hebben in tien minuten een probleem ook voor min der begaafde leerlingen volkomen duidelijk te maken en die de leer lingen liefde voor dat vak meegeven staande het best mogelijk is en waar men dit zonder al te grote schokken zal kunnen opvangen. Men kan dan op een bepaald punt en een bepaald terrein beginnen met een proef daar waar de bestaande wettelijke rege ling dat mogelijk maakt om dan in de practijk de groei en het resultaat daarvan waar te nemen. Men heeft dan bovendien het voordeel, dat men in de practijk op onvolkomenheden van het nieuwe plan stuit, die dan bij een verder gaande vernieuwing nog kunnen worden ondervangen en verbeterd. Wacht men daarentegen tot het plan van lagere school tot universi- Naar te Parijs verluidt, heeft Frankrijk de Noordatlantische ver dragsorganisatie laten weten, dat zijn voorwaardelijke belofte om drie legerdivisies op de been te brengen in 1953, afhankelijk is van meer Amerikaanse dollarhulp. De Franse regering zal tegen het eind van dit jaar haar programma voor 1952, dat gericht is op de oefening van 12 di visies, voor 98 procent hebben ver vuld. Op vier na hebben de veertien landen van het Atlantisch pact de vragenlijst van de organisatie over hun verdedigingsplannen nu beant woord. De treuzelaars zijn Enge land, Portugal. Luxemburg en Tur kije. de methode die zij daarbij gebrui ken. Er zijn minder goede leraren, die nóg zo hun best doen, maar die de kunst nu eenmaal niet verstaan iels simpel en helder te verklaren en die dat ook nooit zullen leren. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat men bij de vakstudie op de universiteit de paedagogie en de psychologie ge rust zou mogen vergeten, dit kan in ieder geval een zeer welkome hulp zijn voor hen, die bovengenoemde gaven van nature niet hebben; bij het meer individuele karakter van het onderwijs, dat het plan Rutten vraagt. Maar men moet dit plan niet zien als een passé partout voor alle leraren, begaafde en minder be gaafde. Van hen zal het resultaat van het onderwijs altijd voor een goed deel blijven afhangen. Dat doet het nu en dat zal het blijven doen, maar dan zal een vernieuwing, die meer in dividueel en sociaal gericht- is, in beide gevallen meer effect hebben. Als ae onderwijskrachten het zul len moeten doen, moet men hen de gelegenheid verschaffen het spoedig te doen daar waar het mogelijk is. Zou men de gehele onderwijsver nieuwing ineens op stapel willen zetten, dan zou deze vernieuwing wel eens in de moeilijkheden kun nen verdrinken. Jloweltje Wees nooit de eerste, die het nieu we beproeft of de laatste, om het oude af te danken.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1