NOG STAAT DE KERK VAN NEDERLAND OVEREIND De macht van onbekenden poene miel Chefarine 4 Voor Wekkers, KoekoekklokkenP. 7* i/« Kampenhout Sr Zn WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Stenen vinger geeft les aan heden uit verleden Red, nu nog te redden is Wij kennen een „steen-goede" mop over de domtoren te Utrecht, een mop, die we niet vertellen zullen. We vertellen alleen, dat we zulk een ui kennen, omdat we weten, dat ge van steen-goede uien houdt en zelfs een verzwegen grap in staat is de aandacht te boeien en te voeren naar een allerminst moppig, uiïg of grap pig geval. Niettemin zal de domtoren van Utrecht het uitgangspunt zijn. Er is iets bijzonders aan de hand geweest met die beroemde dom, de nationale hoofdkerk van Nederland Wat bij ons weten niet één kerk ter wereld is overkomen, is haar over komen. Het meest onwaarschijnlijke, het meest ondenkbare. Zij is wegge waaid! Toen de Utrechtenaren wak ker werden na een gure en ongure nacht, hadden ze geen domkerk meer. Alleen de toren en het koor waren overeind gebleven. En zo staat de dom er nog. Wat er staat, is zo indrukwekkend en groots, dat we geen moeite hebben uit die twee brokstukken de prachtige tempel te herkennen, vóór die in-elkaar- stormde. Hoe was het nu toch ooit mogelijk, dat deze majestueuze hoofdkerk van Nederland plotseling bezweek alsof het een houten schuurtje was met een rieten dak? Een forse rukwind en de dom lag tegen de grond. De gewelven zullen niet gedeugd heb ben, de kolossaal-hoge muren moe ten reeds hier en daar gebarsten ge weest zijn, de fundamenten wapen misschien ook al aangetast maar voor het bewonderend oog rees steeds in volle fierheid op: Nederlands hoofdkerk. Tot de storm kwam. Een zucht van lucht en het statig bouwsel stortte in elkaar. Waarschuwend en vermanend bleef de toren zijn vinger opsteken. Wat de dom van Utrecht, Neerlands hoofdkerk, overkwam, was een sym bool van wat de Kerk van Neder land kort te voren in feite was over komen. Door de kerkhervorming in Calvinistische zin was de Christe lijke eenheid in ons land verscheurd. Wij bleven achter met een gebroken eenheid en een gebroken dom. Mocht een zwartgallige in die da gen, vóór de splitsing en splijting begon, hebben voorspeld, dat bin nenkort geen bisschop van Utrecht het meer zou wagen zijn luisterrijke kathedraal te betreden, wie zou het hebben geloofd? Men zal weliswaar allerlei onrustbarende verschijnselen in het kerkelijk leven hebben be speurd die waren overduidelijk! maar kon er niet toe komen de dreigende afval van de Moederkerk met man en macht te keren. Het ging ogenschijnlijk allemaal nog goed, maar het ging in werkelijkheid he lemaal verkeerd. Plotseling gaapte een brede scheur in de Kerk van Nederland en het bouwsel viel in duigen. De domtoren staat daar nog steeds met de vinger opgestoken, als een vermaan om uit het verleden te le ren voor het heden. De toren pre dikt zwijgend: Waakt! Ogenschijnlijk is het Christendom nog een voedende kracht in ons volk, maar aanwijzingen zijn er in tragische overvloed, welke getuigen van de gestadige en geruisloze afval, even geruisloos als de val der blade ren in de herfst. Die afval begint, op dezelfde wijze als in de natuur, met een vergeeld en een verveeld Chris tendom, een Christendom, dat niet meer leeft uit het geloof van zijn uitverkiezing, niet meer gedragen wordt door de hoop van het paradijs, niet meer bezield wordt door de liefde voor zijn Heer en Heiland. Het vergélings-proces met ten slotte de afval doet zich gelijkelijk voor bij Katholieken en Hervormden. Er be hoeft slechts een storm op te steken; dan plotseling, zou men verbaasd staan op te kijken, dat het Christen dom in al zijn geledingen is wegge blazen uit het openbare leven en nog maar ondergronds voortbestaat bij een minderheid van trouw-gebleve- nen. De volkstelling in 1947 wees uit, dat in de hoofdstad van ons land 45,9 ten honderd van de intellectuelen en 57,6 ten honderd van de arbei ders opgaf tot geen kerkgenootschap te willen gerekend worden. Deze cij fers zijn echter nog veel te rose ge kleurd, helaas. Dr. Smit zegt in zijn boek „Kerk en Stad", dat 4 van de Ned. Hervormden in Amsterdam nog kerks is, terwijl het aantal Ka tholieken, dat zich als zodanig bij de volkstelling heeft opgegeven, maar zijn Paasplicht niet vervult in vele parochies méér dan de helft be draagt. Dat zijn treurige cijfers, wel ke er op wijzen, dat de grootste stad in het land reeds in de meerderheid niet meer Christelijk is. Voor de an dere grote steden van Holland lig gen de cijfers wel iets gunstiger (in Leiden b.v. gaf in 1947 van de intel lectuelen zich 29,5 percent en van de arbeiders 29,4 percent op als on kerkelijk), maar deze cijfers zijn slechts gu,nstiger in vergelijking met Amsterdam. Op zich genomen zijn ze eveneens somber. In de kleinere steden en dorpen, ten minste van Zuid-Holland, is de toestand veel be vredigender, volgens de cijfers al thans, maar het is nu wel voldoende bekend, dat wanneer er verhuisd wordt van het land naar de stad, mèt het loslaten van de vertrouwde om geving ook de vertrouwde godsdienst vaak wordt prijsgegeven. Niemand kan dus, zonder Fari zeeër te zijn, zichzelf voldaan op de borst kloppen. De verkilde, ont zielde atmosfeer van een omgeving zonder godsdienst blijkt bij machte ook hen, die meenden sterk te staan, ten val te brengen. Geen Christen, die nog maar een greintje verant woordelijkheid gevoelt voor zijn me demensen, ja, voor zijn land- en volksgenoten, zal zich' willen ont trekken aan een dubbele plicht; 1. In eigen huis en omgeving een toonbeeld te zijn van Christelijke le venswijze. Een ontzettende verant woording drukt in deze tijd op de ouders in hun gezin en op ieder Christen in zijn dagelijkse werk-om- geving. Streef altijd en overal een Christen, een trouwe navolger van Christus te zijn. 2. Steun te verlenen aan de bin nenlandse geloofsverkondiging, wel ke gestuwd wordt door de St. Wil- librord-vereniging en het St. Willi- brord-apostolaat. Er wordt a.s. Zon dag een geldinzameling gehouden voor dat doel. Uw gave zij een ge tuigenis van uw dankbaarheid. Zij wordt, dat verzekeren we, goed be steed. Jongedames, die zich beschik baar stellen voor he+ innen der apos- tolaatsbijdragen aan de huizen, ver richten in alle eenvoud een aposto lisch dienstbetoon. Nóg staat het Christendom in Ne derland overeind als een kathedraal, maar er zijn scheuren in de muren, het dak lekt, de fundamenten zijn verzwakt. Nu kan men denken: ze staat er nog, onze kathedraal en het verval en de verwering niet tegen gaan. Vergeet niet het vermaan van Utrechts stenen vinger! De dom zou nog in volle ongebroken luister bo ven de huizen rijzen indien tijdig was ingegrepen. In één nacht woei het bouwsel in, omdat herstel was „OF GEEN MENS JE NAMEN WEET..." Soldaten staan manmoedig hun mannetje, wanneer de vijand het heil van het vaderland bedreigt; rechercheurs sluipen door don kere nachten langs duistere stra ten op zoek naar de misdaad en ter beveiliging van de argeloze burger; de missionaris trotseert de gevaren, de moeilijkheden en de eenzaamheid van een vreemd land, waar hij niets vindt, dat hem in h~t vaderland zo ver trouwd voorkwam Zo lukraak zijn hier drie groe pen personen genomen, die de heldenrol van een spanpend ver haal kunnen spelen. Met de in spirerende entourage van uiteen spattende granaten, knallende revolvers of geheimzinnige oer woudgeluiden kunnen deze figu ren getekend worden als een stralend voorbeeld voor al die genen, die rustig thuisblijven; die niet kanonnen, kogels en gif tige speren trotseren. En onder al degenen, die deze verschrikkelijk dappere dingen niet doen, behoort ook het leger tje dames en dametjes, dat met een echt-vrouwelijke hardnek kigheid zo eens in de maand, ge wapend met een boekje vol aan tekeningen, een paar uur langs de huizen gaat lopen, om met een vriendelijk gezicht al dege nen, die zich uit principe o| in een „zwak ogenblik" opgegeven hebben, als donateur voor een genootschap of vèreniging met een bezoekje te vereren. De huisgenoten van deze da metjes vinden het werk van de zen een uitvloeisel van een onge vaarlijke afwijking en de perso nen, die met een bezoek vereerd worden, vinden her vaak lastig. De missionaris of vereniging, waarvoor het geld bestemd is, kent hun namen niet en nog nooit is er een spannend boek over hen geschreven. Maar wanneer dit legertje plot seling zou gaan muiten en haar werkzaamheden zou staken, dan zouden hierdoor ontelbare ra dertjes van ons rijke Roomse le ven gaan staken of minstens .zeer stroef gaan lopen. Zo zwerft er iedere maand door de vaav regenachtige mid dagen en avonden een onderdeel van dit legertje langs Nederlands straten. In Nederland vecht dit vreedzame legertje haar onbloe dige strijd vóór Nederland! Het bekeringswerk in het eigen va derland, de arbeid van de Sint Willibrord-vereniging steunt in niet geringe mate op deze da metjes. Onbekend zijn deze dametjes, maar groot is hun aantal en nog groter is hun macht. „_0Het Christendom zou in volle ongebroken eenheid zijn- ge bleven, indien men, toen het verval intrad dat uiteindelijk de „hervor ming" opriep, met hart en ziel tij dig tot inkeer was gekomen. Het is hoog tijd. dit vermaan van de toren der domkerk op onszelven toe te passen. Op 't ogenblik, dat al les verloren dreigt te gaan, kan al les nog gered worden, indien we de tekenen van onze eeuw verstaan en er naar handelen. Vaoh, de HAAGSE POLITIERECHTER Diefstallen. Voor meermalen ge pleegde diefstal ten nadele van zijn patroon werd een Leidse monteur door de Haagse Politierechter ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf met aftrek, waarvan zes we ken voorwaardelijk en met onder toezichtstelling van het Ned. Genoot schap voor Reclassering. Verduistering. Een Leidenaar stond trecht voor de Haagse Politie rechter, omdat hij gelden van een padvindersgroep, die hij had geïnd, ten eigen bate had besteed. Ook had hij een loonzakje met ruim 370. gestolen. De rechter vond alles heel beden kelijk. De verdachte had een be hoorlijke betrekking en als motief voor de misdrijven gaf hij op dat hij geen geld voor feestjes had. Snikkend zei verdachte, dat hij niet wist, hoe hij tot zijn daden ge komen was. „De mens is geen ro bot", zei de rechter effen. De officier van justitie requireer- de twee maanden gevangenisstraf. Het werd vier maanden, waarvan twee Voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar en onder toezicht stelling van de Leidse afdeling van het Ned. Genootschap voor Reclas sering. Fietsendief. Omdat zijn eigen fiets voordien gestolen was pakte een Leidse schilder in September j.l. een fiets weg te Roelofarendsveen. Hij was nog nimmer veroordeeld. Conform de eis werd verdachte ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf. Vier betrouwbare middelen in 1 tablet De vier geneesmiddelen vin Chefarine „4" worden door doktoren in de hele wereld aan hun patiënten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. yf BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n jftje doet wonderen (Advertentie). Nog een fietsendief. Toen de fiets van een fabrieksarbeider uit Roelofarendsveen was gestolen, nam hij bij een café te Alkemade een rij wiel weg om thuis te kunnen ko men. Enkele dagen daarna kwam zijn eigen fiets weer terug, maar toen had verdachte de gestolen fiets niet weer teruggebracht. Subsidiair stond verdachte voor de Haagse Politie rechter terecht wegens verduiste ring van een band, die hij van de gestolen fiets "had gehaald. De offi cier van justitie requireerde drie maanden gevangenisstraf en conform de eis werd verdachte veroordeeld. TANDEN TP KKEN ONDER NARCOSE. De Hoge Raad heeft gisteren ver worpen het beroep van de Rijswijkse arts A. L., die te Zevenhoven in sa menwerking met de plaatselijke arts aldaar een inwoner dier gemeente de tanden en kiezen trok onder nar cose, welke patië vt overleed tenge volge van eer prop watten in de keel. V&tgane glonie uiffitig jaa Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo- foonmuziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Hoogmis. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de'ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek Nieuws. 13.20 Gramo- Nu brengt deze „stoomwagen" slechts een smalend glimlachje teweeg, maar in de tijd, waarin hij werd vervaardigd, omstreeks 1900, vervulde hij velen met bewondering. Welk een mogelijkheden, welk een snelheid. Thans is dit museum-stuk in het bezit van de heer J. M. Edwards uit Norwich, die er jaarlijks mee deelneemt aan een wedstrijd, welke de naam draagt „Vete ran Car Rim". Dit jaar startte hij met 164 andere veteranen sommige da teerden van vóór 1900 in Hyde Park te Londen. Het einddoel was Brigh ton. Of hij daar reeds is aangekomen, vermeldt de historie niet. foonmuziek. 13.35 Pianorecital, i NCRV: 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramofoonmuziek. 15.30 Idem. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramo foonmuziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.35 „Op de Stel ling". 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gramofoon muziek. Pl.m. 19 45 Toespraak. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Vragen aan voorbij gangers. 22.00 Reportage. 22.15 Viool en Mozartvleugel. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-be- richten. 23.15--24.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 1 7.30 Gramofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11 JO Amusementsmuziek. 12.00 Orgelspel. 12.25 „In 't Spion netje". 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Gramofonmuziek. 12.50 „Uit het Bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gra mofoonmuziek. 13.20 Lichte muziek. 14.00 „Ontmoetingen met Christo- per Blaze", hoorspel. 14.33 Orgel concert. 15 00 Voor de zieken. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mil: (aire causerie. 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 Regerings- uitzendin'g: Mr. II. J. Wijnmaalen: „Het arbeidsrecht in Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Orkestconcert. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazzmuziek. 19.40 Orgel en zang. 23.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest. 21.15 Een partij schaak"j, hoorspel. 22.25 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Gra mofoonmuziek. 3? Nét meisje biedt zich aan als werkster Br. on der no. 5617 aan agent van dit blad C. Hoogervorst te Voorhout. 5? Gevraagd voor direct winkeljuffrouw in Banket bakkerij, niet beneden de 18 jaar. Goede omgangs vormen, accuraat kunnen de werken. Brieven met uitvoerige inlichtingen on der no. 5623 bureau van dit blad. 2 Gevraagd thuiswerk voor de avonduren. Br. on der no. 5621 bureau van dit blad. 2 R. K. Meisje gevraagd van 's morgens 8.30 tot des middags 2 uur. Niet bene den 16 jaar. Br. onder no. 5614 bureau van dit blad. 2 R. K. Meisje, 21 jaar, in het bezit van diploma cou peuse, zag zich gaarne ge- olaatst in R. K. gezin met kinderen, om in de huis houding te assisteren en te naaien. Br. onder no. 5620 bureau van dit blad. 2 Te koop gevraagd in Leiden, vrij huis met min stens 4 kamers en tuin. Vrij van huur. Br. onder no 5624 bureau van dit bl. 2 Wegens teleurstelling aangeboden (nieuw) wieg en babyuitzet. Br. onder no. 5627 bureau van dit blad. 2 Te koop: een Renault vrachtwagen 3/4 ton 3 pers cabine. Prima motor en laadbakje.' Geen oliever- I bruik. Ook genegen te rui len voor prima bakfiets Te hevr. Steekterweg 94, Ai ohen aan den Rijn. 287 ^erlaan 67. Sassenheim. 2 Maar Sint moet er zelf bij zijn. Organiseert in eigen kring zo'n kosteliik pamiliefeest. Reserveert thans costuums incl. kap- werk. „Erato" Oude Sin gel 14, geeft gaarne alle gewenste inlichtingen. Te lefoon 20889. 5622 'H' „De TimmerwinkeV' *aat door met ongekende -n'izen. o.a. 12 mm. Multi plex 5 per M2ook klei ne stukken. Prima hard board 2.30 per M2 Enkele osies 10 m. voor 50 cent. iste .Binnenvestgracht K" le Morspoort. 5616 2 Goedkope brandstof. Te koop aangeboden pl.m. 20 ton droge ruwe bruin kool tegen nader overeen fe komen prijs. N.V. Brand- •toffenhandel v/h Konines ?n Van Gent, Donklaan 52 Voorschoten. Telefoon K 1717—534. 301 in het Oosten. Dan is er weer wat met Faroek, dan weer met Mossadecq, en dan weer met meneer Mao-Tse-Toeng. En in Pan-Moen-Jon zit de arme vredesengel nu al maandenlang in de wachtkamer Om goed op de hoogte te blijven kunt U de krant geen dag missen. Trouwens ook niet om een andere reden. Het dagblad is immers het reclame-medium bij uitstek. De blikken van millioenen lezers glijden als vanzelf van het nieuws naar de advertenties. De nauwe verbinding met het dagelijks gebeuren maakt dagbladreclame bijzonder effectief. Heus *2)e krant kunt<:ti niet mióóen, geen dag PUBLICATIE VAN HET „CEBUCO" CENTR. BUR. VOOR COURANTENPUBLICITEIT 2 Gedraaide dressoirpoten theemeubelpoten, naaibox- poten, boekenplanken, kast planken, kolenkistplanken, vloerplanken en alle andere planken.in „DeHout- hal". Want „De Houthal" staat klaar voor de knutse laar. Hogewoerd 99. Tele foon 22536. 5527 2 Leune bestaat 15 jaar, en geeft als reclame 10 korting van 1 tot 8 Novem ber Regenjassen 19.75, Dubbel Egypt, linnen voor dames en heren 24.75 Ga bardine zuiver wol f 39.50, met uitritsbare voering 49 75. Leune, Janvossen- steeg 67. 2" Te koop gevraagd. Heeft U nog oude theesto ven of doofpotten, ketels, alsook ander oud koper of tinwerk, of op zolder nog oude dingen of meubelen. Alles mag ook beschadigd zijn, wij kopen het van U. Br. onder no. 302 bureau van dit blad. HAARLEMMERSTRAAT 125-127

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8