JKj V i>: m «te Nieuwkopers ontvingen burgemeester v* cL Weyden met groot enthousiasme Toespraak van burgemeester v+ cL Weyden WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 TRADITIE WERD VOORTGEZET Het hoofd van de iv. scuooi ie Noorüen, de heer Voorn, begroette burgemeester en echtgenote voor de zanghulde. Foto Ruiterman, Nieuwkoop. Vreugde en vertrouwen VOOR DE DERDE achtereenvolgende maal in de geschiedenis van Nieuw, koop heeft gistermiddag een loco-burgemeester door het omhangen van de ambtsketen een Van der Weijden'tot eerste burger van deze gemeente geïnstalleerd. Reeds 33 jaar staat een telg uit dit geslacht aan het hoofd van het gemeentebestuur en het feit, dat" door de benoeming van burgemeester M. P. "v. d. Weijden deze traditie wordt voortgezet, heeft in de harten van de Nieuwkopers een oprechte vreugde losgeslagen, die tot uiting kwam in de vlaggenzee, waarmede het dorp getooid was, de versieringen, de belang stelling langs de we*g en de vele hartelijke welkomstwoorden, welke de nieuwe burgemeester bij zijn feestelijke intocht mocht horen. de installatieplechtigheid zou plaats vinden. Door bruidjes werd' de bur gemeester de raadzaal binnengeleid. De installatie. Na het openingsgebed en het voor lezen van" de benoemingsbrief door de secretaris, de heer Oskam, ver welkomde loco-burgemeester Splin ter de genodigden o.w. de chef van het kabinet van de commissaris van de koningin, mr. Dinger de burge meesters Ed. C. Witscheij van Al phen a. d. Rijn, B. Hoogenboom, Ter Aar, J. C. va Wageningen, Woubrug- ge, J. A. Bakhuizen, Leimuiden, Rijn- saterwoude en Nieuwveen e.v.a., de geestelijkheid v. Nieuwkoop en Noor den, majoor Warmoltz van de rijks politie en afgevaardigden van ver schillende verenigingen en instellin gen, waaraan de heer v. d. Weijden zijn krachten geeft. Bijzonder ver heugd waren de Nieuwkopers om in dit gezelschap ook hun oud-burge meester P. M. M, v. d. Weijden en zijn echtgenote te mogen zien. In zijn installatierede zeide de heer Splinter, dat de nieuwe burgemees ter volkomen op de- hoogte is met het verleden en de toekomtsmoge- lijkheden van Nieuwkoop, waardoor het overbodig werd hierover uit te weiden. Wel vroeg spr. de bijzonde re aandacht van de nieuwe burge meester voor het verruimen der werkgelegenheid door aantrekken van arbeidsintensieve industrieën, voor de bevordering van het vreem delingenverkeer en voor het woning probleem. Om half twee gistermiddag arri veerde burgemeester v. d. Weijden aan de grens van de gemeente in Noorden, waar hij en zijn echtgenote werden verwelkomd door wethouder S. Splinter, De kleine Rinie Vroonhof viel de eer te beurt bloemen te mogen aan bieden en nadat de burgemeester voor deze attentie had bedankt, be- j gon de feestelijke intocht. Voorafgegaan door de ruiterijen „St. Martinus" uit Noorden en „Prins Bernhard" uit Nieuwveen, gevolgd door de muziekkorpsen „Excelsior" en „Eensgezind" en enkele auto's met raadsleden en wethouders, reed de burgemeester zijn nieuwe ge meente binnen. Bijna huis aan huis hingen de vlaggen uit en op de brug gen waren versieringen aangebracht van groen en bloemen. Op de Teun- tjesbrug in Nieuwkoop had men met enkele borden en een levensgrote visser de aandacht .van de nieuwe burgervader gevraagd voor de wa tersport, het tourisme en de visserij, die in tegenstellling met zijn vo rige standplaats daar een belang rijke plaats innemen. Eerste zanghulde. Ook de schooljeugd van Noorden liet zich niet onbetuigd en bracht burgemeester v. d. Weijden 'n zang- hulde. Willy Lelieveld bood de tekst aan en daarna klonk het Wilhelmus, gevolgd door een lied, waarin de carrière van de burgemeester werd I bezongen. j Het hoofd van de R.K. school, de heer A. Voorn, sprak een begroe tingswoord, waarin hij er zijn vreug de over uitdrukte, dat de nieuwe burgemeester uit de omgeving kwam en zich door hard werken een mooie plaats op de maatschappelijke ladder had veroverd. De heer v. d. Weijden kreeg-bij zijn eerste schreden in de gemeente direct reeds het ere-voorzitterschap van de Oranjevereniging aangebo den. In een vriendelijke toespraak dankte de burgemeester de school jeugd voor de zanghulde en sprak de hoop uit altijd veel blijde gezich ten om zich heen te mogen zien. Hierna werd de tocht voortgezet langs de Noordense weg, Hoogt, kruispunt Haasje, Achttienkavels en vervolgens via de Zuidhoek naar het voormalige gemeentehuis. Vooral de Zuidhoek had werk van de versiering gemaakt. Spandoeken met „welkom" en soms wel zes vlag gen bij één huis gaven deze buurt een bijzonder feestelijk aapzien. Woordje van de leenheer. Bij het voormalige raadhuis werd de burgemeester welkom geheten door de Heer en Vrouwe van Nieuw koop. Het was voor deze leenheer van de heerlijkheden Nieuwkoop, Noorden en Achttienhoven een gast heerlij ke vreugde de burgemeester en zijn gemalin te mogen begroeten en hun de verzekering te geven van de trouw der burgerij. Het driewerf hoera van deze adellijke spreker werd spontaan door de honderden belangstellenden overgenomen. In zijn dankwoord tot deze rijke edelman zeide. de burgemeester, dat hij wel van grapjes hield, maar niet het standpunt van Buziau huldigde, die eens had opgemerkt: „Weg met het kapitaal! Breng 't maar bij mij". Vervolgens bracht de schooljeugd van Nieuwkoop een zanghulde, waarvoor de burgemeester eveneens een dankwoord sprak, dat hij verge zeld liet gaan van repen chocolade. Corrie v, Lammeren, Nellie Schou- ten en Dicky Verduijn viel hier de j eer te beurt om de heer en mevrouw v. d. Weijden bloemen te mogen aanbieden. Van het met rijke versiering en schijnwerpers getooide voormalige raadhuis reed de burgemeester ver- Van het bordes van het voormalige raadhuis af sprak burgemeester van der volgens naar de Hoogt, om zich daar-1 Weijden de Nieuwkoopse jeugd toe, die hem een zanghulde had gebracht, na naar de raadzaal te begeven, waar Foto Ruiterman, Nieuwkoop. Hollend paard be goede gang van zaken bij de intocht van de burgemeester heeft nog even aan een zijden draadje gehangen, toen bij het naderen van de stoet een paard ophet erf van de veehouder J. J. Koole op hol sloeg. Met een drie-wielige kar acht zich aan rende het dier naar de Noorden- seweg. Een yrouw, die bij het damhek stond, kon het paard niet tot staan brengen, maar ge lukkig bleef de kar aan het hek haken, zodat het wilde dier niet verder kon. De toegesnelde vee houder kalmeerde zijn paard. Na de medewerking van allen te hebben toegezegd, besloot de heer Splinter: „U bent de derde Van der Weijden, die als burgemeester zijn intrede in deze gemeente doet. Moge deze traditie zich ook voortzetten in Uw arbeid en moge in uw handelin gen nimmer partijdigheid te onder kennen zijn. Hierna hing de loco burgemeester de heer v, d. Weijden de ambtsketen om. (De toespraak van de nieuwe bur gemeester, welke toen volgde, vindt U uitvoerig elders op deze pagina). Vreugde en vertrouwen. Toen het hartelijk applaus, dat op de toespraak van de burgemeester volgde, was verstomd, werden er ve le redevoeringen gehouden, waarin vreugde om de benoeming van de heer v. d. Weijden en vertrouwen in zijn persoon de boventoon voerden. De heer J. Th. Klein feli'citeerde namens de K.V.P.-fractie uit de raad de burgemeester, zijn echtgenote en hun wederzijdse ouders. In het bur- gemeesterloostijdperk heeft men zich in Nieuwkoop vaak afgevraagd, wie er benoemd zou worden en het was een grote vreugde, toen wij verna men, dat de keuze op U was geval len. In de grote verantwoording, die U op U genomen hebt, zullen wij U graag bijstaan en wij hopen, dat on der Uw leiding het welvaartspeil omhoog zal gaan. De heer A. v. Dam (C.H.) zeide, dat ook de protestant christelijke raadsfractie tot samenwerking bereid was en was er van overtuigd, dat de nieuwe burgemeester voor de belan gen van alle politieke en godsdien stige groeperingen een willig oor zou hebben. Namens Gem. Belang sprak de heer L. P. Stoppelenburg een wel komstwoord en gelukwens. De juiste man. Wethouder J. v. Tienhoven (A.R.) verklaarde de burgemeester reeds lang te kennen en was er van over tuigd, dat hij de rechte man op de rechte plaats was. De gemeente-secretaris, de heer Oskam, zeide, dat de ambtenaren erg waren ingenomen met de benoeming van de heer v. d. Weijden. U kunt onder alle omstandigheden op ons rekenen, verzekerde deze spr. Burgemeester Bakhuizen, spre kende namens de kring van burge meesters, wees er op, dat er voor de collega's eigenlijk geen verandering had plaats gehad. Burgemeester v. d. Weijden blijft deel uitmaken van de zelfde kring en daar was iedereen verheugd over. Pastoor v. Buuren had de neer v. d. Weijden leren kennen als een goed huisvader en hoopte, dat hij als bur- j gervader dezelfde graad van be- i kwaamheid zou bezitten. Ds. de Jong (Ned. Herv.), die de tolk van de predikanten was schet ste de moeilijkheden van het bur gemeestersambt. Rechtvaardig rege ren zonder aanziens des persoons maakt vaak eenzaam. De gemoede lijkheid van burgemeester v. d. Weij den kennende, geloofde hij niet, dat deze gauw eenzaam zou zijn Mocht dit echter zo zijn, dan kan hij steeds verzekerd zijn van het gebed van al le gelovige gemeentenaren om steun in zijn moeilijkheden. Het raadsel: water. In een geestig speechje zeide de heer Elders, burgemeester van Bo- venkarspel en bestuurslid van de L. T.B., dat de heer v. d. Weijden als agrariër nooit erg op water gechar meerd was geweest. In dit verband zou men er over verbaasd kunnen zijn, dat hij burgemeester van zo'n waterrijke gemeente wilde worden. De taak, die hem hier wacht, zo zei de spr., zal bij de heer v. d. Weijden echter in goede handen zijn. De pro blemen zijn misschien veelzijdig, maar de nieuwe burgemeester is ook een veelzijdig man. Spr. feliciteerde met de eervolle promotie. Burgemeester Meissen uit Wate ringen sprak als hoofdbestuurslid van de K.V.P. Het is voor de K.V.P., die de heer v. d. Weijden kent als Op de dag van zijn installatie mocht burgemeester v. d. Weijden het genoegen smaken, dat ook zijn ouders en schoonouders zijn feestelijke intocht in Nieuwkoop meemaakten. In het midden de burgemeester en zijn echtgenote. Links de heer en mevrouw Warmerdam. Rechts de heer en mevrouw van der Weijden. Foto Ruiterman, Nieuwkoop. een uitstekend Tweede Kamerlid en lid van de Prov. Staten, prettig te weten, dat hij ook een bekwaam burgemeester is. Burgemeester P. M. M. v. d. Weij- j den feliciteerde zijn neef en getuig-1 de Nieuwkoop te kennen als een1 mooie gemeente Nmet een prettige be volking. Hij hoopte, dat de burge meester niet tezeer door andere functies in beslag zal worden geno men. De heer v. Dalen, lid van de Prov. Staten van Noord Brabant, sprak als vriend een woord van gelukwens en was ervan overtuigd dat de burge meester en zijn echtgenote dank zij hun eenvoud spoedig in Nieuwkoop zouden zijn ingeburgerd. Prettige dag. In zijn dankwoord betuigde burge meester v. d. Weijden zijn waarde ring voor de prettige ontvangst, waaraan ook het comité uit de bur gerij zoveel heeft gedaan. Bij afscheid en installatie, zo zeide spr., wordt men bedolven onder dank en waardering. Persoonlijk heb ik vaak een gevoel van onvoldaanheid, als men met een moeilijkheid bij mij komt, die ik niet kan oplossen. Alles wat ik echter bezit aan talenten is een gave van God èn ik heb geen re den daar trots op te zijn. Het vertrouwen en de sympathie, waarmede gij mij tegemoet getreden zijt, hebben mij echter goed gedaan. De burgemeester verzekerde, dat hij niet teveel hooi op zijn vork zou nemen. Zijn benoeming in Nieuw koop was al aanleiding geweest om voor een viertal functies te bedan ken. Aan het slot van zijn dankwoord zeide de burgemeester geen onder scheid des persoons te zullen maken en als devies te voeren: „Niemands knecht en ieder ten diensten". De receptie, welke nu volgde werd zeer druk bezocht. Zeer vele Nieuw kopers en Noordenaars maakten van deze gelegenheid gaarne gebruik om persoonlijk de nieuwe magistraat te begroeten. Défilé. Des avonds om ongeveer acht uur sloeg burgemeestei van der Weyden een défilé gade vanaf het bordes van het Oude Raadhuis. Vele verenigin gen van Nieuwkoop en Noorden na men hieraan deel, o.a. de Welpen en Verkenners, Gidsen, Sportverenigin gen, Jeugdverenigingen, Stand- en Vakorganisaties, Muziek- 'en Zang verenigingen, de E.H.B.O., de brand- weergroepen, de Nationale Reserve enz. Vele groepen voerden hun vaandels en vlaggen mede hetgeen een imposante aanblik gaf. Na het défilé stelden de groepen zich op en hield de nieuwe burgervader een korte toespraak tot de deelnemers en de burgerij van Nieuwkoop en Noor den. Spr. was zeer verbaasd dat er zoveel verenigingsleven was in deze gemeente en hij bracht dank aan al len en niet in het minst aan de mu ziekverenigingen van Nieuwkoop en Noorden, die zoveel hebben bijgedra gen om luister te geven aan deze in huldiging. Hierna speelde de muziek het volkslied, dat werd meegezongen door de zeer grote menigte. Het slot was een driewerf hoera voor de nieuwe burgemeester. Wij zijn er wel van overtuigd dat Burgemeester van der Weyden aan deze dag een zeer aangename herin nering zal houden, want Nieuwkoop en Noorden hebben de nieuwe ma gistraat met enthousiasme verwel komd. Toen loco-burgemeester Splinter hem de ambtsketen had omgehangen hield burgemeester v. d. Weijden een toe spraak, waarin hij na een woord van welkom tot de genodigden het volgende zeide: Met voldoening heb ik vernomen, dat mij het ambt van burgemeester der gemeente Nieuwkoop was ten deel gevallen. In Nieuwkoop ligt de traditie en de historie van de fami lie Van der Weijden. Het verheugt mij te mogen trach ten deze traditie op waardige wijze te mogen bestendigen en voortzet ten. De gemeente Nieuwkoop was mij voorts niet onbekend, omdat ik 25 jaren reeds tal van aanrakingspun ten had met het dorp Noorden, een zeer belangrijk deel van deze ge meente. Het wordt wel niet als een ver dienste ra ïgemerkt om naar het spraakgebruik in ee;. klein kringe tje te blijven ronddraaien, maar bij mij is het dan toch zo. Geboren en opgegroeid op de hoeve „De Dage raad" te Zevenhoven, daarna 25 jaren op de hoeve „Vlijt en Zegen" te Ze venhoven onder Noorden, waar wij ons eigen gezir zagen opgroeien, toen naar de burgemeesterswoning in de gemeente Zevenhoven en nu als er woongelegenheid v ordt gevon den en B. en vestigingsvergun ning willen geven naar de ge meente Nieuwkoop. Waardering voor de wethouders. Na deze inleiding wil ik mij dan eerst graag richten tot hem, die nu juist vijf maanden het burgemeesters ambt dezer gemeente heeft waarge nomen. U, mijnheer Splinter, dank ik op recht voor de woorden van welkom, welke u tot mij zojuist hebt willen richten Deze woorden waren rijk van beloften voor de toekomst. Zo mogelijk nog hartelijker dank ik u en ik meen dit nu te mogen doen namens de gehele gemeente voor de wijze, waarop u in de achter ons liggende periode het ambt van burgemeestei hebt willen waarne men. Het mag werkelijk wel eens openlijk gezegd worden, dat u hier bekend staat als een bekwame per soonlijkheid met ve'- practisch in zicht in zaken, welk^ het gemeente belang raken en het verwondert daarom niet, dat u de u opgelegde taak op perfecte wijze hebt weten te vervullen. Zeer duidelijk is dit ge bleken uit het feit, dat de gemeen telijke activiteit tijdens de vacature geen ogenblik is verslapt. Belangrij ke besluiten kwamen tijdens uw korte regime tot stand en moeilijke problemen van acute aard hebt u mij niet behoeven over te dragen. Ik hoop oprecht, mijnheer Splin ter, u nog menig jaar als wethouder te mogen behouden. Ook de tweede wethouder, de heer v. Tienhoven, ken ik al jaren en u staat er allerwegen voor bekend als de eenvoudige man met het gezonde oordeel, gevormd in de rijke leerschool van het practische leven en getoetst aan de hoogste ordon nantiën. Gij hebt de gave uw ge dachten op een bijzondere, welover wogen wijze onder woorden te bren gen. Moge het ook u gegeven wor den bij het dag lijk. bestuur der ge meente mij nog geruime tijd terzijde te kunnen staan. Ik hecht er aan nu reeds ook eni ge dankwoorden te mogen richten tot de secretaris, de heer Oskam, welke ik ook alreeds jaren ken als een gewetensvolle, bekwame secre taris; daarbij aangenaam in de om gang. De spontaneïteit, waarmede de heer Oskam en zijn echtgenote ons als heer en vrouwe des huizes zij bewonen immers bovenverdieping van dit raadhui.- en zijn derhalve bo ven de burgemeester gesteld zijn tegemoet getreden vervult mij met de beste verwachtingen. De andere ambtenaren der ge meente, waaronder de ontvanger zijn mij niet zó bekend. Ik vraag ook van hen het vertrouwen, dat zo zeer nodig is om gezamenlijk te kunnen werken. Gij, mijne heren van de gemeen- teraard, die u steeds geijverd hebt de belangen van de gemeente te dienen, verwacht van mij uiteraard, dat ik mij boven de partijen zal stellen, zo dat ondanks verschil van inzicht en principes toch een innige samenwer king mogelijk zal zijn. Ilc ben mij diep bewust, dat ik daarin niet zal kunnen slagen zonder uw hulp en bestuurskunde Wvi zijn tezamen gezet aan de be hartiging van het algemeen belang. Dat moet ons duidelijk voor ogen staar, en het blijkt meermalen, dat men juist door de verscheidenheid van herkomst zoveel van elkander leert. Er behoeven, ook in een ge meenteraad zo weinig verscnillen te zijn die niet door een ophaitige dis cussie /ouden kunnen worden op gelost of tot een aanvaardbaar com promis zouden kunnen leiden. Bang voor verschil van inzicht moeten wij beslist ook niet zijn. „Wie niets heeft dan medestanders wordt een stak kerd. Bij zijn medestanders dut men in, de tegenstander houdt u wak ken". Laat nooit het-„gelijk willen hebben" onze begeerte zijn. Schroom er toch niet voor behalve wanneer het gaat om zui ver principiële aangelegenheden u door betere argumenten dan de uwe te laten overtuigen, Merkt op de betrekkelijkheid van het zuiver men selijke standpunt, zoals die betrek kelijkheid zo mooi spreekt uit het verse van Joh. Lodesen: Wie zegt ons, nadat weer een eeuw zal zijn verlopen Misschien de helft of minder jarental, Hoe verderlicht ons kunnen Het Koninklijk woord in de laat ste troonrede tot de Staten-Generaal gericht, moge ik ook u doorgeven en wil ik ook zelf ter harte nemen. „Moge God u wijsheid schenken om als goede vertegenwoordigers des volks uw taak te vervullen." Zonder aanziens des persoons. Mijn streven zal gericht zijn op het welzijn der gemeente in al haar ge ledingen. De belangen van alle inge zetenen hoop ik zo goed mogelijk en beslist zonder aanzien des persoons in gelijke mate t« behartigen. Wel bewust stel ik mij voor oogen, dat het gezag dienaar Gods is tot het wel zijn van allen. Gaarne betuig ik in dit verband mijn hartelijke bereidheid tot samen werking met alle geestelijke gezags dragers dezer gemeente, mede om wanneer het op mijn weg ligt te helpen morele en geestelijke geva ren te keren, alsook wanneer ker kelijke en gemeentelijke belangen mochen samenvallen. De structuur van deze gemeente is weer geheel verschillend van die van Zevenhoven. Zevenhoven aan wel ker inwoners wij nog steeds veel dank verschuldigd blijven voor het vele goede, dat wij van hen mochten ontvangen is een uilsluitend land bouwende gemeente. Hier zijn naast de land- en tuinbouw, ook de in dustrie, het vreemdelingenverkeer en de visserij belangrijke bestaansbron- nen. Ook de handeldrijvende kleine middenstand is hier van meer dan gewone betekenis en juist voor deze middenstand is een verantwoorde voortgaande bevordering van het vreemdelingenverkeer naar mijn mening zeker gewenst. Het is mij een bijzondere vreugde te vernemen, dat aan de woning bouw zo hard is en wordt gewerkt, dat deze gemeente op de contingen- tering zelfs ondanks de bijzondere fir.ancieringsmoeilijkhcden van de laatste jaren al aanmerkelijk vóór is. In Nieuwkoop wordt het probleem van de woningnood aangepakt en is de oplossing er van tot een taak van de gehele burgerij geworden. Hoe duidelijk toch blijkt dit hieruit, dat na de geslaagde burgerzinlening nog voor ongeveer 200 000,met voor keur voor deze gemeente werd in geschreven. Juist in dit gemeen schappelijk optreden ligt ook hier de kracht. Het ontginningsbedrijf der gemeen te, in het leven geroepen door de stuwende kracht van de heren Groenendijk en Pieterse, heeft mijn bijzondere sympathie. Ik hoop aan dit bedrijf mijn beste krachten te zullen geven. (Vervolg zie pag 2.)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5