Ontvolking van Nieuw Guinea zal thans onderzocht worden Er zwemmen weer zwanen in Leidens Rijnsburgersingel Hofje-bewoners getracteerd .unstleven in Leióen GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN MyOENS G 5 NOVEMBER 1952 JE LEIDSE COURANT tERSTE BLAD PAGINA 3 Leidenaar naar South Pacific Begin December zal dr. S. Kooij- man, conservator van het Rijks museum voor Volkenkunde te Lei den, naar Nieuw Guinea vertrekken, om in opdracht van de South Pacific Commission een bevolkingsonder zoek in te stellen, dat vermoedelijk tien maanden in beslag zal nemen. South Pacific Commission is 'n internationale organisatie van lan den, die belangen hebben in de South Pacific, zoals de Ver. Staten, Enge land, Australië, Frankrijk en Neder land. Een onderdeel van de taak, die deze commissie zich stelt, is een juist inzicht te krijgen in de ethnogra- lische samenstelling en ontwikkeling van dit gébied. Sedert tientallen ja ren is hier een systematische ont volking geconstateerd, die deze com missie niet onopgemerkt wil laten voortgaan. In sommige gebieden weet dè autochtone bevolking zich weliswaar te handhaven en in enkele andere gebieden is er de laatste ja ren zelfs een kleine aanwas geboekt, maar over het algemeen loopt de be volking in aantal achteruit. In ver band hiermede acht de internationale commissie het noodzakelijk een on derzoek in te stellen. Het werk van dr. Kooijman moet voornamelijk ge zien worden als een proef-onderzoek, dat bij goede resultaten ook in an dere delen van de South Pacific kan geschieden. Voor dit proef-onderzoek is de keuze gevallen op het gebied in de omgeving van Merauke aan de Zuid westkust van Nieuw Guinea, dat zich uitstekend leent voor een dergelijk onderzoek, omdat gedurende de laat ste halve eeuw reeds vele gegevens over dit gebied verzameld zijn, die voor het werk van dr. Kooijman van groot belang kunnen zijn. In 1901 vestigde Nederland in Merauke een bestuurspost, die op ongeregelde tij den volkstellingen heeft gehouden. De Missionarissen van het Heilig Hart hebben vrijwel de gehele Zuid weststreek van Nieuw Guinea ont kerstend en bezitten doopboeken over tientallen jaren. In de twintiger jaren heeft bovendien een Zwitserse ethnoloog onderzoekingen verricht. Over de oorzaken van de ontvol king zijn enige theorieën in omloop, die door dr. Kooijman op him juist heid getoetst zullen worden. Men heeft b.v. geconstateerd, dat er veel meer jongens dan meisjes geboren worden. Ook is het mogelijk, dat Westerse invloeden de ontvolking bevorderen, b.v. door het importeren van infectie-ziekten. Dr. Kooijman zal samenwerken met twee artsen, die reeds drie jaar op Nieuw-Guinea' werken. Hij is geen onbekende in dit gebied, want van 1947 tot 1950 diende dr. Kooij man als reserve officier in Indone sië, tijdens welke periode hij Me rauke heeft bezocht. De onderzoeker gaat dus niet in opdracht van het museum, mar toch hoopthij eni ge tijd te kunnen vinden om materiaal voor het Leidse museum te verzame- SCHOOLWEDSTRIJDEN MIDDELBARE SCHOLEN. Gistermiddag vonden de latste school wedstrijden in de Leidse Over- Burgerlijke Stand Geboren: Willibrordus Wilhelmus Maria, zn van C. W. Driessen en M. J. A. Helversteijn; Antoon, zn van H. de Vos en N. van Muijden; Cor nelia Petronella dr van C. van Zijp en C. G. van Dam; Tonia Helana, dr van W. Burgerjon en J. van der Kaaij; Alida Clasina, dr van M. Kroon en A. C. Hoogeveen;- Marian ne, dr van L. J. van Hoorn en J. A. Zitman; Gerrit zn van P. de Wit en J. van der Meij; Margaretha Corne lia dr van J. P. Geutskens en C. Ber- biers; Petronella dr van N. Ziege- laar en P. Kukler; Ronald Theodo- rus zn van Th. P. Stikvoort en J. W. van Benten. Overleden: A. Zuijdervliet wedn., 74 jr; S. Stouten, wed. van Molenaar 82 jr. Herkerstening Met belangstelling zullen wij hebben geluisterd naar de woor den van de Bisschoppen, toen zij ons j.l. Zondag in een herderlijk schrijven naar aanleiding van het feest van Sint Willibrord wilden opwekken om op onze beurt Apostelen in Nederland te zijn; om onze taak te ver staan, n.l. mede te werken aan de herwinning en herkerstening van het niet-katlholieke deel van ons volk. Die taak, dat aposto laat is een plicht van dankbaar heid om wat we zelf kregen, ons H. Geloof, het dierbaarste wat we bezitten en wat wij ook gaarne aan anderen gunnen. Maar weinigen is 't gegeven deze apostolaats-taak te vervul len door prediking van het Woord. Maar allen zijn wy in staat ons geloof bekend en be mind te maken door ons eigen levend geloof en deugdzaam le ven. Dat wordt door de Bis schoppen genoemd: het beste Apostolaat. Onze menselijke zwakheid echter eist Gods stuwende en sterkende genade, om deze zeer vruchtbare vorm van Apostolaat met energieke ijver en volhar ding te blijven beoefenen. Wie ziet niet in, dat in de communie, in de vereniging met Christus, dè gezondene van de Vader, dè Apostel bij uitstek, onze ziel van Zijn Apostelgeest wordt doortrokken. Leden van de Vriendenkring dit alleen al zou reden in over vloed zijn, om door te zetten met H. Mis <?n H. Communie op Donderdag. „Oud Leiden50 jaar Er zwemmen weer zwanen in de Leidse singels! Hedenmorgen is het recht van zwanendrift hersteld, een privilege, dat de Staten van Holland in 1593 aan Leiden schonken, met welke gebeurtenis de vereniging „Oud Leiden" het feest geopend heeft, dat ter gelegenheid van haar vijftigste verjaardag wordt gevierd. Om uiting te geven aan haar dank baarheid ten opzicht van het Ge meentebestuur, vooi zijn medewer king gedurende de afgelopen halve eeuw, meende de vereniging „Oud Leiden" geen beter middel te kun- jUCIUCII geen ucia unuuei dekte plaats, die der Middelbare J nen aanwenden dan de stad eer. paar scholen. De uitslagen ervan luiden I zwanen aan te bieden, hetgeen he als volgt: Meisjes. Groep B: 1. Meisjes H.B.S. 148.4; 2. ULO Pieterskerkgracht 153,2 3. Meisjes Ulo 153.7; 4. Huish. Industrieschool 161.9; 5. Chr. Ulo kopschool 162.4; 6. Ned. Herv. Ulo 171.8, 7. Gymnasium 189.9; 8. Openb. V. G. L. O. 239.1. Groep C.: 1, Meisjes H.B.S. 4.30: 2. Ulo Pieterskerkgracht 469.3; 3. M. Ulo 578.9; 4. Ger. Ulo kopschool 580.8. 5. Gymnasium 635.9; 6. Ned. Herv. Ulo 658.7. Jongens. Groep B: 1. Ulo Pieters- kèrkgracht 116 8; 2. Gem H. B. S. 121.6 3. Ambachtsschool 126.7; 4. Openb. V. G. L. O 134; 5. Ger. Ulo kopschool 147.5; 6 Ned. Herv. Ulo 169.7, 7. Gymnasium 198.9. Groep C: 1. Gem II. B. S. 374.6; 2. Ulo Pieterskerkgracht 424.9; 3. Ned. Herv Ulo 468.9. 4 Ambachtsschool 472 2; 5. Ger. Ulo kopschool 478.5, 6. Gymnasium 499.9. Heilige vateü van S.F.L. moeten hersteld worden Door de eeuwen heen heeft het Christen-volk een bijzondere liefde gehad voor het H. Sacrament des Altaars. Wat een Katholiek opvalt in een niet-katholiek kerkgebouw, wat een „koude indruk" geeft, is juist de afwezigheid van altaar en taberna kel, van Christus zelf. Juist het ge loof in> de aanwezigheid van Jezus in het tabernakel inspireert iedere ka tholiek tot een intens gebed, tot eer bied in iedere katholieke kerk en ka pel. Ieder jaar moeten, volgens de ker kelijke bepalingen, de heilige vaten nauwkeurig onderzocht worden. In haar wetgeving schrijft zij (sinds de 16e eeuw) voor: „De kelk moet uit goud of zilver zijn en minstens een zilveren cuppa (kuip) hebben, die binnenwaarts verguld is en door,de Bisschop geconsacreerd" Rit. I, 1. Géén enkele priesters mag de H. Mis opdragen, tenzij hij een kelk ge bruikt, als boven omschreven. Zowel de Paus in de Sint Pieter, de Missio naris in de binnenlanden van Afrika, als de priester bij „O. L. Heer. op zolder". Door het voortdurend gebruik van kerk, ciborie en monstrans moeten onze heilige vaten noodzakelijk her steld worden. Zowel de benodigde edele materialen als de uitermate vakkundige bewerking vraagt zéér veel geld. En toch vragen wij U om geen geld. Mogelijk hebt U oude sie raden, gouden of zilveren broches, halskettingen, gouden horloges e.d. Meestal zullen het familiestukken zijn waaraan bijzondere herinnerin gen zijn verbonden. Maar zal er ooit een mooier herinnering bestaan, dan dat men juist dit heeft weggeschon ken uit liefde tot Jezus in het H. Sa crament des Altaars? Fr. WILL. EVERS, O.F.M. Bissch. Dir. Stichting voor Kath. Soc.* Jeugd zorg (S.F.L.)tel. 25000. denmorgen geschiedde in het plant soen achter molen „De Valk", nadat een korte bijeenkomst in 't Schut tershof had plaatsgevonden. Op deze bijeenkomst herinnerde de voorzitter van „Oud Leiden", dr. T, P. Sevensma, aan het recht, dat Leiden vanouds had, zes paar zwa nen in zijn singels en grachten te la ten rondzwemmen. Hij hoopte, dat het zwanen-echtpaar zich zou ver menigvuldigen en spoedig in de Leidse singel zou acclimatiseren, hetgeen niet onwaarschijnlijk is, Vanzelfsprekend is het vandaag ook feest voor de bewoners van het Brouckhovenhofje aan de Papen gracht, onze „buren" mogen we wel zeggen, omdat de regentenkamer van dit hofje reeds jarenlang als be stuurskamer bij „Oud Leiden" in gebruie is. Daarom kwamen mej. F. A. Ie Poole en mevr. J. Terwen De Loos hedenmiddag om half drie een venasing aanbieden in de,vorm van kleine- taartjes. waaro,> dc heu gelijke datum van 5 Nov. 1952 in cnoco'ade gespoten was. „Dank u wel dames en nog weJ harteljx gefeli citeerd met uw teest", hoorden we de oudste bewoonster van hei bofje, mevr. Wetseiaar zeggen, ter wij) zij aan de deur haar tractatie in ont vangst nam Alle 33 beworers kre gen een beun en hebben zich de tractatie bij de midagthee heerlijk 'aten smaken! Een sympathieke geste van „Oud Le'den'M! De feestelijkheden werden heden middag om vier uur voortgezet met want de z'wanen "zijn"afkomsitg uit i een P'echtige bijeenkomst in de La de Rijnstreek. Om precies te zijn: i kenhal, tijdens welke prof. Milo het van de Wierickerschans, tussen Bo- j feestgeschenk aanbood en dr. Se- degraven en Woerden. Tenslotte be-1 vensma de feestrede uitsprak. Wij val dr. Sevensma de zwanen in de hopen hierop morgen terug te ko- goede zorgen van de heer Galjaard J men. aan. gordijnen, viel des te meer charme cn beheerstheid op van het ensem ble, dat hoogst beschaafd en vlekke loos danste. Dan gaf Janine Charrat een boeien de creatie van het door haar ontwor pen ballet voor 7 personen Le Rêve, dat aan pantomime grensde, naar muziek van Liszt. Acht dames en heren brachten „Danseuse d'Autre- fois" voor 't voetlicht, behalve een comische scène werd hier een voor treffelijk staal van kunst-ballet ge geven „Gestes pour un génie is een ballet van Maurice Cazeneuve. Het gehele gezelschap was geweldig in actie om de gecompliceerde choreo grafie uit te voeren. Wij hebben res pect voor het technisch vermogen van het gezelschap, dat bedoeling, rhythmen en tegenrhythmen beheers te. De lyrisch-dramatische gratie van de jonge Janine de Charrat heeft een omlijsting van een keurcorps van dansers, van tegenspelers die medewerken om de sfeer te schep pen. Uiterst gaaf was „Concerto", naar Grieg's pianoconcert, haast het mooiste, dat wij zagen, fraai ge componeerde choreografie; beheerst en rein in de vloeiing van haar be wegingen, gedanst met haar soepele sierlijke partner René Bon. „Don Quichotte" gaf een meesterlijke Pas de deux te zien. Ten slotte een aar dig vlot danstoneel „Une étrangère i) Paris" waarbij vijf personen solieer- den. Janine Charrat vertolkte de „étrangère", die in allerlei moeilijke situaties verzeild raakt, 't Gegeven is niet heel en al origineel, maar wat geeft dit? Aardig, vlot en geestij Pastoor Beukers gevoelde nooit j heeft zij zich onderscheiden. Reno veel voor geluidsversterkers in de St.Bon blijkt ook een goede tap-danser Petruskerk, niet omdat zijns inziens to zijn. De muziek bij al de bekoor Leids Acad. Kunstccmtrum Les grands ballets de Paris De liefhebbers van ballet, hebben gisteravond in de Schouwburg kun nen genieten van klas^feke dans kunst in een moderne vorm „Les grands Ballets de Paris" is een groep jongeren, waarvan er verschillenden medewerkten aan het opgeheven „Bal', et des Champs Elysées". Gere nommeerde dansers als: Maria Fris, Hélène Traïline, Peter van Dijk, René Bon, Wladimir Ouktomsky zijn de solisten, en een corps de ballet van circa 8 a 10 personen staan hun ter zijde, zodat de hoofdpersonen niet overbelast worden. De nog heel jonge Janine Charrat heeft zich al een bekende naam verworven als choréografe. Er werd een ander pro gramma aangekondigd, dan uitgege- ven' was, dus is 't wat moeilijk pre cies de namen van de optredenden te noemen. Het gehele gezelschap danste „Jeux d'eau" naar muziek van Ravel en Debussy. Sober in wit grijze tinten gehouden, en als ach tergrond alleen maar zwart en witte Geluidsversterking in de St. Petruskerk de acoustiek zo goed was, maar om dat de techniel' nog zo onvolmaakt was. Zijn mening was, beter geen geluidsversterkers, dan een rij „vo gelkooitjes" van pilaar op pilaar, aar het geluid achetterend en door lijke dansen werd op twee vleugels gespeeld door Jacqueline Emery en volgens programma door Daniël Stirn. 't Klonk over 't geheel geno men goed en in nauw contact met de dans. Eenvoudige maar effectvol- elkaar pratend, uit te voorschijn le costumes. Een suggestieve tempe- komt. Pastoor Beukers wachtte, en ramentvolle balletinterpretatie. Bloe- wachtte niet tevergeefs. Door Phi lips is thans een geluidsversterker uitgevonden, welke aan de hoogste eisen voldoet. Er wordt in de St. Petruskerk ge durende de eerstvolgende weken een proef genomen met deze Philips- versterking, welke bestaat uit twee geluidsgolven, onopvallend beves tigd aan weerszijden van het pries terkoor. Met eigen oren hebben we er ons van kunnen overtuigen dat het geluid van de predikant voi en gplijkmatig door de geheie kerk wordt doorgezonden. Geen sprake van schetterende bijgeluiden en van bet door e'kaar lopen van de slem trillingen. Deze proef kan reeds nu geslaagd worden geacht en zal, wan neer de installatie na voorlopig in definitief wordt omgezet, blijvende voldoening schenken aan geestelijk heid en parochianen. Tenminste als de predikanten niet te veel binnens monds mreken, gelijk naar het des kundig oordeel van pastoor Beu kers, ónze fout was toen wij voor de microfoon het epistel voorlazen aangestaard door een lege kerk VERENIGING VOOR WERELD RECHTSORDE. Ter gelegenheid van haar eerste lustrum houdt de Nederlandse Ver eniging voor Wereldrechtsorde op 8 November a.s. een bijeenkomst in kasteel „Oud-Poelgeest" te Oegst- geest. De ambassadeur van India, de heer B. N. Chakravarty, zal hier spreken over „The changing rela tions between Asia and Europe". men voor de leidster en enkele so listen en denderend applaus. J. Kortmann. RECHTZAKEN f^AAGSE POLITIERECHTER Steonfraude. Gedurende een reeks weken had een Leidse rijwiel en motorhersteller bij de steun op gegeven, dat hij geen inkomsten had, terwijl hij in werkelijkhed geld ont ving voor couranten bezorgen. „Ik deed het voor mijn gezin", zei de 32-jarige verdachte. De officier van justitie eiste ƒ50. boete of 30 dagen en twee maanden voorwaardelijk. Conform de eis werd verdachte veroordeeld met de voorwaarde er bedrag zal hebben vergoed, bij dat hij binnen twee jaar het hele Dommekracht. Een timmerman uit Leiden had al een maand of vier op een stuk land een dommekracht zien liggen. Het ding was verroest, er zat geen slinger aan en ook was een tandwiel stuk. Tenslotte nam hij de dommekracht mee en verkocht deze aan een sloper. Hij zei erbij jlat het een „linke" dommekracht was. De Haagse Politierechter, aan wie hij de zaak zo vertelde, constateerde echter uit de stukken dat de domme kracht uit een schuur vermist was. Verdachte had reeds een slecht straf register. De officier van just'tie vor derde een maand gevangenisstraf te gen de timmerman. De rechter wilde hem nog één kans geven en legde hem 50.boete en zes weken voor waardelijk op. De sloper betoogde te goeder trouw te hebben gehandeld. Voor schuldhe- ling vorderde de officier 40.boe te of 20 dagen. Conform de eis werd verdachte veroordeeld. Laatste Berichten HET AMERIKAANSE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. Toen 312 van 435 zetels van het Huis van Afgevaardigden bekend wa ren, stonden de republikeinen en democraten gelijk met elk :5G zetels. De republikeinen behoeven slechts de zetels, die zij reeds bezaten te be houden om van de meerderheid in het Huis verzekerd te zijn. Woensdag 5 November. Wanneer we gisteren niet zoveel stadsnieuws hadden gehad, zouden we u zeker al verteld hebben, dat de student A. Seventer Maandagmiddag een meisje uit het water van de Steenschuur heeft gered. De bijna zes jarige Wilhelmina Wamsteker viel in het water en twee bewoners van de Steenschuur trachtten haar van de wal af te pakken. Toen dit niet luk te, dacht een van hen: „vooruit dan maar" en hij sprong in het niet al te frisse grachtwater. Op de kant stond een agent, die het kind aan pakte, waarmede aan de consterna tie een einde kwam. Nu er allerwege gesproken wordt over het eeuwfeest van het herstel der bisschoppelijke hiëarchie (kort weg: honderd jaar Kromstaf) wil de Alg. R.K. Ambtenaren vereniging. Met open armen ontvangen. Deze overdracht aan het Gemeen tebestuur vond plaats in aanwezig heid van burgemeester jhr. mr F. H. van Kinschot, wethouder A. J. Jon- geleen, mr. J. Bool gemeente-secre taris, ir. D. Boogerd, directeur van gemeentewerken, de heer A. Gal jaard, chef van de Plantsoenendienst, het bestuur van „Oud Leiden" en de feestcommissie ondei aanvoering van prof. dr. T. H. Milo. De burgemeester stelde deze buitengewone geste van „Oud Leiden" zeer op prijs en verheug de zich over de grote vriend schapsbanden tussen vereniging en gemeentebestuur. Spr. herin nerde er aan, dat de heerlijke rechten, waaronder ook het recht van zwanendrift, in het begin van de 19e eeuw werden afgeschaft, maar dat er toch vele bewaard zijn gebleven. Leiden hield de herinnering aan zijn heerlijk recht levend totdat de Leidse zwanen in 1942 noodgedwongen werden opgeruimd. Do nieuwe zwanen wilde de burgemeester gaarne met open armc-.n ontvangen. Om de daad bij het woord te voe gen, richtte de burgemeester zijn schreden naar het plantsoen achter de molen, waar reeds de grote mand ge reed stond. De burgervader deed een heldhaftige greep in de mand fn spoe dig had hij de eerste zwaan te pak ken, die waggeïend over het gras de singel opzocht. Spoedig volgde de tweede zwaan, terwijl de burgemees ter luidkeels bekend maakte, dat zij Leido en Leida gene me waren: De zwanen kunnen zwemmen tus sen de Rijnsburgerbrug (Steenstraat) en de brug, die achter molen „De Valk" naar het Schuttersveld leidt. Beide bruggen zijn met gaas afgeslo ten. Reeds spoedig was er op beide bruggen en aan de singel veel belang stelling van het publiek voor de sta tig over de waterspiegel glijdende zwanen. 27 October Zonderop, dienstbode, Zijlsingel 83; J. Gevestigd in de week tot en mt 1 November: G. C. Aerts, verpleegster, Haagweg 47B. A. van der Bent, 1.1. verpleegster, Mezenstr. 2; J. L. van den Berg, electricien, Volmolen gracht 2a; J. M. BuegelsdijkBeijk, Middelstegracht 1; G. Björnewall, Dah liastraat 22a; E. F. F. Boerenveen, mili tair, Kortenaerstr. 89; H. E. Bok, a. b. „Het Waterzonnetje", ligg. Morssingel; J. H. Bouwman en fam., ass. Dir. Bel., Sumatrastr. 42a; S. S. WolfsBouw man, Sumatrastr. 42a; T. W. van Dijk— Brokking, Aalmarkt 15a; H. A. L. Cla- sener Nwe Rijn 46; E. M. J. Conijn, Groenhovenstr. 12; A. G. v. d. Water Van Dam, verpleegster, Brederostr. 23; G. van Drie en fam., a. b. „Adriana", iggl. Langegracht t.o. nr 248; A. Droste, winkelbedBotermarkt 28; R. Fruin, Breestr. 47; D. W. Gesink, Van 't Hoff- straat 45; L. van Gorkum, huishoud ster, Vrouwenkerksteeg 9; A. M. de Graaff, juriste, W. Rozenstr. 66; J. R. M. van de Griendt, commies-redacteur, Roodborststr. 28; J. Harteveld, 1.1. ver pleger, Steenstr. 10a; C. van den Heu vel en fam., typograaf, Tomatenstr. 52; J. van der Horst, korporaal KM. Oude Vest 31; F. J. Inckel echtg. van De Jongh, Aalmarkt 15a; M. Jomrich, solo danseres, De Goejestr 50; F. Jongkind, chauffeur, 3 Octoberstr. 61a; Wed. J. LardeeKapaan, Kaarsenmaker8tr. 7; L. Kassels, Gerecht 10; J. A. Keeling, Dahliastr. 22a; M. W. FoksKeeman, Rapenburg 43; A. M. Kemperman, Ho ge woerd 39; M. KijfKlinkenberg, Zoe- 'Twoudseweg 82; L. F. D. ter Kuile, Pieterskerkhof 22; J. M. van Leeuwen, 1.1. verpleegster, Rijns.bweg 10; G. G. G. Liem, Paviljoenshof 2; J. Maas, v. Bem- melenstraat 20; J. Machielsen en fam., inspecteur L.O., y. d. Brandelerkade 30; A. S. Moenander, Thorbeckestraat 50; G. Mojet, Boerh.laan 19; N. Moot en fam., chauffeur, Maredijk 62; C. S. van Noort, bloembollenkweker, Varkenm. 7; T. W. Noteboom, 1.1. verpleegster Me- zenstraat 2; A. J. Schalkwijk, dienst bode, Melch. Treublaan 29; G. de Schip per, Rapenburg 59; J. C. Berné, ass. in de huish., Warmonderweg 31; M. B. GründemannSlagtman, Lorentzkade 32; M. P. F. van Steijn, h. in de huish., Steenstr. la; E. M. A. Tol, dienstbode, St. Jacobsgracht 1; G. Tol, dienstbode, St. Jacobsgracht 1; C. A. Verncs, 1.1. verpleegster, Mezenstr. 2; M. de Vries, dienstbode, Rijnsb.weg 34; J. M. van IJzerloo, Kam. Onneslaan 15; H. A. Vertrokken In de week van 27 October tot cn met 1 November: A. Admiraal, Aalmarkt 1, Driebergen-Rijsenburg, W. Teselinglaan 12; G. B. Abrahamsen Amerlaan en fam., Noordeinde 49, 's Gra- venhage, Renbaanstr. 14; J Benschop, 3 Octoberstr. 61a, 's Gravenhage, T. As serlaan 5; C. J. Beijer, Fennsb.weg 10, Zuid Afrika; Th. A. Bierman en fam., Schelpenkade 43, Wassenaar, Jonker laan 23; J. A. M. Bleijs, Noordeinde 24, Amsterdam Prinseneracht 31; D. A. J. Bosch, Rijnsb.weg 2, Beverwijk, Stum- phiusstraat 30; V. M. Bosse, W. Singel 71, 's Gravenhage, v. Soutelandelaan 44; C. H. G. Botermans, Breestr. 29, 's Gra venhage, v. d. Heimstr. 28; H. J. Braak man, Cobetstr. 48, Breukelen, Straat weg 9; F. H M. de Bree, Kastanje kade 8, Amsterdam, Baarsjesweg 287 1; J. C. Caro, Rijnsb weg 31b, Amsterdifrn, Kulnderstr. 13 III; E. Cohen Stuart, W. Rozenstraat 52a, 's Gravenhage, 1ste Schuytstr. 58b; M. C. Craandijk, Zoe- terwoudsesingel 78, Nieuwer Amstel, J. Tooropplantsoen 7; G. J. van Dam, To- matenstraat 19, Amsterdam, Sarphatistr. 104; P. M. de Wit—Van Dijk, Rijnsb. weg 31b, 's Gravenhage, Parsifalstr. 30; J. M. van der Et, Noordeinde 39, 's Gra venhage, Valkenm.laan 130; E. M. C. H. Eijck, Plantsoen 59, Maasniel, Wilhel- minalaan 67; J. Feller en fam., Sta tionsplein 3, Boxtel, Stationsplein 12; A. F. W. HeemskerkFlippo en fam., Gortestr. 51, Rijnsburg, Oegstgeesterweg 46; E. C. D. van Gils, Koninginnelaan 65, 's Gravenhage, Sportlaan 66; C. J. A. van LaarGroenendijk, Wolmaranstr. 20, Zuid-Afrika; R. L. Hagens, Schel penkade 43, Wassenaar, Jonkerlaan 23; C. W. Harmsen en fam., J. v. Houtkade 27a, Gouda, Kon. Wilhelminaweg 191; J. H. den Heeten, Fruinlaan 7, Utrecht, a. b. „Uitkomst", ligg. Da Costakade t.o. nr. 94; J. H. van der Helden, Atjehstr. 67, Noordwijk, Muzenstr. 32; A. S. J. SchoutenHermsen en fam., Sumatra- straat 173, Suriname; W. J. Holverda, Toussaintkade 7, Renkum, Onder de Bo men 20; G. T. Huisman, L. Mors weg 11, Zeist, Amersfoortseweg 41c; B. Daniels Hunt, Gerecht 10, Groot Brittannië; E. B. Jordens en fam., Plesmanlaan 8, Roo sendaal ca. N.B., Edisonstr. 73; P. C. Ka- paan, Trompstr. 61, Leiderdorp, Hoofd straat 236; C. Keilij, Bilderdijkstr. 17, 's Gravenhage, Pomonaplein 85; C. van Leeuwen, Rijnsb.weg 10, Warmond, Straatt er Lecde 2; C. Looman, Lelie straat 41, Zuid Afrika; J. Lukkien, Rijnsb.weg 10, Groningen, Barestr. 106a; A. P. Maassen en fam., Boreh.laan 41, Zwitserland; M. E. Mac Neill, Rapen burg 77, 's Gravenhage, v. Lennepweg 8; J. Meertens, L. Morsweg 75, Amsterdam, Wagenaarstr. 131; H. C. Menger en fam., Borneostr. 26a, Almelo, Baniersweg 5b; Wed. W. K. KeereweerMtiller, W. Ro zenstraat 21, Amsterdam, Alb. Thije- straat 7 III; J. J. Naeff, Boisotkade 2, Rotterdam, Schiekade 9c; W. J. de Mooij Nieuwland, Lorentzkade 29, Rijnsburg, Elsgeesterweg 4; J. F. C. van Pappelen- dam, Nachtegaallaan 4, 's Gravenhage, Neuhuyskade 74; P. van der Plas en fam.. De Sitterlaan 97, Zuid Afrika; R. van de Plassche, Oude Vest 109a, Voor burg, Oosteinde 494; P. S. Pots, v. 01- debarneveltstr. 16, Baarn, Rembrandt- laan 22; P. S, Pots en fam., v. Oldebor- neveltstraat 16, Baarn, Rembrandtlaan 22; E. I. Ramsfelder, Hogewoerd 158, Haarlem, Nieuwe Gracht 51; F. J. Rienks en fam., Kam. Onneslaan 26, Renkum, Utr. Straatweg 425; J. G. du Rleu, Bil- derdijkstraat 4, Eindhoven, Bonifaclus- straat 3-4; P. Rinck en fam., Seringen straat 21a, Ede Gld., Min. Aalbersepark 31; A. C. van Rijswijk en fam., Willem straat 19, Roosendaal ca. N.B., Edison- straat 71; C. Sassen, B. Ballotstraat 73, Oegstgeest, H. Morsweg 104; A. C wed. v. d. BergVan Schle, Morsweg 81, Alph enaan den Rijn, Pr. Hendrik straat 69; W. S. F. Schouten, Plantsoen 55, Apeldoorn, Dorpsstr. 49; J. P. Solle- wijnGelpke en fam., Boreh.laan 12, Oegstgeest, Laan van Oud Poelgeest 46; M. S. Strankinga, Rijnsb.weg 191, Mid delburg, Noordpoortplein 2; C. Terlouw, Bakkersteeg 13, Zeist, Amersfoortseweg 41c; T. C. Thijsse, Nwe Rijn 7a, Brou- wersahven, Poortdijkstr. B58; J. A Verkuijlen, A. v. Saksenstr. 12, Den Hel der, Buitenhaven 5; R. Vinke en fam., Atjehstr. 69, Roosendaal ca. N.B., Edison- straat 77; A. M. Weeren, Trompstr. 59, Amerongen, Achterweg B '82; L. A. C. van Welij, Vondellaan 22, Weert, School straat 2; W. J. van der Wereld, Rijns- burgerweg 31f, Alkemade, Oud Adcae- laan 45; M. D. Ph. van der Werf, Ge recht 5, Enschede, Molenstr, 1; M. M. van der Westen, W. Pyrmontstr. 74, Scheidam, Hoogstr. 40; J. C. A. M. Wit kamp, J. v. Houtkade 29, Gilze ca., Rijksweg 121; J. G. Wijnbeek en fam., Koninginnelaan 56, Zandvoort, Dr .C. A. Gerkestr. 93 zwart; D. van Zonneveld en fam., A. Paulownastr. 31, Roosendaal ca N.B., Edisonstr. 75; H. Houtveen en en fam., A. Paulownastr. 9, Roosendaal ca, N.B., Marconistraat 143. daar de sociale Zondagmorgen die afd. Leiden, niet achterblijven. Van- a.s. Zondag wordt gehouden. Er wordt om half negen begonnen met een H. Mis in de kapel van de zus ters Caimelitessen aan de Oude Vest. Daarna is er ontbijt in het St. An- tonius Cluohuis. Wanneer men ver zadigd is, zal de voorzitter, mr. Dirks, het woord geven aan de heer A. van Dongen, voorzitter van de Plaatse lijke Raad van Maatschappelijk en Cultureel Overleg, die zal spreken over de Leidse plannen voor de eeuwfeestviering. Daarna zal de heer Conijn, bekend redenaar, opre ken over het 1 erstel en de gevolgen daarvan. De leden worden dringend aangespoord aanwezig te zijn. Wie zich nog niet opgegeven heeft, haastte zich naar de secretaris, Hooi gracht 12, die in spanning op dc laatste opgaven wacht! De Maria-congregalie, afd. jonge dames, in dc dekenale parochie be staat dezer dagen 25 jaar. Ter gele genheid van dit zilveren feest wor den er heden- en morgenavond con ferenties gegeven voor alle paro chiële jongedames, om half negen door kapelaan Buurman uit Den Haag in de dekenale kerk. Bovendien is er a.s. Zondagavond feest in Den Burcht. „De Gastspelers" zullen „Metje Regeert" opvoeren en Evert Castelein komt na afloop daarvan voor een dansend slot zorgen. Gistermorgen is de 47-jarige mevr. E W. uit Leidschendam op het em placement van dt N.Z.H.V.M. aan de Rijnsburgerweg gevallen. Zij brak haar rechterarm en werd door de E.H.D. naar het Arad. Ziekenhuis ge bracht. En even later gebeurde er een on geval op de Herenstraat., waar mevr. L S., wonend <an de Witte Singel, te voet do straat overstak cn zich daarbij zó haautte vo een naderende auto, dat zij viel en haar inker pols brak. Weer werd de E.H.D. gewaar schuwd, weer was er werk aan dc winkel voor het Acad. Ziekenhuis. Na de grote propaganda-avond van de R.K. Volleybalvereniging „Slx" blijken er sommige voleybal-liefheb- bers vragen gesteld te hebben over het lidmaatschap. Vandaar, dat het bestuur mededeelt: wie lid wil wor den, kan zich melden bii mej Th. Meyer, Cobetstraat 3, of bij mej. T. Mentink, Zoeterwoudseweg 2. Op 20 November a.s. hoopt het echtpaar H. Boer- N .Bosman, wo nend Sumatrastraat 53, vijftig jaar getrouwd te zijn. Het gouden echt paar heeft 6 kinderen, 19 kleinkin deren en een achterkleinkind. STADSKOK. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 5 Nov.. Kaas. Aan gevoerd 150 partijen. Prijzen: 1ste soort 2.35—2 38, 2de soort 2.30— 2 34 per kg. Handel traag VEUR, 4 Nov. Groente. Sla 8— 18 ct, spinazie 3045 ct, andijvie 15—25 ct, tomaten 2—4.30, bos- peen 1218 ct, druiven 1.081.12, bloemkool 1023 ct, groene kool 89 ct rode kool' 89 ct. prei f 9.00- 11.50, boerekool 1016 ct, selderij 34 ct, spruiten 2028 ct.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3